ZENuw-mtéïï^l f I Ververij-üitstoomerii De Phoenix* A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Binnenland. A. BARIS, Manui'. Broersvcst 17. INGEZONDEN. Stads- en Gewestelijk Nieuws. (/«"His'nyd MtniwH Ben echte koker kost §P CT.en is altijd M Mr voorzien van feR S &sv den naam |'V| A.MU11HARDÏ Citroenjenever i De „Malin" verneemt uit Rome, dat er te Rome, Genua, Pisa, Sarzana en Ban zich fas cistische relletjes voorgedaan hebben. Een so cialist is gedood, een fascist doodelijk gewond. Op 26 Augustus den dag waarop het een jaar geleden is dat Erzberger werd vermoord, zal te Biberach een Erzberger-monument worden ingewijd. De kabinetscrisis. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag Verneemt dat jhr. mr, Ruys de Beeren- brouck tegen hedenmiddag de heeren mgr. No- lens, mr. Schokking en De Monté Verloren heeft uitgenoodigd tot het houden van eenige bespre kingen in verband met het Onlangs door hem aan de fracties der rechterzijde toegezonden ontwerp- regeeringsprogram en de thans van die fracties ingekomen antwoorden. De koningin naar Zweden. Een draadloos telegram uit Stockholm meldt ln verband met het bezoek van Koningin Wilheimina der Nederlanden bereidt Stock holm groote feesten voor. Er wordt een cere- pqort opgericht op den weg, dien de Koningin zal passeeren. De Koningin zal op 9 September aankomen en met den dagtrein van Malmo naar Stockholm reizen, daar zij zooveel mogelijk van Zweden wil zien. De woningnood. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat secre tarissen van huurcommissies als pleitbezorgers optraden voor andere huurcommissies of voor den kantonrechter. Naar het Centrum verneemt, is dezer dagen een circulaire van den minister verschenen, waarbij dit optreden voortaan verboden wordt. Loonsverlaging. Bij de Eerste Ned. Rijwiel- en Machine fabriek voorheen H. Burgers te Deventer is een loonsverlaging aangekondigd van 5 pet., waarbij echter de arbeiders door langer te werken hetzelfde inkomen konden behouden, terwijl bovendien in de wielenmakerij een loonsverlaging van 30 pet. zou intreden. Naar aanleiding van een uitnoodiging van den Metaalbond hebben de moderne, christelijke en Katholieke werknemersbonden de fabrieks- directie gevraagd, de noodzakelijkheid dezer loonsverlaging te bewijzen. Daar dit h.i. niet geschied is, zijn de organisaties niet bereid, de verlaging te aanvaarden. Ook de onafhanke lijke organisatie is tot samenwerking uitgenoo digd. Na onderzoek bleek dat hel dier een Belgisch legerbericht bij zich droeg. Daar noch naam van de afzender, noch de naam van den geadresseerde op het bericht voorkwam, heeft de heer Manger het bericht aan den Koning van België als opperbevelhebber, van het Belgische legér, toegezonden. Namens den Koning ontving de heer Manger dezer dagen den volgenden brief, gedateerd Brussel, 17 Augustus, welken het uit het Fransch vertaalt. ,,De Koning heeft kennis genomen van uw schrijven van 12 dezer, waarbij een militair bericht was ingesloten, hetwelk een door u ge vangen postduif bij zich droeg. Zijn Majesteit heeft mij opgedragen, om u uit zijn naam zeer hartelijk te bedanken voor de attentie welke gij hebt gehad, hem dit document te sturen. De Koning heeft tevens order gegeven dat het bericht aan den Minister van nationale ver dediging zal worden overhandigd. Geloof mij, met de meeste hoogachting De chef van het Kabinet des Konings. (w.g.) Graaf d'Arschot. <J»aaaaaaa^aaaaaaaaaaawaaaaaaaaaa^ Fabriek en Kantoor Telcf. No. 15. Telef. AFHALEN Gratis BEZORGEN. Kind vermoord. In een der noodwo ningen nabij de staatsmijn Wilheimina te Ter- winselen (gem. Kerkrade) heeft zich Maandag nacht een vreeselijk drama afgespeeld. Een mijnwerkersweduwe moeder van een viertal kinderen, heeft daar haar jongste kindje van ongeveer een half jaar