Ververij-Uitstoomerii De Phoenix) A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Stads- en Gewestelijk Nieuws. I^^^^LAGERWEYJrt^l Gemengd Nieuws. Beke O.E.S.A., waarna hij den heer Struyckéö, t er verga dering aanwezig, van harte gelnkwenseh niet diens Pauselijke onderscheiding. Onder de ingekomen stukken werd 0.111. be handeld een schrijven van het R.K, Verhoud Van Werkgeversverenigingen, waarin aan de K.S.A. verzocht wordt meer contact te leggen tusschen de sociale 'organisaties en de R.K. Kamerfractie. I)e voorzitter herinnert aan lipt artikel van het Kamerlid Bongaerts. den secretaris der Ka tholieke Kamerfractie, in onze pers, waaruit volgc-ns hem blijkt, dat er op het oögenblik reeds voldoende contact tusschen de sociale verenigingen en onze Kanrercfub bestaat. Verschillende afgevaardigden rneenen dit ech ter, gezien hun eigen arvaring te moeten be twijfelen. Een der aanwezige katholieke Kamer leden zet nog eens precies de werkwijze der Ka- merclub uiteen, om te beoogen, dat al mocht het dan al eens voorgekomen zijn dat op een verzoek hij de Kamerclüb ingediend geen ant woord ontangen werd, het optreden van de K.S.A. in deze aangelegenheid geheel overbodig is. De verschillende sociale verenigingen weten nog te weinig van de werkwijze der katholieke Kamerfractie, waarom op voorstel van den voorzitter voorioopig besloten wordt, het arti kel uit de Tijd van het Kamerlid Bongaerts nog eens extra onder de aandacht der organisaties te brengen op de volgende verga dering kan dan het R.K. Verbond van Werkgeversvakvereeni- gingen, nu niet aanwezig, nog nader op de zaak terugkomen. Omtrent de benoeming er nor commissie tot het uitbrengen van een rapport over het ar beidsveld van het Centraal Bureau werd op voorstel van het Dag.Bestuur besloten een com missie uit het Centraal Bestuur te benoemen, zooveel mogelijk vertegenwoordigend de 5 dio cesen en de groote organisaties met eigen bu reaux, en waarin ook het Dag. Bestuur der K.S.A. zitting heeft. Bij de bespreking van den stand der reorgani saties in de onderscheiden diocesen in het hij zonder met betrekking tot de uitvoering van de besluiten omtrent de wijze van aansluiting der vakorganisatie bij de plaatselijke comité's werd opgemerkt dat met uitzondering van het Aarts-bisdom en van het bisdom Roermond (waar officieel van het bestaan van een dio cesaan comité zelfs nog niets bekend is) in de drie overige diocesen alle plaatselijke comi té's reeds maanden geleden van deze hesluiten, door de Diocesane Besturen in kennis zijn ge steld. Do afgevaardigde van het Aartsdiocesane Comité deed de toezegging spoedig 11a de verkie zingen een Dioc. Comité-vergadering uit te- Schrijven, waarop over de wijze van aansluiting der plaatselijke vakvereenigingen in het Aarts bisdom zal worden heslist. Tevens wijst deze afgevaardigde op de zonderlinge opvatting van den Aartsdiocesanen Werkliedenbond, die van geen aansluiting hij de Diocesane K. S. A. wil hoonn, omdat het hoofdbestuur de Federatie, vari R.K. Volks- en Werkliedenbonden, dat zelf evenmin tot den Centralen Raad der K.S.A'. zou zijn toegetreden, het hun heeft verboden. De afgevaardigde dezer Federatie, ter ver gadering aanwezig, drukt zijne hooge verwonde ring uit over het optreden van den Aartsdioce sanen werkliedenbond. Hij kan zich deze houding niet begrijpen, temeer niet. waar Utrecht steeds op de vergaderig der Federatie aanwezig is en daar kennis neemt van de besluiten der K.S.A. waarover hij als afgevaardigde de Federatie, verslag uitbrengt. Het behoort bovendien niet tot de bevoegdheid der Federatie omhet toetre den van een diocésanen bond tot de K.S.A. al of niet tegen te werken. Medegedeeld werd dat slechts enkele organi saties tot op heden aan hare