DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Vrijdag 28 Juli 1922. No. 13401. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buft*<nlandfl«fe Nieuws Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. 51 CONFERENTIE TE LONDEN. De „Westminster Gazette" meldt In verband met Lloyd George's verlangen om een Italiaan- schen vertegenwoordiger ter conferentie te Lon den aanwezig te zien, zal Poincaré waarschijnlijk niet eerder dan einde Augustus of begin Septem ber te Londen komen. De „Times" verneemt uit ministerieele krin gen dat daar begin Augustus als datum van de ontmoeting tusschen Lloyd George en Poincaré wordt aangenomen. Intusschen, zoo schrijft de Westminster, zal het moratorium geregeld worden voor de beta lingen van Duitschland, welke in Augustus ver vallen en welke, indien zij thans afgedwongen werden, de mark opnieuw zouden doen duike len, waarbij de franc zou meegesleept worden. Deze overweging, vervolgt het blad, zal Frank rijk zeker in het moratorium doen toestem men. Voor het oogenblik blijft de kwestie der geallieerde schulden waar zij was en het blad verneemt dat de Britsche regeering niet genegen is, een stap te doen tot vermindering van de Fransche schuld, ofschoon het probleem van de schadevergoeding van dezen kant wellicht zal aangepakt worden, indien Frankrijk bereid is, onder zekere voorwaarden het verband tusschen eventueele schuldenvermindering en van schade vergoeding te aanvaarden. RUSLAND. Volgens berichten uit Moskou verwacht men, dat het groote proces tegen de Sociaal-revolutio nairen deze week zal afloopen. Een veroordeeling der meeste beklaagden staat vast. Ook is men overtuigd, dat verschillende doodvonnissen, die reeds geveld zijn, zullen worden voltrokken. Het proces, dat eerst zoo geweldig de aandacht trok tot zelfs ver buiten Rusland, begint thans zelfs het Russisch publiek onverschillig te laten, omdat de sensatie volkomen ontbreekt. De Sovjet-regeering heeft dit proces echter noodig, omdat een groot deel van het publiek in het bijzonder de boeren op de hand der Sociaal-revolutionairen was, die nog steeds op het standpunt stonden van 191<7 't landbezit en den vrede. Eveneens had het buitenland sym pathie voor deze revolutionaire groep, van welke het meende te mogen verwachten, dat zij de bolsjewisten ten val zou brengen. De Sovjet-re geering wil een schrikwekkend voorbeeld stellen en aantoonen, dat deze mannen heulden met de reactionairen in binnen- en buitenlandmet Koltsjak en de Entente. POLEN. De Landdag heeft met 205 tegen 187 semmen een motie van wantrouwen van de rechterzijde in Pilsudsky het hoofd van den staat, verwor pen. ITALIË. De Nava heeft zijn poging om een kabinet te vormen reeds opgegeven. Thans is Meda tele grafisch uit Milaan ontboden. Men veronder stelt echter, dat de popelari niet in staat zullen zijn een ministerie te vormen, aangezien zulk een ministerie te agressief zou zijn tegenover de fascisten en de overige partijen, welke er niet van willen weten de zaak op de spits te drijven. Slaagt de poging van Meda niet, dan zal nog opnieuw een beroep worden gedaan op Orlan do, wat ook een twijfelachtige kans is. Per slot van rekening zal men weer tot Facta moeten terugkeeren. Het beroep op Meda is een historische gebeurtenis, 52 jaar na den val van het wereld lijke gezag des Pausen beteekenl het de feitelijke verzoening van den Heiligen Stoel en de monar chie. Meda is een schrijver en oeconoom van be- teekenis een schitterend advocaat en een der meest geachte Kamerleden. ENGELAND. In zijn rede in het Lagerhuis zeide Lloyd Geor ge gisteren