goed te gebruiken. Na het „Tantum Ergco Werd de zegen met het Allerheiligste gegeven, en hadden de pelgrims vrij tot acht uur. Bij het avondgebed werden de overleden leden der Broederschap herdacht en voor hun zielerust de „Profundus" gezongen. Daarna had de altijd indrukwekkende slan genprocessie plaats, bij de vallende duisternis gaven de kleurig-lichtende lampions aan het geheel een betooverend-mooie aanblik. Woensdag was het weder vroeg dag want zes uur moest men aantreden bij de Genadekapel voor het morgengebed, waarna half zeven in de groote kerk een generale H. Communie gehouden werd. met dankzegging en danklied. Na de plechtige en ontroerende prósessie met het Allerheiligste begon negen uur de solemneele H. Mis voor de levende leden der Broederschap. De AI aria preek werd gehouden door pater v. Noort, de eerw. spreker wekte de pelgrims op, hun liefde en vertrouwen te schenken aan Maria en haar deugden na te volgen. Wegens, het regenachtige weer kon de tocht naar 't Roode Kruis niet doorgaan, de kruisweg die nu in de groote kerk gehouden werd was er echter niet minder devoot om. Kap. Wiemers overwoog het lijden van onzen Heilige Moeder en haar Goddelijken Zoon, en lag uit hoe 't drama op Golgotha ons leert te vertrouwen op Gods barmhartigheid en te vreezen voor Zijn rechtvaardigheid. Ook gister werden de gewone oefeningen met aller deelneming gehouden, na de plechtige processie naar Oud-Kevelaer hield kapelaan Leesberg de Liduina-preek, hij stelde St. Liduina het kind van Maria hij uit nemendheid tot een voorbeeld voor allen. Na zijn predikatie werd voor de nieuwe kerk in deGorze een collecte gehouden, waar de Schiedamsche weldadigheid mooi tot uiting kwam. De eindbijeenkomst in de kaarskapel was om 12 uur, en na den laatsten Zegen trokken allen zingend in processie naar het station. Bijna een uur vroeger als het program aanwees vertrok de trein toch arriveerde hij ver over tijd in Nijmegen, want de visitatie aan de grens was buitengewoon streng, en menigeen moest zijn onvoorzichtigheid met, een onaangename erva ring bekoopen. Op- hét baanvak Nijmegen-Rotterdam wist de machinist den verloren tijd weder intehalen, zoodat ondanks alle tegenspoeden de trein op tijd aankwam. Het gewoonlijk verlaten stations plein was nu bevolkt met een groote menigte verwachtenden en belangstellenden die de terug- keerfende. pelgrims hartelijk inhaalden. Het kalme Singeltje leek ineens wel een we reldstad-boulevard. Toen begonnen de klokken van de Broeder- schapskerk, zingend maar dringend te roepen tot een laatst samenzijn, om voor deze schoone dagen een dankzegging op te zenden naar Hem wien alleen alle eer toekomt. Gev. en verk. ouroer. goederen. Veiling 4 Aug. Waarn. notaOs A. Reijers. IEen woonhuis en erve met open grond en achteruitgang te Schiedam aam de Gasstraat no. 43, groot 52 centiaren. Uit de hand verkocht. II. Een woonhuis en erf te Schiedam, aan het Bagijnhof no. 6, groot 70 centiaren. Geveild voor 1600. III. Een woonhuis met vrije bovenwoning, erf en open plaats te Schiedam, aan de Oude Sluis no. 13, groot 68 centiaren. Geveild voor f 5200. IV. Een woonhuis met erf te Schiedam, aan de Prinsensteeg no. 5, groot 42 centiaren. Geveild voor f 1300.. V. Een woonhuis met vrije bovenwoning, erve open gang en open plaats te Schiedam, aan de Maasstraat no. 21, groot 63 centiaren. Geveild voor 2700. VI. Een woonhuis met vrije bovenwoning, er ve en open gang, te Schiedam, aan de Maasstraat no. 23 en 23b, groot 69 centiaren. Geveild voor f 2800. VII. Een woonhuis en erf met open grond te Schiedam, aan de Gasstraat no. 36, groot 52 centiaren. Geveild voor 1500. VIII. Een woonhuis en erf te Schiedam, aan de Laan no. 34, groot 90 centiaren. Geveild voor 4500. IX. Een winkel- en woonhuis met daarachter liggende twee woningen, alles met erven te Schiedam, aan den Langen Achterweg, nos. 