DAGBLAD WO ORSGHSEDMM OMSTREKEN. F EUILLETOfH. Liefde en Haat. 45ste jaargang. Zaterdag 12 Augustus 1922. No. 13413. Bureau KOEMARK Abonnementen post 2.50 per kwartaal. T 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Naar Havas verneemt, zal het Britsche kabi net aan de delegaties een nota overhandigen, waarin wordt verklaard, dat Engeland het voor stel betreffende de heffing van 26 pet. van den Duitschen uitvoer aanvaardt, alsmede dat inzake de inbeslagneming van de opbrengst der doua nen. De nota zou onder zekere reserve de latere controle voorstellen over de mijnen in het Roer gebied en de staatsbosschen aan den linker Rijn oever, doch alleen voor het geval, dat Duitsch- land opzettelijk in gebreke zou blijven. In de nota zal voorts worden te kennen gege ven, dat Engeland zich ten stelligste verzet tegen de instelling van een douanegrens, aan den Rijn en om het Roergebied. Reeds op 9 dezer stelde Theunis in een onder houd voor de contröle der mijnen en bosschen als eventueele sanctie te reserveeren, doch Poin- caré weigerde, met het oog op het feit, dat Duitse land niet gelooft aan de toepassing van veronder stelde maatregelen. Het is niet waarschijnlijk, dat Poincaré de Brit sche oplossing accepteerd, welke slechts de verbetering betreft van twee middelen van betaling, die reeds Vroeger waren aanvaard, zonder dat een nieuwe waarborg wordt verkregen ten minste in de eerstvolgende periode. Bij de poging tot verzoening, die zeker zal worden gedaan, zal er waarschijnlijk naar wor den gestreefd om te verkrijgen, dat Lloyd George het onmiddellijk in werking treden aanvaardt van de vier eerste door Poincaré aanbevolen maatregelen, n.l. de-heffing op den uitvoer, de inbeslagneming van de opbrengst der douanen, de contröle over de mijnen en die over de bos schen. Men blijft hopen op een compromis op dezen grondslag. Het vooruitzicht zoo wordt nader gemeld, op het bereiken van een compromis tusschen de Fransche afvaardiging en de rest van de gealli eerden over de voorwaarden voor het verleenen van een moratorium aan Duitschland is gister ochtend veel verbeterd. Poincaré en Theunis hebben met Lloyd George in Downing Street ontbeten en de drie eerste ministers hebben daarna een langdurig informeel gesprek gevoerd over de geschilpunten. Dit gesprek heeft zoo lang geduurd, dat de bijeenkomst van de confe rentie, welke tegen 11 uur was uitgeschreven, moest worden uitgesteld. Wat betreft de formeele conferentie, zijn de voorstellen van Poincaré, ofschoon door de ge allieerde deskundigen verworpen, nog steeds aan de orde, maar het ontbijtgesprek liep, naar men zegt, over uitvoerbaarheid van alternatieve voor stellen. Het verlangen om tot een of ander vergelijk te komen, wordt door alle afgevaardigden getoond. In dit verband vestigt men de aandacht op de voorwaarden, waarop het tegenwoordig morato rium aan Duitschland is verleend. Die voor waarden zijn opgesteld op aanbeveling van de commissie van herstel in het voorjaar aan de Duitsche regeering meegedeeld. Duitschlandheeft echter volkomen gefaald ze na te komen. Of het doenlijk zalzijn eennieuwmoratorium aanDuitsch land te verleenen, op voorwaarden, welke een volledige nakoming zouden verzekeren van de voorwaarden, gebaseerd op die, welke zijn vast gesteld door de commissie van herstel in het voor jaar, is een punt, waarover de besprekingen van 44 ,,Je bent een ellendige leugenaar," schreeuw de d'Aubron. „Je doet dit slechts om jezelf en de andere van rechtmatige schulden te ontslaan. Geef mij mijn kaarten." Hij strekte zijn handen uit om de kaarten te grijpen maar M. de Feurget gaf ze snel over aan Mr. Brown. „Mr. Brown," zeide hij „onderzoek even deze kaarten." Mr. Brown en Mr. Carlyon bezagen de kaarten en woedend riep Mr. Brown uit „Zeker, ze zijn gemerkt, en heel vernuftig ook. Ik zou moeite hebben gehad om dat zelf te ontdekken." „En al mocht dat zoo zijn," antwoordde M. 