Smokkelhandel. Van 1 April tot 30 Juli werden door het commissariaat Aken der douane goederen met een waarde van ruim 61/2 millioen gulden in beslag genomen. Aan dou ane- en belastingelden werd geheven wegens verboden invoer van spirit- 1.500.000 mark. Aan cautie werd een bedrag van 1.950.000 mark ge stort. Het gerecht te Aken hief boeten in het zelfde tijdvak ten bedragen van vier millioen mark. Zeldzaam. Eenige dagen geleden is er nabij Ealing een niet alledaagsch ongeval ge beurd met een trein van den Great Western spoorweg. De trein die een aantal harmonica wagons bevatte, was juist uit het station van Paddington vertrokken, toen de koppeling tusschen twee wagons brak, waardoor de trein in twee stukken werd verdeeld. Juist op dat oogenblik liep een der reizigers door den overgang tusschen de beide wagons, welker koppeling brak, met het gevolg, dat hij op den spoorweg viel. Gelukkig voor hem werd hij door geen der wagons geraakt, zoodat hij er met een paar schrammen en den schrik afkwam. Door het breken der koppeling werd de vacuumrem in werking gebracht, welke de trein deed stil staan. De „buiten boord" gevallen reiziger kon zijn tocht dus voortzetten. Trans Atlantis che luchtdienst. In het voorjaar van 1923 zal, naar de „Daily Chronickle" meldt de eerste geregelde trans atlantische luchtdienst een aanvang nemen. De route gaat van Sevilla (Spanje) naar Buenos Ayres, een afstand van ongeveer 5000 mijl. Speciaal ontworpen luchtschepen van het Zeppilin-type zullen op deze route worden ge bruikt, De eerste van deze Zeppelins, die door Duitschers gebouwd worden, is bijna voltooid en zal voor het einde van October proefvluchten maken. De luchtschepen worden luxueus inge richt en zijn voorzien van uitstekende toestel len voor nachtvliegen en van draadlooze tele foon. Men is voornemens later groote luchtschepen op deze lijn in dienst te stellen en plannen hier voor zijnreeds gemaakt doorDuitsche ontwerpers Deze luchtschepen zullen gebouwd woiden voor het vervoer van 500 passagiers. Een merkwaar digheid van deze Zeppelins zal eensoort promena de dek zijn langs de geheele lengte van het lucht schip. De reis van Spanje naar Amerika zal onge veer 3 dagen eischen. Opgepast. Aan de „Tijd" wordt gemeld De Belgische bezetting toont de laatste dagen vooral een bijzondere activiteit in het opsporen en aanhouden van Hollande.s, die geen passen hebben. Het aantal Hollanders dat de laatste dagen in Aken, Hohlscheid, Richtexich en Her- zogenrath is aangehouden, is legio. De boeten varieeren tussche 1001300 mark en bovendien nog 50 cent of 1 gulden Hollandsch geld. Het standpunt der Belgen is boter bij de visch. Wie niet direct betalen, worden mee naar de wacht genomen. Familieleden zorgen veelal dat de boete wordt betaald. Anders 4 dagen brommen. Niet verwacht. Het echtpaar Gallex Nisol van Paturages-les Mons in België ontving eenige weken geleden een aangeteekende brief van een notaris in een stadje in Canada. In dit schrijven werd dezen braven lieden meegedeeld dat een oom der vrouw daar gestorven was en hun zijn nalatenschap, die op 137 millioen fracs geschat wordt, had vermaakt. De man was een arme mijnwerker en de vrouw werkte hard mede om de hongerige magen van negen kinderen te vullen. Aardschok. Gistermorgen om 5 uur is te Athene een hevige aardschok waargenomen, welke voorafgegaan werd door een ondcraardsch gerommel. De schok was vooral hevig in de steden Methana en Poros. Verscheidene huizen zijn daar ingestort. Tal van inwoners dezer steden werden door een paniek bevangen en vluchtten nar Piraeus. Onveilig Berlijn. In een hotel in het centrum van Berlijn is een Amerikaan voor twee millioen mark bestolen. De buit bestond grootendeels