het duitsche centrum. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. waarvan in Oekraïne 15.000, in centraal Rusland 6.200 en in liet Kaukasusgebied 1034 gevallen. Naar de „Msb." uit Berlijn verneemt, is er onder de Duitsche katholieken groote bezorgd heid verwekt door het voornemen tot hervor ming der centrumspartij tot een algemeene christelijke staatspartij De leider der centrumsfractie, de rijksdag afgevaardigde Marx, heeft in de toenemende ongerustheid aanleiding gevonden tot het schrij ven van een artikel in de „Germania" dat tot doel heeft een reeks van misverstanden uit den weg te ruimen, waardoor de ongerustheid ver wekt wordt. Van een hervorming der centrumspartij is in principiëelen zin geen sprake, zegt Dr. Marx. Het centrum is steeds vóór alles een politieke partij geweest en deze trekt thans uit de verwar ring, veroorzaakt door den moord op dr. Rathe- nau, de noodige consequenties. Nadrukkelijk stelt de schrijver vast, dat door de hervorming geen enkel katholiek afgevaar digde zijn plaats zal behoeven te ruimen. Van een wijziging der beginselen kan geen sprake zijn. De vertegenwoordigers der christelijke partij zullen christelijke principes en een reli gieuze levensopvatting moeten huldigen. Evan gelische mannen zullen slechts kunnen toetreden wanneer zij zich stellen op den grondslag van het centrumsprogramma. En wat de pers betreft, deze zal evenals vroeger de katholieke wereld beschouwing en de vrijheid der Katholieke kerk kunnen blijven verdedigen. Ten slotte spreekt Marx de hoop uit, dat door deze verklaring de discussies in rustiger banen zullen worden geleid. DUITSCHLAND. ,,De viering van den grondwetsdag isZaterdag in het geheele rijk ernstig en waardig geweest" meldt de draadlooze dienst te Berlijn. In de hoofdstad is de dag besloten met een fakkeltocht en een feest in den Staatsschouwburg waar president Ebert en dr. Wirth de „republi- keinsche jeugd" hebben toegesproken en de beteekenis van de grondwet voor het Duitsche volk hebben uiteengezet. De rijkskanselier her dacht voorts degenen die voor de republiek gestorven zijn, met name Rathenau, den groeten wegbereider voor de verzoening tusschen de volken. Met de woorden „Allen, die van goeden wille zijn, allen volken van Europa, roept het republikeinsche Duitschland .een hartelijken groet toe," besloot de kanselier. De republikeinsche pers noemt de grondwets herdenking een gewin niet alleen voor de repu bliek maar voor het geheele volk en zegt, dat voortaan het „Deutschland iiher Alles" het republikeinsche volkslied zal zijn. UITWIJZING VAN DUITSCHERS. Thans heeft ook de Rijksregeering bericht gekregen, dat te- Darijsc'an „note verbale" is overhandigd, waarbij de uitwijzing van 500 Duitschers uit den Elzas wordt bevestigd. Het hoogste bedrag in geld, dat families mo gen meenemen is 10.000 mark voor ongehuw- den is het maximum 5000 mark. De aangekondigde uitwijzing van vijfhonderd Duitschers uit Elzas-Lotharingen werd gister verwacht. De regeering heeft maatregelen geno men om de uitgewezenen in Kehl te herbergen. Zij zullen voorloopig bij particulieren worden ondergebracht. Ook in Trier heeft men aclvies- en hulpbureaux voor de vluchtelingen ingericht. IERLAND. Blijkens een officieel bericht uit Dublin heb ben de Iersche regeeringstroepen de stad Cork bezet en er 50 gevangenen gemaakt. Zeven natio nalisten zijn gedood en velen gewond. Ongeregelde benden hebben een aanval gedaan op het hoofdpostkantoor te Dublin, de wacht overrompeld en het gebouw in brand gestoken. ARTHUR GRIFFITH f. Reuter verneemt uit Londen Arthur Griffith, de president van den Ierschen vrijstaat is Zaterdagochtend aan hartverlamming overleden. Griffith werd tien dagen geleden ziek aan influenza. Dit werd verergerd door een inwendige ziekte. Hij werd Woensdag geopereerd, welke operatie goed scheen afgeloopen, aangezien hij weer gewoon op de been was. Vrijdag kwamen er echter complicaties, en Zaterdagochtend over leed hij aan hemorraghie in de hersenen. Zijn dood heeft Dublin geweldig geschokt, aangezien men niet geloofde, dat