44 en 421, groot 1 are, 13 centiaren, met onver deeld aandeel in een gang aldaar. Geveild voor f2700. X. Een woonhuis en erl' te Schiedam, in een gang aan den Langen Achterweg no. 422, groot 36 centiaren, met onverdeeld aandeel in die gang. Geveild voor 500. XL Een fabriekspand met bovenwoning te Schiedam aan de Kinderbuurt no. 25, groot, 93 centiaren. Geveild voor 5100. XII. Een woonhuis met plaatsje te Schie dam aan de Kinderbuurt no. 27, groot 76 centi- &Ten. Geveild voor ƒ3500. Afslag 11 Augustus. Te 's-Gravenhage slaagde voor 't examen hoofdakte de heer E. E. Buitelaar alhier. Bij de te 's-Gravenhage gehou den examens Engelsch L.O. slaagde o.m. de heer F. v.d. Beek, alhier. UIT ROTTERDAM. Luchtvaart. Op het Rotterdam,sche Vliegveld is alles in de weer voor de uitbreidingen die in verband met de I.G.A.R. noodzakelijk zijn gebleken. Drie weken geleden is men daarmee begonnen thans naderen het groote tentoonstellingsge bouw en het restaurant hun voltooiing. Het tentoonstellingsgebouw, dal. 70 M. lang en 30 M. breed is, biedt''een flinke ruimte voor hen. die hun artikelen, met de luchtvaart in verhand staande, een grootere bekendheid wenschen te geven en zoo mogelijk daar willen demonstreeven. De stands zijn nagenoeg alle verhuurd. Naast de bestaande hangard worden nog ver schillende andere hangars gebouwd. Hierdoor zal gebouwde hoek een grooter deel van het vliegveld afsluiten. Zaterdag begon in „Tivoli" een Belgisch operette-gezelschap onder leiding van den heer Devere met de opvoering van de operette „De Favoriet van den Radjah". Decors werden op crediet vervaardigd, terwijl eenige Amsterdam- scho artislen geëngageerd werden. Er waren on middellijk moeilijkheden met de betaling van reclame, orkest enz. Zondag, nadat het uitver kocht was, kregen de artisten twee dagen gage, doch Maandag Dinsdag en Woensdag bedroeg de recette iets meer dan 10(1. De voorstellingen zijn stopgezet, daar de directeur plotseling verdween. Mevrouw D. v.d. B., uit de Claes de Vriese- laau, die eergisteren in den kelder van de Sociëteit van de Diergaarde was gevallen en een ernstige hersenschudding had bekomen, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 4 Augustus 1922 des na middags 2 uur. Voorzitter, wegens uitstedigheid van den Burgemeester en den heer C. Houtman de heer P. de Bruin. Aanwezig 19 leden. Afwezig de heeren C. Houtman, D. Boddeüs, L. v. Pelt en Slavenburg. Vastgesteld worden de notulen der vergade ring van 2 Juni en verdaagd die van 16 Juni en 14 Juli. De Voorzitter doet mededeeling van de goedkeuring door Ged, btaten van Verschillende raadsbesluiten en van de verzending van een telegram van gelukwenschen bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Ingekomen stukken. Van B. en W. voorstel tot wijziging van de acte van verkoop van een perceel bouwterrein aan de Burg. Knappertlaan aan den heer G. J. Bongers, in dier voege,dat afstand wordt gedaan van het recht om tegen teruggave van 3/4 gedeel te van de koopsom zich weder in het bezit te stellen van den grond, of van een gedeelte van den grond, ingeval aan bepaalde voorwaarden door den kooper niet werd voldaan. De wijziging wordt goedgekeurd. Idem om aan Mej. B. M. A Kamp, onderwijze res aan school B. overeenkomstig haar verzoek eervol ontslag te verleenen met ingang van na der door B. en W. te bepalen datum. Aldus wordt besloten. Schrijven van B. en W., houdende afwijzend advies op het verzoek van den Centralen ouder raad om een subsidie uit de gemeentekas. B. en W. stellen echter voor, om op geregelde tijden een nota van gedane uitgaven te laten inzenden, die dan door de gemeente zal vergoed worden. Hiertoe wordt met algemeene stemmen beslo ten. Idem waarbij ter kennisneming wordt aange boden een afschrift van het K. B. tot herziening van de bezoldiging van den Commissaris van politie en wordt voorgesteld op den aan genoem den functionaris toegekenden toeslag ad. f 150. 