DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Vrijdag 4 Augustus 1922. No. 134ÖG. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. BlDBe&isnd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal.'Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. RUSLAND. De „Izwestia" wijst er op, de honger dit jaar niet voorbij zal zijn. In de Baskiren-republiek lijdt op het moment nog 90 percent der bevol king honger en de sterfte is ongelooflijk groot. Alle voorraden surrogaten zijn uitgeput. Vee is er al zoo goed als niet meer. Ook honden en katten worden opgegeten. In deze streek, waar de landbouw slecht ontwikkeld is, zal de nieuwe oogst zeker niet het einde van den hongersnood beteekenen. Ook in Wjatka zal dit jaar nog hongersnood zijn. In Oefa eveneens daar is een veel kleinere oppervlakte grond dan gewoonlijk, bezaaid, ter- wijl het graan veel heeft geleden van hagelslag etc. Ook in de Krim is de kans, dat de hongers nood na den oogst overwonnen is, niet groot. Op het oogenblik is de nood in de Krim al bij zonder hoog gestegen. Op 1 Juli bedroeg het aan tal hongerlijdenden er 392,272 menschen, waar van 203,546 kinderen. Uitgezonderd enkele kleine levensmiddelen-zendingen der Hollan ders (in 't geheel 4000 poed), wordt daar nog geen hulp verleend door het buitenland. De 51 percent der hongerlijdende bevolking, die hulp ontvangt, krijgt die van het Russische comité, dat gedeeltelijk met subsidies uit de staatskas, gedeeltelijk met vrijwillige giften werkt. De hui dige oogst in de Krim zal die van het vorige jaar met slechts één derde overtreffen. Tot aan den oogst van 1923 zullen zeker 250,000 men schen zonder voedsel blijven. OOSTENRIJK. De „Reichspost" bevat een hoofdartikel waar in wordt uiteengezet dat het uitblijven van de beloofde buitenlandsche credieten en voorschot ten Oostenrijk naar de ineenstorting drijft. Het blad verwacht binnenkort de ernstigste politieke gevolgen. Het artikel trekt hier zeer de aandacht wegens het officieuse karakter van de „Reichspost. Het officieele marktbericht van gister legt eveneens den nadrufc op. flpn japaiperlijken .gCQ- nomischen toestand. Het zegt met zooveel woor den dat de koopkracht van de Weensche be volking volslagen is uitgeput. Inderdaad zijn de prijsstijgingen van de laatste dagen van dien aard, dat slechts een zeer klein deel der bevol king zich nog van het noodige kan voorzien. In dé provincie is het weinig beter gesteld. Gister is hier de burgemeester van Innsbruck, de hoofdstad van Tirol aangekomen met de mede- deeling dat de financiën der stad zijn uitgeput. Hij heeft de regeering met den grootsten nadruk verzocht zijn gemeente aan contanten te helpen. Dat de algemeene verarming tot vei'ruwing der zeden aanleiding geeft behoeft geen betoog. Ta Weenen en in de naaste omgeving is moord en berooving aan de orde van den dag. Gister heeft in een drukke straat een arbeider een ander uit jalouzie doodgeschoten. De menigte heeft daar op den dader gelyncht. REIEREN EN HET RIJK. Von Prager, de Beiersche gezant te Berlijn, heeft vanmiddag het antwoord van graaf Ler- chenféld aan president Ebert overhandigd. In dit antwoord aan den rijkspresident be tuigt de Beiersche regeering haar oprechten dank voor zijn tusschenkomst om te komen tot beslechting van het geschil. Het standpunt echter, dat de Beiersche verordening een grond- Wettigen grondslag zou ontberen, kan minister Lerchenfeldt niet deelen. Als de verordening zou worden ingetrokken of door een onbevredi gende regeling vervangen, zou in heel Beieren een staat van onrust