DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste JaanjaüJj Zaterdag 22 Juli 1&22. No. 1.1396. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ggBwwfmrw Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 20 Juli 1922 het verzoek van de FIRMA P. G. DUCHATEAU en ZONEN om vergunning tot uitbreiding der fabriek van metalen ornamenten door verplaat sing der gieterij en vergrooting der bankwer- kerij in de panden Willemskade 3 en 5, kada straal bekend in sectie L. onder nos. 2485 en 2486, met 4 electromotoren van totaal 10 P.K., drijvende een luchtdrukhamer van 50 K.G. valgewicht en diverse bestaande- en nieuw te plaatsen werktuigen, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 21 Juli 1922. Rulfenlatuslscfe Mjeuws het einde der haagsche conferentie. Gisteravond hebben de leden der Engelsche delegatie Sir Philipp Lloyd Greame en Comman der Hilton Young in de Palace-Hotel nog eenige inlichtingen omtrent de beteekenis van het ter conferentie verhandelde aan de pers verstrekt. Op verschillende vragen hun door de journalisten gedaan antwoordde zij, dat het geen nut zou hebben gehad te wachten totdat antwoord zou Zijn ingekomen van de Russische regeerng op de vragen, die Litwinof haar wilde voor leggen. Immers daarin stelde hij zich op het strand- punt dat er geen regelen zouden worden ge steld omtrent de te verleenen schadevergoe ding of omtrent de wijze van betaling der schul den, maar dat de Russsische regeering deze aangelegenheden zelf inet belanghebbenden zou regelen. Onder deze omstandigheden had de conferentie hieromtrent niets te besluiten en vormde het door Litwinof geopperde denkbeeld geen grondslag voor verdere besprekingen met de niet-Russische commissie. De regeeringen immers werden door de voorgestelde wijze van schuldregeling volkomen uitgeschakeld en in het voorstel zooals het door Litwinof was gefor muleerd was dan ook van eenigen waarborg, dat de Russische regeéring inderdaad haar verplich tingen zou nakomen geen sprake. De Haagsche conferentie daarentegen had tot taak een wederkeerige Overeenkomst tot stand te brengen waarin zekerheid werd ge geven dat de verplichtingen welke Rusland op zich nam ook werkelijk zou worden nagekomen. Overigens was de Engelsche delegatie niet ontevreden over het thans bereikte resultaat. Het is zeker gewensht dat het Europeesch publiek thans met Rusland tot overeenstem ming kan komen omtrent de nakoming van wijze waarop Rusland zich ten aanzen van eigendommen en schulden heeft gedragen. Hierdoor immers ontstaat de mogelijkheid dat men ook weer geld in Russische ondernemingen enz. zal gaan steken. En Rusland heeft dit zeer noodig want feite lijk is het thans volledig bankroet. Wanneer Rusland zijn economische toestand thans zelf behoorlijk inziet en onder erkenning van zijn Verplichtingen om hulp vraagt dan kan er heel wat bereikt worden door regelingen van de Russische regeering rechtstreeks met par ticulieren, buiten de regeeringen om. De con ferentie heeft dit nuttig resultaat gehad dat de Russen thans eindelijk begrepen hebben dat van de regeeringen geen credieten te verwach ten zijn, zelfs indien Rusland met de regce- ringen tot overeenstemming mocht komen en dat om credieten te krijgen op een schaal welke kan leiden tot het herstel van Rusland een eerste voorwaarde is dat het vertrouwen van de particulieren in Rusland en zijn regee ring wordt hersteld. In zooverre hebben dus de besprekingen hier in Den Haag opvoedend gewerkt. Tot dusver hadden de Russen geen inzicht in de econo mische techniek van den handel en ver-beeld den zij zich dat de regeeringen uit de Banken en uit de brandkasten der kapitalisten hun alle credieten zouden ter beschikking stellen die zij behoefden. Thans hebben zij ingezien dat daarvan geen sprake kan zijn en dat een heel andere weg moet worden gevolgd om het economi sche leven van Rusland weer op de been te helpen Op een vraag wat de beteekenis was van de resolutie van den heer Cattier, door de con ferentie aangenomen, antwoordde Sir Philipp Lloyd Creame, dat het de bedoeling was dat de regeeringen, indien allen het hierover eens Werden, geen diplomatieken steun zouden ver leenen aan pogingen van een onderdaan om in Rusland eigendommen te verkrijgen die aan andere buitenlandsche eigenaars hadden toe behoord. Hierdoor werd echter niet aan par ticulieren verboden dergelijke pogingen aan te