's ja ars met ingang van 1 Januari 1922, zijnde de datum waarop de nieuwe tractementsregeling ingaat, als vervallen te beschouwen, Aldus wordt besloten. Idem schrijven, waarbij ter voorloopige vast stelling wordt overgelegd de door den gemeente ontvanger aangeboden gemeenterekening over 1921, In handen van de Commissie tot nazien der rekeningen. Zoomede worden de rekening van ontvangsten en uitgaven, .de nota van verlies en winst en de balans over 1921 van het Woningbedrijf, de ge meentewerken, de Brandweei, den Havendienst, den dienst der bezittingen en die van Onderwijs, in handen gesteld van de zelfde Commissie. Ook de aangeboden rekeningen van 1921 van dé Gemeentelijke fondsen, de Openb. zwemplaats, den dienst der Politie en van de gem. Arbeidbeurs gaan in handen van die zelfden Commissie. Voorts de Rekening, de Interestrekening, de Algemeene Onkostcnrekening, de Nota van Winst- en Verlies met Winstberekening en de Balans met Nota over 1921 van het Grondbedrijf. Van B. en W. een voorstel tot goedkeuring der begrooting voor 1923 der Hofjes van Belois en van de Vereen, de Ambachtsschool. Hiertoe wordt met algemeene stemmen beslo ten. Nog worden gesteld in handen van de Commis sie tot nazien der rekeningen schrijven van Adm. v. h. fonds herkomstig van het voormalig Oud Manhuis waarbij wordt aangeboden rekening en verwantwoording over 1921 en van de com missie uit den Kerkenraad der Ned. Herv. Gemeente tot behartiging van den Diaconessen- arbeid de rekening en verantwoording overdat- zelfde jaar. Verzoek van deze zelfde Commissie ingevolge indertijd genomen raadsbesluit om een subsidie van 446.33®. In handen van de fin. Commissie. Van de R. K. Gezondheidskolonie, onderafd. van den R. K. Dioc^ Vjouwenbond afd, Schie dam, adres, waarbij wordt verzocht haar ook over 1922 een bijdrage van 0.25 per uitgezonden kind en per verpleegdag, alsmede 1.- per kind voor reiskosten, toe te kennen. In handen van de fin. Commissie. Van den directeur van de Gem. Woningdienst schrijven waarbij verslag wordt uitgebracht aangaande Volkshuisvesting in deze gemeente gedurende het tijdvak 1 Jan.30 Juni 1922. Kennisgeving. Van den heer E. G. van den Bovenkamp be richt dat hij zijn benoeming tot lid van de com missie der openb. leeszaal aanneemt. Van het centraal Bureau van den Ned. Volks- zangbond dankbetuiging voor den steun, onder vonden bij den Volkszangdag. Kennisgeving. Van de Commissie van Toezicht op de Gem. Arbeidsbeurs inzending van het jaarverslag van 1921. Kennisgeving. Van den Prot. Chr. Besturenbond, adres waarin wordt verzocht de zich telkenmale her halende openbare vermakelijkheden op stads pleinen niet meer toe te staan. In handen van B. en W. om advies. Van het Schoolbestuur der te 's-Hertogen- bosch vanwege den Ned. R. K. Politiebond St. Michael gevestigde politievakschool adres dd. 27 Juni 1922, waarin wordt verzocht. a. tot dekking van de kosten en instand houding van vorengenoemde school een gelde lijke bijdrage te verleenen wel ten le. over het tijdvak 1 Juli31 December 1922 en ten 2e. voor het dienstjaar 1923 b. het door hem uit te reiken politiediploma als zoodanig te erkennen en de bestaande be palingen nopens het verleenen van een toelage wegens het bezit van een diploma ook op dit diploma van toepassing te willen verklaren. In handen van B. en W. om advies. (Zitting duurt voort). Gemengd Nieuws. De spraak verloren. De heer D„ uit Markelo, die bij familie te Wierden logeerde, kwam, zoo bericht de „Msb." bij het ontwaken tot, de ontdekking, dat hij zijn spraakvermogen geheel verloren had. De ontboden geneesheer vroeg hem, of hij op de een of andere manier ook een schrik had gekregen. Hij schreef op een lei, dat hij 's nachts een angstigen droom had gehad, n.l. dat zijn broer, die ernstig'ziek is, was