DE AMERIKAAN. Jwin!\ DAGBLAD VOOR SGH/EDAM öf OMSTREKEM. fa F EUILLETOIM. 45ste Jaargang. Maandag 21 Augustus 1922. No. 13419. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voorjherhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE MORATORIUMKWESTIE. Uit Parijs verluidt Bradbury en Monclére zijn Zaterdagavond naar Berlijn gegaan, niet om Duitschland nog eens te hooren, doch om onder handelingen te voeren omtrent productieve on derpanden, waarop een moratorium kan worden verleend. Volgens een mededeeling van de Commissie van Herstel is het besluit om Bradbury en Mau- clére naar Berlijn te zenden, met algemeene stem men genomen, ten einde zekere onontbeerlijke inlichtingen van de Duitsche regeering in te winnen. In de Berlijnsche pers wordt geconstateerd, dat er een nieuwe toestand is ontstaan en een zekere algemeene kalmeering, in zooverre ook Poincaré genoodzaakt is om het resultaat der Berlijnsche besprekingen af te wachten. De bladen waarschuwen echter voor lichtvaardig optimisme. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" acht een opheldering van den stand van zaken gunsti ger dan een eventueele breuk tusschen de le den der tegenpartij of een onmiddellijke voort zetting der zinnelooze en onvruchtbare geweld- politiek. Het „Berliner Tageblatt" zegt, dat de Duit sche regeering natuurlijk zooveel mogelijk de taak van Bradbury en Mauclére zal vergemak kelijken. Het blad verwacht een gunstig ver loop, indien de onderhandelingen uitgaan van het standpunt van het verleenen van een mora torium van langen duur. Natuurlijk kan er geen sprake zijn van het verleenen van productieve onderpanden. De „Vorwarts" meent, dat de rijksregeering met den besten wil bezield, naar een spoedige overeenstemming streeft en wederom het be wijs zal geven, dat er geen sprake is van Duitsch- lands kwaden wil maar ook de vertegenwoor digers der Entente zal toonen, dat Duitschlands onvermogen het gevolg is van den economischen noodtoestand en dat de methoden, welke van Fransche zijde worden nagestreefd, dezen nood toestand slechts ten nadeele der geallieerden moe ten verscherpen. De Parijsche correspondenten van deEngelsche bladen melden, dat er aan het departement van buitenlandsche zaken te Parijs 'n veel verzoenen - der geest aan het licht treedt. Van Fransche zijde ziet men geen bezwaar meer in het houden van besprekingen te Berlijn over de waarborg- kwestie en er zijn ook van Fransche zijde voor stellen gedaan met betrekking tot die besprekin gen. De „Westminster Gazette" drukt dan ook de hoop uit, dat de commissie van herstel een uit weg zal kunnen vinden uit het slop, waarin men op de conferentie te Londen geraakt was. RUSLAND. De stichter en leider van de Russisch-Aziati- sche bank te Londen en vroeger Engelsche financieele gedelegeerde te Genua en Den Haag, Urquhart is Zaterdag te Berlijn aangekomen. Vrijdag vertoefde hij te Essen, waar hij een on derhoud heeft gehad met het directorium van de Krupp-fabrieken. Te Berlijn verklaarde hij, dat hij zijn vroe gere afwijzende houding wat betreft het her vatten van de handelsbetrekkingen met Rus land, heeft gewijzigd. Hij meende het vooral aan den invloed van Krassin te moeten toeschrij- l „Ja, ik denk, dat deze plaats geschikt zal we zen," zeide mijnheer Burton H. Barnes van New- York tot den eerbiedwaardigen eigenaar van een kleine, vervallen herberg aan den oever der golf van Ajaccio. Het huisje lag aan het begin van dien weg naar Bastia, welke na een eind ver den loop der Gravona gevolgd en zich door de oranje- en citroenboschjes der vruchtbare campolora en de met wijngaarden en olijfboomen begroeide heuvelen geslingerd te hebben, ten laatste uit het gezicht verdwijnt in de kastanjewouden, die de hellingen van den berg d'El-Oro bedekken. Niets kon treffender tegenstelling aanbie den, dan deze man en hetgeen hem omringde een gevierd lid der groote wereld van New-York in 1882 tegenover den halfwilden boer van het oude Corsica en het schilderachtige, middeleeuw- sche kostuum van den bejaarden herbergier, die, het Fransch waarmede de vreemde hem aan sprak, niet verstaande, in het zacht klinkende dialekt van het Zuiden de vraag tot hem richtte „De plaats