4 SS" <1 mflBlK $ASVI Staten-Generaal in persoon heeft geopend. 2. Met belangstelling nam zij kennis van Uwer Majesteits mededeeling, dat de noodige voorstel len, om het aangevangen werk der Grondwets herziening te voltooien, onverwijld zullen worden ingediend. 3. De toezegging van Uwe Majesteit, dat Zij zich nopens de maatregelen in 's lands belang, die in de volgende zitting de medewerking der Staten-Generaal zullen behoeven, nader zal verklaren,heeft deEerste Kamer met ingenomen heid ontvangen. 4. Van ganscher harte stemt zij in met de bede dat God de wijsheid moge schenken, on misbaar om ons dierbaar vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te behoeden. Tabakswet. In aansluiting aan de mededeeling in de Ne- derl. St. Gt. van 27 Juni j.l. wordt aan belang hebbenden en aan ambtenaren der accijnzen in herinnering gebracht, dat van 1 Augustus 1922 af aflevering van tabaksfabrikaten door fabri kanten aan kleinhandelaren op kwitantie van betaalden accijns niet meer zal zijn toegelaten, en dat mitsdien van genoemden datum af de aflevering slechts zal kunnen geschieden in verpakkingen, die van de vereischte banderolles zijn voorzien, behoudens dat, voor zooveel si garen betreft, deze ook stuksgewijs kunnen wor den gebanderolleerd. Algemeene vergadering „St. Raphael." In het St. Josephgebouw te Utrecht had volgens de ,,Msb." gister de vergadering plaats van den raad van afgevaardigden van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael De vergadering stond onder voorzitterschap van den heer J. Hellemons te Boxtel; ook de geestelijke adviseur van den Bond, Mgr. Mut- saers was aanwezig. De voorzitter gaf een uiteenzetting van den stand der actie onder het spoorwegpersoneel. Nadat het jaarverslag was goedgekeurd kwam o.m. ter sprake de reeds meermalen in de pers vermelde uitkeering van 7 zoogenaamde over winst aan een deel der hoogere ambtenaren. De voorzitter merkte op, dat bij het beken de tekort op den dienst van overwinst geen sprake kan zijn. Evenwel is aan de eerstaan wezend ambtenaren een uitkeering gedaan moe ten worden, waartoe de directie bij overeenkomst verplicht is. Na eenige gedachtenwisseling werd door de afgevaardigden volkomen vertrouwen in het Bondsbestuur uitgesproken. De vergadering vereenigde zich onder applaus en met algemeene stemmen werd de volgende motie, voorgesteld door het hoofdbestuur „De vergadering enz., besprekende de wenschelijkheid van samen werking met andere organisaties, acht samenwerking in het belang van het personeel, verklaart dat St. Raphael bereid is, onder behoud van volkomen zelfstandigheid, tot samen werking met iedere andere organisatie, aanvaardt echter geen enkele voorwaarde of formule of iets van dien aard. Nadat de aftredende hoofdbestuursleden her kozen waren werd de vergadering gesloten. Uit 'het boekbindersbedrijf. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Grafischen Bond heeft aan het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van boekbin derspatroons geschreven met verontwaardiging te hebben kennis genomen van het besluit van de vergadering der patroons, niet alleen den werktijd met 3 uur te breiden, maar tevens een loonsverlaging in te voeren. Het is van meening, dat een dergelijke handeling met negeering van partij ter andere, geheel in strijd is met de door de patroons met de arbeiders-organisaties aangegane collectieve arbeidsovereenkomst, en het besluit zal dan ook, aldus de brief, groote ontstemming wekken onder de gezellen. