DMG BLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEU I LIE TO IV. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Dinsdag 1 Augustus 1&22. No. 13405. Buitenlandss^ Nieuws. B Iu sén I a ad. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regale 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. POLEN. De voornaamste commissie uit den Landdag heeft met 222 tegen 202 stemmen een motie aangenomen, waarin zij zegt, dat zij, nu Kor fa m ty er niet in geslaagd is een kabinet te vormen, zich voor de formatie van een ministerie tot het hoofd van den staat wendt. Dit heeft professor Nowak, rector van de universiteit te Krakau, als candidaat voor het voorzitterschap van den inin- nisterraad aangewezen. De hoofdcommissie uit den Landdag heeft zich met 240 tegen 184 stem men vóór de candidatuur Nowak verklaard. DUITSCHLAND. In de jeugdgroep van de Duitsch-nationale volkspartij alhier had een jeugdig redenaar onlangs de moordenaars van Rathenau verheer lijkt. Om deze reden hebben de bezettingsauto riteiten voor het eerst gebruik gemaakt van de haar door de Rijnland-commissie verleende be- bevoegdheid en verdere vergaderingen van deze groep verboden. Gemotiveerd werd dit verbod o.a. daarmee, dat vertegenwoordigers der Fra.n- sche bezettingsautoriteiten dreigbrieven van de verheerlijkers van Rathenau's moordenaars had den ontvangen en dat de veiligheid der bezet tingsautoriteiten dus groot gevaar loopt. De bevoegde politie-autoriteiten hebben het belastend materiaal doorgezonden aan den Oberpresident en het staatsgerechtshof. HET MORATORIUM. In de gister gehouden zitting van het rijkskabi net werd het antwoord op de Franschte nota in zake de Duitsche betalingen aan de verreken- bureaux opgesteld. Het kabinet heeft besloten, niet-eerst het Engelsche antwoord af te wach ten, maar het antwoord aan Frankrijk onmid dellijk gereed te maken en de nota reeds mor gen te Parijs te doen overhandigen. Men was van oordeel, dat ook na afloop van den termijn van tien dagen geen wijzigingen kunnen komen in den Duitschen financieelen en economisehen toestand, die het standpunt der Duitsche regee ring zullen kunnen veranderen. Naar men ver neemt, zal de Duitsche nota verklaren dat de Fransche eisch nopens betaling van de colledige som van 40 millioën goudfnark, Hetgeen thans een som van 6 milliard papiermark uitmaakt, onmogelijk kan worden vervuld. Voorts zal Waarschijnlijk worden gezegd, dat het onmoge lijk is om de betalingen aan de verrekenbureaux te scheiden van de andere vraagstukken, die met het schadeloosstellingssysteem samenhan gen. Alle betalingen welke Duitschland aan de ge allieerden moet doen, moeten uit de belastingen Van het Duitsche volk worden gedekt en hangen dus samen met de betaalkracht van Duitsch land, welke echter haar uiterste grens heeft be reikt. De nota zal vergezeld gaan van twee staten die de onmogelijkheid moeten bewijzen van de nakoming van den Franschen eisch. BEIEREN EN HET RIJK. Naar verluidt, zal het antwoord op den brief van rijkspresident Ebert aan den Beierschen minister-president Lerchenfeld in de heden e houden zitting van den ministerraad nog niet Worden vastgesteld. Daarover zal eerst in de zit ting van aanstaanden Woensdag worden beraad slaagd. De zitting van heden zal veeleer gewijd zijn aan de algemeene grondslagen der regee- l'ingspolitiek, in verband met den toestand, die door het uittreden der democraten en den steun der midden-partij ontstaan is. De rijksminister voor voedingswezen, Scheer, vertoeft intusschen