DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUIL LET ON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Donderdag 17"Auguslus 1922. No. 13416. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. een conferentie van het na bi je oosten Het houden van een conferentie voor hetNabije Oosten, te Venetië in de maand September wordt in goed ingelichte Londensche kringen niet ongemogelijk geacht. De Engelsche regeering zou voornemens z'n het voorstel daartoe eerlang in overweging te nemen en daarna de Fransche en Italiaansche regeeringen daarover te raad plegen. Het resultaat daarvan zal aan de drie hooge commissarissen te Constantinopel ter kennis worden gebracht. Het voorstel houdt in, dat aan de conferentie zal worden deelgenomen door vertegenwoordigers der geallieerde mogend heden, van de beide Turksche regeeringen en van Griekenland. DE FRANSCHE MINISTERRAAD. Uit Rambouillet wordt d.d. 16 Aug. gemeld Poincaré heeft in den ministerraad een volledige uiteenzetting gegeven van de te Londen gevoer de onderhandelingen en de redenen, die een overeenstemming onmogelijk maakten. Het kabi net keurde de houding van den minister-president met algemeene stemmen goed en verklaarde zich solidair met hem. Ma.nouri, de minister van Binnenlandsche Zaken legde tegenover vertegenwoordigers van de pers de volgende verklaring af Ik ben gemachtigd u mede te deelen, dat er geen sprake van is de Kamer bijeen te roepen. DE KLEINE ENTENTE. Uit Belgrado .verluidt De Joegoslavische regeering heeft den regee ringen der Kleine Entente voorgesteld, in Sep tember te Praag een conferentie bijeen te roe pen, die zich voornamelijk zal bezighouden met de toetreding van Polen tot de Kleine Entente. De conferentie zal gevolgd worden door een conferentie van ministers van Financiën der betreffende staten. Het vraagstuk van het herstel, voor zoover de staten der Kleine Entente hierbij betrokken zijn, zal, zoowel op de politieke als op de economische conferentie, het onderwerp der besprekingen uitmaken. DE MEMOIRES VAN LLOYD GEORGE. H. N. verneemt uit Londen, dat Lloyd George 't auteursrecht van zijn memoires, zoowel voor de Engelsche als voor de Amerikaansche uitgave voor 90.000 heeft verkocht. Het desbetreffende contract is gesloten tusschen Curtis Brown en Sir William Berry. De Engelsche uitgaaf zal ver schijnen bij de firma Tassells, waarbij Sir Berry groote belangen heeft. Te verwachten is, dat ge lijktijdig ook vertalingen in verschillende Euro- peesche talen zullen verschijnen. WIRTH TEGEN POINCARK. Rijkskanselier, Dr. Wirth, heeft gisteravond tegenover journalisten verklaringen afge legd, welke als een antwoord kunnen be schouwd worden op de uiteenzetting van Poin caré te Londen tegenover Fransche persmannen. Dr. Wirth wees erop, dat de behandeling van het reparatie-vraagstuk tengevolge van de om standigheden, den toestand niet had opgehelderd, maar nog onzekerder gemaakt. Voor de eerste nota op 26 Juli, aldus Wirth, stond de dollar op 450, daarna op 800. Na de tweede nota op 900 en is thans tengevolge van de onzekerheid tot 1050 gestegen. Hieruit bleek reeds, waar de oorzaak is te zoeken voor den val van de Mark. Wel heeft Poincaré gepoogd tegenover de persvertegenwoordigers te Londen san Duitschland de schuld van de ontwaarding 47 Dwaas die ik was. Ik wist dat Marie mij niet langer lief had maar ik was krankzinnig en ik smeekte haar mijn vrouw te worden. Eindelijk stemde zij daarin toe en een jaar later schonk rij mij een dochtertje. Zij scheen zich echter bij mij te vervelen. Mijn liefde vermocht niet haar koelheid te veran deren en toch blééf ik