oud, door ophanging ge dood. Daarna poogde de vrouw zich zelve op te hangen, doch de politie, die door den oudsten zoon was gewaarschuwd, kon haar nog bijtijds het leven redden. De ontaarde moeder is in verzekerde bewaring genomen, in afwachting van een onderzoek naar haar geestestoestand. Griezelige vondst. In een moestuin te Cheltenham zijn twee mannen gevonden, beiden met afgesneden hals. Bij elk der vermoor den lag een scheermes. De halssneden liepenbij beide mannen van oor tot oor, zoodat hun hoof den naast geheel van den romp waren gescheiden. Er was geen enkel teeken dat op een worste ling wees. De eene man was 40 jaar oud de tweede, een jongeman van 20 jaar, had een tijd lang met hem samengewerkt in zijn kweekerij. (Buiten veiantwooi'd»*lijklietl der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet ge. plaatst -wordt de kopy niet te r u gg e ge v e n Groentenvervocr. De Kamer van Koophandel voor West- Friesland te Hoorn heeft er bij den minister van waterstaat op aangedrongen zoo spoedig mogelijk maatregelen te némen die er toe leiden, dat bijvoorbeeld voor drie maanden een verlaging van 75 pet. op de spoorwegtarieven voor groentenvervoer wordt toegestaan. Het sleepvaartbedrijf. Bij het bestuur van den Gentralen Bond van Transportarbeiders is van de commissie tot re geling van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het Rijnsleep- en scheepvaartbedrijf de volgende brief ingekomen, als antwoord op de haar toe gezonden motie der te Rotterdam en Dordrecht gehouden stakersvergaderingen Uw brief d.d. gisteren hebben wij ontvangen. De commissie kan uw voorstel daarin genoemd, niet aanvaarden. Zij wenscht u echter mee te deelen, dat de overeenkomst, zooals door uw hoofdbestuur in de vergadering d.d. 9 dezer aanvaard, ter teekening nog steeds gereed ligt. Er wordt echter geen boot in de vaart gebracht met oud personeel, alvorens het contract is ge- teekend. Inmiddels gaat de commissie voort met haar booten te bemannen met werkwilligen. Uitkeeringen krachtens de Invaliditeitswet. Op 1 Aug. 1922 bedroeg het getal der loopende Ouderdomsrenten ingevolge de Invaliditeits wet, toegekend aan bij den Raad van Arbeid te Delft, verzekerde arbeiders 536 (totaal bedrag per jaar 79.794. Dat der loopende Weduwen- en Weezenrenten, toegekend aan de nabestaanden van bij genoem den Raad verplicht-verzekerden, bedroeg op dien datum respectievelijk 30 en 114 het totaal bedrag dier renten beloopt respectievelijk ƒ5462.86 en ƒ20505,16 's jaars. Het aantal gevallen, waarin aan verplicht- verzekerden bij genoemden Raad vrije genees kundige behandeling of verplegingininrichtingen werd verleend, bedroeg op vermelden datum 99, terwijl in 9 gevallen de observatie niet of nog niet door behandeling werd gevolgd. Van deze verpleegden werden er 37 genezen ontslagen. M. de R. In dato 8 Augustus is eene circulaire rondge zonden, onderteekend namens B. en W., door de H. H. de Bruin en Sickenga, betreffende de in voering van een streeknet. Ik kan deze circulaire niet anders dan misleidend noemen. In den eenen zin wordt gezegd, dat B. en W. bemerkt hebben, dat de abonné's onder den in druk hebben verkeerd dat het streeknet niet zou tot stand komen, als de wenschelijkheid daar van niet door 600 geabonneerden zou worden erkend. Zoo is echter de zaak niet," zeggen B. en W. want het is niet de bedoeling van den Minister het oordeel van de abonné's in te winnen over de wenschelijkheid van de invoering, maar wegens de hooge kosten kan de Minister niet doorgaan, als niet op 600 abonné's kan gerekend worden. Welnu De ingekomen antwoorden op de circu laire van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden Maas wijzen uit dat de meerderheid der abonné's niets voelt voor aan sluiting bij Rotterdam, ten minste de verhoogde kosten van abonnement