ontstaan. De ernst van den toestand eischt veeleer, dat er een rechtstoestand in het leven wordt geroepen welke in overeen stemming is met de behoeften van den Beier- 8chen staat. De Beiersche regeering is ten allen tijde bereid hiertoe mee te werken. Zij koestert daarnevens bovendien den dringenden wensch de oorzaak van toekomstige geschillen weg te nemen en zoodoende de betrekkingen tusschen het Rijk en de landen blijvend te dienen. Het Beiersche volk koestert het vertrouwen, dat met den krachtigen steun van den rijkspresident een weg daartoe te vinden is, en wel door bepalin gen, welke een duurzame waarborg bieden, dat de souvereine rechten der landen niet zonder hun toestemming kunnen worden ter zijde ge steld of beperkt. Onmiddellijk na de ontvangst van het Beiersche antwoord heeft de rijkspresi dent een onderhoud met den rijkskanselier ge had, waarbij besloten is graaf Lerchenfeld voor nadere besprekingen te Berlijn te ontbieden. ling voor de particuliere schulden te betalen, daar er anders dwangmaatregelen zullen worden getroffen. Het antwoord der Duitsche regeering dat in overleg met alle partijen van den rijksdag zal worden vastgesteld, zal vrijwel van denzelf den inhoud zijn als dè Duitsche nota van 26 Juli, waarin de Duitsche regeering zich niet bij machte verklaart aan deze eischen te voldoen, maar alle andere voorgestelde mogelijke rege lingen van het vraagstuk der betalingen belooft welwillend te zullen overwegen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. In verband met de aanstaande conferentie te Londen moeten drie punten onderscheiden worden het vergoedingsplan door Poincaré ter tafel te brengen Balfour's nota over de oorlogsschulden en haar uitwerking op de confe rentie en ten derde Frankrijk's positie tegenover Duitschland's weigering particuliere schulden volledig te betalen en de verdeeldheid onder de geallieerden wegens Poincaré's vasten wensch Zaterdag financieele maatregelen van weerwraak nemen. Omtrent het eerste punt moeten genoemd definitieve bepaling van de Duitsche schuld, wellicht verbonden met een regeling der geallieer de schulden en ten tweede maatregelen van toe- zicht.|Gelijk bekend, verdeelt de lijst van beta lingen van Mei 1921 die schuld in twee deelen. Het eerste bestaat uit obligaties A en B, ter waarde van 50 milliard goud-mark, onmiddellijk inlosbaar. De tweede, bestaande uit obligaties C, wordt op tusschen 70 en 85 milliard geschat. Volgens de „Petit Parisien" wil men nu van Duitschland slechts 50 milliard eischen. De twee de tranche zou geannulleerd worden,mitsDuitsch land die 50 milliard werkelijk betaalt, de geal lieerden elkaar de vorderingen kwijtschelden. Tardieu tikt in de „Echo National" Balfour op de vingers, omdat hij in zijn nota schreef, dat de Unie tijdens den oorlog slechts bereid was, op Engelschen waarborg te leenen, ofschoon de betrokken sommen door Engeland's bondgenoo- ten konden uitgegeven worden. Tardieu, die van Mei 1917 af Frankrijk in de Unie vertegen woordigde en alle leeningen van dit land aan Frankrijk bedisselde, betoogt, dat er nooit van een Engelsche waarborg voor de leeningen aan Frankrijk sprake was. Hij acht de nota onvol-' ledig en daarom onrechtvaardig, daar ze niet rept van de kapitaalsvernieling ten nadeele der overwinnaars en Engeland aan Duitschland een moratorium wil toestaan. De Engelschen durfden een vergelijk tusschen de Europeesche geallieerden over de schulden niet aan. Ze wilden zich dekken, maar ontwapen den zich tegelijk voor Amerika. Dertig maanden lang Duitschland gestijfd