DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Vrijdag 21 Juli 1922. No. 1339: Bureau KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Baltenlandsel» Nieuws. DE HAAGSCHE CONFERENTIE GEËINDIGD. De laatste dag der Conferentie is voorbij, de delegaties maken reeds aanstalten om te ver trekken de Russen verlaten heden den Haag. De niet-Russische commissie heeft gister middag om 3 uur in het Vredespaleis haar laatste voltallige vergadering gehouden, on der voorzitterschap van den heer Patijn. In de eerste plaats zijn aangenomen de rap porten van de drie sub-commissies, die zullen worden toegevoegd aan dit communiqué, in den tekst zooals die is vastgesteld op 17 Juli en waarin dus de naderhand aangebrachte ge ringen wijzigingen niet voorkomen. Vervolgens is het centrale rapport van den heer Hilton Young met algemeene stemmen aangenomen. De auteur heeft het begeleid van een mondeling commentaar, waaruit blijkt- dat de nieuwe Russische voorstellen, hoewel geen voldoende basis voor een overeenkomst, zeer interessant zijn, voor de toekomst, en zelfs voor een nabije toekomst. Dit is de eerste maal dat van Russische zijde het voorstel is gedaan de onder de vorige regeeringen aangegane verplich tingen te erkennen zonder tegen-eisch. De heer Hilton Young legt nog den nadruk op de eensge zindheid die op zoo gelukkige wijze aan den dag ls gekomen gedurende den geheelen loop dei- beraadslagingen en hoopt dat dit ook in de toekomst het geval zal zijn. De heer Cal:tier herinnert aan het te 'Genua met algemeene stemmen aangenomen besluit waarbij alle vertegenwoordigde regeeringen zich verbonden geen overeenkomst van haar onder danen met de Russische regeeringen inzake goederen van vroegere eigenaars te erkennen, tot een maand na het einde van de volgende conferentie. Het komt spreker voor dat het on mogelijk is, uiteen te gaan zonder een dergelijke motie te hebben aangenomen. Hij stelt de volgen de tekst voor >,De conferentie brengt onder de aandacht van de regeeringen die vertegenwoordigd zijn °p deze conferentie, de wenschelijkheid, dat alle regeeringen zich verbinden hare onder danen niet bij te staan in hun pogingen tot het verkrijgen van goederen in Rusland, die öan vreemdelingen van andere nationaliteit hebben toebehoord en die sedert 1 November 151/ in beslag zijn genomen, wanneer deze aankoopen zullen geschieden zonder toestem ming der eigenaren en op voorwaarde dat bij gevolge dezelfde aanbeveling zal worden ge daan door de te Den Haag vertegenwoordigden, on mede op voorwaarde dat geen énkele beslis sing zal worden genomen dan in overeenstem ming met deze regeeringen." Dit voorstel van Cattier wordt aangenomen. Vervolgens houdt de heer Patijn nog een rede, waarin hij bet betreurt, dat de Conferentie is mislukt en de Russen helaas nog niet het ver trouwen der regeeringen herwonnen hebben. Niettemin meent spr., zijn de werkzaamheden m den Haag stellig zoo min ijdel als onvruchtbaar geweest. Het Russische vraagstuk blijft bestaan Europa zal zijn rust en zijn voorspoed niet hunnen terugvinden zoolang Rusland niet deel neemt aan wereldhandel en wereldproductie. Europa heeft Rusland noodig, en meèr nog heeft Husland Europa noodig. Iedere maand zullen de feiten de waarheid van deze stelling duidelij ker maken voor de Sovjet-regeering. In enkele jaren zullen de normale betrek kingen van Europa en Rusland hersteld moe ten zijn, zoo niet dan zullen we de ruine van Husland en duurzame schade van Europa be leven. Om deze reden zal een oplossing van •Et vraagstuk gevonden moeten worden, het geen ons ditmaal niet gegeven is geweest, en die oplossing zal gevonden worden. In