er niet voor over heeft. En nu wil de boven aangehaalde circulaire ons wijsmaken dat dit voor de ontwikkeling on zer gemeente van het grootste belang is. Voor den groothandel ja doch voor de nering doenden en voor den winkelstand absoluut neen Het voordeel Men kan directe aansluiting krijgen en men behoeft niet te wachten. Maar, M. de R. zoudt U meenen dat het dan sneller ging dan nu Bij onze lokale telefoon verbinding immers moet men dikwijls zoolang op aansluiting wachten als of men met Amerika verbinding had aangevraagd. Daarom zou het wenschelijk zijn, dat al wie geen duur abonnement wenscht, de circulaire van B. en W. onbeantwoord laat. S. v. P. Vliegongeluk. Het watervliegtuig W. 52 is gistermiddag wegens een defect aan den motor in de Zuiderzee neergestreken en is daar bij erg beschadigd. Het rijksbetonningsvaartuig uit Enkhuizen is gisteravond laat met het vlieg tuig aan boord te Enkhuizen binnengekomen en za.l het morgen naar Nieuwediep overbrengen. De gevaarlijke overwegen. Een vrachtauto van het opvoedingsdorp De Glind- horst is gisteren te Barneveld bij het passeeren van een niet afgesloten overweg door de loco motief van een locaaltrein gegrepen en gedeel telijk verbrijzeld. Geen persoonlijke ongelukken. De doodelijke draad. Gisteren kwam een opperman te Schagen met een vracht steenen in aanraking met een electrischen draad. Hij sloeg achterover van den ladder en bleef op de plaats dood. De ongelukkige laat een weduwe met 7 jeugdige kinderen na. Branden. Gistermiddag omstreeks half één is een zware uitslaande brand uitgebroken in het manufacturenmagazijn van den heer J. v. d. Krol op het Vrouw Jutteland te Delft. Het groo te winkelhuis is nagenoeg geheel uitgebrand. De aangrenzende perceelen zijn behouden. Gistermorgen omstreeks 8 uur steeg een dichte rook op uit het magazijn van kantoor meubelen N. V. Wels en Co., aan het Damrak49 te Amsterdam. Voorbijgangers waarschuwden de brandweer, die bij aankomst zich geplaatst zag voor een zware taak. Een brandweerman baande zich met het rookmasker voor door den verstikkenden rook een weg naar de vuurhaard in den verwarmingskelder achter in het gebouw. Daar was een voorraad verbrandingsvuil aan het broeien. Een 18-jarigen bediende van de firma Wels vond men in de nabijheid bewuste loos hij werd door een broeder van den Genees kundigen Dienst bijgebracht. Het brandje zelf had niet veel te beteekenen. 4 K.M. wedstrijd. Men verzoekt ons te willen mededeelen ten einde misverstand te voorkomen, dat voor de inschrijving voor bovengenoemden wedstrijd slechts personen in aanmerking komen die ge traind zijn en zulks zoo noodig, naar genoegen van het comité kunnen bewijzen. De inschrijving is alleen opengesteld voor Schiedammers. UIT DELFT. Een brief van deu koning. Bij den heer P. Manger, Gasthuislaan 80 te Delft was 'n postduif den tuin binnen komen vliegen, vertelt de D. Ct. Reisavontuur. De heer S. Jr. wonende te Rotterdam, is bij Dusseldorf met zijn auto toerend, tegen een anderen wagen gereden. Zijn echtgenoote brak een arm, hij zelf en zijn kinde ren die zich eveneens in den auto bevonden, bleven ongedeerd. Van de consternatie maakten de inzittenden van den aangereden auto ge bruik, om den heer S. onder bedreiging zijn portefeuille met 13000, alsmede mevrouw S. eenige kostbare sieradn afhandig te maken, waarmede ze zich snel uit de voeten maakten. De Düitsehe politie heeft reeds een chauf feur aangehouden, die er van verdacht wordt bij deze bërooving betrokken te zijn. Het zwemongeluk. Naar ,,Het Vad." verneemt is dr. Hermanides te Noordwijk aan Zee, die bij het duiken met zijn hoofd in de mod der is blijven steken en wiens ruggegraat daar bij beleedigd is, naar een ziekenhuis te Leiden overgebracht. Gisteren koesterde de patient zelf hoop op herstel. Een gelukkig toeval. Zaterdagmid dag viel,naar het U.D. mededeelt, in de Komeet straat te Utrecht een 2J/2 jarig kind uit een raam van de bovenverdieping. Het toeval wilde, dat er juist een juffrouw passeerde, die het ongeluk zag gebeuren en zooveel tegenwoordigheid van geest had, dat zij het kind in haar armen opving, zoodat het geen letsel bekwam. 