DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 29 Augustus 1922. No. 13426. Buitenlandsch Niéuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K O ElM ARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de Verordening op de tapperijen, loge menten, openbare vermakelijkheden en den handel in gebruikte roerende goederen te Schie dam Beveelt, dat het op Donderdag 31 Augustus a.s. den dag, waarop de verjaardag van H.M. de Koningin zal worden gevierd, den tappers en slijters gedurende den gehcelen dag verboden zal zijn in hunne tapperijen of slijterijen sterken drank te schenken, toe te dienen of te verstrek ken. Schiedam, 29 Augustus, 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 7 der Verordening op de Winkel sluiting te Schiedam Verleenen hij deze, met het oog op de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, voor DONDERDAG 31 AUGUSTUS a.s. ontheffing van het verbod om een winkel na des avonds 8 uur geopend te hebben, met dien verstande, dat de winkels alsdan uiterlijk des avonds te 11 uur gesloten moeten zijn. Schiedam, 29 Augustus 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen bij deze ter openbare kennis, dat met het oog op de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin, op DONDERDAG 31 Augus tus a.s. gesloten zullen zijn de bureaux der gemeente Secretarie, van de Technische Bedrijven, van Gemeentewerken, van den Gemeentelijken Woningdienst van de Gemeente-reiniging, van de Arbeidsbeurs en van het Burgerlijk Armbestuur, alsmede het Handels- Entrepot, de Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de Zweminrichtingen en voorts, dat de slui zen en bruggen, met uitzondering van de Buiten- sluis, op gemelden dag zullen gesloten zijn vanaf 's middags 12 uur, terwijl de pont over de Bui tenhavenweg op dat uur zal wo: den stil gelegd. S c h i e d a m, 29 Augustus 1922. DE MOKATÖIUÏ MKWESTIË. De Engelsche bladen vermelden met voldoe ning, dat sir John Bradbury ten gevolge van zijn bezoek aan Berlijn overtuigd is, dat de Duit- sche regeering een ernstige poging doet om aan de opvattingen van de F ranse lie regeering tegemoet te komen en de „Times" merkt op, dat Mauclère, de Fransche gedelegeerde naar Berlijn, ook ge looft aan de persoonlijke eerlijkheid en oprecht heid van de tegenwoordige Duitsche regeering. De „Times" twijfelt er niet aan, dat Duitsch- land door zijn politiek van vluchten voor de mark een toestand veroorzaakt heeft, die grenst aan een economische ineenstorting, maar de vraag van de aansprakelijkheid doet er, zegt het blad verder, in de tegenwoordige omstandighe den minder toe. „Het feit, dat de wereld be dreigt, is dat, tenzij men Duitschlan opnieuw tijd laat om zijne verplichtingen na te komen, een instorting onvermijdelijk is. Wij vertrouwen ernstig dat de staatslieden van alle naties, en met name onze eigen staatslieden en die van onzen bondgenoot Frankrijk, het besluit zullen nemen, dat de kwestie onverwijld moet behan deld worden volgens practische overwegingen vlan welbegrepen eigenbelang." De Duitsche rijksregeering heeft besloten aan de commissie van herstel te berichten, dat zij bereid is Woensdag voor de commissie het Duitsche standput uiteen te zetten. Zij heeft staatssecretaris Schroeder met deze opdracht belast en zal vermoedelijk voor Woensdag een plan gereed maken om aan de commissie voor te leggen. Staatssecretaris Bergnninn zal Schroeder naar Parijs vergezellen. 8 „Waarom maakt gij dan geen verontschuldi gingen. Wilt gij „Ja. antwoordde de ander na een oogen blik nadenkens met blijkbaren tegenzin. „Ik verzet er mij tegen riep de getuige uit. „Ik leen er mij niet toe, onderhandelingen aan te knoopen neen, voor geen geld ter wereld Hij keerde zijn vriend den rug toe, ging naar het andere einde van het terras en floot een zee mansliedje tusschen de tanden, terwijl hij den blik op de kanonneerboot hield gericht. Barnes zag hem na met kwalijk verholen af- '7,En toch zal ik mijne verontschuldigingen aan bieden," sprak de Engelsche officier „maar op zoodanige wijze, dat ik niet in het minste de uniform verneder, welke ik draag. „Dat is het antwoord van een dapper officier en een edel menscli riep Barnes opgetogen uit, terwijl hij hem de hand drukte. „Ik zou nooit meer van u kunne# verlangen „Maar verondersteld, dat hij naar geen veront schuldiging wil luisteren „Dat zal hij de sta er u borg voor I Ik heb h'er >ets bij mijBarnes dacht aani c oemen van Marina) dat hem naar reden zal doen hooren. AMERIKA EN EUROPA. De belangstelling welke te Londen is gewekt door het voorstel van gouverneurCox,om Hoover tot Amerikaansch vertegenwoordiger in de com missie van herstel te benoemen,wordt nog ver groot door een uit Parijs ontvangen bericht volgens hetwelk de Duitsche regeering aan Sir John Bradbüry tijdens diens verblijf te Berlijn zou hebben laten weten, dat Duitschland ac- coord zou gaan met een financieel onderzoek en controle door Amerikaansche vertegenwoor digers, optredend namens de commissie van her stel. Van den heer Vanderlip, die op het oogenblik te Londen vertoeft, wordt gezegd, dat de rijks kanselier hem als een „agreeable controller" zou hebben genoemd. Over deze kwestie ondervraagd verklaarde Vanderlip, dat het hem niet mogelijk scheen om één persoon tot ontvanger voor een bevolking van 60 millioen aan te stellen. Boven dien zijn het gewoonlijk de crediteuren en niet de debiteuren die den ontvanger benoemen. Ander* vooraanstaande Amerikaansche per soonlijkheden, die op het oogenblik te Londen vertoeven leggen er éveneens den nadruk op, dat indien de voorgestelde bemiddeling van Ame rika door de regeering der V. S. gunstig werd ontvangen, dit toch niet de taak voor één persoon zou zijn. Een optreden in den geest van een finan- cieele en economische controle-commissie met de commissie van herstel, wordt genoemd als zijnde liet plan, dat het minst op verzet in de Vereenigde Staten zou stuiten. ZWEDEN. Voor zoover de resultaten der Zondag gehou den volksstemming over het invoeren van ,een drankverbod in Zweden bekend zijn, hebben 772,777 personen vóór en 846,536 personen tegen de invoering van het verbod gestemd. DUITSCHLAND. De onder leiding van president Ebert gehou den kabinetsraad heeft gister beraadslaagd over maatregelen tegen de duurte. Uit de ge- dachtenwisseling is gebleken dat het kabinet besloten heeft den invoer van weelde-artikelen te beperken. Verhoogingen van de uitvoerhef- fing zullen eerstdaags bekend worden gemaakt, en maatregelen tegen deviezen-speculatie zijn in voorbereiding. Voorts zijn in overweging ge nomen een uitvoerverbod voor zeevisch, maat regelen tegen inrichtingen waar smulpartijen worden aangericht, verhoogde steun aan oor logsinvaliden, verwanten van gesneuvelden en kleine renteniers, alsmede maatregelen tot dis tributie van de noodzakelijkste levensmiddelen. Het rijkskabinet is vastbesloten ingrijpende maatregelen te treffen tegen een verdere verer gering van den economischen toestand van bree- de volkslagen. BEGRAFENIS VAN MICHAEL COLLINS. Gister is het lijk van Michael Collins ter aarde besteld. Na een plechtige mis van requiem, opgedragen „Ah Iets van zijne zuster. Daar ben ik blijde oin Ik koester slechts één wensch, dat namelijk de jonge officier even vergevensgezind moge zijn als ik en de zaak geen verdere gevolgen hebben. Mijn vriend is niet precies de getuige dien ik voor deze gelegenheid zoude gekozen hebben, hoewel hij moed bezit als de beste en trouw als staal is, maar hij is te kort aangebonden." Hij had deze woorden op zachten loon gespro ken. „De strijdlustige natuur der jeugd," zeidc Barnest „Juist. Ik zou een ander hebben genomen. Ongelukkiglijk echter was geen mijner kameraden vrij, het schip te verlaten. Het spijt mij indien hij iets gezegd mocht hebben, dat u mishaagt." „Volstrekt niet. Ik heb het genomen voor het geen het waard was." Hier werd Barnes onderbroken door den ge- Luige, die nadertrad en tot zijn kameraad zeide „Gij hebt besloten, uwe verontschuldigingen aan te bieden „Ja ik zal eenvoudig zeggen, dat het mij spijt hem te hebben geslagen." „Meer niet „Geen woord." „En zoo dat hem niet voldoende is „Dan zal ik, zoo goed ik kan mijn leven en mijne eer verdedigen." „Onder deze voorwaarde zal ik mij gaarne met de boodschap belasten." door Dr. Byrne den aartsbisschop van Dublin, in de prokathedraal te Dublin, werd de kist met het stoffelijk overschot naar het kerkhof te Glasnevin gefbracht, waar de beg.afenis plaats had De stoet, met zijn plechtig militai. vertoon, was tevens een merkwaardige