'd'Aubron, „wie zegt u dat ik daarvan ge- Weten heb? De kaarten zullen zeker door.een van u drieën zijn verwisseld." M. de Feurget stond van zijn stoel op en met waardigheid sprekende wees hij naar de deur „Mr. d'Aubron, u zult mij verplichten mijn huis onmiddellijk te verlaten en daarna deze badplaats. Indien ge hier langer dan vier en de geallieerde afgevaardigden vermoedelijk zul len loopen. Havas verneemt nog uit Londen, dat het onderhoud tusschen Poincaré, Lloyd George en Theunis gisteravond om 7 uur eindigde. Uit de bijeenroeping van de Commissie van Experts tegen gisteravond meende men te kunnén concludeeren, dat er een principieele overeen komst is bereikt, en de experts t hans de mogelijk heid van de practische uitvoering er van zullen nagaan. ZWEDEN. In verband met het aanstaande volksreferen dum in Zweden over de kwestie van het drank verbod meldt de draadjooze dienst te Stockholm dat zoo goed als alle autoriteiten zich tegen ver bod hebben uitgesproken. De verklaring van het departement van sociale voorzorg is zeer belang wekkend en komt hierop neer dat ,,de sterke afneming van het drankverbruik een bewijs is van de toenemende matigheid onder het Zweed- sche volk en een overtuigend argument tegen de gevaarlijke proef met verbod die geen zin en geen kans van slagen heeft." DUITSCHLAND. President Ebert heeft op den derden verjaar dag van de Grondwet van Weimar het volgende manifest tot het Duitsche volk gericht. „Eenheid, recht en vrijheid, moeten den moei lijken gang van Duitschland naar een betere toekomst begeleiden. Onder de zwart-rood- gouden vlag zal het lied „Deutschland, Deutsch- land über alles," het lied van eenheid, recht en vrijheid, niet zijn de uiting van nationalistischen overmoed, maar de betuiging van vaderlandsche gevoelens. Alle feestdagen van den staat zijn voor langen tijd dagen van gemeenschappelijke zorg. Ontelbare landgenooten lijden onder de verschrikkelijke economische gevolgen der laat ste gebeurtenissen. Duitschlands weten en kun nen, de bronnen onzer beste krachten, worden ernstig bedreigd' Zware stormen zijn over de jonge Duitsche republiek gegaan. Onze eenheid, ons recht, onze vrijheid worden nog steeds bedreigd. Wij willen echter niet ver sagen en in den nood aan de idealen denken, waarvoor wij leven. Het vaste geloof in dl redding van Duitschland en de wereld zal ons niet verlaten." De oproep eindigt met een „hoch" op de Duit sche republiek, het Duitsche vaderland en het Duitsche volk. De rijkspresident heeft voorts een kennisgeving tot het Duitsche volk gericht, waarin hij mee deelt dat de rijksregcering drie millioen mark uit de door den Rijksdag voor de bescherming der republiek toegestane middelen heeft bestemd ten bate van wetenschap, kunst en handwerk, ver der een millioen ter bevordering van de volksge zondheid door middel van sport in de vrije lucht. Dat deze bedragen zoo gering moeten zijn, is een gevolg van den ongunstigen economischen toestand. „Toch blijven wij aldus de president vast vertrouwen op de redding van Duitschland en van de wereld." Ook de democratische partij richt een oproep tot het Duitsche volk om eensgezind de republiek te beschermen. De coalitiebladen wijden waar- deerende hoofdartikelen aan de grondwet van Weimar, de rechtsche bladen oefenen er critiek op. President Harding heeft naar aanleiding van het feest der constitutie aan president Ebert het volgende telegram gezonden „Bij het weerkeeren van den dag, waarop Duitschland zijn republikeinschen staatsvorm kreeg, acht ik mij gelukkig u mijn meest op- twintig uur blijft, zal hetgeen van avond hier gebeurd is, in het Casino worden bekend ge maakt. Ga „Neen, denk niet dat ik zoo zal geen gaan, ellendige lasteraar. Ik ben edelman en ik eisch voldoening met het wapen in dé hand." „Ik kruis het zwaard niet met een dief," antwoordde M. de Feurget, „indien u niet on middellijk heen gaat, zal ik mijn bedienden bevelen u het huis uit te werpen." Plotseling sprong M. d'Aubron op hem toe en gaf hem voordat hij zich kon verdedigen, een hevigen vuisslag op het gelaat, zoodat hij tegeix den grond viel en hevig uit neus en mond bloed de. „Verrader," riep M. de Feurget uit,„ik vecht niet met een dief, maar in dit geval is het wat anders. Je bewijst wat je bent door zoo'n ver raderlijken slag te geven." Toen gebeurde wat jaren geleden op de zelfde plek voorgevallen was. Daar was ook een valsche speler en daar werd ook geduelleerd. Het vei'leden ging M. de Feui'get dadelijk