financieele verplich tingen ten opzichte van het Centraal Bestuur hebben voldaan. Verschillende groote bonden komen hun verplichtingen niet na. De directeur van het Centraal Bureau zet den, als gevolg van het niet nakomen der verplichtingen van de aangesloten, organisaties, uiterst precairen fi- nancieelcn toestand van het secretariaat der K.S.A., het Centraal Bureau, uiteen. Naar aan leiding dezer mededeeling voeren talrijke af gevaardigden het Woord om te betoogen, dat zoo spoedig mogelijk op afdoende wijze, deze buitengewoon urgente kwestie moet worden opgelost. In verhand met 't financieele vraagstuk werd met algemeene stemmen besloten de inmiddels bij liet Dag. Bestuur aanhandig gemaakte voor stellen, n.l. hel brengen van eenheid en vereen voudiging in het cursusleven op een volgende vergadering te behandelen. De vergadering welke goed bezocht was, werd hierna door den voorzitter gesloten met denChr. groet. Negende sociale week. De 9de Sociale Week, door de K.S.A. georgani seerd, zal in de week van 2530 September a.s. te Eindhoven plaats hebben, Zooals reeds werd bericht, handelt zij over het algemeen onderwerp: „R.K. Gemeentepolitiek". Over enkele dagen zullen de docenten en verdere bijzonderheden worden meegedeeld. De koningin naar Denemarken. Politiken deelt nu mede, dat de komst van onze Koningin te Kopenhagen waarschijnlijk de eerste, week in September zal plaats hebben. De Koningin zal o.a. officieel op het Raadhuis worden ontvangen. Ook overigens zal het pro gram veel gelijken op dat gevolgd is bij het ver blijf van de Koning en de Koningin van Italië. Men verwacht, dal Koningin Wilhelmina ook onder de afstammelingen der Hollanders in Ainager zal verschijnen. Waarschijnlijk komen ook de Koning en de Koningin der Belgen te Kopenhagen, en dan vóór Koningin Wilhelmina, Opening der nieuwe kamers. Naar mor: weet treedt op Maandag 24 dezer de ontbinding der Staten-Generaal als gevolg van de Grondwetsherziening' in en heeft Dinsdag 2o dezer de opening dér nieuw gekozen Kamers plaats. Naar verluidt zou het in de bedoeling liggen dat deze opening op den 25en zal geschieden door de Koningin, terwijl dan de opening van liet gewone zittingsjaar in September daaraan volgend namens de Koningin door een commis sie van ministers zal plaats hebben. Onder broeders. Hel Volk meldt dat onderstand telegram gis termiddag aan do Sovjel-regeering te Moskou is gezonden De groote vergadering van Amsterdamsche sociaal-democraten, gehouden op 10 Juli in het Concertgebouw, bezocht door ongeveer 2000 personen, gehoord de uiteenzettingen van partij genoot Vandervelde over het proces te Moskou, waarin een aanlal verdienstelijke socialisten met een gerechtelijken moord worden bedreigd, pro testeert met alle kracht tegen deze misdadige voornemens en eiseht in naam van het interna tionaal socialisme, zoowel als in dien van de gewone menschelijkheid, de vrijheid van de beklaagden in dal menschenonteerend proces. Consulaten. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer F. W. Cockuyt, erkend en toegelaten als consifl- gcneraal van Perzië te Rotterdam. Beperking getal onderwijzers. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de L.O.-wet. Aan de memorie van toelichting ontleenen we, dat een nauwkeurige becijfering aan de hand van gegevens naar den toestand óp 1 Jan. heeft aangetoond, dat, wan neer de verhouding tusschen het getal leerlingen eener school en dat der onderwijzers in overeen stemming wordt gebracht ongeveer met die, welke word verkregen met het volgens de vorige LiO.