Een vergissing. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Zaterdag 19 Augustus 1922. No. 13418. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Verkwisting. De „Rsb." schrijft, Zooals men weet, is enkele jaren geleden het departement van Koloniën aan de achter zijde uitgebreid door optrekking van een nieuw gebouw, dat door lange gangen met het oude departement is verbonden. Die gangen waren aanvankelijk wit gepleis terd, maar dit beviel den heeren niet en daar om werden het vorige jaar deze muren beschil derd, wat een tamelijk kosLbaar karweitje was. Maar wat heeft men nu gedaan Men heeft thans deze beschilderde muren opnieuw bepleisterd en gewit en verder opge sierd met witte tegels, een karweitje, waar mede al een vijftal weken een zestal werklui bezig zijn, en wie weet dat in dit vak de hoogste loonen worden betaald, begrijpt dat deze lief hebberij buitengewoon kostbaar is. We hoorden dan ook vertellen, dat deze gril van een of anderen hoofdambtenaar de schat kist niet minder dan f 60.000 kost. We vroegen aan de personen, die daar aan den arbeid waren, waarom deze pasbeschil- derde muren nu weer werden gewit en be tegeld En het antwoord was Men vond, dat deze beschilderde muren zoo'n somberen indruk gaven aan de gangen en daar om werd dit pas-geschilderde werk op deze wijze weer teniet gedaan. Nu we toch over bezuiniging spreken, wil len we ook eens wijzen op een andere geldver- k oeiing. Wie thans het Binnenhof overwandelt, ziet daar om de fontein een kostbaar houten huis getimmerd, met ruiten en deur erin. Weet ge waarvoor Om .de fontein schoon te maken We weten niet of dit persé moet gebeuren ondei een bedekte lUimte en of dit karweitje, dat zoo buitengewoon kostbaar is, niet een jaar tje had kunnen wachten. In het eerste geval had men toch ook kunnen volstaan met een afdak te maken van zeildoek in plaats van een geheel houten huis te timmeren, dat met een duizend gulden niet betaald is. En wat de urgentie der schoonmaak betreft, wij komen nogal eens over het Binnenhof, maar wij hebben niet bemerkt, dat deze fontein lee- lijker was dan het vorige jaar. We gelooven dan ook, dat we, zoowel wat het een als het ander beterft, de oorzaak moeten zoeken in de departementale sleur. Op een vraag, of dit alles noodig was, kregen we ten antwoord De fontein moet om de zooveel tijd schoon gemaakt worden en dit geschied altijd op deze wijze. Zij, die mijnheer Von Schönhausen, eerste luitenant bij hetlichte iuitersregiment, dat in de stad van Zuid-Duitschland in garnizoen lag, vroeger gekend hadden en hem in de week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar weder zagen, zouden een groote verandering bespeuren bij den jovialen, doch, in tegenstelling tot zijne stadgenooten, toch ietwat schuchteren officier. Mijnheer Von Schönhausen, die vroeger in den kring van zijne kameraden uitblonk door scherts, die een loopje nam net al zijne stu- diegenooten, en wien een vroolijk, vrij jonggezel- lenleven als een ideaal toescheen, diezelfde heer kon nu geheel melankoliek daar neerzitten ach ter zijn bitterglas, kon spreken over het geluk van een huiselijk leven, nam zijn glas in de hand, dronk en zuchtte. De kameraden stieten elkander aan, keken naar mijnheer Von Schön hausen en fluisterde elkander toe de jongge zel is verliefd. En zoo was het ook. De doch ter van den handelsraad, de mooie Hedwig von Rosenberg had het onzen held aangedaan. Op den dag voor Nieuwjaar had Peter de knecht van den luitenant, zijn handen vol. Tweemaal had hij al de uniform van zijn heer naar den kleermaker moeten terugbrengen om dat zij niet strak