door het hoofd. Hij keek'even uit het raaxxi en zeide „Het maanlicht is op dit oogenblik niet zoo helder, maar de kansexx staan gelijk. Een van ons zal heden avond ter helle varen," vervolgde hij, terwijl hij zijn met bloed bevlekte zakdoek onder zijn neus hield. rechte en beste wenschen over te brengen en de hoop uit te spreken, dat de groote Duit sche republiek zal voortschreiden langs den weg van vrede, welke tot goede verhouding en tot voorspoed voert." OORLOGSMISDADIGERS. Zooals gemeld is de Fransche rtgeering voornemens om de berechting van Duitsche oorlogsmisdadigers voor Fransche krijgsraden te doen geschieden. Volgens het „Journal" zal hiermede in October een aanvang worden ge maakt. Alsdan zal de krijgsraad te Nancy on geveer 50 zaken behandelen van ooi'logsmis- daden in dit district bedreven. Onder de beschuldigden bevinden zich ver schillende hooggeplaatste officieren, Waaronder ex-kroonprins Rupprecht van Beieren, die een Duitsch legercorps in het district Nancy com mandeerde en dien de Franschen aansprakelijk stellen voor den moord op burgers en de systema tische verwoesting van woonhuizen, alsmede voor andere wandaden te Nomény, Lunéville, Ger- berviller en andere plaatsen. Rupprecht die na den dood van zijn vader, ex-koning Ludwig, door de Beiersche roya listen als „koning Rupprecht" werd ingehaald, woont thans in het koninklijk paleis te Mün- chen. Andere krijgsraden zullen bijeenkomen te Rijssel en Chalons-sur-Marne. IERLAND. De troepen van den Vrijstaat zijn de stad Clonmel van drie zijden genaderd en hebben vervolgens den aanval gewaagd. De rebellen ontruimden de stad onmiddellijk en trokken naar het Zuiden en het Westen af. De stad Cahir hield eenigen tijd de bestorming uit, maar werd niettemin later door de Vrijstaat-troepen bezet. Dungarvan onderging hetzelfde lot. ALLERLEI. Naar de draadlooze dienst van Stockholm aan de Moskousche „Iswestia", zegt te ontleenen, zou het doodvonnis aan de beide directeuren van de fabrieken van Nobel, den Nederlander Harm- sen en den Rus Sinofjef, reeds ten uitvoer gelegd zijn. De Duitsche scheepvaart naar Australië is hervat. Het eerste Duitsche schip dat sedert het begin van den oorlog naar Australië vaart is de Hanau van de Duitsch-Australische reederij, die gisteren uit Haiiiburg over Kaapstad naar Adelaide is vertrokken. Uit Straatsburg Gisterochtend kregen 500 ongewcnschte per sonen in Elzas-Lotharingen aanzegging, dat zij uit het land zullen worden gezet. Hedenavond moet dit bevel zijn uitgevoerd. Uit Madrid Na afloop van het onderhoud tusschen het stakingscomité en dén minister-president zijn alle postbeambten terstond aan het werk gegaan. Binnenland. Onderwijzers-actie. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft het bestuur van den Centralen Oudei-raad te Amsterdam en de hoofdbesturen van het Nut, den Bond van Nederlandsche Onderwijzers' het N.O.G. en de Vereeniging van Hoofden van Scholen, uitgenoodigd tot een samenkomst om in eerste instantie te overleggen, op welke wijze een zoo algemen mogelijke actie door heel het land te verkrijgen zal zijn, om de verslechte ringen van het onderwijs indien de voorgestelde wijziging van de lager onderwijswet 1920 tot, wet zoude worden verklaard, tegen te gaan. „Wilt u mijn secondant zijn, Mr. Brown vroeg M. d'Aubron: Deze keerde hém den rug toe, zonder te antwoorden en zeide tot M. de Feui'get „Sta niij toe uw secondant te zijn." 1 „Heel goed," hernam M. d'Aubron. Als M. de Feurget wil toestaan dat een zijner bedienden een briefje voor mij bezorgd, dan zal een mij ner vrienden dadelijk hier zijn." M. de Feurget knikte goedkeurend met het hoofd en het briefje dat M. d'Aubron haas- tg geschreven Had, werd weggezonden. „Daar er nog geen secondant is, M. de Feur get, mag ik zekér de ceremonies waarnemeri en u vragen welk wapen u verkiest." „Hét kan rxiij niet schelen, gewoonlijk geef ik de voorkeur aan degens." Lord Alceston kon een boosaardigen glimlach zien op het gelaat van d'Aubron. M. de Feurget verontschuldigde zich dat hij even heen ging. Trouwens er was nog tijd want het Casino was ver verwijderd en men moest wachten op den secondant van d'Aubron. Terwijl dit alles gebeurde, dacht