DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FE U ILL ETÖN. 45ste Jaargang. Vrijdag 25 Augustus 1922. No. 13423. Buitenlandseh Nieuws. De Y°rk." NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentiën 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal B5. losim». plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. £^|$3|pg|Ssi toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE MOORD OP COLLINS. De tijding van den dood van generaal Michael Collins schijnt in het buitenland een al bijna even pijnlijken indruk te hebben gemaakt als in Ierland en Groot-Britannië. Volgens de pertelegrammen uit de Ver- Sta ten heeft daar de tijding er toe gestrekt, de sym pathie der Amerikanen voor den Ierschen Vrij staat te doen toenemen. En lieden van gezag in het openbare leven geven allen in hun uitlatin gen, de overtuiging te kennen, dat de woede, dooi de misdaad verwekt, er toe zal bijdragen, het einde van de bedrijvigheid der „ongeregelden" te verhaasten. Beoordeelaars in het buitenland zijn er van overtuigd dat er een nieuwe Iersche leider zal opstaan en naar een Fransch blad het uit drukt „zal men de crisis te boven komen en zal Ierland zich in vrede en orde organiseeren, onder loyale tenuitvoerlegging van het verdrag. Zoo zal het in staat worden gesteld zijn plaats in te nemen onder de vrije naties van de wereld." De Iersche voorloopige regeering heeft uit alle hoeken van de wereld telegrammen van sympa thiebetuiging ontvangen. De Paus is ten diepste geschokt. „Er is den laatsten tijd" zoo zeide de Paus „een epi demie geweest van politieke moorden. Vooral de moord op veldmaarschalk Wilson en thans weer die op generaal Collins, zijn mij er een bewijs voor, dat het voor de massa des volks noodig is, terug te keeren tot de leer van Christus liefde en vrede onder de menschen. Het is noodzakelijk, dat de menschen leeren inzien, dat geweld niet leidt tot het doen triomfeeren van welke leer of zaak ook." Winstor Churchill, die de minister is, belast met de zaken die verband houden met het En- gelsch Iersche verdrag heeft in een telegram aan de voorloopige regeering te Dublin Collins geken schetst als gen man van niets ontzienden moed, die bezield was door een diepe toewijding aan de zaak van zijn land. Zijn vertrouwen in Ierlands toekomst was nooit teniet gedaan. Zijn energie en zijn inzicht stempelden hem tot leider van zijn landgenooten. Churchill voegde er nog aan toe, dat hij bij het aanbieden van zijn oprechte sympathie „het ook Waagde zijn vertrouwen uit te spreken dat Ier land mannen .zal vinden, die de opengevallen plaats zullen innemen en dat het Iersche volk niet zal rusten voor het baas is in eigen huis." G. B. Shaw de tooneelschrijver, die zelf een Ier is heeft het volgende oordeel uitgesproken Indien het neerschieten van Collins niet van iederen verstandigen Ier een specialen politie agent maakt, moet het land te gronde gaan.Want indien Ierland zich zelf niet kan regeeren, kan geen macht ter wereld het regeeren. Dan zal zelf-regeering zelf-uitroeiing worden." Alle Engelsche bladen brengen hulde aan- de verdiensten van Collins. Hij was een kampioen voor de nationale zaak, wiens daden nu reeds een populaire legende wa- ren geworden, zegt de „Times." Tevoren de moedigste en meest gevaarlijke vijand van liet Britsche bewind in Ierland, werd hij na de onder- teekening van 't Engelsch-Iersch verdrag cle krachtigste verdediger van de daarin neerge legde beginselen. De „Manchester Guardian" verwacht dat De Valera c.s. zich misrekenen als zij meenen dat zij door Collins uit den weg te ruimen hun invloed °P het Iersche volk zullen herwinnen. Niettemin