Stads- en Gewestelijk Nieuws. Voor den snelloop heeren en jongens van Gfmieiijjd Nieuws. Nairn van den dood tot het leven opwekte, die den rijken jongeling vriéndelijk aanzag, maar hem te gelijk tot het brengen van groote offers aanspoorde die den verloren jongeling wederom barmhartig in zijn huis opnam. Wij zullen de jonge menschen brengen tot Christus bij zijne bergprediking terwijl Hij de hoogste levenseischen de zelfverloochening en zelfopoffering afkondigt of, die het woord spreekt „Wie de hand aan den ploeg slaat en omziet, is niet geschikt voor het Rijk der hemelen." Wij weten, in één woord, dat het hoofddoel der R.K. Jeugdbeweging is de jonge menschen met hart en ziel te binden aan den Christus. Wij willen door het uitbeelden van den Chris tus, onze rijpere jeugd in een heilige begeestering brengen, zoodat zij Hem, als hun leider willen volgen, niet alleen met vreugde, maar ook uit diep gevoeld plichtsbesef. Ook de niet christelijke jeugdleiders willen bij het opgroeiende geslacht een sterk enthousias me opwekken. En zij zoeken naar middelen, om de vlam der begeestering te kunnen ontsteken. En zij vinden er enkele. Doch meestal zijn het dan nog slechts middelen, die 'n vervliegende en weinig beteekenende geestdrift opwekken. „Wat de jeugd boven den leerplichtigen leef tijd vooral noodig heeft, zijn momenten' z#o luidde een der stellingen van liet jeugdcongres in 1919. En die momenten zijn, zegt het verslag boek „het zien van het strand bij middernacht, het wegstervend schijnsel van 'n kampvuur, de uitreiking van een troepvlag, het groot saluut 's ochtendsvroeg of 's avonds laat bij een vlagge- parade, een vroolijk lied, vertelurenDat alles mobiliseert de hoogste en heiligste krach ten in de jonge menschen. Of, zooals ik lees in het socialistisch jeugd blad „Het jonge Volk" van 14 Juli 1.1. „Hebben wij in onze arbeidersjeugd centrale (A.J.C.) momenten Laten wij er enkele aanhalen van ons PinksterfeestIn de eerste plaats onze be lofte van trouw aan onze mooie nieuwe vlag, dat vond ik 'n treffend moment. Dan de bijeenkomst in de Heidekuil. Daar zaten een 800 jonge men schen te luisteren naar wat onze oude jonge vriend Gerhard te vertellen had. Ook herinner ik mij, hoe daar op het station te Utrecht „Mor genrood" ten gehoore werd gebracht. .dan voel je, dan dringt het tot je door, dat het moge lijk is, een betere en nieuwere samenleving te stichten, waar ieder mensch tot zijn recht komt. Dat zijn van die momenten, waarbij je, zonder iets te zeggen, je zelf een voelt met allen." Arme stakkers met slechts zulke momenten. Dart hebben wij in onze katholieke jeugd beweging geheel andere momenten. Welke zijn die momenten Wanneer de R.K. Jeugdbeweging de naar waar heid zoekende, naar kracht en leven strevende jonge menschen in een bewuste verhouding tot Christus brengt, hen Christus leert begrijpen en liefhebben. Wij hebben momenten, als de jonge menschen gaan inzien, dat Christus het groote Toonbeeld is, het groote Ideaal, waarnaar edele en naar om hoog strevende jonge menschen verlangen, en dien zij zich dikwijls in deze jaren in hun ver beelding brengen, over Wien zij zelfs droomen, gelijk een kind droomen kan van zijn goede moe der. Wij hebben momenten wanneer de jonge menschen door een heilige begeestering worden aangegrepen, zoo dikwijls zij zich den Christus voorstellen in Zijne verhevenheid en goedheid, in zijne kracht en reinheid. Wij hebben momenten die het absolute eigen dom zijn van de katholieke jeugdbeweging, wan neer wij Christus de centrale kracht zien worden van de leden der jeugdorganisatie, wanneer wij onze jonge menschen zien neerknielen aan de Communiebank, en zich met hart en ziel zien vereenigen met den levenden Christus. Alleen het R.K. Jeugdwerk kan voor een ge heel land dit grootsche moment te aanschouwen geven dat een toekomstig geslacht zich voedt en versterkt aan de Bron des levens. Ik. wilde dan ook door dit artikel de leiders der Katholieke Jeugdorganisaties in Nederland herinneren aan het