BRANDSTOFFEN. H. A.. V., SCHOKTE, Westvest 5. - Telef. 419. Ververii-Uitstoomerij De Phoenixj Prima Eierkolen .af 1.75 per H.L. lste soort Belg. Anthraciet a f 3.60 per H.L. Gruis en Steenvrij. - Franco huis. Binnenland. AANBEVELEND 6606 40 A. BAR1S, Manuï. Broersvest 17. Telef. 849. Stads- en Gewestelijk Nieuws. den. De beambten wilden juist opnieuw den toren binnendringen, toen plotseling de beide mannen zich voor een der openingen van den muur boven in den toren vertoonden. Naast elkander staande brachten zij een luid „hoch" op kapitein Ehrhardt uit en riepen, „wij sterven voor onze idealen." Daarna verdwenen zij weder in den toren. Terwijl de beambten nu met bijlen de deur insloegen vielen twee schoten. In de kamer bleef het volkomen stil. Men hoorde niet het minste geluid. Twee minuten later drongen de beambten de kamer binnen. Zij vonden Fischer en Korn badend in hun bloed op hun bedden, de revolvers nog in hun handen. Zij waren reeds dood. Een bloedspoor, dat uit een wond aan het voorhoofd kwam, bewees, dat zij zich door een schot door het hoofd gedood hadden. De schoten moeten den dood onmiddellijk heb ben veroorzaakt. Fischer en Körn hadden dezelfde kleeding aan, welke op hun signalement stond aange geven. De beambten lieten de zelfmoordenaars zoo liggen, als zij hen gevonden hadden. Pa pieren werden door den ambtenaar van het openbaar ministerie, die later ter plaatse ge komen was, niet gevonden. De burchtruine was voor de zomermaanden verhuurd aan den Berlijnschen schrijver, dr. Steinn. Deze was echter eenigen tijd afwezig. In hoeverre hij al of niet bekend was met het plan van de daders om zich binnen het kasteel te verschuilen, weet men nog niet. SPANJE. De Spaansche minister van Oorlog, generaal Olaguer, heeft, naar de „Information" meldt, Zaterdag j.l. zijn ontslag aangeboden, dat aan vaard is.jDe premier Sanchez Guerra heeft de portefeuille van Oorlog overgenomen en aldus een ministerieele crisis voorkomen, welker op lossing onder de huidige omstandigheden zeer moeilijk zou zijn. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld De werkgevers in de bruinkolenindustrie hebben gister in principe het arbitragevoorstel van Harding aangenomen. Een delegatie begaf zich onmiddellijk naar het Witte Huis om den president met dit besluit in kennis te stellen. In de mededeeling, welke zij den president deed, wordt verklaard, dat de werkgevers vol komen instemmen met het plan, om een algemeen hof voor het onderzoek naar alle kwesties in de steenkolenindustrie in te stellen. Zij dringen er verder op aan. dat dit plan door Harding zal worden uitgevoerd. Naar verluidt heeft de president aan de dele gatie verzocht onmiddellijk de exploitatie van de bruinkoolmijnen te hervatten opdat de brandstofvoorziening van het land verzekerd wordt. Ook verklaarde Harding dat hij teleur gesteld was over hun gebrek aan gemeenschaps gevoel, terwijl hij zeide, dat vrijheid van hande len zoowel hij werkgevers als bij werknemers achter moest staan bij het belang van het open bare welzijn en de nationale veiligheid. De toestand van de spoorwegstaking is verer gerd door wilde stakingen van personeel, ten ge tale van 25.000.De wanordelijkheden duren vooit De arbeiders zetten echter de besprekingen met vertegenwoordigers van de werkgevers* vooit, ten einde den grondslag voor een regeling te vinden. ALLERLEI. De Duitsch-nationale rijksdagafgevaardigde Rie8oberg is Zaterdagavond op straat door een aantal personen aangevallen. Eenige goedge- kleede heeren en dames liepen op hem toe en brachten