gestorven. De geneesheer was van meening, dat hij tengevolge van dezen droom zijn spraak zou hebben verloren. Ongelukken. Te Opijnen is gisteren de 16-jarige zoon van dr. v.W. te Waardenburg, bij het zwemmen verdronken. Een gasfitter had gisteren hij werkzaamhe den in een in verbouwing zijnd huis aan de Steeg- overlaat te Dordrecht de onvoorzichtigheid, met een brandende lucifer naar een lek in de gaslei ding te zoeken, met het gevolg, dat een geweldige ontploffing plaats had, waardoor het huis van binnen ernstig werd geschadigd en een spiegel ruit aan de overzijde van de straat werd vernield, de gasfitter kreeg brandwonden. Goede vangst. Het is dé politie te Rotterdam gelukt de hand te leggen op een zeer goeden bekende van de Rechtbank. Eenige dagen geleden waren bij een firma te Rotterdam verschillende kleedingstukken ge stolen. De dader, die deze bij een opkooper in de Broedersteeg had verkocht, was van de opbrengst aan het fuiven geslagen, zoodanig dat de politie hem in verregaande staat van dron kenschap arresteerde. Bij fouilleering kwamen 's mans wandaden aan het licht en bleek voorts, dat de gearresteerde een heele lijst van adressen met zich droeg van firma's en particulieren, wie hij blijkbaar met zijn bezoek had willen vergasten. Achter iederen naam waren verschillende aanteekeningen ge plaatst, die een leidraad moesten vormen bij de inbraak. Het bleek ten slotte, dat de man reeds vijf vonnissen wegens diefstal achter den rug had, zoodat de politie zich veilig met deze arrestatie mag gelukwenschen. „Wachtgeld.". „Uitkijk" schrijft in het „Friesch Dagbl." Zij waren verloofd hij wou trouwen. „Nee ventzei ze, „nog niet 'n beetje ge duld." „Maar, waarom Zoodra ik trouw, heeft m'n patroon beloofd, krijg ik flink opslag en een plaats in Indië waarom zullen we dan wach ten Zij kwam heel dicht bij hem zitten, en begon hem toen te fluisteren in 't oor, en uit te leggen, waarom ze nog wachten moesten. Zijn gelaat helderde op. „O, jou slimme feeks!" zei hij. „Zit het zóó nu dan wachten we nog een poosje, met alle geduld." Hij repte van trouwen niet meer 't Volgens jaar werden ter plaatse zij was er onderwijzeres een christelijke en katho lieke school geopend, waardoor heel wat „open baar" personeel op wachtgeld werd gesteld. „Zij" was er ook bij Den dag zelf, dat de gemeenteraad aldus be sloot, zond ze 'n blij telegram naar „hem": „Komen aanteekenen ,,'n Week later was „zij" de bruid. 'n Maand later was ze getrouwd. Drie maanden later ging ze met 'r man naar de Oost, waar een benoeming bij 't lager on derwijs in Nederland is uitgesloten en strijkt nu elk jaar van den Staat der Nederlanden een „wachtgeld" van 'n paar duizend gulden op, dat zij als alles zoo blijft tot in den grijzen ouderdom trekken blijft. 't Staaltje is uit het leven. Zóó, en op allerlei dergelijke manieren, met verschillende variaties, geschiedt het menig maal, zegt het BezuinigingsrapportLaban. Zóó gaat ons goede geld op. Kijk er uw belastingbiljet maar op na Hollandsche voorzichtigheid. Een zeker A., vertelt de heer De Jongh in het „Maandblad voor Berechting en Reclassering", wenscht trampoetser te worden. Een bescheiden betrekking, maar liet is een slappe tijd en hij kan daarmede ten minste zijn brood verdienen voor zich en zijn gezin. Het spreekt vanzelf dat bij de sollicitatie voor een dergelijk ambt een bewijs van goed zedelijk gedrag moet wor den overgelegd. Dat viel onzen vriend niet mee, want bij navraag bleek hij bij de politie te boek te staan als „brandstichter". In Rotterdam, en op de meeste plaatsen elders in Nederland, zou hem dan ook onverbiddelijk de deur voor den neus zijn toegedaan en zou hij voor deze glorieuze betrekking niet in aanmer king zijn gekomen. Doch gelukkig woonde de man Le Amster dam. Dit is een van de weinige plaatsen in Nederland, waar een commissie bestaat, die het