zijn ziekte ern stig was. Lloyd George heeft aan Collins en mevrouw Griffith een telegram gestuurd, om hun zijn sym pathie uit te spreken voor het zware verlies dat Ierland geleden heeft door den dood van Grif fith, en waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor diens oprechtheid en vaderlandsliefde, en zegt, dat hij gelooft,dat Ierland zijn nagedach tenis altijd zal vereeren als die van een van zijn meest trouwe, begaafde en dappere zonen. OOSTENRIJK. Op de conferentie te Londen is een Oostenrijk- sche nota overhandigd, waarin de regeering van Oostenrijk den nadruk legt op den ernst van den toestand. De nota zegt o.m. „De Oostenrijksche regeering, die in de toe komst niet meer in staat zal zijn, om ongedekt papiergeld te blijven drukken, is thans in de volstrekte noodzaak, om de reeds langen tijd geleden toegezegde buitenlandsche credieten te ontvangen. Het kabinet-Seipl heeft het zijn plicht ge acht, thans, nu door de oprichting van een nieu we circulatiebank een wijziging in den economi- schen toestand van de republiek zal komen, zich tot de Londensche Conferentie te wenden, ten einde de daar vergaderde mogendheden op dui delijke wijze te wijzen op den hoogen ernst van den binnenlandschen politieken toestand in Oostenrijk. Deze nota is geen ultimatum, doch verheelt geenszins dat het de Oostenrijksche regee ring onmogelijk zou zijn den staat verder te besturen, wanneer in het buitenland de behan deling van de credietenkwestie op zulk een trage wijze wordt voortgezet. Op het oogenblik heeft de binnenlandsche politieke toestand in Oostenrijk nog geen verandering ondergaan, doch het buitenland mag den hoogen ernst der situatie bij verdere weige.ing van fi ancieelcn steun niet uit het oog verliezen." PORTUGAL. Ofschoon destakingteLissabon aan het afnemen is, zijn er Zaterdag nog verscheidene bommen geworpen. Er zijn geen slachtoffers gevallen. AMERIKA. Reuter meldt uit Washington De spoorwegstaking is thans getreden in het stadium der directe onderhandelingen. Ingevolge de reeks gehouden conferenties met Harding hebben de spoorwegdirecties en de stakingsleiders gezamenlijk beraadslaagd. Aan beide kanten werd een tegemoetkomende hou ding aan den dag gelegd jegens het voorstel om de kwestie van de anciënniteit aan een onpartij dig scheidsgerecht voor te leggen. Dit is de eenige kwestie, die het treffen van een regeling in den weg staat. AMERIKA EN DE VOLKENBOND. Uit Genève verneemt de „Tel." Het Amerikaansche Senaatslid Cox, oud-gou verneur van Ohio, heeft in de eerste week dezer maand een bezoek aan Genève gebracht en zich zeer sympathiek uitgelaten over het werk van den Volkenbond en het Internationaal Arbeids bureau. Hij betreurde het dat zijn land geen lid van den bond was, en voegde er aan toe, dat ter wijl presidenten, eerste ministers en parlementen komen en gaan, internationale conferenties bijeenkomen en weer uiteen gaan, de Volken bond driehonderd-vijf-en-zestig dagen per jaar een werkend orgaan blijft, een permanente in stelling van vooruitgang. Het is daarom van het grootste belang, dat alle naties lid worden van den bond. Men zal zich herinneren, dat tijdens de laat ste presidentsverkiezingen in Amerika, Cox, de democratische eandidaat voor het presidium der Vereenigcle Staten, tegenover Harding- stond. Men meent hier, dat bij de eerstvolgende presidentsverkiezingen de verkiezing van den iieer Cox geenszins uitgesloten is. Vandaar dat aan de verklaringen van dezenSenator veel waar de wordt gehecht met het oog op een eventueele latere toetreding der Unie tot den Volkenbond. ALLERLEI. De daders van den aanslag op Scheidemann zijn Zaterdag naar Cassel overgebracht en daar in de gevangenis opgesloten. Zij hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. Zij hadden de daad sedert geruirnen tijd voorbereid.Kort voor Pinksteren waren zij te Cassel gekomen en van dat oogenblik af hadden zij de woning van den burgemeester bewaakt.Toen Scheidemann op den dag van den aanslag de tram naar Wilhelrns- höhe nam, volgden zij hem. Üehlschlaeger, een