over onderwijsaangelegenheden mededeelingen te doen aan de pers zonder voorafgaande toe stemming van den Minister. Corps Diplomatique. De nieuwbenoemd gezant van Roemenië de heer H. Catargi, is in Den Haag aangekomen en heeft zijn intrek genomen in Hotel des Indes. De heer Catargi is ook geaccrediteerd hij het Belgische Hof. De Kabinetscrisis. De ,,A. R. Rotterdammer" schrijft Het zal thans wel geoorloofd zijn iets mede te deel en over de oplossing der Ministercrisis, zoo als deze, volgens onze informaties zal gevonden worden. Gisteravond vergaderde de Roomsch-Katho- lieke Kamerfractie en heden komt de Chr. Hist, groep hijeen. Onze fractie is reeds bijeengeweest. Twee dingen vragen de aandacht Het regee- ringsprogram en de samenstelling van het ka binet, Over het eerste zal te eeniger tijd wel iets gezegd en geschreven worden het is niet ge- wenscht dat er onzerzijds thans over gesproken wordt. W/at de Ministers betreft, is er weinig kans op, dat. andere dan de heeren Konig en Van IJs- selstoijn zullen aftreden. Ook Dr. de Visser niet, al meldde de „Haagsche Post", dat deze wel om particuliere redenen zou bedanken. Ook is het niet waarschijnlijk, dat Minister \an Dijk spoedig Marine aan een nieuwen ambt genoot zal overdragen. Zoolang men niet weet hoe het met de Vlootwet zal gaan, zal er ook moeilijk iemand voor dit departement te vinden zijn. Alles bijeen genomen, mogen we dus verwachten dat de drie partijen ter rechterzijde elkander spoe dig op een welomlijnd regeeringsprogram gevon den zullen hebben en dat het vertimmerde kabi net welhaast in de Staatscourant getoond zal worden. Het sleepvaartbedrijf. In de gisteren op verzoek van den Centralen Bond vari Transportarbeiders gehouden be spreking van afgevaardigden van dien bond met de commissie tot regeling van de loon- en arbeids voorwaarden in het Rijnsleepvaart- en scheep vaartbedrijf en de vaart naar België, heeft het bestuur van den Centralen Bond de bekende voor stellen van de werkgeverscommissie aanvaard, onder voorbehoud, dat in de vandaag te houden ledenvergadering van den Centralen Bond tot algeheele opheffing van de staking zal worden besloten. Het Streeknet. Door het College van B. en WC is aan de gea bonneerden van het Schied. Telefoonnet een circulaire verzonden naar aanleiding van de ge houden enquête betreffende de invoering van het bekende streeknet. B. en W. zeggen daarin dat het niet de bedoe ling van den Minister is geweest nog over de wenschelijkh'eid van invoering het oordeel van de abonné's in te winnen, daar hiertoe reeds in be ginsel door hem is besloten. Met. het oog op de hooge kosten kan deze ech ter niet doorgaan, indien niet gerekend kan wor den op 600 geabonneerden. B. en W. merken hierbij op, dat reeds jaren door hen bij de Regeering op een directe tele foonverbinding met Rotterdam is aangedron gen, wat zij voor de ontwikkeling van Schiedam van het grootste belang achten. Steeds is dit op moeilijkheden afgestuit, thans echter schijnt bij de verlenging der Rotterdamsche Concessie, de oplossing te zijn gevonden. Wat betreft het hoogere tarief, hetwelk voor een aantal abonné's bezwaar oplevert doch waar aan tot hun spijt niet is tegemoet te komen, is de meening van het College, dat men wel in het oog houde dat bij invoering van het streeknet de geabonneerden alle rechten verkrijgen die de Rotterdamsche abonné's bezitten, zonder dat het tarief hooger is dan in Rotterdam. Tenslotte stellen B. en W. de vraag of de abon- neé's, die bezwaar hebben tegen de directe tele fonische verbinding, hun belang wel ru;m genoeg bezien, waar immers door het betere verkeer, niet alleen de bestaande industrieën en handels zaken tot grooteren bloei kunnen komen, Ook de vestiging van nieuwe wordt bevorderd, en dit bijv. ook den winkelstand ten goede zal komen. Bij deze circulaire is een formulier gevoegd, waarin B-. cn W, den abonné verzoeken om in te vullen of hij bij de invoering van het streeknet na afloop van den loopenden verbihtenistermijn, al dan niet als telefoonabonné wenscht te wor den gehandhaafd. Het formulier zal worden teruggehaald mochten er abonné's zijn die