DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Zaterdag 5 Augustus 1922 No. 13407. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlisndseh Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per |?post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. I)E VOLKENBOND. De 'permanente Völkefibondscömmissie voor de mandaten heeft, naar Reuter meldt, Dinsdag het rapport behandeld der Japansche regeering omtrent het beheer van de eilanden in den Grooten Oceaan, die onder Japans mandaat staan. Japan was vertegenwoordigd door den gevolmachtigd gezant Matsoeda. De commissie wijdde speciale aandacht aan de kwesties betreffende den arbeid, de controle van den arbeid door de regeering, de regeling van den handel in sterke dranken, de verpach ting van land en het belastingstelsel, dat in deze gebieden van kracht is. Overeengekomen werd, dat zekere punten, waaromtrent de commissie nadere opheldering wenschte te verkrijgen, uitvoeriger zullen wor den uiteengezet in het volgende jaarlijksche rapport. RUSLAND. Naar „Aftenposten" meldt hebben de bolsje- wiki de safe van den voormaligen Noorschen consul Holmbö te Moskou laten springen en zich meester gemaakt van den inhoud, bestaan de uit geldswaardige papieren van Noorsche, Amerikaansche, Servische, Bessarabische, Duit sche en Russische onderdanen. Het ministerie van buit. zaken bevestigt dit be richt, dat afkomstig is van de Noorsche handels delegatie te Moskou. Deze delegatie deelt mede, dat de bolsjewikie al eerder een dergelijke poging hadden gedaan onder verklaring dat zulks op bevel van de Sowjet-regeering geschiedde. De delegatie heeft toen geprotesteerd en de Sowjet-regeering ver zocht niet tot daden over te gaan, voor zij (de delegatie) instructies uit Christiania had ontvan gen. De sowjet-regeering antwoordde op dat pro test, dat zij er geen gevolg aan kon geven, aange zien het gebouw, waarin de safe zich bevond geen ex-territoriale rechten had, de safe niet voorzien was van het consulaire zegel en offi- cieele stukken bevatte, die aan Russen toebe hoorden. De consul Holmbo verklaarde daarentegen dat de safe voorzien was van het Noorsche en het Roemeensche consulaire zegel en dat er geen officieele stukken, aan Russen behoorend, in waren. POLEN. De „Petit Parisien" verneemt uit Warschau, dat de Poolsche Landdag met 193 tegen 135 stemmen een motie van vertrouwen in de regee ring heeft aangenomen. BEIEREN EN HET RIJK. De Beiersche minister-president graaf Ler- chenfeld zal op uitnoodiging van den rijkspresi dent Zaterdag te Berlijn komen om directe be sprekingen met de rijksregeering te voeren. De rijkskanselier heeft de ministers Gessier en Fehr, die op het oogenblik met verlof zijn, naar Berlijn ontboden, om aan de besprekingen deel te ne men. De onderhandelingen in zake de regeerings- coalitie zijn geëindigd. De middenpartij krijgt het ministerie van Justitie. Het ministerie van Han del wordt toegewezen aan de Beiersche Volks partij. De minister-president graaf Lerchenfeld zal zelf deze portefeuille waarnemen. 38 „Volkomen," antwoordde mijn vader. „En »k heb daartoe reden." „Juist 1 U heeft reden daartoe," hernam lord Alceston. „U waart om de een of andere reden belangstellend in dat geval. Bij het onderzoek heeft u zich zelf aangeboden om de vrouw te herkennen. U waart gelukkig, dat men u op grond dat u haar wel eens vroeger in het buiten land had gezien, had toegestaan de kosten voor hare begrafenis liet betalen. U is zelf op He begrafenis geweest in gezelschap van uwe dochter, mejuffrouw de Feurget." Mijn vader veranderde spoedig van houding. Zijn onnatuurlijke kalmte had hem verlaten en hij zag er angstig, bijna vreeswekkend uit. Het antwoord dat hij gaf was scherp en Verdacht. „Hoe weet ge dat vroeg hij snel. „Mijn naam stond toch niet in de krant?" ,,Neen," antwoordde lord Alceston. „En nu mijnheer, zeg mij om Gods wil, wie was de Vrouw?" Er was een oogenblik stilte kort maar Vreeselijk terwijl ik daar stond met de oogen gevestigd op die twee mannen. Ik kpn mijn DUITSCHLAND TEGEN FRANKRIJK. Het kabinet is hedenochtend om half 11 wederom bijeengekomen om de kwestie van de schadevergoedingen en de Fransche nota, even als den algemeenen buitenlandschen politieken toestand