der daders, droeg de spuit met Pruisisch blauw en had ook een revolver bij zich. Hustert, de tweede gearresteerde, heeft den aanslag gepleegd. Na den aanslag zijn de daders te voet naar een dorp in de omstreken gewandeld. Daar hebben zij den nacht doorgebracht, Volgens bericht uit Warschau telt de Pool- sche bevolking, met inbegrip van Opper-Silezië en Wilna, 27,160,000 zielen, hetgeen 70 bewoners per vierkante kilometer uitmaakt. Kon. Instituut van Ingenieurs. Naar de Ingenieur meldt, zal het Koninklijk Instituut van Ingenieurs op Vrijdag 8 Sep. tember a.s. het 75-jarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid waarvan het eigen gebouw te 's-Gravenhage zal worden ingewijd. Des ochtends te 11 uur wordt in den Die rentuin een luiitengewohe algemeene vergade ring gehouden. Spoorwegen. De Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel meldt De arbeiders-remmer, die als overcompleet bij de centrale werkplaaLsen werden te werk ge steld, hebben een verklaring ter teekening ge kregen om in de functie van arbeider bij de werk plaatsen te treden, waardoor zij automatisch ruim 10 pet. loonsverlaging zouden maken. Het hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, wendde zich hierover tot de directie met het verzoek, in een spoedig te houden afzonderlijke conferentie deze aangelegen heid te bespreken. Consulaten. De heer O. Skybak, Noorsch legalieraad te Madrid, is benoemd tot consul-generaal vanNoor- wegen te Rotterdam. De heer Skybak die 60 jaar oud is, is al ver scheidene jaren in den Noorschen diplomatieken en consulairen dienst. Hij heeft vroeger zijn stand plaats gehad te Londen, Havre, Bilbao, Berlijn, Kove en Washington. Internationale Justitie. Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft advies uitgebracht over de haar door den raad van den Volkenbond voorgelegde vraag,of de bevoegdheid van de Internationale Arbeidsorganisatie zich uitstrekt tot de regeling van de arbeidsvoorwaarden der personen, die werkzaam zijn in den landbouw.Het Hof heeft na een uitvoerige motiveering op deze vraag een bevestigend antwoord. Verder heeft het Hof advies uitgebracht over de vraag Valt het onderzoek van voorstellen voor de Organisatie en de ontwikkeling van de methoden van landbouwproductie en het onder zoek van alle andere vraagstukken vari denzelf den aard binnen de bevoegdheid van de Inter nationale Arbeidsorganisatie Het Hof komt tot de slotsom, dat de vraag deze is, of, af gezien van de bepaalde punten ten aanzien waarvan het Verdrag van Versailles uitdrukkelijk de be voegdheid van de Internationa Arbeidsorganisa tie vaststeld, het onderzoek zelf van de middelen van productie binnen de bevoegdheid van deze organisatie valt. Op deze vraag geeft het Hof een ontkennend antwoord. De Rijnsleepvaart. In verband met de afwijzing van de uitspraak van het scheidsgerecht, in zake de loonen, is te Mannheim de staking van het Rijnsleepvaart personeel egonnen. De stillegging van het geheele Duitsche Rijn- sleepvaartverkeer is binnen één dagen te wach ten. (Tel.) Het Begrootingstekort. De Res.-Bode deelt mede, dat reeds bij het ontwerpen van de begrooting van 1923, hetgeen reeds lang voor de verkiezingen geschiedde, de Regeering had bevolen dat de uitgaven minstens met honderd millioen naar beneden moesten. Wetboek van Strafvordering. Naar het „Vad." verneemt, is binnenkort het Kon. Besluit te verwachten, waarbij bepaald wordt, dat het nieuwe wetboek van Strafvor dering met 1 September a.s. in werking zal tre den. Tegen loonsverlaging. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft gister te Utrecht ge- demonstreert tegen de aangekondigde loonsver lagingen en onderstaande resolutie aangenomen. De massavergadering van Spoorwegpersoneel, bijeengeroepen door de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel op 13 Augustus 1922 te Utrecht, gehoord de besprekingen omtrent het streven van Directie en Raad van Commissa rissen naar verlaging van de inkomsten van het personeel, van meening, dat de tekorten, welke het spoorwegbedrijf oplevert, geheel bui ten toedoen van het personeel zijn en worden veroorzaakt protesteert tegen elke poging tot opheffing of vermindering dezer tekorten door verslechtering der arbeidsvoorwaarden en het niet- invoeren van de reeds toegezegde ver beteringen in zake de pensioenen, verwacht dat op den grondslag van daadwerkelijk ver zet alle, organisaties van spoorwegpersoneel in onderlinge samenwerking zich zullen verzetten tegen de invoorbereiding zijnde verslechteringen en de reeds ingevoerde verlaging der loonen van het personeel in uurloon, en de verleging der diensttijden keurt onvoorwaardelijk goed de in deze door bet Hoofdbestuur der Ned. Ver. gevolgde tactiek, - en roept het geheele personeel op door massale aansluiting bij de Ned. Ver. de voorwaarden te scheppen tot het keeren van de 1)ovenromschreven verslechteringen. Voor Rusland. Enkele personen in ons land hebben het initia tief genomen, nadat zij zich hebben vergewist van de instemming van dr. Nansen met hun plannen te trachten met medewerking van voor aanstaande personen een maatschappij op te richten, ten doel hebbende, op bescheiden schaal een proef te nemen om in een gunstig gelegen dorp in het Russische hongergebied, langs coin- mercieelen weg tot, herstel daarvan te komen. Ook met de sowjet-regeering zijn onderhandelin gen aangeknoopt, die lot dusver een gunstig beloop hebben. In het uitgewerkte plan is een combinatie getroffen, tusschen liefdadigheid en zakelijkheid. Het hooge commissariaat van dr. Nansen deelt mede In de Russische pers wordt tegenwoordig openlijk erkend, dat in sommige streken van Rusland de vreeselijke hongersnood blijft voort duren. Kort geleden deelde de Iswestia mede, dat de hulpverleeningen in sommige streken zou moeten worden uitgebreid. De toestand in de Krim is verschrikkelijk. Daar zijn 400.000 menschen, die honger lijden slechts de helft van deze ongelukkigen wordt door de overheid verzorgd. De oogst in de Krim bedraagt niet eens een derde gedeelte van de gewone opbrengst. De rubberfabrieken. Woensdag 16 dezer zal te Oosterbeek een con ferentie plaats hebben van den Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius en den Roomsch-Katholicken Bond van Kantoorbedienden St. Franciscus van As- sisië met den directeur-generaal van den Arbeid den heer Zaalberg, in verband met de aanvrage van de Hevea-fabrieken te Oosterbeek aan den Minister van Arbeid om een 10-urigen werkdag of 55-urigen werkweek te mogen invoeren (tegen een loon plm. 10 pCt. lager dan het huidige over 521/2 uur). Zooals men weet, heeft de directie dezer rubberfabrieken haar geheele pl.m. 500 man omvattende personeel per 31 dezer ontslag aangezegd en haar voornemen aangekondigd om haar bedrijf op dien datum te sluiten, tenzij het verzoek aan de regeering vóór dien tijd mocht worden ingewilligd. Bedoeld verzoek is, zonder overleg met de vakorganisaties, als bij art. 25 der gewijzigde Arbeidswet vereischt, ter teekening voorgelegd aan het personeel, waarin slechts 170,meerendeels meisjes en minderjarigen hebben toegestemd. De beide bovengenoemde bonden hebben, na overleg met het administratieve personeel, onmiddellijk den minister telegrafisch verzocht de aanvrage der directie niet toe te staan alvorens overleg is gepleegd met alle betrokken organisa- tie's wijl de handteekeningen van het personeel grootendeels zijn afgedwongen. Het schoen- en lederbedrijf. Degezamenlijke werkgevers en werknemers in de schoen- en leder-industrie te Lichtenvoorde hebben aan den minister van binnenlandsche za ken geschreven dat het schoen- en lederbedrijf te Lichtenvoor de in een jammerlijken noodtoestand verkeert dat deze toestand zich af teekent in het bijna geheel stilliggen van de fabrieken, en als gevolg daarvan in een sinds maanden heerschende en steeds grooter wordende werkloosheid dat deze toestand veroorzaakt is en voortduurt door de abnormale concurrentie van het buiten land, met name van Duitschland, dat vrij en onbelemmerd zijn producten over onze grenzen invoert en daardoor een productief werken voor de hier bestaande fabrieken