Binnenland. Ingezonden Mededeelingen. IN HOOGE MATE LEKR AGE EN Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de tegenwoordige democratische regeering niet den steun krijgt, dien zij noodig heeft en daar door ten val gebracht zou worden, dit het teeken zou zijn voor een sociale revolutie en een burger oorlog met alle daaraan verbonden gevolgen. De toestand is op het oogenblik uiterst gevaar lijk. SCHANZER IN FRANKRIJK. Zondag heeft Schanzer aan het departement van buitenlandsche zaken Poincaré ontmoet en met hem gesproken over de vraagstukken die hij te Londen met vertegenwoordigers van de Engelsche regeering behandeld had. De be sprekingen zijn slechts de inleiding tot een uit voeriger beraadslaging te Londen, die men, nu Poincaré door de noodzakelijkheid van zijn aanwezigheid in het parlement niet langer ge bonden \tordt, binnenkort mag verwachten. Naar Havas meent te weten, heeft Poincaré aan Schanzer uiteengezet, dat het voor een rege ling van het Grieksch-Turksehe conflict noodig is het denkbeeld om aan de oorlogvoerenden voorwaarden op te leggen, vóór er onderhan delingen gevoerd worden, op te geven. Ook de kwestie van een nieuw moratorium aan Duitschland is ter sprake gekomen en daarin zal geen beslissing genomen worden vóór de geallieerden het rapporL van het waarborg- cornité over hel toezicht op de financieën ont vangen hebben, In verband met de kwestie van de schulden der geallieerden werd de Fransch-Italiaansche solidariteit vastgesteld. IN HET ROERGEBIED. De toestand in het Roergebied wordt als zeer ernstig beschouwd. De minister van Arbeid, Braun, is gister naar Essen vertrokken om de onderhandelingen tot bijlegging van het drei gende conflict bij te wonen. De besprekingen be gonnen hedenochtend en wel met de mijnwer kers. Op 15 dezer heeft in Dortmund een dis- tricts-conferentie plaats waarop het standpunt ten opzichte der onderhandelingen vastgesteld dient te worden. Mocht geen succes worden bereikt, dan zullen op 15 dezer de opzeggings- brieVen worden verzonden, hetgeen gelijk zou staan met een staking, tegen 1 Augustus. Deze opzeggingsactie gaat voornamelijk uit van den Soc. Dem. Mijnwerkersbond, doch achter deze staan de mijnwerkers van alle bonden, zoowel Christelijke als Poolsche. OOSTENRIJK. Een noodkreet en een dringend verzoek om hulp vormen de hoofdpunten van een belang wekkende nota, die de Oostenrijksche gezant te Parijs aan de Commissie van Herstel heeft gericht. In December jl. stond de Commissie van Herstel aan Oostenrijk de verpanding toe van kostbare gobelins. Destijds werd ook nog de goedkeuring van de Commissie voor andere noodzakelijke maatregelen toegezegd, en de gezant vraagt thans om vervulling van die be loften. Hij zegt het volgende Wanneer Oosten rijk niet terstond wordt ontheven van de aan spraken der crediteuren-landen op de Oostenrijk sche douane, bosschen, domeinen, zoutmijnen en het tabaksmonopolie, zal een financieele debacle onvermijdelijk zijn. De crisis is erger dan ooit te voren. Ieder stadium van Oostenrijks in zinking wekte het besef van de noodlottige ge volgen, maar telkenmale verflauwde dat be wustzijn weer, totdat een nieuwe kracht de andere naties weer wakker schudt. Het gevaar is thans ten top gestegen. De Oostenrijksche kroon is dermate gedeprecieerd, dat zij weldra door iedere bank van de wereld als volkomen waardeloos zal worden geweigerd. De gevolgen van Oostenrijks bankroet zou den niet alleen van financieelen aard zijn, maar zouden ook een sociale beroering en een politieke debacle teweegbrengen die de'naburige landen zouden nopen om eenige orde in Oostenrijk te scheppen, waaruit internationale naijver en conflicten zouden kunnen ontstaan. In welsprekende bewoordingen wordt in de nota' verklaard, dat het critieke oogenblik voor Oostenrijk is aangebroken en wordt uiteenge zet, wat Oostenrijk heeft gedaan om een finan cieele krach te voorkomen. Het