DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste jaargang. Zaterdag 12 Augustus Ï922. \o. 1:1419. Advertentiën; 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Binnenland. Schriftelijke vragen. De Voorzitter van de Tweede Kamer heeft de volgende ingevolge art. 112 van het regle ment van orde ingediende vragen medegedeeld van den heer W e i t k a m p aan den Minis ter van Waterstaat 1. Is de Minister bereid mede té deelen, waarom leerlingen van landbouwwinterscholen niet en die van ambachtsscholen wel in het genot worden gesteld van vervoer per trein tegen verminderd tarief van en naar de school 2. Is de Minister genegen mede te werken tot opheffin g dezer onbillijkheid, door ook de leerlingen der landbouwwinterscholen in het genot van vervoer tegen verminderd tarief te stellen van den beer II e r m a n s aan de Minister van Justitie en van Arbeid Is het den Ministers bekend, dat, na wij ziging of minder strenge naleving der vroe gere maatregelen hieromtrent, langs de ooste lijke grens weer honderden Duitsche arbeiders worden te werk gesteld, meestal aan lagere loo- nen, terwijl Nederlandsche arbeiders, die het zelfde werk kunnen verrichten, worden ontslagen en als werkloozen ondersteund Zoo ja, zijn de Ministers dan niet van oor deel, dat opnieuw moet worden ingevoerd althans voor de grensstreken de bepaling, dat aan alle uit het buitenland komende ar beiders eerst dan een pasvisum kan worden verleend, wanneer door een arbeidsbeurs de verklaring is afgegeven, dat geen I^ederland- sehe arbeidskrachten beschikbaar zijn voor het do-or die buitenlanders te verrichten werk De heer Van Braambeek heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Is de minister bereid om in het vervolg, al vorens ontheffing te verleenen van de bepalin gen der nog op 28 Februari jl. herziene rege ling der dienst- en rusttijden voor het spoor wegpersoneel, ter zake eerst de vakbonden te raadplegen, opdat deze gelegenheid zullen heb ben om hun bezwaren in te brengen tegen gevraagde ontheffingen als bij beschikking van 30 Juni 1922 verleend, waarbij aan verschil- Jende treinbeambten diensttijden opgelegd kun nen worden van 14 tot 16 uur Is het bericht in de pers, dat de Minister van plan is een bezuinigingscommissie voor de spoorwegen in te stellen, juist Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat loopende het onderzoek naar de mogelijk heid van bezuiniging, verdere verslechteringen der arbeidsvoorwaarden van het personeel die nen te worden opgehouden en met name de reeds aangekondigde verlaging van de loonen van het werkplaats-personeel niet dient de worden ingevoerd Indien het persbericht juist is, wil de Minis ter ö'an met de vakbonden overleg plegen om trent een vertegenwoordiging van die bonden in deze commissie Deelt de Minister al dan niet het standpunt van den raad van commissarissen der S.S. en Hü.M. betreffende de tekorten van het spoor wegbedrijf, zooals dat in den bekenden brief aan den minister werd uiteengezet Heeft de Minister voldaan aan het daarin gestelde verzoek om van zijn instemming hier mede aan de directie te doen blijken bekende firma Nobel, den Nederlander Wicher Harmsen en den Rus Sinofjef vrijwel onopgemerk voorbijgegaan. Toch, aldus schrijft men aan de N. R. Ct. uit Hclsingfors, verdiende ook dit proces dé aandacht, daar beide veroordeel den a Menswaardige mannen zijn, die niet meer gedaan hebben dan de belangen der firma, bij wie zij in dienst waren, zoo goed mogelijk behartigen. Het uitvoerend bewind hee t zich dan ook met de zaak bemoeid en gelast het vonnis niet ten uitvoer te leggen en de pro cesstukken in té zenden bij