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat het bestuur van den patroonsbond maatregelen zal treffen waardoor aan het genoemde besluit geen uit voering zal worden gegeven, en alsnog zijn leden zal opdragen, aan de bepalingen van de collectie ve arbeidsovereenkomst loyaal te voldoen. Naar de ,,N. Rott." verneemt hebben de Al gemeene Nederlandsche Typogragenvond, de Christelijke en de R.K. grafische bonden elk een soortgelijken brief aan het hoofdbestuur van den patroonsbond gezonden. de vliegtuigen zonder voorafgaande vergun ning der beide regeeringen het Nederlandsche resp. Ijuitsch luchtgebied kunnen doorkruisen en op Nederlandseh resp. Duitsch gebied kun nen landen, zoodat dus b.v. zakenmenschen die dringende zakenreizen van Nederland naar Duitschland per vliegtuig wllen maken en omgekeerd, dit zonder meer kunnen doen. Daarentegen zal de instelling van geregelde vliegdiensten tusschen beide landen afhanke lijk zijn van de goedkeuring der betrokken autoriteiten. Het Spoorweg tekort. In de gister gehouden conferentie van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met de vertegen woordigers der erkende organisaties van het spoorwegpersoneel heeft de directie duidelijk laten uitkomen dat de loonsverlaging van het geheele personeel aanstaande is.Hoe het voorstel er uit zal zien en hoe groot het percentage der verlaging zalzijn kon nogniet wordenmedegedeeld De directie wees er op, dat ernstige tijden te wachten staan en dat zij hoopte, dat het per soneel den strijd tegen de loonsverlaging op eerlijke manier zou voeren zonder onware ver dachtmaking. In dit verband critiseerde de directie scherp den inhoud van een artikel in het orgaan van den Prot. Chr. Bond van Spoor wegpersoneel, gewijd aan de loonsverlaging van het werkplaatspersoneel. De directie sommeerde den vertegenwoordiger in het volgende blad de onjuistheid terug te nemen en gaf de verzekering, dat de schrijver van dat artikel,die ook wel eens als afgevaardigde de conferentie bijwoont, niet meer ontvangen zou worden. Deze mededeeling maakte een pijnlijken in druk. Volgens „Het Centrum", deelde de directie nog mede, dat bij eventueele loonsverlaging de hoogere ambtenaren daarvan niet zullen wor den uitgesloten. Bezuiniging Spoorwegen. Naar wij vernemen is door den Minister van Waterstaat het besluit genomen een commis sie te benoemen, welke nauwkeurig zal hebben na te gaan in hoeverre bezuinigingen mogelijk zijn bij de exploitatie en administratie der Ne derlandsche Spoorwegen. Katholieke vrouw in de Tweede Kamer. Gistermiddag vond mevrouw Bronsveld Vitringa op hare plaats in^de Tweede Kamer een fraai bouquet rozen en lelies, waaraan een keurig gecalligrapheerde kaart met het opschrift „De Politieke Studieclub van den RK. Vrouwenbond in het Aartsbisdom heet de eerste katholieke vrouw in de Tweede Kamer harte lijk welkom en smeekt Gods zegen af over haar arbeid voor ons dierbaar volk." Luchtvaart. Uit Den Haag wordt aan de „Tel." gemeld, dat aldaar op 24 dezer tusschen den Nederland schen minister van Buitenlandsche Zaken en den Duitschen gezant in Den Haag een Neder- landsch-Duitsche luchtvaartovereenkomst is ge sloten. De overeenkomst zal het luchtverkeer tus schen de beide landen dermate regelen, dat Nederland's bevolking. Het Centraal bureau voor de Statistiek heeft thans gepubliceerd het deel van de uit komten der volkstelling van 31 December 1920 dat betreft de bevolking naar de plaatselijke indeeling, waarbij voor elk onderdeel der ge meente zijn vermeld de aantallen bewoonde en onbewoonde huizen, de bewoonde schepen en wagens. De bevolking December 1921 3.410.262 totaal 6.865.314. Hiervan woonden in gestichten en instellingen 147.054, op schepen 59.694, in woonwagens 4723, in arken, keten, noodwo ningen en vaste woonschepen 1632, en in gewone huizen 6.651.773, terwijl 168 personen geen vaste woonplaats konden opgeven. van het Rijk bedroeg op 31 volgens deze volkstelling mannen en 3.455,052 vrouwen te baden bij den Scheveningschen vuurtoren. Een agent en een burger zagen, dat hij zonk. Zij begaven zich in zee en brachten K. op het strand. Maar alle pogingen om door toepassing van de kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, hebben gefaald. "i De Haagse he vergiftigings zaak. Omtrent de poging tot vergiftiging op den groentehandelaar P. v. Oort en diens echt- genoote, verneemt het „Vdl." dat mevrouw B., uit de Segherstraat 6, den winkel binnentrad en een praatje maakte. Tijdens het gesprek bood zij het echtpaar van O. rhumboonen aan en daar mevrouw