nog, dat, indien men Europa in zijn geheel van nu vergeleek met dat van drie jaar geleden, de zaken beter stonden. Over haar geheel werd de wereld, die door den oorlog uitge put was, nu weer gaandeweg bijgevuld. Men nam soms ten onrechte aan, dat er een Russische re geering was, die heel Rusland in haar macht had en regeerde, maar in werkelijkheid had de bolsjewistische regeering door een staatsgreep en niet door een beroep op het Russische volk de toenmalige socialistische regeering aangeval len en haar met het zwaard omvergeworpen. Er was geen bewijs, dat het Russische volk ooit die regeering had willen hebben. Rusland had, op zijn gunstigst beschouwd, berust in die re- geering nadat zij het door geweld alleen gewon nen had. Rusland was in de laatste jaren door alle denk bare rampen geteisterd oorlog, revolutie, burgeroorlog, door allerlei vormen van wanbe stuur, pestilentie, droogte en hongersnood. De zaken zouden niet beter worden in Rusland vóór Rusland de beschaafde wereld te hulp riep. Dat had het noodig. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De eerste-minister voegde erbij, dat naar zijn oordeel het grootste nut van die conferenties was, dat zij Rusland opvoedden tot het begrij pen van de feiten. De Russen begonnen de wer kelijkheid te begrijpen, maar zij zouden geen cre- diet krijgen, voor er veiligheid heerschte. §ff|f De eenige manier die het voor den handel met Rusland mogelijk zou maken, zich te herstellen, was dat Rusland in de eerste plaats aansprake lijkheid aanvaardde voor de credieten, die het voor en in den oorlog zijn verleend. Het had zijn bereidwilligheid verklaard om dit te doen, maar er waren moeilijkheden gerezen over de kwestie van de teruggave van eigendommen. Rusland moet óf de vroegere eigenaars in hun bezit her stellen volgens het een of andere bruikbare plan óf werkelijke schadeloosstelling geven in den een of anderen vorm. IERLAND. Gistermorgen is officieel bekend gemaakt, dat de Iersche regeering besloten heeft, de bijeen komst van het parlement nog veertien dagen uit te stellen. Uit Dublin wordt gemeld, dat de rebellen zich in grooten getale concentreeren tusschen Fer- moy en Waterford. Uit alles blijkt dat zij bij Ferdy een slag voorbereiden, waar altoos hun militair centrum was. Het heet, dat De Valera het bevel voert en dat de rebellen over voldoen de wapens en munitie beschikken. In West- lerland blijft generaal Mackeon de rebellen voor zich uitdrijven in zoo snelle vaart, dat zijn vlie gende kolonnen den vijand niet kunnen bijhou den. Hier zijn de opstandelingen gedesorgani seerd en hebben zij gebrek aan wapens en schiet voorraad. Er gaan zelfs geruchten van muiterij. Uit de gevangenis te Dundalk zijn 105 politieke gevangenen ontsnapt door een gat, dat door het ontploffen van een tegen den muur geplaatste mijn was ontstaan. De Vrijstaters zijn Newport en Westport aan de Westkust van het graafschap Mayo binnen gerukt. Te Westport hebben zij 150 burgers bevrijd, die de opstandelingen hadden gevangen genomen. BEIEREN EN HET RIJK. De tegen gistermorgen om elf uur bijeengeroè- pen ministerraad onder voorzitterschap van rijks president Ebert te Berlijn is op het laatste oo genblik voor onbepaalden tijd uitgesteld. Deze ministerraad zou de beslissing gebracht.' hebben in zake de door het rijk tegen Beieren te treffen maatregelen. De onderhandelingen, welke president Ebeit had ingeleid en die door den terugkeer van rijksdagpresident Löbe een uitbreiding heb ben. ondergaan, zijn echter nog niet afgeloopen. Zij leiden tot minder groote spanning in het