-wet verplichte aantal leerkrachten, een besaring kan worden verkregen van ruim 15 /2 millioen gulden. Bij die becijfering is de gemiddel de jaarwedde der onderwijzers gesteld als volgt openbaar gewoon L.O. 2858 bijzonder idem ƒ2503'; openhaar uitgebreid idem 3439; bij zonder idem 2888. Onder de punten voor bezuiniging komen verder vooral in aanmerking de schoolbouw, de wacht gelden, de noodeloos kleine schooltjes en het uitgebreid lager onderwijs. Loonsverlaging bij de spoorwegen. Bij beschikking van den Minister van Water staat van 5 Juli 1922 La. R. Afd. Spoorwegen is het voorstel van de directie van de Nederlandsche. Spoorwegen tot verlaging van de uurbezoldi ging van het werplaatspersoneel met 10 goed gekeurd, zulks met terzijde legging van het ad vies van den Loonrgaii voor het spoorwegperso neel. Nederland en Denemarken, De Nederl. gezant te Kopenhagen heeft in een onderhoud verklaard, dal men in Nederland Kopenhagen beschouwd als het geschikte cen trum voor de geheele Baltische scheepvaart en handel en men er daarom het directe commerciee- le verkeer tusschen beide landen wil ontwikkelen en versterken. Hij geloofde dat de producten van het eene land in verschillende gevallen die van het andere zouden kunnen aanvullen. Mr. Everwijn. Naar de „Tel." verneemt zal de lieer Mr. J. C. Everwijn, onze gezant te Washington, op de aanstaande algemeene vergadering der Neder landsche Handel Mij als directeur worden voor gedragen. Het werk hervat. De ongeveer 200 Culemborgsche sigarenmakers die Vrijdagmiddag onder protest het werk (ver vaardigen van senoritas voor de Spaansche regie) hadden neergelegd, zijn vanochtend weer aan den arbeid gegaan. Fabriek en Kantoor Telef. No. ,15. Telef. «49. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Plotseling en onverwacht is gisteravond de hoer P. J. Lagerwey, overleden. In de groote zaal van den R. K. Volksbond waren de verkiezings-propagandisten in groote getale ter feest/verga dering hij een, en ook ver schillende geestelijken en de heer P. J. Lagerwey als voorzitter van den Rijkskieskring Dordt hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging, 0111 den schitterenden uitslag der verkiezingen nog eens feestelijk te herdenken. Allen waren in de beste stemming en de avond beloofde goed te worden. Reeds hadden de heer Post, voorzitter der plaatsel. propagandaclubs en de hoogeerw. heer deken eenige dank- en opwekkingswoorden den ijverigen propagandisten toegesproken, toen ook de heer Lagerwey den wensch te kennen gaf, iets te willen zeggen. Hij beklom het spreek gestoelte en liet zich zeer enthousiast over het verloop der verkiezingen uit. Als een bijzon dere eer rekende hij het zich toe, als voorzitter van den Rijkskieskring, dat juist de Katholieken van zijn geboortestad Schiedam hun plicht zoo schitterend hadden vervuld. Steeds hooger steeg zijn geestdrift, daverend applaus barstte los, dan eensklaps zag nlen den spreker ineen zakken de ontroering was zijn gemoed te mach tig geweest, een beroerte had hem getroffen. Eenige mannen en geestelijken brachten den gevallene direct in de koele ruimte naast het too- neel, Dr. Koene werd opgebeld, en verscheen bijna onmiddellijk, maar kon helaas slechts den dood constateeren. Binnen enkele minuten was alles gebeurd. Het doodsberichte van den algemeen geaehten heer Lagerwey verwekte onder de propagandis ten groote ontsteltenis wel was hekend, dat zijn gezondheidstoestand den laatsten tijd te wenschen overliet, maar dat het einde zoo spoe dig en onder deze omstandigheden zou komen, wie had dat verwacht. Een gebed voor de zielerust van den overlede ne werd hierop door allen verricht, waarna de vergadering verslagen uiteenging. In Petrus, Maria Joseph Aloysius Lagerwey, heeft geheel Schiedam doch vooral het Katholie ke gedeelte weer een van haar beste mannen verloren. De zoo plotseling gestorvene werd 21 Nov. 1857 geboren, bereikte dus den leeftijd van bijna 65 jaren. Om