DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaar«jamj. Vrijdag 4 Augustus 1922. Ho. 13409. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. R.K. Jeugdeongres. Voor de sectie Vakopleiding sprak gister ochtend de heer J. G. van Rijk, bisschoppelijk inspecteur bij het nijverheids-onderwijs te Maas tricht over Het nijverheids-onderwijs volgens het leerling-stelsel. Naast Katholieke scholen voor nijverheids onderwijs aan jongens, zou spr. gaarne zien, dat ook het nijverheids-onderwijs volgens het leerlingstelsel werd ter hand genomen. Derge lijk onderwijs dient dan voor R.K. jongens uit te gaan van 'n R.-.K. nationale vereeniging voor nijverheids-onderwijs, met afdeelingen in de verschillende bisdommen. Daarbij moet worden vooropgesteld, dat de R.K. Jeugd-organisatie m de nationale vereeniging en in de diocesane afdeelingen de hoofdleiding hebben moet, opdat zij aan de stands- en vakorganisaties van pa troons en arbeiders gepasten invloed geven kan. Daarna srak nog de heer B. Steggerda, dir. v/d. Nijverheidsschool te Breda, met het onder werp Op welke wijze kan bevorderd worden de opleiding en de vorming van goede Katho lieke leerkrachten bij ons Nijverheidsonderwijs Deze bijeenkomst had een huishoudelijk karak ter. Tegelijkertijd sprak in een andere zaal pater G. M. Kusters, te Heer, over De christelijke naastenliefde en de zorg voor de R.-.K. ver waarloosde jeugd. Aan de beoefening van Christelijke naasten liefde is de waarlijke Katholiek te herkennen. Hoe nu, kan men blijk geven de beoefening van deze naastenliefde als een plicht te gevoe len Op verschillende wijzen erkent de spreker. Maar vooral door de zorg op zich te nemen voor de R.-.K. verwaarloosde jeugd. Op maat schappelijke verwaarloozing volgt toch zeer vaak religieuse inzinking. Wij moeten pogen alle gedoopte kinderen voor de moederkerk te be houden, deze zorg is een der verhevenste die spr. voor den Katholieken verantwoordelijken mensch kent. Met Lal van staaltjes uit eigen practijk {spr. is verbonden aan een R.-.K. ge sticht tot verheffing van verwaarloosde kinde ren in Zuid-Limburg) toont pater Kusters aan, wat nog vaak te bereiken valt van verwaar loosde kinderen. Met een opwekking, dezen spe- cialen tak van jeugdvorming en meer nog jeugd- behoud te steunen en te bevorderen eindigt spr. zijn betoog. Nog sprak de heer G. de Vries te Amsterdam Verbonden aan het beschermingswerk voor ver Waarloosde R.-.K. kinderen in het bisdom Haar lem over De verwaarloosde jeugd en het St. Franciscus Liefdewerk. Allereerst gaf spr. een definitie van wat hij onder verwaarloosde jeugd verstaat. Vereenigingen die zich op de gewone wijzen met hun geestelijke belangen bezig houdei\, kunnen, wat de verwaarloosde jeugd betreft niet op voldoende resultaten wijzen. Doch het St. Franciscus-liefdewerk, dat zich geheel en al wijdt aan het bereiken en verheffen dezer kin deren, bereikte gunstige resultaten, hetgeen de spr. met veerbeelden staafde. Leeken zoo goed als geestelijken kunnen be hulpzaam zijn bij de vrming van deze kinde ten, doch catechetische en paedagogische vor ming van de leeken is daarvoor noodzakelijk. Ook hier moet de opvoeding bij de opvoeders beginnen. Voor het sectiebestuur van lichamelijk en 37 Hoe meer ik mij er over verwonderde, hoe onverklaarbaarder het voor mij werd. Ik zat in een leunstoel daarover te peinzen totdat ik zelf er van in de war geraakte. Toen, gedreven door een willekeurig verlangen, sloeg ik een groo- ten mantel om de leden en zachtjes de kamer verlatende, sloop ik door de open deur in den tuin. Daar onze villa geheel alleen stond, lieten wij nooit de gordijnen omlaag en de vensters bleven open opdat wij zooveel mogelijk fris- sche lucht zöuden hebben. Ik ging op een stellage staan en toen kon 'k in de kamer zien, waar mijn vader met zijn gasten zat. Mr. Brown die even te voren alleen gezeten had, was met mijn vader bezig een paar bestofte bockdeelen te bekijken. Zij schenen zeer veel belang daarin te stellen, vooral mijn vader. Een eind verder, dichter bij het venster, za ten Carlyon en Alceston zachtjes met elkaar te spreken. Ik kon niet hooren waarover zij redeneerden en ik deed ook geen moeite om dit te hooren. Maar het kwam mij voor dat zij over onbeduidende dingen spraken en ik merkte geestelijk afwijkende jeugd sprak nog mgr. A. Hermus te St. Michiels-Gestel over de doof stommen. Het meerendeel der doofstomme kinderen, begon spr., ontbeert in het huisgezin de noo- dige zorgen. Daarom is het voor R.