hebbend in zijn ver zet tegen de vergoeding, verlamt Engeland de financieele eischen en oplossingen thans voorge steld. DUITSCHLAND TEGEN FRANKRIJK. De rijksregeering zal morgen antwoorden op de nota van Poincaré. De jongste Fransche nota eischt, naar men weet, dat Duitschland zich ui terlijk op 5 Augustus 's middags 12 uur bereid ïou verklaren maandelijks 2 millioen pond ster- 1ERLAND. De opstandelingen hebben gisteren hun stel lingen ontruimd, waarmee zij in overeenstem ming bleven met de houding die zij de laatste dagen hebben gevolgd. Het verluidt dat zij onwillig zijn om te vechten of stand te houden op de plaatsen, waar dat van hen verwacht werd, om den opmarsch der regee- ringstroepen van de Zuidelijken naar Cork te stuiten. De Valera is te Glonnel, waar hij zich druk weert. Hij wil het laten aankomen op een beslissenden slag maar zijn manschappen zijn niet genegen om zich als schapen ter slachtbank te laten leiden. ITALIË. Het fascistisch blad „Patria" publiceert een rondschrijven van het Partijbestuur der fascisten aan de fascistische Kamerafgevaardig den, die zich thans te Rome bevinden. Zij worden uitgenoodigd, naaf hun kiesdistricten terug te keeren, om deel te nemen aan een eventueele repressaile-actie, die heden om middernacht zal beginnen, wanneer de staking dan nog niet geëindigd is. De fascisten te Rome zijn opgeroepen te middernacht moeten alle afdeelingen strijd vaardig zijn. De „Patria" constateert, dat de staking mis lukt is, en dat slechts eenige opgewonden ele menten er mee doorgaan. Het blad waarschuwt dezen, dat wanneer zij voor middernacht hun houding niet wijzigen, de fascisten hen met stok slagen zullen uiteenjagen. Op den tweeden dag van de staking werd te Milaan een krachtige tegenstand merkbaar van de zijde der fascisten en der burgerij. De tram- dienst is bijna geheel hersteld. De wagons wor den bestuurd door fascisten, waaronder een af gevaardigde, professoren, advocaten, studen ten enz. De minister van Binnenlandsche Zaken deelde heden mede, dat de algemeene staking tegen den middag een einde heeft genomen. Hét nieuwe Italiaansche kabinet Facta zal den lOden dezer voor het parlement verschijnen. GRIEKENLAND. De Grieksche legatie te 's-Gravenhage deelt het volgende mede Berichten uit Smyrna brengen de mededeeling dat de proclamatie van den Hoogen Commissaris van Griekenland Stergiades, in het binnenland van Klein-Azië allerwege met enthousiasme is ontvangen. In de voornaamste steden en dorpen kwamen de inwoners in meetings bijeen en Muselmannen, Armeniërs, Joden, Circassiërs en Grieken allen eendrachtig tezamen zonden zij afgevaardigden naar de Grieksche autoriteiten om hun dank te betuigen voor het beloofde zelfbestuur. Van AfioenKarahissar tot Erdek aan de Zee van Marmara, van Sokia tot Eski—Sjehir, overal waren de Turksche autoriteiten de eersten om hun instemming met de proclamatie te betuigen en hun dank over te brengen aan den Hoogen Commissaris en de Grieksche regeering. De ge- heele bevolking van dit deel van Klein-Azië zonder onderscheid van ras of godsdienst, heeft slechts den wensch in vrijheid en zelfbestuur te leven, bevrijd van de tyranny van Moestafa Kemal en zijn trawanten. AMERIKA. Naar de „Morning Post" uit Washington verneemt gelooft men in Amerikaansche offici eele kringen niet dat de nota van Balfour ge schreven is in de hoop dat de Ver. Staten de schuld van Engeland zullen kwijtschelden, doch (lat het de bedoeling met die nota is geweest, de geallieerden er aan te herinneren, dat, wat ook de schulden mogen zijn die Engeland