DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. F E U I L L E T O SM. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Vrijdag 18 Augustus 1922. No. 13417. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post. 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertent iën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE MORATORIUM-KWESTIE. De Commissie van Herstel, aan wie na de Londensche conferentie de oplossing van de moratorium-kwestie is opgedragen, is met dit vraagstuk direct begonnen, maar maakt nog geen groote vorderingen, 't Schijnt dat de vóór- en tegenpartij even sterk zijn. Men werkt daarom thans aan een compromis, waarbij beide groepen wat zullen moeten toegeven. Frankrijks belangen in deze kwestie schijnen inderdaad zeer zwaar te wegen. Volgens zekere geruchten zal Delacroix waar schijnlijk belast worden met het indienen bij de Commissie van Herstel van het voorstel, dat Thcunis te Londen heeft gedaan. Volgens dit voorstel zou aan Duitschland een moratorium Worden verleend tot de conferentie, welke in November zal worden gehouden, doch in afwach ting daarvan zou Duitschland waarborgen moe ten geven voor de betaling van zijn schulden door het verstrekken van promessen, voorzien van de onderteekening van handelsfirma's, aan de Commissie van Herstel. Van andere zijde wordt ook gemeld, dat tot de Duitsche regeering het verzoek zal worden ge richt, gedelegeerden te zenden tot bijwoning van de beraadslagingen der Commissie van Her stel over de Duitsche betalingscapaciteit, zoodat de beslissing der Commissie wellicht eerst in den loop van de volgende week genomen zal kunnen worden. In officieele Berlijnsche kring n is tot dusver omtrent een dergelijke uitnoodiging nog niets bekend. Het is echter mogelijk, dat er alsnog een rechtstreeksche uitnoodiging tot Duitsch land zal worden gericht, daar het op grond van art. 243 van het vredesverdrag in gewichtige aangelegenheden billijkheidshalve gehoord moet Worden. FRANKRIJK EN RUSLAND. Volgens de Temps" zal op 3 September a.s. de heer Herriot te Freiburg in Breisgau een onder boud hebben met Tsjitsjerin en Litwinof, om over een nieuwe aanknooping van economische en politieke betrekkingen tusschen Rusland en Frankrijk te spreken. Op zijn reis naar Rusland zal de heer Herriot begeleid worden door Nansen. Litwinof is reeds van Moskou naar Berlijn Vertrokken. TROTSKY NAAR DUITSCHLAND. Volgens een telegram uit Reval is Trotsky gister over Wirfcallen naar Duitschland vertrok ken. Hij zal zich waarschijnlijk rechtstreeks naar Berlijn begeven, waar zich nog steeds de volks commissaris van Buitenlandsche Zaken, Tsjit sjerin, bevindt. Ongetwijfeld zal Trotsky een onderhoud met Tsjitsjerin hebben. Omtrent de andere doeleinden van zijn reis naar Duitschland is tot dusver nog niets bekend. ZWEDEN. Alle Zwcedsche Kamers van Koophandel hebben zich uitgesproken tegen drankverbod, dat zoowel de staatsinkomsten als het industrieele leven ten zeerste zou benadeelen. De staat trekt thans jaarlijks 110 millioen kro nen van den drankverkoop en zou in ernstige nioeilijkheden komen als deze bron van inkom sten opdroogde. Bovendien zouden de scheep- vaart, en de uitvoerhandel onder het verbod groo te schade lijden. 48 Het was naar een der achterbuurten van East- End dat zij gereden werd en toen wist ik waar zij woonde. Ik besloot een particuliere detective in dienst te nemen. Een vertrouwd persoon werd mij aangewezen die mij op eerewoord beloofde alles wat hij zou zien en hooren, stipt geheim te houden. Welnu, die man was de man met den grooten baard. Op den avond van den moord op de steeds in die buurt onbekend gebleven vrouw, was bet hem gelukt in de kamer naast die van Marie te komen. Hij was met een vrouw die nu en dan °P die kamer sliep naar huis gegaan, maar had haar daarna onder het een en ander voorwendsel Weggezonden. lerwijl hij daar was hoorde hij iemand de trap opkomen en in de kamer van Marie gaan. Uit bet gesprek kon hij hooren dat die man kruier Was en dat hem werd opgedragen een brief &an lord Alceston te bezorgen. Marie had zekerer 'n de couranten glezen, dat lord«Alceston op dien avond een feest gaf en nu achtte zij het oogenblik gekomen om met haar wraak te beginnen en de feestvreugde van den lord te bederven. Een geruimen tijd daarna hoorde mijn de- tectieve weer iemand boven komen en zooals BEIEREN