-.K. doof stomme kinderen zoo dringend noodzakelijk dat hun onderricht en dan natuurlijk Roomsch onderricht verstrekt wordt. Daarom moeten doofstomme kinderen tijdig naar een inrichting, voor doofstommen onder wijs worden gezonden en wel naar het R.-.K. Instituut voor doofstommen te St. Michiels- Gestel. De Roomsche werkgevers moeten ten opzichte van deze ongelukkigen bij aanneming en ontslag van werklieden niet in de eerste plaats denken aan eigen tijdelijk voordeel, doch aan wat de christelijke naastenliefde gebiedt. In denzelfden zin sprak frater Gonzagus, rector van St. Henricus, het R.K. blindenge- sticht, dat aan mannelijke blinde kinderen on derricht geeft, als plaatsvervanger van rector S. v.d. Heuvel, te Grave, die wegens een bloed spuwing verhinderd was te komen. Deze sectievergadering werd aangevuld met een demonstratie van de vorderingen der blin de kinderen. Daarvoor waren twee verpleegden van het St. Henricusgesticht te Grave over gekomen. In de ochtenduren is onder leiding van So- briëtas een modelles van een anti-alcohol cursus gegeven. Na den middag heeft mr. A. O. H. Teilegen alhier gesproken over de verpleging van voogdij en regeeringskindcren pastoor J. J. Swildens te Kockengen over de nazorg. Beiden adviseer den voor gezinsverpleging en konden de gestichts verpleging slechts aanraden in de speciale ge vallen, die gezinsverpleging uitsluiten. Over de zwakzinnigen spraken de heeren J. Broekman te Udenhout en broeder Jan Baptist te Maastricht. Uitgaande van den stelregel, dat zwakzinnigen het nooit bren gen tot algeheele maatschappelijke geschikt heid, moeten voor deze kinderen zeer speciale maatregelen getroffen worden om te voorkomen dat zij geheel en al verwilderen. In den breede worden deze maatregelen belicht. Beide sprekers wenschen, dat er spoedig uitbreiding kome van de algemeene zorg voor zwakkelingen en dat ook aan de nazorg de noodige aandacht worde geschonken. Zij bepleitten de oprichting van een Ned. R.-.K. Comité van zorg voor zwakzinni gen. Tegelijkertijd sprak de heer J. B. W. M. Möller over de wenschelijkheid van centralisatie van het R.K. vakonderricht.Deze spreker verwacht, dat het vakonderricht meer resultaten opleveren zal, wanneer men de ver snippering van dit onderricht ondervangt door centralisatie. Over de werkwijze van het Sobriëtas-Jeugd werk sprak de heer G. P. Bon, lid van de Cen trale Jeugdcommissie van Sobriëtas alhier. Deze rede is aangevuld met eenige conclusies van de hand van pastoor C. C. van Oerle te Eindhoven. Mgr. A. Hermes te St. Michiels-Gestel, heeft het onderwerp Jeugdorganisatie en geestelijk en lichamelijk afwijkende jeugd behandeld. Gisteravond is in de aula van hetGymnasium Laan van Meerdervoort een model oudersavond voor drankbestrijding gegeven, in den zin van een populair wetenschappelijken cursus over het alcoholisme. Het werkcongres wordt morgen gesloten met een rede van pater Borromeus de Greeve over Idealisme in het Jeugdwerk. De bisschop van Madras, mgr. Aden, zal in deze vergadering aanwezig zijn. De algemeene slotver gadering van congres, gezellendag en tentoon stelling is Zondagmiddag 1 uur in de groote zaal op dat lord Alceston nu en dan een ongeduldigen blik op mijn vader wierp. Een bediende kwam binnen met een pre senteerblad in de hand, waarop thee en andere ververschingen stonden en door de beweging die hierdoor werd veroorzaakt, veranderden de gasten van houding. Terwijl de aandacht der anderen hierdoor was afgeleid, zag ik lord Alceston naar mijn vader toegaan en iets in zijn ooren fluisteren Mijn vader scheen te schrikken en ik zag dat zijn gelaat op een vreemde wijze vertrok. Hij scheen een oogenblik te aarzelen, toen stond hij op en volgde lord Alceston naar het raam. Zij bleven een poosje daar staan praten, terwijl mijn vader steeds toehoorde en daarna als had den zij dat overeengekomen, liepen zij het tuindeurtje uit en kwamen in den tuin. Ik had nauwelijks den tijd om mij achter een boschje te verbergen. „Nu, mylord, hier worden wij niet beluisterd," zeide mijn vader op een zachten, onderdrukten toon, misschien kunt u mij nu verklaren waarom u hierheen