Ververij-Uitstoomerij De Phoenix< Stads- en Gewestelijk Nieuws. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. Gemengd Nieuws. i eeniging van spoor- en tramwegpersoneel, den R.K. bond van spoorwegpersoneel St.Raphael, den Neutralen bond van spoorwegpersoneel, den Prot. christ. bond van spoorwegpersoneel en den Bond van ambtenaren, in dienst bij de Neder- landsche spoorwegen, bijeengekomen, ter be spreking van eventueel gemeenschappelijk te nemen maatregelen tegen de voor het personeel dreigende verslechtering in loon en arbeidsvoor waarden. De samenwerking kwam tot stand op den volgenden grondslag De hoofdbesturen der vijf organisaties van spoorwegpersoneel ontkennen, dat de ongunstige bedrijfsuitkomsten der spoorwegmaatschappijen een redelijk motief opleveren voor de verslechte ringen, zooals de le. door loonsverlaging voor het Werkplaatspersoneel, 2e. door in den brief van den raad van commissarissen der Nederland- sche Spoorwegen aangekondigde vermindering van de wedden, 3e. door het voorgenomen uit stel der pensioenregeling, 4e.. door de poging tot aanzienlijke uitbreiding van de arbeidstijden van elke groep van het personeel, tot uiting komen. Die verslechteringen kunnen door het personeel dus niet aanvaard worden. Zij heslui ten daarom, in gemeen overleg gezamenlijk den strijd tegen de aangekondigde terugduwing van het personeel te zullen voeren en zijn bereid,het verzet van haar leden daartegen, indien zulks te zijner tijd noodzakelijk mocht blijken daadwer kelijk tot uiting te brengen. Er werd een comité samengesteld, bestaande uit de heeren P. Moltmaker, N. Nathan, G. Jouwstra (Nederl. vereeniging) P.—de Haan, (Neutrale bond) L. Willemsen (B.A.N.S.) en O. v.d. Kooy (Prot. christ. Bond) F. Nievard, H. Timmermans (St. Raphael). Russische kinderen naar Nederland. Sowjet-Rusland heeft in beginsel het uitzen den van hongerlijdende kinderen in den vreemde van de hand gewezen,daar zij ginds aan den in vloed van de „bourgeois-denkbeelden" zouden zijn blootgesteld. Niettemin meldt de Krasnaja Gazetta van 11 Augustus, dat den centrale com missie tot steun tegen den hongersnood een voorstel uit Nederland heeft aangenomen en besloten heeft, een kleine groep proletarische kinderen van ouderen leeftijd hij wijze van proef naar Nederland te zenden. („N. Rott.") Sigarenindustrie. De algemeene secretaris van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland deelt mede, dat het bericht, als zouden in eene op Woensdag jl. te Utrecht gehouden vergadering de besturen der pa troonsorganisaties met instemming van drie der vier werkliedenorganisaties besloten heb ben, over het geschil invoering van de 48 urige werkweek en 5 loonsverlaging door arbitrage te laten beslissen onjuist is. In die vergadering waar niet de besturen dei- patroonsorganisaties aanwezig waren doch enkel de voorzitter met de secretarissen dier Verbon den, is daarentegen besloten, de uitvoering van het door de patroonsorganisaties genomen besluit tot invoering van de 48 uur werkweek met een loonsverlaging van 5 nog even op te schorten, en aan de respectieve patroonsvereenigingen en verbonden de vraag voor te leggen, of deze be reid zijn hierover door arbitrage te laten beslissen Staking. In verband met de loonsverlaging waartoe de Federatie van zelfstandig werkende groepen in liet. bouwbedrijf heeft besloten, is door de Plaat selijke Federatie van Bouwvakarbeiders met in gang van Maandag 21 Augustus a.s. de staking voor alle leden werkzaam in een der groepen ge proclameerd indien het besluit tot loonsverlaging niet vóór of uiterlijk op Zaterdag 19 dezer is herroepen. Als bijzonderheid zullen tevens worden geëx poseerd eenige aquariums met diverse tropische bijzondere visschen. De volgende firma's hebben nog medailles be schikbaar gesteld N.V. Drukkerij ,,de Eendracht", een zilveren medaille „Nieuwe Schieda.msche Courant", een