DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Liefdé en Haat. 45ste Jaargang. Dinsdag 8 Augustus 1922. No. 13409. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus :|38. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën 15 regels ƒ1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat, ingevolge besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 24 Juli 1922 no. 88 lo. de opening der jacht op klein wild, ver meld in art. 17 derWet van 13 Juni 1857 (Staats blad No. 87) voor dit jaar in de Provincie Zuid- Holland is vastgesteld op Zaterdag 2 September a.s. met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op Maandag 2 October aanstaande mede met zonsopgang. 2o. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e, der aangehaalde wet 3o. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts twee malen 's weeks, en wel des Woens dags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. Schiedam, 7 Augustus 1922. Buitcnlantisak Nieuws. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. De geallieerde conferentie over de schadever goedingen ving gister voormiddag om elf uur in Downing Street aan. Het vacantiehoudende Londensche publiek nam de gelegenheid waar om den veelbesproken Franschen premier en zijn collega's eens van nabij te zien, en de poli tie moest ruim baan voor zijn auto maken. Behalve de reeds gemelde gedelegeerden van Engeland, Frankrijk, België en Italië, neemt ook de Japansche gezant te Londen aan de besprekingen deel. Alle vijf gedelegeerden zijn vergezeld van eenige deskundigen, zoodat ruim dertig personen aan de conferentie deelnemen. De eerste zitting waarin in breede lijnen te behandelen kwesties werden besproken, duur de tot een uur, en de tweede zitting ving om half vijf n.m. aan. Lloyd George en Poincaré hielden een lange rede. Poincaré diende een definitief schema in, dat op zijn verlangen geheim wordt gehouden. Dit schema is voorgelegd aan een commissie van financieele deskundigen, die heden zal bijeenkomen, en rapport zal uitbrengen aan de algemeene conferentie. Algemeen acht men de conferentie van zeer groot belang. DE SANCTIES VAN FRANKRIJK. Volgens berichten uit Straatsburg zijn daar de eerste uitzettingsbevelen tegen Duitsche onder danen afgekondigd. In Duitsche kringen in dén Elzas moet groote opwinding lieerschen, daar men een uitzetting op groote schaal vreest. Het persbureau van het oppereoinmissariaat in Elzas Lotharingen meldt dat de banken en andere financieele instellingen de door Duitsche onderdanen bij hen gedeponeerde effecten en gelden niet meer mogen uitbetalen. De verschillende Duitsche departementen hebben gister de juridische geldigheid van de eerste maatregelen der Fransche regeering be sproken. In een kabinetszitting, die gister om vijf uur plaats vond, is het resultaat dezer be sprekingen medegedeeld. De Duitsche regeering overweegt thans, of zij op de nieuwe Fransche maatregelen met maatregelen van denzelfden aard om met een protestnöta zal antwoorden Zij zal intusschen waarschijnlijk geen besluit nemen, alvorens het beloop van de conferentie van Londen te kennen. DE MORATORIUM-KWESTIE. De Berlijnsche correspondent van de New- York Herald" heeft een onderhoud gehad met den rijkskanselier dr. Wirth, waarbij deze ver klaarde, dat Duitschland de betalingen in goud onmogelijk verder kan voortzetten, daar het niet meer beschikt over de inkomsten van voor den oorlog. Door het verlies der Duitsche handels vloot, de vermindering der productie, zoomede de beperking der afzetgebieden bedraagt de Duitsche uitvoer nog nauwelijks 30 percent van den uitvoer vóór het uitbreken van den oorlog. Daarentegen moet Duitschland op het oogenblik 38 percent van zijn broodgraan in voeren tegen 28 percent in 1914, waardoor de invoer van grondstoffen in dezelfde mate is afgenomen. Slechts door een internationale leening kan Duitschland in staat worden ge steld om zijn betalingen voort te zetten. Ook door nieuwe belastingen kan Duitschland geen grootere bedragen in goud verkrijgen, daar de depreciatie der mark te snellen voortgang heeft gemaakt. Deze depreciatie is zoover voort geschreden, dat op het oogenblik de geheele Duitsche industrie voor enkele millioenen dollars zou kunnen worden gekocht, hitgeen. echter een slechte kapitaalsbelegging zou zijn, want het buitenland zou hoogstens 2 percent rente in goud uit zulk een belegging kunnen maken. De rijkskanselier eindigde zijn uiteenzettin gen met er nogmaals met nadruk op te wijzen, dat het eenige middel om den toestand van Duitschland te verbeteren is de verhooging van den uitvoer en een moratorium, dat de verdere daling der mark zou tegenhouden. 