zijt gekomen." „Hier zoo goed als overal", antwoordde lord Alceston. „Ik behoef u echter al heel weinig uitleg te geven. Ik wilde u slechts één vraag doen." „Als het een vraag is waarop ik antwoorden kan zal ik blijde zij dit te doen" zeide mijn van den Dierentuin. Dr.Casianus Hentzen O.F.M. zal spreken over God zegene het eerzame hand werk. Intern. Kath. Arbeidseongres. Het door de „internationale Katholieke liga" voorbereide internationale congres voor prac- tische samenwerking der Katholieken van al le landen is j.l. Zondagmorgen te Luxemburg met een plechtige godsdienstoefening geopend. In den namiddag had in de groote feest zaal van het Katholieke Volkshuis de feeste lijke openingszitting plaats. Vertegenwoor digers uit 16 verschillende staten waren reeds aanwezig, die voor het grootste deel belang rijke Katholieke organisaties der verschill- de landen vertegenwoordigen. Verschillende redevoeringen werden gehouden, waarna on der algemeene instemming en geestdrift het volgende huldigingstelegram aan den Paus werd gezonden „Vertegenwoordigers van bijna 20 naties, die op het Luxemburgsche internationale Ka tholieke arbeidseongres bijeengekomen zijn, vragen, met Uwe Heiligheid vereenigd in het vurig verlangen naa- den christelijken vrede, als gehoorzame zonen voor het begin van hun arbeid den apostolischen zegen, opdat die arbeid voor eenheid en vrede strekke tot de eer van God en het welzijn der bedrukte menschheid." Ook aan de groothertogin van Luxemburg werd een begroetingstelegram gezonden. Tot president van het congres werden ge kozen prelaat Gieszwein uit Boedapest, graal' de Rongé uit Parijs en prof Arnold uit Zug. In de Maandag voortgezette zitting van het tweede internationale Katholieke arbeidseon gres te Luxemburg, welke onder voorzitter schap van prof. abbé dr. Beauregard uit Parijs gehouden werd, werd op de eerste plaats het vraagstuk van de algemeene inter-nationale samenwerking der Katholieken van alle landen besproken. De vertegenwoordigers der ver schillende staten brachten daarbij allereerst rapport uit over de tegenwoordigen toestand van het Katholicisme in kun landen. Alsdan hield prof. Beauregard een lezing ever de internationale. taak. Kei- Katholieken in den modernen tijd. Spr. bepleitte een nauwe eenheid tusschen de Katholieken, ondanks po litieke meeningsverschillen en waarschuwde tegen een blind nationalisme, dat geheel ver schilt van een christelijk patriotisme en een gevaar is voor de Katholieke samenwerking. In den namiddag werd onder voorzitter schap van miss Crowford (Londen) en dr. Mack (Luxemburg) een conferentie gehouden voor het internationale Katholieke vredes werk. Dr. Mack sprak daarbij over internationale Katholieke volkerenverzoening. Thans zijn de omstandigheden voor het christelijke verzoe ningswerk moeilijker dan ooit. Dit ontslaat ons, Katholieken, echter niet van den plicht, met alle middelen voor het heilige ideaal der Kerk te strijden. Daartoe is noodig een nieuwe geest en een internationale organisatie der Katholieken die in de Katholieke internationale van Graz reeds een veelbelovend begin gevon den heeft. Vervolgens voerde de hoogbejaarde voor vechter van het Katholieke verzoeningswerk, prelaat van Gieszwein uit Boedapest het woord, waarna miss Crowford ovr de taak der Ka tholieke vrouw voor de verzoening der wereld sprak. Hiermede werde de beraadslagingen gesloten. Spoorwegen. In de gisteravond gehouden vergadering van de ad. Amsterdam van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel is de volgende motie aange nomen „De vergadering, gehoord de besprekin gen over de plannen tot loonsverlaging. overwegende, dat het spoorwegperso neel geenszins een te hoog loon heeft, doch zelfs verschillende verbeteringen nog dringend noodzakelijk zijn, wijst beslist eiken aanval op het loon peil af verklaart alle middelen, die aangewend zullen worden tegen onrechtmatige aan slagen op het levenspeil van het spoor wegpersoneel krachtig te zullen steunen en verzoekt het hoofdbestuur samenwer king van spoorwegpersoneel met dat van het Rijk te bewerken." vader kalm. „Dat kunt u zeer zeker, M. de Feurget" ant woordde lord Alceston ernstig, „en gewichtige dingen voor mij, hangen van uw antwoord af, het heeft gedeeltelijk betrekking op dingen die reeds heel lang geleden zijn