waarvoor, Signor „De plaats, waar een duel op leven en dood zal worden gehouden, dezen morgen nog, zoodra het licht genoeg is om elkander den hals af te snijden." „Wat, den hals afsnijden „Ja of elkander doodschieten. Weet gij niet, Wat een duel is ven, dat dc Russische regecring haar economische politiek had gewijzigd. Volgens hem kan men er op rekenen, dat het allengs tot een aanpassing van de Russische politiek aan die van West- Europa zal komen. Urquhart zal zich met den te Berlijn ver- toevenden officieelen vertegenwoordiger van de Russische Sovjet-regeering in verbinding stel len. Hij is voornemens de mijnen welke hij eertijds in Rusland in eigendom had en die werk verschaften aan 40.000 arbeiders, weer in exploitatie te gaan nemen. Daarover zullen voornamelijk de onderhandelingen worden ge voerd. Ook door Krupp zou aan deze exploi tatie worden deelgenomen. HET NABIJE OOSTEN. In Parijsche politieke kringen is de stemming ten opzichte van het voorstel om te Venetië een conferentie over de kwestie van het Nabije Oosten te houden, niet bijzonder gunstig. Gelijk bekend, is het plan afkomstig van de hooge geal lieerde commissarissen te Constantinopel. Het is echter niet zeker, of de Engelsche regeering er mede zal instemmen De Britsche regeering heeft nog geen antwoord gegeven op de nota die een maand geleden door de Fransche regee ring over deze kwestie werd verzonden. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld De buitenlandsche politiek van Oostenrijk staat waarschijnlijk voor een keerpunt. De Oos tenrijksche bondskanselier dr. Seipel heeft be sprekingen gevoerd met de te Weenen vertoe vende vertegenwoordigers der entente, waarbij de bondskanselier wees op het besluit, dat bij de besprekingen te Londen is genomen. ITij gaf te kennen, dat door de nieuwe verwij zing van de kwestie van het verleenen van fi nancieele hulp aan Oostenrijk naar den Vol kenbond een nieuwe vertraging in de stichting van een nieuwe Oostenrijksche emissiebank zou ontstaan, hetgeen den binnenlandschen toe stand van Oostenrijk zekerlijk nog meer zal ver scherpen. Het Oostenrijksche probleem mag niet langer als een financieele kwestie worden be schouwd, doch dit vraagstuk is thans een poli tiek probleem geworden, dat in verband met den toestand der geheele wereld beschouwd dient te worden. Allereerst betreft deze kwestie de buurstaten van Oostenrijk, die mede de gevolgen van den financieelen nood van Oostenrijk ondervinden. De Oostenrijksche regeering heeft zich ge noodzaakt gezien, met deze buurstaten voeling te gaan houden, zij heeft zich daartoe reeds met de regeeringen te Berlijn, Rome en Praag in verbinding gesteld. De bondskanselier dr. Seipel heeft zich gister avond naar Praag begeven om met den Tsjecho- Slowaakschen premier dr. Benes den toestand van Oostenrijk te bespreken. Hedenavond ver trekt de Oostenrijksche bondskanselier van Praag naar Berlijn, waar hij door den rijkskanselier zal worden ontvangen. PER ZIE. Nauwelijks heeft de minister van Oorlog de actie van Simko (den bekenden bandiet) in Koerdistan onderdrukt, of reeds wordt zij voor een moeilijkheid in een ander gedeelte van het land, ditmaal in het Zuiden, gesteld, meldt de „Times"correspondent uit Teheran. Hier zijn berichten binnengekomen, dat een Mijnheer Barnes gaf hem eene korte uitleg ging van het bespottelijke wetboek der eer, ter wijl hij met sprekende gebaren zijn woorden dui delijker trachtte te maken. „Ah Eene soort van vendetta", (bloedwraak) zeide de grijsaard met fonkelend oog. „Ja, eene vendetta tdsschen beschaafde inen- schen. Wilt gij ontbijten, Signor „Ja, zet daar eene tafel voor mij neer, Mat- teo, gij heet immers Matteo, niet waar daar buiten, op het terras. Geef mij eene flesch van uw besten ohianti, vruchten, al wat gij wilt, als ei maar geen kastanjes bij zijn. Op die manier kan ik op mijn gemak de gebeurtenissen afwachten." „Eieren stelde de herbergier voor. „Ja. Indien zij slechts niet naar kastanjes smaken." Terwijl Matteo heenging om zijne bevelen uit te voeren, mompelde mijnheer Barnes „Het is altijd beter, er zijn gemak van te ne men, tot het beslissende oogenblik gekomen is." En zich neervlijende op den besten