DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Donderdag 10 Augustus 1922. No. 13411. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiên; 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Geen vlotte gang. Uit Londen verluidt d.d. 9 Augustus. Men is het er te Londen vanochtend algemeen over eens, dat de kans op het bereiken van overeen stemming onder de geallieerden uiterst gering is. Men meldt, dat de deskundigen er niet in zijn geslaagd gisteren tot eenigerlei wezenlijken maatregel van vergelijk te komen inzake de door Poincaré ingediende voorstellen. Men zégt, dat de Engelsche, Japansche en Italiaansche deskundigen het onmogelijk achten deze voor stellen goed te keuren, terwijl de Belgische des kundigen niet de minste geestdrift er voor toon den. Men zal zich herinneren, dat Lloyd George bij zijn voorstel om de denkbeelden van Poincaré door een commissie te laten onderzoeken zei, dat het noodzakelijk was na te gaan of elk plan profijt zou opleveren of alleen maar meer moeite veroorzaken. De meening van de meeste des kundigen schijnt te zijn, dat de Fransche plan nen dezen toetsteen niet kunnen doorstaan. De commissie heeft Bemelmans opgedragen haar rapport samen te stellen. Terwijl de deskundigen vergaderden, zijn er zoowel gisteren als vandaag particuliere gesprek ken gevoerd tusschen Lloyd George en Poincaré en de andere afgevaardigden. Men hecht natuur lijk de grootste beteekenis aan de bijeenkomst van vandaag. De „Daily News" herrinnert er aan, dat bij een vroegere gelegenheid de commissie van her stel een tijdelijk moratorium aan Duitschland heeft toegestaan zonder de mogendheden, welke in die commissie vertegenwoordigd zijn afzonder lijk te raadplegen, en mex-kt op dat zij tot een dergelijk besluit bij meerderheid van stemmen bevoegd is. Waar dit zoo is, zegt de „News", is de toestand, Welke den 15en Augustus onder de oogen moet worden gezien bij het vei'vallen van den termijn van de Duitsche betaling, minder gunstig, dan het geval zou zijn indien volledige overeenstemming tusschen de geallieerden ver- eischt ware. De „Petit Parisien" verneemt uit Londen, dat Poincaré aan een noenmaal in het Fransche gezantschap over de mogelijkheid gesproken heeft om zijn vrijheid van handelen te hernemen. Lloyd George heeft vrij ronduit als zijn meening uitgesproken, dat een breuk van de entente z.i. waarschijnlijk zoo niet onvermijdelijk was, wat voor beide landen betreurenswaardig zou zijn. Uit Londen wordt nader gemeld Dë commissie van ministers van Financiën en deskundigen zette gister haar beraadslagingen voort omtrent de voorstellen van den Franschen premier betreffende de Duitsche waarborgen. De beraadslagingen duurden den geheelen dag, doch na het einde van de zitting was het rapport nog niet gereed. Irx ieder geval is nog geen overeenstemming tusschen de Bi-itsche en Fran sche premiers bereikt aangaande de voorstellen van Poincaré. Reuter verneemt, dat er in verbancfmet het feit, dat er geen vooruitzichten bestaan op een overeenstemming tusschende geallieerden, beslo ten is, tegen heden een Britschen kabinetsraad bijeen te roepen. De ministers die met vacantie naar elders waren vertrokken, zullen in allerijl moeten terugkeeren. Naar verluidt, is de toe stand ongetwijfeld ernstig en zullen er door het kabinet belangrijke besluiten moeten worden genomen. Ook de Fransche ministerraad zou bijeengeko men. De Fransche pers is 't met de houding van 42 Poincaré geheel eens, én kant zich zeer tegèn die van Lloyd George. De laatste bericht en zeggen dat de commissie der deskundigen gisteravond haar rapport heeft ingediend. Eenstemmigheid is niet bereikt. Alle Fransche voorstellen zijn verworpen. Alleen ten opzichte van de kolenmijnen vonden de Ffanschen den steun der Belgen. Hét resultaat is, dat er heden geen andere zitting dan deEngelsche kabinetszitting zal plaats hebben. Als de Fran schen niet bijdraaien, is de conferentie mislukt. Men wacht nu het besluit af van de Franschen, die door isolatie in een eigenaardige positie zijn. De conclusie vah het rapport is, dat (le Fransche voorstellen niet productief zijn.. Zij brengen geen geld in. Men constateerde bijvoor beeld, dat het in beslag nemen van het percen tage van de industrie de Duitsche regeering zou dwingen voor schadeloosstelling der eigenaars papiei-marken te laten drukken, waardoor