verguld zilveren medaille de vruchtenhamlel „de Bekroonde Ster", firma Leenmans Broers- yest, een verguld zilveren medaille; de heer Dors man, „Gebouw de Vriendschap", een verguld zilveren medaille „De Voorwaarts", een ver guld zilveren medaillehet „Rotterdamsch Nieuwsblad", een verguld zilveren rp^plle Het harmonie-orkest „St. Ambroisus" heeft ften avond van den openingsdag een concert aangeboden. Vooraf zal een march door de stad worden gemaakt. Bouwvakarbeiders. Door den Schied. Bestuurdersbohd is aan den Gemeenteraad het verzoek gericht om, nu in den laatsten tijd in het bouwbedrijf een crisis is ontstaan, waardoor een groot aantal bouwvak arbeiders Werkloos wordt en geruimen tijd werk loos zal blijven,een regeling te treffen,waarbij hen een uitkeering is gewaarborgd indien deze ar beiders buiten hun schuld geen uitkeering van hun werkloozenkassen meer ontvangen. Een beduidend aantal dezer werklieden is uitgetrokken van hun werkloozenkassen en ont vangt daardoor geen enkele ondersteuning meer. Redenen waarom adressant B. en W. verzoekt een crediet toe te staan,opdat,van Gemeentewer ken voor de uitgetrokkenen en nog niet recht hebbende bouwvakarbeiders (waaronder adres sant Verstaat alle arbeiders met het bouwbedrijf annex) een bijzondere steunregeling in het leven kan worden geroepen en hun uitkeering gewaar borgd wordt. Doorvoer van vee. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft afwijking van het verbod van door voer van vee toegestaan voor vee, op in Neder land langs de daardoor in aanmerking komende kantoren binnenkomende schepen aanwezig,mits de dieren tijdens het verblijf hier te lande af gezonderd blijven van ander vee en niet gelost worden. Ingeval een der dieren tijdens het verblijf hier te lande sterft of in nood wordt geslacht, is de eigenaar of houder verplicht hiervan on middellijk aan den betrokken inspecteur van den veeartsenkundigen dienst kennis te geven en moet alles, wat tot het gestorven of geslachte dier behoort, aan boord blijven, totdat dienaan gaande genoemde inspecteur zal hebben beslist. Gemeentewerken. Bij besluit van Ged. Staten is aan B. en W. vergunning verleend tot het oprichten van een inrichting tot houtbewerking bij den dienst van Gemeentewerken. Rosa's bloemententoonstelling. Deze tentoonstelling belooft inderdaad iets schoons te worden. De volgende kweekers zullen daarop exposee- ren D. Baardse Dzn., te Aalsmeer, met diverse potplanten, M. Maarse Czn. te Aalsmeer met diverse potplanten, B. Star Czn, G. den Heyer, P. Heemskerk, allen te Rijnsburg, met dalia's., firma P. van Delft van Vianen te Rijnsburg, met dalia's, G. H. Bouman te Boskoop, rozen en heesters, firma G. Akkerboom, te Reewijk bij Boskoop, met rozen en heesters. Bovendien heeft de heer J. M. van der Schalk toezegging gedaan uit zijne kassen eveneens een inzending te willen doen. uit Johannisthal bij Berlijn en uit Neuilly-sur- Seine bij Parijs in zal de wedstrijdcommissie van de I.G.A.R. zich misschien reeds den ope ningsdag, Zaterdag 2 September, voor een uit gebreide taak geplaatst zien. Er is namelijk door het bestuur, naast de belangrijke geldprijzen voor de wedstrijden, een speciale premie van totaal 5000 gulden uitge loofd voor de buitenlandsche vliegtuigen, die, door de lucht van hun standplaats komend, op 2 September tusschen twee en vijf uur 's middags op het vliegveld Waalhaven zullen landen en die verder voor den geheelen duur aan het concours zullen deelnemen. Aan de buitenlandsche vliegtuigen, die aan dezen eisch voldoen, zal een premie in geld wor den toegekend, berekend per kilometer, door hen afgelegd op hun vlucht naar Rotterdam. Waar het ten dezen totaal uitgeloofde bedrag 4000 gulden bedraagt en de premie per K.M. op 4 francs is gesteld, zal bij uitputting van deze som de datum van inschrijving beslissend zijn voor de rang orde. Het is dus zeer wel mogelijk, dat