schrapt, dat land zelf verplichtingen heeft aan de Ver. Staten, die het moet nakomen. President Harding is tegen schrapping van de schulden maar de President is bereid, geduld te oefenen. In de Ver. Staten heerscht de overtuiging, dat ondanks het bloed en het geld, die de oorlog aan Engeland heeft gekost, dat land door den krijg machtiger en sterker, en rijker is geworden, door het nieuwe gebied dat het heeft verworven en ook door andere voordeelen. Naar een Reuter-correspondent uit Washing ton meldt, is daar geen officieel commentaar op de nota. AMERIKA'S STANDPUNT BLIJFT ONVERANDERD. Het departement van de Schatkist deelt offi cieel mede, dat de nota van Balfour geen wijzi ging zal brengen in het Amerikaansche standpunt ten opzichte van de buitenlandsche schulden. ALLERLEI. De commissie, door de Zweedsche regeering naar Spitsbergen gezonden om een onderzoek in te stellen naar den rijkdom van de kolenvel den, heeft thans haar rapport uitgebracht. Zij zegt, dat de Zweedsche velden zeer rijk aan steen kool zijn, maar dat de ontginning ervan wegens de transport-moeilijkheden nauwgezet moet wor den overwogen. Indien de ontginning loonend beloofd te worden zal Zweden in de toekomst een groot deel van zijn behoefte aan brandstof van Spitsbergen een groot deel van zijn behoefte aan brandstof van Spitsbergen kunnen betrek ken. De commissie voor de intellectueele samenwerking te Genéve heeft besloten den Vol kenbondsraad te verzoeken, een onderzoek in te stellen naar de toestanden op het gebied van den intellectueelen arbeid in de onderscheidene landen. De internationale zeeliedenconferentie, on der voorzitterschap van Haveloek Wilson, heeft met 49 tegen 6 stemmen een door een Ameri- kaansch afgevaardigde ingediend voorstel aan genomen, inhoudende, dat aan de zeelieden de zelfde rechten worden toegekend als aan de andere arbeiders, met name wat de .48-urige werkweek en het minimumloon betreft. De zee lieden verklaren zich bereid zich te verstaan met de arbeiders aan den wal, mits zij onderhandelen op voet van gelijkheid. De Fransche vertegenwoordigers dienden een amendement in om een actie vast te stellen voor de verwezenlijking der genoemde beginselen, doch dit werd niet aangenomen. Een van de hoofdkabels, die het gewicht te dragen hebben van de vermaarde Brooklyn- brug, tusschen Manhattan en Brooklyn, is ge bleken te zwaar belast te zijn. Volgens de geraad pleegde ingenieurs is het nog wel mogelijk, den kabel voldoende te versterken maar voorloopig moet men voorzichtig zijn met het verkeer over de brug. Auto's mogen er niet meer over. Wegens de verhoogde wijnbelasting hebben de café-houders inOostenrijk besloten hun bedrijf ven te sluiten. Het Rijnsleepvaartbedrijf. Het bestuur vim den Duitschen transport- arbeidersbond deelde aan de Rotterdamsche stakingsleiding mede dat de bijzonder ernstige economische toestand in Duitschland en de' bedreiging met verbreking van de tarieven door de werkgevers, de gedeeltelijke opheffing van de solidariteitsstaking noodzakelijk maken. Dientengevolge zal het Duitsche Rijnsleep vaartpersoneel weder Duitsche schepen van en nar Nederland sleepen. De heeren Brautigam en Van Krieken, bestuurders van den Centralen Bond van Trans portarbeiders, zijn in verband met de staking in het -sleepvaart bedrijf vanDuisburgnaarDortmund vertrokken om met de Duitsche sleepbooteige naren te confereeren. (Tel.) Mgr. dr. Ariënshulde. Van verschillende zijden is tot, het Uitvoe rend Comité de vraag gericht, of bij het hul deblijk, op 15 Augustus a.s. Mgr. dr. Alph. Ariëns ter