slechts nieuwe inflatie zou komen. Deze e.onstateeririg is teekenend voor den van de Fransche denk-, beelden afwijkenden geest der overigen. IERLAND. De nederlaag van de Iersche opstandelingen ontwikkelt zich snel tot eep paniek. Sinds Za terdag zijn zij meer dan 30 Eng. mijl terugge trokken, en thans zijn zij bezig Abbeyfeale, op de grens van het graafschap Cork, in staat van tegenweer te brengen. De troepen van den Vrij staat zitten hun dicht op de hielen. Het schier eiland Dingle, waar de rebellen zich thans sa mentrekken, is thans vrijwel geisoleerd van de rest van het graafschap Kerry. HOOFDSTUK IV. M. de Feurget scheen erger te worden. Urén lang zat hij soms in zee te staren zonder het hoofd om te wenden, als zag hij een spook gestalte die hem noodzaakte daarop te kijken. Marie zat dikwijls naast hem en wanneer hij heldere oogenblikken had, dan trachtte zij hem te troosten en smeekte hem haar te zeggen wat hem toch wel in dien toestand had ge bracht. Maar dan gaf hij soms in het geheel geen ant woord of verzocht haar nooit daarnaar te vra gen. Op een heerlijken morgen toen zij weer met haar vader zat kon zij zich niet bedwingen haar liefde voor lord Alceston voor hem geheim te houden. Mijn vader," sprak zij, „ik heb u iets gewich tigs mede te deelen en ik hoop niet dat u daar over ontevreden zult zijn, immers ik weet dat u lord Alceston Hij liet haar niet eens uitspreken en sprong verschrikt van zijn stoel op. „Rampzaal'ge riep hij uit. „Spreek niet ver der, ik heb je reeds begrepen. O God, het is PORTUGAL. Volgens een Exchange telegram uit Lissa bon, is aldaar een algemeene staking afgekon digd als een protest tegen de nieuwe graan wetten en de prijsstijging van het brood. De meeste winkels zijn gesloten het verkeer in de haven en in de stad zelve is stopgezet. Men verwacht, drt ook het treinverkeer niet ge handhaafd zal kunnen worden. De autoritei ten nemen krachtige maatregelen om de orde te handhaven en onlusten te vooi'komen. Men vreest ernstige wanordelijkheden. De zetel der regeering is naar het fort Cascnes verplaatst. De staat van beleg is afgekondigd. stelt verder voor, dat alle oorlogsschepen van voldoende afmeting voorzien zullen warden van landings- en opstijgingsdekken voor vliegtuigen en becijfert, dat 2500 officieren en 40.000 man schappen naodig zullen zijn voor de bemanning der nieuwe luchtvloot. Verder worden maatrege- leix aanbevolen voor massa-productie van geheel metalen vliegtuigen en van z.g. amphibieën. AMERIKA. De toestand ten gevolge der staking van de spoorwegarbeiders en mijnwerkers is zoo kritiek geworden, dat president Harding aan den leider van 'het congres heeft verzocht om er voor te zorgen, dat de beide Huizen elk oogenblik kun nen worden bijeengei-oepen na de vergadering van het Huis van Afgevaardigden, Dinsdag a.s„ daar het noodzakelijk kan zijn om maatregelen te nemen ten einde de houding der regeering te versterken. De spoorwegmaatschappijen en het spoorwegpersoneel hebben het voorstel van pre sident Hardiiig verworpen, om het werk te lier- vatten, hangende de regelingjdoor den Railway Labor Board van de kwestie van het herstel der anciënniteit. Volgens de „Public Lodger" hebben de vloot- en legerexperts een gemeenschappelijk rapport aan het congres uitgebracht, waarin zij aanbeve len over te gaan tot den aanbouw van duizend nieuwe vliegtuigen voor het leger der Ver. Staten, in toevoeging aan den reeds voorgestelden bouw van 250 vliegtuigen voor de vloot. Deze ma chines voor het leger zouden gelijkelijk ver deeld worden over de kusten van den Atlan- tischen en Stillen Oceaan met reserves op stra tegische punten in het binnenland. Het rapport te laat en het is alles mijn eigen schuld.Ik móest dit eerder begrepen hebben. Ja, jonge lieden in wier aders het bloed zoo snel stroomt. Ik verwonder mij er niets over. En toch het mag niet, het kan niet. Mijn God, heb medelijden met mij Met de handen voor het gelaat viel hij op den stoel neer en weende en snikte als een vrouw. £ij liet hem alleen zitten, totdat hij weer kalm was geworden, en zeide toen „M'n vader, misschien is het beter dat ik dit onderwerp thans laat varen. Maar één ding moet ik u zeggen en dat is dat ik hem lief heb met geheel mijn ziel. U zoudt mij gemakkelijker dwingen afstand van mijn leven té doen, dan mijn liefde prijs te geven. Ook hij