den loop der beraadslagingen is gezegd, dat er tegenwoordig een Russische wereld be staat, en een niet,-Russische. Deze woorden geven een juiste -gedachte weer. Hier meer n°g dan te Genua heeft spr. er zich rekenschap van gegeven, dat de geestesgesteldheid dier twee werelden voor het oogenblik te verschil lend is, dan dat zij elkaar kunnen begrijpen. He afstand, die ons scheidt is nog te groot, Maar spr. gelooft niet, dat hij zich illusies maakt, wanneer hij een begin van toenadering consta teert. De aard van de gisteren door den Pre sident- der Russische Commissie afgelegde ver klaring opent een perspectief dat ons toe staat uiteen te gaan met de gegronde hoop, dat de bereikte resultaten van wezenlijk be hang zijn. Wanneer de Sovjet-Regeering in be- vestigenden zin antwoordt op de voorstellen der Russische delegatie, dan zal bier in den Haag een groote stap gedaan zijn op den weg der toenadering, dié we allen wenschen. Yoor de rest moet de tijd zijn werk doen, maar we 'e.ven snel. En wanneer het oogenblik gekomen Z81 zijn een brug te slaan over den afgrond die °ns scheidt, dan zal men in de debatten van deze eonferentie het materiaal vinden voor de pijlers die deze brug zullen moeten schragen. Dan brengt spr. allen dank voor 't verrichte Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. werk en hoopt, dat de Nederlandsche gastvrij heid in aangename herinnering moge bijblijven. Sir Philip Lloyd Grearne bedankt in warme bewoordingen den president, der conferentie, den heer Patijn, den Secretaris-Generaal en Nederland, dat een groote en edelmoedige gast vrijheid heeft verleend aan de conferentie, en aan de gedelegeerden. Om 4.45 is de vergadering gesloten. Litwinof heeft gistermiddag nog voor de laat ste keer een persconferentie gegeven. Volgens hem heeft de Haagschei Conferentie geen enkel resultaat gehad. Spr. achtte het nu verder niet meer noodzake lijk om zijn voorstellen aan zijn regeering door te zenden, omdat er hier in Den Haag niemand meer is om het antwoord in ontvangst te nemen. Er bestaat immers geen niet-Russische commis sie meer. Zijn regeering moest dus zelf vrijelijk haar houding bepalen over de onderwerpen in zijn voorstellen vervat. De heer Litwinoff vestigde er vervolgens nog de aandacht op, dat particuliere personen, los staande van elke overeenkomst met eëniger- lei regeering, te allen tijde zich tot de Russi sche regeering konden wenden tot het verkrij gen van concessies. Iedere private persoon kan dus privaat optreden. Ook over de teruggave van vroegere bezittingen kunnen de oorspronke lijke eigenaars met de Russische regeering in onderhandeling treden. Voor de toekomstige concessionarissen is het 't best, zich in verbin ding te stellen met de vertegenwoordigers van Rusland in andere landen, met wie zij voorbe reidende onderhandelingen kunnen voeren, al vorens voor de slotbesprekingen, persoonlijk naar Rusland te komen. Het feit, dat de Haagsehe conferentie tot geen resultaat heeft geleid, toont voldoende aan, aldus Litwinoff, dat een algemeene overeen komst door middel van een conferentie niet meer als mogelijk kan worden beschouwd. Er is maar één weg om tot een algemeene over eenkomst te geraken, een weg, dien men allen stap voor stap kan betreden, nl. dén weg van de afzonderlijke overeenkomst met, de staten. Uit Den Haag wordt nog gemeld, dat, zooals reeds bekend, de niet Russische commissie aan de regeeringen eenige aanbevelingen zal doen. O.m. zal voorgesteld worden dat de re geeringen, aan haar onderdanen niet zullen toe staan, eigendommen te verwerven in Rusland, welke vóór de revolutie aan anderebuitenlanders toebehoorden. en