haar hartstochtelijk be- minnen. Op een goeden dag verliet zij mij. Een briefje dat zij achter gelaten had, vermeldde dat zij naar Parijs ging en daarna de wereld zou rond reizen. Het gevoel van wraak op lord Alceston gaf haar geen rust of duur maar zij achtte den tijd nog niet te zijn gekomen daartoe. Later Wanneer zij in staat zou zijn om zich machtig te Wreken, zou zij dit doen. Ik liet mijn dochtertje aan de zorg van een min over en reisde naar Parijs om haar op te aporen. Ik gunde mij zelf geen tijd ovex-al liep Ik en vroeg inlichtingen maar zonder resultaat. Ik vermocht niet haar te vinden. Eindelijk ont smette ik op een der boulevards een harer oude Vriendinnen die ik ook kende. Van deze vernam z'j dat mijn vrouw een week geleden naarAmerika vertrokken was met een rijke Amerikaansche der Duitsche valuta te geven, maar deze bewe ring heeft buiten Frankrijk niet veel geloof ge vonden en zelfs velen in Frankrijk hebben geen geloof er aan kunnen hechten. Wat de gevolgen van de ontwaarding der valuta zullen zijn? aldus vroeg Dr. Wirth. Verarming der bevolking en voortdurende stij ging der prijzen van de grondstoffen. Daardoor wordt de industrie ernstig getroffen, die door de ontwaarding van 't Duitsche geld geen grond stoffen meer kan aankoopen om deze te verwer ken. Wat de bewering van Poincaré betreft, dat Duitschland een groote leening aan Tsjecho- Slowakië zou hebben toegestaan, deze is even min juist. Duitschland heeft zelf groot gebrek aan de noodige kapitalen voor zijn bedrijven. Even onjuist is de mededeeling van Poincaré aan gaande het oprichten van banken in Dene marken, Nederland en Roemenië. Wat Neder land betreft, de financieele relaties, die gedu rende de oorlogsjaren waren afgebroken, wer den weder aangeknoopt in het belang van het financieele leven van Duitschland zelf. Indien derhalve de rijksregeering werkelijk de bedoe ling had gehad om op een dergelijke wijze de Markenkoers te stabiliseeren, zou zij al op zeer naieve wijze te werk zijn gegaan. Ten slotte was de bewering van Poincaré omtrent een aandeel van 60% door het rijk in industrieele ondernemingen met de bedoe ling vergiftige stoffen te vervaardigen, vol gens deii kanselier volkomen ongegrond. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Naar liet Dena-agentschap mededeelt, cir culeert sedert eenige dagen in Berlijnsche diplo matieke kringen een gerucht omtrent een plan, dat betrekking zou hebben op het voeren van directe onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk. Er wordt beweerd, dat sedert eeni- gen tijd reeds tusschen het Stinnes-concern en een groote Fransche financieele groep besprekin gen gaande zijn, die niet zonder het medeweten van de Duitsche en Fransche regeeringen zouden worden gevoerd. Op den voorgrond staan daarbij de onderhandelingen met betrekking tot de Duitsch-Luxemburgsche fabrieken. Als bewijs voor de juistheid van dit gerucht wordt aange voerd, dat er tal van teckenen zijn, die wijzen op aanstaande economische besprekingen tus schen beide landen. Zoo citeert het Dena-agent schap enkele passages uit een gisteren in de Deutsche „Algeincine Zeitung", verschenen hoofdartikel, waarin o.m. wordt te kennen ge geven „Duitschland en. Frankrijk staan thans voor de eerste maal meer onmiddellijk tegenover elkander dan tot dusverre het geval is geweest." Men trekt daaruit de conclusie, dat niet alleen in kringen uit de onmiddellijke omgeving van Stinnes doch ook in kringen van de Duitsche regeering het plan circuleert om met deFransche regeering in directe onderhandelingen te treden. BEGRAFENIS VAN ARTHUR GRIFFITH. Uit Dublin