conflict, hetgeen door den oproep dei rijks- regeering in Beieren reeds op te merken valt. Daarom zullen vooreerst de voorbereidende onderhandelingen ten einde worden gevoerd, hetgeen wederom de verdaging van den minis terraad noodzakelijk maakt. Rijkspresident Ebert heeft een schrijven ge zonden aan den Beierschen minister-president graaf Lerclienfeld, dat vandaag aan dezen zal worden ter hand gesteld. In het conflict tusschen het rijk en Beieren breekt zich dus thans de geest der verzoening baan het ingrijpen van den rijks president stelt de Beiersche regeering in gelegen heid, zonder schade voor haar prestige, terug te keeren op de basis der grondwet en het schrijven van den rijkspresident aan graaf Lerchenfeld opent de mogelijkheid voor onderhandelingen tusschen Berlijn en München. Men heeft reden om aan te nemen, dat deze weg gaarne door München zal worden ingeslagen De door verschillende fracties gewenschte bij- eenroejjing van den Rijksdag is bij deze gewijzig de omstandigheden onwaarschijnlijk geworden. DE MOORD OP RATIIENAU. De „B. Ztg." meldt, dat de laatste dagen nog nieuwe arrestaties in verband met den moord op Rathenau hebben plaats gehad er zijn namelijk weer verschillende lieden gearresteerd, die den beiden moordenaars op hun vlucht behulpzaam zijn geweest. Onder de gearresteerden bevindt zich o.a. kapitein Wolfgang Dietrich uit ITalle, die er van verdacht wordt, den misdadigers aldaar behulpzaam te zijn geweest. Het proces tegen alle bij de moordzaak be trokkenen zal voor het staatsgerecht te Leip zig plaats hebben. De datum is nog niet vastge steld DENEMARKEN. Het Deensche Folketing heeft het militaire wets ontwerp, dat op een vergelijk berust, aange nomen met 75 tegen 66 stemmen. Een vroeger voorstel van de radicalen en sociaal-democraten om het débat te verdagen en de zaak eerst voor de kiezers te brengen, was verworpen met 67 tegen 67 stemmen. Het ontwapeningsvoorstel van de: sociaal-de mocraten was met 94 tegen 48 het analoge voor stel van de radicalen met 90 tegen 18 stemmen verworpen. Een voorstel van graaf Holstein, dat het wets ontwerp indien het mocht worden aangenomen, niet in werking zou treden voor drie maanden zouden zijn verloopen na een algerneene verkie zing, werd eveneens verworpen. STAKINGEN IN DE VER. STATEN. De schcepvaartraad heeft nog 25 schepen van de opgelegde vlöot aangewezen voor het ver voer van steenkool uit Groot-Britannië naar de Ver. Staten. Naar uit Detroet wordt gemeld heeft het ma chinekamer-personeel van de schepen die de vaart op de Groote Meren beoefenen zich uit gesproken vóór staking, zulks in verband met de geschillen over het loon. Voorts is uit Muskogee bericht ontvangen te New-York, behelzende dat alle machinisten, stokers en bedieners van de pompen van de steenkolenmijnen in Oklahoma, Texas en Ar kansas het voornemen hebben te kennen gege ven om te staken. De stakende arbeiders der Amerikaansche ko lenmijnen trachten de Amerikaansche haven arbeiders ertoe te bewegen, te weigeren, behulp zaam te zijn bij het lossen van de steenkool die dé Amerikaansche regeering uit. Engeland laat ko men. PERZIE. Uit Allahabad wordt gemeld dat het daar ver schijnende blad „Pioneer" het volgende meldt Er is bij het Medsjlis een wetsontwerp ingediend om een Amerikaan te benoemen tot directeur van de Perzische financiën. Hij zal volledige macht krijgen en slechts onder den minister van financiën staan, Hij wordt niet maar bloot een raadgever. Men verwacht dat deze Amerikaansche finan- cieele specialiteit binnenkort, met 18 assistenten, van de Ver. Staten naar Perzië zal