maakt het verlies van Collins en Griffith den gang van zaken in Ierland onzeker, zoolang geen opvolgers voor hen zijn gevonden. De „Daily Chronicle" en de „Daily Telegraph" noemen Duggan, Cosgrave en Mulcahy, toege wijde aanhangers van het verdrag met Enge land en van de politiek van Collins, als vermoe delijke opvolgers. Naar Reuter uit Cork meldt, hebben zich treffende tooneelen afgespeeld bij het lijk van Collins, dat daar op een praalbed heeft gelegen, waarna het naar het schip werd gedragen, dat het naar Dublin zou overbrengen. Een van de slippe- dragers was generaal Galton. Deze droeg de met bloed bedekte uniform welke hij aan had op het oogenblik dat Collins in zijn armen den geest gaf. Het voorbijtrekken van den stoet werd gade geslagen door een groote menigte, die droef ge stemd was. Voor aan den stoet liep de bisschop van Cork, die door tal van geestelijken begeleid werd. Een toeschouwer, dien men in het bezit vond van een bom, werd bijna gelyncht. Het lijk van Michael Collins werd gister morgen om een uur aan land gedragen op de Northwallquay te Dublin, waar het door een stoomschip uit Cork was aangebracht. Een groo te menigte, waaronder eenige leden der regeering van den Ierschen Vrijstaat, had zich in het nach telijk duister op de kade verza'meldVoorafgegaan door de muziek der doedelzakken en omfloerste trommels werd de kist met het stoffelijk Over schot door de straten gedragen, welke omzoomd waren met tal van personen, die zwijgend hun deelneming betuigden. Het lijk is overge bracht naar het St. Vincent's ziekenhuis, en gisteravond naar de City Hall gebracht, en daar op een katafalk opgesteld. Generaal Mulcahy is benoemd tot opper bevelhebber van het nationale leger in plaats van Collins. eisehen van Frankrijk zijn ongetwijfeld billijk, doch anderzijds is het duidelijk, dat Duitsch- land niet op staanden voet de sommen kan be talen, die het schuldig is. Of de'huidige daling van de mark kunstmatig is of niet, Duitschland zal er zeker onder leiden. Niet alleen dreigt zijn financieele ineenstor ting, doch er dreigen eveneens een industrieelc depressie, werkloosheid, hoogere prijzen en ernstige sociale moeilijkheden. Wat den intergeallieerden schulden betreft, zeide Vanderlip, kan Amerika niet instemmen met de argumenten, welke daaromtrent door. Europa worden gebezigd. Volgens het oordeel der Vereenigde Staten was Amerika's deelne ming van genoegzaam gewicht om iedereen er van te weerhouden, den aard van de leeningen, die het land toestond, te betwisten. Hadden.de schuldenaars verklaard, dat zij niet in staat waren, het geleende geld terug te betalen, er zouden gemakkelijke terugbetalingsvoorwaar den zijn verleend, terwijl bovendien nieuwe leeningen zouden zijn geaccordeerd. Door ech-, ter twijfel te wekken aan de altruïstische be doelingen der Vereenigde Staten is de open bare meening in Amerika ge chokt. De Europeesche landen, met uitzondering van Engeland, hebben in hun begrootingen geen rekening gehouden met de aflossing hunner schulden en men mag niet zeggen dat deze schulden verantwoordelijk mogen worden ge steld voor den huidigen toestand. llij besloot met de pessimistische Ik zie op het oogenblik nog geen en de horizon is bedekt met wolken. sche volk nog de moreele kracht zal hebben, een dergelijke controle te verdragen. Hij moest er kennen, dat het moreel van het Duitsche volk zeer heeft geleden. DE MORATORIUM-KWESTIE. Naar uit Berlijn verluidt, vordren de be sprekingen tusschen de Duitsche regeering en de beide leden der Commissie van Herstel niet erg best. De geallieerden willen den eisch van de onder panden niet laten varen, terwijl Duitschland wel onderpanden wil geven, die den geallieerden echter onvoldoende voorkomen. 