wordt d.d. gister gemeld De begrafenis van Arthur Griffith was een buitengewoon indrukwekkende plechtigheid. Ge durende de twee uur, waarin de stoet den langen weg van de kathedraal naar het Kerkhof af legde, werd de arbeid te Dublin gestaakt, en de straten waren gevuld met duizenden belangstel lenden. Gisteravond was het stoffelijk overschot van dc City Hall naar de kathedraal gebracht en hedenmorgen om elf uur had een Requiem plaats, dat gecelebreerd werd door den aarts bisschop van Dublin. Driehonderd geestelijken waren in de kathedraal tegenwoordig. De con- familie, wier naam mij genoemd werd. Zij zou het eerst naar New-York haar als gouvernante en indien het haar daar beviel, zou zij daar voor- loopig blijven. Zij had aan haar vriendin verteld dat zij mij ontvlucht was omdat zij mij niet lief had en niet langer met mij onder één dak kon vertoeven. Deze was met mijn lot begaan, maar keek vreemd op toen ik haarvertelde dat ik stellig besloten had haar overal te volgen. Ten slotte zou zij wel mede lijden gevoelen met den man die zooveel deed om haar te bezitten. Ik vroeg geen liefde van haar. Ik zou reeds gelukkig zijn wanneer ik haar slechts zien mocht en een paar vriendelijke woorden van haar lippen hooren. Ik achtervolgde haar dadelijk en in New-York duurde het een geruime tijd voor ik haar vinden kon. Gelukkig wist ik den naam der familie. Toen ik haar echter zag, weigerde zij beslist met mij naar Frankrijk terug te keeren. Zij was daarenboven woedend dat ik het gewaagd had haar te volgen. Eenige maanden bleef ik in New-York, blijde wanneer ik de gelegenheid had haar te zien wanneer zij met de kinderen uit wandelen ging. Toen vertrok zij weer met de familie op reis, en alle pogingen welke ik thans in het werk stelde om te weten waarheen zij was gegaan, bleven volkomen vruchteloos. Ik moest naar Frankrijk terugkeeren en ging weer naar mijn woonplaats. Daar bleef ik eenige jaren altijd lijdende en treurende over het verlies van de vrouw die gregatie vulde alle hoeken van het kerkge bouw. Alle officieele instellingen in Dublin waren door delegaties Vertegenwoordigd. In den stoet volgden tweehonderd priesters te voet. Ook generaal Michael Collins en generaal Muleahy volgden de baar, met de stafofficieren van het algemeen hoofdkwartier. Het voorbij trekken van den lijkstoet duurde een uur. IERLAND. De bladen verklaren, dat met uitzondering van den persoonlijken aanhang van de leiders, het geheele opstandelingen leger in Ierland in staat van ontbinding schijnt te verkeeren. Uit alle steden valt een algemeene uittocht te con- stateeren in de richting van de heuvelachtige, ontoegankelijke streken, waar de opstandelingen kléine benden vormen, die op plundering uit zijn. Onder de steden die de laatste dagen door dc opstandelingen ontruimd zijn, -zijn Fermoy, Kinsale, Macroom, Ballencolly en Blarney. Naar beweert wordt bevindt De Valera zich bij de verslagen opstandelingen te Mallow. Men had hem j.l. Donderdag in Cork gezien bij de ontrui ming dier stad, en beweert, dat hij de stad had verlaten in een gesloten rijtuig, dat door een uit gelezen lijfwacht was omringd. Volgens berichtgevers van de „Daily News" was het moreel van de verslagen „ongeregelden" jammerlijk. Velen maken van elke mogelijke ge legenheid gebruik om zich van hun wapens te ontdoen en keeren dan naar hun woning terug. ENGELAND EN FRANKRIJK. Uit Adrianopel wordt aan het „Berliner Ta- geblatt" geseind, dat Harrington, de Engelsche militaire commandant van Constantinopel, zich heeft verzet tegen de landing van 1500 Fransche spahis met de b wering dat de Grieken hadden