EN HET RIJK. In den Beierschen Landdag komt groote onte vredenheid tot uiting over de met de Rijksregee- ring te sluiten overeenkomst, ter uit den weg ruiming van meeningsverschillen in zake 't be schermen der Republiek. Dit geschil tusschen Beieren en het rijk is gister weer ten zeerste verscherpt, doordat de Beiersche volkspartij en de uit de Duitsche volks partij en Duitsch nationalen bestaande Beiersche Middenpartij zich tegen het opheffen van de Beiersche verordening van 24 Juli en voor nieu we onderhandelingen met het rijk hebben uit gesproken. De Beiersche volkspartij is nog verder gegaan en heeft verklaard, dat Beieren de te Berlijn door graaf Lerchenfeld getroffen regeling onmogelijk kan erkennen. Men weet, dat de overeenkomst van Berlijn eischt dat de Beiersche verordening uiterlijk 18 Augustus, heden dus zal zijn ingetrokken. Ten gevolge van het besluit van bovengenoemde partijen zal het kabinet- Lerchenfeld wel niet bij machte zijn dit te doen. Het kabinet komt hierdoor natuurlijk in een uiterst pijnlijke positie. Gistermiddag zouden de verschillende partijen nogmaals beraadslagen. Indien geen andere oplossing zou worden gevonden, kan men het heengaan van Lerchenfeld of de ontbinding van den landdag verwachten. Vom Preger, de Beiersche gezant te Berlijn, is gistermiddag op audiëntie bij den rijkskanselier geweest. Hij heeft dr. Wirth verzekerd dat het kabinet-Lerchenfeld zal doen wat het kan om de te Berlijn gesloten overeenkomst uit te voe ren. De Beiersche regcering hoopt nog steeds een meerderheid voor deze overeenkomst in den Landdag te kunnen vinden. IERLAND. Generaal Michael Collins heeft in een inter view o.m. het volgende verklaard De voor naamste tegenstand van de „ongeregelden" is feitelijk tot een eind gekomen. Men mag ver wachten, dat de militaire operaties in het Zuiden van Ierland binnen veertien dagen zullen zijn afgeloopen. Toen men Collins vroeg, hoe spoedig het bijeenkomen van het nieuwe parlement kon worden tegemoetgezien, antwoordde hij Ik kan aan de regeering rapporteeren, dat voor zoover het den militairen toestand betreft, het nieuwe parlement elk oogenblik kan bijeenkomen De Iersche opstandelingen hebben De Valera benoemd tot hun opperbevelhebber. Zij willen zich terugtrekken in het gebergte om een lang durige guerilla te voeren. DE KLEINE ENTENTE. De conferentie van ministers der Kleine En tente zal einde dezer week te Mariënbad geopend worden. Oorspronkelijk bestond het plan, om op deze conferentie uitsluitend de betrekkingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië te behandelen. Het staat thans echter vast, dat de besprekingen ook zullen loopen over liet sluiten van handelsverdragen en van een defensief ver bond, waaraan ook Roemenië zal deelnemen. OOSTENRIJK. Naar aanleiding van het besluit ter Londen sche conferentie heeft de bondskanselier zich tot den voorzitter van den Volkenbondsraad ge- gericht met het verzoek om de Oostenrijksche kwestie ernstig te doen bestudeeren door den later bleek was deze uw vader, lord Alceston. Een hevige woordenwisseling ontstond tus schen den lord en Marie. Zij zeide dat zij Cecilie was, dat het bericht van haar overlijden valsch was en dat zij dus de wettige vrouw van lord Alceston was. Zij kwam hem opeischen als haar echtgenoot, niet uit liefde maar opdat de wereld zou weten wat hij gedaan had, zij wilde zich wreken op den moordenaar van haar vader. Zij toonde hem de bracelet die hij haar zou gegeven hebben, maar op eens riep lord Alceston uit dat zij reeds vermoed had dat zij comcdic speelde. De bracelet was niet die welke hij aan Cecile gegeven had en dat al hadden zij elkaar in zoolang niet gezien, hij gevoelde dat Marie voor hem stond, in weerwil van de sprekende gelijkenis van haar zuster. Zij zwoer hem dat hij haar thans niet meer ontsnappen zou en dat zij zich zou wreken. Toen ging de lord kalm met haar spreken. Hij smeekte haar van haar plannen af te zien, maar niets baatte. Hij wilde haar ten slotte zooveel geld geven als zij zelf verlangde, maar een aan tal bankbiljetten dat hij haar overhandigde, kreukelde zij in elkaar en wierp hem dat voor de voeten. Toen kon de graaf zich niet langer be dwingen. De detective kon hem met een schorre stem hooren zeggen „Sterf dan en met een dolk die hij blijkbaar als verdedigingsmiddel bij zich droeg, doorboorde hij haar het