hem slagen toe op de oogen en op het voorhoofd, zoodat hij een wonde van een centi meter diepte aan 't voorhoofd bekwam, terwijl hij ook aan een oog werd gewond. Desondanks was hij gister toch in de rijksdagzitting versche nen, doch kreeg tijdens de besprekingen wegens zwakte een flauwte, zoodat hij naar het zieken huis is vervoerd. De Russische handelsdelegatie te Londen heeft bekend gemaakt, dat volgens berichten uit Moskou, Enver Pasja, die het offensief was begonnen tegen de Sovjet-republieken van Tur kestan, een groote nederlaag heeft geleden, en dat men zijn compagnie als volkomen mislukt moet beschouwen. Volgens thans ontvangen berichten, is Zaghloel Pasja, de leider der Egyptische Na tionalisten, niet overleden. Volgens een niet te controleeren bericht van „Svenska" Dagbladet uit Riga zou Lenin op zijn reis naar een Ivaukasische badplaats in den trein door vertegenwoordigers van een thans in Mos kou aan het bewind gekomen macht vermoord zijn. Zijn lijk zou op 3 Juli bij Rostow vanaf de spoorbrug in de Don geworpen zijn. Het regeeringsjubileum van de Koningin. Naar het Gentrum meldt, heeft mr. P. J. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, alle burgemeesters van de provincie Utrecht tot een vergadering bijeengeroepen, ter voor bereiding van een nationale hulde aan de Ko ningin bij Iiaar 25-jarig regeeringsjubileum. Ingenieurs ontslagen. Naar de Res. Bode meldt, is aan verschillende ingenieurs, die in tijdelijken dienst zijn bij de Nederlandsche Spoorwegen, ontslag verleend, in verband met de voorgenomen bezuinigingen. Binnenkort zouden nog andere bezuinigings maatregelen worden getroffen. Het gereconstrueerde kabinet. De reconstructie van het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck zal volgens de L.K. als volgt zijn Jhr. Mr. de Geer (voorheen Financiën) On derwijs Mr. L. J. A. Trip (R.K.) (Thesau rier-generaal) Financiën H. A. van lJsselstein (voorheen Landbouw) Waterstaat dr. H. Lovink (oud-directeur generaal van den Land bouw (Landbouw). Prof. Mr. Aalbei se blijft minister van Arbeid en wordt tevens minister van Handel en Nijverheid. Dus zouden vervallen ministers dr. J. de Visser en ir. A. A. ÉL W. König. Landelijk Comité 25-jarig regeerings-jubileuin van Ilare Majesteit de Koningin. Men verzoekt ons te berichten, dat vereeni- gingen welke alsnog instemming wenschcn te betuigen met bovenstaand plan, alsnog zich kun nen aanmelden tot deelname. Het voornemen be staat in Augustus een vergadering te houden waar plannen nader worden uiteengezet, om zoo grootsch mogelijk en waardig dit jubileum te herdenken Gedachtig aan de spreuk „Eendracht maakt Macht", is de bedoeling dat een zeer groot aantal vereenigingen onzeVorstin een hulde zullen brengen, om tevens bij vernieuwing de verzekering te geven van onwankelbare trouw aan ons geliefd Oranjehuis. Aanmelding kan geschieden hij het Secretariaat der Vereeniging Oranjebond, Luthersche Burgwal 13, Den Haag, of bij Albert v.d. Horst, Emmastraat 10, Am sterdam. De aanmelding kan geschieden tot uiterlijk 31 Juli a.s. De eerste vergadering zal in Utrecht gehouden worden. Eerste Kamer. In de zitting van de Provinciale Staten van Groningen van vandaag is mr. H. J. Schönfeld, burgemeester van Winschoten, tot lid van de Eerste Kamer gekozen met 22 stemmen, tegen 18 stemmen op mr. C. C. Geertsema, oud-lid van de Eerste Kamer. In de middagzitting van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland heeft de verkiezing plaats gehad van een lid van de Eerste Kamer, (vac. Vliegen). Bij de eerste stemming werden uitgebracht 69 stemmen, waarvan 31 op den heer J. Douwes jr (A.R.) 27 op den heef- H. v. Kol (S.D.A.P.), 7 op den heer Westerman (Vrijheidsbond), 2 op den heer van Houten en 1 blanco. Bij tweede stem ming verkreeg de heer Douwes 30 stemmen, de heer Westerman 7, de heer van Kol 27, de heer Breebaart 1 en 4 stemmen blanco. Bij de derde stemming werden 6 stemmen blanco uitgebracht 31 op den heer Douwes en 31 op den heer van Kol. Hierna besliste het lot dat gekozen was de heer Douwes. Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal gedurende de buitengewone zit ting der Staten-Generaal, die zal aanvangen op 25 dezer is benoemd J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De Provinciale Staten hebben gisteren, wegens lichte ongesteldheid van den commissaris der Koningin, vergaderd onder leiding van mr. J. M. E. M. Kolkman. Aan de orde waren o.m. de volgende onderwer pen Aankoop van grond voor den aanleg van een weg onder Zoeterwoude. Verhooging subsidie restaüratie Nieuwe Kerk toren te Delft. Verhooging subsidie restauratie St. Janskerk te Gouda. Subsidie 1922 provinciale commissie ter be vordering van de geitenfokkerij in Zuid-Holland. Subsidie 1922 provinciale commissie van de varkensfokkerij in Zuid-Holland. Uitgezonderd het laatste werden alle voorsteb len aangenomen. Vervolgens waren o.m. aan de orde de volgende voorstellen. Voorstel inzake verhooging renteloos voorschot voor aanleg tramlijn Oostvoorne'Rockanje. Aanvullingssubsidie aan de Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groene Kruis voor den ontsmet- tingsdienst dier vereeniging in Zuid-Holland. Subsidie-aanvrage van de R.K. vereeniging Herwonnen Levenskracht voor haar sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn. Subsidie-aanvrage der afd. Rotterdam van de R.-K. Reclasseerings-vereeniging. Het eerste voorstel werd verworpen met 38 tegen 35 stemmen. Bij de subsidie aanvraag van Herwonnen Le venskracht was aan de orde een motie van de hoeren Colthof en de Visser om voorstellen aanhangig te maken tot stichting van een pro vincialen inrichting voor tuberculose lijders. Na een onverkwikkelijk debat werd de motie verworpen, met 51 tegen 20 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten, afwijzend te beschikken op de subsidie-aanvraag van de R. K. vereeniging Herwonnen Levenskracht voor haar sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn, wordt aangenomen z.h.s., evenals de andere voorstellen. De vergadering is verdaagd tot heden. Duur examen. Mijn schrijft uit Breda aan de „Tel.", dat zich voor het toelatingsexamen tot de Kon. Mil. Academie slechts een jongmensch heeft aange meld, Zij, die in het bezit zijn van het einddiplo ma H.B.S. zijn Vrijgesteld van het toelatings examen. De examen-commissie, bestaande uit ongeveer 20 leeraren, waaronder enkele officieren van de militaire academie te Breda, doch overi gens uit verschillende deelen van het land zal in voorvergadering bijeenkomen tot het vast stellen van dat examen. Daarna zal het examen dat ongeveer 9 dagen zal duren in Augustus as. worden afgenomen, waarna dit jongmensch, wanneer aan het toelatings-examen is voldaan deel mag nemen aan het z.g. rangschikkings examen dat gehouden zal worden voor alle adspiranten, die in het bezit zijn van het eind diploma 5 j. H.B.S., ten einde hun opeiding voor de verschillende wapens te kunnen vaststellen. Aan reis- en verblijfkosten en vacantie-gelden zal aan de leden van de hierbedoelde toelatings- exarnencommissie moeten worden uitgekeerd een bedrag van