eerste punt van het program maboek van het a.s. Jeugdcongres, De vergoeding der Kamerleden. Zooals men weet, zal 25 Juli a.s. de zitting van de Staten-Generaal worden geopend ter behandeling van de tweede lezing van de Grondwetsherziening. Deze zittingsperiode zal officieel tot Zaterdag vóór den tweeden Dins dag in september duren. Wettelijk wordt deze periode als een zittingsjaar beschouwd, zoodat de eerstevolgende verkiezing voor de Tweede Kamer, welke om de 4 jaar aftreedt, tenzij er eerder Kamerontbinding zou plaats hebben. in 1915 moet geschieden. Wat evenwel de vergoeding van de Kamer leden betreft, geldt, naar men ons van zeer bevoegde zijde meedeelde, de periode voor de Grondwetsherziening niet als een vol zittings jaar. De Tweede Kamerleden genieten voor de anderhalve maand een vergoeding van U/a 12 van 3000 of 375. De verhoogde vergoeding van 5000 per jaar wordt pas van kracht, wanneer de nieuwe Grondwet in werking treedt. Is dit op 15 Oc tober van dit jaar, dan genieten de zittende Tweede Kamerleden van dien datum af de ver goeding van 5000 per jaar. („Msb.") Louis Bouwmeester. De heer Louis Bouwmeester jr. had gister avond te 's-Gravenhage de gedelegeerden ter Haagsche Conferentie en de binnen- en buiten- landsche journalisten uitgenoodigd tot bijwoning van een gala-voorstelling in Scala van De Koop man van Venetië, waarin Louis Bouwmeester Sr. de Shylock-rol vervulde. Vele buitenlandsche gedelegeerden, onder wie Litwinof en Krestinsky en Pers-vertegenwoor digers hadden aan deze uitnoodiging gevolg ge geven en volgden met groote belangstelling de schitterende vertolking van Shakespeare's mees terwerk. Onze groote acteur, de eeuwig jeugdige Louis, werd na ieder bedrijf stormachtig toege juicht. Tijdens de pauze waarin den genoodigden in het Scala-Cabaret ververschingen werden aan geboden werd Bouwmeester aan de leden der Russische delegatie voorgesteld. Na afloop der laatste acte verscheen Louis Bouwmeester afgeschminkt ten tooneele, waar bij de toeschouwers niet moe werden den acteur te bejubelen. Namens de journalisten werd hem een groote lauwerkrans overhandigd. De uitslag der verkiezingen. In de Staatscourant van gisteren, no. 139, is als bijlage opgenomen het besluit van het Centraal Stembureau, bedoeld in art. 97 der Kieswet, tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, m.a.w. de offieieele uitslag. Uitgebracht zijn in totaal 2.929.569 geldige stemmen, zoodat de kiesdeeler is 29.295.69 Hieruit moge blijken met hoeveel nauwkeu righeid door ons blad de uitslag was aamen- gesteld, waar onze berekening een kiesdeeler aangaf van 29.293.28 een zeer miniem verschil. Ook in de overige cijfers komen weinig af wijkingen voor. De verschillende totalen der lijstengroepen van de R.K. Staatspartij bijv. zijn precies met de onze gelijkluidend behalve die van groep 50, waarvan het totaal in de Staatscourant het onze met 1 (zegge één) over treft. („Msb".) Hof van Arbitrage. In Den Haag is aangekomen een Noorsche commissie, bestaande uit 10 personen, voor de arbitragezaak tusschen Noorwegen en de Ver- eenigde Staten van Amerika, welke zaterdag a.s. voor het Hof van Arbitrage in behandeling komt. De opening der Staten-Generaal. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft vastgesteld o.m. de volgende politiemaatregelen in acht te nemen ter gelegenheid van de opening van de zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 25 dezer Art. 1. Het gewoon verkeer met paarden, rij tuigen, motorrijtuigen, tramrijtuigen, rijwielen, handkarren, kruiwagens, en dergelijke zal vei- boden zijn (behalve met Hofrijtuigen, rijtuigen en motorrijtuigen, bestemd voor het Koninklijk Paleis, en rijtuigen en motorrijtuigen, waarvan den gebruikers voorrang is toegekend van des middags twaalf uur af tot zoolang de politie zal noodig oordeelen, op de volgende straten en tot de le zijstraat op de straten welke daarop uit komen a. het Noordeinde vanaf de Oranje straat tot de Heilsfcraat, b. de Heilstraat, c. de Kneuterdijk