lord Alceston voortdurend aan Marie. Zij was in haar kamer en vermoedde in de verste verte niet dat in een ander gedeelte van de villa, een drama werd gespeeld. M. de Feurget bleef een geruimen tijd weg, O.a. zal worden overlegd, of in deze ook samenwerking met alle oudercommissies, po litieke partijen en vakvereenigingen, dan wel ook met voorstaixders van het bijzonder onder wijs, dient te worden verkregen. Ook een groote landelijke protestvergadering in Den Haag zou op het programma staan. Onze Oost. Het Aneta-bureau seint, uit Batavia De Indische regeering gaf den minister van koloniën in overweging aarx de directies van empioyé's uitzendende maatschappijen te ver zoeken voorloopig uitzending zooveel mogelijk te staken in het belang van de bestrijding der wexkloosheid en huxx vertegenwoordigers op te dragen te trachten het benoodigd personeel in Indië te engageeren. De regeering verzocht voox-ts in de groote bladen in Holland waarschuwingen te plaatseix, dat momenteel Indië overcoxxxpleet heeft aan werkkrachten op verschillend gebied weshalve het raadzaam is te voren zich te over tuigen of een werkkring disponibel is. Spoorwegen. Naar aanleiding van een bericht in „De Tijd" dat de plannen tot verlaging van het loon van het spoorwegpersoneel voorloopig opgeschort zijn ten einde de beslissing af te wachten of een algemeene verlaging van het loon van het Rijks personeel door de omstandigheden noodzakelijk zal ixxoeten worden, vernemen wij te bevoegder plaatse, dat van dergelijke voornemens niets bekend is. De aangekondigde loonsverlaging voor het spoorwegwerkplaatspersoneel blijft derhalve van kracht. („Tel.") De Koningin ïxaar het Noorden. Het Nederlandsch coorespondentiebureau in Den Haag nxeldt De Koningin is voornemens, van 4 tot 20 September een reis te maken naar Denemarken en Scadinavië, teneinde officieele bezoeken af te leggen bij de Hoven te Kopenhagen, Stokholm en Christiania. De tentoonstelling te Kopenhagen. De Nederlandsche tentoonstelling te Kopen hagen is in Juli door meer dan 200.000 betalende personen bezocht. De belangstelling voor de tentoonstelling blijft grootZondag j.l. bedroeg het aantal betalende bezoekers 13.227. Het sleep vaar tbedrijf. De regeeringscomnxissaris te Rulxrort heeft gisteren uitsraak gedaan in zake de loonregeling voor de Duitsche Rijnschaapvaart. Een zeer groot gedeelte van het bij deze loonregeling betrokken personeel heeft zich thans tegen deze beslissing verklaard. Zaterdag zal een algemeene stemming over deze uitspraak plaats vinden en het is niet onmogelijk, dat de uitspraak afgewe zen zal worden exx dat tot staking besloten zal worden. De in Duitschland stakende Nederlandsche Rijnschippers, die zich gisteren in een te Ruhroit gelxouden vergaderixxg vóór voortzetting van de staking uitspraken, hebben hun bereidwillig heid te kennen gegeven om hun Duitsche collega's bij een eventueele staking te steunen. Malaise. Wegens slapte in het bedrijf zijn de beide hier bestaande schoenfabrieken geheel stopgezet. Ruim 400 arbeiders zijn zonder werk. en toen hij terugkwam, was de secondant van M. d'Aubi'on nog niet aangekomen. Eindelijk verscheen M. Vachu, de boezemvriend van M. d'Aubron. Een korte, stijve kennismaking toen riep M. de Feurget een ouden bediende, en beval henx de inmiddels onderzochte wapens naar den tuin te brengen. Lord Alcestoxx kon zich niet langer bedwingen. Hij kwam van uit zijn schuilplaats en liep M. de Feurget achterxxa, die het eerst zich naar den tuin begaf. „Alceston," riep M. de Feurget verschrikt ui.t„Hoe kom je zoo plotseling hier Wat moet je hier doen Je weet zeker niet. wat er aan de hand is, anders zoudt je er niet zijn. Weet dan, dat het drama zoolang geleden hier ge speeld en waarin je vader een hoofdacteur was, op het punt staat zich weer te herhalen. Maar laat mij) „Nietnoodig, M de Feurget," antwoordde lord Alceston. „Het spijt mij u te moeten zeggen dat ik den luistervink heb gespeeld, maar ik kon niet axxders Het ware echter te wenschen dat ik al in het het begin bij u was geweest, misschien zou zulk en onaangename geschiedenis niet zijn ge beurd." (Wordt vervolgd) („Tel.")

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1