B. wel meer in den winkel kwam, werd van dit vriendelijke aanbod gaarne gebruik ge maakt. Daarna vroeg mevrouw, of van O. een bankje van honderd gulden kon wisselen. Dit geschiedde en mevrouw B. vertrok. Maar van O. bemerkte, dat het biljet geen ge woon bankje was. Hij ging haar een buurman en deze con stateerde, dat het een biljet van 500 Russische roebels was. Op advies van den buurman ging hij naar het politiebureau in de v.d. Vennestraat, waar hij, nauwelijks aangekomen,onwel werd, braakte en bewusteloos in elkander zakte. Men bracht hem naar zijn woning de echt- genoote bleek onder dezelfde verschijnselen op den vloer neergezakt te zijn. De Eerste Hulpdienst werd ontboden. Dr. H. vermoedde, dat in de rhumboonen morfine was bespoten. Het geval veroorzaakte een geweldige op schudding in de buurt. Mevr P.C..T., de 46-jarige echtgenoote van den heer B., heeft zich zelve bij het politiebureau Riviervischmarkt gemeld. Zij ontkent .het biljet gewisseld en ook rhum boonen aangeboden te hebben. Het geld, dat de politie bij haar vond, is, naar zij beweert, een gedeelte van het pensioen van haar man, die gepensionneerd onderofficier van het N.O.I.-leger is. De politie heeft haar in arrest gesteld. Omtrent het echtpaar v. Oort vernemen wij, dat de toestand van den man zeer ernstig is. Hij heeft nog steeds het bewustzijn niet terug gekregen. Ook de vrouw, hoewel iets beter, is nog be wusteloos. Zij kunnen dus niet worden gehoord. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Het strecknet, In de gisteren te Vlaardingen gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas is tot secre taris benoemd mr. Jac. Houtman, te Schiedam. Over het Streeknet langs den Nieuwen Water weg ontspon zich een levendige discussie beslo ten werd alvorens de uitslag van het ingestelde onderzoek aan den minister voor te leggen, eerst in nader overleg te treden met het gemeentebe stuur van Schiedam. Rectificatie. In de gister geplaatste advertentie van de Garage D. v. Leeuwen, betreffende de auto-rit naar Zuid-Limburg is als adres waar nadere inlichtingen te verkrijgen waren, opgegeven Singel 113, dit moet echter zijn Singel 213. Aanbesteding. Bij de hedenmiddag door B. en W. ten Raad- huize gehouden aanbesteding voor den bouw van 39 woningen op een terrein geleden aan de hoek Haven- en Rijnstraat, kwamen in 23 biljetten en wel van J. Mak en Zoon, Schiedam 137.889- M. van Dop, Delft 134.933.—, M. Jacobs, Goes 133.900.—, L. J. van Ameijden, Schiedam 129.995; J. Klomp, Delft 129.990.—C. Zoon en T. J. Mosselman, Rotterdam 129.990.— W. Alernan, Schiedam 129.780.—, M. de Vriqs, Schiedam 129.300.— Gebrs. Huijskes, Schie dam 128.500.—, Gebrs. Oostdijk, Vlaardingen f 127.000.Coop. Vereen. Arbeiders Coöperatie voor het uitvoeren van bouwwerken, Rotterdafn 125.245.P. Korsten en Zonen, Schiedam 125.140.Slavenburg en Scheurkogel, Schie dam 124.990.A. Timmerman s en P. Tim mermans, Schiedam 124.800.A. Vermaat, Schiedam 124.600.J. va Dorsser, Vlaardin gen 124.150.Gebrs. J. en G. van Pelt, Zwijn- drecht 124.000.G. JBertou Co, Overschie 123.600.H. Schoemaker Rotterdam 123.445.G. Gestel en M. A. Verstoop, Rot terdam, 123.240.M. Oosterhof en Kooien, Schiedam 123.124.H. Meijnders en J. L. Burgers, Rotterdam/ 121,980.C. J. Sigmond, Rotterdam f 119.590. Typhus. Te Praag is een typhusepidemie uitgebroken. In verschillende wijken der stad zijn typhus-gevallen geconstateerd. Naar de „Narodny Plitica" meldt zijn in de klinieken te Praag 17 lijders opgenomen en in het ziekenhuis te Weinberg 30. Tot dusver zijn twee personen ten gevolge van de ziekte gestorven. De kapers van de Zwarte Zee. Het proces tegen de „zeeroovers van de Zwarte Zee' te Aix is Zaterdag geëindigd. De gezworenen hebben verzachtende omstandigheden voor de beklaagden aangenomen. Drie hunner werden vrijgesproken, terwijl de vier anderen tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld werden. Mislukt. Toen gisteren te Paderborn twee misdadigers waren veroordeeld riep een hunner „Gij zult ook wat krijgen," en