streven der regeering richt zich voornamelijk op de vijf volgende punten le. de instelling van een emissie-bank, 2e. streng doorgevoerde bezuinigingen 3e vermeer dering van inkomsten, 4e een binnenlandsche leening, 5e reorganiatie van de staatsexploi tatie. De goedkeuring van de Commissie van Her stel is noodig om de inkomsten van het land en de zoutmijnen te bestemmen voor de nieu we bank waarop Oostenrijks laatste hoop is gevestigd. Verzocht wordt om bovengenoeme staats inkomsten te ontheffen van de pandrechten, welke de Commissie bezit. Verder wordt de vrijstelling van de douane noodig geacht. De nieuwe emissie-bank dient te beginnen met een kapitaal van 100 millioen Zwitsersche franc. Zestig millioen zijn vrijwel verzekerd door andere banken en Oostenrijksche kapitalisten, maar ook buitenlandsch kapitaal is noodig en daarvoor moeten waarborgen worden verstrekt. Voorts acht de nota het noodig om devoorgeno- men leening te garandeeren. Internationale banken hebben aan de Oostenrijksche regeering het voorstel gedaan om de inkomsten van de douane en het tabaksmonopolie over te nemen. Ten slotte wijst de alarmeerende nota op de wenschelijkheid, om in Centraal-Europa het evenwicht te bewaren. De nota baarde in de Commissie van Herstel veel opzien en maakte vooral diepen indruk op de Franschen, die een terugslag van Oos tenrijks debacle in Duitschland vreezen. Het wordt onzeker geacht, of Oostenrijk nog kan worden gered, maar men ziet in, dat er geen tijd verloren dient te gaan om maatregelen te tref fen. Men vermoedt, dat de Commissie van Her- si cl deze week nog een beslissing zal némen. ITALIË. In Italië is groote ontstemming over de be- middelingspolitiek van Schanzer in Londen. Men verwacht, in verband met interpellaties over 's ministers besprekingen te Londen, critieke kamerdebatten, waarvan mogelijk een kabinets crisis het gevolg zal zijn. Schanzer is weer uit Darijs vertrokken. IERLAND. Uit Dublin wordt gemeld dat republikeinsehe gevangenen in het gerechtsgebouw te Letter- kenny (Donegal) uit hun cellen zijn gebroken en het gebouw in brand hebben gestoken. De regeeringstroepen konden zich van alle gevan genen meester maken en den brand blusschen, maar er is groote schade aangericht. Gister werd Gathal Brugha, de gesneuvelde republikeinsehe leider te Dublin begraven. Mis schien zou de Valera erbij tegenwoordig zijn en in dat geval zou hij waarschijnlijk in hechtenis ge nomen worden De tegenzin tegen hel drijven van de Valera en zijn aanhangers wordt onder de bevolking van den Vrijstaat blijkbaar steeds sté.ker. BULGARIJE. Zaterdag en Zondag hebben in Bulgarije en kele sensationeele misdaden plaats gehad. Een bekend democraat werd Zaterdagavond voor zijn woning doodgeschoten en een gevangenis- inspecteur werd eveneens vermoord. Voorts werd ten huize van een socialisti- schen advocaat een pakje bezorgd, dat een blik sardine heette te bevatten, doch dat een helsche machine inhield. Bij afwezigheid van den advocaat werd het pakje geopend door zijn particulieren secretaris, die door de ont ploffing letterlijk aan stukken werd gereten. Ook de echtgenooten en een kind van den ad vocaat werden door de ontploffing ernstig gewond. Te Wranja trachtte een bende het koninklijk paleis binnen te dringen. Bij het gevecht met de paleiswacht werd een schild wacht gedood. AMERIKA. Reuter meldt uit Washington Harding heeft aan de mijneigenaars en mijn werkers het volgende voorgesteld De mijn werkers hervatten het werk tegen de loonen, die op 1 April bestonden, toen het werk werd ge schorst. Zij blijven op deze voorwaarden aan het werk tot 10 Augustus. Ondertusschen wordt er een arbitrage-commissie ingesteld om overeen nieuwe loonschaal te onderhandelen, welke commissie wordt samengesteld uit drie vertegen woordigers van de mijneigenaren, en vijf verte genwoordigers van het publiek, benoemd door Harding. Als de commissie er niet in slaaft, het