ruim 2500. De Fransehen gezant op reis. De heer Charles Benoist, Fransch gezant in den Haag, bracht Maandag en gister een be zoek aan Haarlem. Nadat hij Maandagmorgen was ontvangen door den consulairen agent voor Frankrijk te Haarlem, den heer J. H. Sauveur, werd een bezoek gebracht aan de fabriek der firma En schedé en Zonen, drukkers. Het bezoek duurde van 10 uur tot half één, waarna genoemde heeren bij de familie En schedé in de villa „Eikenhoek" den lunch ge bruikten. Van 34 uur werd een orgelconcert gege ven in de Groote Kerk, waarna de gezant een bezoek bracht aan het Frans Hals-Museum. Des avonds werd te zijner eere een diner gegeven ten stadhuize te Haarlem, waar het gemeentebestuur recipieerde. Tweede Kamerleden. Naar aanleiding van de mededeeling van den heer S. van Houten, dat hij zijne benoe ming tot lid van de Tweede Kamer niet aan neemt, heeft het Centraal Stembureau te 's- Gravenhage de zittingvan debenoemd-verklaring van een nieuw lid der Tweede Kamer bepaald op Maandag 24 dezer des voormiddags 10 uur ten stadhuize. Zegels plakken. De Centrale Raad van Beroep heeft thans in hoogste instantie uitgemaakt, dat de werk gevers met het plakken van zegels moeten doorgaan voor alle arbeiders, die op 1 Juli reeds verzekeringsplichtig waren. Alleen be hoeven zij niet te plakken voor diegenen, die na 1 Juli voor het eerst in loondienst komen tegen een loon van méér dan 1200 per jaar. Van het Hof. H.M. de Koningin is hedenvoormiddag ten 10.16 uur per Staatsspoor naar Het Loo te ruggekeerd van Haar 2-daagsch verblijf te 's-Gravenhage. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Jaarverslag der Oranjeverecniging 1921. Er is wellicht geen enkele Vereeniging die haar jaarverslag meer gevoeglijk een „dagver slag" kan noemen als de Oranjevereeniging. Immers, alléén en enkel de Koninginnedag geeft stof tot schrijven voor dengene die met. het se cretarieel jaarverslag belast is. Maar die ééne dag, waaruit de stof van het jaarverslag geput moet worden is ruimschoots voldoende, voor de noodige inspiraties. Feitelijk zou het jaarverslag ook een jaar- liiksche opfrissehing of opwekking genoemd kunnen worden, Om den Oranjegeest, die noodig is, om den 31sten Augustus waardig en in vol komen feeststemming te vieren wakker te schud den en over de hoofden van Schiedam's ingeze tenen te doen uitstorten. Want weder is het bijna een jaar geleden dat ons Oranjefeest plaats had en men weet het, direct daarop gaat de Vereeniging haar winter slaap in, waaruit ze in de Julidagen eerst ont waakt. En zoo staan wij thans weer voor onzen Koninginnedag van 1922. Mag >k dan, voor het leveren van mijn jaar verslag mij beperken tot het in uw geheugen terug roepen van het welgeslaagde feest van het vorig jaar En mag ik dan beginnen met het weder van Dinsdag 30 Augustus 1921 in uw geheugen terug te roepen, daL allerminst geschikt was om ecnig vertrouwen te geven in het welslagen van de feestelijkheden Maar, de 31ste Augustus heeft nu eenmaal den naam dat het dien dag mooi weer is en zoo ver toonde zich op 31 Augustus 's morgens vroeg reeds de stralende Oranjezon, die voor de viering van het feest het beste deed verwachten. Achter eenvolgens werd het programma dat het bestuur onzer vereeniging na heel wat inspannenden ar beid in elkaar gezet had, op schitterende wijze afgewerkt. En elk nummer, de Aubade, de Openluchtspelen, de Voetvalmatch met al den aankleve van dien, het Waterfeest, de Gondel- vaart en het Vuurwerk werden als „gesmeerd" afgewerkt. En weinig denken zich dikwijls de leden het