bij het Lange Voorhout, d. het Lange voorhout, e. het Tournooiveld, f. de Korte Vijverberg, g. het Binnehof, en h. de Paleisstraat. Art. 2. De voetgangers zullen te twaalf uur den rijweg van de in het vorig artikel genoemde straten ontruimen, met uitzondering van het Lange Voorhout, waarvan het beschelpte pad moet worden ontruimd. Bij het voorbijtrekken van den Koninklijken stoet, welke zich langs Noordeinde, Heilstraat, Lange Voorhout en Korte Vijverberg naar het Binnenhof en terug begeeft, zal men blijven stil staan en op geenerlei wijze de orde Verstoren. Art. 3. Met rijtuigen en motorrijtuigen met be zoekers voor de plechtigheid op het Binnenhof zal worden aangereden van het Plein langs het Mauritshuis (hiervan zijn uitgezonderd Hofrij tuigen, rijtuigen en motorrijtuigen, waarvan den gebruikers krachtens art. 65 der meergenoemde verordening voorrang is toegekend). Tentoonstelling te Kopenhagen. Zondag heeft mr. Treub te Kopenhagen, op het terrein van de Nedetlandsche ten toonstelling, een zijden Dannebrog, de Deensche vlag, uitgereikt aan het Nederlandsche muziek korps dat de eerste weken daar heeft gespeeld en nu huiswaarts ging. Hij hield er een rede bij. Rijkspersoneel. Behalve eenige losse werklieden zullen ook enkele leden van het vaste personeel, verbonden aan 's Rijks constructiewerkplaatsen te Delft, uit den dienst worden verwijderd. Eenige werklieden, en wel zij, die tot de physiek minder sterken behooren, kregen aan zegging om zich aan een keuring te onderwerpen. Minister Heemskerk. De minister van justitie, Mr. Th. Heemskerk, viert heden zijn 70sten verjaardag. Eduard Brom. De bekende dichter Eduard Brom, de baan breker voor de moderne Katholieke poëzie, viert heden te Amsterdam zijn 60sten verjaardag. Een nieuw lyceum. Het paleis van justitie met den daarachter liggenden tuin is, naar het Hsgz. ineldt, overge gaan in handen van het bestuur van de stichting Roomsch-Katholieke Bossche lysca. In den tuin zal een nieuw gebouw verrijzen voor de jongensklassen, en in het voorgebouw zal het St. Maria-lyceum worden ondergebracht, met de rectors- en leerarenkamer, bibliotheek, zalen voor het scheikunde- en natuurkunde-onderwijs. De zaal van het gerechtshof wordt aula. Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de vergadering van gisteren waren o.m. aan de orde Subsidie-aanvrage der afd. Rotterdam van de R.K. Reclasseeringsvereeniging. Subsidie-verzoek van de Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten te 's Gravenhage, Subsidie-aanvrage der Schiedamsche Vereeni- ging tot bescherming van zuigelingen. Subsidie-aanvrage van het bestuur der Heilige Landstichting te Nijmegen. Bij het voorstel der Schiedamsche Vereeniging wijst mevr. Albarda-Brals op het belangrijke werk dat door de betreffende vereeniging wordt verricht. Spr. zou gaarne zien dat de gevraagde subsidie van 25 cent per kind werd toegestaan, omdat de resultaten van het werk zoo belangrijk en groot zijn. Het voorstel van mevr. Albarda 0.25 per verpleegdag) wordt verworpen met 42 tegen 28 stemmen. Het voorstel van de commissie 0.15 per ver pleegdag) wordt aangenomen met 37 tegen 33 stemmen. Bij de behandeling der subs-aanvraag der H. Landstichting deelt de voorzitter mede, dat is ingekomen een voorstel van de heer van der Meer c.s. om 500 aan de stichting toe te staan. De heer Wesseling ontkent na een aanval van van Hovy met de grootste kracht, dat het hier betreft een propaganda-inrichting. Het betreft hier alleen een inrichting voor kunst en weten schap. Deze zaak kost echter millioenen, en daarom acht spr. het billijk, dat ieder hieraan meewerkt. Het voorstel-van der Meer wordt verworpen, met 55 stemmen tegen 8 stemmen. Vóór de katho lieke leden, behalve mr. M. J. F. M. Kolkman. Het voorstel van Ged. Staten wordt evenals de andere voorstellen z.h.s. aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Katholieke Kamerclub. Gistermiddag te twee uur hield de Katho lieke Kamerclub in het gebouw der Tweede Kamer een vergadering