de circulaire niet ontvingen, dan wordt men verzocht hiervan ken nis te geven ter Secretarie Afd. Alg. Zaken, op dat deze dan alsnog kan worden toegezonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedamsehe telefoonnet. Belanghebbende verwijzen we hier naar ach terstaande annonce dér Middenstandsvereeni- gingen, betreffende de door B. en W. gezonden circulaire over het streeknet langs den Nieuwen Waterweg. Circus. Zooals men weet, staat thans o.h. Fabriplein het groote Amerikaansche Circus Jack Joyce, dat gisteravond met groot succes de openings voorstelling heeft gegeven. Alle bezoekers waren zeer tevreden en voldaan over het schitterende programma, waarom wij er dan ook niet aan twijfelen, dat de nog volgende voorstellingen zeker zullen zijn uitverkocht. Een zeer druk bezoek is ook ongetwijfeld verdiend, wat uit de volgende kleine program mabeschrijving eenigszins moge blijken. Circus Jack Joyce is een Wild-West Circus, welk woord alleen reeds de bioscopen vol doet stroomen.Daar genoot men echter de Wild West- rennen der stoere cow-boys slechts op de film, hier ziet men die mannen in levenden lijve hun praestaties verrichten een der meest inslaande is het zadelen van 'n woest-trappend paard, 't kost den cow-boy menigen zweetdruppel, maar ten slotte widt hij zich zegevierend op hot on stuimige dier. Jack .Joyce zelf is een meester in het lasso-werpen, man en paard in eer» worp hiermee te vangen, is voor hem een kleine moeite. Van de paardendressuur, ook van Jack Joyce, durven we te zeggen, Hal ze in weinig'circussen zoo kunstig en smaakvol wordt gegeven 't is een lust, om er naar te kijken. 't Program bestaat evenwel niet alleen uit Wild-West-scènes, ook het schoonrijden, dansen te paard, trapezium- en cycle-acten krijgen elk hun, beurt, zelfs wordt het variété niet vergeten, waarvoor een tweetal negers met aardige caba ret-liedjes zorg dragen. Ongelooflijk zijn de toeren die de trapezium- en fiets-acrobaten dur ven verrichten, terwijl verder als een der meest- interessante nummers nog moet genoemd worden* het optreden van Max en Morritz en andere mensch-apen, die het publiek met hun vermake lijke, menschachtige handelwijze kostelijk amu seeren. Men ziet deze apen dineeren, rooken, mu- siceeren, fietsen enz. Een tweetal clowns, Oschansky en Oliveira, houden er den geheelen avond den lach in, een puik orchest zorgt voor de muziek. Wie dus een avond volop wil genieten, trekke naar het circus,'t bezoek zal hem niet berouwen. Tot en met Zondagavond worden nog avond- voorstelingen gegeven, Zaterdag- en Zondag ook matinees tegen extra prijzen. Bij Kon. be al. is ongegrond ver klaard het beroep van E.P., te Schiedam, gewe zen onderwijzeres aan eene openbare lager school te Aalten, tegen het besluit van Ged. Staten van Gelderland, tot handhaving van het haar onge vraagd Verleend eervol ontslag uit hare betrek king van onderwijzeres, zulks op grond van hare voortdurende afwezigheid wegens ziekte, terwijl volgens eene verklaring van een geneeskundige een spoedig herstel niet mocht worden verwacht. UIT DELFT. De gemeenteraad van Delft heeft gisteren na langdurige discussies overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten ot reorganisatie van het openbaar lager onderwijs. Met ingang van 1 September zijn opgeheven de openbare lageie scholen 4 en 9. Aan 33 onderwijzers werd tegen dien datum eervol ontslag verleend. UIT ROTTERDAM. De marmedagen. De i'lottille, die de marinedagen hier ter stede zal bijwonen, zal bestaan uit Hr. Ms. pantserdek- sc-hip Gelderland, de mijnlegger Van Meerlant, de torpedobooten Z2 en Z4, begeleid door een aantal onderzeebooten, en een luchtflottille water- en landvliegtuigen der marine. Deze vloot zal Vrijdag 8 September, 2 uur 's namiddags, den Waterweg binnenvallen en dan opstoomen naar Rotterdam. Te zelf der tijd zal een Rotterdamsche particuliere vloot bestaande uit passagiersbooten, stoom- en motor en zeiljachten, van Rotterdam afvaren om de vloot der marine ter feestelijke inhaling tegemoet te varen. Bij de ontmoeting en de aankomst te Rotter dam zal het divisieschip Gelderland saluutscho ten