te Freising om als tus- 34 „Daarentegen kan ik natuurlijk niets zeggen" merkte hij op. „Maar sta mij toe, Carlyon om je er aan te herinneren dat je afspraak met mij voor van avond, oudere rechten heeft." „Ik heb dit niet vergeten en bij het naar huis gaan zullen wij zeker eventjes bij u aan- loopen", beloofde Carlyon. Mr 'dAubron's gelaat scheen een weinig op te helderen. „Uitstekend. Ik verwacht dus het genoegen M. heden avond te zien.Mile de Feurget,veroor loof mij een goeden avond te wenschen. Ik ben getroost over het verlies van Mr. Carlyon door hem bij u te laten." Ik antwoordde hem zeer koel en hij ging heen. „Het is heel viiendelijk van u om mij bij u te laten blijven" zeide Carlyon, toen d'Aubron weg was. „En het is heel vriendelijk van u om te wil len blijven" antwoordde ik. „Overigens geloof 'k dat het vooi u oneindig beter is hier te zijn dan bij Mr. 'd Aubron." „Werkelijk riep hij uit,, en waarom »Och, ik mag hem niet lijden," schenpersoon voor eventueele onderhandelingen over den inhoud van den brief uit Berlijn en het antwoord van München beschikbaar te zijn. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Er wordt medegedeeld, dat aan Frankrijk is bericht, dat het den Engelschen eersten minister aangenaam zal zijn, Poincaré op 7 Augustus te Londen te ontmoeten. Dan zal de huidige toestand van de kwestie van de schadevergoe ding grondig worden onderzocht. Men hoopt, dat de politieke crisis in Italië dan voorbij zal zijn, want zoowel een Italiaansch als een Belgisch vertegenwoordiger zullen wor den uitgenoodigd, deel te nemen aan de be sprekingen. Alleen de schadevergoeding zal, naar verluidt, besproken worden, en de besprekingen zullen niet het karakter dragen van een voltallige con ferentie, hetgeen aanvankelijk werd voorgesteld. SPANJE. Volgens berichten uit Barcelona neemt de beweging ten gunste van zelfbestuur van Cata- lonië toe. Aanslagen op den openbaren weg komen meer en meer voor. Er zouden tal van dooden en gekwetsten zijn. ITALIË. Orlando is Zondag naar het quirinaal gegaan, om aan den koning mede te deelen, dat zijn tweede poging, om een kabinet te vormen, mis lukt is. Deze mislukking is het gevolg van de vol strekte onmogelijkheid, om een der drie pun ten, welke Orlando tot gedragslijn had ge kozen, te verwezenlijken, n.l. de vorming van een ministerie van nationale concentratie, waar in zoowel socialisten als fascisten zouden opge nomen worden, 2e. vorming van een ministerie, dat gesteund zou worden door de groepen van links, met uitsluiting van de socialisten, 3e. een ministerie, dat wel gebruik maakte van de medewerking van de socialisten doch overigens voornamelijk uit de rechtsche elementen zou zijn samengesteld, maar met uitsluiting van de fascisten. De koning heeft vervolgens De Nicola, pre sident van de Italiaansche kamer, doen roepen, doch deze had er niet veel zin in, zich in den huidigen toestand met de formatie te belasten. De Nicola heeft onmiddellijk een onderhoud gehad met Facta, en dil, is de aanleiding dal er van een terugkeer van Facta gesproken wordt. De overheerschende meening is, dat de crisis absoluut nog niet voor een oplossing rijp is. Vilgens de „Petit Parisien" heeft Lloyd George heden aan de consulta een nota doen toekomen, waarin hij doet weten, dat de con ferentie van Londen niet zal plaats hebben, voor de Italiaansche ministercrisis geëindigd is. Facta heeft in den loop van heden besprekin gen gevoerd met de vertegenwoordigers der ver schillende parlementaire groepen. De