doorgezonden en daarom is bedoelde bon in ons nummer van heden nogmaals afgedrukt. Deze bon kan nu als drukwerk verzonden worden. Wij raden onzen lezers aan dit nogmaals te doen, 't is wel de moeite waard. Programma voor de uitvoering Le geven door het Stedelijk Muziekkorps direc teur den heer H. H. van Vleuten, op Woensdag 2 Augustus 1922 des avonds 8 uur, in de Plantage 1. Volksliederen, H. H. Vleuten 2. Op Schiedam Welvaren Marsch, Keler-Bela 3. Ungarische Lustspiel Ouverture, Fr. Lehar 5. Volkszangdag, M. Kessels 6. Foxtrot a/d Op Operette Die blaue Mazur, Fr. Lehar 7. Heil Europa Marsch, F. von Blom. No 5. op verzoek. Door Burgemeester en W e t- houders is den bouw van 39 woningen op een terrein gelegen aan de hoek Havendijk en Rijn straat, toegewezen aan K. Oosterhof en Koo-' len alhier voor 123.124. Bij het gister in Den Haag ge houden examen voor Fransch L.O. slaagde mej. G. Swart, alhier. Ten nadeele vanO.van deWest- Frankelandschestraat is in het Sterrenbosch uit een tuinhuisje een rijwiel ontvreemd. UIT ROTTERDAM. Gistermiddag is onder groote belangstelling her R.K. tehuis voor ontslagen gevangenen en drankzuchtigen Huize Padua, op de Rechter Rottekade 63 alhier, geopend. Onder de aan wezigen waren mgr. P. A. F. Thiers, deken van Rotterdam de wethouders Stulemeyer en Ni- vard, de heeren van Meggelen, lid van den ge meenteraad mr. A. Rombach, substituut-offi cier van justitie. In de Nieuwehaven aldaar is Zondagnacht te water gevallen en verdronken de schilder J.M. B. van M. uit de Aegidiusstraat. Zijn lijk is opge haald. Gemengd Nieuws. Uitdentrein Zaterdagmiddag werd door twee marechaussee per trein, komende uit de richting Venlo, een gevangene naar Roermond Vervoerd. Toen de man zich even op het privaat verwijderd had, heeft hij kans gezien, uit den trein te springen. Een militair trok onmiddellijk aan de noodrem. Toen de trein tot staan was gekomen, stelden de marechaussees onmiddel lijk een onderzoek in en vonden den man met bebloed hoofd langs de spoorbaan. De trein vervolgde zijn weg en de man is later naar Roermond vervoerd. De Haagse he vergiftigings zaak. Het onderzoek inzake het vergiftigings- geval van het echtpaar Van Oort wordt voort gezet. De man blijft ontkennen, ondanks be zwarende bekentenis van zijn vrouw. Mebr. B. is vroeger somnabule geweest, terwijl haar man als kruidkundige optrad. Zij putten hum wijsheid nit oude vergeelde boeken, die naar het markt stalletje rieken. Dit verklaart het onverant woordelijke van hun daad. De familie Van Oort is thans geheel genezen. Omkooperij. Het is gebleken, dat een aannemer bij een levering aan het rijk, aan een ambtenaar, die met de controle over die levering was belast, een gift heeft aangeboden. De regeering heeft dezen ambtenaar voor goed van levering aan rijksinstellingen uitgesloten. Vreemd geval. Op een zandterrein nabij de Emmastraat te Amsterdam werd gisteren een man ontdekt, die op den grond lag. In den aanvang dacht men, dat hij sliep, doch bij nader onderzoek bleken de levensgeesten geweken te zijn. De politie werd er bij geroepen, die het lijk naar het Wilhelminagasthhuis liet vervoeren. Men vermoedt, dat vergiftiging heeft plaats gehad. Vermoedelijk is de leeftijd van het slacht offer ongeveer 25 jaar hij was goed gekleed. Druk bezoek. Zaterdag is de 200.000ste entreekaart voor het bezoek aan de Ruine te Valkenburg, sinds deze door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer „liet Geuldal" beheerd wordt, uitgereikt. De door het toeval bevoorrechte bezoekster heeft een sier lijk kristallen juweelenkistje benevens een bou- 9uet en een boek over de geschiedenis van de Valkenburgsche