te bespreken. Men is het er nog niet over eens, welke stap pen de rijksregeering naar aanleiding van de laatste Fransche nota zal doen. Het oorspronke lijke plan, heden een nota van antwoord naar Parijs te zenden en opnieuw op de onmogelijk heid te wijzen, de betalingen aan de verreken- kantoren in hun t.egenwoordigen omvang te voldoen, schijnt, naar men mededeelde, wederom te wankelen en men spreekt er momenteel over, dat het kabinet nog één stap overweegt, n.l. van een officieel antwoord heelemaal af te zien en Frankrijk het antwoord te geven in den vorm van een bijzondere bekendmaking bij monde van den rijkskanselier. De „Temps" schrijft, dat alles er op wijst, dat het Duitsche antwoord op den tweeden brief van Poincaré ontkennend zal luiden, en voegt er aan toe, dat in dat geval de dwangmaat regelen hedenmiddag in zullen gaan. voor het eerst drinkwater kunnen krijgen, sinds de opstandelingen Zondag 1.1. bij hun vertrek de waterleiding hadden vernield. ITALIË. De bladen melden, dat het einde van de staking aanleiding heeft gegeven tot eenige inci denten van ernstigen aard. TeBari zijn twee man nen in een botsing met een troep communisten gedood. Te Livorni vielen twee dooden, te Inola, Menza en Ancona één doode. Aan de „Tribuna" wordt uit Livorno gemeld, dat de fascisten, toen zij gisteren het aftreden van den socialistischen gemeenteraad verkregen hadden, de Kamer van arbeid en verscheidene communistische veree- nigingslokalen ontruimd hebben. De fascisten zijn daarbij met de politie in conflict gekomen, die van machinegeweren gebruik maakte. Er is een man gedood twintig zijn er gekwetst van wie er twee stervende zijn. De fascisten hebben gisteren te Milaan de communistische gemeente raadsleden uit het stadhuis gejaagd. D'Annunzio heeft een vlammende redevoering gehouden te gen „de slechte communistische herders." ENGELAJVD. De indruk van Lloyd George's rede in het Lagerhuis was in hoofdzaak, dat zij Engeland zal beletten toe te stemmen in eenig voorstel van Poincaré om nieuwen drang op Duitschland uit te oefenen of over te gaan tot algemeene sanc- tiefe. Men vraagt zich inmiddels af, of Engeland zich door de nota van Balfour en nu door deze ministerieele verklaring niet wat te zeer de han den heeft gebonden en of het niet wenschelijker ware geweest dat Lloyd George naar de bespre king was gegaan met de vrije hand, waarvan hij zelf sprak in zijn redevoering, zonder vooraf te hebben vastgesteld wat hij wel en wat hij niet zou toegeven. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Schanzer en Parafore, de nieuwe Italiaansche minister van financiën, zijn gisteravond naar Londen gereisd. IERLAND. De bladen pubHcecren telegrammen, waarin de vermeestering van Cashel door de regeerings- troepen wordt beschreven. De opstandelingen, van wie was gemeld, dat zij een bijna onneemba re positie innamen, bevonden zich in een natuur lijke rotsvesting, die de omringende vlakte beheerscht. Zoodra echter de eerste regeerings- troepen die door de bosschen en velden naderbij rukten gezien werden, namen de rebellen de wijk. De nationale troepen werden op hartstoch telijke wijze verwelkomd door de stedelijke bevolking, die beurtelings lachten en schreiden. Men zegt dat De Valera Dinsdag nog in de stad was en bevolen had, de plaats tot het uiter ste te verdedigen. Zelf was hij echter niet geble ven doch hij was teruggeweken naar Glogheen, ten zuiden van Cahir. Hierin ziet men een nieuw bewijs, dat de opstandelingen versterkte stel lingen willen innemen langs de oevers van de Blackwater-rivier, waardoor zij de stad Cork zouden beheerschen. Men beschouwt de inneming van Cashe als een zaak van belang omdat daardoor het gevechts front rechter is geworden. Het front loopt thans van Tipperary, over Golden en Cashel naar Col- lan. Flet wordt steeds duidelijker, dat de opstan delingen niet geneigd zijn tot vechten en nie mand verwacht dat er een slag zal plaats vinden wanneer Glonnel wordt bereikt. De dagbladcorrespondenten hebben geconsta teerd, dat Tipperary snel tot normale toestanden terugkeert De bevolking heeft er gisteren weer hart hooren slaan. Toen verbrak mijn vader het eerst de stilte Had het langer geduurd, ik had zeker mijn aan wezigheid aldaar