7011 9 ftmiinA-f In verband, met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit m hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij leed, bij de ouderlijke woning gevonden, was door een geweerschot gedood. Hij- Prettig. In hotel „Germania" te Venlo verbleef eenige dagen geleden eene familie uit Rotterdam, die per auto aldaar was gearriveerd. De familie vertrok naar Duitschland en droeg den chauffeur op tot hun terugkeer te Venlo te wachten. Men keerde echter langs een andere route naar Rotterdam terug en telegrafeerde den chauffeur alleen met de auto naar Rotterdam weder te keeren. Deze stond op 't punt van ver trek, toen een hem onbekend persoon, die eenige kistjes droeg, den chauffeur aansprak, met de vra,ag een eind te mogen mederijden. Hij had den trein gemist en moest nog dien dag te Am sterdam zijn. De chauffeur stemde toe en men re^d weg.Op de Maasbrug gekomen echter, werd de anto door eenige ambtenaren der douane onderzocht en toen bleek, dat zich in de kistjes een partij „Odol" en „Eau de Cologne" bevond. Hoe de chauffeur ook beweerde onschuldig te zijn, niets hielp. De kistjes met inhoud, benevens de auto werden in beslag genomen en tegen den chauffeur proces-verbaal opgemaakt wegens ongedekt vervoer. De vreemdeling, zekere B., uit Amsterdam die reeds meermalen voor smokkelen is bekeurd, ging vrijuit. Bokkenrijders. Te Voerendaal zijn door de Heerlensche politie aangehouden een drietal personen, verdacht van het plegen der vele diefstallen die den laatsten tijd in de mijnstreek voorkwamen. Zij leefden in een leege schuur op het bui tengoed „Cortenbach." Een ervan, zekere de Roos, was een recidivist, die eenige jaren achter slot en grendel geweest is, wegens verschillende gouden voorwerpen, geld enz. ontvreemd te hebben. Toen zij een paar nachten later op weg waren om in dezelfde boerderij nogmaals te zoe ken, wat van hun gading was, werden zij door de marechaussee van Slenaken aangehouden, doch na eenige dagen weer in vrijheid gesteld, na een oppervlakkig onderzoek. Voorts bekende deze man nog schuldig te zijn aan verschillende fiet sendiefstallen. Vervalsching. Te 's-Hertogenbosch zijn naar aan het „Huisgez." wordt gemeld, valsche tabakszegels in omloop. Inverband hiermede moet reeds een arrestatie hebben plaats gehad. De overleden bokser. Naar het Vad. verneemt, heeft de sectie op het lijk van den bokser D. Romme geen inwendige kneuzingen vastgesteld. Ten overvloede heeft men daarop het rug- gemerg aan een microscopisch onderzoek onder worpen. Dit is nog niet geheel afgeloopen en de eind-conclusie nog niet getrokken, maar wel staat reeds vast, dat van zwaar lichame lijk letsel ook hier geen sprake kan zijn. De eer van het verheffende boksen is alzoo gered, en "de liefhebbers kunnen weer ongestraft op elkander inbeuken. Leve de sport, al moeten we er ook voor sterven. Treinavontuur. Een korporaal van het tweede regiment, vijfde escadron huzaren te 's-Gravenhage, kwam gisteren op het politiebu reau aan de Galerij aangifte doen, dat hij in den tréin van Amsterdam naar Den Haag beroofd was. Te Haarlem was een heer, de coupé inge stapt en had hem kort daarna een sigaret gepre senteerd, welke een bedwelmend gif moet hebben bevat. De korporaal viel in slaap en werd eerst te Rotterdam aan het D. P. station wakker, ter wijl Den Haag z'n bestemming was. Hij vermiste uit, z'n portemonnaie ongeveer zeven gulden. De treinroover heeft dus weinig plezier van z'n daad