het hooggerechtshof ook al zouden Harmsen en Sinofjef geen cassatie aanteekenen, wat intusschen we! gescied is. De advocaten der veroordeelden wijzen in dit verzoek op tal van onregelmatigheden in de behandeling der zaak en met; name op een on juiste kwalifica ie van de ten laste gelegde handelingen volgens het nieuwe strafwetboek. R. K. Grafisehe Bond. Verschenen is het verslag der werkzaamheden van den Ned. R. K. Grafischen bond over het jaar 1921. Het verslag, zooals vanzelfs spreekt typogra fisch keurig verzorgt, geeft een helder overzicht van den menigvuldigen arbeid door hoofd- en afdelingsbesturen verricht. Uit de inleiding geven wij het onderstaande Ging het in vroegere jaren steeds opwaarts, én in ledental én in financieele kracht, thans ma ken ook wij zware tijden door, die ons noodza ken alle krachten bij te zetten om den strijd van het zijn of niet-zijn ten onzen voordeele beslist te zien. Onze organisatie heeft sinds haar bestaan wellicht geen jaar gekend, waarin zooveel moeilijkheden moesten worden overwonnen als in 1921. De aanvankelijke meening dat 1921 weer een opleving van het industrieële leven zou brengen is niet bewaarheid zelfs zijn de moeilijkheden nog grooter geworden, d.oordat dc malaise vooral in ons bedrijf belangrijk toenam. Groote werk loosheid was daarvan het gevolg. Alle middelen om deze te bestrijden en tegen te gaan waren vruchteloos. De buitenlandsche concurrentie was zoo moordend, dat hiertegen geen maatregelen waren te treffen tenzij een absoluut verbod van invoer, hetwelk echter van overheidswege niet tot stand kwam. De aanwinst van ons ledental gedurende de laatste vijf jaren bedroeg in 1916: 145; 1917: 441 1918 253 1919 624 1920 490. 31 December 1920 bedroeg het ledental 4371 31 December 1921 4209, alzoo een vermindering van 162 leden. Kerknieuws. De Rijkswaelilgeldregcling. Men meldt aan het „libld.' De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken heeft naar aan leiding van het bij de commissie ingediend ontwerp wachtgeldregeling de regeering o-eadviseerd bij inkrimping van personeel en op wachtgeldstelling naar vaste regelen te han delen Op de volgende grondslagen le pCösjonneering van alle ambtenaren van 65 jaar en cmder. 2e wachtgeld voor hen, die er om vragen. 3e wachtgeld voor ambtenaren van 62 jaar en ouderen mits gerechtigd tot volpensioen. 4e wachtgeld voor hen, die nog geen 23 jaar zijn en op 1 Mei 1922 ongehuwd waren. 5e wachtgeld voor ambtenaren met het minst aantal dienstjaren. De commissie, ad viseerde bovendien, dat geen vaste ambte naren behooren te worden ontslagen, zoolang bii een bepaald dienstvak nog los personeel aanwezig is, terwijl bij opheffing van een bepaald gesticht of bepaalde inste Img de wachtgeld regeling zoodanig wordt toegepast alsof het peSel van diverse instellingen tot één groote inrichting behoorde. De Russische moordenaars. Terwijl de processen tegen de geestelij ken en sociaal-revolutionairen m West-Europa aterk de aandacht getrokken hebben, ih e u dood veroordeeling van twee ambtenaren van e Het Vijftigjarig Jubile van de Ecrvv. Zusters Theresianen in den Boseh. Een Eerw. zuster uit den Carmel te 's-Herto- genbosch vertelt het volgende Het schijnt wel, of Gods Voorzienigheid had reeds voor bijna zeven eeuwen het terrein, gele gen aan de Zuidzijde van de Hinthamerstraat, aan zijn uitverkoren volk voorbehouden. In het begin der 14e eeuw behoorde het aan Geer- ling of Gerlach van de Bossche, aan wien nog heden ten dage de Geerlingsche brug haar naam ontleent. Deze Geerling stierf kinderloos en liet het pand aan zijn broeder Willen Heer van Erp, die het bij testament van 28 Augustus 1334 tot een klooster voor Clarissen bestemde en dit met vele goederen begiftigde. Dirk van Hoorn bracht, als executeur, het klooster in 1334 tot stand. In latere tijden nam keizer Karei V het in zijne hooge bescherming. Dit getuigt het wapen, ge beiteld in den achtergevel, waaronder te lezen staat Garolus V Romanum Imperator semper augustus hujus Cocnobii Protector perpetuus alque privilegiorum ejusdem fidelis con firmator. 