genoeg sloot, sabel en spo ren moesten extra blank gewreven worden. In geheel de uiterlijke verschijning van den eersten luitenant had eene verandering plaats gehad, en dit alles om een bal waarop mijn heer Von Schönhausen des avonds wenschte te verschijnen, omdat hij daar juffrouw Hed wig dacht te treffen. Met een lachje, waaruit tevredenheid over zich zeiven blonk, bezag Von Schönhausen zich 's avonds in den spiegel, en, na zijn snor nog eens goed in de hoogte gedraaid te hebben, ging hij naar de balzaal. Hoe dikwijls hij een dans medemaakte, hoe- Veel blikken hij sloeg naar juffrouw Hedwig zullen we maar niet vermelden. Toen den volgenden morgen Peter op Von Daarom is het om moedeloos te worden. Vechten tegen deze departementale geldweg- smijterij is vechten tegen de bierkade. Na een blik ter plaatse komt de ,,Rsb." ge deeltelijk terug op haar verwijt aan het depar tement van koloniën in zake de geldverspilling van de beschilderde gangen. De muren zijn niet gewit maar wit geschilderd, terwijl de oorspronkelijke kleur crème was. Deze kleur was somber en, nu de muren opnieuw ge verfd moesten worden, zijn ze wit geverfd. Het was ook onjuist, dat ze het vorige jaar geverfd waren, terwijl de muren in het nieuwe gebouw nog in de grondverf stonden en feitelijk nog geverfd moesten worden, wat nu is geschied. Het witten of stucadooren gold ook alleen een bepaald stuk, waar door verbreking gaten in den muur waren ontstaan. Wat de kwestie van de tegels betreft, werd aan het blad het volgende meegedeeld Vroeger waren verschillende afdeelingen van het departement ondergebracht buiten het hoofdgebouw en nu wenschte de minister uit een oogpunt van bezuiniging, dat alle ambtena ren in het gebouw onder dak zouden worden ge bracht. Dit is geschied in velen huizen nu op den zolder, in een temperatuur die allesbehalve aangenaam is. Om hierin nu tegemoet te komen zijn de archiefbergplaatsen, die beneden zijn, ontruimd en voor werklokalen ingericht. Om deze nu zoo geriefelijk mogelijk te maken, zijn de gewone steen-muren hier fraai gewit en met mooie witte tegels versierd. Afgezien van de vraag of dit nu al dan niet noodig was, dient meegedeeld, dat hiervoor het departement van Koloniën geen schuld treft, maar de rijksbouwmeesters, die onder Waterstaat ressorteer'en. I)e aardappeloogst. De directeur-generaal van den landbouw brengt het volgende ter kennis Blijkens een mededeeling van het gezant schap der Nederlanden te Praag zijn de voor uitzichten nopens den aardappeloogst in Tsje- cho-Slowakije sinds Juli 1922, veel verbeterd. Verwacht wordt, dat deze oogst dien van ver leden jaar zoowel in hoeveelheid als in hoe danigheid zal overtreffen. De met aardappelen beteelde oppervlakte bedraagt dit jaar daar te lande 650.468 H.A., tegen 637.714 H.A. in 1921. Daarvan waren toen 18.742 H.A. bezet met vroege aardappe len. De totale opbrengst bedroeg verleden jaar 3.713.010 ton. Volgens een bericht van Harer Majesteits gezant te Kopenhagen zijn ook in Denemarken de vooruitzichten nopens den te verwachten aardappeloogst vrij gunstig, zoowel in Jut land als op de eilanden. De Rijkstuinbouwconsulent te Londen heeft Schönhausen's kamer kwam, zat deze reeds voor zijn schrijftafel en zoo verdiept was hij in zijne bezigheid, dat zijn huisknecht zich weder verwijderde zonder opgemerkt te zijn. Hij schreef aan mijnheer Von Rosenberg en vroeg hem om de hand zijner dochter. Rij had de ge legenheid gevonden om Hedwig 's avonds te voren alleen te spreken en zijn liefde aan haar te verklaren. Zij had zijn wensch ingewilligd, on der beding dat haar vader er genoegen mee