socialis ten dreigen met een algemeene staking, indien de crisis niet wordt opgelost in overeenstemming met door de kamer aangenomen motie. Tittoni is door den koning ontvangen. kenland te Rovosto aan de Zee van Marmara, reeds 25000 man troepen heeft geland. Te Constantinopel heerseht groote opwinding. Volgens ReuLer zal Griekenland Kemal pasja een ultimatum stellen en zou de regeering te Angora voornemens zijn eveneens tegen Constan tinopel op te rukken, zoodra de Grieken de grens van Tsjataldzja mochten overschrijden. De ontscheping van Grieksche troepen te Rodosto duren voort. Men schat de aan land ge zette troepenmacht op 25000 man. Een Griek sche patrouille, die zich in de neutrale zone waag de, werd na een kort vuurgevecht door Türksche gendarmes teruggedreven. De opstelling der Engelsche troepen in de be zettingszone is hedenochtend begonnen. De Engelschen- hebben stelling genomen ter rechter zijde der Fransche troepen op de Tsjataldzja- linie. Engelsche versterkingen worden van Malta verwacht. Gister heeft een conferentie van Entente- generaals definitief besloten zich met geweld te verzetten tegen elke gewapende actie van Griekenland tegen Constantinopel. JOEGO-SLAVIE. Na de conferentie van 3 Mei, die zonder resultaat was gebleven, zijn de bisschoppen van Joego-Slavië dezer dagen weer tot een conferentie bijeengekomen. Er werd besloten, dat een memorandum, behelzende verschillende grieven der Katho lieken van Joego-Slavië en onderteekend door den aartsbisschop Bauer en den bisschop van Sebenico, zal worden opgesteld en aan den ko ning en minister-president Pasitsch overhandigd zal worden. In het memorandum wordt, naar Kipa meldt er over geklaagd, dat de Katholieke Kerk van Joego-Slavië, tengevolge van verschillende onge lukkige regeeringsverordeningen, in een pijnlij ken toestand gekomen is. Vooral zijn het. de verordeningen op het godsdienstonderricht de bijzondere scholen en de Katholieke vereeni- gingen, die de Katholieken als bijzonder onrecht vaardig beschouwen. Even onrechtvaardig wordt, de Katholieke geestelijkheid behandeld, die tengevolge van de verdeeling der kerkelijke goederen onder moeilijke economische omstandigheden zich nau welijks het dagelijksch brood kan verschaffen. GRIEKENLAND. In verband met de nota van Donderdag, waar in Griekenland zich wegens de weigering van Turkije om het vredesverdrag na te leven, vrij heid van handeling voorbehoudt, hebben de Grieksche gezanten te Parijs, Londen en Rome gisteren een nieuwe nota overhandigd, houdende het verzoek tot machtiging van Griekenland om Constantinopel te bezetten. De mogendheden hebben daarop een gelijkluidend, volstrekt weigerend antwoord gegeven. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat Grie- „Ik geloof niet dat hij een slecht mensch is," hernam Carlyon. „Ik geloof dat hij een zeer slecht gezel schap voor u is. Hij is een speler, niet waar „Maar dat doe elkeen hier. Het is het eenige ding dat men hier doen kan." „Speel u nog al veel vroeg ik. „Neen, antwoordde hij. ,,Ik heb een paar keeren met Mr. d'Aubron en een paar zijner vrienden gespeeld, maar dat is mij te kost baar." „Dat denk ik ook. Mr.d'Aubron wint bijna al tijd, niet waar?" vroeg ik onverschillig. Mr. Carlyon keek verwonderd op. „Ja. Hoe weet u dat?" „Och, ik denk het maar. Hij schijnt mij toe een der heeren te zijn die altijd maar winnen. En om U de waarheid te. zeggen, Mr. Carlyon, mijn vader heeft zeer ongunstig over hem gespro ken. Ik hoop niet dat u reeds een zijner beste vrienden zijt