DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Dinsdag 18 Juli 1922. No. 13392. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advérteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse^ Nieuws. I)E HAAGSCHE CONFERENTIE. De 2e sub -commissie voor de schulden der niet-Russische commissie is gistermorgen om half elf in het Vredespaleis bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer Alphand. De com missie heeft haar besprekingen, waaraan ver schillende deskundigen deelnamen, voortgezet. De zitting is om 12 u. 40 opgeheven. ÜL.De eerste sub-commissie voor den particulie ren eigendom der niet-Russische commissie is gistermorgen half twaalf bijeengekomen, onder voorzitterschap van sir Philip Lloyd Creame. De zitting werd verdaagd tot gistermiddag 4 uur Desub-comm. (schulden) gistermiddagom4u. 10 min. weer bijeengekomen, onder voorzitterschap van den heer Alphand. Zij heeft met algemeene stemmen dedoorhet comité van presidenten voor gestelde werkwijze aangenomen. De zitting is om4 u. 20 min. gesloten. De eerste sub-commissie (particuliere eigen dom) van de niet-Russische commissie is gister middag om 4 uur weer bijeengekomen, heeft den toestand besproken, die in het leven is geroepen door den brief van de Russische delegatie en heeft de door het comité van presi dehten voorgestelde werkwijze aangenomen. De derde sub-commissie (credieten) van de niet-Russische commissie is gistermiddag 4 u. 15 min. bijeengekomen,heeft den toestandbespro- ken, die in het leven is geroepen door den brief van de Russische delegatie en heeft de door het comité van presidenten voorgestelde werkwijze aangenomen. De commissie heeft vervolgens het rapport van den president over de onderhandelingen met de Russische delegatie goedgekeurd. De zitting is °m 5 u. 16 min. opgeheven. De voorzitter van de niet-Russische commissie heeft gisteravond den volgenden brief verzonden in antwoord op een van den heer Litwinof ont vangen schrijven, waarin deze heeft voorgesteld, een vergadering te beleggen van de voorzitters der drie niet-Russische sub-commissies met de leden van de Russische commissie Mijnheer de president, Ik heb de eer u te berichten, dat ik uw brief van 16 Juli j.l. ontvangen heb. Plet voorstel van de Russische delegatie tot het bijeenroepen van een vergadering van de voor bitters der drie niet-Russische sub-commissies tnet de leden van de Russische commissie, ten einde gezamenlijk de vraag na te gaan of het niet mogelijk zou zijn, een basis te vinden voor de voortzetting van de nu onderbroken onderhan delingen, lijkt onaannemelijk, aangezien de voor zitters der drie sub-commissies geen orgaan vor men van de niet-Russische commissie en dus in dezen niet bevoegd zijn. De drie sub-commissies hebben uw brief be sproken. Ofschoon de algemeene indruk is, dat uw brief geen enkele verklaring bevat in den zin, aangegeven in mijn brief van 15 Juli, ben ik gemachtigd u mede te deelen, dat de eerste sub-commissie bereid is, ten einde alle misver stand te vermijden, morgen om 11 uur een bij eenkomst te houden met de Russische commis sie. Deze beslissing is ingegeven door het feit, dat uw brief voornamelijk vraagstukken raakt, vallende onder de bevoegdheid van die sub-com missie. Deze vergadering zal uitsluitend ten doel heb ben u gelegenheid te bieden, scherp omlijnde Voorstellen te doen ter wijziging van de vroegere Verklaringen van de Russische delegatie. Wil, mijnheer de president, de goedheid heb- 23 ,,Ik weet het niet. Men vertelde hem van het licht, ik keek hem oplettend aan, maar 'k kon toch niets bijzonders aan hem bemer ken." Misschien komt hij zijn eigendom zien. Hij 's vroeger nooit hier geweest" hernam de oude Vrouw. ,,Dat is mogelijk, maar hij heeft het licht ge- zien en hij zal ook die kamer willen zien. Het beste is dat u nu dadelijk naar boven gaat eU hem waarschuwt en alles in orde maakt." „De oude vrouw begon te beven." „Wat moet ik beginnen als hij lang blijft Wijn God, mijn God, wat moet ik nu beginnen suikte zij „Spreek toch niet zoo dwaas, moeder. Niets Zal gebeuren, wanneer u oppast. U Iaat hem u>t de kamer blijven zoolang de lord hier is." Vrouw Doore vertelde haar, hoe de lord 'n de klippen was verdwaald en het vervolg daarvan en hoe hij den