't Is een wikken en wegen, om tot een over eenstemming te komen. In Duitsche kringen is de stemming overigens niet optimistisch. Hij troostte zich met het rooken van sigaretten en was bezig zijn vierde te rollen, toen Matteo met zijn ontbijt kwm. „Zet het op de tafel, hier." „Maar, Signor, aan den anderen kant van het terras zult gij in de schaduw zitten." „Ja, maar hier heb ik 'n ruim uitzicht en dat is het, wat ik begeer. Voor den drommel Die lui zullen niet komen om elkander dood te schie ten zonder dat ik hen zie. .Ha Uw chanti is beter, dat ik gemeend had." Mijnheer Barnes begon met smaak te eten. Matteo bleef bij hem staan met iets als verle genheid op zijn gelaat. Eindelijk na eenige °°genblikken stilte vroeg hij „Gelooft gij, dat die menschen, die elkander dood willen maken, spoedig hier zullen zijn?" „Ja maar wat kan u dat schelen „Zij wenschen misschien te ontbijten. Zij zou den honger kunnen hebben gekregen, vóór zij met het werk beginnen." „Ha, ha Is het daar om te doen zeide Barnes lachende. „Gij denkt in de eerste plaats aan de maag en aan uw eigen belan DE HERSTELKWESTIE. Frank Vanderlip, de Amerikaansche ban kier, die thans te Parijs vertoeft, heeft in een redevoering over den toestand in Europa aan gedrongen op de economische aaneensluiting van Europa. Dit vasteland, zeide hij, heeft meer inwoners dan het kan voeden en de noodzake lijke emigratie is onder de tegenwoordige om standigheden te riskant. De gedepreeieerde valuta's zullen tot groote moeilijkheden leiden. Als voorbeeld noemde de bankier Oostenrijk Dit land heeft behoefte aan steenkool en graan, dat het in het buitenland moet koopen. In den komenden winter zal het land in een critieken toestand geraken. De totale ineenstorting van dit land met de daaraan verbonden ellende moet worden verwacht, ofschoon het land erin is geslaagd, zich tot dusverre met behulp van den steun van anderen nog staande .te houden. In Duitschland heeft het vraagstuk een groo- ter omvang terwijl hiervoor geen buitenland- sche steun beschikbaar is. De val van Duitsch land zal sneller in zijn werk gaan dan die van Oostenrijk. De Duitsche kwestie is het meest belangrijke vraagstuk op het oogenblik voo enn reomiddel RUSLAND. Naar gemeld wordt heeft de raad van volks commissarissen zich uitgesproken voor de weder invoering van een progressieve belasting naar het inkomen en naar het bezit. De invoering daarvan zou reeds zeer spoedig moeten plaats hebben. De volkscommissaris van financiën berekent dat de belasting, wanneer zij aanstonds wordt ingevoerd voor 1 December nog 2 milliard roebel (in sowjet-banknoten 1922) kan opleveren. Deze raming, die maar zeer in het vage is,door dat het statistisch materiaal voor een nauwkeuri ge raming benoodigd ontbreekt, wordt evenwel door velen veel te hoog geacht. gen. Hebt gij nog nooit een duel gezien „Neen. Op Corsica komt dat zoo niet voor. Hebt ge er reeds een bijgewoond, Signor vroeg Matteo, dé schaal met eieren wegnemende en hem de vruchten aanreikende. „Ja tusschen koehoeders in Texas. Zij hadden elkander binnen tien seconden gedood. Dat is mij genoeg ik zou niet voor de tweede maal getuige willen zijn van een dergelijk schouwspel" Barnes stond op. De herinnering aan dat bloe dig tooneel was niet geschikt om hem gerust te stellen over hetgeen er op het punt stond te ge beuren. Hij keek naar den weg geen enkel stof wolkje, geen teeken, dat Marina kwam. „Wanneer zij hier is," sprak hij tot zichzelven „zal haar broeder niet vechten, zoo hij ook maar de minste genegenheid