betuiging van rouw van het volk, waaraan 40.000 menschen uit alle standen deelnamen. De straten waren vol wee nenden. Het geheele zakenleven was stopgezet De onderkoning van Ierland, Lloyd George en Churchill waren vertegenwoordigd. OOSTENRIJK. Een officieuse mededeeling uit Weenen be richt., dat de ministerraad naar aanleiding van een voorstel van den teruggekeerden bondskan selier Seipel het besluit heeft genomen, den mi nister van Buitenlandsche Zaken, dr. Grimber ger, naar de vergadering 'van den Volkenbonds raad te Genèvc te zenden, waai' de minister aan de hand van de door minister Seipel op zijn reis verzamelde gegevens den raad de noodzakelijk heid der hulpactie aan Oostenrijk zal uiteenzet ten. ALLERLEI. Bij de ongeregeldheden, Zaterdagmiddag te Havre voorgekomen, zijn, naar Belga meldt, drie menschen gedood en in het ziekenhuis zijn acht gendarmen opgenomen, die min of meer ernstig zijn gekwetst. In het geheel zijn er vijf- en-dertig menschen gekwetst, van wie twintig burgers en vijftien agenten. Het gebouw van de Franldin-club is zonder bloedvergieten door de openbare macht bezet, die de lokalen ontruimd heeft. Er werden zes menschen in hechtenis genomen. Sommige stra ten in de buurt zijn afgezet. Er zijn nieuwe troe pen aangekomen, die zich rond bet gebouw der Franklin-club hebben opgesteld. Het station wordt militair bezet. Te Genéve verluidt, dat Lloyd George op 30 dezer de algemeene vergadering van den raad van den Volkenbond zal bijwonen. De Oosten- rijksche kwestie vervult de eerste plaats op de agenda. Daarop volgt de Amerikaansche kwes tie. Met het oog daarop zal waarschijnlijk tot voorzitter een Chileensch gedelegeerde worden voorgesteld. Belga verneemt uit Reval, dat de sowjeU regeering 120 lieden, geleerden en de voornaam ste leiders van de landbouwcoöperaties, heeft verbannen, omdat zij weigerden de sowjetregee- ring en de wettigheid barer maatregelen tc er kennen. Een telegram uit* Johannesburg meldt, dat generaal van Deventer, die van 1917 tot 1919 opperbevelhebber in Zuid-Afrika was op een autotocht plotseling gestorven is. De overledene werd in 1874 in den Oranje- Vrijstaat geboren. Tijdens den boerenoorlog streed hij dapper mee, doch nadat de vrede tot stand was gekomen, aanvaardde hij op loyale wijze het nieuwe regime, en toen de wereldoorlog uitbrak, maakte hij deel uit van den generalen staf van de Zuid-Afrikaansche strijdmacht. Tijdens de jongste stakingsonlusten in Zuid- Afrika werd hij door de regeering der Zuid- Afrikaansche Unie met het onderdrukken van de troebelen belast, van welke taak hij zich met den hem eigen tact kweet. Uit München verluidt De twee en zestigste Duitsche katholiekendag is gisteren met groote plechtigheid aangevangen. Het aantal deelnemers wordt op twintig duizend geschat. De aartsbisschop van München, kar- „Waarom vroeg Barnes. „Omdat ik weet, dat de Franschman er zich niet aan storen zal," klonk het scherpe antwoord. En de Engelschman haalde de twee sclieeps- pistolen uit een kistje, van de soort, welke men dertig jaren gel den gebruikte, - en onder zocht ze, terwijl hij de hanen liet spelen. De naam van den fabrikant, Jarvis, en de da tum van hunne vervaardiging, 1854, waren op de kolven gegraveerd. „Gij wilt die dingen toch niet gaan gebrui ken riep Barnes uit met een blik, welke verbazing en minachting te gelijk uitdrukte. „Waarom niet? Het zijn de eenige wapens, welke ik mij heb kunnen verschaffen zonder argwaan op te wekken. Zij zullen hun man nel zoo goed dooden als welke andere pistolen ook.' „Zijt gij een goed "chutter?" vroeg Barnes aan den tegenstander van Paoli. „Allererbarmelijkst." „Dan zijt gij des te meer te vreezen met een dezer pistolen." Barnes nam ze op, om ze te bezien. Zij waren van plomp maaksel en groot kaliber, met zware loopen en er was hout genoeg aan de kolven, om er een paar wandelstokken uit Le vervaardi gen. Toen hij ze weer op tafel legde, bemerkte hij, dat men, waarschijnlijk in een oogenblik van verveling, met een pennémes op d kolf,, van het ééne een naam „Edwin GerardAnstru- ther" had gesneden, terwijl het andere geen opschrift droeg. dinaal von Faulhaher, hield de feestrede. Een door den pauselijken nuntius Paeelli gecele breerde mis besloot de plechtigheid. In de daarop volgende