40 ,,Ik zal daar muziek en talen onderwijzen. In alle gevallen zal ik u niet meer tot last trek ken." Mijn vader was doodsbleek en in den aanvang dacht ik dat het woede was maar later bleek mij dat het een heel ander gevoel was. ,,Het spijt mij dat je zoo ongelukkigzijt," zeide hij langzaam. „Ik heb dit nooit geweten en we zullen nader daarover spreken. Ik zal zien of daarin geen verandering kan komen." Na deze woorden verliet hij mij. HOOFDSTUK II. Lord Alceston zelf, vertelt nu verder Ik weet nu alles. De geschiedenis die Neill- son mij verteld heeft, toen wij dien nacht ons krampachtig aan de rots vasthielden, is waar. Ik heb ernooit aan gedacht en toch klonk dit alles mij als een veroichtsel in de ooren M.de Feurget was onwillig genoeg voor hij mij iets vertelde. De wraak van Cécile d'Augeville is verschrikkelijk geweest. Aan mijn vader durf ik niet meer denken, noch aan mijn moeder, noch aan mij zelf. De raad van M. de Feurget ITALIË. Gisteren werd te Circelle een fascist gedood en een andere gewond. Naar aanleiding hiervan staken de fascisten de Kamer van Arbeid en het vereenigingsbebouw der spoorwegarbeiders in die stad in hrand. Er werden enkele personen ge wond. Driehonderd fascisten hebben een aanval ge daan op de bureaux van het socialistische blad „Lavoro," te Genua, waar ze de rollen papier in brand staken. Overigens heerscht rust in de stad. BEIEREN EN HET RIJK. Uit Berlijn wordt gemeld De aankomst van den Beierschen minister president, graaf Lerchenfeld, te Berlijn, die gis teren. verwacht werd, is om redenen, die geen verhand houden met eenige overweging over de noodzakelijkheid der conferentie, korten tijd uitgesteld. De Beiersche premier zal, naar de ,,B. Z. am Mittag" verneemt eerst over eenige dagen komen. In verhand met de nuchtere op vatting van den stand van zaken, waartoe beide partijen intusschen gekomen zijn, zullen de besprekingen wel spoedig tot het gewenscMe resultaar leiden. Volgens een nadere mededeeling van dén Beierschen gezant aan den rijkspresident zal de Beiersche minister-president, graaf Lerchenfeld met den minister van Binnenlandsche Zaken en den minister van Justitie, Woensdag naar Ber lijn vertrekken. IERLAND. De aanval van de zuidelijke regeeringstroepen op Cork is begonnen en schijnt een voor de aan vallers gunstig verloop te nemen. Kilmallock, waar De Valera zijn hoofdkwartier had gevestigd, is genomen. Officieel wordt, medegedeeld, dat de rebellen Zaterdagavond getracht hebben bruggen op te blazen in de stad en het graafschap Dublin. De poging mislukte geheel door het optreden der nationale troepen, die meer dan 60 gevangenen maakten. Gemeld wordt, dat de Iersche rebellen nieu we voorstellen aan de Iersche regeering heb ben gedaan om de vijandelijkheden te beëindi gen. De Iersche regeering verlangt in haar voorwaarden de uitlevering van alle oorlogs materiaal en het ontruimen van alle inbeslag genomen bezittingen. Generaal Michael Collins heeft verklaard, dat de gevechten zullen eindigen, wanneer de re bellen hun wapenen hebben uitgeleverd en de uitspattingen zullen hebben opgehouden. GRIEKEN EN TURKEN. I5it Constantinopel verluidt Ingevolge aanvullende opdrachten van den Griekschen opperbevelhebber heeft generaal Wlachopoelos den bevelhebber der geallieerde strijdkrachten te Konstantinopel laten weten, dat de Grieksche troepen drie K.M. achter de afbakingslijn worden teruggetrokken. De afba kening van de nieuwe onzijdige strook zal onver wijld beginnen. De Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken Theotokis verklaarde, dat de Grieksche regeering er niet aan denkt de troepen naar Con stantinopel te doen opmarcheeren, doch het re sultaat van de geallieerde conferentie over het Nabije Oosten afwacht. CIIINA. Behalve Tangsjaoji en Wellington Koo zijn in het nieuwe kabinet opgenomen