ter bespreking van den politieken toestand. Internationale Conferentie. Gister werd te Amsterdam geopend de In ternationale Conferentie van het Executief Comité van het I.V.V. met vertegenwoordigers van de Tweede en de Weensche Internationale, ter bespreking van de samenwerking dezer drie internationale organisaties, in zake actie voor de herziening van het vredesverdrag en den wederopbouw van Europa. Van het Executief Comité van het I.V. V. zijn-reeds aanwezig. J. H. Thomas (Engeland), voorzitter, L. Jouhaux (Frankrijk), C. Mertens (België) en de beide secretarissen Edo Fimmen en J. Oudegeest Th. Leipart (Duitschland) wordt heden verwacht. Van de Weensche Internationale nemen aan de conferentie deel F. Adler (Oostenrijk) Walhead (Engeland) Longuet en Bracke (Frankrijk), Grimm en Graber (Zwitserland en Cernak (Tsjecho-slowakije) Chrispien (Duitschland) komt heden. Van de Tweede Internationale zijn aange kondigd Troelstra, Vliegen en Wibaut (Ne derland), Shaw (Engeland), Wels (Duitschland) en J. Wauters (België). Sportdag. Als het weer Zaterdag een beetje meewerkt, zal de Sportdag, dien de S. B. L. O. op het ter rein aan den HaVendijk organiseert, ongetwij feld een succes Worden. Van alle kanten wordt medewerking verleend. Alleen het besluit van den gemeenteraad, om afwijzend te beschikken op het alleszins bescheiden verzoek om een ga rantiefonds van 300.beschikbaar te stellen, is e.en teleurstelling geworden voor de menschen, die den Sportdag heusch niet voor hun persoon lijk genoegen organiseeren en h-un eenige voldoe ning vinden in het welslagen van het feest. De deelname is verbazend groot en nog melden zich groepen en personen aan, die daad werkelijk aan demonstra tie's en wedstrijden wil len meedoen, maar wier aanbod te laat komt. Als het bestuur van den S. B. L. O. het volgend jaar weer een Sportdag organiseert, wat voor namelijk van de financieele zijde in het vraag stuk afhangt kunnen de deinonstratie's nog vollediger zijn. Thans nemen reeds 700 personen aan den Sportdag deel. Vergezeld van twee muziekkorpsen, O. B. K. en Gusto, maken ongeveer een 600-tal deelneem sters en deelnemers een marsch door de stad. De stoet wordt om 1.15 uur opgesteld op het Oude Kerkhof. Te half 3 denkt men op het ter rein aan den Havendijk te kunnen beginnen met de afwerking van het terrein program. Aan de algemeene vrije oefening voor jongens en meisjes nemen deel adspiranten van T.H.O.R. D.O.K., Hygiëa, de A.J.C. en leerlingen van Rijksgroepen. Een vertegenwoordigend 11-tal van den S.V.B. en S.V.V. III zullen trachten mooi voetbalspel te laten zien. Leden van de drie plaatselijke gymnastiek- vereenigingen zullen een extranummer geven (tremplinpaard, staafoefeningen en gymnasti sche fantasie). Onder leiding van den heer M. de Regt voeren leerlingen van de openbare U.L.O. en M.U.L.O. scholen vrije oefeningen uit. Voor den Balwedloop voor dames, waar aan meteen een vereenigingswedstrijd is ver bonden, hebben zich pl.m. 45 deelneemsters aangemeld. Ook voor den snelloop Voor meisjes van 1214 en 1416 jaar is de deelname groot, resp. 25 en 36. 1214 en 1416 jaar hebben zich resp. 32, 12 en 23 deelnemers doen inschrijven. De korfbaldemonstraties, te geven door een S.C.C.-O.D.I. combinatie en een Rotterdamsch 12-tal staat onder leiding van den heer Joh. Penning. L.chte athletiek als speer- en discuswerpen, kogelstooten, stokworstelen en touwtrekken, wordt door T.H.O.R. en D.O.K. gedemonstreerd worstelen en gewichtheffen door Sandow. Na de algemeene vrije oef. door dames en heeren volgt tenslotte het interessante nummer estafette, 4 maal 100 M., waai-voor 10 ploegen zijn ingeschreven. Medailles zijn beschikbaar gesteld door hel Gemeentebestuur, de Schied. Crt. den heer Joh. Westbróek, Magazijn Rosa. Handelsdrukkerij Coster, de directie van de Pandora bioscoop, Hygiëa, T.H.O.R. D.O.K., H.