gelegeneid van diens veertigjarig priesterjubileum aan te bieden, ook een album zal worden gevoegd met de handteekeningen dergenen, die tot het huldeblijk hebben bij dragen. Verwezenlijking van dit op zich-zelf zeer sympathieke plan is door het Uitvoerend Co mité wel degelijk overwogen, maar zou op te groote moeilijkheden stuiten. Wel echter bestaat bij het Uitvoerend Co mité het voornemen, bij de aanbieding van het bedrag voor het huldeblijk een album te voe gen inhoudende de namen van allen, die als bewijs van hun hulde en vriendschap voor den beminden Jubilaris een bijdrage zonden. Het armbestuur van Zaandam. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd bij de vaststelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestur door den heer Kronenburg (A.R.) melding maakt van geruchten als zou bij het Burgerlijk Armbe stuur de zaak in geldelijk opzicht niet in orde zijn. Na uitvoerig gebat werd, op voorstel van den heer Kruyver, besloten om alsnog de re keningen te deren onderzoeken door de financieele commissie. Gemeenteraad. 2e AanvuÏÏmgsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op heden (Vrijdag) 3 Augustus 1922. 4. Voordracht van B. en W. ter voorziening in de vacatures van onderwijzer(es) aan de O.L. Scholen B2, C, E2, G2, J1 en K. Voorgedragen worden aan School B2 (Hoofd de heer C. K. Minder- houd) 1. de heer J. Schilperoord, 2. de heer J. Mak, 3. Mej. Z. G. Martens, allen alhier. aan school C (Hoofd de heer A. Baan) 1. mej. A. M. Verveen, 2. mej. J. W. Bakkes, 3. mej. S. v.d. Kort, allen alhier. aan School E2 (hoofd de heer H. A. Nillese) 1. de heer J. Mak, 2. de heer L. Schilperoord, 3. mej. Z. G. Martens, allen alhier. aan School G2 (Hoofd de heer M. Martens): 1. mej. Z. G. Martens, 2. de heer L. Schilper oord, 3. de heer J. Mak, allen alhier. aan school J (Hoofd de heer J. H. Klein) 1. de heer P. v. Rijn, 2. mej. A. M. Verveen, 3. mej. W. J. Bakkes, allen alhier. aan School K (Hoofd de heer Jan J. Rozendal); a. 1. mej. R. Nieuwenhuis, Rotterdam, 2. mej. J. W. Bakkes, 3. mej. A. M. Verveen, te Schie dam b. 1. mej. J. W. Bakkes, alhier, 2. mej. R. Nieuwenhuis, Rotterdam, 3. mej. A. M. Ver veen, alhier. 4 bis. Voorstel van B. en W.totoverplaatsing van 1. mej. P. Wierixks, onderwijzeres aan School Z2 naar School G1 2. den heer N. v. Heininge, onderwijzer aan school F1 naar B2 en 3. den heer G. P. v. Huiten, onderwijzer aan school B2 naar Hl. 1 bis. Opmaking van dubbeltallen ter benoe ming van 3 leden in het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen, alhier, wegens perio dieke aftreding, op 31 December a.s. van de hee ren J. Vormer, T. M. A. van Dijk en A. P. P. Roovers. Aanbevolen worden Vacature Vormer no. 1. de heer J. Vormer no. 2. de heer M. C. Ingelse. Vacature Van Dijk no. 1. de heer T. M. A. van Dijk no 2. de heer A. Stahlie. Vdcature Roovers no. 1. de heer A. P. P. Roovers, no. 2. de heer J. H. Wuisman. Van de agenda wordt afgevoerd Punt 13. Voorstel van B. en W. totwijziging van de Algemeene Salarisverordening, voor zoo veel betreft „het onderwijzend personeel aan den cursus tot opleiding van „Bewaarschoolondcrwij- zerressen." De Sch.edamsche processie naar Kevelacr. De 67e processie naar Kevelaer kwam na een voorspoedige reis en begunstigd door prach tig weder goed op tijd in Maria's genadeoord aan. Om 5 uur trok men in alle plechtigheid naar de Kaarsenkapel, waar pastoor Ligthart in zijn toespraak de bedevaartgangers aanspoorde deze bijzondere schoone dagen te waardeeren ca

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1