in het eerste halfjaar van 1922 met 58 milliard is vermeerderd. ITALIË. Als opvolger van Facta wordt voorloopijr Orlando genoemd. Bonoini en Meda zouden resp. minister van Buitenlandsche Zaken en minister van Financiën worden. LLOYD GEORGE EN POINCARE. De Parijsche correspondent van de „Vossische Zeitung" vernam aan het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat Poincaré naar alle waarschijnlijkheid nog voor het einde van deze maand naar Londen zal gaan. Uit de omgeving van het Éngelsche gezant schap te Parijs vernam de correspondent, dat Lloyd George aan Poincaré de algeheel© schrap ping der Fransche Schuld aan Engeland zal aanbieden en als tegenprestatie een belangrijke vermindering der Duitsche schuld, én wel van de thans reeds verminderde bedragen, zal ver langen en voorts inkrimping der bezettingstroe pen in het Rijnland Lot,één vierde der tegenwoor dige sterkte. AMERIKA. Lil. Washington wordt gemeld De gouverneurs van 26 staten, waarin kolen mijnen liggen hebben aan president Harding een telegram gezonden, om hun medewerking te beloven aan de regeering, bij de pogingen om de mijnen weer geopend te krijgen. Voor het overige is er inzake de steenkolenstaking geen ander nieuws dan dat de kolenaanvoer afneemt, ook als gevolg van de onvoldoende transport- gelegenheid wegens de staking der spoorweg mannen. Hooper, de voorzitter van den raad van ar beid, heeft meegedeeld, dat alle pogingen om de staking van het personeel in de spoörwegwerk- plaatsen bij te leggen, zijn mislukt. De raad van arbeid zal zeide hij geen verdere pogingen tot schikking aanwenden. In verschillende ge deelten des lands blijven, zij het sporadisch, wanordelijkheden voorkomen. Geen van die wan ordelijkheden is echter ernstig genoeg om het gebruikmaken van de militaire macht te recht vaardigen. De staking aan de spoorweg doet zich gelei delijk krachtiger gevoelen door de vertraging van de bestaande diensten cn het schrappen van verscheiden trein e n De Federation of Labor heeft een oproep ge richt tot alle arbeidersorganisaties in de Ver. Staten, waarin er op wordt aangedrongen de stakende spoorwegarbeiders te steunen er. geen werk te verrichten, dat vroeger door stakers werd gedaan. Ook spoort het manifest de stakers aan om zich binnen de perken der wet te houden. ALLERLEI. Naar wij vernemen, heeft het Berlijnsche ge meentebestuur op grond' van protesten uit bin nen- en buitenland besloten, de invoering van de nieuwe vreemdelingen-belasting, die oorspron kelijk op den 24sten Juli bepaald was, voor onbe- paalden tijd uit te stellen. Naar officieel wordt bekend gemaakt, zal de Italiaansche kroonprins Umberio in de week van 1 tot 8 SepLember a.s. aan boord van een Italiaanschen kruiser Stockholm bezoeken. De o.ude Duitsche Germania-postzegels zullen na 31 October e.k. niet meer geldig zijn. De Tweede Kamér is ter vergadering ge roepen tegen 25 Juli te drie uur. Aan de orde is gesteld de benoeming der commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven. Binnenland. DUITSCHLAND. De leiders van het Centrum, de DuitscheVólks- partij en de Democraten hebben gisteren in het gebouw van den Rijksdag een bespreking gehad, tijdens welke zij principieel zijn eens geworden over de burgerlijke samenwerking. De Duitsche Volkspartij eischt nog steeds dat de Beiersche Volkspartij in de samenwerking zal worden op genomen. Men besloot de beslissing aan die partij over te laten. Een practische samenwerking der par tijen zal eerst na de heropening van den rijksdag ontstaan. De drie partijen zullen weldra een ge meenschappelijke verklaring publiceeren. In de vergadering van het Democratische