nam. Naast den brief, die aan mijnheer Von Ro senberg geschreven werd, lag een andere van meer prozaischen inhoud het was een bedel brief aan een vriend. Help toch Samuel 1 riep hij smeekend terwijl hij beide brieven in hun eigen welriekenden omslag deed. Peterriep hij daarop door de half ge opende deur. Wat belieft u luitenant bromde een spekvette stem, en tegelijk plaatste Peter zich groetend in het deurgat. Hier jongen, sprak hem de luitenant aan, hier zijn twee brieven, de adressen staan er op, de een is voor den heer handelsraad Von Rosen berg, de andere voor majoor Von Hordenberg. En dit bouquet, zeide hij verder, terwijl hij hem een omvangrijk pak overhandigde, geeft gij aan juffrouw Von Rosenberg, doet haar veel groeten van mij. Maak me nu g' n dommigheden, zooals gewoonlijk Om u te dienen 1 liet Peter werktuigelijk er op volgen, nam zijn zaken in ontvangst en verwijderde zich schoorvoetend, zoodat Von Schönhausen tijd genoeg had om al de rijen spij kers onder zijn schoenen te tellen. Misschien zal een lezer vragen waarom de luitenant dezen wel wat ongewonen weg in sloeg en niet zijn schoonvader in persoon ging spreken. Nu, de eerste luitenant had onder vinding opgedaan; hij was onbemiddeld, zijn geheele vermogen bestond in zijn traktement en nu bij den handelsraad den wind van vo ren te krijgen, dat nooit. Kreeg hij den wind van voren, nu, dan zij dat zoo zoncl mijnheer von Rosenberg hem door Peter een weigerend ant woord, dan bleef hij toch verschoond van dat beschamend gevoel van voor den handelsraad te medededeeld dat in Engeland dit jaar onge veer 224.440 H.A. met aardappelen zijn beteeld tegen ongeveer 223.120 H.A. in 1921. Ook in Noord-Ierland breidde de aardappelteelt zich uit en vermoedelijk is mede in Schotland dit jaar de met aardappelen gebouwde oppervlakte iets grooter dan de van verleden jaar. De stand van het gewas in Engeland is goed in het algemeen wordt daar te lande verwacht dat de opbrengst boven het gemiddelde zal zijn. In Schotland is de stand bevredigend In Ierland bleek het gewas een maand geleden eenigszins achterlijk te zijn, maar de stand was daar overigens zeer goed. Uit gegevens, ingezonden door den consul- generaal der Nederlanden te Parijs, blijkt, dat in verscheidene streken van Frankrijk de stand van het aardappelgewas vrij goed tot goed is. Hiertoe kunnen worden gerekend het Noorder Departement, Seine et Marne, Calva dos, Manche, Haute Marne, Meurthe et Mo selle, Moselle, Meuse, Hout-Rhin, Bas-Rhin Moenne, Morbihan, Ille et Vilaine, Cote d'Or Isere, Ain, Charente-Infereure, Itaute-loire, Bas- ses-Alppe, Corce en Vanclse. Uit andere streken als Orne, Territojre de Belfort, Finistere, Maine et Loire, Vendee, Haute-Vienne, Doubs, Tarn et Garonne, Haute Garonne, Landes, Lozere, Lot, Aveyron en Bouches du Rhone, worden echter talrijke klachten vernomen over ziekten en verschijn selen van degerieratie. Volgens officieele voorloopige gegevens zijn daar te lande dit jaar 1.443.120 H.A. met aard appelen beteeld of 2310 H.A. meer dan ver leden jaar. Gemengd Nieuws. Wraakzuchtig. In de nabijheid van Saporta bij Montpellier woont het gezin Cestriéres bestaande uit den grootvader, zijn 40-jarigen zoon Pierre, de vrouw van laatstgenoemden, en zijn twee kleinkinderen, waarvan de oudste vijf tien jaar oud is. Het geheel gezin aldus het „Jour nal", koesterde sedert lang een diepgewortelden haat tegen ee buurman, Pierre Franque. Pierre Cestriéres, vergezeld van zijn vader en zoon, begaf zich naar de woning van Fran que, waar de twist weer begon. Handtastelijk heden bleven niet uit en vader en kleinzoon