stoel, wel ken hij vinden kon, liet hij zijne oogen weiden over het heerlijke vergezicht, dat zich voor hem uitbreidde. Het terras der herberg lag tegenover de baai en was slechts van het spiegelgladde water gescheiden door eene smalle strook land. bedekt met kiezel en rotssteenen, die door de blauwe zee bespoeld werden. De zon kwam op boven de besneeuwde toppen der bergen, welke, even als altijd in de lente door een dichten nevelsluier waren omgeven. In de verte vertoonden zich de driehoekige zeilen detachement regëeririgstroepen van 250 man dat op weg was van Isfahan naar Ahwaz (in de richting van de grens van Mesopotamië) van ,uit een hinderlaag is overvallen en in de pari gehakt. ALLERLEI. Uit Halifax Nieuw Schotland wordt be dreigd met de totale vernietiging van zijn ko lenmijnen, wanneer de stakers voortgaan mei den arbeid van het veiligheidspersoneel te belemme ren. De mijnen te Kaap Breton loopen reeds vol Water en uit Sydney (Nieuw-Schotland) wordt gemeld, dat eraan de mijnen reeds onherstelbare schade is toegebracht. Uit Madrid d.d. 19 Aug. De animositeit, welke onder het postpersoneel heerscht na de afkondiging van een decreet waarbij een ontbinding van het oude postbeamb- tencorps wordt belast is gevolgd door een reactie. Alle beambten hebben voor het nieuwe corps ge- teekend en weder indienst-stelling aangevraagd. Zij hebben besloten, onmiddellijk weer aan den arbeid te gaan. Binnenland. Italic en Nederland. Thans is bepaald, dat het Italiaansche oplei dingsschip Ferzucio en de Italiaansche torpedo jager San Martino den llden September ons land zullen bezoeken, waarbij echter, in afwijking van het vroegere plan, uitsluitend de haven van Amsterdam zal worden aangedaan. Bestrijding van Tuberculose. De afdeeling Zuid-Holland van het fonds 1918 ter bestrijding van tuberculose en kanker heeft gisteren ter kennis van de plaatselijke comité's gebracht, dat zij definitief gevormd is. Zij ver zoekt de leden der voorloopig gevormde comité's in vergadering bijeen te roepen ten einde na te gaan, of zij bereid zijn definitief als plaatselijk comité voor het Fonds 1918 op te treden, waarna een bond tsschen die comité's en de provinciale afdeeling zal worden gelegd. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat de plaatselijke comi té's zich uitsluitend zullen hebben bezig te houden met het werven van leden en donateurs. De Kabinetscrisis. De (Anti-rev.) Nieuwe Haagsche Courant schrijft Naar aanleiding van dat bericht in De Re sidentiebode, dat de anti-revolutionaire partij (bedoeld zal zijn de A-R. Kamerclub) zich had vereenigd met het regeeringsprogram van den heer Ruys de Beerenbrouck vernemen wij nader, dat de A.-.R. club als resultaat harer bespre kingen te 's-Gravenhage en te Bazel een aantal bedenkingen ter kennis van den Kabinets formateur heeft gebracht naar aanleiding van het door hem voorgestelde program. Deze op merkingen houden hoofdzakelijk verband met de wensëhen van het program van actie onzer partij voor de jongste verkiezingen en met de vraag, hoe men geraken wil tot de gewilde be zuinigingen. „Naar ons ter oore kwam, zal de heer Ruys in den loop van de volgende week met de leiders der rechtsche groepen confereeren over den inhoud van zijn program en de daartegen inge brachte bedenkingen." der visschersvaartuigen, gelijk de vleugelen der zeezwaluwen op de reede werden een twintig tal feloeken en andere scheepjes uit Sardinië of Sicilië door de zachte bries met lichte schomme lingen heen en weder bewogen, terwijl eene En gelsche kanonneerboot, die, op weg naar Alexan- drië, Ajaccio had aangedaan om gevogelte en fruit voor de tafel der officieren in te nemen, zich gereed maakte het anker te lichten. Mijnheer Barnes beschouwde het vaartuig met nadenkenden blik. „O, sprak hij in zichzelven. „Mocht het zijn vertrek maar een weinig bespoedigen Dat zou mij waarschijnlijk voor eene dwaas heid behoeden 1" En eene sigarette rollende, wendde hij zich om en hield een tijdlang zijne oogen op den weg van Bastia gevestigd. „Nog geen enkel teeken van Marina. De bo de, dien ik haar gezonden heb, is gisteren avond om tien uur vertrokken. Indien zijn paard den rit heeft kunnen volhouden, zal