Verscheidene der ingeschreven buitenlandsche vliegers hun best zullen doen, om op 2 September, 's middags tusschen 2 en 5 uur te komen aanvliegen, ten einde voor deze premie, die een aanmerkelijke reisvergoeding voor hen is, in aanmerking te komen. Koninginnedag. Naar men ons mededeelt, ligt het in de bedoe ling van het bestuur der Oranjevereeniging ook cit jaar groote voorrechten aan de leden toe te lennen. Zoowel 's ochtends als 's avonds zullen feesten Worden georganiseerd, waarbij slechts leden der Oranjevereeniging vrij toegang hebben. In de ochtenduren zullen volksspelen worden gegeven, waarhij o.a. als een nieuwe attractie een wedstrijd voor mondharmonica's zal worden gehouden. Indien de leverancier, zooals het vorige jaar wel het geval was de Oranjevereeniging niet teleur stelt, zal voorts Japansch vuurwerk wor den ontstoken. Des avonds heeft op het afgesloten terrein in het Volkspark een zeer uitgebreid feest plaats. Eerstens zullen daar een tweetal Muziek- korpen een uitvoering geven. Beide muziek korpsen zullen den geheelen avond spelen. Om de beurten zal telkenmale worden gespeeld, zoo dat zonder ophouden wordt ipuziek gemaakt. Voorts heeft de Oranjevereeniging weten beslag te leggen op een uiterst fraaie openlucht biocoop en zal gedurende de muziek hiermede een alleraardigst programma worden afgewerkt. Gedurende den ganschen avond, telkenmale tusschen twee muzieknummers zal luchtvuur- werk worden ontstoken, terwijl tot slot van den avond een- groot vuurwerk zal worden afge stoken. Gevonden voorwerpen. Tc bevragen aan het Commissariaat van Po litic op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags jasje, bok, sleutel, rijwielpoinp, hondje, pet, dameshandschoen, kindertaschje, kinderschoen, sierspeld. Bij binders kinderklompen, J. Dersc.heid, Huismansstr. 35; geldstuk, 8. Engering, Hoog- str. 180 kinderschoen. A. Groeneweg, L. Kerk- str. 24 jongensjas, P. Zonneveld, Maasstr. 20 kinderschoen, H. v. Harmeien, Hccnvlietschc- sl.r. 111» rijwieltaschje met inh. A. Vrouw, L. achterweg 7 broche met portret, J. Verhoef, Makkers!,r. 3a portemonnaie met inh. P. de Kaper Grofl>aan25/5 zakmesje, J. Middendorp, Mariastra. 53 portemonnaie met inh. P. J. Ran, Nieuwstichl M. 14; dameshorloge J. Hartman, Kinderlmurt, G hond, de Jong, Heerenstr. 3 beursje met geld, H. de Veld, Gasstr. 13 kindermuts, D. v.d. Net, Gasstr. 9 broche, H. Wiekenkainp, Nieuwe Maasstr. 7a portemonaie met inh. N. van Noortwijk, Villastr. 106 broche met portret, Rott. Nieuwsblad, Hoogstraat kinderbefje, M. van Vliet, Villastr.43 huissleutel A. Feelders, Nieuwe Haven 31 onderdeel van kraan, Bakker, Warande 43 kinderschoen en oorknop, M. Nicmcijer, Bleekerstr. 3 herder hondje, Vertinden, Middelha.rnisschestr. 24 gummibal, J. v.d. Steen, Nieuwe Haven 37a. Marine-dagen. Op den avond van den eersten dag Vrijdag 8 September zal,zooals bekend is ,,Hr. Ms. Gelderland" van top tot takel geillumineerd wor den en zullen de andere schepen van de marine vloot met zoeklichten werken. Van de verschillende reederijen is de toezeg ging ontvangen,dat ook de handelsvloot aan de ze illuminatie zal deelnemen. Zoo deelde de directie van de HollandAmerika-Lijn o.a. mede, dat het s.s. „Rotterdam" dien avond met alle aanwezige scheepslampen geheel .verlicht zal worden. Gedurende het avondfeest zal de staf muziek van de Koninklijke Marine aan boord van ,,Hr. Ms. Kelderland" van 8.30 tot 10 uur een muziek uitvoering geven. UIT DELFT. De gasfabriek. Over 1921 heeft de gasfabriek van Delft een zuivere Winst opgeleverd van 107.831 (v.j. 7943), geraamd was 12.000. Bovendien vloei de aan recognitie ruim 18.000 in de gemeente kas. Voor steenkolen werd 336.617 uitgegeven, geraamd was 805.000. D^ opbrengst van cokes en bries bedroeg 128.111 tegen een raming van 414.500. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Ongelukken. De werkman A. J. Klomp, die in den kelder van zijn chef, den heer J. W. Oldenhof te Apeldoorn uit een vat spiritus een emmer wilde vullen en zich daarbij van een brandende kaars als lichtbron bediende, had het ongeluk deze omver te stooten. De kaars viel in den emmer met spiritus, welke ontplofte. Ook het vat sloeg uit elkander en de gevulde flesschen vlogen vergruizeld door den kelder. Met ernstige brandwonden aan hoofd en handen werd K. op medisch advies naar het ziekenhuis vervoerd. Bij Meulenwieke is de 18-jarige L. G. in een tochtsloot Verdronken. Onder ten Boer is de 37-jarige landbouwer Klaas van Huis verdronken. R. W. uit Egmond aan Zee, werkzaam aan de conserven fabriek „Keimemerland" te Alk maar, werd Donderdagmorgen door een duizeling overvallen, storte voorover en viel in een kuip met kokend water. Hij bekwam ernstige brand wonden en werd in zorgelijken toestand naar het St. Elisabethsgesticht vervoerd. B ij de in Den Ilaag gehouden examens, vanwege het Instituut Pont voor kan toorstenograaf, slaagden o.m. de dames A. Boele en A. W. v. Bochove en de heer J. F. Ververs, alhier. De prachtvolle p r ij z e n voor de hardloopwedstrijd, w.o. een gouden heerenhorlo ge, 400 dagen pendule enz., aangekocht bij de firma S. Hijman Hoogstraat 55, zijn vanaf heden in diens etalage tentoongesteld. In de S t c r t. no 16 0 z ij n o p g e n o- men dc wijzigingen in de statuten der N.V. Werf Gusto v.li. firma A. F. Smulders. UIT ROTTERDAM. I. C. A. R. Door het toenemen van het aantal inschrij vingen van buitenlandsche vliegers gister ochtend kwamen tegelijkertijd inschrijvingen Branden. Te Steenbergen brandden het huis en de schuur van G. Bogei-s af. De inboedel en den inhoud der solium gingen ver loren. Te Berchem is dc landbouwerswoning van P. Snoeke op de heide afgebrand. De inboedel en 3 varkens werden een prooi der vlammen. De laffe moordaanslag. De ver moedelijke dader van den moordaanslag op een Eerw. broeder te Oosterhout is door den rijksveldwachter «te Zegge gearresteerd op het oogenblik, dat hij in den trein wilde stappen. Hij had zich uitgelaten in een café dat de justitie hem zocht. Het signalement klopt. eerlek. Ja veural eerlek gain vrouwen, maar 't „wikwief" kende hij gelukkig goed. Moedig stapte hij d'r op af en pas had hij de deur geopend, of daar klonk het ,,'k Wil trouwen, Annao, maor hoe mouik 't aanleggen Zuik mie is 'n vrouw op, nuuver en slank en d' dij de kadde in duustern knip." En Annao schudde de kaarten, prevelde wat en sprak eindelijk „Gao maor naor hoes, Jan morg'nvroug komt d'r 'n mooi wicht veurbie dien hoes net om half negen. Vraog heur, want, dij het 'n oogje op die." En Jan betaalde en trok overgelukkig naar huis, telkens herhalende. Om half negen den zei de botter geld kosten." Maar wel zol 't wezen. Onze schooljuffrouw? Maor dat zok toch nait denken, dat die gek op mie was. Maar men ken 't nait waiten. Vroluugoud is raor goud 1" De morgen brak aan en Jan stond om acht uur al poesmooi in de deur En hoe later het werd, des te zenuwachtiger werd hij. Half ne gen „Daor komt ze heuse aan." Jao toch de schooljuffrouw Veuroet maor. Nou mout 't wezen Juffrouw 'n klain woordje koomt inmien geld en goud alles is veur joe gaot mit mie Houwen. Kik maor van jao 1" En meteen wilde hij de juffrouw bij den arm nemen. Geheel ontsteld nam deze echter de vlucht. Dat was een vreemde Donderdag-' morgen-verrassing En Jan hij is nog denzelfden dag naar het wikwief getrokken, alweer om raad Naar 't wikwief. De ,,N. Gr. Crt." ver telt 't Is'in een dorpje in de buurt van Gronin gen gebeurd. Een man van 53 jaar wilde graag een vrouw hebben. Op geld kwam het niet aan dat had 'tjboertje genoeg. Als ze maar schoon en jong was, en geen almansvrund. „As 'k nog is truwen gao, wik mien vrouw allcnd hebben." Maar om er nu een te krijgen. Deze week besloot hij ,,'n wikwief" te raadplegen. Jl. Woens dag trok liij