bemint mij met al den gloed die in hem is. Waarom mijn vader, waarom mag ik hem niet liefhebben Wat heeft hij u misdaan O, u zwijgt, daar moet een verschrikkelijk geheim achter schui len." „Mijn kind," antwoordde hij zacht „dwing mij niet te spreken. De onwetendheid is beter dan een eeuwigdurende wroeging. Ik kan niet en mag je niets zeggen. Behandeld Bernard Alceston als vriend, als broer zelfs, maar ver eenig je niet met een man die je vader ooit iets zou kunnen verwijten. Hij liet haar geen tijd om verder te vragen en wilde naar de deur loopen. Zijn blik viel weer op de laan en plotseling zakte hij in elkaar. Het JAPAN. Generaal Yamanasje, de Japansche minister van Oorlog, heeft naar de „Chicago Tribune" meldt een algemeen plan voor de vermindering van de Japansche bewapening aangekondigd, met de uitvoering waarvan den 15en Augustus een aanvang zal worden gemaakt. De door den minister van Oorlog aangekon digde legerbezuinigingen voor de eerstvolgende tien jaar beloopen een totaal bedrag van 400 millioen yen (vijfhonderd millioen gulden). Dit zal een vermindering van het leger met 1800 officieren en 56000 manschappen beteekenen. Het aantal paarden zal met 16.000 worden ver minderd, terwijl de totale vermindering vijf divi sies omvat. De dienstijd zal met drie maanden worden verminderd. ALLERLEI. Men meldt, uit Frankfurt a. d. Main, dat de staking der handelsbedienden zich daar uit breidt, zoodat de meeste zaken gesloten zijn, 't geen weer werkloosheid voor tal van werklieden tengevolge heeft.Gister heeft ook het administra tief personeel der dagbladen gestaakt.Geen enkel blad is verschenen.De drukkersgezellen en trans portarbeiders overwegen eveneens een staking. De sowj etverkiezingen zullen in ceixtraal- Rusland dit jaar in October worden gehouden, doch in Siberië en het Noorden, met het oog op de ongunstige verkeerstoestanden in den herfst, reeds in Augustus. Binnenland. Onjuist. Naar aanleiding van het „Resb." artikel, over de R. K. Universiteit schrijft de „Tijd." De mededeelingen van het blad, die ook reeds in de liberale ochtendbladen van heden circu leerden, zijn voor het grootste gedeelte onjuist, en zelfs voor zoover zij in een paar onderdeden juist zijn, kunnen zij slechts verwarring wekken betreffende de voorbereidende werkzaamheden voor de stichting eener R. K. Universiteit. Dat van Nijnegen definitief zou zijn afge zien is evenmin juist als het uitstel der stichting voor jaren en jaren en andere der hierboven gelanceerde bijzonderheden, daar nog geen en kel desbetreffend besluit door het Doorluchtig Episcopaat is genomen. Wij waarschuwen opnieuw tegen voorbarige en onjuiste berichten in verband met de voor genomen stichting der R. K. Universiteit, daar zij een gevaar kunnen zijn voor een goede ont wikkeling der bestaande plannen. Indien er werkelijk iets van beteekenis te berichten valt, zal het hoofdcomité, dat met de voorbereiding door het Doorluchtig Episcopaat is belast, niet nalaten er te gepaster ure mededeeling van te doen. Nadat het bovenstaande reeds was geschre ven, werd de „Tijd", van bevoegde zijde nog verzocht de mededeelingen over de R. K. Univer siteit, gepubliceerd door de „Residentiebode," tegen te spreken. Ten zeerste wordt het lanceeren van derge lijke beslist onjuiste berichten betreurd, omdat zij slechts verwari'ing stichten en de goede zaak alleen ernstig kunnen schaden. schuim stond op zijn lippen en verwilderd rolden de oogen in hunne kassen. Marie werd aan die toestand eenigszins ge woon. Zij schelde en een paar bedienden kwamen binnen, die den ongelukkige opnamen en naar zijn bed brachten. Zij keek even uit het raam en zag een man met een grooten ruiker in de hand naar de villa toeloopen. Het was Nedlson d'e dezen uit naam van zijn meester bracht. M. de Feurget had hem zien komen. Ook deze man scheen voor hem een spookgestalte te zijn. Neillson werd bij haar binnen gelaten en deze gaf de morgengroeten voor lord Alceston en den ruiker dien hij zoo zorgvuldig, alsof het breekbaar goed was, den geheelen weg had gedragen. Hij vertelde haar dat hij uit Engeland over Parijs was aangekomen om zijn jongen meester met evenveel toewijding te dienen als hij diens vader gediend had. Terwijl zij nog aan het praten wa.en, kwam loid Alceston die ve.geefs gewacht had op zijn neef Garlyon, zelf. Hij maakte Marie zijn excuus