vergadering werd tot voorzitter gekozen de burgemeester van Keulen de heer Adenauer, tot'eersten viee-voorzitter, als vertegenwoordiger van het.arbeidende volk, de arbeidsFeider Joos. Een telegram uit Constantinopel meldt dat de vrouw van Enver Pasja een telegram van haar man gekregen heeft, waarin hij haar mede deelt, dat hij in den besten welstand verkeert. Dit naar aanleiding van een bericht van zijn sneu velen in een veldslag. In Petrograd zijn 275 locomotieven aange komen, welke alle in Duitschland vervaardigd zijn. Nadat de locomotieven gecontroleerd zijn, zullen ze op enkele uitzonderingen na,alle direct in gebruik worden genomen Uit Parijs Van de 15000 bouwvakarbeiders hebben er gister 1400 gestaakt uit solidariteit met de stakers te Havre. Lenins gezondheidstoestand heeft opnieuw een slechte wending genomen. De Groningsche feesten. Gistermiddag half4 bezocht deKoninkl.familiede landbouwtentoonstelling in het Stadspark, waar inmiddels de kortebaan draverij en de ringrijderij infantiele costuum al eenigen tijd aan den gang waren.Ook de keuring van rundvee, welke reeds in den voormiddag begonnen was, was nog niet afgeloopen. De Koninklijke familie werd op het tentoonstellingsterrein ontvangen door de voorzitters en de secretarissen van de Groninger maatschappij van landbouw en den Veen- kolonialen boerenbond, resp. de heeren J. B. S. Westerdijk,*G. Minderhoud Woltcrs on Piers, welke heeren aan de vorstelijke familie werden voorgesteld door den burgemeester als voorzit ter der groote feestcommissies. De Koningin- Moeder en Prinses Juliana namen slechts een korte poos deel aan den tocht over het ten toonstellingsterrein en dronken daarna thee in de bestuursloge, waar wethouder A.I. Calz hen inlichtte over de draverijen en ringrijderij. De Koningin werd begeleid door den heer Wester- dijk en Prins Hendrik door den heer Minderhoud. Na bezichtiging begaven zij zich ook naar de bestuursloge, waar II.M. de in harddraverij en keuring behaalde eerste prijzen uitreikte. Even voordat de Koninklijke familie in het Stadspark kwam begon het te regenen,wat bleef aanhouden, tot kort voor liet vertrek der hooge bezoekers om 7.20. Voor hel vertrek inspecteerden de Koningin en Prins Hendrik den kaderlandstorm onder comniando van kapitein De Jonge, welke evenals bij de aankomst een eercwacht vormde. Voordat zij instapte praatte de Koningin nog even met dén commissaris der Koningin en Prins Hendrik nam persoonlijk afscheid van jhr. mr. J. Hora Feith. De feesten werden daarna zonder de Koninklijke familie voortgezet. De dag eindigde met een'schitterend geslaagd vuurwerk en een verlichting van den Marlini- tor^n, die met duizenden electrische gloeilampjes een tooverachlig schouwspel opleverde. Consulaten. Het ministerie van buitenlandsch- zaken te Christiania heeft benoemd tot vice-consul van Noorwegen te Utrecht met district omvattende de provincies Utrecht, Gelderland en Overijscl, de heer D. A. van der Sanden, directeur der naamlooze vennootschap Ncderlandsche Siga renfabriek Globe ie Utrecht. Barnes was er blij om, dat hij den naam van den Engelschen officier wist en hij chreef dien in zijn geheugen, terwijl hij bij zichzelven de op merking maakte, dat de twee mannen zorg vuldig vermeden hadden elkander bij hun naam aan te spreken. „Ik ben er zeker van," hernam hij „dat een goed schutter, die met een dezer wapens op zijn tegenstander aanlegde, hem zou missen maar een lomperd, die niet weet, hoe heL in de hand te houden, zou hem misschien de hersens inschieten. Dat is toch uw bedoeling niet wel „Neen." „Laat ik u dan eens wijzen, hoe gij het moet aanleggen om te missen. Al sprekende, had hij de pistolen geladen. Hij schoot twee kogels af op een hoopje' zand vóór hem en lette nauwkeurig op de plaats, waar zij getroffen hadden. „Ah! Thans kan ik u met zekerheid zeggen, wat de uitslag op twintig pas zal zijn Wanneer hij een van beide richt op twee voet rechts van uw tegenstander, zal de kogel hem het lichaam doorboren." „En," vroeg de getuige lachende, „als men twee voet links aanhoudt, wat dan „Dan zoudt gij, indien gij u bevondt, waar straks waarschijnlijk een uwer staan zal, veel kans loopen van een uwe roeiers te doorboren.,' (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1