Zijn gelaat verduisterde een oogenblik en hij keek mij nadenkend aan. „Neen zoo vriendsschappelijk ga ik niet met hem om. Ik ontmoet hem alleen op het casino. Ik denk toch dat hij een gentleman'is. Hij is toch altijd zeer vriendelijk voor nij geweest,". Er werd op de deur geklopt en een bediende bracht een brief binnen. „Er is een heer die antwoord wacht op den DE STAKINGEN IN DE VER. STATEN. De regeering heeft aan de scheepvaartmaat schappijen verzocht, haar schepen enkel van voldoende bunkerkolen te voorzien om de eerste (buitenlandsche) haven te bereiken. Te beginnen met 1 Augustus zal van alle buitenlandsche schepen worden verlangd dat zij zich in de bui tenlandsche haven van vertrek voorzien van voldoende steenkool om daarmee ook de thuis reis te kunnen volbrengen. Uit Chicago wordt gemeld, dat lieden die op de hoogte zijn van de stakingstoestanden, be weren, dat de voorwaarden voor de bij legging der spoorwegstaking reeds zijn goedgekeurd. Slechts de officieele goedkeuring der spoorweg directies en vakbondleiders moet nog afkomen. Morgen zullen dezen te New-York en te Chicago vergaderen. In de spoorwegstaking heeft zich een nieuwe wending voorgedaan, die van het hoogste gewicht wordt geacht en die den strijd veel scherper en onverzoenlijker dreigt te zullen maken. De leiders der personeelvereenigingen hebben n.l. besloten het bemiddelingsvoorstel van Hardng definitief af te wijzen. Zooals bekend had Har ding voorgesteld, dat de stakers weder op do voorwaarden aan het werk zouden gaan, terwijl inmiddels een regeling zou Worden overeenge komen. brief van Mr. Carlyon" zeide hij. Mr. Carlyon opende haastig den brief en slaak te na eenige regels te hebben gelezen, een uit roep van verbazing. Zijn gelaatskleur werd verhoogd en daarna verkreukelde hij het pu pier. ,,'t Is goed Zeg aan dien heer dat ik da delijk bij hem kom," zeide hij tot den knecht. „Het spijt mij dat ik gaan moet," vervolgde hij zich tot mij wendende, „maar ik vrees dat het wel moet. Een mijner neven is plotseling hier gekomen en wenscht mij te spreken. Eerst dacht ik dat het een brief was van de d'Aubron om mij aan mijn afspraak te doen herinneren." „Dan moet u wel gaan,' antwoordde ik terwijl ik hem de hand toestak. „Goeden avond. „Goeden avond, Mile de Feurget. Ik dank u zeer voor zooveel welwillendheid. Zou ik hel, genoegen mogen hebben nog eens mijn opwach ting bij u te maken vroeg hij «enigszins schuchter. Ik aarzelde een oogenblik. Het zou niet erg hoffelijk van mij zijn hem dit te weigeren en ik had nu toch eenmaal zoo'n onaangenaam Jeven. Waarom zou hij nu en dan niet bij mij mogen komen. In alle gevallen zou het beter voor hem zijn, dan bij d'Aubron te gaan. Jk had geen gezelschap dat iets daar tegen zou hebben, eenvoudig omdat ik niemand kende. Waarom Na deze weigering is men op hel doode purN gekomen en men vreest, dat. het hard tegen hard zal gaan. Vermoedelijk zal de eerstvol gende stap der regeeiing zijn. dat zij de spoor wegen in eigen beheer neemt. Ook in de mijnwerkersstaking is nog geen verandering gekomen. De regeering heeft de uitvoer van steenkool geheel verboden, ook voor de scheepvaart, zoodat dus in Ameri- kaansche havens niet kan worden gebunkerd. ALLERLEI. Harding heeft de verzekering gekregen van de Spoorwegdirecties en van Jewell, de leider van het spoorwegpersoneel, dat op de afzonder lijke conferenties der leiders van beide partijen, welke vandaag zullen worden gehouden, de presidentieele voorstellen voldoende bevredi gend zullen worden gevonden, om een einde te maken aan de staking. Te Cludad Real is gistermorgen een dyna- mietpatroon ontploft in een magazijn van den vertegenwoordiger van een Spaansch kartel van exploisie-middelen. Er brak een brand uit Er zijn reeds zeven dooden en een twintigtal gewonden geteld. In de Noorsche provincie Tromsó heerseht dezen zomer een buitengewone hitte. Reeds zes weken lang wijst de thermometer over dag van 35 tot 45 Celsius aan en staat meest tusschen 40 en 45. 