er op af, 't mooiste pak aan, 'n nei zieden overhemd en 'n mooie fluwailen pedde op. Hij was wat bang uitgevallen, vooral tegenover Verse hrikkel ij k. Men meldt aan de „Rott." uit Papendrecht dd. 18 Aug. Gisterenmorgen had alhier een droevig on geval plaats. De 20-jarige J. d. H. uit Dor drecht, die schilderswerk verrichtte aan de woning van N. aan de veerpont, wilde op het dak klauteren. De man is daardoor met zijn beenen op de electrische draden gekomen, en doordat er een sterke stroom opstond, kon hij ze er niet meer van af trekken. Deerlijk werd hij daardoor aan zijn beenen verwond. Hevig gillend riep hij om hulp, en toen men aan kwam snellen, sloegen de vlammen hoog uit de leiding, waardoor de draad brak. Daardoor kon hij er zijn beenen weer af krijgen doch daar de man vermoedelijk bewusteloos was, viel hij van een aanzienlijke hoogte op de steenen. Hevig bloedde hij uit verschillende wonden. De onge lukkige werd per auto naar het Ziekenhuis ver voerd. De toestand is van dien aard, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Opleidingstocht. Gister ruim 12 uur Steeg vanaf een terrein nabij de gasfabriek te Zeist de ballon „Neerlandia" van de Kon. Neerl. Vereen, voor Luchtvaart, onder commando van den balloncommandant Delia Mouton op, tot het houden van een opleidingstocht voor den le luitenant vliegenier Jongbloed, adspirant balloncommandant. Van de gelegenheid voor leden van de K.M. V. V. L. om ballontochten mee te maken, werd gebruik gemaakt door mej. Hennes uit 's-Gravenhage, zoodat het gevaarte (met pl.m. 1260 M3. gas gevuld) met drie passagiers het luchtruim koos bij matigen wind uit het Z.W., boven 2000 M. West. De opstijging had voor spoedig plaats waarna de „Neerlandia" in N. O. richting wegdreef, aanvankelijk geëscorteerd door een vijftal vliegtuigen. Ongelukken. Eergisteravond is de heer De W. uit Terborg onder Doetinchem met zijn motor in volle vaart tegen een telefoonpaal gereden. Hij bekwam een schedelbreuk. Zijn toestand is zeer ernstig. Gistermiddag werd het 2-jarig dochtertje van de wed. Termeijtelen in de Oranjestraat te Enschede door een steenwagen van de firma Bovenhorst overreden en onmiddellijk gedood. Op de bovengrondsche werken der Oranje Nassa'umijn te Heerlen is gistermiddag de 59-jarige arbeider v. d. Boorn bij het rangeeren tusschen de buffers van twee wagens geraakt en doodgedrukt. De ongelukkige was gehuwd en afkomstig uit Maastricht. In het ziekenhuis te Vlissingen is over leden J. de W., uit Souburg, die Maandag jl. door gas bedwelmd werd aangetroffen. De man is niet bij kennis geweest. Gisteren is in het ziekenhuis te Nijmegen overleden de 15-jarige LI. L. uit Hien (bij Tiel), die de vorige week bij het musschen- lceeren een schot door den voet had gekregen. Mishandeling. Naar de strafgevange nis te Roermond is overgebracht de 18-jarige J. v. C., boerenknecht te St. Odilienberg, die in een twist zijn makker den 16-jarigen G. met een paal zoodanig op het hoofd geslagen had, dat de getroffene levensgevaarlijk gewond werd. G. is in het hospitaal te Roermond op genomen. Zijn toestand is hoogst erstig. Famili e-d r a m a. Gistermiddag om een uur of twee heeft in de Hasselaerstraat 54 bij den Westduinweg te Scheveningen een echte lijk drama plaats gevonden. Een tramconduc teur Q. P. de L. heeft daar in een vlaag van verstandsverbijstering zijn vrouw met een scheermes den hals afgesneden. Hij is toen naar zijn huisdokter gevlucht en vandaar door een auto van den Geneeskundi gen Dienst naar den Centralen Observatiepost gevoerd. De man was aan z'n woning gekomen toen zijn vrouw niet thuis was en had toen eenigen tijd hij de twee kinderen doorgebracht. Toen zijn echtgenoote thuis kwam, nam hij haar mede naar de slaapkamer, waar hij de misdaad volbracht. In de omgeving verwekte het geval groote consternatie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2