ruinen gekregen. Uit de m ij n s treek. Onafgebroken Wordt sinds eenige maanden gerestaureerd aan gescheurde huizen in Amstenrade. De meeste kuizen zijn of worden veranderd. De pas gereed gekomen school begint reeds te scheuren. Branden. Zaterdagnamiddag ontstond 'mand in een afvalkamp op het terrein der N. V. Ron. Zaadteelt en Zaadhandel v/h. Sluis Groot te Enkhuizen. Weldra sloeg het vuur over een houten schuur, die geheel verbrandde. Gaar de wind den gunstigen kant uit was, bleef Verder het groote gebouwencomplex gespaard. Gistermiddag ontstond een zware binnen- krand op den zolder van een pakhuis in de Spil- ateeg te Leiden, waarin ruwe tabak was opge- s'agen. Het pakhuis is vrijwel uitgebrand. De °°rzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. De moordende motor. Hedennacht °mstreeks half drie reed de motorrijder J. C. H., Haarlem, in de Zandvoortsche laan tegen e®n boom. De schok was zoo hevig, dat de be ider tegen den grond werd geslagen en het ^oertuig onbruikbaar werd. Dr. Varekamp uit andvoort, wiens hulp was ingeroepen, stelde j-en onderzoek in en meende, dat vervoer moge- 'Jk was, waarop een passeerende auto den ge- Wonde opnam en naar het St. Elisabeths-gast ®dis bracht. Roeping. De geleerde wis- en sterrekundi- ge dr. H. Godseels, professor aan de universiteit van Leuven en directeur van het observatorium van Ukkel (Brussel) is in het seminarie getreden om zich voor te bereiden tot den geestelijken staat. Fokker. De „Daily Mail" verneemt dat Fokker in Plymouth is geariiveerd uit de Ver- eenigde Staten. Hij wil in Engeland machines koopen. Hij gaat terug naar Amerika, zeide hij, om er op groote schaal de luchtvaart voor handels doeleinden te organisecren. Toeristen verongelukt. Een ge zelschap toeristen uit Bern, waarbij zich ook een dame bevond, is tijdens de bestijging van de Jungfra in het Rotthal gestort. Een aantal gid sen zijn vertrokken om de lijken op te sporen. Z e 1 f b ou w. Na bijna zestien jaren volhar denden arbeid, hebben Benedictijnen-monniken te Buckfast hun abdijkerk doen verrijzen, die op 3 Augustus a.s. door kardinaal Bourne voor- loopig zal worden ingewijd, in afwachting van de latere definitieve voltooiing van het Gods gebouw, dat alsdan plechtig zal worden ge consacreerd. Het gebouw is op de oude fundamenten van vóór de Hervorming opgetrokken. Höt zal nog tien jaren arbed vergen voor de kerk met toren en al, geheel is afgebouwd. Al het werk, aan den bouw besteed, is door de monniken verricht, die hun kerk door ar- tistieken eenvoud hebben doen uitmunten. Een fraai lid. Wegens oplichting en schriftvervalsching is het Duitsch nationale lid van den Wurtembergschen landdag Rapp on langs tot 11/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn verzoek om in beroep te mogen gaan is door het rijksgerechtshof van de hand gewezen. Rapp weigert zijn mandaat als lid van den Land dag ter beschikking van zijn partij te stellen. Hij ontvangt nog maandelijks de parlementaire vergoeding. De Wurtembergsche grondwet is niet in staat hem te dwingen ontslag te nemen. Door haar hond gered. Een boerin te Salmon Hall in Cumbeland werd, te wijl zij bij haar kippenhok stond, door een koe van een buurman aangevallen. Het dier had zich dooi de heg een Weg gebaand met één stoot de vrouw tegen den grond geworpen en begon thans vei- woed haar met de horens te bewerken. Op het gegil der boerin kwam haar herders hond toegesneld, die onmiddellijk de koe aan viel en het beest zoo hevig in neus en pooten beet, dat ten lsotte zijn aanvaller den rug toe keerde en met wapperenden staart er van door ging- De vrouw, die leelijk was verwond, is thans