Kao-ling-wei als minister van financiën, generaal Tsjang- tsou-tsjeng als minister van oorlog, admiraal Litingsjin als minister van marine, Loebsin als minister van handel, Kaoenghoeng als minister van verkeerswezen en Wa.ngtsjoeng-Loei als mi nister van onderwijs. Er is een presidentieel besluit verschenen, waarbij Tangsjaji wordt benoemd tot minister president en Wellington Koo tot minister van buitenlandsche zaken. JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Regent de verdragen door Japan gesloten op de conferentie te Washington, heeft bekrachtigd. was goed. Ik moet nadenken voor ik verder handelend optreed. Wat heb ik toch gedaan dat het noodlot mij zoo bitter vervolgt Maanden lang heb ik gedacht de gedachte aan haar te verbannen en nu op het oogenblik van mijn wanhoop, brengt het noodlot haar weer onder mijn oogen en tracht mij krankzinnig te maken. Ja, krankzinnig ben ik, want die schijn van blijdschap moet weer veranderen in bitter berouw wanneer ik daarnaar grijp. En toch, nu is het te laat om verstandig te zijn te laat wanneer reeds een drukje van haar vingers, een enkele blik van haar oogen of een woord van haar lippen, vreugde in mijn hart kunnen brengen en mijn bloed met wild verlangen stroomen doen. Te laat telaat! Ik bemin haar ik, die haar als erfenis slechts schande kan geven. Ik ben mijn moeder gaan opzoeken.Godgeve dat de herinnering aan dat bezoek verdwijnen zal. Zij was in Gordon Park in Leicestershire, haar geliefkoosd plaatsje. Elk woord dat ik met haar sprak staat mij nog duidelijk voor den geest. Wat voor verzachting zal ik ondervinden, wanneer ik' ze neer schrijf Ik weet het niét en toch gevoel ik behoefte dit té doen. Het was reeds avond toen ik daar aan kwam. Ik vond mijn moeder bij den haard van een half duistere kamerwantslechts één kaars brand de op een tafeltje. ALLERLEI. Uit Moskou wordt vernomen, dat de meeste buitenlandsche hulporganisaties in Rusland met 1 September zullen ophouden te werken. De Duitsche Rijksbank zal binnenkort biljetten van 500 mark gaan üitgeven. Tot leider van de Amerikaansche afdeeling der Britsch-Amerikaansche commissie, die een onderzoek zal instellen naar de wreedheden in Armenië, is benoemd de generaal-majoor Har bord, die reeds meer dan een maand in Frankrijk vertoeft voor een speciale missie. De verbinding tusschen de Ver. Staten en Ierland, Frankrijk, Duitschland en Noord- Europa is gisterochtend afgesneden, waarschijn lijk doordat het telegrafisch station te Water- ville in Ierland door de Iersche ongeregeldheden is genomen. Binnenland. Consulaten. Bij Kon. besluit is de heer H. H. Dresselhuys erkend en toegelaten als consul van Hongarije te Rotterdam, voor de provinciën Zeeland, Noord- Brabant, Limburg en Zuid-Holland, met uit zondering van 's-Gravenhage en Scheveningen. De veenderijen. De Minister van Arbeid heeft aan hoofden of bestuurders van veenderijen in alle gemeen ten des Rijks vergunning verleend, dat arbeiders van 16 jaren of ouder werkzaam in veenderijen, gedurende het tijdvak van 7 Aug. tot en met 16 September 1922 tien uren per dag en vijf en vijf tig uren per week arbeid verrichten. Hel N. A. S. De uitslag van het referendum onder de leden van de bij het N.A.S. aangesloten organisa ties over al of niet aansluiting bij de Roode Vak- Internationale van Moskou is, dat het N.A.S. zich niet zal aansluiten. Spoorwegen. In een gisteravond in Den Haag gehouden, druk bezochte vergadering van de afdeeling Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en Gouda van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche spoorwegen is met alge meene stemmen de volgende motie aangenomen De afdeelingcn enz., gezien le het slot van den brief van de directie der Nederlandsche spoor wegen, gevoegd bij het nieuwe pensioennntwerp, betreffende uitstel van verbetering van pensioen; 2e. den brief van den raad van commissarissen aan de ministers van waterstaat en van finan ciën, Spréken hun felle verontwaardiging over de uit deze bescheiden blijkende gedragslijn uit en dragen het hoofdbestuur van de B.A.N.S. op, zich met alle ten dienste staande middelen tegen de in uitzicht gestelde verslechtering te verzetten gaan accoord met alle daarvoor door het hoofdbestuur noodig