zijn groote verdiensten voor de Katholie ke zaak en ook voor de gemeente Schiedam als wethouder en raadslid, maakte hij zich aller achting waardig en wist die ook te winnen. Een 23-tal jaren schonk hij zijn energieke krachten als raadslid aan Schiedam, waarvan nog het grootste deel als wethouder van financiën I11 September 1917 werd hij als wethouder opge volgd door den heer Houtman in 1919 werd hij voor de laatste maal als raadslid herbenoemd, want nog in datzelfde jaar bedarkte hij. Wij Katholieken vooral moeten den dood van dezen vurigeri en talentvollen geloofsgenoot, die voor allen een voorbeeld was van plichts betrachting en opofferingsgezindheid, diep be treuren. Christus overal in het openbare leven was zijn ideaal, daar werkte hij steeds met alle kracht voor eerst als voorzitter der plaatsel. kiesvereeniging en de laatste twee jaren als voorzitter van den Rijkskieskring Dordt heeft hij dit in woorden en daden schitterend bewezen. Vooral bij de laatste Verkiezingen kénde hij geen oogenblik rust, om toch ons maar een gun- stigen uitslag te verzekeren, hij was een ideaal voor ieder propagandist. Nog willen wij hier er aan herinneren, dat de Schiedamsche Ver. vooi Volkstuintjes in den heer Lagerwey steeds een groot voorstander en be vorderaar heeft gevonden. Venit mors, sicut fur in nocte, de dood komt als een dief in den nacht, maar den rechtvaar dige zal hij niet verrassen. Hij ruste in vrede. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 14 Juli 1922. 2bis. Voordrachten van B. enW. ter benoeming van een onderwijzer aan de scholen C. (Hoofd de heer A. Baan) en EII (Hoofd de heer H. A. Nil- lesen). Voorgedragen worden de heeren aan school C: 1. M. Buitelaar te Delft 2. C. Leertouwer te Delft 3. J. W. v.d. Gang te Driel. aan school E II 1, C. Leertouwer te Delft 2. M. Buitelaar te Delft 3. J. W. v.d. Gang te Driel. lObis. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 3500;-voor het maken van een installatie met toebehooren tot inwerking stelling van de brandpomp in het nieuwe Pomp station der Drinkwaterleiding. aangekomen. L. J. H. Willinge, havenmeester, heeft een bezoek aan boord gebracht. Afscheid. De heer J. Krabbendam sinds Mei 1883, ama nuensis aan de. R.H.B.S. alhier gaat zijn welver diende rust genieten. Is gister het afscheid al of ficieel geschied, waarbij de burgemeester hem zijn eervolle ontslagbrief overhandigde, voor morgen hebben zijn vele vrienden het voorneniengeraaakl dit nog eens feestelijk over te doen. 's Middags 3 uur zal hij per auto of rijtuig van zijn woning worden afgehaald om in het gebouw der R.H.B.S. waar hij bijna veertig jaren met zijn beste krachten heeft gearbeid en bij leeraren en leerlingen de algemeene achting heeft verworven, op een waardige wijze gehul digd te worden, o.a. door aanbieding van hel feestgeschenk. Bovendien zal er om half vier in Maison v. d. ITeyden in de Hoogstraat gelegenheid worden gegeven om in intiemen kring den scheidenden amanuensis te complimenteeren. Aan belangstelling zal het onzen verdienste lijken burger wel niet ontbreken. UIT ROTTERDAM. Noorsch oorlogsschip. Het Noorsche opleidingsschip Fordenskjold, commandant kapitein ter zee Orlius, is vanmor gen omstreeks 11 uur aan de Parkkade alhier Brutale diefstal. Gistermorgen werd uit Den Haag voor den koopman L.S., wonende te Amsterdam, per vrachtauto twee balen manufacturen, elk we gende 350 K.G. vervoerd naar den Goudschen Singel, waar S. vandaag zou markten. Om half vijf werden ze bij de kramen afgeladen, terwijl een 17-jarigen jongen achterbleef om de goederen te bewaken. Toen om half negen de koopman bij zijn kraam kwam, waren de twee balen inhouden de willen stoffen en een waarde vertegen woordigende van ruim 7000 spoorloos