beleefd. Ongelukken. Te Kerkdriel is Zondag bij het spelen aan de Maas een 8-jarige jongen verdronken. De Vader zelf haalde het lijkje van zijn zoontje op. Te ITonselaarsdijk is het 3-jarig zoontje van den heer Joppenol in een tuinsloot verdron ken. Te Roermond is' gisteravond het 3-jarig dochtertje van L. door een bierwagen doodge reden. Te Maastricht is Zondagnacht de 23-jarige D. met zijn fiets tegen een boom gereden.Giste ren is hij aan de gevolgen overleden. Doodgeschoten? Te Zundert is de 20-jarige landbouwerszoon K.t die aan toevallen Brand. Te Berghem is gisteren de woning van A. Vossenberg geheel afgebrand. Valsche munters. Gisterennacht wer den eenige agenten op den Schiedamschen dijk te Rotterdam aangesproken door een man, die ver telde, dat zijn baas, de straatventer W. K., een valschen gulden had ontvangen van twee onbe kende. vrouwen. Nadat deze haring hadden ge kocht, waren zij naar twee mannen geloopen, die op eenigen afstand wachtten. Bij de komst der politie ging een der mannen op de vlucht, doch de twee vrouwen en de andere man wer den gearresteerd, verdacht van het uitgeven van valsch geld. Bij den los werkman B. V. werd in diens woning huiszoeking gedaan, waar echter niets gevonden werd. Gisterenmiddag werden de woningen der twee vrouwen B. M. en van de buffetjuffrouw J. B. door de recherche onderzocht. In de kamer van eerstgenoemde vond men de matrijzen van gips, die gebruikt werden voor het maken van valsche guldens. Ook konden nog gereedschappen voor het bedrijf van valsche munters in beslag geno men worden. De politie stelt thans een onder zoek in of de drie aangehoudenen nog meer valsch geld in omloop hebben gebracht dan de drie guldens. Het kasteel van U den hout. In September a.s. komt het kasteel van Udenhout, De Strijdhoef genaamd, onder den hamer. De bijbehoorende hoeven en gronden beslaan een oppervlakte ruim 580 H.A. Het kasteel werd in 1760 gebouwd op last van den luitenant-generaal baron Von Dopff, op het erfgoed zijner vrouw, baronnesse Van Borssele. In het begin der vorige eeuw kwam liét in het bezit van de familie Le Mire, die het thans laat vei'koopen. De bezitting is alom bekend om het zware boomgewas. Smokkel-scénes. De „Times-cor- respondent te New-York seint denl8denAugus- tus aan zijn blad Hoe brutaal de sterke-drank- smokkelaars hier zijn, bleek gisteren weer eens duidelijk. Onder de oogen van douane-beambten en havenpolitie kwamen zes man aan boord van de White Star liner Homeric, terwijl de bagage van de passagiers onderzocht werd, belaadden zich met flesschen whisky en wisten naar den wal terug te komen. Terwijl zij op de pier door de menigte drongen zag een douane-beambte de halzen der flesschen uit de jaszak van een der smokkelaars steken. Hij riep den man toe, te blijven staan,doch het geheele gezelschap nam toen de beenen, en snelde naar een motorboot, die aan het einde van de pier lag, en sprong er in. Terwijl de menigte naar alle zijden heen stoof, uit vrees voor de hagelbui van kogels, die douane en havenpolitie den smokkelaars nazonden, wuifden dezen een vriendelijk vaar wel met hun zakdoeken, en verdwenen weldra tusschen de drukke scheepvaart. Tegen de onzedelijke dansen- Onder den naam van Amerikaansche liga is te New York door vooraanstaande mannen en vrouwen van alle districten een organisatie opgericht met het doel de onwelvoegelijke dansen op elke wijze te bestrijden. In een circulaire wijst de nieuwe vereeni- ging vooral ook op zekere „Amerikaansohe dansen. „De Poolsche regeering heeft zelfs reeds deze Amerikaansche dansen verboden. Welk een beschaming voor ons anders zoo hoog staand land, dat het zich in welvoegelijkheid en moraal door de jongste republiek laat over treffen," wordt o.m. n het schrijven gezegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2