verraden, zoo zenuwachtig was ik geworden. „U doet deze vraag met zooveel vertrouwen, lord Alceston, alsof u recht daartoe hebt. Ik raad u evenwel in uw eigen belang aan om niet te zeer op de beantwoording daarvan aan te dringen:" „Ik wil een antwoord hebben," zeide lord Alceston terwijl zijn lippen beefden. „Men heeft mij verteld, M. de Feurget, dat die vrouw was Cecile d'Augeville, de vrouw van mijn vader. Is dit zoo U kende haar en u heeft het doode lichaam gezien. Is het niet waar „Ja, zij was het." Weer werd het doodstil. Lord Alceston stond daar bijna een minuut met de hand voor het gelaat. Ik had veel willen geven, indien ik naar hem toe mocht gaan en trachten hem te troosten. De tranen stonden mij in de oogén, maar ik mocht mijn tegenwoordigheid niet verraden. „Waarom heeft u niet willen zeggen wie de doode vrouw was vroeg lord Alceston weer. Mijn vader trok de schouders op. „Wat zou daarmede gewonnen zijn. Ik wist dat je vader om den tuin geleid was en 'at hij hertrouwd was. Ik wilde dat ik toen in staat GRIEKENLAND. De Grieksche regeering heeft haar hoogen commissaris last gegeven in Ionië een zelfbe'-tu- rende administratie te vestigen. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de vertegenwoor digers vah Frankrijk, Engeland en Italië een nota overhandigd. In de door de Grieken bezette deelen van Klein-Azië is, naar aanleiding van de onafhankelijkheids-proclamatie, groote op winding onder de Mohamedaansche bevolking ontstaan. Protestvergaderingen, tegen Grieken land gericht, worden met geweld onderdrukt. DE STAKING IN DE VER. STATEN. De eerste botsingen, in verband met de poging om in de mijnen te werken onder bescher ming van de troepen, hebben vandaag plaats gehad te Taunton, waar de nationale garde in een hinderlaag is gevallen. Het gevecht duurde meer dan een uur. De verliezen zijn nog niet bekend. Rijnsleepvaarl. Volgens een bericht uit Mannheim h. bh en de Duitsche transportarheidershond en de centrale bond van machinisten en stokers naar aan leiding van de bedreiging der reeders, dat zij hun geheele bedrijf op den Rijn zouden stopzet ten, tenzij de sympathiestaking voor het sedert 10 Juli stakende personeel der Nederlandsche Rijnbooten en -reederijen onmiddellijk werd opgeheven, besloten althans met Duitsche sche pen het verkeer van ennaarNederlandsche havens te hervatten. De reeders verlangen echter dat al de Neder- landsche sleepkancn gesleept, geladen en gelost worden. Het Nederlandsche personeel op deze kanen is werkwillig. Het gaat er dus nog slechts om het Duitsche personeel tot hervat! ing van den arbeid te bewegen. Het rijksgraanbureau te Berlijn, dat tengevol ge vande staking gebrek aan graan heeft gekre gen,heeft hetministerievan arbeid ombcmiddeling verzocht, zoodat er kans op een spoedig einde van het conflict bestaat. ALLERLEI. Naar de Echo de Paris uit Mainz verneemt, heeft de-politie te Sarrobruck vier mannen ge arresteerd, die verdacht worden van deel te hebben genomen aan het complot tegen Poin caré. Alle vier waren zij indertijd uit Frankrijk gezet in verband met revolutionaire agi tatie. Zij stonden in betrekking met de organisa tie Consul. In Juli hebben ruim 128.000 personen in de Berlijnsche hotels gelogeerd. 32.000 hunner of 25 waren buitenlanders. Het is de eerste maand dat een dergelijk percentage buitenlan ders in Berlijnsche hotels heeft vertoefd. Aan het hoofd van de lijst staan de Ver. Staten met3764 bezoekers, Nederland neemt de vijfde plaats in met 2499. Een groote brand heeft teBoedapest. gewoed in 2 warenhuizen. De schade bedraagt een milliard Hongaarsche kronen. Meubelen, gummi-artike len, rotatie-papier en andere goederen verbrand den. Het beroep van de moordenaars van veld maarschalk Wilson de Ieren JosephO'Sullivan en Reginald Dunn tegen het doodvonnis, waartoe zij waren veroordeeld is afgewezen. Naar Ifavas meldt heeft de militaire Enten te commissie in de vesting Neiss (Silezië) duizend ton oorlogstuig (geweermunitie, kruit en gra naten) ontdekt. Het wereldcongres der Christelijke Jonge- mannenvereenigingen is gisteren te Kopenhagen geopend. ware geweest naar hem te gaan en hem te troosten, maar ik heb het niet gedurfd." „En, M. de Feurget, hoe kon u weten dat die