DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Donderdag 21 Juli 1322. No. 13400. Buitenlandse Nieuws. Staten-Generaal. E n r 2i i n d. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ïgfSPSss- Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van CORNELIA ROELOF, weduwe van J. B. WASMAN, alhier, om vergun ning voor den verkoop van sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop en elders in de beneden localiteit van het perceel Gerrit-Ver- boonstraat 9 en Herinneren dat binnen 2weken na deze bekend making tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen wor den ingebracht. Schiedam, 27 Juli 1922. DE HAAGSCIIE CONFERENTIE. Een officieel witboek werd gisteren teLonden gepubliceerd over de resultaten van de Haagsche Conferentie. Na gewezen te hebben op de categorische en principieele weigering, der Russen tot restitutie en het nalaten van het geven van eenige prac- tische waarborgen betreffende compensatie, vervolgt het document, dat geteekend is door de Britsche gedelegeerden: „Ten slotte kunnen wij niet aan de conclusie ontkomen,dat er feitelijk geen werkelijke aanvaarding der Gannes-reso- luties plaats heeft gehad." De gebleken toestand van de Russische indus- strie op het oogenblik heeft ons overtuigd, dat er geen hoop kan bestaan op herstel van deze industrie en van het industrieele leven van Rusland, tenzij de Russische regeering bereid is van ganscher harte samenwerking te zoeken met buitenlandsche ervaring en kapitaal., Ditjis noodig op elk gebied van industrie en onder neming en vooral met het oog op deze moei lijkheden en tegenover deze dringende noodzS- lijkheid is het de huidige bedoeling van de Russische regeering, de industrie, opgebouwd door buitenlandsche ondernemers, in eigen hand te houden.Tegenover de voor ons liggende feiten zijn wij er van overtuigd, dat ondanks alle practische pogingen, welke zijn gedaan om een oplossing te verkrijgen, op het oogenblik geen schikking mogelijk is." VOLKENBOND. In verhand met de uitlating van minister Fisher over de wenschelijkheid vanDuitschlands toetreden tot den Volkenbond, zegt de „Man- Manchester Guardian", dat Duitscliland zoo spoedig mogelijk den wensch daartoe kenbaar moet maken, wil de aanvrage in de e.k. vergade ring van den Bond in Genéve kunnen worden behandeld. Dat de vergadering de toetreding zal goedkeuren, is buiten kijf, meent het blad, doch het is de vraag of Duitscliland direct plaats zal kunnen nemen naast de groote mogendheden in dien Raad en of er een meerderheid zal zijn te verkrijgen om Duitscliland als extralid van den raad te benoemen. Intusschen zou het mo gelijk zijn Duitschland in plaats van permanent lid voorloopig tot tijdelijk lid te kiezen. DE NIEUWE CONFERENTIE. De Engelsche bladen bespreken de vraag oi er behalve Poincaré nog andere premiers naar Londen zullen komen. De „Daily Telegraph" zegt, dat als het vraagstuk der onderlinge schul den der Geallieerden ter sprake komt, welke 30 „Op dit oogenblik riep de graaf uit, „het is volle maan en het is helder genoeg." „Zooals ge verkiest," antwoordde mijn mees ter en zich wendende Lot een der heeren, zeide hij „Ge zult mij wel willen verplichten mijn ge tuige te zijn, niet waar mijnheer d'Armande „De andere heer, mijnheer Victor was de ge tuige van d'Augeville en een oogenblik ston den deze twee fluisterend met elkander te praten. Toen kwam Victor bij mijn meester met d' Armande en zeide dat de graaf geen pistolen had, maar wel verschillende rapieren en vroeg of mijn meester ook er iets Legen had om met deze wapens te vechten. Op het antwoord van mijn meester dat hij niet het minste bezwaar daartegen had, schit terden de oogen van den graaf met een wilde vreugde. Hij vermeende zeker dat mijn meester niet kon schermen. Ik wist echter beter en was blijde om de keuze. „Daarna ging men naar buiten en mijn mees ter was de laatste die volgde, toen hij uit de kamer ging, kwam miss Marie n,aar hem toe, greep hem bij den arm en fluisterde hepi iets in het oor. Hij stiet haar van zich af enkeerde ïich om zonder maar een woord te spreken. natuurlijk ten nauwste samenhangt met die der schadevergoeding, Italië en de Donaulanden, die eveneens debiteuren zijn, daarbij moeilijk kunnen worden gemist en dat voorts wat België betreft de schuld van dit land aan Engeland en Frankrijk was overgebracht op Duitschland. POLEN. Volgens een bericht uit Warschau zou de cen trumspartij zich bereid verklaard hebben met de linkerzijde te beraadslagen over de vorming van een kabinet, dat uit vertegenwoordigers van de beide groepen zou bestaan. Stesklowitz wordt als minister-president genoemd. DUITSCHLAND. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, staat het rijkskabinet eensgezind op het standpunt, dat de verordening der Beiersche regeering in strijd is met de grondwet van Weimar. De rijks dagcommissie, die het plenum tijdens het reces vertegenwoordigt, komt morgenmiddag bijeen. De „Vorwarts" meldt, dat in deze zitting de door het optreden van Beieren in het leven geroe pen toestand zal worden besproken, in het bij zonder met het oog op het herhaaldelijk opge worpen denkbeeld om den rijksdag bijeen te roepen, ten einde het parlement in dé gelegen heid te stellen zich uit te spreken over de on geldigheid van de Beiersche verordening. BEIEREN. De Beiersche gezant te Berlijn, von Preger, heeft aan een vertegenwoordiger van de „Koln. Ztg." verklaard, dat de rijkswet tot bescherming van de republiek een gevaarlijke verstoring van de openbare orde in Beieren doet verwach ten, zóó zelfs; dat men niet gevrijwaard is tegen plotselinge „coups". De opwinding in Beieren is buitengewoon groot. De 21 burgemeesters, die een propest-resolutie aan de Beiersche regeering hadden gezonden staan aan het hoofd van ste den, die of een socialistisch gemeentebestuur hebben,, óf groote socialistische meerderheden in den raad hebben. De steden maken echter niet het geheele land uit ten plattelande is de stem ming geheel anders. Dat wordt bewezen, dooi de groote meerderheid in den Beierschen Land dag waarmee de verordening is uitgevaardigd. Had de regeering zich tegen die verordening gekant, dan zou zij onmiddellijk door een motie van afkeuring tot aftreden zijn gedwongen, en hebben moeten plaats maken voor een andere Beiersche regeering, die zich tegenover de rijks- regeering op nog vijandiger standpunt zou heb ben gesteld. Daaimee zou de zaak der ordebe- waring zeker niet gediend zijn geweest. Teneinde dergelijke mogelijkheden te voor komen had de Beiersche regéering haar stap moe ten doen. Hij, gezant, hoopte en vertrouwde, dat de Rijksregeering zich niet zou vcreenigen met de hysterische opvatting, die in de pers veelvuldig tot uiting kwam en zij niet van „verraad jegens het Rijk" zou spreken. IERLAND. Gavan Duffy, de Vrijstaatsche minister van buitenlandsche zaken is afgetreden. Ofschoon hij instemt met de militaire politiek van de re geering, is Duffy namelijk gekant.tegen het be leid van de regeering op andere ernstige punten. DE PAUS EN RUSLAND. De leden der pauselijke hulpcommissie Voor Rusland zijn gisterenavond naar Bari vertrokken waar zij naar Constantinopel zullen scheep gaan, om vervolgens naar Novorossisk door te rei zen. De missie zal zich in verschillende groepen splitsen, die elk naar het haar aangewezen cen trum zullen gaan. ITALIË. Bonomi heeft aan den Italiaanschen koning medegedeeld niet in staat te zijn een kabinet samen te stellen. Hij kan geen parlementaire basis voor zijn kabinet vinden. De kabinetsformatie is thans aan De Nava op gedragen. Gisteren is te Rome een overeenkomst geslo ten tusschen Italië en Duitschland nopens de uitlevering van Duitsche eigendommen in Italië, ter waarde van 800 millioen lire. Dit be drag zal worden uitbetaald in gedeelten, waar van het eerste gelijktijdig met de ratificatie vervalt. Ik zal nooit het gezieht dier vrouw verge ten. Als een blik iemand dooden kan, dan was mijn meester toen terstond een lijk ge weest. „Plet was een vreemd gezicht daar buiten op het grasveld en ik heb zoo iets nog nooit daarna bijgewoond. De tuin was vol heerlijke geuren en iedere bloem was duidelijk te on derscheiden in het prachtig licht der maan. De gestalten in de laan, wier ontbloote zwaar den onheilspellend schitterden, geleken op ge heimzinnige duivels. De graaf was zeer zenuw achtig evenals de twee getuigen. Mijn meester echter stond kalm op ?ijn