uit buitenlandsch bankpapier» In een ander hotel, op den Kurfurstendamm, hebben onbekenden in de kamer van een echt paar voor ongeveer 1 millioen mark juweelen gestolen, terwijl in een derde hotel op de Pots dammer Platz een Zuid-Amerikaan door diefstal 400.000 mark kwijt raakte. Oorlogsschip wrak geslagen. Het Britsche oorlogsschip „Raleigh", dat te Point Amour aan den grond geloopen was, is gisterenavond vermoedelijk totaal wrak gesla gen. Alle opvarenden zijn gered. Trein-bandiet. In den nacht van Maan dag op Dinsdag heeft een brutale en handige zakkenroller zijn slag geslagen in den sneltrein van Marseille naar Parijs. Gebruik makende van de zoete rust, waaraan vele reizigers op het lange warme traject zich hadden overgegeven, heeft hij drie hunner, die in een eerste klas-compart- ment reisden, hun geld afhandig gemaakt. De zakkenroller trof het goed, want behalve over een vasten slaap beschikten de beroofden over goed gespekte beurzen. De drie heeren, twee groote kooplieden en een handelsreiziger, die het slachtoffer van den gauwdief geworden zijn, hadden in hun portefeuilles 3000, 1800 en 1700 frank. Ter aanvulling van dit laatste bedrag, dat den dief mogelijk wat gerin gleek, is de handels reiziger tevens van zijn horloge met ketting, een medaille en een gouden potlood beroofd. Van den dader is geen spoor ontdekt de verdenking is echter gevallen op een reiziger, die te Lyon in den trein is gekomen en die na Dijon niet meer gezien is een tenger man, gladgescho ren en zeer elegant gekleed. De typhoon te S w a t o w. Het is thans pas mogelijk een denkbeeld te geven van de ver schrikkelijke verwoesting, welke de typhoon te Swatow aangericht heeft. De vloedgolf, welke er op volgde, rukte de schepen van hun ankers en sloeg ze ver het land in. Een jonk is dwars door de tanks van de Asiatic Petroleum Company heengeslagen. Geen huis kon den woedenden orkaan weerstaan. De haven is overdekt met lij ken, waarvan de stank het verblijf in Kanton ondragelijk maakt. Jaarmarkt van N i s j n i N o w g a- r o d. De laatste jaarmarkt te Nisjni Nowgorod had in 1916 zullen plaats hebben, maar de oorlog- heeft het houden er van verhinderd. De jaarmarktterreinen zien er thans treu rig uit. De meeste gebouwen zijn gedeeltelijk afgebroken. De Sovjet-autoriteiten willen tegen iederen prijs de jaarmarkt tusschen 15 Augustus en 15 September a.s. heropenen. De voorberei dende bouwwerkzaamheden zijn reeds aan den gang. De sovjet-pers verlangt met grooten nadruk dat de markt wordt gehouden. Alle Russische commercieele en industrieele ondernemingen, alsmede de vervoermaatschappijen, moeten er aan deelnemen. Wegens gebrek aan artikelen van specialen aard zal de jaarmarkt een algemeen karakter dragen. Gevaarlijk speelgoed. Dr. Milo, arts orthopaedist, schrijft aan het „Vdl." Er is op het oogenblik een stuk speelgoed in gebruik dat bij de kindei en zeer in den smaak valt. Ik bedoel de „eenstapper", het houten plankje met beweeglijk voorwiel, verbonden met stuurinrichting, en vorksgewijs in genoemd plankje geplaatst achterwiel. Naar mijn overtui ging moet dit speelgoed schade berokkenen aan de kinderen, die er verzot op zijn. Wat is het geval Het kind plaatst een voet op de treeplank en zet met groote kracht met liet andere been af, om snelheid te ontwikkelen. Als men goed oplet, wordt gewoonlijk de linkervoet op de plank geplaatst en met het rechterbeen afgezet. Het linkerbeen, van huisuit het slechtst ontwik keld, dient slechts als standbeen, het rechter wordt geoefend, waardoor het verschil in ont wikkeling vergroot wordt. Maar er is meer door het afzetten met het rechterbeen ontstaat er bij eiken trap een ruk op de weeke deelen van de