1540. (Karei V. altijd verheven Roomsch Keizer, de voortdurende Beschermer van dit klooster en de getrouwe bekrachtigervan.deszelfsvoorrechten 1540.) Rechts van dit wapen was gebeiteld het wapen van Dirk van Hoorn, waaronder Dnus Guilielmus de Busca Miles Dus de Erp, Dni Gerlacii frater, fundator hujus Monasterii. (Heer Willem van den Bossche, ridder Heer van Erp, broeder van Heer Gerlach, stichter-van dit klooster). Links vond men het wapen van Cuyk waaronder Dna Alberta, fundatoris hujus cou- nobii delecta uxor 1344 (Vrouwe Alberta, de geliefde echtgenoote van den stichter van dit klooster 1344). Hoelang de Clarissen dit klooster bewoond hebben schijnt niet bekend te zijn, Waarschijnlijk hebben zij het in den tijd der Hervorming moeten verlaten. Juist in die tijden van afval van het geloof en haat tegen de katholieke Kerk begon in Spanje de H. Theresia haar werk. Zij was van God uitverkoren de dwaling te bestrijden, de zondaars tot bekeering te brengen en dit met de wapenen van boete en gebed. Theresia „zwak en onbekwaam" zooals zij zich zelf noemt, maar groot door Hare liefde, groot door haren ootmoed en haar sterk vertrouwen op God, trekt ten strij de zij vormt zich een leg<?r van medehelpsters en 'weldra dringen hare volgelingen tot in ons vaderland door. In 1622 komen zij uit Antwerpen hier ter stede. Hoewel oorspronkelijk afkomstig uit het klooster door de gelukzalige Anna van den H. Bartholomeus gesticht, werden zij naar hare stichtster, eene Engelsche jonkvrouw, En- gelsche Carmelitessen genoemd. Zij vestigen zich in het verlaten klooster der Clarissen. Langs de gewelven van het huis aan deHinthamerstraal klinkt weer het vrome gezang der nonnen, de wierook der gebeden stijgt er weer omhoog en dag en nacht wordt er de Heer geprezen. Het duurt echter niet lang ot' de Godgewijde maagden moeten haar dierbaar heiligdom verlaten om in de St. Jorisstraat, een huis te betrekken, dat den uit Oisterwijk verbannen derde-ordelingen van den H. Franciscus als schuilplaats had ge diend. In 1629 namen de troepen van Frederik Hendrik de stad in. Alle priesters en religieuzen moesten binnen twee maanden de stad verlaten doch niet lang daarna mogen zij weer terugkee- ren. De kerken der religieuzen blijven echter voor den openbaren eeredienst gesloten. De nonnen maken van deze toegevendheid gebruik om weer in gemeenschap te leven en wat meer is, om weer novicen aan te nemen. Dit echter beviel den Staten niet.Bij overlijden derreligieuzen moesten de inkomsten, die zij genoten, in de nationale kas worden gestort. De Carmelitessen wachtte liet uiterste niet af om zch aan deze vermomde vervolging te onttrekken. Den 10 Juli 1630 ver trok de priorin met een gedeelte van de communi teit naar Keulen en stichtte daar een klooster. Een ander gedeelte bleef te 's-Boscli tot 1632, wanneer ook deze zusters naar Aalst in België vertrokken. Hier ook stichtten zij een nieuwen Garmel die bleef voortbestaan tot 1783 wanneer door Jozef II de beschouwende orden werden opgeheven. Toen werd haar dierbaar oord van vrede en geluk tot maatschappelijke doeleinden gebruikt en de zusters moesten zich verspreiden. Twee van haar werden liefderijk opgenomen