wierp daarbij een handgranaat naar de rechters, die, gevolgd door het publiek, de vlucht namen. Later bleek, dat met een houten oefengranaat was geworpen. De misdadigers wilden vermoedelijk van de paniek gebruik maken om te ontvluchten. Zij zijn daar echter niet in geslaagd. Anijsolie en visschen. In het ge bouw „Amacitia" aan den Goudschenrijweg te Rotterdam, waar eene tentoonstelling wordt gehouden door de Vereeniging „De Natuur", heeft men in eenige flesschen zeewater anijsolie geworpen. Toen men later dit zeewater in de daarvoor bestemde aquaria had gedaan, zijn daardoor zes zeepaardjes en eenige zeeanemonen gestorven, aldus bericht de „Msb." Ontploffing. Te Soria (in Spanje) is een dynamiet-patroon ontploft in een opslag plaats van ontplofbare stoffen en benzine ten gebruike voor mijnen. Een verschrikkelijke brand was het gevolg.Acht huizen werden'in de asch gelegd. Drie menschen zijn omgekomen; tal van menschen zijn gekwetst, van wie achttien ernstig. Djcmal pasja vermoord. Naar de Times uit Constantinopel verneemt is er aldaar bericht ontvangen, dat Djemal pasja, de vroe gere aanvoerder der Turksche troepen in Syrië en thans Turksch adviseur bij het Afhgaansche leger, te Tiflis met zijn twee adjudanten ver moord is. Een paardendief. In het dorpj e Vuren bij Gorinchem stal een man een paard uit de weide, nam uit een wagenschuur een kar en reed daarmede in de richting van Gorinchem. De eigenaar echter werd wakker het ge beurde in den vroegen Maandagmorgen be merkte den diefstal, nam zijn motorfiets, reed den dief voorbij en waarschuwde de politie te Gorinchem, die hem na eenigen tegenstand, waarbij met de revolvers gedreigd werd, arres teerde. te gaan, waar de vuurhaard zich bleek te bevin den, toen hij plotseling tengevolge van de dichte rook bewusteloos werd .Terstond daalden leden der bemannning omlaag,dieden officier behouden boven brachten. Daarop daalde de gezagvoerder, kapt. v.d. Heuvel in het ruim af, doch ook deze werd bewusteloos bovengebracht. Beide officie ren werden weer bij kennis gebracht, en namen daarop de leiding van het blusschingswerk weer ter hand. Men trachtte het ruim vol te pompen met de pompen van de machinekamer. De rook werd e'chter hoe langer hoe dichter. Toen men zag, dat de brand met eigen middelen niet te blusschen was, werd ongeveer een half uur na dat het vuur ontdekt was, besloten de New York- sche brandweer te ontbieden. Zoowel motorspui ten van de landzijde als drijvende spuiten kwa men ter plaatse. De brandweerlieden wilden alvorens het ruim vol te pompen, eerst weten, waar de vuurhaard zich bevond, om het vuur direct ter plaatse te kunnen aantasten. Men bediende zich daarom van een speurhond, doch deze kwam onverrich ter zake terug, daar hij niet langs de opeen- gestuwde lading kon komen. Toen daalden de brandwerlieden met rookmaskers gewapend naar beneden, doch niet minder dan 9 mannen raakten bewusteloos. Allen konden onmiddel lijk weer bij kennis worden gebracht.Toen besloot men ruim 5 geheel onder water te zetten. Met niet minder den 20 slangen werd het ruim binnen twee uur vol water gezet. Het gevaar was toen geheel geweken. Doch er dreigde een ander gevaar. Het bewuste ruim 5 loopt langs de schotten van den tunnel der schroefas. De waterdichte schotten hielden zich uitstekend. Doch de schotten langs de tunnel dreigden onder de persing van het wa ter en het zich uitzettende graan te begeven. Reeds werd geconstateerd, dat zij geheel bol stonden. Daarop werd aanstonds, nadat het ruim vol water stond, besloten het water weer weg te pompen en de natte lading te lossen. Dag en nacht werd aan dit werk besteed. Vooral het lossen van het natte graan leverde veel moeilijkheden op. Het kon niet opgezo gen worden, doch moest met bakken naar boven worden gebracht. Het ruim werd daarna goed drooggemaakt en opnieuw met droog graan geladen. De lading automobielen en motorfietsen, die nat was geworden, werd onmiddellijk door assuradeuren verkocht dinsdag 12 uur werd het sein tot vertrek