hart. Zij had een zachten gil en viel onmiddellijk met een plof op den grond. De lord ging daarna dadelijk heen. De detec- Raad en zoo mogelijk door de Volkenbondsver gadering. GRIEKEN EN TURKEN. Het protocol in zake de vaststelling der gren zen van de neutrale Tsjataldja zone is gisteren onderteekend. Volgens deze overeenkomst zullen de geallieerde en Grieksche troepen terugtrek ken tot op tien kilometer achter de tegenwoor dige demarcatielijn. De Grieksche afdeelingen, die langs de demarcatielijn geposteerd waren, zijn vervangen door afdeelingen gendarmerie. Het gros der Grieksche troepen is verplaatst achter de linie Rodosto-Midia. JAPAN. Uit Tokio wordt medegedeeld, dat er eerlang verschillende oorlogsschepen naar de werven zullen worden gebracht om voorgoed uit dienst te worden gesteld. ALLERLEI. Uit Leipzig wordt gemeld, dat de hotelhouders en restaurateurs besloten hebben hun lokalen tijdens de jaarmarkt gesloten te houden aange zien de autoriteiten niet op voldoende wijze voor het leven en het bezit van de hoteleigenaars en vair het werkwillige personeel willen waken, en aangezien de vrees bestaat, dat de stakers zich tijdens de jaarbeurs aan buitensporigheden zullen schuldig maken. Te Friedrichshafen wordt binnenkort een begin gemaakt met den bouw van de grootste Zeppelin, die nog ooit op stapel is gezet. Het luchtschip is bestemd voor de Ver. Staten. De Berlijnsche correspondent van de Daily Mail wijst er op,[dat het bouwen|van dergelijke luchtsche pen in Duitschland door de geallieerden verboden is doch dat de Duitsche regeering niettemin haar toestemming tot den bouw van dezen Zep pelin heeft gegeven. Naar de „Daily Expres" verneemt zijn de drie Engelsche schepen die de regeering van Georgië op aansporing van de Sowjet-regeering te Moskou, in de haven van Batoern in beslag hebben genomen, tankschepen die bezig waren olie te laden. De Engelsche regeering heeft bij de Georgische aangedrongen op onmiddellijke vrijlating. Aan de bladen wordt uit Moskou gemeld In een besloten zitting van het congres der com munistische partij eischte de Duitsche commu niste Glara Zetkin de voltrekking van de dood straf op de veroordeelde sociaal-revolutionnairen. Uit Moskou In het volkscommissariaat voor Buitenlands sche Zaken zijn gisteren besprekingen gevoerd voor het sluiten van een nieuw Duilsch-Russisclj handelsverdrag. Volgens berichten van gisternacht zou do toestand van d'Annunzio eenigszins verbeterd zijn. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de alge- meene staking geëindigd is. Naar de „Vossisehe Zeitung" van betrouw bare zijde verneemt, is te Berlijn het bericht ontvangen, dat op het slagveld in Turkenstan eenige weken geleden onder een groot aantal andere gesneuvelden het lijk van Enver Pasja is gevonden en herkend. De onderstaatssecretaris Van het rijksmi nisterie van Verkeer, Stieler, heeft verklaard, dat de Duitsche rijksspoorwegen zich gedwongen zien, het goederentarief met ingang van 1 Sep tember te verhoogen. Volgens officieele gegevens nemen aan de jaarmarkt te Nisjni-Nowgorod 114 staats-, 29 tive sloop hem zachtjes achterna en achtervolgde hem. De lord stapte in een huurrijtuig en liet zich naar het huis op Grosvenor Square brengen. De detective had eveneens een rijtuig genomen om hem te kunnen nagaan en een klein poosje nadat de lord zich weer onder zijn gasten bevond, kwam hij naar mij toe en verhaalde mij alles wat gebeurd was.Ik betaalde hem een groote som en liet hem een eed doen dot hij zou zwijgen en nauwelijks was hij weg of ik spoedde mij naar Growvenor Square. Mijn plan was gemaakt, thans zou ik mij wreken op den roover van mijn geluk en op den moordenaar van mijn vrouw Zij scheen mij toe een martelares te zijn en ik meende een hoogen plicht te vervullen door zelf wraak te nemen vooi mij zelf en voor haar. Ik kwam op Growvenor Square met een scher pen dolk in mijn zak. Ik hoorde muziek vanhet bal ruischen en dat maakte mij nog doller. Ik kreeg het gevoel alsof ik mij in de balzaal moest storten en hem onder de oogen van de groote wereld van Londen het leven benemin. Ik sloop om het huis en vond een achterpoortje open dat naar een smalle gang leidde. Van daar kwam ik aan een deur die niet gesloten was. Het was of het noodlot mij zeer gewillig hielp. Ik kwam binnen, het was de studeerkamer van lord Alceston. Ik verborg mij in een kast en wachte daar tot de nieuwe morgen weer aange broken Was. Ik hoorde lord Alceston binnen komen. On willekeurig maakte ik soms eenige beweging, waardoor hij Neillson riep en zeide dat er iemand coöperatieve en 42 particuliere ondernemingen deel. Voorts nemen 139 kleinhandelaars aan do jaarmarkt deel. De „Rote Fahne" is gister, wegens hot pu- hliceeren van een oproep van het bestuur van de derde internationale om de huidige Duitsche regeering ten val te brengen, voor den tijd van drie weken g ischorst. De kabinetscrisis. De Res.