zwaard te leunen, met een eigenaardigen glimlach op zijn lippen. Ik ging naar hem toe én vroeg hem of hij mij iets te zeggen had. „Niets." antwoordde hij, „wij kunnen tot morgenochtend blijven schermen, maar raken zal hij mij niet. Ik heb mij nooit in beter conditie gevoeld." „Ik had vroeger twee duels gezien, maar nooit zooals dit. De graaf viel mijn ineester als een krankzinnige ,aan, maar kon hem nergens ra ken. Mijn meester bleef echter zijn kalmte be houden en verdedigde zich alsof hij een scherm les gaf en meer dan eens kon hij den graaf geraakt hebben, maar dit scheen hij nu niet te willen. „Zijwaren ongeveer een half uur aan den gang geweest voor het einde kwam en dit kwam geheel onverwachts. De graaf schermde heel AMERIKA. De Interstate Commerce Commission heeft uitgemaakt, dat er een noodtoestand bestaat in het transportwezen, beoosten de Mississippi. Die toestand maakt het noodzakelijk, dat de commissie het vervoer van alle noodzakelijke levensbehoeften regelt, waarbij dan de voorrang zal worden gegeven aan het transport van steen kool en voedingsmiddelen. Dit beteekent, dat de Amerikaansche regee ring het verkeerswezen overneemt teneinde een tekort aan brandstoffen te voorkomen en ook om de natie te beveiligen tegen gewetenlooze handelaren. In den staat Texas is de krijgswet afgekondigd als een gevolg van onlusten in verband met de spoorwegstaking. ALLERLEI. Er is een ernstige oproerige beweging in Syrië gevolgd op het verschijnen van een pro clamatie, waarin aan de bevolking wordt mede gedeeld dat de Raad van den Volkenbond het Fransche mandaat voor Syrië definitief heelt goedgekeurd. Bij Derat zijn er, volgens die be richten, 18 Franschen gedood, waaronder twee officieren. Te Esrah werd een Fransch vliegtuig door de oproerlingen neergeschoten. De militai re post te Djaroed, op den weg naar Damascus, werd door een menigte oproerlingen bestormd en werden vijftien Fransche soldaten gedood. Het Duitsche staatsgerechtshof, dat zal rechtspreken krachtens de wet tot bescherming der republiek, is aldus saamgesteld Senaats president dr. Hagen, voorzitter Senaats-presi- dent Richter, plaatsvervangend voorzitter dr. Baumgarten«en dr. Zeitler, beiden van het Rijks gerechtshof, leden, dr. Alcken, yan het land- gerecht te Frankfort, rechter van instructie. De leiders van de vakvereeniging in Canada van het personeel in de spoorwegwerkplaatsen kondigen een staking aan, daartoe gemachtigd door den uitslag van de pas gehouden stemming over een verlaging van de loonen met twee tot vijf dollarcents per uur. -De „Times" verneemt uit Constantinopel Een telegram van den Italiaanschen consul te Tiflis meldt, dat Dzjemal pasja, de Turkschë advizeur van het leger in Afganistan, vroeger bevelhebber over de Turksche troepen in Syrië en Palestina, Vrijdag met zijn twee adjudanten te Tiflis vermoord is. In Texas is de krijgswet afgekondigd in gevolge de onlusten in verband met de spoor wegstaking. Te Kopenhagen heeft gisteravond een groo te arbeiders-demonstratie plaats gevonden, die een uitvoerige motie aannam, waarbij afkeuring wordt uitgesproken overde jongste intrekkingvan losjes en mijn meester om een einde te maken, trok plotseling terug en deed het zwaard van zijn tegenstander een paar meter in de lucht vliegen. Op hetzelfde oogenblik verloor de graaf zijn evenwicht en voor mijn meester den tijd had zijn eigen zwaard terug te trekken, viel hij met zijn lichaam daarop. 01' mijn meester nu snel achteruitweek, het was te laat en zonder een kreet te slaken viel de graaf neer." „Hij heeft dit aan zich zelf te wijten," zeide mijn meester, terwijl hij verbleekte. „Ik had hem willen sparen." „Ik heb nooit iemand zoo spoedig zien ster ven. De graaf kromp ineen, toen sprong hij op, greep met de vingers in de lucht en viel toen morsdood op den grond. Toen Wij allen om het lijk stonden, vloog een vrouw geheel in het wit gekleed op ons toe. Lord Bernard, hoort ge de onheilspellendegolven, de dood is vlak bij ons,maar toen was ik meer verschrikt toen ik het gelaat van deze vrouw zag, als op dit oogenblik nu de dood ons bedreigt. Het was verschrikkelijk. Zij wierp zich op het lijk en omarmde het. Toen begreep zij dat hij dood was. Zij keerde zich nu om en zag mijn meester aan die daar met de handen voor het gelaat stond. „Jij riep zij uit. „Mijn God, heb jij dat ge daan Hij kwam van uit de schaduw der boomen waaronder hij stond en strekte zijn armen smee- de buitengewone werkloosheidsuil keering in 37 takken van industrie en waarin voorts gevraagd werd om algemeene verkiezingen of een referen dum te laten houden over de nieuwe defensievoor- stellen. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 26 Juli. De commissiën van onderzoek naar de ge loofsbrieven brengen verslag uit en adviseeren tot toelating van alle leden. De heer Mendels (S. D.) maakt bezwaar tegen toelating van den heer Croles, door de Prov. Staten van Friesland Verkozen verklaard met 21 stemmen tegen 19 op den heer van Kol, niet tegenstaande de gekozene zelf meestemde. Spr. geeft toe, dat het Meestemmen van den heer Croles geen invloed geeft gehad op den uitslag doch meent, dat de stemming ongeldig was, omdat de bepaling van de Provinciale Wet werd overtreden. De Voorzitter stelt de discussies uit tot na de beëediging. Besloten wordt lot toelating van de andere ge kozenen, die voorzoover aanwezig, worden be- eedigd. Dc Voorzitter aanvaardt het voorzit terschap met een korte rede, waarbij hij dank brengt aan de Koningin voor zijn benoeming en een beroep doet op den noodzakelijken steun der leden. Spr. herdenkt hen, die door den dood of door niet-verkiezing aan de Kamer ontvielen, en vraagt Gods zegen op den arbeid der Kamer. De heer van der Does de Wille- b o i s (R. K.) oudste lid, wenseht den voorzitter geluk met zijn benoeming en belooft den steun der Kamer. Besloten wordt de troonrede te beantwoorden met een adres van antwoord. De vergadering duurt voort. De heer de Vos van S t e e n w ij k (C. H.) beantwoordt vervolgens de opmerkingen van den heer Mendels inzake de toelating van den heer Croles. Spr. wijst er op, dat de Provinciale Wet niet zegt, dat bij meëstemining van den betrokkenen de verkiezing ongeldig is. De heer Slingenberg (V. D.) is het eens met den vorigen spreker. Ook de heer van L a n s c h o t (R. K.) is voor toelating. De heer Croles wordt tenslotte zonder stem ming toegelaten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 26 Juli. De heer Van V u u r e n (R. K.) brengt ver slag uit over het onderzoek der geloofsbrieven. De commissie adviseert tot toelating van alle leden. Conform besloten. De aanwezige leden leggen in handen van den Voorzitter de eeden of beloften af. De Tweede'Kamer maakte daarna de volgen de nominatie voor het voorzitterschap op I. Mr. dr. Kooien, 2. de heer de Monté Verloren, 3. prof. Visser van IJzendoorn. Gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. Dit adres luidt als volgt Mevrouw, 1. De Eerste Kamer waardeert het ten zeer ste dat Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg, de zitting der kend naar haar uit. Maar zij wenkte hem heen te gaan. „Ga ■uit mijn gezicht" riep zij woest uit, ga weg, ga weg en keer nooit naar mij terug. Nooit 1 Lafhartige moordenaar, die het durft een ouden man te- vermoorden. „Cecile," riep hij wanhopig uit, „het was zijn eigen schuld. Vraag aan deze heeren of ik waar heid spreek en 'bovendien vergeet niet dat je mijn vrouw bent." „Zij lachtté een hartverscheurenden lach. „Waag het niet naast mij te komen, anders zal ik je vermoorden zooals jij deed. Ga heen, ellendeling. Indien mensehen je niet straffen op deze wereld dan zal God je toch eens je ver diend loon geven." Zij liet zich <weer op haar kniöen naast het dooden lichaam vallen en mijn meester ging langzaam heen." Neillson's stem werd zwakker, toen sprak hij niet meer en lord Alceston vreesde dat hij in zwijm zou vallen. Neillson," zeide hij haastig, „ik moet de rest nog weten, Ik weet nog niets van dien verschrik- kelijken nacht. „Wacht een minuut, eventjes maar," ver zocht hij. Lord Alceston wachtte in stilte. Duis ternis maakte het onmogelijk buiten te zien op de wilde, woeste zee, slechts de reusachtige rot sen staken als donkere massa's uit dc zee op. Overal waren zij door water omringd en hun einde scheen nu spoedig te zullen komen. (W,v.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1