lossen. Als demonstratie zal de marinevloot te zien geven het afweren van een aanval door vlieg tuigen, alsmede het uitvoeren van eenige ma noeuvres met torpedobooten, onderzeebootenen watervliegtuigen landvliegtuigen zullen de vloot demonstreerend volgen, waarbij de marine-staf- muziek zich zal laten hooren. Voor het avondfeest zal Hr. Ms. Gelderland na zonsondergang van top tot takel geillumineeid worden. Deze bodem, Hr. Ms. Van Meerlant en de torpedobooten zullen bovendien met zoek lichten werken. De stafmuziek zal aan boord van de Gelderland van halfnegen tot 10 uur een uit voering geven. Van particuliere zijde zijn reeds belangrijke toezeggingen gedaan voor de illuminatie van in de havens liggende handelsvaartuigen. Gaar ne zal het comité van deze zijde meer toezeggin gen tegemoet zien. Speelhol. Een inspecteur van politie en eenige rechercheurs hebben eergisteravond een inval gedaan in een melksalon aan de Nieuwe Haven, daar vermoed werd, dat daar gelegenheid tot hazardspel gegeven werd. In een achterkamer werden 8 personen aangetroffen, die daar het z.g. passiespel beoefenden. Een beker met dob- belsteenen, een bedrag aan geld en een aantal fiches zijn in beslag genomen, en de hazard spelers zijn overgenbracht naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat. In den loop van den nacht zijn allen, nadat verbaal tegen hen was opgemaakt, in vrijheid gesteld. Gemengd Nieuws. De C h i n e e z e n. De schifting onder de Chineezen heeft reeds plaats gehad. Ongeveer twee honderd zijn naar een andere loealiteit gebracht, waar zij mogen blijven. De overgeble ven twee honderd vijftig, onder wie zich de ontevreden elementen bevinden, zijn in de lood sen achtergebleven. Er is een detachement rijks- veldwacht van 24 man. Zes hunner bevinden zich in de loods, waar ze met geladen karabijn en revolver de wacht houden. Dit detachement nu zou Dinsdagavond ver dubbeld en bovendien met politieagenten aan gevuld worden, naar de „Telegr." bericht, om de volgende redenen De bedoeling van den hoofdcommissaris van politie was van alle Chineezen, dus ook van hen, die Zaterdag a.s. zullen vertrekken, vin gerafdrukken en fotografieën te nemen. Deze order heeft niet de sympathie der Chineezen, die gelooven, dat wanneer zij de vingers op het formulier drukken, ze de grootste onaan genaamheden zullen ondervinden. Dinsdagmiddag waren beambten der foto grafie- en dactyloscopische afdeeling van het goofdbureau, met hun tasschen met ingrediën ten in de loods verschenen. Bij de Chineezen, die hier mogen blijven, stieten ze op geen ver zet. Maar de gele broeders, die met de „Oost- kerk" zullen zeekiezen, weigerden. In het eerst ging het verzet schoorvoetend. Indien er eep naam werd afgeroepen, hield de betrokkene zich schuil of was toevallig op de W.C. De inspecteur De Vries Humel ondervond den grootsten last van de recalcitrante lieden. Op een gegeven oogenblik weigerde de geheele ploeg, die ten getale van vijftien man het eerst aan de beurt was, hun vingers uit te steken. Op hetzelfde moment begonnen als bij afspraak de andere Chineezen op te dringen. Er kloji- ken toornige uitroepen en de situatie was zóó dreigend, dat de rijksveldwachters hun kara bijnen velden en de politie haar revolvers trok. Maar dit scheen niet den minsten indruk op de Chineezen te maken. Het zag er naar uit, alsof ze zich liever zouden laten doodschieten, dan toe te geven. Na overleg met de autoriteiten besloot de inspecteur de wijste partij te kiezen: ten einde te voorkomen dat er bloed vloeide, werden de opgesloten niet gedactyloscopeerd. Daarna trad de kalmte weer ip. Het vermoeden is gerezen, dat het wel eens in het hoofd van de Chineezen zou kunnen opkomen de loods in brand te steken. Veel is er niet dat verbranden kan, maar het gevaar bestaat. Mocht er iets van dien aard gebeu ren, dan zijn er maatregelen genomen, dat de bende meteen in een andere, daartoe gereed gemaakte loods kan worden gedreven. Het is echter te hopen, dat het zoover niet komt. A u t o-o n g e v a 1. Eergisterenavond tegen halftien reed een bewoner van het Park dc Kievit met zijn Adler-auto naar huis op den Leidschen Straatweg, in den Haag, toen uit die laan een andere auto van den heer R. snel den hoek omreed en ter verlichting van den weg zijn elec- trisch zoeklicht ontstak. Door het plotselinge schelle licht verblind zag de bestuurder van den Adler-auto de heer v. D., niets meer en evenmin, dat er voor hem een bodewagen zonder eenige achterverlichting, in dezelfde richting reed pis hij. 