aan de beterende hand. A m e r i k a a n s c h. Wanneer wij de „Chi cago Tribune" mogen gelooven is aan den heei Auguste Jeansonne te New-Orleans, oud 111 jaar,een prijs verleend als oudste automobilist in Louisiana. Hij bestuurt een in 1908 gebouwden auto, en zijn 90-jarige dochter gaat op alle autotochten met hem mede. Het meisje is ook wel wat te jong om alleen thuis te blijven. Sprinkhanen De sprinkhanenplaag, die sinds eenigen tijd in sommige streken van de Charente-Inférieure woedt, heeft zich thans ook naar het departement des Deux-Sévres uitge breid voo al in dat gedeelte van het departe ment dat het meest van de droogte te lijden heeft gehad. De sp inkhanenzwermen, die daar neer strijken, zijn soms zóó dicht, dat de trein, die den dienst onderhoudt tusschen Niortg en Fon- tenayle-Gomte de laatste dagen verscheidene malen moest stoppen om den weg eerst te laten vrijmaken. Telegrammen, DE RUSSISCHE MOORDENAARS. KOPENHAGEN, 1 Augustus (draadloos) Op verzoek van 347 geestelijken overhandigde de aartsbisschop aan de vertegenwoordiging der Sovjet regeering te Stockholm een Verzoek voor de Sovjetregeering om niet over te gaan tot de terechtstelling van de ter dood veroor deelden Russische geestelijken. DE OORLOGSSCHULDEN. LONDEN, 1 Augustus (draadloos): Dè „Ti mes" meldt dat de Britsche regeering besloten heeft aan de regeeringen der geallieerden en de Vereenigde Staten een nota toe te zenden over de kwestie der intergeallieerde oorlogsschulden. DE ARBEIDSDUUR. PARIJS, 1 Augustus (draadloos) Het nationale congres van Fransche zeelieden heeft een resolutie aangenomen tot handhaving van den 8-urigen arbeidsdag voor zeelieden. Besloten werd tot het proclameeren van de al- gemeene staking indien de president, de veror dening tot verlenging van den arbeidsdag goed keurt. ITALIAANSCHE MINISTERCRISIS. ROME, 1 Augustus (draadloos) De toestand wordt steeds ernstiger, thans heeft ook Orlando afgezien van het vormen van een kabinet, daar de socialisten weigeren, met fascisten samen te werken. De socialisten en de aanhangers van Nitti eischen dat het Kabinet onder leiding van Nitti tot stand zal komen. De koning heeft Nicolai en Facta ontboden, ook de heer Giolitti is te Rome aangekomen ONRUST IN ITALIË. ROME, 1 Augustus (draadloos) De „Avanti" publiceert een proclamatie aan de arbeiders, waarin deze worden opgeroepen tegen midder nacht overal den arbeid neer te leggen. De fas cisten hebben eveneens een proclamatie tot de arbeiders gericht, waarin de arbeiders gewaar schuwd worden rustig aan den arbeid te blij ven. Wanneer de regeering binnen 24 uur niet in staat zal blijken, de algemeone staking te be letten zullen de fascisten zelf voor de hervatting van den arbeid zorg dragen. POLEN. BERLIJN, 1 Augustus (draadloos) Uit War schau wordt gemeldt dat. Novak, die door Pil- sudski daartoe was aangewezen, een nieuw kabi net gevormd heeft. DE DUITSCHE ZEELIEDEN. HAMBURG, 1 Augustus (draadloos) De zeelieden te Stettin hebben 'de scheidsrechterlijke uitspraak afgewezen en besloten in staking te blijven. MILLIONAIR VOOR EEN DAG. LUBECK, 1 Aug. (draadloos) De postcon- ducteur die gister met medeneming van 4.000.000 mark gevlucht was is gearresteerd, al het geld Werd nog bij hem gevonden. DUITSCHLAND TEGEN FRANKRIJK BERLIJN, 1 Aug. (draadloos) Het Rijkskabi net heeft in zijn zitting de antwoordnota aan Frankrijk vastgesteld en deze is nog den zelfden avond naar Parijs gezonden, waar zij heden aan den Duitsche gezant zal worden overhandigd. Later wordt gemeld De Duitsche antwoord nota aan de Fransche regeering is heden door den gezant Mayer te Parijs overhandigd, het ul timatum van Frankrijk wordt niet aanvaard. HET VATICAAN EN FRANKRIJK. ROME, 1 Aug. (draadloos) De congregatie van Kardinalen voor de buitenlandsche politiek van het Vaticaan heeft metalgemeenen stemmen besloten een nieuw verbond tusschen Frankrijk en het Vaticaan aan te gaan. De Paus heeft nog de definitieve beslissing aangehouden. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matige wind uit Westelijke richting weinig of geen regen zelfde temperatuur. Hotelbrand. Men meldt ons heden uit Valkenburg Hedennacht omstreeks 1 uur heeft hier een ernstige brand gewoed, waarbij twee hotels in de asch zijn gelegd. Het vroeger geëxploiteerde hotel „de Leeuw van Vlaanderen" en liet nieuw gebouwde hotel en cabaret „Rozenhof"brandden totaal uit. De logeergasten van het hotel „Rozenhof" evenals de andere bewoners moesten in nachtge waad het gebouw verlaten. De stoomspuit van Maastricht verleende assistentie. De brand is ontstaan in het cabaret, vermoedelijk door on voorzichtigheid Voor het cabaret beteekent dit een groote schadepost daar het thans in het drukst van het seizoen is. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 31 Juli. 1 Aug. Londen 11-50»/, 11.50 Berlijn - 0.38»/, - 0.40»/ 20.88 - 21.24 - 19.75 - 20.05 Zwitserland - 49.30 - 49.227 Weenen - 0.00»/, - 0.007 Kopenhagen - 55.45 - 55.477 -67 85 - 67.40 Kristiania - 47.30 - 43.60 - 2.59V, - 2.58', WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 31 Juli. 1 Aug. Londen 11.50»/, f 12.50 Parijs - 20.85 -21.20 Brussel - 19.75 -20.— New-York - 2.597, - 2.58»/ Berlijn - 0.39 - 0.40»/ - - 49.327, -47.25 Praag„ - Stockholm -67.40 - 67.45 Kopenhagen - 55.40 - 55.50 Christiania - 44.30 - 43.75 Weenen -0.007 - 0.007 Boedapest - - - Kerknieuws. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Pastoor te Nieuwendam, den Wel- Eerw. Pater A. P. N. Abels, O.E.S.A. tot Rec tor yan het St. Jans-Gasthuis te Hoorn, den WelEerw. Heer L. A. Roozen voorts de volgende WelEerwaarde Heeren benoemd tot kapelaan te Hoorn J. N. Omtzigt Langeraar J. Langedijk (Neomyst) Amsterdam (H. Vincentius k Paulo G. Dek ker, die Assistent was a.d. Bisschoppelijke Kweek school te Beverwijk Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Ves te) F. A. M. Hermans Rotterdam (H. Joseph) C. J. Lansbergen Hoek van Holland E. N. F. Pronk (Neomyst 's Gravenhage (O. L. V. v. Goeden Raad) N. W. Sentenie Amsterdam (H. H. Petrus en Paulus) P. van Kampen Vlaardingen J. B. Th. Van Woesik Rijpwetering(A. M. Kok (Neomyst) VogelenzangJ. W. H. SchmidtSchoon hoven A. J. B. van Dieren Amsterdam (H. Gerardus Majella) L. H. Oudejans Weesp J. Th. M. A. Gussenhoven Veïsen-Wijkeroog P. J. M. Heskes (Neomyst) Velsen-Driehuis J. R. F. Versteeg Lisse A. Th. L. Hendriks MiddenharnisC. Vis (Neomyst) Obdam H. N. M. Vreeswijk (Neomyst) en Ursem J. J. J, H. Riswick (Neomyst). Kunst en Leiteren. De oude kerk te Delft. Met de restauratie van de Oude Kerk te Delft, is men thans zoover gevorderd dat weldra begonnen kan worden met de herstelling van het door het vuur verwoeste gedeelte. Veel moest eerste gedaan worden aan de belendende ge deelten die zeer hebben geleden door den brand. Men is thans nagenoeg gereed gekomen met de herstelling van muren, ramen, etc. De eiken kapspanten met muurstijlen, kor- beels en sleutelstukken zijn gereed de laatste worden thans aangebracht. Spoedig zal worden aangevangen met het opbouwen der kap, ten einde zoo mogelijk het gebouw voor den Winter ondér dak te brengen. Daarna zal de restauratie van het inwendige van het gebouw ter hand worden genomen, althans zoover de fi nanciën dit, toelaten. Men hoop in den loop van het volgende jaar geheel gereed te komen met de restauratie. Kerkvoogden hebben een beroep op de ge meenteleden gedaan omdat er buiten de assuran tiepenningen nog duizenden guldens zullen noo- dig zijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Juli 29. Hendrik z.v. A. van der Pol en J. C. van der Linden, Westfrankeland- schestraat. 