beloofd de neutrale zone te eerbiedigen. De nieu we Fransche troepen waren dus overbodig. De landing heeft niet kunnen plaats vinden. Gemeld wordt, dat Engeland uit vrees voor de landing van verdere Fransche troepen zelf een sterke troepenmacht naar Constantinopel zal sturen. De bladen herinneren eraan hoe in 1878 de Engel sche vloot de bezetting van Constantinopel door de Russen wist te verhinderen. ITALIË. Het Centraal Bestuur van de Italiaansche Fascisten-partij besloot in zijn te Milaan onder voorzitterschap van Mussolini gehouden verga dering, van de regeering de ontbinding van de Kamer te eischen. band met een eventueele klacht tegen Giunta wegens poging tot doodslag. DE ITALIAANSCHE KAMER. Aan de „Times" wordt uit Rome gemeld, dat in verband met de jongste wederwaardig heden in de Italiaansche Kamer, waar de af gevaardigden, met name die der fascisten, zich niet ontzien, hun politieke tegenstanders met vuurwapenen te bestoken, aldaar een maat regel is genomen, ten einde de beethoofden in staat te stellen, zichzelf onschadelijk te maken, aleer ze bijgeval in den loop der debatten hun hoofd mochten verliezen. Er zijn nl. in de garderobe speciale loketten aangebracht, waar de heeren, die het oirbaar of noodig vinden op straat gewapend te loo- pen, zich van hun vuurwapenen e. d. kunnen ontdoen, alvorens de zalen van Montecitorio te betreden. Het incident tusschen den fascist Giunta en den onafhankelijken socialist. Canepa, waarbij de eerste tevergeefs trachtte te schieten (het wapen werd hem ontnomen) is voor den pre sident der Kamer aanleiding geweest, om stap pen te doen bij den officier van justitie, in ver- ik zoo zeer beminde. Toen mijn dochtertje vijf jaar oud geworden was, zond ik haar naar een klooster en maakte een groote reis om mijn zenuwen tot bedaren te brengen. Ten slotte ging ik in Parijs wonen, waar ik aan allerlei dolle avonturen deelnam, in de hoop mijn liefde te zullen vergeten. Maar niets baatte, ik zag haar altijd voor mijn oogen. Ik was niet sterk genoeg om mijn leed te dra gen en later begon men aan mijn verstand te twijfelen. Een aantal jaren was verloopen. Mijn dochter was groot geworden en ik besloot weer op reis te gaan. maar thans met haar. Wij bezochten vele landen van het vaste land, maar plotseling kreeg ik lust naar Engeland te gaan. In mijn half waanzinnigen toestand begon ik, na zoo langen tijd, voor te stellen dat lord Alceston de oorzaak van mijn droevig leven was en ik begon wraak tegen hem te koesteren. Wij trokken naar Engeland, maar het nood lot was ook daar mij gevolgd. Ik huurde een huis in Fravenstraat en spoedig daarna kwam ik ook te weten waar lord Alceston woonde. Het gevoel van wraak tegen hem, werd in mij steeds grooter, maar ik had geen gelegenheid om hem te ontmoeten. Ik was krankzinnig, want lord Alceston had mij niets misdaan, maar zooals ik zeide, it meende dat hij mijn geluk verwoest had. Ik had eenige maanden reeds in Londen ver toefd, toen ik op en mooien middag in Fleet- AMERIKA. Uit Montreal verneemt Reuter De dreigende staking der spoorwegmannen is voorloopig voorkomen, doordat de presiden ten van de Canadian Grand Trunk en de Canadi an Pacific telegrammen hebben gestuurd aan den eerste-minister waarin zij meedeelden dat de loonsverlaging wordt uitgesteld. Hierdoor word door de spoorwegmaatschappijen gehandeld volgens de opvatting van het departement van justitie, dat nl. de verlaging onwettig is zoolang daarover de verzoeningsraad zich niet heeft uitgesproken. Uit Cleveland verluidtOrder is gegeven tot onmiddellijke hervatting van den arbeid in de bruinkool-productie