vielen Franque aan. Terwijl de oude man hem de gelegenheid tot schreeuwen benam, sloeg de zoon onafgebroken op den tegenstander los, terwijl de kleinzoon het hoofd van den onge lukkige, die op den grond lag, met en stuk ijzer bewerkte. Toen Franque niet meer schreeuwde, vluchtte zijn belagers en verschansten zich in hun woning. De buren opgeschrikt door het geraas, waar schuwden de gendarmerie, die den zwaar gewonde naar het ziekenhuis liet overbrengen Plet parket uit Montpellier heeft een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen Pierre Cestriëres staan als een bedelaar. Peter had den brief bij Hardenberg nauw keurig bezorgd en begaf zich op weg naar den heer Von Rosenberg. Doch eerst moest hij nog zijne dikke Marie, de keukenmeid van den kapitein even Spreken. Omzichtig sluipt hij de keuken in waar zijne Marie aandekaehel stond Goeien dag Marie Goeien dag Peter antwoordde zij ga zitten Peter, ik ben zoo klaar. Peter ging zitten nadat hij een groote doos die op den stoel stond er af gezet had. Wat heb je daar, Marie O daar is de nieuwe hoed in van me vrouw, klonk het terug. De modiste heeft hem zoo even laten bregen, 't is een oud gediende, voegde zij er giegelend bij, wel tien maal is ie veranderd. Weet je, Peter, mijn mevrouw is ontzettend gierig. Om een paar dozijn van hare voorouders in olieverf in dikke lijsten in de statie- kamer op te hangen, daarvoor heeft ze geld, maar dan moet het nog van de huishouding en van de hoeden af.Eerst moer er geld zijn voor de residen tie, waar haar zoon studeert. Die brengt er op één avond meer door dan tien hoeden van zijn mama kosten. Maar mevrouw is blind als een vlieg die het waagt op een geschilderde neus van een harer voorouders in de statie kamer te loopen als haar zoon in zijn haring- luim de muts op zijn verkeerd oor heeft, dan merkt ze 't dadelijk, en zegt. Frits, schaam je je niet om zoo op straat te komen Maar als ik zeg mevrouw, u heeft een nieuwen hoed noo dig, dan krijg ik altijd hetzelfde antwoord, dat ik een erg verkwistend ding ben. En dan pocht ze er nog op dat ze voorouders met blauw bloed gehad heeft. Nou, ik wensch ze er geluk mee als die zoo gierig waren als zij, dan hadden ze die weelde ook wel kunnen sparen. Met open mond had Peter naar het gebabbel van de keukenprinses geluisterd. Op eens wer den schreden in de gang gehoord. Om 's hemelswil, ga gauw weg, mevrouw komt Peter greep naar zijn doos, maar in de over haasting nam hij die, waarin het hoofddeksel van mevrouw was, en hij stormde er mee de achterdeur uit. en zijn vader, met het oog op den jeugdigen leeftijd van den derden moordenaar, is hij voor- loopig op vrije voeten gelaten. Automatische telefoon. In Enge land wordt tegenwoordig van vele zijden aange drongen op het verder invoeren van de automati sche telefoon, waarmee zonder hulp van een tele foondienst een snelheidennauwkeurigheid kunnen worden bereikt die anders niet mogelijk zijn. Dit apparaat werd in 1889 uitgevonden, maar zijn ontwikkeling en toepassing werden zeer vertraagd door financieele en cominercieele omstandighe den. Volgens de „Times" zijn op het oogenblik in Engeland van de 3110 toestellen slechts 13 automatisch. Ook in ons land zijn reeds automatische toestellen in gebruik genomen. Zooals bekend lrangt de snelheid van de verbinding af van de snelheid waarmee de persoon die op belt de kleine genummerde wijzerplaat kan draaien, dat aan alle automatische toestellen is bevestigd deze handeling duurt misschien drie seconden. De verantwoordelijkheid voor verkeerde verbindingen berust dus ook geheel bij dengene die opbelt. Men kan