over een nieuwe loonschaal tegen 10 Augustus eens te worden, wordt de huidige schaal gehand haafd tot 1 Maart 1923. GRIEKEN EN TURKEN. Volgens de „Daily Mail" heeft er eenige dagen geleden te Athene een groote krijgsraad plaats gehad onder voorzitterschap van den Koning, waaraan o.a. de opperbevelhebber in Klein-Azië en de stadsgouverneur van Smyrna deelnamen. Er zou in deze vergadering zijn besloten gister den staat van oorlog voor geheel Griekenland te proclameeren en alle jongere lichtingen onder de wapenen te roepen. Deze mobilisatie zou 100.000 man meer troepen kunnen leveren. Doel zou zijn een nieuwen veldtocht tegen de Turken te kunnen beginnen. ALLERLEI. Volgens een bericht in de bolsjewieksche pers zal de arbeid tot herstel van St. Petersburg krachtig worden ter hand genomen. Men zal daarvoor gebruik maken van de werkkracht van de talrijke werkloozen, die er thans in St. Petersburg zijn, met dien verstande, dat een gelijk aantal mannen en vrouwen zal worden te werk gesteld. Naar de „Times" uit Riga verneemt, heeft de sowjet-regeering besloten de uitvoering van de doodvonnissen tegen de kerkelijke digni tarissen, die kort geleden te St. Petersburg ter dood veroordeeld werden, uit te stellen. Er wordt nog niet nader gemeld of dé zoon van den overleden vorst van Monaco, prins Louis, of diens aangenomen dochter, de hertogin de Valentinois, de regeering zal aanvaarden. Uit Belgrado wordt gemeld Koning Alex ander heeft de straf, opgelegd aan den co'mmu- nist Stryitsch, die hem trachtte te vermoorden, veranderd in 20 jaar dwangarbeid. In de algemeene vergadering van Bcrlijn- sche boekdrukkers, werd gistermorgen besloten de krantenstaking op de tot dusverre gevoerde wijze voort te zetten. Daarom zijn ook gister alleen de arbeidersdagbladen verschenen. De Fransche Kamer en Senaat gingen Zon dag uiteen. Zij zullen vermoedelijk midden Oc tober weder bijeenkomen. Uit Tunis De bey van Tunis is gister over leden. Onze Amerikaansehe gezant. Naar nader wordt gemeld, heeft Mr. Everwijn onze gezant te Washington, zijn ontslag als zoodanig de Koningin reeds aangeboden. Corps diplomatique. Binnenkort is de benoeming te verwachten van den heer Artuvo 11. Orcé tot gezant van Me xico bij het Nederlandsche Hof. Voor het reizende publiek. Ju een Vrijdag te Amsterdam gehouden ver gadering van vertegenwoordigers van eenige vereenigingen en combinaties van vereenigingen uit geheel Nederland, samengeroepen door het Interprovinciaal comité voor spoorwegactie is in beginsel besloten tot oprichting van een Al gemeen Nederlandschen Bond, welke de belangen van het groote reizende publiek, dat van ver voermaatschappijen gebruik maakt, zal hebben te behartigen bij de directies dier vervoers maatschappijen. Er werd een comité van twaalf personen gevormd, dat nog doch slechts voor- loopig gevestigd blijft Groningen, Heere straat 79, en dat de oprichting van bedoelden bond zal voorbereiden en daarbij zal streven naar samenwerking en zoo mogelijk samensmel ting met het comité-Mr. Van Peski. Spoorwegen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft den machinisten verboden een hun onbe kend baanvak te berijden, en bepaald, dat in dergelijke gevallen een gids op de machines moet plaats nemen uit het statioiispersoneel. Lager Onderwijs. Het bezuinigingsrapport is thans verschenen Het komt niet in den handel, maar wordt naai den wensch van den minister o.a. toegezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Het geeft in de eerste paragrafen een over zicht van de behandeling van de bezuinigings- vraag in de Tweede Kamer bij de interpellatie van den heer Ossendorp over de onderwijzers- salarieering en van de bezuinigingsvraag in de eerste kamer bij de behandeling der ontwerpbe- grooting voor 1921. Daarna volgen uitspraken van de Regee ring in welke richting de bezuiniging zal moeten worden gezocht en wordt uiteengezet waarom de Regeering