wenden. De heer Litwinof heeft gister een afscheidsbe zoek gebracht aan den minister van Buiten and- selie Zaken, den heer v. Karnebeek. De Engelsche en Belgische delegaties zijn reeds vertrokken. Naar het Corr. Bur. verneemt, zullen de Rus sen eerst Zondagavond de residentie verlaten. DE VOLKENBONDSRAAD. Uit Londen wordt gemeld De raad van den Volkenbond heeft de benoeming van een Duit- scher in de commissie voor de epidemiën goed gekeurd, en het rapport nopens de bezuiniging goedgekeurd. Hij heeft voorgesteld, nieuwe fond sen ter beschikking te stellen in verband met de conferentie tegen de epidemieën, te Warschau. De vertegenwoordiger van Engeland zeide, dat er een beperkter plan voor Warschau was voor gesteld, dat meer uitvoerbaar scheen. Engeland zou daartoe bijdragen. ZWEDEN. Uit Stockholm meldt WolffHet telefoonper soneel te Stockholm en te Goeteborg heeft het werk gestaakt. Het intercommunaal verkeer met beide plaatsen blijft evenwel gehandhaafd. Volgens Dagens Nyheter heeft het personeel van de groote particuliere spoorwegmaatschap pijen besloten het werk te staken om zijn loon- eischen ingewilligd te krijgen. De datum voor het begin dezer werkstaking is nog niet vastge steld. LLOYD GEORGE EN POINCARE. De „Petit Parisien" is van meening, dat het noodig is, dat Poincaré en Lloyd George samen praten. Het blad schrijft Zal men ons vragen den linker Rijnoever te ontruimen zoowel om de financiën van Duitsch- land te ontzien als om bedarend te werken De Fransche openbare meening zal wel moeilijk afstand doen van dien laatsten waarborg, dien het verdrag van Versailles ons gegeven heeft. Wil zij er van afzien, dan zou het noodig zijn, dat Duitschland ten minste er in toestemde het Rijn-gebied rechter en linker Rijnoever, te organiseeren tot een zelfbesturenden staat, militair geneutraliseerd, die, terwijl hij deel blijft uitmaken van Duitschland, onttrokken zou zijn aan de overheersching van Pruisen. Zal Duitschland echter ervoor te vinden zijn ons die veiligheid te verschaffen. Al deze vraagstukken vervolgt het Journal, gaan, zooals men ziet, de bevoegdheid van de commissie van herstel te boven. Een hartelijke bespreking tusschen Lloyd George en Poincaré is noodig geworden. Wanneer beide staatsmannen er in slagen het eens tewor- den, dan zal er een groote stap gedaan zijn op den weg van de reconstructie van Europa. DE MORATORIUM-KWESTIE. Havas meldt uit Parijs .Poincaré deed aan den Franschen gedelegeer de in de Commissie van Herstel een memorandum toekomen, waarin de verantwoordelijkheid van Duitschland voor zijn huidigen financieelen toestand wordt geconstateerd en de Commissie van Herstel wordt uitgenoodigd om een vrijwil lig in gebreke blijven van Duitschland vast te stellen, van dit land nieuwe waarborgen te ei- schen en indien de commissie aan Duitschland een moratorium voor de betalingen in baar toe staat, den termijn niet langer te stellen dan vijf a zes weken. DUITSCHLAND EN POLEN. De DuitschPoolsche voorloopige onderhan delingen te Warschau hebben reeds tot resul taat gehad dat Polen het doorgaans verkeer naar Rusland voor Duitschland vrijgeeft en dat Duitschland den uitvoer van goederen uit Polen op gelijke wijze behandelt als uit andere landen met lage valuta. De eigenlijke onderhandelingen zullen in Dresden plaats hebben. AMERIKA. Uit New York wordt gemeld Gompers heeft een rnededeeling doen publiceeren, waarin de regcering wordt uitgenoodigd conferenties te beleggen voor directe onderhandelingen tus schen de spoorwegmannen en mijnwerkers en hun respectieve werkgevers. Gompers zegt, dat de arbeiders met beslist goeden wil ter conferentie zullen komen en dat wanneer de werkgevers niet absoluut auto cratisch zijn, de stakingen spoedig kunnen zijn bijgelegd. DE GARANTIECOMMISSIE. Officieel wordt uit Berlijn gemeld Naar aanleiding van de nota-wisseling van Maart, April en Mei van dit jaar tusschen de Commissie van Herstel en de Duitsche regce ring, heeft de Garantie-commissie zich op 20 Juni, ter bespreking met de Duitsche re geering en ter bestudeering der vraagstukken met betrekking tot het onderzoek van het budget voob de inkomsten en uitgaven, de bestrijding van de kapitaal-vlucht en de sta tistiek, naar Berlijn begeven. Voor deze be- Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. sprekingen werdén vier sub-commissies inge steld en wel resp. voor de inkomsten