onmogelijk maakt redenen waarom adressanten den minister dringend verzoeken, zoo spoedig mogelijk een invoerbelemmerkng van schoenen en leder te stellen, als aangegeven in het adres van werkge vers en werknemers in het schoen- en lederbedrijf en van de Kamer van Koophandel te Waalwijk. Het voornaamste bedrijf in onze gemeente gaat, schrijven adressanten verder, ten gronde|; honderden arbeiders en arbeidsters zijn beroofs van hun broodwinning gansche gezinnen ver- keeren in behoeftige omstandigheden de uit- keering van den werkloozenkas is bijna geheel stopgezet. Met schrik en ontsteltenis zien onder nemers en werknemers, de toekomst tegemoet. Slechts een onverwijld ingrijpen van de regee ring kan hier uitkomst bieden. Dat de regeering eindelijk eens luistere naar de stem van zoovelen, die door den nood van industrie en van huisge zinnen gedwongen worden, een dringend beroep tot haar te richten om de moordende concurrentie van Duitschland onmogelijk te maken en het voortbestaan van het schoen- en lederbedrijf te verzekeren Lastig arrestant. Gisteravond ongeveer 8 uur zagen twee agen ten op de Koemarkt, dat een auto-zigzags: gewij- ze over den weg reed, wat vooral op dit drukke punt de verkeersveiligheid niet weinig in gevaar bracht. Nadat de auto bijna de ruiten van café Slavenburg ingereden had, hielden de agenten het gevaarlijke voertuig aan. De eigenaardige bestuurder bleek de garage-houder v. Wijk uit Rotterdam te zijn, die liet, voornemen had om een tochtje naar Scheveningen te maken daar hij echter in staat van dronkenschap was, gelast ten de agenten hem het stuurrad aan bekwamer handen toe te vertrouwen, dit was heel goed mo gelijk geweest want er bevond zich een chauf feur in den wagen. Daar v. W. weigerde zijn plaats te verlaten, moest hij met geweld verwijderd worden onder hevig verzet van de woesteling had zijn transport naar 't politie-bureau plaats. In de Gerrit Yerboonstraat werd het echter de politie door 't erg opdringende publiek zoo goed als onmogelijk gemaakt van den arrestant meester te blijven het duurde dan ook niet lang of v. W. wist zich in die volksmassa los te rukken. Zijn vrijheid was niet van langen duur, want in de Anthonie Muysstraat werd hij wederom door de politie gearresteerd ook hier trachtte het publiek de politie tegen te werken en eerst nadat deze de sabel getrokken had kon v. W. voor goed overmeesterd worden. Een handwagen was spoedig gevonden, en zoo kon eindelijk de zich nog steeds heftig ver zettende arrestant, naar het politie-posthuis op de Groote markt vervoerd worden, waar hij ter herschikking van den hoofdcommissaris ge steld is. De houding van het publiek is niet genoeg te laken, had de politie niet ingegrepen, persoon lijke ongelukken waren zeker niet uitgebleven medewerking in haar moeilijke taak was dus be ter geweest, dan dergelijke onverstandige belem mering. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags sleutel, kinderkleedje, kinderschoen, mantel ceintuur, broche, vulpenhouder, strengen bor- duurzijde. Bij vinders rozenkrans in étui, W. Roeling, L. Achterweg 46b spoel van naaimachine, W. Oomen, Hoofdstraat 53/3 sleutel, F. C. Klijri, Th. a Kempjsstraat 11b kinderbaret, A. Brock- meijer, Singel 188 mesje, J. v. d. Plas, Veenlant- straat ketting ceintuur, A. Goedendorp, Bak kershaven 27 kinderkous en -schoen, J. H. Boogert, Bagijnhof 22 heerenhoed, M. Mulder, Vlaardingerstraat 18 rozenkrans, D. Opschoor, Vrienschapsstraat 2 idem, P. Koster, Nieuw- straat 33 idem, C. Bongcrs, IJsselmondesche- straat 15 geit, L. Veringmeijer, Maasstraat 4 stellingtouw, A. den Bleeken, Beijerlandsche- straat 45b damestasch, A. van Pelt, Rozen- burgschestraat 36 rozenkrans in étui, Magazijn meester „Uto", Noordvestsingel 43. HetProgramma voor de u i t v o fi ring door het Harmoniegezelschap „Oefening Baart Kunst Dir. II. v. Gent op Dinsdag 15 Augstus des avonds 8 uur op de Groote Markt is nis volgt 1. Marehe des dames beiges, Bene Gibe', 2. Isadora Ouverture Symphonique, Albert

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2