vrouw uw schoonzuster was?" „Dat zal ik u zeggen. Juist voor mijn vrouw stierf, had zij ontdekt dat haar zuster nog leef de en zij deed mij beloven dat ik alle moeite zou doen dat zij niet naar Engeland zou gaan om zich daar te gaan wreken. Ik ontdekte dat zij naar Londen was gegaan en ik volgde haar. Ik las de bladen het bericht van den moord op een vreemde vrouw. Instinctmatig ging ik er heen en herkende haar." Lord Alceston scheen nog iets te willen vra gen, maar de moed scheen hem daartoe te ont breken. Eindelijk vroeg hij op een zachten, zenuwachti- gen toon „Heeft u eenig idéé, wie de moorenaar kan zijn Deze vraag bracht mijn vader even als lord Alceston in de war. Hij werd wit als krijt, en kon geen antwoord geven. Eindelijk zntwoordde hij schor „Het is beter dat wij dit onderwerp laten liggen. Elkeen mag zijn eigen gedachten daar over hebben, maar het is niet noodig, om daar over te spreken." „Laat ons naar binnengaan," vervolgde hij. „Ik heb mijn gasten reeds lang genoeg alleen Gedep. Staten van Z.-Holland. Gedeputeerde Staten hebben besloten le. Den post voor onvoorziene uitgaven uitge trokken op de begrooting van de gemeente Gie- sendani, zooals die door den Raad in zijn ver gadering van 9 November 1921 is vastgesteld, van 3382.68 terug te brengen tot 2182.68. 2e. Den post op de begrooting van de gemeen te Leenbrack voor 1922, voor jaarwedde van den ontvanger uitgetrokken tot een bedrag van 450 te verhoogen tot 650 en den post voor onvoorziene uitgaven met gelijk bedrag te ver minderen en alzoo van 2450.641/2 terug te brengen tot 1800.641/2. 3e. Den post op de begrooting vande gemeente Nieuwland voor 1922 voor jaarwedde van den ontvanger uitgetroken tot een bedrag van 350 te verhoogen met 650 en den post voor onvoor ziene uitgaven met gelijk bedrag te verminderen en alzoo terug te brengen van /2451.387s tot 1801.3872. Spoorwegen. De R.K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St. Raphael" en de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hebben zich tot den Ministerraad gewend om intrekking van de loonsverlaging voor het personeel der Centrale Werkplaatsen en behandeling van het werk- plaatspersoneel op gelijken voet met het overige spoorwegpersoneel. In het adres wordt er op gewezen, dat het verband tusschen de loonregeling van spoor wegpersoneel en die van het rijkspersoneel noch door de directie der Spoorwegen, noch door de Regeering wordt ontkend. Het wordt daarom niet juist geacht een deel van het spoorwegpersoneel ongunstiger te behandelen dan het overige deel en dan het Rijkspersoneel. Van dit adres werd een afschrift gezonden aan de directie der Nederlandsche Spoor wegen, met verzoek de in het adres vervatte aangelegenheid een punt van bespreking te doen uitmaken z.n. op een speciaal daarvoor te beleggen bijeenkomst van directie met ver tegenwoordigers van bonden, waarin werk- plaatspersoneel is georganiseerd. Rood verbleekt. De heer Haaiman, voorzitter van de Socia listische Statenfractie in Noord-Brabant voor zitter der soc-dem. raadsfractie in Breda, oud leider der soc.-partij in Noord-Brabant, heeft bedankt als lid van de S.D.A.P. gelaten." Lord Alceston stond daar als versteend. Mijn vader liep op hem toe en de handen op zijn schouders zettende, zeide hij „Kom mede naar binnen, lord. Denk er aan dat wij alleen deze zaak en dat zij met ons in het graf gaat." Lord Alceston scheen zich zeil' wakker te schudden. „Dank u, M. de Feurget. Ja, ik zal mede naar binnen gaan. Maar nog een woord over wat anders. M. d'Aubron was heden avond uw gast?" „Ja, maar een die hier niet, dikwijls komt en die niet welkom is Het was zijn eerste en zijn laatste bezoek." „Dat verheugt mij. Ik hoorde in het hotel dat men mijn neef met hem had zien spe len," „Ik heb hem in het Casino gezien," ant woordde mijn vader, „en Mr. Carlyon heeft beloofd van avond bij hem te gaan. Ik wist dat dit een gevaarlijke visite voor hem was en daarom heb ik hem uitgenoodigd hierheen te komen. Ik was blijde dat mijn vader plotseling zoo vriendelijk was geworden voor lord Alceston. De twee heeren liepen langzaam naar binnen. Ik stond op en liep zachtjes den tuin uit ging naai mijn kamer. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1