wensch had uitgespro ken den volgenden dag naar het kasteel te ffsan. Vrouw Doore ging weer weg toen de nieuwe morgen begon te schemeren, na haar moeder n?g eens op het hart gedrukt te hebben voor zichtig te zijn. ben de betuiging van mijn hoogachting te aan vaarden. (get.) Patijn, Voorzitter van de niet-Russische commissie De Russen schijnen met dit antwoord niet erg tevreden te zijn. VOLKENBONDSRAAD. Reuter meldt uit Londen d.d. gister De Raad van den Volkenbond heeft vanmid dag het verslag over den handel in vrouwen en kinderen aangenomen, dat verschillende bescher mende maatregelen aanbeveelt. De secretaris-generaal las het verslag voor over de deportatie van vrouwen en kinderen uit Turkije en Klein-Azië, waarop de Raad besloot een commissie te benoemen om de klachten van de slachtoffers te onderzoeken in samenwer king met de hooge commissarissen te Constan- tinopel. De Raad heeft besloten, ten einde meer macht te verschaffen aan zijn raadgevende commissie voor het voorkomen van den handel in vrouwen en kinderen, de regeeringen van Duitschland en de Ver. Staten uit te noodigen, afgevaardigden in die commissie te benoemen. Verder besloot de Raad, den secretaris-gene raal opdracht te geven, aan de Nederlandsche regeering zijn dank over te brengen voor het nazien van de rekening en verantwoording van den bond door de Rekenkamer. HET HERSTEL. De Garantie-commissie is niet, gelijk het plan was, gisteren naar Parijs vertrokken. Voor men een besluit neemt, wenschte het rijkskabinet met rijksminister Hermes en de uit Parijs teaig- gekeerde staatssecretaris Schroder, gister en heden met haar nog besprekingen te houden. VAN HET VATICAAN. Uit Rome wordt gemeld, dat de boekhouding van het Vaticaan sluit met een tekort van 7 8 millioen lire, ten gevolge van de groote mild dadigheid, door den overleden Paus gedurende den oorlog aan den dag gelegd. De nieuwe Paus heeft thans gelast, dat er daarom bezuinigingsmaatregelen moeten worden getroffen. POLEN. Uit Warschau wordt gemeld Linksche bladen zeggen, dat de candidatuur Korfanty slechts een episode is. De rechtsche pers drukt zich scher per uit. Zij geeft de volgende uitspraak van Pil- soudski weer Tot een kabinet-Korfanty zal het niet komen. Korfanty zelf heeft echter een andere meening, ofschoon niemand hem tot dusver een officieele volmacht om een kabi net te concentreeren gegeven heeft. Alle mi nisters uit het demissionair kabinet hebben een verzoek om in het ministerie-Korfanty zitting te nemen, afgewezen en verschillende vooraanstaande politieke persoonlijkheden zou den geweigerd hebben om deel uit te maken van een kabinet-Korfanty. Hiwinski zou evenwel hebben toegestemd. Inmiddels wordt de onzeker heid steeds grooter. Pilsoedski is voor eenige dagen naar Brest-Litowsk vertrokken om aan een troepenrevue deel te nemen. DUITSCHLAND. Wolff meldt uit Berlijn Volgens het „Berliner Tageblatt" is bij de conferentie van den Rijkskanselier met de partij leiders gebleken, dat de toestand zich beweegt veeleer in de richting van Rijksdagontbinding dan in die van ontspanning. HOOFDSTUK VXI1. Het was omstreeks middag toen lord Al- ceston ademloos van het klimmen, voor de poorten van het kasteel stond. Met een gevoel van heiligen eerbied en met tranen in de oogen, beschouwde hij het erfgoed dat sedert eeuwen van geslacht op geslacht was overgegaan. De oude weduwe liep hem tegemoet en eerbiedig lispelde zij een welkomsgroet. „Is u vrouw Smith vroeg hij. „Zoo heet ik, mijnheer." „Dat dacht ik wel. Ik ben lord Alceston." „Dat is gemakkelijk te zien, mylord. Ik ben zeer blijde en gelukkig u te zien. U zult echter gezien hebben, hoe vervallen het kasteel is. Slechts twee kamers zijn bewoonbaar, be halve een nog in den toren." Zij ging hem voor naar binnen en toonde hem toen dadelijk de twee kamers beneden. „Ik zou gaarne de kamer in den toren zien. Mijn vader was immers gewoon die te gebrui ken als hij hier was ,,Ja, mylord" was het antwoord. „Ik kan niet begrijpen dat mijn vader zoo veel genoegen er in vond, hier te vertoeven Het is hier niet veel meer dan een ruine. Maar ^eg eens vrouwtje, je gezicht komt mij niet onbekend voor, ik meen nog kort geleden precies een zelfde gezicht te hebben gezien." ZWITSERLAND. Het aantal