organisatiorisch werk in, dat van de respectievelijke leiders van al die onderdeden van het groote dagprogram gevraagt wordt. Maar zij, die organisators hebben van het vlot afloopen van hun „nummers" alreeds meer dan genoeg voldoening. Gaarne breng ik ook hulde aan de leiders van andere gebeurtelijkheden, die wel niet direct het verhoogen vande feeststemming op het oog heb ben, maar toch ertoe bijdragen om den dag te completeeren de dank en bedestonden in diverse kerken het bespelen van het Carillon. En het Schiedamsche publiek was tevreden en voldaan. Het weet, en dat wekt elk jaar tot nieu we krachtsinspanning voor het bestuur, het werk, dat gepresteerd wordt, te waardeeren* En dan gaan critieken, als van zekere zijde worden geuit over zoo'n dag, ver over onze hoofden heen. Want naast waardeering is ook critiek ons deel. Wat de financieele toestand onzer vereeniging betreft, volgen hier eenige cijfers Saldo op 1 Jan. 1921 ƒ1115.. bij contr. 3169 leden 3344. bij entréegelden 1059 nieuwe leden - 2164.75 - 3608.75 ƒ4723.75 afalg. onkosten 481.79 onkosten feesten netto -3041.96 -3523.75 bati saldo op 31 Dec. 1921 - 1200. Wat de toestand van het leden-kwantum betreft, nog het volgende met een contributie van ledental op 1 Jan. 1921 2791 3004.50 bedankt bij incasseering 827 - 886. nieuwe leden in 1921 1964 ƒ2118.50 1205 - 1225.50 op 31 Dec. 1921 waren er 3169 ƒ3344.— Na deze korte beschouwingen en deze cijfers vertrouw ik een voldoend duidelijk beeld gegeven te hebben van den stand onzer Vereeniging in 1921 en gaan we straaks het Koninginnefeest 1922 weer vieren. Feest vieren met nieuwe attracties, héél groote 'attracties wellicht. En als dit Oranjefeest van 1922 dan weer tot het verleden zal behooren, dan gaan we ditmaal eens niet een winterslaap in, maar dan gaan we nog dit najaar de handen aan den ploeg slaan om het Zilveren Regeeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina met September 1923 op grootsche en spontane wijze te vieren. Dan stellen we ons voor, zal het weer zooiets worden als dat prachtfeest in 1913 met zijn buurt comité's, het slaan van eerste palen etc. Nu reeds wekken wij allen op tot kracht- dadigen steun en deelname, opdat dat Regee ringsjubileum van onze geliefde Koningin ook moge worden een jubileum voor onze Oranjever eeniging. R.ILB.S. Bij de jongelui, die tot de eerste klasse der H.B.S. alhier zijn toegelaten, behoort ook de jongeheer Anton Leusen. „Waar dat wiel draait." Vanmorgen brachten wij een bezoek aan het bekende magazijn „Waar dat wiel draait", waar van de eigenaar een der weinige zakenmenschen is, die in deze tijden van malaise nog de durf hebben behouden om hun bedrijf te vergrooten. Men staat verbaasd over de voorraden die in het nieuw gebouwde magazijn ordelijk opge stapeld zijn, vooral op electriciteit- en rijwiel gebied zijn hier een verscheidenheid van arti kelen die den meest-eischenden kooper nog kun nen voldoen, De firma, die vertegenwoordiger is van de Philips-gloeilampenfabriek en de Hollandsche draad- en kabelfabriek heeft vooral van deze artikelen een voorraad, voor geheel Schiedam voldoende. Wij bezichtigden tevens de vernuftige inrich ting voor het vullen van accumulatoren die reeds eenige jaren met steeds stijgend succes bij de firma in gebruik is. Ook in de winkel is een reuzen-collectie van allerlei voorwerpen en dat er ondanks dat de grootste regelmaat heerscht dat weten met óns de talrijke stadgenooten, die de heer in 't Veen tot zijn clientele mag rekenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2