gegeven. De passagiers waren grootendeels tijdens het blusschingswerk langs de brug naar den wal gegaan. Een tien tal mannen gingen per Gunardlijn, de overigen kwamen later weer aan boord. Omtrent de oorzaak vermoedt men, dat deze te wijten is aan een bootwerker, die een bran dend eindje sigaret in een hoek had geworpen, waar zich touw bevond. Dat was langzaam gaan smeulen en tastte de lading graan aan. De enorme rookwolken ontstonden doordat het vuur geen uitweg wist te vinden. Thans is alleen de lading aangetast. Het vaartuig zelf kreeg slechts geringe schade. Wanneer de brand op zee was uitgebroken, zou de ramp niet te over zien zijn geweest. Onmiddellijk na aankomst der Nieuw-Amsterdam begaven zich assuradeuren en scheepvaartinspectie aan boord. Vrdronken. De 42-jarige tuindersknecht A.K., uit Den Haag was gistermiddag bezig De brand op de „Nieuw A m- sterda m."Vrijdagmiddag één uur is het stoom schip „Nieuw Amsterdam", waarop Zaterdag 8 Juli brand uitbrak aan de Wilhelminakade te Rotterdam gearriveerd. De „Tel." is in staat de volgende bijzonderheden van dit ongeval te geven. Het schip was dien Zaterdag zeeklaar en zou te 12 uur vertrekken, van 9 uur af waren de passagiers aan boord gekomen, toen tegen half tien de eerste officier, de heer v. Erp, uit ruim 5 achter het proviandmagazijn rook zag komen. De gezagvoerder, de heer v.d. Heuvel werd gewaarschuwd, en intusschen daalde de heer V. Erp af in het ruim, dat vol walm stond, om te onderzoeken wat de oorzaak was van de rook. In het eerste tweede en tusschendek van het ruim bevond zich stukgoed, zooals automobie len, motorfietsen en onderdeelen. In het onderruim was graan geladen. Hij wilde zich door de dicht opeengestuwde kisten en kratten een weg banen om naar het onderruim Gouddorst. Te Darvel (Ayr), een plaats je met 4.000 inwoners, is de vreedzame bevolking dezer dagen door een kleinen kwajongen dagen lang in haar gemoedsrust gestoord. Op een goeden morgen vond men namelijk een papier, waarop geschreven stond, dat de schrijver vele jaren geleden een grooten goud schat bij het stadje had begraven. Ergens onder een oude brug, zoo werd in het schrijven gezegd, zou men een soort certificaat vinden, waarop de juiste plaats van den schat was aangegeven. Al spoedig had men het belangrijke docu ment gevonden. Als plaats, waar de schat be graven lag, werd in het stuk aangegeven een oude steengroeve in de nabijheid der stad. Met schoppen, houweelen en andere werk tuigen trok men naar de oude groeve. Een heelen dag duurde het werk voort. Maar toen het avond werd en ieders spanning ten top gestegen was, kwam de ontknooping. Spoedig namelijk deed het nieuwtje de ronde, dat de heele geschiedenis van den verborgen schat verzonnen was door een jongen, die de betreffende papieren had volgeschreven en ze daarna boven een vuurtje bruin had laten wor den, teneinde er een oud aanzien aan te geven. De jongen had buitengewoon veel genoegen van het goed gelukken van de grap. Schurkenstreek. Het gerechtelijk on derzoek naar den aanslag op den sneltrein Car- bére—Bordeaux, welke de ontsporing van Per- pignan tengevolge had, heeft uitgemaakt, dat de ramp veroorzaakt is door Spaansche anar chisten, die zich hebben willen wreken, wegens de veroordeeling tot 10 jaar dwangarbeid we gens roof, door een hunner gepleegd, op den pre fect van de Oostelijke Pyreneeën. Onverwachte millioenen. In de Borinage, het Belgische mijngebied hebben verschillende mijnwerkersfamilies bericht ge kregen, dat ze delen in een reusachtige erfenis- Een verre bloedverwant, die indertijd naai' Amerika is gegaan, is daar in 1904 overleden en eerst thans is in de Belgische bladen een adver tentie verschenen waarbij de erfgenamen werden opgeroepen. Bij den notaris te Fourmies werd hun medege deeld, dat het juiste bedrag der erfenis nog niet kon worden gezegd, doch dat het op zijn minst om 100 millioen francs gaat Het spreekt van zelf dat de heele streek thans in rep en roer is. in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2