werkloozen in Zwitserland, dat eind Februari den hoogsten stand bereikte met 99.541, is sindsdien voortdurend afgenomen en bedroeg einde Juni nog slechts 59.456. De ver mindering bedroeg alleen in de laatste maand 11.444. De werkgelegenheid is met name in de horloge- en machine-industrie verbeterd. PALESTINA. Van een dignitaris, die in nauwe aanraking met hef Vaticaan staat,verneemt de,.Daily Tel." „Dat kan wel, mylord," antwoordde zij,, u heeft zeker vrouw Doorne gezien, de vrouw van den herbergier van het dorp, dat is mijn dochter." „Ah, zoo Gelukkig dat je nog familieleden in het dorp hebt, anders zou het leven hier niet uit te houden zijn. Maar laat ons nu eerst een kijkje gaan nemen in de kamer daar boven." Door verschillende gangetjes en over zware eikenhouten trappen, alles precies nog zoo als zij in de midddeleeuwen daar gestaan had den, kwamen zij in den toren. „Hier is de kamer, „mylord," zeide de ou de vrouw, buiten adem geraakt door het klim men. Toen overhandigde zij hem den sleutel die beneden in haar kamer hing. „Is er slechts één sleutel van deze deur?" vroeg lord Alceston, „of is er nog een Zij schudde ontkennend met het hoofd en antwoordde „De eenige die er is, heb ik u gegeven." „Ik veronderstel dat je ook wel eens zult hebben gehoord van een geheimzinnig licht dat hier 's avonds in deze kamer schijnt, vroeg hij. „Ik heb daarvan gehoord, mylord, maar het visschersvolk is hier zeer. bijgeloovig en vertel', allerlei wonderlijke dingen". „Dat kan nu wel, vrouwtje, maar hoe kan je dan verklaren, dat. er gisterenavond wel een licht hier in de kamer was, want dat heb ik Volgens de Duitsche bladen zullen de demo craten, de Beiersche Volkspartij, het Gentrum en de Duitsche volkspartij voor het geval dat de Rijksdag wordt ontbonden, bij de verkiezingen samen werken. Uit Berlijn verluidt nader d.d. gister Men heeft een hoogst eenvoudige oplossing voor de binnenlandsche cns's gevonden alle netelige vraagstukken zullen niet meer worden besproken voor de heropening van het parle ment in den aanstaanden herfst. De politieke status quo is dus een feit geworden en de wijziging van het kabinet Wirth zal tot na het recés op zich laten wachten. De socialistische samenwer king blijft een uitgemaakte zaak, maar over de burgerlijke samenwerking wordt eigenlijk niet meer gesproken. De politici der verschillende partijen hebben ingezien dat het onmogelijk is alle vraagstukken in 48 uur t.ijds op te lossen en aangezien men uiterlijk Dinsdagavond naar huis wilde gaan. heeft men eenvoudig besloten deze oplossing tot een later tijdstip te verschui ven. De democraten en de Duitsche volks partij hebben intusschen nog te kennen gegeven, dat zij voorstanders van de burgerlijke samen werking zijn. De democraten willen echter de Beiersche volkspartij wegens haar uitgesproken monarchistische gezindheid van de samenwer king uitsluiten, terwijl de Duitsche volkspartij op de medewerking der Beieren prijsstelt. Van een regeeringscrisis en van een ontbinding van den Rijksdag was vandaag geen sprake meer. Dit gevaar was trouwens nog om andere reden overwonnen. De onafhankelijken hebben namelijk vanmiddag in een zeer bewogen groeps vergadering met 39 stemmen tegen 17 besloten voor het wetsontwerp ter bescherming der repu bliek te stemmen. De noodige meerderheid van 2/3 is thans gevonden en als morgen alle leden van het Huis aanwezig zijn, zal de wet met 356 tegen 113 stemmen worden aangenomen. De onafhankelijken hebben in hun fractiever gadering over een eventueele fusie met de meer- derheissocialisten niet meer gesproken. Zij willen vermoedelijk de beslissing aan de algemeene vergadering van hun partij overlaten. Havas meldt uit Berlijn 'De „Freiheit" weet mede te deelen, dat de intergeallieerde controlecommissie een klacht tegen de Duitsche regeering heeft ingediend. Een Engelsch officier, lid van de commissie, ontdekte onlangs in het achief te Spandau zekere do cumenten betreffende de Duitsche legervoor- raden, welke in formeele tegenspraak waren met de tot heden toe bekende gegevens. Een Duitsche officier, die aan het archief ver bonden was, verbond zich op zijn eerewoord, er zorg voor te dragen, dat de documenten ongeschonden tot den volgenden dag bewaard zouden blijven. Den