en uit gaven voor de bestrijding van de kapitaal- vlucht en voor de statistiek. De leden van de Garantie-commissie hebben met de Duitsche vertegenwoordigers in tal rijke vergaderingen onderhandeld. In de com missie voor de inkomsten en uitgaven hebben de Duitsche vertegenwoordigers inlichtingen verstrekt over de werkwijze bij het aanslaan van en heffen van verschillende belastingen, over het opmaken van het budget, evenals over de maatregelen der regeering lot con trole op den arbeid van het belasting-beheer. Zij hebben ook de in het plan opgesomde uit gaven nader toegelicht. Men kwam overeen, dat de vertegenwoordi gers der Garantie-commissie door het Rijks ministerie van Financiën regelmatig inlich tingen over de inkomsten en uitgaven zullen ontvangen en dat hun de mogelijkheid wordt gegeven, zich op de. hoogte te stellen van de betreffende bepalingen en haar toepassing. Het Ministerie van Financiën zal een cen trale, bewegelijke controle-commissie instel len en voor de Garantie-commissie de moge lijkheid openen zich van tijd tot tijd van de werkzaamheden van deze Duitsche controle commissie op de hoogte te stellen. ALLERLEI. Nadat regeeringstroepen de orde hadden her steld en de voornaamste leiders van den opstand hadden gevangen genomen, hebben de opstandi ge Braziliaansche staten Rio Grande do Sul en Amazone hun verzet tegén het centraal gezag op gegeven. Prins Knud van Denemarken is, lijdende aan longontsteking, aan boord van den Deen- schen kruiser Heimdal te Dartmouth aangeko men. De koningin van Denemarken zal vandaag naar Engeland vertrekken om haren zoon te be zoeken. Te Milaan is de algemeene werkstaking geproclameerd als protest tegen de actie der fascisten, die van hun kant de bevolking organi seeren ten einde de staking met geweld te onder drukken. De schitterende Londensche Sason bereikte gisteren zijn hoogtepunt in een tuinfeest, dooi den koning en de koningin gegeven in het park van het paleis van Buckingham. Er waren 10.000 gasten uitgenoodigd, en elke stand en afdeeling van het volk was vertegen woordigt. De meeste gezanten der buitenlandsche hoven waren aanwezig. De koning en de koningin bewogen zich ongedwongen temidden van de gasten, praatten met velen en groetten anderen. Het was het grootste feest, dat ooit op het paleis is gegeven. Dr. Stein, de bewoner van de ruïne Saaleck, waarin de moordenaars van Rathenau hun laat ste toevlucht gezocht hadden, is op verzoek van de politie te Berlijn daarheen overgebracht. Zijn vrouw is weer op vrije voeten gesteld. Uit Belgrado wordt gemeld, dat alle daar wonende of tijdelijk vertoevende Hongaren be vel hebben gekregen binnen 24 uur het gebied van den Joego-Slavischen staat te verlaten. ln Hongarije zijn verscheidene gevallen van cholera vastgesteld. De besmetting is overge bracht uit Bessarabië. Men heeft uitgebreide medische hulp naar de Oostelijke grenzen ge zonden. Blijkens van den gouverneur van Curacao ontvangen telegrafisch bericht hebben stakende bootwerkers op 17 dezer feitelijkheden gepleegd tegen den hoofdagent van de Stoomvaart-Mij. ,,Kon. West.-Ind, Maildienst" zij verwekten opstootjes, welke de politie gewapenderhand heeft onderdrukt en waarbij één doode en eenige gewonden zijn gevallen. Tegen den avond was de rust hersteld. Binnenland. De Gevolgen. Men seint ons uit Duitschland, dat er tenge volge van de staking in de Rijnsleepvaart in Nederland reeds groote hoeveelheden Engelsche steenkolen, die voor Rotterdam waren bestemd, naar Emden en naar Hamburg zijn gedirigeerd. Het geheele oeconomische leven in Zuidwest- Duitschland verlangt dringend naar een spoe dig einde van de staking, daar de stremming van den aanvoer van grondstoffen over Rotter dam zeer storend werkt op het geheele oecono mische leven, terwijl de goederen, die recht streeks met de staking te maken hebben, sterk in prijs omhoogloopen. Handel en nijverheid hebben van verdere aan- koopen van overzeesche grondstoffen voorloopig afgezien. Jaarbeurs te Utrecht. De Nederlandsche Spoorwegen hebben be paald, dat ten behoeve van de van 4 tot 9 Sep tember te houden Zevende Nederlandsche Jaar beurs aan houders van driedaagsche toegangs kaarten een vermindering van 50 pCt. wordt verleend op den prijs van het terugreisbiljet. 