partijbe stuur, die eveneens gisteren plaats vond, is het plan van een burgerlijke samenwerking door enkele leden bestreden. Ten slotte besloot men de begonnen onderhandelingen met de overige burgerlijke partijen voort te zetten. FRANKRIJK. Het waarborg-comité is uit Berlijn te Parijs teruggekeerd, maar president Mauclére wilde niets loslaten over zijn bevindingen. Het comité zal ten spoedigste een rapport opstellen, zoodat de commissie van herstel het nog deze week be- studeeren kan. Intusschen heeft Poincaré met de hulp van Lasteyrie, den minister van financiën, een stuk ter voorlichting van Dubois, den Franschen gedelegeerde in de commissie van herstel opge maakt, waarin hij opsomt dat de bankbiljetten- omloop in Duitschland in 1919 met 13 en een half milliard, in 1920 met 33, in 1921 rtiet 45 De opening der Kamers. De stoet der Koningin is Dinsdag op de zelfde wijze samengesteld als de laatste jaren gebruikelijk is. Hij volgt den bekenden weg. Minuutschoten uit het geschut zullen het af rijden van Hare Majesteit van het Paleis en het oogenblik, waarop Hoogstdezelve het gebouw verlaat, aankondigen. De voorzitter van de vereenigde vergadering der Staten-Generaal, die tot opening van de zitting 1922 op Dinsdag .25 dezer zal gehouden worden in de Ridderzaal op het Binnenhof, maak bekend lo. dat behalve de leden der Staten-Generaa 1 en zij, die in ambtscostuum recht van toegang hebben, niemand zal worden toegelaten, tenzij voorzien van een toegangskaart. 2o. dat voor het publiek een bepaald aantal plaatsen beschikbaar is op de tribune. De toe gang tot deze tribune is door den Zuidwesttoren (tegenover het gebouw der Tweede Kamer) Provinciale Staten in Noord-Holland. Tot leden van de Provinciale Staten zijn ge kozen in de vacature mr. II. Verkouteren de heer A- R. Ophorst, te Amsterdam in de vacature mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen de heer J. F. Luycx, te Weesp, in in de vacature F. M. Wi- baut de heer J. den Exter, te Amsterdam. De nieuwe Tweede Kamer. Hoewel op een enkele uitzondering na de leden der nieuw gekozen Tweede Kamer aan het centraal stembureau bericht van aanneming, hunner benoeming hebben gezonden, hebben de ze leden, naar gebleken is, nog niet allen hun geloofsbrief bij de Tweede Kamer ingezonden. Wat die inzending betreit, deze is voor de leden der nieuwe Kamer heel wat eenvoudiger ge worden dan 4 jaar geleden. Moesten toen door de leden'worden overgelegd, behalve het door hot Centraal Stembureau toegezonden stuk, exem plaren van de processen-verbaal van alle stem- bureaux en de kieskringen, waarin de lijst vas ingediend, waarop zij werden gekozen, thans be hoeven de leden slechts als geloofsbrief in te zenden een kwarto blad papier, hun door hot Centraal Stembureau toegezonden, waarin aan élk lid van zijn benoeming wordt kennis gegeven. Geen bevorderingen. Naar men verneemt hebben B.enW. v. A'dam in hunvergadering v. de vorige week besloten dat voorloopig geen enkele bevordering van een ambtenaar tot een hoogeren rang plaats zal mogen hebben, behalve ter voorziening in een ontstane vacature. De bepalingen omtrent bevordering van schrijver en klerk zullen van kracht blijven totdat daarin nadere voorziening is getroffen Slechts in zéér buitengewone gevallen, die door de commissie tot het onderzoeken van het ambtenaarsravagstuk in zijn vollen omvang zullen worden beoordeeld, zal een bevordering plaats kunnen hebben. Voorts zullen B. en W. de hoofden van dienst uitnoodigen om bij het ontstaan van een vacature bij hun dienst ern stig te overwegen of het werk van den ambte naar, door diens vertrek een vacature is ont