geoordeelde middelen, zoo noodig de uiterste, en dragen verder het hoofdbestuur op, samenwerking te bevorderen tusschen de andere organisaties zoowei van spoor weg als van rijkspersoneel, en een spoedige be slissing te nemen inzake aansluiting bij een vakcentrale. Internationale Justitie. Het Permanent Hof van Internationale Justi tie heel't thans, overeenkomstig zijn reglement, zijn kamer voor summiere procedure voor het jaar 1923 samengesteld. De gewone jaarlijksche zitting van het Hof nadert haar einde en aan het einde van de gewone zitting van ieder jaar moeten de leden van de summiere kamer voor het vol gend jaar gekozen worden. Het resuitaat van de vevki,ezing,is geweest, dat de heeren Loder (Nederland), Moore (Vereenigde Staten) en Weiss (Frankrijk) de kamer zullen vormen. De heer Loder zal in zijn hoedanigheid van president van het Hof ook de kamer presi- deeren. Als plaatsvervangende leden zijn gekozen Lord Fischer (Groot-Britannië) en de heer Alta- mira (Spanje). Zooals men weet, is de kamer voor summiere procedure in het leven geroepen „voor de spoedi ge afdoening der zaken" en is zij alleen bevoegd, indien de partijen in het geding het erover eens zijn, liever voor haar te procedeeren dan voor het voltallige Hof. Zij zag er vreeselijk uit, zoo had de smart haar stempel op het gelaat dezer vrouw gedrukt. Ik was veel veranderd maar hierbij niet te ver gelijken. Zij kugte mij en ik ging naast haar zitten. „Moeder", zeide ik, „ik heb u veel te vertellen Thans weet ik alles." „Ik deed mijn best dat je het niet zoudt weten" antwoordde zij. „Dat weet ik en ik zou zeker gelukkiger zijn indien ik uwen raad had opgevolgd. Maar nu is het te laat. „Ja, nu is het te laat" antwoordde zij werk tuiglijk. „Dat alles heb ik van Neillson vernomen. Ik wist niet dat hij zich in het kasteel Clanavon verborgen had toen ik daar heen ging, Weet u nog moeder,wat ik u zeide toen u weigerdet mij alles mede te deelen „Je zwoer dat je zelf alles zoudt uitvinden. Oh, Bernard, waarom heb je je moeder niet geloofd Je zoudt er zelf heel wat ellende heb ben bespaard." „Ik had geen rust of duur, moeder, voor ik alles wist. U wildet mij niet helpen en daardoor deed u mij dubbel lijden. Mij scheen het toe dat mijn vader boven elke verdenking verheven was. Ik ging het eerst naar Mr. Brudnell, maar ook deze wilde mij niets vertellen en toen be sloot ik de papieren van mijn vader na te zien. Het sleepvaartbedrijï. Eenige bij de staking betrokken kapiteins en machinisten hebben zich Zaterdagavond en vanmorgen bij de reederijen aangemeld om weer te gaan varen, op de sedert 1 Maart geldende voorwaarden, dus op dezelfde voorwaarden, welke bij het uitbreken van de staking van kracht waren. In strijd metlóopende geruchten, vernemen wij van de commissie tot regeling van de loons- en arbeidsvoorwaarden in het Rijnsleep- en scheep vaartbedrijf en de vaart naar België, dat deze te allen tijde bereid is geweest en nog is, een contract op de bij het uitbreken van de staking geldende loons- en arbeidsvoorwaarden af te sluiten. Die van Gorsvenor Square had ik reeds nage zien en daarom ging ik naar Clanavon. „Dat was je ongeluk" sprak mijn moeder zacht. „Het scheen mij toe dat vrouw Smith al erg zonderling deed toen zij mij het torenkamer tje liet zien. Ik onderzocht de kamer maar vond niets in het eerst. Daarna veinsde ik heen te gaan, kwam in den nacht uit mijn schuil- plaatst en verraste iemand in die kamer. Later bleek het Neillson te zijn. Maar Neillson was in een onderaardsche gang gevlucht en daar werden wij door den vloed overvallen. Neillson geloofde vast en zeker dat het nu mpt, ons ge daan was en vertelde mij toen het vreeselijk geheim." „Dan nog moest hij je niets verteld hebben" zeide zij zacht „Hij deed dit om mij het sterven gemakkelij ker te maken," antwoordde ik. „Dat wij aan den dood zijn ontsnapt is mij een raadsel. Toen ik weer tot bezinning kwam, vernam ik dat Neillson ook werd gered, hetgeen ik nauwelijks gelooven kon Hij was nog zeer ziek toen ik Clanavon verliet. Weet u hoe het verder met hem afgeloopen is „Ik heb vanmorgen een brief van vrouw Smith gekregen. Zij zegt dat hij beter is en van een reis spreekt. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1