in zeven staten," terwijl de mijnwerkers van verschillende andere staten hun voornemen te kennen gaven, eveneens de nieuwe overeenkomst te aanvaarden. JAPAN. Uit Tokio wórdt'dd. gisteren gemeld, dat de eerste stappen voor een militaire reorganisatie zijnbegonnën. Erzijn zeven artillerie-regimenten afgedankt326 officieren, o.w. 42 generaals zijn gepensionncerd. ALLERLEI. Uit Rome wordt aan de bladen gemeld De toestand van D'Annunzio zou gisteravond zijn verergerd. Zijn temperatuur was 39.5. De genees- heeren dienden hem een injectie toe. De personen uit zijn omgeving maken zich over zijn toestand bezorgd. In den loop van den dag was de toestand van den dichter bevredigend. BS n n n 1 a ii d. Arbeidswet. Bij Kon. besl. is het Rusttijden- en Arbeids- lijstenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen gewijzigd als vólgt Artikel I. In Artikel 1, eerste lid, onder a. van het Rusttijden- en Arbeidslijstènbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1920 wordt in plaats van „vijf uren" gelezen „vijf en een half uur." Artikel II. Artikel 2 van het Rusttijden en Arbeidslijstènbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1920 wordt gewijzigd als volgt In het eerste lid, aanhef, wordt in plaats van „vijf uren" gelezen „vijf en een half uur." In het eerste lid, onder b, wordt, in plaats van 81/2" gelezen „9". Artikel III. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad, waarin heL geplaatst is. (Dagteekening is 14 Augustus). Artikel 1 van Ons besluit van 21 September 1920 (Staatsblad no. 745), tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als be doeld in artikel 36, derde lid, onder b, volgt In het bepaalde onder a worden de woorden „heetelucht- en heetwaterovens" vervangen door het woord „ovens." In het bepaalde onder c. wordt het woord „vijf" vervangen door het woord „twee". Dit besluit treedt met ingang van den twee den dag na dien der dagteekening van het Staats blad, waarin het geplaatst is. (Dagteekening is 14 Aug. Artikel|XX der wet van 20 Mei 1922 (Staats blad no. 364), tot wijziging van de Arbeidswet 1919 treedt in werking met ingang van den twee den dag na dien van afkondiging van dit besluit. (Afkondiging 14 Aug.) straat liep en van aangezicht tot aangezicht werd gebracht met mijn vrouw. Zij schrikte hevig toen zij mij zag, maar dat was slechts één oogenblik en haar gewone koel bloedigheid verkrijgende, vroeg zij mij wat mij naar Londen had gevoerd. Ik stond versteld over deze vrouw, geen woord om naar ons kind te vragen werd doorhaargeuit. Ik vertelde haar dat ik slechts voor mijn ge noegen naar Londen was gekomen. Het bleek mij dat zij deze vraag gedaan had, omdat zij meende, dat ik te weten was gekomen waar zij was en haar nu achtervolgd had. Zij weigerde pertiment mij te volgen hoezeer ik haar ook smeekte en zij verzocht mij heen te gaan en haar alleen te laten. Ik begreep dadelijk wat zij in Londen kwam uitvoeren, en juist hierdoor werd mijn wraak tegenover lord Alceston verzacht, zoo zelf ik ik een oogenblik geneigd was naar hem toe te gaan en hem te waarschuwen. Toen nam ik afscheid van de hardvochtige vrouw, vast besloten haar in het oog te houden. Om haar te doen denken dat ik niet in haar na bijheid zou zijn, vertelde ik dat ik reeds den volgenden dag naar Frankrijk zou terugkeeren. Zij naru een rij tuig op dat ik haar niet volgen zou, maar in een oogenblik zat in in een ander rijtuig dat net voorbij kwam en beloofde den koetsier een goede fooi indien hij mij het huis zou aanwijzen waar het aangewezen rijtuig zou stilhouden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1