30. Arie z.v. P. van der Kruit en M. C. Wies, Ploegstraat. Johannes Gregorius z.v. M. Schaap en A. Vink, Breedstraat. Ag- nita Helena d.v. A. Bastian en M. J. W. Jansen, Singel. Willem Pieter z.v. JH. H. van der Boor en M. C. W. van Rijswijk, Lange Ach terweg. Johanna d.v. P. den Houting en M. Kiela, Villastraat. Wilhelmina Petronella d.v. J. E. de Vries en W. P. Claassen, Brugman- straat. Overleden: Juli 29. Gornelis Johan Theo- door Specker, oud 19 j. en 4 mnd, Van Leeuwen- hoeckstraat. 30. Een levenloos kind van I. J. M. Schmiermann en A. A. van der Poel, Nassaustraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 1 Aug. v.m. 9.15, n.m. 9.51. 2 Aug. v.m. 10.35, n.m. 11.11. 3 Aug. v.m. 12.01, n.m. 12.32. 4 Aug. v.m. 1.-—, n.m. 1.10. 5 Aug. v.m. 1.32, n.m. 2.03. 6 Aug. v.m. 2 17, n.m. 2.49. SCHIEDAM, 1 Augustus. Gedurende de maand Juli kwamen alhier binnen 15 stoom schepen, tegen 10 stoomschepen, 2 zeesleep booten en 3 zeilschepen in Juli 1921. SCHIEDAM, 31 Juli. Vertrokken s.s. Scots- toun Head,kapt. John. Campbel, ledig naar Ant werpen. NEWCASTLE ON TIJNE, 29 Juli. Aangeko men s.s. Stad Zaandam, ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 1 Aug. Aangekomen s.s. ,,Aldeera",'kapt. George Son ledig van Rotter dam om vaten te laden bij de N.V. Schieveem, SCHIEDAM, 1 Aug, Vertrokken s.s. „Sin- doro", ledig naar Rotterdam. Handelsbericb ten Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 1 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 11.50. Namen* de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 1 Aug. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 28 Juli v.m. 5.36, n.m. 6.13. Spoeliug. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingve eeniging". Heden f 1.90 per ketel. ROTTERDAM, 31 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 448 vette runderen, 497 vette runderen, 497 vette kalveren, 117 schapen of lammeren, 860 varkens. Prijzen per 7* K.G. koeien 3557 V2'60 7075 ct„ ossen 45527a"5565 ct., kal veren 35527a671/S!70 ct., schapen 35 50 ct., lammeren 22.5033 per stuk, varkens 5052 ct„ lichte varkens (exporthandel) 4345 ct., dito. Eieren. Zeeuwsc.he en Overmaasche eieren 6.508 per 100 stuks. B i n n e nl. Granen. Tarwe minder ruim ter markt langzaam onveranderd verkocht 14 tot 14.25 uitgezochte partijtjes erboven be taald per 100 K.G. Buitenlandsche granen. (Bericht van dc makelaars Hagenbeek en Van der Schalk}. Stemming kalm. Rogge. Western N. 2 disponibel' 11.25, La Plata dito naar kwaliteit 1211.50. Gerst 69/70 K. Donau aangekomen 212, 62/3 K. dito dito 209, 48 pnd. Mall ing disponibel 214, dito stoomend f 209, Canada N, 3 aange komen 215, dito stoomend f 214. Haver 38 pnd. White Clipper aangekomen en stoomend 10.10Canada N. 3 disponibel 11.50, dito stoomend 11.25. Mais per 2000 Kilo's. Amer. Mixed disponibel 192, dito aangekomen 185, dito stoomend naar aankomst 184180, gele Lnplata oude 'oogst disponibel, 193, dito nieuwe oogst aangekomen 212, dito dito stoomend 210, Galfore disponi bel 197, Donau aangekomen 195. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aard appelen als volgtSchoolmeesters 2.80—3; blauw putters 3.50—3.75, alles per H.L. Westl zand 3—3.25 dito klei 2.25—2.50 potters 1.50 1.60, alles per kin. Met tamelijk aanvoer tamelijk vraag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3