voor haar heeft. Het zou de mij ten minste onmogelijk zijn met eene zus ter als die Ik zou de kans niet willen loopen, haar alleen op de wereld te moete achterlaten." Hij rolde nogmaals eene sigarette en wilde gaan zitten, toen hij den blik zeewaarts slaan de een sloep met twee roeiers de rotspun ten za°' omvaren, welke de kleine baai omzoom den. Een oogenblik later stuurde de voorsteven op hot strand. Achterin zat de Engelscheofficier van den vorigen avond en bij hem een ander officier ongetwijfeld zijn getuige. Die lui zijn haar voor," mompelde Barnes'. „Thans moet ik zien, wat ik doen kan. Het best zal wezen, eerst met dien Engelschman eens te DUITSCHLAND. In verband met de daling van de mark en de hierdoor geschapen onzekere toestanden, heb ben de Duitsche vakvereenigingen zich tot den rijkskanselier gewend en verschillende eisehen gesteld, o.m. s Inbeslagneming en distributie van levens middelen, kleederen en schoenen, bepalen van een gedwongen markkoers, maximumprijzen, overneming door de rijksregeering van den gan- sclien exporthandel, inkoop en verkoop van de viezen uitsluitend door het rijk, rijkstoezicht op de prijzen, verbod van vervaardiging van koek en gebak, likeuren, confituren, chocolade, enz., beperking van de bierproductie, verbod van champagnefabricatie, invoerverbod voor wijn, sinaasappelen, enz. De rijkskanselier verklaarde tot de vertegen woordigers der vakvereenigingen, dat de regec- ring de uitvaardiging van een invoerverbod voor luxe-artikelen en een verhooging van de rechten op tabak en koffie overweegt. Ook zal de regeering de mogelijkheid tot het sluiten van een goudleening bij de Duitsche industrie en den landbouw onderzoeken. Of het mogelijk zal zijn, de regeeringscontrole op de industrie, zoo als die in oorlogstijd bestond, weer in te voeren, hangt er in hoofdzaak van af, of het Duit- UITWIJZINGEN IN ELZAS-LOTHARINGEN. Het commissariaat te Straatsburg maakt bekend, dal, Alapetite gisteren een. onderhoud had met Poincaré over de uitzettingen en beslagleggingen in verband met de retorsie maatregelen, welke geschorst zullen worden het vraagstuk der betalingen aan particu lieren vermoedelijk in der minne geschikt zal worden. De immobilisatie der Duitsche bank saldi zal ophouden op een spoedig te publi- ceercn datum. De uitzettingen van 12 Augustus j.l. blijven gehandhaafd. BEIEREN EN HET RIJK. De bijzondere verordeningen in Beieren zullen heden worden opgeheven. De Bi iersche regeering publiceert den tekst van de Berlijnsche overeen komst en voegt daaraan toe, dat er onder de tegenwoordige omstandigheden voor de Beier- sche regeering geen reden meer is om de bijzonde re verordeningen te handhaven. FRANKRIJK EN RUSLAND. Aangaande zijn aanstaande reis naar Rusland schrijft Herriot in de „Information" Ik ben er van overtuigd, dat Frankrijk niet in den geiso- leerden staat kan blijven waarin het zich op het oogenblik bevindt en van de noodzakelijkheid om de relaties en den handel van Frankrijk uit te breiden door middel van onderhandelingen met hen, die eveneens met vreedzame bedoelingen zijn bezield. Ik geloof vast in de noodzakelijk heid om Frankrijk en de geallieerden van 1914 weer nader tot elkander te brengen. Of ik al dan niet naar Rusland zal gaan, ik zal niet na laten, in deze richting werkzaam te .zijn. Ik zal naar Rusland gaan, als men mij aantoont, dat ik daar nuttig werk zal kunnen doen. ENGELAND EN IERLAND. Naar verluidt keert Lloyd George heden uit Criccieth in Noord Wales, waar hij zijn.vacantie heeft doorgebracht naar Londen terug. Er zijn aanwijzingen, dat deze onverwachte terugkeer is toe te schrijven aan het verlangen van den premier om met Churchill, die belast is met de betrekkingen met Ierland, den toe stand te bespreken die geschapen is door den dood van Collins. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Angora verluidt Een sterke Turksche colonne, die in de streek van Denizli door de vijandelijke linies gedrlgen was, rukte op tot ten Noorden van den spoorweg. De colonne vernielde de spoorbaan en de telegrafische ver bindingen tusschen het oostelijk front en de stad Smynra. De Grieksche troepen leden ver liezen. De Turken maakten Wapens en munitie buit. spreken." Toen de beide mannen aan wal stapten, over al rondziende, en vervolgens naar de herberg gingen waar zij misschien hun tegenstander dachten te vinden, viel Barnes op eens eene ge dachte in. De broeder van Marina was er niet waarom zoude hij, Barnes, zich niet kunnen voordoen als zijn vertegenwoordiger en den Engelschman zij ne verontschuldigingen aanbieden, die alsdan door niéts zou verhinderd zijn naar zijn schip te rug te keeren, waarvan de sloepen reeds waren opgeheschen en dat klaarblijkelijk gereed was het anker te lichten Hij glimlachte bij dit denk beeld, doch verwierp het dadelijk daarop als eene list, welke hem onwaardig was en wijl hij begreep dat Marina, indien zij ooit vernam, hoe licht vaardig hij omgesprongen had met wat zij be schouwde als de eer van haar broeder, hem zeker zoüde haten voor zijne onbeschaamde.inmenging. Een oogenblik later had hij een besluit geno men en met e«n beweging van ongeduld zijne halfopgerookte sigarette wegwerpende, riep hij „Wel, mijne heeren, zoudt. gij mij het genoe gen willen doen, met mij te ontbijten Hetus a een maand geleden Ik ben Barnes, van Nev- De twee officieren bleven staan, verwonderd over den gerrieenzampn toon, waarmede de an< er hen aansprak en een hunner, ongetwijield de i voornaamste belanghebbende in de zaak, HET NABIJE OOSTEN. Het antwoord van Frankrijk op de Engelsche nota betreffende de a.s. conferentie over het Nabije Oosten is gistermorgen verzonden. Naar verluidt keurt de Frans'che regeering de Engelsche voorstellen in hun geheel goed en laat aan de Britsche regeering over, den datum der conferentie vast te stellen, die on getwijfeld te Venetië zal worden gehouden. AMERIKA. Uit Kansas City verneemt Reuter De vakver- eeniging van mijnwerkers en de mijneigenaren zei de, zijne pet afnemende en met bestudeerde be leefdheid. „Ik ben u zeer verplicht, mijnheer, voor uw vriendelijke uitnoodiging, maar wij hebben geen honger en wij zijn hier om een zaak van gewicht mijnheer Barnes van New-York." De ander, meer ernstig, mompelde, terwijl hij twee pakjes van verdacht uitzicht uit de sloep haalde „De drommel hale de vervloekte onbeschaamd lieid van dien Yankee Zij houden mij voor een zot,"dacht Barnes. „Ik heb het spel reeds half gewonnen. Eenonbe- schaamde botterik kan dikwijls beter koop slui ten dan een knap man men is met op zijne hoede voor hem. Daar komt zeker het spreek woord vandaan De zotten krijgen de kaart. Mijnheer Barnes van New-York had dit voor deel 'dat hij op het eerste gezicht in de oogen van hen die met hem te doen hadden, voor een vol- logen idioot doorging doch het duurde niet lang, of men bemerkte, hoe verkeerd deze opvat ting was. Ee oogenblik daarna riep hij als antwoord op het gezegde van den Engelschen officier „Het is juist over die zaak, dat ik u spreken vil. Kom in de schaduw een glas- wijn met mij drinken. Dat is beter dan dat ik bij u kom. Die kiezelsteenen daar beneden zijn zoo heet, nu de zon er op schijnt, dat men er garnalen op zoude kunnen braden," (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1