gebeurd." Mij» vader neeg met het hoofd en lord Alce ston vervolgde „Het is een vreemd ding, M. de Feurget, dat wij elkaar hier moeten ontmoeten. Indien het waar is wat men mij verteld heeft, dan is in dezelfde laan daarginds eendrama afgespeeld, zoo ongeveer twintig jaar geleden, in welk drama mijn vader een zeer ongelukkige rol speelde. Ook was daarbij een mijnheer de Feurget. Zijt.gij die mijnheer de Feurget „Ja, die was ik." Mijn vaders stem was kalm en zonder uit drukking, toch kon ik zijn gelaat, dat door de maan werd verlicht, doodsbleek zien worden. „Dus u waart de secondant van den graaf d'Augeville, u waart M. Victor „Ja niet omdat ik gel«ofde dat zijn zaak 'rechtvaardig was, maar omdat er niemand an ders bij de hand was. Overigens had hij cenig recht op mijn hulp."' „U waart een huisvriend, M. de Feurget? U kende zijn dochters „Ja, ik was met een van haar verloofd." „En u heeft haar getrouwd Classificatie. 2 Augustus j.l. heeft de Commissie tot her ziening van de classificatie der gemeenten ver gaderd. In deze vergadering werd besloten met bekwamen spoed de noodige gegevens te ver zamelen, teneinde tot een klassenindeeling dei- gemeente te komen. (Corr. Bur.) Onderwijs. Nieuwe hoogleeraar. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoogleeraar aan de T.H.S. te Delft in de afd. werktuig- en scheèpsbóuwkunde om onderwijs te geven in de scheepsbóuwkunde de heer N. Kar, leeraar in seheepsbouwkunde aan de M.T.S. te Dordrecht. Gemengd Nieuws. Wetensch appel ij ke onzin. Prof. dr. Milton Nobles, de welbekende geoloog, die volgens een „Times"-telegram uit New-York let wel een ernstig man en een ernstig blad binnen een maand een wereld catastrofe had aangekondigd in den vorm van aardbevingen en uitbarstingen van 70 ondergrondsche vulcanen in de streek van Boedapest, heeft heel wat op 'zijn geweten. Mag men tenminste de berichten uit de Hongaarsche hoofdstad geloovcn, dan zou de jobstijding zulk een indruk op verscheidene personen in Hongarije gemaakt hebben, dat ze zich gereed maken om het land te verlaten. Een Hongaarsche collega van den Ameri- kaanschen „prof.", professor Koersligethy, be schouwt echter de heele voorspelling als larie en acht het mogelijk, dat prof. Nobles wellicht gedoeld heeft op een politieke catastrofe, die altijd mogelijk is, maar de bijgeloovigen werden de dupe. Vr ij metselaars kliek. Naar een Ki- pa-bericht uit Porto Algre meldt, zou op den berg Coreovado een reuzenstandbeeld van het Allerheiligst Hart van Jezus opgericht worden. Reeds haddeh de Braziliaansche Katholieken de noodige gelden bijeengebracht voor de uit vinding van het plan, toen de vrijmetselaars in grepen en de verwezenlijking van deze heerlijke openbare Katholieke geloofsuiting onmogelijk maakten. De heeren wisten door intriges bij de autoritei ten te bewerken, dat het reeds voor de oprichting van het standbeeld gegeven verlof werd inge trokken en elke verdere actie te dezer zake verboden werd. Thans hebben 30.000 Braziliaansche vrouwen zich in een schriftelijk protest tot de regeering gewend, maar de autoriteiten blijven doof voor alle klachten. „Dat was Marie, niet waar „Ja. De andere, Cecile, was met uw vader ge trouwd." Lord Alceston zweeg een oogenblik, maar ik begreep dat het gesprek nog niet uitwas.Het scheen mij toe, dat hij zich opwond, hoe langer hoe meer, om nog een vraag te doen. Eindelijk kwam die vraag haastig over zijn trillende lippen. „M. de Feurget kunt u mij dit zeggen Wanneer stierf Cecile, de vrouw van mijn vader Mijn vader huiverde en een schaduw scheen voor zijn oogen te komen. „Lord Alceston," antwoordde hij, „u doet beter zulke vragen niet te doen.En in dit ge val is het voor u beter dat niet te weten, Werke lijk, dat is beter „M. de Feurget, ik moet het weten" was het ernstig antwoord. „Het is zelfs noodzakelijk. Laat mij u dit op deze wijze vragen. Op dien verschrikkelijken nacht toen mijn vader werd vermoord, werd er ook een brutalen moord ge pleegd in het oostelijk deel van Londen, Een vrouw, een onbekende vrouw werd vermoord op een uiterst geheimzinnige wijde door een man die haar blijkbaar op de meest besliste wijze voor dat doel had opgezocht. Kunt u zich dit herinneren (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Ja

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5