liesstreek, er komt telkens een ongewenschte rekking dier deelen door overstrekking van het betreffende heup-gewricht tot stand. Bestaat er gevaar voor liesbreuk, dan zal zeer zeker de ont wikkeling daarvan in de hand gewerkt worden, bovendien worden de banden van het heup gewricht overmatig gespannen, wat tot pijnlijk heid aanleiding geeft. Indien men een kind leert schaatsenrijden-, wordt er angstvallig voor gewaakt, dat het aan stonds met beide beenen uit te slaan. Hier wordt willens en wetens een éénzijdige, niet ongevaar lijke oefening in de hand gewerkt daarom heb ik gemeend tegen het toestel te moeten waarschu- der landarbeiders in Posen, is het tot ernstige botsingen gekomen, door den terreur der stakers. Deze hebben op verschillende plaatsen de politie ontwapend. wen. Kerknieuws. Het goiulen priesterfeest van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. Het offieieele program van de viering van het gouden priesterfeest van Mgr. A. J. Cal lier, bisschop van Haarlem is, volgens St. Bavo vastgesteld als volgt I. De kerkelijke viering zal bestaan in een pontificale H. Mis op 15 Aug. a.s. des mor gens om half 10 uur, opgedragen door den hoogen jubilaris in de kathedraal van Haar lem. De Grogoriaansche gezangen zullen wor den gezongen door de Schola Cantorum van het groot seminarie te Warmond, terwijl een zeer versterkt koor de overige gezangen zal uit voeren. II. Om 12V2 uur zullen de kinderen van de stad Haarlem Mgr. huldigen op het terrein naast de kathedraal. III. Gelegenheid om Mgr. te l'eliciteeren zal gegeven worden in het bisschoppelijk pa leis en wel 21/2 uur aan de E.E. II.II. Geeste lijkheid gezamenlijk daarna aan de Eerw. zusters gezamenlijk om 372 uur aan de bestu ren der verschillende diocesane vereenigin- gen en instellingen gezamenlijk 3 3/4 uur aan de besturen der verschillende vereenigingen der stad Haarlem gezamenlijk, van 4 tot 5 uur aan particulieren. Aangaande deze receptie zij nog opgemerkt 1. dat alleen aan de groep der diocesane en aan de groep der plaatselijke Haarlemsche vereenigingen gelegenheid zal worden gegeven om in een kort woord namens allen monseig neur officieel toe te srekenverder zullen geen toespraken gehouden worden. 2. Dat, teneinde de receptie niet onnoodig te rekken en Monseigneur niet te veel te vermoei en, de verschillende besturen worden ver zocht zich aan te sluiten bij de passende catagoric 3. De respectieve besturen worden verzocht zich 5 minuten voor den aangegeven tijd (niet eerder aan te melden aan liet Bisschoppelijk paleis. Op Zondag 20 Augustus des middags 2 uur zal Monseigneur op het sportterrein te Heem stede worden gehuldigd door de gezamenlijke jeugd- en sociale vereenigingen van de stad Haarlem. NOODWEER. BERLIJN, 11 Aug. (draadloos) Hevige onwe- ders hebben de laatste dagen in Beneden-Beie.en schade van millioenen maricen aangericht aan den giaan- en Luitoogst. DE KONINGIN NAAR ZWEDEN. Stockholm 11 Aug (draadloos) Koningin Wilhelmina en prins Hendrik zullen van 9 tot 12 September een bezoek brengen aan het Zweedsche Hof, zij zullen worden vergezeld door den minister van buitenlandsche zaken Jhr. van Karnebeek. MI.TNWER KERS-GONG RES. FRANKFORT, 11 Aug. (draadloos) Het internationale mijnwerkers-congres te Frank fort heeft eene resolutie aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van het tot stand komen van werkloosheidsverzekering voor mijnwerkers. Eveneens wordt door liet „congres verlangd, een verbod voor vrouwen- en kinder arbeid. DE LONDENSCIIE CONFERENTIE. LONDEN, 10 Aug. (draadloos) Pioncaré heeft gisteravond in een langdurig onderhoud met de vertegenwoordigers der Fransche Pers zijn standpunt uiteengezet. Hij verklaarde onder andere dat indien de raad v. ministerpresidenten die tegen hedenochtend elf uur bijeenkomt, geen besluit neemt, Frankrijk zelfstandig zal optreden. VERDRONKEN. STOCKHOLM, 10 Aug. (draadloos) Bij ma noeuvres van de Zweedsche vloot, sloegen drie matrozen over boord waarvan er twee verdron ken. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Meest zwakke veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer overdag. Br and.- Men meldt ons heden uit Waalwijk Hedennacht circa een uur brak een felle brand uit in het ledermagazijn van den heer Leytens. De vlammen sloegenweldra over naarhet woon huis en naar het huis van Timmermans-Verschu- ,re. Ook de schoenfabriek dreigde in vlammen op te gaan, de brandweer wist, dit echter te voor komen en kon de belendende perceelen eveneens behouden. Het huis, bewoond door Leytens is echter ver brand, niets kon worden gered. Telegrammen. ONLUSTEN IN POSEN. DANZIG, 11 Aug. (draadloos) Bij de staking WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 10 Aug. 11 Aug. Londen11.48% 11.48% Berlijn 0.30 - 0.293/4 Parijs- 20.52V2 20.80 België- 19.45 - 19.73 Zwitserland- 49.021/2 - 49. Weenen - 0.005 - 0.005 Kopenhagen - 55.47V2 - 55.45 Stockholm- 67.471/2 - 67 571/2 Kristiania -.- 44.571/2 - 44.40 Amerika—...... - 2.58 - 2.577'g WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 10 Aug. 11 Aug. Londen- 11.483/4 /11.483/4 Parijs - 20.52V2 -20.771/8 Brussel - 19.427» 19-721/a New-York...- 2.58 - 2.573/4 Berlijn - 0.293/4 - 0.2972 Italië - Zwitserland -49.1272 -49.05 Praag Stockholm -67.5272 -67.60 Kopenhagen- 55.50 - 55.60 Christiania 44.70 - 44.50 Weenen-0.00572 -0.005 Boedapest Madrid SPORT. Waterpolo. De wedstrijd L.Z.C.S.Z.C. om het kampioen schap 3e klasse won de Leidsche Club met 51 Kunst en Letteren. Dr. Frederik van Eeden. Naar de Gelderl. verneemt is dr. Fred, van Eeden als vaste medewerker toegetreden tot de redactie van De Nieuwe Eeuw. Fin. en Eeon. Mededeelingen. Graan van Roemenie. Volgens een verklaring van de Roemcensche regeering zijn voor den uitvoer beschikbaar 250.000 wagons diverse granen, waaronder circa 180.000 wagons tarwe. Rechtzaken. Voor de Rechtbank te Zutphen stond terecht de 21-jarige monteur E. H., wonende te Neuren berg, die, toen hij op 2 Juli jl. te Winterswijk over de grens kwam om in ons land werk te zoeken en door den Rijksveldwachter G. LI. Dammer werd gefouilleerd, plotseling een revolver trok en op Dammers een schot loste, waarbij de veldwach ter in den mond gewond werd. Beklaagde be weerde, dat het schot per ongeluk was afge gaan. De O. v. J. betoogde, dat het beklaagdes bedoeling moet geweest zijn, Dammers van het leven te berooven. Eisch drie jaren gevangenisstraf. Burgerlijke Stand. Geboren: Aug. 8. Angela Thérése Marie Antoinette d.v. G. J. M. Melchers en W. J. ten Bos, Warande. Cornelis Abraham z.v. D. Voogd en J. Demand, Nieuwe Naasstraat. 9. Pieter z.v. G. van Stijn en C. I'. M. van Leeuwaar den, Achter de Teerstoof. 10. Willem z.v. J. de Ronde en E. A. van Harmeien, Broers- veld. Jan z.v. J. van Katwijk en J. Breure, Lange Kerkstraat. G e h uwd: Aug. 10. F. A. A. den Boer 27 j. en D. M. van den Iloek 24 j. G. W. Boers 25 j. en A. C. Geynsbroek 26 j. H F Hand- graaf 23 j. en II. C. Beerman 19 j H. J. Kuypcrs 28 j. en W. G. M. Bexterman 27 j. J. .1. G. van Noort 25 j. en A. M. J. van Steenoven '23 j. L. A. F. Blominestijn 24 j. en E. E. Bosnian 19 j. G. J. van der Lubben 20 j. en M. J. van Grootveld 18 j. T. P. S. L. Rinsma 24 j. on R. E. Eggelmeyer 25 j. -J. Vlug 35 h. en F. van Bochove 27 j. D. van Waardenburg 43 j. en P. ter Hofstede 41 j. Pil. F. van Dijk 26 j. en J. A. van der Schee 26 j. Ondertrouwd: Aug. 10. A. A. C. Rens 42 j. en G. W. M. Ilaesakkers 