staan, niet verricht kan worden door een amb tenaar van Iageren rang, zoodat het vertrek van een ambtenaar daardoor niet steeds tot een bevordering van een anderen ambtenaar behoeft te leiden. De Rijksmiddelen. Volkomen in overeenstemming met de tijds omstandigheden, is het resultaat der verschil lende heffingen, ten dienste der schatkist van ons land, gedurende de maand Juni j halles behalve gunstig geweest. Gelijk verwacht kon worden, brachten de gewone middelen nog min der op dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar, toen ook al de crisis geducht ge voeld werd, maar toch niet in die mate als gedurende de afgeloopen maand het geval is geweest. Aan gewone middelen ontving de schatkist de afgeloopen maand 36.704.744 tegen 40.833.797 in Juni 1921, of ƒ4.12 millioen minder, terwijl de opbrengsten gedurende de eerste zes maanden 0.03 millioen bij het eerste halfjaar van 1921 ten achter bleven ƒ215.944.834 tegen ƒ215.013.262. De opbrengst van het accijns op tabak, waarvan de belasting met 1 Juni is ingetreden, is hier buiten beschouwing gelaten, ten einde een vergelijking met de maand Juni beter te doen uitkomen. Genoemd accijns beliep de afge loopen maand tot een bedrag van 1.097(39 en is in dit geval als een welkome compensatie te beschouwen voor het geleden verlies der mid delen in totaal. De hoofdbronnen, waardoor de ongunstige resultaten van andere middelen zeer dikwijls de laatste maanden werden opgeheven, zijn ditmaal deerlijk in gebreke gebleven. Het zijn de inkomsten-belastingen, die wel is waar niet elke maand, wegens de zeer ongelijke inning der belastingpenningen, het juiste beeld weergeven, maar toch dikwerf het eindtotaal nog gunstig deden zijn. Ditmaal echter bleef de inkomstenbelasting met ruim 2 millioen bij Juni 1921 ten achter, wijl hierdoor ƒ11.245 millioen werd opgebracht tegen 13.284 het vorig jaar. Het natuurlijke geval doet zich hierbij ook voor, dat ook de dividend- en tantié- mebelasting achterbleef en wel met 1 millioen, ƒ1.143 millioen opbrengend tegen 2.110 mil lioen in Juni 1921. De grond- en persoheele belasting kwa men eveneens tot minder gunstige resultaten, le zamen 2 ton bij verleden jaar achterblijvend respect, opbrengend 2.548 millioen tegen 2.640 millioen en ƒ1.624 millioen tegen ƒ1.740 millioen. De maandelijks te noemen bronnen, welke met het zakenleven het nauwste verband houden, brachten ook ditmaal geen verblij ding. De stilte op Effectenbeurs en emissie- gebied, alsmede bij den overgang van vaste goederen was oorzaak dat de registratierechten met 81/2 ton verleden jaar Juni achterbleven 1.311 millioen tegen .894 millioen opbrengend Uit de zegelrechten kwam 51/2 ton minder bin nen, 1.385 millioen tegen 1.923 millioen. Van de accijnzen kwam in de voornaamste bronnen ditmaal wemig verandering. Het ac cijns op het gedistilleerd bleef vrijwel aan het vorig jaar gelijk, 4.9 millioen tegen 5 millioen. Het geslacht bracht wegens het minder gebruik en gedeeltelijk door het ingevoerd buitenlandsch vleesch 1 ton minder op, 800.490 tegen 901.516. Het accijns op suiker leverde eveneens geen overwegend verschil op en becijferde 2.68 mjHiqen tegen 2.61 millioen in Juni 1921. Door de beide genoemde suiker- en jenever-accijns werden de nadeelige verschillen uit andere bron nen dus evenmin vergoed. Van de andere accijnsen vorderde echter dat op wijn van 381.002 tot 416.947 het ac cijns op zout van ƒ87.617 tot ƒ114.607 op bier van 394.614 tot 430.310. De overige reehten bleven meerendeels zonder gunstig resultaat, uitgenomen de suc cessierechten, waardoor ƒ1.1 millioen meer NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1