's Nachts daalt het kwik tot 25°. Tal van menschen liggen ziek tengevolge van uitputting. - De president van Argentinië, die ook een uitnoodiging van President Ebert had ontvangen om naar Berlijn te komen, heeft gezegd tot zijn spijt daarvoor te moeten bedanken. Zarerdag heeft er te Weenen een groote optocht tegen den oorlog plaats gehad. In de heele stad hebben Zondag en Maandag vergade ringen plaats gehad onder de leuze Nooit weer oorlog Van 1 Augustus af geldt voor heef Oosten rijk een algemeen drankverbod voor jeugdige per sonen onder de 16 jaar. De cholera-epidemie in de Oekraine, de Krirn en Siberië breidt zich onrustbarend uit. Hofnieuws. De Koningin-Moeder is vanmiddag om een uur per trein te Apeldoorn aangekomen, waar de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana, reeds op het perron aanwezig waren om haar af te halen. Onder het gejuich der menigte, waar onder veel vreemdelingen, begaf de Koninklijke familie zich per auto naar het Loo. Jeugdcongres. t Nadat voor het welslagen daarvan Zondag over het .geheele land een algemeene H. Communie door bestuurders en leden werd gehouden is het R.K. Nationaal Jeugdcongres, dat deze week in het gymnasium aan de Laan van Meerdervooit wordt gehouden, Zondagavond in de zaal van den Dierentuin officieel geopend. Dit is de tweede maal, dat in Nederland een congres wordt gehouden van het R.K. Jeugd werk het eerste was in 1914 onder den naam van Congres der Patronaten. Dit congres beoogt eenheid in de verscheiden heid van jeugdorganisaties te bevorderen en te demonstreeren, wat het katholiek jeugdwerk voor de bescherming, de ontwikkeling en de karaktervorming doet.. Op Houtrust werd 'smiddags een sporfdemon- stratie gegeven, onder leiding van den heer Re.vns, uit Rotterdam, wien rector Jansen uit Amsterdam in een toespraak hulde en dank bracht. zou ik thans mijn eigen wil niet doen Mijn vader zou trouwens daar niets op tegen hebben, daarvan was ik verzekerd. „U zoudt mij toch nog eens kunnen bezoeken voor u weer heengaat," zeide ik glimlachend. „Ik dank u zeerf/Mlle de Feurget," zeide hij en toen ging hij heen. Ik volgde hem niet de oogen, en ik kreeg een soort gevoel van spijt. Ik was werkelijk blijde dat hij bij ons gekomen was en dat ik hem nu kende. Het scheen mij toe dat ik thans eenvriend had en ik gevoelde mij minder verlaten dan een uur te voren. De absolute eenzaamheid van mijn leven en het gebrék dan gezelschap hadden nun invloed op mij doen gelden en el- ken dag werd mijn gevoel meer en meer ver stompt door de koude afgetrokkenheid van mijn ongelukkigen vader. Ik verlangde naar een woord van sympathie en die mooie Engelsche jongen met zijn heldere oogen, heeft mij meer goed gedaan dan hij ooit zou kunnen vermoeden. Toen hij weg waswas bet. of ik weenen moest en een vrouw die nog weenen kan is nog vatbaar voor hoogere ge voelens. Toen Mr. Carlyon weg was, wilde ik naar mijn kamer gaan. Had ik dit gedaan dan waren misschien andere dingen gebeurd. Wie kan dat zeggen (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1