-bode" schrijft d.d. gister „Naar aanleiding van het bericht over den stand der kabinetscrisis in ons blad van gisteren, vernemen wij nader, dat de twee partijen die zich met het ontworpen regeeringsprogram hebben vereenigd, de katholieke en anti-revolutionaire partij zijn.Het antwoord vandeChrist-Historischo partij werd zeer waarschijnlijk vandaag verwacht en zou ook niet afwijzend wezen. Hiermede is echter het einde van de crisis nog niet genaderd, maar treedt deze een nieuw stadium in. Wanneer van de drie rechtschc partijen een gunstig antwoord op het regeerings-pro- gram is ontvangen, zal de formateur dit aan zijn ambtgenooten voorleggen en dezen zullen dan beslissen of ook zij dit program kunnen onder schrijven en de uitvoering daarvan met hun ver antwoordelijkheid willen dékken. Eerst na afloop van deze besprekingen kan met een zekerheid gezegd worden, welke minis ters al of niet zullen aanblijven, en ook dan eerst zal de formateur aan II.M. kunnen berichten, of hij de opdracht al dan niet aanvaardt en indien wel, wie zijn medewerkers zullen zijn. Onze zegsman deelde ons ook nog mede, dat het tot nog toe gevolgde subsidie-stelsel geducht is herzien, terwijl ook andere uitgaven, hoe drin gend noodzakelijk die ook waren, voor een groot deel zijn gesnoeid. Het verhaaltje van „Het Handelsblad", alsof de formateur en de geheele rechterzijde was ge zwicht voor den heer Col ij n, verwees onze zegs man naar het Rijk der verdichtselen,, zpoals volgens hem wel zeer duidelijk zou blijken." Politic-brandweer. De hoofdcommissaris, de heer Marcusse, clc commandant der brandweer, de heer Gordijn, en eenige vertegenwoordigers van den Bond van Politiepersoneel in Nederland hebben zich naar Den Haag begeven ten einde een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de politie- brandweer aldaar functioneert. Naar wij vernemen zijn thans de rapporten uitgebracht. Zoowel in het rapport van den hoofdcommis saris en van den commandant der brandweer, als in dat van den Politiebond wordt geadviseerd te Amsterdam de combinatie politie-brandwoer niet in te voeren. De indruk dien de drie vertegenwoordigers in de residentie hebben gekregen, is ongunstig. Een toepassing van dat systeem te Amsterdam zou ten zeerste in strijd zijn met de veiligheid van de hoofdstad. („Tel.") Het visscherijbedrijf. Inzake de door de reeders te IJmuiden aan gekondigde loonsverlaging kan de „Tel." melden, dat het afdeelingsbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders zal adviseeren dit voorstel naast zich neer te leggen en dus niet te aanvaarden. in de kamer was. Zij gingen samen aan het zoeken Toen hield ik dn adem in en zij ontdekten mij niet Lord Alceston liet Neillson hem zijn revolver brengen. Ik wachtte nog een poos, toen kwam ik behoedzaam uit mijn schuilplaats en een oogenblik daarna had ik hem van het leven be roofd. God vergeve mij mijn misdaad. Ik had in weerwil van alles het recht niet om sluipmoord op hem te plegen. De rest weet ge zelf, lord Ber nard, ge weet hoe ik geleden heb. Wanneer ge dezen brief zult lezen, zal ik niet meer tot de levenden behooren. Maar ik smeek u, vergeef, vervloek mijn nagedachtenis niet te zeer en vergeef ook uw vader die door een vrouw, die zich wreken wilde, tot het uiterste was ge dreven. En dan nog één bede. Wees steeds een vriend voor mijn arme dochter. Vaarwel, lord Bernard, leef gelukkig Een groote stoomboot doorkliefde snel de wateren van het Kanaal. Aan boord warfen, onder geleide van een aantal Engelsche vrienden, twee jonge menschen die elkander hartstochtelijk beminden. Met den vinger wees lord Alceston aan zijn bruid, de kusten van haar nieuw va- deiland, die in de verte opdoemden en door innige aandoening overmeesterd, viel zij snikkend in zijn armen. EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1