volgenden dag waren de papieren echter verdwenen zij zouden des nachts in twee automobielen zijn weggebracht. De commissie eischt thans de teruggave der papieren. dat de Heilige Stoel liet voorloopig ontwerp van het Britsche Manhaat, over Palestina ontvangen heeft en daarover zeer voldaan is. Vooral inge nomen is het Vaticaan inet het herziene artikel 14, waarbij de rechten van de Roomsch-Katholie- ke Kerk en haar eigendommen in Palestina be schermd worden. ANGORA. Aan de „Times" wordt uil. Constantinopel gemeld, dat het nieuwe kabinet in Angora ge kozen is. Raoe bei. die lid van het Comité voor eenheid en vooruitgang was en den kruiser Hamedié commandeerde in den eersten Balkan oorlog is premier. Jocsoel' kemal bei blijft minis ter vanbuitenlandsche zaken enKiazimKarabekir blijft minister van oorlog. PER ZIE. Volgens berichten, via Tasjkent doorgekomen, is het Perzische ministerie uitgebroken. Het ka- binet-Kasjid-ed-Dowle is afgetreden men weet nog niet waarom. AMERIKA. Uit Wheeling, (West-Virginië)', verneemt Reu ter De stakende mijnwerkers hebben een deel van de mijnen van Richland in brand gestoken.De sheriff en verschillende van zijn medewerkers zijn gedood in een gevecht mét de mijnwerkers. De staatspolitie is op weg daarheen om een onder zoek in te stellen. PARAGUAY. De opstandelingen in Paraguay hoblxn Para- guary bezet en daardoor hun omsingeling door de regeeringstroepen verijdeld. Men vermoedt, dat de rebellen thans een terugtrekkende bi weging zullen maken naar Villa Rica. ALLERLEI. In den Oeral heeft zich een nieuw centraal comité van de communistische partij gevormd, dat zich ten doel stelt het gezag aan het centrale comité teMoskou te ontnemen. Legerdetachemen- ten, door Trotzki naar den Oeral gezonden om er de orde te herstellen, hebben zich bij het nieuwe comité aangesloten. De Duitsche Rijksdag heeft gister het wets ontwerp aangenomen, waarbij de verdere aan maak van noodgeld verboden wordt en de licha men, die dit. hebben uitgegeven, verplicht wor den het binnen drie maanden in te lossen. Verder is in tweede lezing hot ontwerp aange nomen tot hulp aan de pers in de tegenwoordige bedrijfscrisis. Aan de Nederlandsch-Duil.sehe grens onder Bocholt heelt men twee verdachte personen uit Spandau aangehouden, die heimelijk over de Hollandsche grens wilden vluchten en die men houdt voor medeplichtigen aan den moord op Rathenau. De „Manchester Guardian" verneemt, dat Lloyd George zijn vacantie gedurende het parlementaire reces in Spanje zal doorbrengen. De commissie van herstel heeft Duitsch land verzocht het verdrag van Wiesbaden den 20sten Juli in,werking te doen treden. Binnenland. De Koningin te 's-Gravenhage. De Koningin is gister ten 12 u 51 per Staats spoor voor enkele dagen' le 's-Gravenhage aangekomen en heeft haar intrek genomen ten paleize van de Koningin-Moeder. Zij werd op het perrron ontvangen door de Koningin-Moeder die vergezeld was van de hofdame jonkvr. van de met mijne eigen oogen gezien." De vrouw was op deze vraag voorbereid, want zonder dralen antwoordde zij „Als het weer zeer stormachtig is, mylord, dan ben ik gewoon een lantaarn aan den vlag- gestok buiten den toren te hangen. Mijn neef vaart op een kolenschip van Mewlton en komt dikwijls in deze haven. Aan hem beloofde ik bij stormweer een lantaarn op te hangen, die hem tot wegwijzer dienen kan „Was die lantaarn gisterenavond opgehangen „Jawel, mylord." Hij keek oen oogenblik alsof hij niet wist wat te zeggen) toen trok hij zijn schouders on verschillig op. „Och, ik moest wel begrepen hebben dat het zoo iets zou zijn," zeide hij,maar laat ons nu de kamer eens bekijken." Hij opende de deur met moeite en bemerkte dat eenige spinnewebben gebroken waren daar door, wel een bewijs dat de deur sedert lang niet was geopend geworden. Een dikke laag stof lag over den grond. Hij stond op den drempel en keek nieuwsgie rig naar binnen. De kamer was klein, had een zeskantigen vorm en werd verlicht door ramen aan iederen kant aangebracht. Het meubilair was meer modern dan dat der kamers beneden. Een paar oude schilderijen hingen aan den muur en niets bijzonders was op te merken dan de tegenstelling met de andere vertrekken. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1