'n botsing was hierdoorjonvermijdelijk en door den schok vielen de 3 personen van den bok van den bodewagen twee er van bekwamen lichte kwetsuren, die door dr. Koppeschaar van Wasse naar werden verbonden. Het achtergedeelte van den auto was ernstig beschadigd. Ongelukken. Te Oss is de opperman P., werkzaam aan de fabriek der firma v.d. Bergh, van een 8 M. hoogen steiger gevallen. Hij werd meer dood dan levend opgenomen. De laatste H. H. Sacramenten zijn hem toegediend. Op den Leidschen straatweg te Leiden is gistermiddag een zoon van de weduwe de B„ dit Rijswijk, die, op zijn rijwiel gezeten, zich pan een electrische tram vasthield, door een uit de andere richting komende tram gegrepen en over reden. Met ernstige verwondingen is hij naar het Academische Ziekenhuis vervoerd, waar hij vannacht is overleden Eergisteravond is te Oosterbeek een trpm v. de Ooster-Stoomtrammaatschappij ontspoor De locomotief, een personenrijtuig en een goede renwagen liepen uit de rails en de locomotief viel om. De machinist moest uit de machine bevrijd worden hij is er echter met een kleine verwonding afgekomen. Verder heeft niemand e'enig letsel gekregen. Valuta. Men bericht uit Zevenaar aan het „Hbld." Nu de marken zoo laag genoteerd staan, kunnen een groot aantal bewoners der IIol- landsche grensplaatsen de verleiding niet weer staan om de grens over te trekken, om koop jes te bemachtigen. Ellenlange artikelen zijn over dit ontwerp in de pers reeds verschenen en ondanks de serieuse vermaningen om „op té passen", trekken als 't ware dag aan dag drommen lieden naar Duitschland, om een kansje te wagen. Vooral in den Gelderschen Achterhoek wordt daarvan nog een zeer druk gebruik gemaakt. Maar van Duitschen kant weet men dit en trekken de beambten er.,dan ook strenger dan ooit tegen te velde. Dit on dervond voor een paar dagen een jonge dame hier uit de buurt, die s'avonds per rijwiel van Anholt kwam, op weg naar ons land. Opeens werd zij in het donker aangeroepen halt te houden, doch het meisje, geheel in nieuwe kleeren gestoken en volgepropt met valuta koopjes, peddelde door. Nu werd het een wedren tusschen haar en den Duitschen achtervolger, die echter door het meisje werd gewonnen. Op Hollandsch ge bied gekomen werd haar toegeroepen af te stappen en haar nieuwe goederen aan te ge ven. Ook nu reed zij door, om even later, tot afstappen gedwongen, proces-verbaal op te loopen wegens frauduleuzen invoer. Dit is een van de vele geneugten van het inkoopen in Duitschland. De menschen halen zich voor soms een onbeduidende winst een last van be lang op den hals, maar het importeeren van vaak minderwaardigen Duitschen rommel wil men eenvoudig niet laten. V u u r b o 11 e n. Naar aanleiding van den Dinsdagavond te Doetichem waargenomen vuur bol schrijft het Meteorologisch Instituut in dc Bilt Eelectrische vuurbollen zijn bij zwaar onweer dikwijls waargenome.Hun groote wissels tusschen die van een ei en een hoofd. Zij zijn meestal vele seconden lang zichtbaar, bewegen zich langzaam zwevend en veroorzaken zelden schade, niettegen staande het geweldige geluid bij uiteenbarsting. De Fransehe natuurkunde Planté heeft reeds lang geleden getracht het verschijnsel op kleine schaal na te bootsen,maar zoowel zijn experimen ten als theorie (verdunde luchtniassa in een sterk geladen veld, n.l. tusschen wolk en aarde) zijn niet overtuigend. Volgens Walter zou men hier met een waterhal te doen hebben. Deze hebben een lading van hetzelfde teeken als de omgeving en worden dus steeds afgestooten een electrisch geladen zeepbel vertoont in een gelijknamig veld soortgelijke bewegingen. Zoolang men het verschijnsel niet op groote schaal kan reproduceeren, zal de verklaring on bevredigend blijven. Treurig. Zes