verdwe nen. De bewaker verklaarde steeds bij de goederen te zijn gebleven, maar heeft vermoedelijk ge slapen. De diefstal moet gepleegd zijn door een viertal personen, die de balen op een sleepers wagen hebben geladen. Van hen is echter geen spoor te ontdekken. V.D.) Uitbreiding. De firma Gebr. Houweling, Pelikaanstraat 5 te Rotterdam, makelaars in schepen, heeft haar zaak uitgebreid door het vestigen eener flinke scheepswerf gelegen aan de Rotterdamsche Schie nabij Delft, alwaar reeds een motorboot van 90 ton voor binnelandsche rekening ;n aanbouw is. Voorioopig wordt alleen met handkraeht ge werkt, doch het ligt in de bedoeling, na ver kregen vergunning, het bedrijf electrisch te maken en binnen korten tijd op het aangekochte terrein een dwarshelling aan te leggen. Bovendien is aan dit terrein een groot perceel eigen water verbonden, zoodat de schepen tijdens reparatie vrij van havengeld liggen. Juist in tijden als deze van zoo ernstige malaise doet het goed een bericht als het bovenstaande te kunnen plaatsen en lezen. Wij wenschen de firma Houweling succes toe met haar energiek pogen. Staking in het sleepvaartbedrijï. In een vergadering van reeders in het sleep vaartbedrijï naar den Rijn en naar België is besloten, de eischen van den Centralen Bond van Transportarbeiders niet in te willigen en niet te gaan varen voordat de Centrale Bond van Transportarbeiders de voorstellen van de ree ders heeft aanvaard. De voorstellen van de reeders zijn betaling van de thans geldende loo- nen, vastleggen van de bestaande bemannings regeling en contract tot 1 April 1923. Van de hier en elders liggende sleepbooten, waarop het personeel staakt, zijn de bemannin gen ontslagen en van boord gegaan. Betaling van loon houdt op bij begin van dienstweigering, ook voor de kapiteins. De staking in de Rijnsleepvaart breidt zich uit. Telkens wanneer booten uit Duitschland ko men, wordt de bemanning in kennis gesteld van het stakingsbesluil, waarop dan de vuren ge doofd worden. Ook in Duitschland zijn verschil lende sleepbooten, die op hun plaats van bestem ming kwamen, stopgezet. Morgen vergaderen de sleepbooteigenaren én sleepagenten in het No tarishuis, daartoe bijeengeroepen door de com missie tot regeling der loonen en arbeidsvoor waarden in het Rijnsleep- en -scheepvaart bedrijf. De staking bij de Gebr. Roelofs, reederij „De Roode Ster", dienst Rotterdam, Vrees wijk-Amsterdam, is geëindigd wijl de directie het bestuur yan den Centralen Bond heeft toe gezegd, de aangekondigde loonsverlaging in te trekken en de oude arbeidsvoorwaarden te handhaven. Dr. Hoogveld. Als rector van het R.K. lyceum te Rotterdam is aangesteld dr. J. H. E. J. Hoogveld, oud-leeraa in de wijsbegeerte aan het Seminarie te Gulem- borg. De opening van het R.K. Lyceum zal plaats hebben in de laats! helft van September. UIT DELFT. Stremming van verkeer. De minister van Waterstaat heeft, bepaald dat de rijksweg Delft--Maassluis, voor zoover strekkende over de brug bij den Hoorn en de Knuitsbrug, gesloten wordt verklaard voor die motorrijtuigen op meer dan twee wielen welke niet inbegrip van de lading, een asbelasting zwaarder dan 3000 K.G. hebben dat het ver boden is over genoemde bruggen te rijden met een ander voertuig, waarvan door eenig wiel een grooter géwicht op de brug wordt overgebracht dan loOO K.G. dat het gesloten zijn voor noemde gedeelten van den rijksweg Delft Maassluis zal worden aangeduid door waar schuwingsborden, geplaatst ter weerszijden van voornoemde bruggen. V a 11" d e v e r k i e zing e n. Een juffrouw te Enkhuizen, die met eenige moeite, voorzien van het stembiljet, het hokje was binnenge loodst, kwam er een heel poosje later uit, zich

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2