door de eerbiedwaardige prinses Louise van Frankrijk die onder den naam van Thérése de SI. Augustin als priorin het klooster van St. Dénis bestuurde. Anderen keerden terug naar hare familie, ter wijl de overigen in het Bagijnhof te Aalst 'n leven van afzondering en gebed voortzetten. Met den Karmel scheen het gedaan totdat in 1836 door toedoen van den bekenden, rusteloozen Missiona- ris-Jezuit de Smet eenige jeugdige maagden te Aalst het leven van Theresia hernamen.De overi ge zorgen van een Pater, gesteund door de edel moedigheid der stadgenooten, deden onder Gods zegen den Garmel opbloeien en toen in 1868 het vereischte getal zusters bereikt was, werden plannen beraamd voor een nieuwe stichting, die in 1872 tot uitvoering kwamen. Het was de 5e Augustus, feest van Onze Lieve Vrouw ter Sneeuw, dat een eerbiedwaardig gezelschap den Nederlandschen grond betrad. Het waren acht zusters en ééne postulante. Waarheen werden zij geleid? O, wonderbare schikking van Gods Voorzienigheid Op den Bosschcn bodem is het zaad eenmaal uitgestrooid, hier zal de boom groeien en vruchten dragen De plaats, die God Zich voor eeuwen heeft uitverkoren, mag voor de derde maal een „huis des gebeds" genoemd worden. De Belgische Carmelitessen vestigen zich op den zelfden grond, die eenmaal door Willen van Erp aan de Clarissen geschonken werd Maar laat ons de zusters volgen op hare reis. Had een enthousiaste bevolking haar te Aal-t plechtige uitgeleide gedaan, niet minder hof felijk is de welkomsgroet die zij in de oude hertog stad ontvangen. De oud-minister van Son wacht de kleine kolonie op aan het station en doet de zusters plaats nemen in zijne rijtuigen en bij aankomst in het perceel in de Clarastraat vinden de vermoeide reizigsters een welbereide tafel en wordt haar de eerewijn aangeboden door de élite dier stad. De dames moeten zich in de onvoltooide vertrekken behelpen. Wat deert dit echter de vrome, sympathieke Bossche dames Zij dienen de bruiden des Heeren, de oudste kinderen van de Koningin des hemels, de volge lingen van de vermaarde heilige Theresia Den volgenden dag ontvangt de Communiteit het grootste geschenk, dat God zijn armen schep selen kan geven. Het H. Sacrament, Jezus zelf komt in het tabernakel rusten, de eerste H. Mis wordt in de kleine kapel opgedragen dooi den weleerw. Pater van der Zande en gediend door minister van Son. Tegen den avond komt Z. D. H. Mgr. Zwijsen zijn bisschoppelijken zegen geven en het slot instellen en nu verdwijnen de nonnen achter de voor het oog der wereldlingen zoo sombere tralies. Moest, nu het opnieuw be trokken klooster een last zijn voor de stad Neen. Geheel vrijwillig vloeiden de aalmoezen toe en zij waren noodig, want evenals bij alle stichtingen, liet zich ook hier de ontbering gevoe len. Na een jaar kon men zelfs met den bouw der nieuwe kapel beginnen. De weldoeners van Hol land en België, waaronder de Hoogedelgeboren graal' Florimond de Brouckhoven de Bergcijck eene eereplaats inneemt, stelden geene grenzen aan hunne edelmoedigheid, maar ook de zusters van haar kant zullen zich ten allen tijde dank baar blijven toonen en dien dank zullen zij ver tolken door de rijkste zegeningen van den Heme over hare weldoeners af Le smeeken. Nu bestaat de Bossche Carmel 50 jaar. Voor eenige jaren was de Bossche Carmel zijn aantal zusters te boven, er w< rd aan uitbreiding gedacht. Men bad en zocht en weldra toonde zich ook hier de vinger Gods. Eene edelmoedige dame uit Schiedam schonk huis en erf. Sinds 1920 be staat alzoo de eerste Carmel in het bisdom van Haarlem. Moge hij schoone vruchten opleveren. St. Pieterspenning. In rib. Bavo is