39 j. - M. W. A. Spaanjaars 26 j. en J. W. Rijkuiter 28 j. S. Hens 27 j. en M. Bitter 27 j. A. F. M. Dub belman 24 j. en A. M. G. Nolet 20 j. A. R011- teltap 25 j. en M. B. A. Kamp 25 j. J. Plouye 24 j. en J. de Ridder 20 j. -J. II. Warmenhoven 30 j. en J. J. van Pot 21 j. - P. II. Plate 27 j. en G. G. Reine 22 j. P. Bruggeling 23 j. en A. W. van Vliet 21 j. J. A. Jalink 28 j. en N. van Rossum 31 j. L. Weeda 27 j. en P. G. van der Stoep 26 j. J. B. Barton 33 j. en A. C. M. Lenders 48 j. J. II. Klein 51 j. en J. Veen- swa 28 j. Overleden: Aug. 10. Willem Adrianus Schot oud 18 dagen, Stationstraat. Een leven loos kind van A. Gleijm en P. Darf, Broers veld. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 11 Aug. v.m. 5.16, n.m. 5.44. 12 Aug. v.m. 5.50, n.m. 6.17. 13 Aug. v.m. 6.24, n.m. 6.48. 14 Aug. v.m. 7.n.m. 7.25. 15 Aug. v.m. 7.41, n.m. 8.06. SCI 1IEDAM, 11 Aug. Binnengekomen van de baringvisscherij de logger SCH 132, „Saturnus" Schipper J. Bal, met 20 last haring van de eerste Nieuwe 1 ij n op 1 n d i I11 de telegra fische berichten is reeds melding gemaakt van plannen, die Hugo Stinnes zou hebben om nog dit jaar een Duitsche lijn op hef Verre Oosten te openen. Naar de Deli Ct. van den heer Bertling die als vertegenwoordiger van de te Hamburg gevestigde Hugo Stinnes Linie, in Indië is aan gekomen, heeft vernomen, ligt 't in de bedoeling 0111 de vaart op het Oosten te openen met 1 nieuwe schepen van 900 ton, en twee oudere schepen van grooteren inhoud, die van Hamburg uitvaren en hun eindpunt hebben in Shanghai of Japan via den Indischen archipel en de Filippij nen. De nieuwe lijn zal echter geheel in overeen stemming met de scheepvaartconferentie op treden, zoodat van concurrente vrachten en passages geen sprake zal zijn. Naar de heer Bnrt- ling verzekerde, is ook liet gerucht dat de Nord- deutsche Lloyd zich in samenwerking met de Nippon Yushen Kaisha aan de conferentie zal onttrekken, van allen grond bloot. De nieuwe maatschappij zal zich toeleggen op de vrachtvaart met een kleine, goed verzorgde passagiersafdeeling, die geheel op moderne leest geschoeid zal worden, wat inrichting der hutten en behandeling betreft. Een der schepen voor deze lijn, de „Emil Kirdorf", maakt thans haar eerste reis naar Zuid-Amerika, als proef, om naderhand naar het Oosten gedirigeerd te worden. Een andere boot, de „Karl Leghien", is pas van stapel geloopen, als eerste vredeschip voor het Duitsche rij k op de vroegere oorlogswerf te Kiel gebouwd. Als bij zonderheid wordt nog gemeld, dat alle schepen ingericht zijn voor oliestoken en, als Ned.-Indië in dat opzicht kan concurreeren, daar hun brandstof zullen innemen. De nieuwe onderne ming staat geheel zelfstandig en is het persoonlijk bezit van Hugo Stinnes, niet van een of ander concern. De „Daily Ct." teckent bij het bovenstaande aan, dat het er niet aan twijfelt of in het alge meen zal het publiek elke nieuwe lijn, die meer scheepsgelegenheid naar en van het Oosten geeft, met blijdschap begroeten in de loop dat daaruit te eeniger tijd toch ook verlaging van vrachten en passageprijzen zal voortvloeien. De heer Bartling zal tijdens zijn verblijf op Java ook een bezoek brengen aan de Stinnes- fabriek te Cheribon, ook al ligt deze geheel bui ten zijn lijn van actie. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 11 Aug. Offieieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 12.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 11 Aug. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 28 Juli v.m. 5.36, n.m. 6.13. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Sohied. Spoelingve eeniging". Heden f 1.90 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3