zij op tijd hier zijn maar die Corsikaansche paarden zijn niet vee waard. (Hij zag op zijn horloge). Het is reeds zeven uur. Zoo ik die lieden niet kan beletten hun dolle streken uit te halen en er hem een ongeluk treft, hem Dan moge God zich er barmen over haar O, de menschen zijn wreed Wat ben ik toch dwaas geweest," riep hij na eene poos van diep gepeins en geheel onder den in vloed der sombere gedachten, welke hem ont roerden, met drift uit, „hier op Corsica te konten om op wilde schapen te jagen, terwijl ik jacht had kunnen maken op alle mogelijke andere die ren in welk gedeelte der wereld ook ~|WinK verschafte Kaar de mooie nieuwe kleur»die zij al zoo lang had willen heb ben doch maan sieeds niei had' kunnen krijgen. Verkrijgbaar in jL4 We uren J Socialisme en zedelijkheid. In „Het Volk" heeft een medewerker, Fr. v. Waes, een reeks artikelen geschreven over het leven van het reizend en varend kunstenaars volk, dat in variété-zalen en tingeltangels zijn broodwinning zoekt. Hij moet erkennen, dat hier een bedrijf van vermaak bestaat, „dat men schen vreet als een moloch ja zielen en lichamen vernietigt als in een zinloos cn pervers spel de grofheden, die men uit preuts zich plooiende vrouwenmondjes in variété en cabaret te hooren krijgt, jagen je meer dan eens eenblos van schaam te naar de wangen. Het publiek roept om be vrediging van zijn honger naar pleizier, naar steeds scherper prikkels het publiek wil alleen maar de vreeselijke leegte dempen in zijn holle ziel, en dempt die, als 't moet, dan maar met zielen van menschen, die zich voor hem vernieti gen." Na jaren en jaren schijnt ook „Het Volk" eindelijk beginnen in te zien, dat de ontaarding van en door den tingeltangel behoort te worden bestreden, omdat de mensch een ziel heeft en de menschenzielen in die afschuwelijke holen van vermaak ten onder gaan.Zelfs het materia listische blad moet thans erkennen, hoe „wij met z'n allen, die de maatschappij uitmaken, schul dig zijn aan het worden van deze wereld vol smerigheid en verval, vol grofheid en ontaar ding" Het christelijk begrip onzer verantwoor delijkheid niet alleen voor eigen zieleheil, maar ook voor dat van anderen begint dus ten laatste door te dringen in het orgaan, dat tot dusver geregeld de actie der „Vereeniging voor Eer en Deugd" bespotte. Zou liet thans niet tijd worden, dat de S.D.A.P. voorgoed die bespotting liet Mijnheer Barnes was niet een dier oppervlak kige lieden, die hun hoogsten roem er in stel len een man van de wereld te worden genoemd. Op het eerste gezicht zoude men hem voor een fat houden maar zoo zijne kleeding, in dc punt jes tot in het overdrevene toe, deze opvatting wettigde, zijne houding, zijne manieren gaven u de overtuiging, dat hij een ernstig man was, iemand, die de menschen en zichzelf in den grond kende. De bezigheid welke mijnheer Barnes op zijn acht-en-twintigste jaar omhanden had, was die van den tijd te dooden. Bezitter van een groot vermogen, had hij zich nooit in de noodzakelijk heid bevonden, zijn brood te moeten verdienen. Toch had hij geineend, verplicht te zijn een be roep te kiezen en hij was begonnen in de medi cijnen te studeeren, tot hij op eens inzag, dat ieder geneesheer minstens tien menschen in het. jaar naar de andere wereld hielp e n dat hij om dat mooie doel te bereiken, minstens tien jaren noodig had, Blijde, zulk een uitvlucht gevonden te hebben, besloot mijnheer Barnes die tien menschen in liet leven en zijn diploma in den steek te laten-. Toen was hij wel genoodzaakt, middelen te zoeken om den tijd te dooden en hij slaagde daar vrijwel in door jacht te maken op allerhande wilde beesten. Uitstekend schutter en lid van de jageisclub te New-York, had hij eens of tweemaal den prijs behaald op een internatio nalen wedstrijd, terwijl hij het doel trof met een gemak en eene koelbloedigheid, welke zijn Legen- standers bewondering afdwongen. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „MAAR VROUWTJE, ALWEER EEN NIEUW TOILETJE „WELNEEN. ALLEEN MAAR GE.TWIMKT." DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAAKDINGEH F&hr'ih.&n ten van dbcj C /l/ C/1 L.UX p r».v-w.»WUtM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1