geen commissie wilde,maar een ambte lijk onderzoek in verband met buitenlandsche toestanden. Uit de bouwvakken. Naar wij vernemen, heeft de R.K. Vereeni- ging van Bouwvakpatroons gisteren te Utrecht besloten om in Noord-Brabant aan alle bouwvak arbeiders het werk op te zeggen met den ge- bruikelijken opzegtermijn. Na 17 Juli staat het werk dus stil. De oorzaak hiervan ligt in een verschil om trent de loonen in een nieuw te treffen coll- contract, speciaal voor de opperlieden, voor wie de werkgevers een andere loonregeling willen treffen dan in Holland, wijl het in deze streken niet aldus geschoolde werklieden zouden zijn. Een en ander heeft de volle instemming van het hoofdbestuur. („Msb.") Invoer van vleesehwaren. De minister van arbeid vestigd de aandacht van belanghebbenden op het Kon. besluit van 6 dezer,Stbl.395, regelende den invoer van vleeseh waren uit het buitenland. Met het oog op het eventueel treffen van maatregelen door de ex- ploiteerende landen en in verband met. loopende bestellingen, zal een overgangstijd van twee maanden worden toegestaan, waarin de invoer kan plaats hebben, als tot dusver geschiedde. Vanaf 1 September a.s. echter treden de wette lijke bepalingen ten volle in werking. Belanghebbenden worden in het bijzonder gewezen op de artikelen 2 en 3 van bovengenoemd besluit. Een steunfonds. Onder voorzitterschap van den heer P. Molt- maker heeft gisteren de Nederlandsche Vereeni- ging van spoor- en tramwegpersoneel te Utrecht een zeer druk bezocht huishoudelijk congres gehouden, ter bespreking van de vorming van een steunfonds voor haar ontslagen leden. Vertegenwoordigd waren 175 afdeelingen met 22.253 leden. De heer W. van Delft, penningmeester, ver dedigde het voorstel van het hoofdbestuur, een steunfonds groot 180.000 te vormen, waaruit de ontslagen leden gedurende 13 weken een ondersteuning zullen ontvangen. De steun zal bedragen 15 per week voor gehuwden benevens 1 voor ieder kind tot een maximum van3, en 12.50 voor ongehuwden, en zal ingaan met 1 Mei j.l. Spr. deelde o.a. mee, dat in Mei en Juni ongeveer 200 leden van de Nederlandsche vereeniging ontslagen zijn. Na uitvoerige besprekingen werd met alge meene stemmen het voorstel tot stichting van een steunfonds aangenomen. De waarneming van het vice-consulaat is op gedragen aan den heer W. Bode, kanselier aan het consulaat der Nederlanden te Kobe. STERKT UWE ZENUWEN EN LICHAAM. 6487 6 Gisteravond half zeven werd mej. H. H. van de Broersvest, nabij het post kantoor door een motorrijder omvergereden, het liep gelukkig nog vrij goed af, alleen waren haar kleeren deerlijk gehavend de motorrijder die van goeden wil was, vond echter goed, dat die op zijne kosten worden vernieuwd, en na zijn kaart je te hebben afgegeven, zette hij zijn reis weer voort. UIT ROTTERDAM. Melkbezorgcrsstaking. Gistermorgen zijn de melkbezorgers, werkzaam aan deKoninklijke confederatie,in staking gegaan De stakig omvat ruim 100 man er hebben zich slechts enkele werkwilligen aangemeld. De reden van deze staking ligt in de hangende bespreking tusschen werkgevers en werknemers in dit bedrijf, waarbij de mogelijkheid tot loons verlaging wordt overwogen. De melkbezorgers, georganiseerd in den Gentralen bond van trans portarbeiders, hebben in een vergadering op 30 Juni 1.1. een protest-motie aangenomen tegen deze mogelijke verlaging. Het bestuur van de coöperatie Vooruitgang en de directie van de Rotterdamsche melkinrichting hebben naar aan leiding hiervan doen weten, dat, althans voor- loopig niet tot wijziging van de arbeidsvoor waarden zal worden overgegaan. In aansluiting hierop hebben de werknemers een telegram aan de Koninklijke confederatie gezonden, waarin medegedeeld werd, dat indien voor Zaterdag 1.1. 