vertrekken. ALLERLEI. Naar uit Ravenna in Italië aan de bladen ge meld Wordt, is de politie vanochtend tusschen- beide moeten komen, om een einde te maken aan een twist tusschen socialistische republiekeinen, die hét met elkaar oneens waren over economi sche kwesties. De politie werd met schoten ontvangen en beantwoordde die. Er wordt mel ding gemaakt van dooden en gekwetsten. Volgens het „Giornale d'Italia" zijn er bij de ongeregeldheden te Ravenna zeven menschen gedood en dertig gekwetst, die in het ziekenhuis te Favenna zijn opgenomen. Het Fransche voorstel, volgens hetwelk de commissie tot onderzoek van de Turksch- Grieksche wreedheden zal samengesteld worden uit vertegenwoordigers van het Roode Kruis te Constantinopel, is aangenomen. De commis sie, die de onderzoekingen ter plaatse zal instel len, zal zich in tweeën verdeelen, een voor Tur kije en een voor Griekenland. Het eerste voorstel was een geallieerde commissie aan te wijzen. Op een door den bond van transportar beiders te zamen met de links-radicale bijeenge roepen vergadering van de georganiseerde zee lieden in Groot-Hamburg werd overeenkomst met de reeders in geheime stemming met 941 te gen 196 stemmen verworpen. Door dit resultaat van de stemming is het reeds lang dreigende gevaar van een algerneene zeeliedenstaking weer acuut geworden. De geallieerde hooge commissarissen heb ben bij de Grieksche regeering geprotesteerd tegen het feit„ dat Griekenland een aantal Turksche zeilschepen heeft in beslag genomen, onder voorwendsel, dat die schepen wapenzen dingen naar Klein-Azië vervoerden. De Engelsche generaal Townshend is te Ango ra aangekomen, waar hij zeer belangrijke be sprekingen zal hebben m'et Moestafa Kemal Pasja. Het blad „Echo Litwy" maakt melding van verontrustende berichten, afkomstig van de Russisch-Letlandsche en van de Russisch-Est- landsche grens Een afdeeling roode soldaten zou de Letlandsche grens overschreden hebben en eerst weer vertrokken zijn na verscheidene dagen ongestraft te hebben geplunderd. Ook zou den de bolsjewiki nabij Izborsk, niet ver van de Estlandsche grens, een aanzienlijke troepen macht verzameld hebben. (P.T.A,) De Air Trafic Association, een lichaam waarvan luchtvaart-maatschappijen in Dene marken, Zweden, Noorwegen, Duitschland, Dant zig en Nederland lid zijn, houdt a.s. Maandag en Dinsdag een congres in Kopenhagen. Ook uit België en Engeland worden vertegenwoordigers verwacht. De machinisten bij de groote vaart te Bre inen en te Stettin, verzetten zich tegen de bijleg ging der staking en de hervatting der zeevaart, waartoe te Hamburg was besloten, wijl de eischen der stakers niet ten volle waren ingewilligd. Volgens het „Journal Officiel" telt Frank rijk 39,209,666 inwoners. De „Temps meldt, dat de vertegenwoor digers van de geallieerde compensatie-kantoren zich met algerneene stemmen hebben uitgespro ken tegen het verzoek om een moratorium, dat Duitschland aan de geallieerden heeft gericht, voor de maandelijltsche betalingen, die op dié kantoren moeten geschieden. Dit besluit is ge baseerd op het feit, dat de Duitsche regeering blijk geeft, van kwade trouw bij dé conpensatie in goud ter voldoening van de geallieerde schuld vorderingen. Vanmiddag komt te Londen de Mijnwer- kersraad bijeen om zijn houding vast te stellen, aangaande de kolenstaking in de Vereenigde Staten. Althans er bestaat reden om aan te nemen, dat de kwestie van een embargo op steen kool voor Amerika bestemd ter sprake zal wor den gebracht, hoewel het niet officieel voorkomt op de agenda, daar verschillende groepen zulk een besmetverklaring reeds hebben besproken. Bedrijfsraden. Het hoofdbestuu. van den Ned. R.K. Gra- f'ischen Bond ontving van de R.K. Ver. van Ned. Drukkerspatroons bericht, dat door haar algerneene vergadering besloten was uit den Bedrijfsraad te treden. Corps Diplomatique. Naar verluidt is bestemd om eerlang op te treden als gezant van Brazilië bij het Nederland- sche Hof de heer Antonio de Nascimento Feitosa, ter vervanging van den Lcgcnwoordigen gezant' den heer Regis de Oliveira. De Haagsehe conferentie. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft van den secretaris-generaal der juist geëindigde internationale conferentie een dankbetuiging ontvangen voor de uitstekende wijze, waarop de politie tijdens de conferentie haar médewerking verleend heeft. De secretaris-generaal schrijft o.m. De geheele organisatie van den veiligheids dienst in verband met de conferentie, heeft voortreffelijk gewerkt en heeft terecht op de hier aanwezige vreemdelingen een uitstekenden indruk gemaakt. De burgemeester voegt daaraan toe, dat hij het waardeerend oordeel over het optreden der politie in de afgeloopen weken geheel onder schrijft. De Haagsehe politie, in al hare gele dingen, heeft getoond tegen een dikwijls niet gemakkelijke taak volkomen te zijn opgewassen. Zij heeft daarmede krachtig bijgedragen voor den goeden naam van deze stad en van dat land. Consulaten. De heeren N. J. J. Thompson en W. 8. Roscol zijn benoemd resp. tot consul en tot vice-con sul der Nederlanden te Gibraltar. Het ressort van het consulaat omvat de Kroonkolinie Gi braltar. Aan beide heeren moet in de Engelsche of Fransche taal geschreven worden. De aandacht van belanghebbende wordt er op gevestigd dat de nieuw benoemde consul- generaal der Nederlanden voor Canada te spreken zal zijn op 28 en 29 dezer resp. te 's-Gravenhage en te Rotterdam. Bezuiniging bij de spoorwegen. Naar de „Res.-bode" verneemt, zal de raad van toezicht op de spoorwegdiensten het aantal districten van het rijkstoezicht op de hoofd en locaalspoorwegen, hetwekl thans 15 bedraagt,, met ingang van 1 Augustus a.s. door opheffing der districten 5 en 7 terugbrengen tot 13. De spoorwegen van district 5 gaan over naar district 6, dat daarentegen aan district 3 afstaat de spoorwegen Apeldoorn (exclusief), Deventer- WierdenAlmelogrens (exclusief station Hen gelo) en Zwolle en Zutphen (exclusief). De spoorweg Arnhemgrens gaat over naar district 15 de spoorweg DordrechtGelder- malsen (exclusief) naar district 11 en de overige spoorwegen van district 7 naar district 8, dat daarentegen den spoorweg Eindhoven (inclusief) Venlo en EindhovenAchel afstaat aan dis- trict9en den spoorwegTilburg's-Hertogenbosch (exclusief) aan district 10. Door de opheffing van d£ districten 5 en 7 zal de nummering der districten 6, 8 tot en met 15 voortaan zijn 5, 6 tot en met 13. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, te Vlaardingen. De Woensdagmiddag gehouden vergadering Ier Kamer van-'Koophandel voor de Beneden- Maas stond wel in het teeken der benoemingen. Allereerst werd tot Secretaris der Kamer met ingang van 1 September a.s. benoemd, de heer Mr Jac. Houtman, te Schiedam. Daarna ging men over tot het benoemen van verschillende com missies. Alle heeren namen staande de vergade ring hunne benoeming aan, mot uitzondering van de heeren Nolet en Poortman, die niet ter vergadering aanwezig waren. Het geven van een vaste aanstelling aan het gedeelte van het personeel kon de goedkeuring der leden niet wegdragen. Bezuinigingsmotieven leidden de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1