maanden geleden had een Oostenrijksch meisje, dat van het armoe-leven in haar ongelukkig kronen-land genoeg had en snakte naar den Nederlandschen „overvloed", pogingen gedaan om een betrekking als dienst meisje in den Haag te krijgen. Ze was overge lukkig want zij slaagde er in. Des te grooter was haar teleurstelling toen de familie haar na eenigen tijd schreef, dat ze naar iets anders zou moeten uitzien, daar men door omstandigheden, haar niet in dienst kon nemen. Ze besloot tóch nhar Den Haag te gaan en Zaterdagavond stond ze plotseling voor de woning van mevrouw, bij wie ze zóó gehoopt had te mogen komen. Men had geen gelegenheid de arme reizigster huisvesting te verleenen mijnheer vroeg raad bij de politie en deze zond een rechercheur in burgerkleeding om haar naar een tehuis voor vrouwen te geleiden. De reis, de opwinding en de teleurstelling hadden het meisje wanhopig en overspannen gemaakt. Ze ging met den rechercheur mede, maar in het tramhuisje op het Valkenbosch- plein werd zij zoo ongesteld, dat ze niet in de tram kon stappen. De rechercheur telefoneerde om het politferijtuig. Het meisje gedroeg zich intusschen zeer vreemd. Een dokter, die voor bijkwam, trad binnen om te zien of hij hier wel licht hulp kon verleenen. Plotseling greep het meisje een mes, dat op de tafel lag en trachtte zich in haar wanhoop den hals af te snijden. Zij is hierin niet geslaagd, maar toch was de wonde, die het rampzalige schepseltje zich heeft toegebracht, zeer ernstig. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is zij naar het Ziekenhuis overgebracht. Vanmor gen was haar toestand vrij goed. Het is te hopen, dat zij bij haar herstel, een medelijdende familie vindt, die haar als hulp in dienst neemt. Zoodat van haar illusies toch nog iets wordt verwerkelijkt. („Vdl.") Onweer. De bliksem is ingeslagen in de boerderij bewoond door J. v. Nunen te Moerge stel. Huis, stal en schuur zijn verbrand. Gistermiddag ontlastte zich boven Bunen en Borger een hevig onweer. De landbouwer H, Speelman werd door het hemelvuur doodelijk getroffen verschillende korenschoven op het veld staande, verbrandden en ook sloeg de blik sem in een smederij van den heer K. te Drouwerne veen, zonder echter brand te veroorzaken. Verdronken. Te Spekholzerheide ver dronk in een kuip water achter de woning het tweejarig dochtertje van de familie Becholtz. Vorig jaar vertrok een zoon van de familie B. te Nieuwenhagen naar Amerika. De fami lie ontving het droeve bericht, dat de zoon bij het baden is verdronken. De moordende motor. Volgens het Belgische blad „La Moto", had de Hollandsche rijder M. Flinterman bij zijn training voor den Belgische Grand Prix het ongeluk een doove vrouw aan te rijden het slachtoffer is aan de gevolgen overleden. De „Tel." verneemt, dat de Belgische politie den Hollander heeft aange houden. Jacht gestrand. Naar het „Petit Jour- naij" uit Stockholm verneemt is het jacht „Vene- tia" waarop zich baron Henri de Rotschild en zijn familie bevonden, bij Kalmar gestrand. Het jacht voer zonder loods. Twee reddingsbooten zijn naar het jacht vertrokken om hulp te bieden. Het spoorwegongeluk inAmeri- k a. Thans zijn officieele opgaven gedaan over het groote aantal slachtoffers bij de spoorweg ramp te Gulphur Springs. Het aantal dooden be draagt 38 dat der gekwetsten 137. Noodweer. Volgens een bericht uit Kief heeft daar en in de omstreken den 26en en 27en Juli een vreeselijk noodweer gewoed, waarbij enkele schepen op de Dnjeper gezonken zijnen inde tuinderijen en bosschen rondom Kief groote schade is aangericht. Nieuw draadloos-telegrafisch station. Uit Parijs meldt Havas dat gister het nieuwe draadloos-telegrafische station van Sainte Assise is ingewijd, dat in staat is tegelijker tijd vijf tot zes telegrammen buiten Europa te zenden. Het nieuwe station zal als de drie nieuwe machines in werking zullen zijn vier maal meer kunnen presteeren dan het sterkste station ter wereld en vijf-en-dertig maal meer dan de Eiffel- toren. Dan zal het station Ste-Assise alle ontvang stations de wereld bereiken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2