5 uur niet het bericht zou zijn ingekomen, dat de directie van de confederatie zich op het standpint der beide andere inrichtin gen plaatste, Maandagochtend de staking voor dit bedrijf zou worden geproclameerd. De directie van de confederatie deelt mede, dat hoewel er besprekingen gaande waren, nog geenszins een termijn van ingang voor de loons verlaging was vastgesteld. Zij acht derhalve de houding van de werknemers wel wat overhaast en is niet van plan, haar standpunt te wijzigen. Een regeling is in bewerking om nieuwe arbeids krachten aan te nemen, zoodat het bedrijf kan worden gaande gehouden. Omtrent de hangende besprekingen deelt de directie nog mede, dat overwogen werd, het vaste loon van f 30 per week met inbegrip van pro visie terug te brengen op 25 gegarandeerd sala ris met behoud van provisie. Dit zou practiseh voor het meerendeel van de melkbezorgers weinig verschil in totaal ontvangst beteekenen. Bezoek. Het Noorsche oorlogsschip Fordenskjold wordt hier ter stede verwacht, van Amsterdam. Het zal ligplaats nemen aan de Parkkade en zal hier vijf dagen blijven. Drama. Te Maastricht heeft de 24-jarige VanA. uit de Pieterstraat blijkbaar in een vlaag van jaloerschheid eerst op zijn vrouw met een revolver geschoten en daarna zichzelf willen doo- den. De v.ouw is niet gevaarlijk gewond. Beiden zijn naar Galvariënberg overgebracht de man is overleden. Ongelukken. De 37-jarige, gehuwde ar beider P.v.d.W., is gisteren door het kantelen van een met hooi geladen wagen te Uretap in een diepe wijk geraakt en dood onder het hooi weggehaald. Te Heemstede is het 8-jarige meisje J.A.M.V door een auto overreden en gedood. Herinnering aan Amsterda"1, Gisteravond heeft op een der perrons van het Centraal Station te Amsterdam een vechtparBJ plaats gehad. Even voordat de laatste trein in de richting Zaandam vertrok, kwam een persoon die blijkbaar onder den invloed van sterken drank verkeerde, het perron op.Hij liep naar een groepj® personen, die bij een der geopende portieren met reizigers stonden te praten en gaf één daarva" plotseling met een knipmes een paar steken het gezicht, in de nabijheid van het oog- slachtoffer bloedde hevig en werd naar het B'n nen-Gasthuis vervoerd. Met behulp van politie en stationspersonpe slaagde men er in den aanvaller te overmeestere"' Hij werd naar een der politiebureaux gebrac» Wethouder Vliegen. Ten gevolge van zijn verkiezing als lid van de Tweede Kamer zal de heer Vliegen, daar dit het verlangen is van zijn partij, waarschijnlijx het wethouderschap teAmsterdam nederleggen. De Gemeenteraad zal dan welhaast een opvolger moeten kiezen. De heer Vliegen kan als Raads lid zitting blijven houden. Ook de Provinciale Staten zullen als zijn opvolger een nieuw lid van de Eerste Kamer moeten kiezen. („Tijd.") Consulaten, Aan den vice-consul der Nederlanden te Suez is een verlof van 4 maanden verleend, ingegaan 18 Juni j.l. Gedurende de afwezigheid van den heer Macdonald zullen de zaken van het vice- consulaat worden waargenomen door den heer Hugh Tichmond Evans. De heer J. Schim van der Loeff is benoemd tot consul der Nederlanden te Kowno (Litauen) bui ten bezwaar van 's Lands schatkist. De vice-consul der Nederlanden, belast met de waarneming van het vice-consulaat te Joko- hama, de heer H. M. F. Fein, is met verlof naar Nedeiland vertrokken. Diefstallen. Een heer heeft bij de Haag* sche politie aangifte gedaan van diefstal van rijn portefeuille, inhoudende eenige schuldbekente nissen ten bedrage van 4600. Hij had een porte feuille eenige oogenblikken laten liggen aan een loket van het station der Hollandsche Spoor. - Te IJimiiden is aangehouden een I6-jarige bediende van de firma P. aldaar, die verdacht wordt van diefstal van goederen, tot een waarde van pl.m. f 2500. Mede zijn aangehouden H.G.S- beddenmaker, en M. van P., dienstbode, beiden te Heemstede, als verdacht van heling van deze goederen. Gewetensgel d. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Tilburg ontvangen, onder letters O.P.O. 19.536 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2