en zeide haar dat hij zelf den ruiker zou hebben gebracht, indien hij geweteix bad dat hij zoo spoedig zou kunnen komen. Hij had echter met Garlyon afgesproken, maar deze was niet bij hem ge komen en hij was zeer bevreesd dat de jonge man zich eindelijk had laten overreden om De malaise. Tot op heden de gelegenheid tot inschrij ving duurt echter nog veertien dagen heb ben zich ongeveer 500 deelnemers aan de Jaar- beui's te Utrecht in September, opgegeven. Men verwacht evenwel, dat het aantal deelne mers de 700 zeker niet te boven zal gaan. De voorjaarsbeurs van dit jaar telde nog 900 deel nemers. Het terrein buiten het Jaarbeursge bouw, dat gewoonlijk in beslag wordt genomen door stands, zal daardoor in September slechts klein zijn. Hofnieuws. De Koningin-Moeder is vanachtend met den trein van 10 u, 17, waaraan een salonwagen was vastgemaakt, uit Apeldoorn naar Arolsen ver trokken. Zij werd uitgeleide gedaan door de Koningin en de Prinses. Met verlof. De Minister van Oorlog, ad interim van Marine is tot het begin van de volgende maand met. ver lof naar het buitenland vertrokken. Wormerveer. De Wormervecrsche correspondent van „Het, Volk" schrijft Nog steeds wachten wij hier op de uitspraak van den Hoogen Raad inzake het aangevraagde faillissement der gemeente. Eenigen tijd geleden werd in enkele bladen vermeld, dat wij uit de misère waren. Dit is op zijn zachtst uitgedrukt een zeer voorbarig be richt. Er heeft nog voortdurend overleg plaats tus schen de verschillende departementen. Op welke wijze de gemeente aan kasgeld zal worden ge holpen (nu de bankinstellingen dit weigeren) is nog niet bekend. Intusschen moet de gemeente binnenkort absoluut geholpen worden, daar haar grootste schuldeischers ongeduldig beginnen te worden en o.a. de N. V. Stroomlevering-Maatschappij „Zaanland" dreigt met afsluiting, wanneer niet betaald wordt. Blijvend ideaal. Onder dezen titel schrijft de christelijk-histo- risehe „Nederlander" Het socialisme geeft de hoop nog niet op om straks met een deel der Roomschen samen te werken. Het hoofdorgaan schrijft „Er is geen sprake van eenig afzien van sa menwerking op den duur met den linkervleugel der katholieken. Integendeel moet juist het struikelblok, opgeworpen door het Episcopaat tegen een dergelijke uitredding uit de impasse, waarin de antithese-politiek ons steeds erger zal doen vastloopen, tijdig uit den weg worden geruimd." De uiting is openhartig. Maar zij Zal wel niet baten. Wié eenig geestelijk gevoel hebben, leeren welhaast ook zonder bisschoppelijk woord de zwarte schaduwzijde kennen van ieder rood zwart bloc Duitschland leert het thans zeer helder. Intusschen is deze getuigenis oxxxtrent het blijvend ideaal van socialistischen kant een re den te meer om alles te doen, wat met ieders overtuiging vereenigbaar is om de samenwer king der rechtsche groepen te bestendigen. Onderwijs. De leden van het Rijksschooltoezicht heb ben van den Minister van Onderwijs het be richt ontvangen, dat niet toegestaan wordt toch met dien gevaarlijken speler uit te gaan. Toen Neillson vertrokken was, gingen de jongelieden in den tuin zitten. Zij zag hem droefgeestig aan en fluisterde „Ik heb vanmorgen aan mijn vader verteld, hoe onze verstandhouding is, maar hij wilde niets daarvan hooren. Ik vertelde hem hoe innig wij elkaar beminnen maar hij hield vol dat het onmogelijk is dat ik je vrouw zal worden. Maar dan heb ik ook een wil en ginds over de zee ligt je vaderland. Welnu, ik zal den man dien ik liefheb volgen, met of zonder toestemming van mijn vader." Hij keek haar onthutst aan. „Waarom zou hij dat niet willen vroeg hij haar, „Mag hij mij niet lijden Hij doet ten min ste alsof hij mij gaarne ziet." Zij wilde hem antwoorden, maar N. de Feur get die slechts een oogenb'ik op zijn bed was b'ijven liggen, kwam juist in den tuin. Na de gewone begroeting wenkte hij Marie om hen alleen te laten en toen zij weg was begon hij aldus 4 ,Lord Alceston, mijn dochter heeft mij eenige woorden gezegd die mij een geheelen toestand deden begrijpen. E is tusschen u en haar iets voorgevallen. „Ja, M. de Feurget, dat is de waarheid. Mis schien heb ik u daardoor onaangenaam aange daan en denkt u dat ik inbreuk gemaakt heb op uwe gastvrijheid." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT t: t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1