volkomen onge stoord spreken, daar men onmogelijk door an deren onderbroken kan worden. Aan den an deren kant duurt het verbreken van een ver binding en een nieuwe aansluiting niet langer dan een deel van een seconde. Opgravingen. Het Britsch Museum te Londen heeft een expeditie naar Mesopotamië gezonden om de ruines naar de oude Chaldeeuw- sche stad Ur te doorzoeken. Deze stad is beroemd door het verblijf van Abraham aldaar tegen woordig staat zij bij de Arabieren bekend onder den naam Telle-el-Mikavar. De voorwerpen welke men hier heeft gevonden zijn afkomstig uil een beschavingstijdperk van op zijn minst 3200 jaar geleden. Onder de opge graven voorwerpen bevonden zich figuurtjes en beeldjes die reeds de ethnische eigenaardighe den van het Joodsche ras vertoonden. Men heeft een tempel ontdekt die 2300 jaar voor Christus werd gebouwd, d.i. 200 jaar voor Abra ham. Het koninklijk paleis dat men eveneens heeft teruggevonden is opgebouwd uit solide baksteenen en heeft muren van twee meter dikte als beschutting tegen de ontzettende hitte. Ook de tempel van Ninsun, waar de vader van Abraham zou zijn gaan bidden, en waar Abraham zijn geloof aan het monotheisme uit sprak werd teruggevonden. Er zijn sporen gevonden van een steenen tijdperk waarin steenen en ijzeren werktuigen voorkwamen. Spijkers met gouden kop, be schilderde vazen, instrumenten van obsidiaan, koperen leeuwen in natuurlijke grootte met oogen en tongen van jaspis, koperen stieren, etc., wijzen op een beschaving die reeds duizend jaar voor den tijd van Abraham bestond. Het was hoog tijd dat hij weg was, want de deur ging open en mevrouw stond in de keuken. Marie, is mijn hoed gekomen Reeds had zij de doos genomen en was er mede naar haar slaapkamer geijld. Na een paar minuten komt zij teruggestormd en roept opgewon den Marie kleedt je terstond aan en loop naar de modiste, dat krankzinnige ding heeft zeker haar hoofd vol met andere zaken gehad, zij stuurt me daar een machtig groot bouquet. Dadelijk, mevrouwMevrouw ging op gewonden naar haar kamer, verstoord omdat zij haar nieuwsgierigheid nog moest bedwin gen en in het onzekere bleef hoe of haar hoed er wel zou uitzien. Intusschen slenterde Peter door de straten naar de woning van mijnheer Rosenberg. Wel dra stond hij voor het huis. Na eenige oogenblik- ken had hij den brief aan den heer des huizes afgegeven en stond tegenover juffrouw Rosen berg. Nu, galant, krek als de luitenant, dacht hij, en met een buiging zoo diep, dat de juffrouw geheel de breedte van zijn rug kon overzien, sprak hij nadenkend dit, wat u de eer hebt te zien, is een groote doos, waarin een klein ge schenk van mijnheer de luitenant is. De juffrouw bedwong zich en zeide, het ge laat tot lachen geplooid, bedank hem wel en zeg, dat ik hem hartelijk groet. Een bedankje is al mooi genoeg, liet Peter volgen, u weet niet hoe lang mijnheer de luitenant zijn zakken door gevoeld heeft om den daalder te vinden, die noo dig was om dat bouquet te betalen. En met eene houding, die don Ouichot tot eer gestrekt zou hebben verwijderde hij zich. In een schaterend lachen brak juffrouw Ro senberg uit, toen papa binnen kwam. De klei ne heer was in groote opgewondenheid, enrus- tig trippelde hij in de kamer heen en weer en zocht naar woorden. Zijne beenen wijd uit el kander, plaatste hij zich voor zijne dochter, zag haar strak aan en met een donderende stem, als men het zoo noemen kon, riep hij Hedwig, sedert hoelang ken je dien dwa zen luitenant Hedwig werd bleek. Wat is het dan, papatje? vroeg zij met een bedwongen lach.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5