48-urige werkweek. Het algemeen hoofdbestuur der Federatie heeft aan de gezellenorganisaties van de gra fische 'vakken een schrijven gezonden, waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid, ook in de typografie tot de 48-urige werkweek te ge raken nu blijkens een correspondentie tusschen den Nederl. Bond van Boekbinderspatroons en de gezellen-organisaties, in het boekbindersbe drijf weldra de werktijd zal worden verlengd, zonder clat, het thans geldende weekloon daarbij verandering zal ondergaan. Op dit schrijven wordt antwoord verzocht vóór 22 Juli. Ontslag van officieren. De minister van oorlog heeft een commissie benoemd, bestaande uit majoor der artillerie jhr. W. Roëll. en de hoofdambtenaren van het departement van oorlog J. W. van Ginkel en J. J. Beijerman, welke tot taak heeft den minister van oorlog te dienen van advies bij de afvloei ing van de overcompleet komende officieren, op wier behoud geen prijs wordt gesteld. Provinciale staten van Zuid.-Holland. Vergadering van Vrijdag 21 Juli. Aan dd orde is de interpellatie van den heer C. D. Wesseling, in zake het standpunt van Ged. Staten ten opzichte van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in de plaatselijke inkomstenbelasting te 's-Gravenhage. De heer Wesseling had de volgende vraag gesteld Is het juist, dat Ged. Staten in hun betrekke lijk verslag aan de Kroon hebben geadviseerd om niet goed te keuren dat de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud in de plaatselijke in komstenbelasting van Den Haag wordt bepaald op 700 en 900 gulden, resp. voor ongehuwden en gehuwden Spr. dienst ten slotte de volgende motie in. De Provinciale Staten van Zuid-Holland, van oordeel, dat door Ged. Staten ten on rechte aan de Kroon is geadviseerd,om den ver hoogden aftrek voor noodzakelijk levensonder houd in de gemeente 's-Gravenhage niet goed te keuren, gaat over tot de orde van den dag. Aan de orde is daarna de provinciale begroo ting 1923-en heffing opeenten. De heer W. G. van E c k meent, dat in deze begrooting de drang naar bezuiniging nog lang niet voldoende tot uiting komt en betreurt dat Ged. Staten nog steeds niet aan de Kroon hebben geadviseerd, de salarissen van de ge meente-ontvangers ten plattelande, welke be spottelijk hoog zijn, te verlagen. De heer R u t g e r s, lid van Ged. Staten, gaat met de eerste opmerking accoord. De ont vangerssalarissen zijn tijdelijk vastgesteld. De begrooting in haar geheel wordt z.h.st. aangenomen. Eveneens wordt z.h.st. aangenomen de heffing van de opcenten. De voorzitter sluif daarna in naam van de Koningin de zomerzitting. De motie wordt echter verworpen met 37 tegen 18 Stemmen. ILK. Jeugdorganisatie. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot lid van de Dioc. Commissie voor R.K. Jeugdorganisatie in het bisdom Haarlem den Z. Eerw. Heer G. v.d. Boogaard, pastoor te Nieuw Vennep en den heer A. J. Dingemans, te Amsterdam, resp. als vertegenwoordiger van de R.K. Vereenigihg tot verschaffing en bevor dering van Opv. en Onderw. van den land- en Tuinbouwenden stand in het bisdom Haarlem en van de R.K. Middenstandsvereeniging. Dr. Nansen in ons land. Nansen is gister te Scheveningen aangekomen, en logeert in het Oranje-hotel. Gisterochtend had hij een onderhoud met den heer Krestinsky. Van de zijde der Russische delegatie wordt medege deeld, dat dit onderhoud liep over de mogelijkhed dat de kozakken van het voormalige leger van Wrangel, die naar den Balkan zijn uitgeweken, naai Rusland terugkeeren. Ook heeft Nansen een onderhoud gehad met Hilton Young in het Pala ce Hotel. Dr. Nansen heeft gister te 's-Gravenhage met vertegenwoordigers van het Nederlandsche Roo- de Kruis over de toestanden in de Russische hongergebieden onderhandeld. Volgens zijn meening zal in de eerste plaats hulp aan Oekraine moeten worden verleend. Bovendien heerscht in de Oekraine een uitge breide cholera-epidemie, die een groot aantal sterfgevallen ten gevolge heeft. Nog heeft dr. Nansen meegedeeld, dat de hulp verleening in het Wolga-district langzamerhand te beginnen met 1' Septemberzal worden ge liquideerd. Dan zal alle kracht worden gegeven aan de Oekraine, met welke regeering ook de noodige contracten zijn gesloten om de hulpver leening uitsluitend aan de hongerenden daar te waarborgen. Met het Nederlandsche Roode Kruis zal nader oyerlegdworden,!n hoeverre daar dade lijke samenwerking met de Nanseuorganisatie zal k'mnen worden bereikt. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1