-.D.V.S., D.V.V., S.C.S.,, O.D.I., en den S.V.B. De firma P.S. Engering stond belanggeloos het pakhuis Hoofdstraat 29 af voor kleedge legenheid. De Pandora bioscoop zal een deel van de verrichtingen op den Sportdag op de film vast leggen. De Techn. Commissie van den S.B.L.O. be staande uit de heeren L. Bos. D.v.d. Plas, en M. de Regt, heeft de leiding bij de demontratie's enz. Eertsgenoemde treedt op als hoofdleider. De Burgerwacht-Schietwedstrijden. Sinds Vrijdag j.l. is de collectie prijzen, aan de ze wedstrijden verbonden, nog met enkele ver meerderd waaronder wel speciaal genoemd mag worden een verguld-zilveren medaille aangebo den door het gemeente-bestuur. Met deze medail le zal thans degene gelauwerd worden, die zich dit jaar het kampioenschap der Burgerwacht weet te veroveren, dat in den vaste-baan-wed- strijd klasse A verschoten wordt. In verband nu met het bovenstaande en het feit, dat verschillende leden de vorige week ver hinderd waren bij de opening der wedstrijden tegenwoordig te zijn, heeft bestuur gemeend morgen (Vrijdag) avond nogmaals in de Doelen de gelegenheid te moeten openstellen om de verschillende prijzen te bezichtigen. Vanaf 7 u. nam. zijn dan ook de banen daar weer geopend. Uit de gang van de woning van den heer de Vr. in de Archimedesstraat is heden middag een dames-rijwiel gestolen. De politie doet onderzoek. Te Rotterdam slaagden voor 't examen Mulo, diploma A,de jongelui Th. J. D. v. d. Ende, A. J. A. Janse, C. M. Kappelhof, J. H. J. Melchers, M. M. A. L. Meijer en C. A. M. v. d. Tuin, allen alhier. Door de po itie is te Wassenaar weer een der fietsen inbeslag genomen die hier onlangs gestolen waren. Door de Nat. Chr.geheelonthou- dersvereeniging zal Dinsdag 25 Juli op het Fa- brieplein des avonds te 8 uur een meeting worden gehouden. Vooraf zal te 7 ure van af het Rozenb. plein een optocht langs verschillende straten door het Gorzenkwartier L. Nieuwstraat,Broers- vest, Kerkstraat. Dam met muziek naar het plein worden gemarcheerd. Aan de reeks van prijzen be schikbaar gesteld voor de Sportdag op Zaterdag a.s. te houden door den Bond van Lichamelijke Opvoeding is ook nog door het Gemeente bestuur een zilveren medaille toegevoegd. Naar wij vernemen heeft de tegenwoordige eigenaar van het Hotel „Suisse" aan de Hoogstraat alhier, het voornemen, om na verkregen vergunning zijn bezoekers, in na volging van andere plaatsen, op Zaterdagavond, Zondagmiddag en-avond op een strijkje-viool, cello en piano te vergasten. UIT ROTTERDAM. Brand. Gistermiddag is een felle brand uitgebroken in de woning van den feestarrangeur den heer M. P. Okhuijsen, op den Noordsingel alhier. Terwijl hij niet thuis was, heeft zijn vrouw in een tusschenkamer met een brandende kaars naar goederen gezocht. Die tusschenkamer en de voorkamer, op de bel-étage gelegen, hangen vol met papieren pluimen en ander licht ont vlammende feestartikelen. Vandaar dat de brand dadelijk een ernstig aanzien kreeg en de vlam al gauw naar buiten uitsloeg. Onder de leiding van brandspuitmeestei M. Groeneweg, hebben gasten van de spuiten 20, 14 en 13 den brand met drie op de water leiding geplaatste slangen gebluscht. Verzekering dekt de schade. De Chineezen moorden. Het aan tal arrestanten, dat zich in handen der politie bevindt, bedraagt momenteel acht en twintig Hiervan zitten veertien Chineezen aan het bu reau Warmoesstraat, vier aan het bureau Kat tenburg. Het mag in hooge mate verwondering wekken, dat eenige Chineesche getuigen hun verklaringen ten overstaan van de politie hebben afgelegd. Hieruit is gebleken, dat de hoofddader die Pang Lin vermoordde, zich onder de arrestanten van het bureau Kattenburg moet bevinden. Be halve hij zijn er aan dat zelfde bureau nog twee andere daders, wien men ongetwijfeld een ge wichtige rol in deze bloedige historie mag toe kennen. De tweede hoofddader ontbreekt nog steeds. Tevens vernemen wij, dat de regeering rap porten heeft verzocht van de betrokken poli- tie-autoriteiten. De commissarissen Tinholt en Quanjer, respectievelijk van de bureaux Katten burg en Warmoesstraat, hebben deze reeds ingediend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2