geval nog eens van naderbij bekijkt en den burgemeester voorlicht omtrent de afgifte van een certificaat van goed gedrag. Bij onderzoek kwam toen aan het licht, dat de man overigens een smetteloos verleden had en hard voor zijn gezin werkte, doch in 1909 zegge 13 jaren geleden in het Gooi over de hei wandelende een sigaar had aangestoken en toen den lucifer had weggeworpen, zonder zich er voldoende rekenschap van te geven of het vuur geheel was uitgedoofd. Daardoor was een heidebrand je ontstaan en hij veroordeeld tot 50 boete, hetwelk later bij wijze van gratie in 10 was.veranderd. De directeur van de brandweer, die toevallig deel van de commmissie uitmaakt, rapporteerde over deze zaak en meende, dat aan dezen on verlaat in 1922 het certificaat om tot tram poetser te worden aangzsteld, niet mocht wor den geweigerd. Gelukkig Amsterdam, waar zooiets mogelijk is Arm Nederland, waar het grove onrecht, dat iemand, die eenmaal veroordeeld is, levenslang in zijn broodwinning wordt bemoeilijkt, blijft voortbestaan en geen harer Staatslieden zooveel fut in zijn lijf heeft om dit overblijfsel van ver molmde wantoestanden uit den weg te ruimen 1 Valuta. Ze zaten bij elkaar de twee een- voudigen en ze gaven met een ernstig gezicht, ver makelijke inzichten ten beste over de financtieele politiek en den val van de mark. De een had ook al gehoord dat de boekhouding van het Vaticaan een tekort had van 8 millioen, en sprak hij ge wichtig „help maar eens kijken als ze dat bericht je niet gauw tegenspreken gaat de St. Pieterspen ning ook nog de laagte in." Een reuzen-vuurtoren, op den 584 meter hoogen Mont d'Afrique bij Dyon wordt een machtige lichtbron opgesteld die voor het luchtverkeer tusschen Parijs met Algiers en Italië als lichtbaak moet dienen. Deze vuurtoren wordt voorzien van 8 lenzen die op twee stallages zoo verdeeld zijn dat zij twee groepen vormen met straling in tegengestelde richting. De stralenbundels van vier lenzen vereeni gen zich op zekeren afstand tot een enkelen bundel van ruim 1 milliard kaarsen. Bij middelmatig helder weer kan men deze lichtbron zien tot op een afstand van 150 K.M. bij helder weer tot op het dubbele van den afstand. Men verwacht echter dat in de ijlere hooge luchtlagen het licht dank zij de grootere dooraichtigheid der bovenlucht tot op 400 K.M. afstand kan worden gezien. Om te bewerken dat in de buurt van den toren tot op 4000 M. hoogte het licht zichtbaar is wordt bovenin een spleet gemaakt waardoor een verticale licht bundel wordt uitgestraald, waarbij nog eenige spreiding der stralen mogelijk blijft. Het geheele apparaat is ondergebracht in eenc kamer van 5.5 M. diameter welkè door electrische kracht in draaiende beweging wordt gebracht. Bij elke lens behoort een booglamp van 120 ampère bij 65 volt. Een zes-stemmig jaIn een Amerikaansch bericht vinden wij het huwelijk vermeld van een Nederlandsch officier, Van Rei gersberg Versluys met een dame uit New-York, Mej. Gonclink. Het interressante daarbij is, dat de moeder van mej. Conkling op 1 Juli trouwde (met een New-Yorkschen advocaat) en haar grootmoeder, de wed. Eastman Johnson, op 29 Juli in den echt werd verbonden met generaal Kneeland Stillman. Mevr. Eastman Johnson is 79 jaar, generaal Stillman ook over de 70. Drie generaties trouwden dus in één maand. Wapendepots. In de geruchten Heessel en Wennepostel in Hannover zijn bij twee land eigenaars wapendepots gevonden en in beslag genomen. Men vond o.m. vijftig geweren, en een aantal machinegeweren. Tegen de beide landeigenaars zal een vervolging worden inge steld. Drama bij Brussel. In den afgeloopen nacht is te Melsbroeck nabij Brussel een boerderij afgebrand. Van de bewoners, een weduwnaar met zijn kinderen, twee meisjes van dertien en veertien jaar, werden alleen de verkoolde lij ken gevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2