het volgende schrijven afge drukt van Z. H. den Paus aan Z. D. H. Mgr. A. Gallier, bisschop van Haarlem Segretaria Di Stato Di Sua Santita No. 6118. Uit het Vaticaan 24 Juli 1922. Doorluchtige en Hoogwaardige Heer, Een bewijs van kinderlijke toegenegenheid en vereering hebt gij den Verheven Opper priester bewezen, toen Gij onlangs met be reidwilliger! zin hebt opgezonden de lang niet geringe som van 20.000 gulden, welke op Uw aansporing en onder Uw leiding door de vrome geloovigen van Uw Diocees is bijeengebracht om den Sint-Pieterspenning in stand te hou den en te vermeerderen. lioogstaangenaam was aan Zijne Heiligheid deze uiting van liefde; want daarin blonk niet alleen meer en meer uit de ijvervolle wil van U allen, om de behoeftigheid van den H. Stoel te verlichten, maar ook wat veel meer waard is de innige gehechtheid van U en uwe geloovigen aan den Plaatsbekleeder van Christus. Er is dus voor den Heiligen Vader alle reden om van harte den verse hul dig dén dank le betuigen aan U en aan allen, die aalmoe zen gegeven hebben en alle voorspoed van God over U allen af te bidden. Als onderpand nu van de llemelsche gun sten,en als bewijs van zijn welwillendheid geeft Zijne Heiligheid volgaarne den Aposto- lischen Zegen aan Uwe Hoogwaardigheid, aan Uw geestelijkheid en aan Uw volk. Terwijl ik U daarvan mcdedeeling doe, ver blijf ik met den verschuleigden eerbied Van Uwe Hoogwaardigheid de zeer toegenegen P. card. Gasparui. xVan Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem. Gemengd Nieuws. Geschil in een' ziekenhuis. Sedert eenigen lijd is er een geschil tusschen het bestuur en het personeel van het Ziekenhuis voor longen patiënten te Almcn, thans stichting der gemeente Deventer. De oorzaak daarvan is, dat het be stuur den indruk had gekregen, dat de noodig geachte neutraliteit van het ziekenhuis niet werd bewaard, doordat voor de patiënten lezingen enz. werdén gehouden, welke geen Neutraal karakter droegen, maar eenigszins kerkelijk getint waren. Het gevolg daarvan is geweest, dat het personeel besloot en bloc ontslag in te dienen, ook de ge neesheer-directeur en de directrice, welke laat ste reeds de leiding had, toen het ziekenhuis nóg niet aan Deventer was overgedragen, terwijl haar in functie blijven als voorwaarde was gesteld bij de aanbieding der inrichting aan die gemeen te. Er zal spoedig in de verschillende vacatures worden voorzien, daar reeds einde dezer maand eenige verpleegsters hare betrekking zullen verlaten. De waarheid. Dezer dagen reed in een der New Yorksche straten een auto. Het was een vrachtwagen, zooals men ze daar bij dui zenden telt. Deze auto echter viel eenigzins in het oog door de handelwijze, waarop de firma, aan wie het voertuig behoorde,de zijkanten had vol geschilderd met reclame voor haar branche, het leggen en schoonmaken van tapijten, het ophangen van gordijnen, in het kort, voor alles, wal tot het stoffeerdersvak behoort. Zooals gezegd, viel de auto eenigszins op, en een agent, die zich toevallig in die straat, bevond, verzocht den chauffeur beleefd, even te stoppen, waarop hij hem vroeg, wat die groote wagen van hem toch eigenlijk bevatte En de chauffeur antwoordde lakoniek „Whis ky". II e t pleizierjacht Venetia van den Franschen bankier Henry de Rotschild is zooals reeds gemeld bij Halmar in Zweden aan den grond geloopen en later met veel moeite vlot gesleept. Daar de eigenaar, die zelf aan boord was, weigerde de vordering van de reederij, wier sleepbooten liet jacht, hebben geholpen te betalen hebben de Zweedsche autoriteiten beslag op he jacht gelegd. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5