Suds- en Gewestelijk Meuws. nir. G. J. W. van Triolit, officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Dordrecht;Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, te 's-Hertogenbosch mr. J. P. van Tienhoven, directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging, te Amsterdam tot officier in de orde van Oranje-Nassau D. A. F. Thier, kanunnik, deken en pastoor te Rotterdam; J. A. S. van Schaik, kanunnik, president van het seminarie te Gulcmborg J. A. H. Wouters, kanunnik, deken en pastoor- te Maastricht P. Pruis, burgemeester der ge meente Vlaardingen dr. A. F. A. M. van Dom melen, president van het college van regenten over liet Roomsch-Katholieke Wees- en Ouden- liedenhuis te 's-Gravenhage. J. Holwerda, di recteur der 2de hoogereburgerschool met 5-jari- gen eursus te Rotterdam J. F. H. Rous, veri ficateur der invoerrechten en accijnzen te Schie dam F.P..J. Ivleipool, distillateur te Amsterdam G. W. F. P. baron Swcerts de Landas Wyborgh, voorzitter van hetBureau invoer-controle vetten, oliën, te Rotterdam, F. X. W. Bult, pastoor te Gaanderen, gem. Doetinchem, oud-geestelijk adviseur van het R.K. Vakbureau P. Strooper, deken te Gouda, geestelijk adviseur van den Ned. R.K. Volksbond en van verschillende vakbon den A. P. F. van Velsen, pastoor te Buitenzorg Tot ridder in de orde van Oranje Nassau Jos. van Macklenberg, directeur van het.Room- sch-Katholiek Huisvestings-comité te 's-Iler- togenhosch dr. Joh. Büttikofer, directeur der Diergaarde te Rotterdam II. F. M. Diepen,voor zitter der Katakomben-H! ichtiug te Valkenburg J. Lampier, inspecteur van politie lste klasse I e Rotterdam C. N. .J. Hioolen, directeur van de naamloozc vennootschap A. ITillen's-Sigaren- en fabaksfaludek te Delft P. II. L. Jamin, oud ste lid van de firma C. Jamin, fabrikante van koek-, banket- en suikerwerken te Rotterdam J. TI. Rijs, rector van het Moederklooster der Zusters Urselincn te Haelen, algemeen geestê^- lijk adviseur verbonden aan den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond. Gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaats hebben op Dinsdag 5 September 1922 des namiddags te 2 uren. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten 1. Benoc-ming van de leden der vaste raads- commissiën, t.w. voor a. de Technische Be drijven b'. de Gemeentewerken; c."den|Gemeen- telijken Woningdienst d. het Giondbedrijf e. de Gemeente-Reiniging f. de Financieele Commissie g. Onderwijszaken h. Algemeene Personeels-aangelegenheden i. de Strafveror deningen j. het onderzoeken der rekeningen (Voorzitter en leden) k. het onderzoeken der bezwaarschriften tegen aanslagen in de Gemeen telijke Inkomstenbelasting (Voorzitter en leden) 1. die bedoeld bij art. 120 der Bouwverordening (Voorzitter en leden). 2. Benoeming van een lid van de Commissie voor het Algemeen Handels-Entrepot uit de leden van den Gemeenteraad buiten de leden van het Dagelijkscli Bestuur, ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding als zoodanig op 1 Januari a.s. van den heer L. van Pelt. 3. Aanbeveling van het Burgerlijk Armbestuur ter benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur ter vervulling der vacature, ont staande door de periodieke aftreding op den tweeden Dinsdag in September van den heer S. Linnenbrink ingezetene der gemeente, geen lid van den gemeenteraad. Aanbevolen worden de heeren 1. S. Linne- brink 2. R. J. Kleipool. b. Benoeming van een lid- van voornoemde in stelling ter voorziening in de vacature, ontstaan de doör de periodieke aftreding op den tweeden Dinsdag in September van den heer J. G. H. Brounts lid door den Gemeenteraad uit zijn midden gekozen. 4. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Secretaris van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacature, ontstaan doordat de heer J. N. Post. zijne benoeming niet heeft aangenomen. Aanbevolen worden in niet- alfabetische volgorde de heeren 1. J. v. d. Graaf, Commies ter Gemeente-Se cretarie, Afdeeling Algemeene Zaken 2. L. W. A. v. Kemcnade, Adjunct-Commies te Gemeente-Secretarie, Afdeeling Algemeene Za ken 5. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Ingenieur-Architect bij Gemeentewer ken (nieuwe titel met bezoldiging gelijk Hoofd opzichter). Aanbevolen worden in niet-alfabetische volgorde de heeren I. J. Bordewijk b.i., tijdelijk ingenieur bij de Landsgebouwen te 's-Gravenhage; II. G. Friedhoff b.i., architect te 's-Gravenhage. 6. Trekken der afdeelingen voor het onderzoek der gemeente-begrooting, dienst 1922. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 5.800.ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur voor het aanbrengen van herstellingen aan- en het verven van het Pro veniershuis. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 17.000,ten behoeve van de Gasfabriek voor het aanschaffen en montee- ren van automatische lantaarnaanstekers. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 138.000.—, ten laste van het Grondbedrijf, voor straataanleg aan den Haven- dijk, de Lekstraat, de Poortugaalschestraat, de IJsselmondenschestraat en de Numansdorpsche- st.raat. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het leerplan voor den Gemeentelijken Handels avondcursus. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Veroi'dï ning op den Keuringsdienst van vee en vleesch in de Gemeente Schiedam. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van Verordeningen op de heffing- en op de invorde ring van schoolgeld voor de Cursussen voor Ver volgonderwijs te Schiedam. Gouden ju bi Ié. Naar we vernemen, hoopt de heer C. J. Wou- terlood Zondag 3 Sept.. a.s. den dag te herden ken, .waarop hom 't zeldzame voorrecht zal te beurt vallen, 50 jaar lid van het Frankelandsche Kerkkoor „Cantemus" Domino" te zijn, waar van n eer dan 25 jaar als dirigent en president. t Behoeft niet, nader gezegd, dat deze dag niet onopgen i rkt voorbij zal gaan. Rosa's bloemententoonstelling. We meldden het reeds in 't korf, dat Rosa's flora-expositie gistermiddag door den heer burgemeester is geopend. Behalve de burgervader, die het eere-voor- zitterschap bekleedt, merkten we onder de aan wezigen bij deze plechtigheid o.m. nog op de commissie van toezicht bestaande uit de heeren S. Hijman Th. J. II. Mouwens, en W. van Zon Jr. de heeren J. K. Dominieus, H. Nederhof, J. Olieman, N. Schouten en P. Stam, die de jury vormen, verder eenige heeren geestelijken, o.w. de Hanze-adviseur, kapelaan Paulussen, de lieer Horn, inspecteur vari het Gem. onderwijs,de heer G. Gerlaeh, directeur van Gemeentewerken, enkele raadsleden, deputatie'» der drie plaatsel. Middenstandsvereenigingen e.a. De heer J. Krabbendam, de energieke or ganisator der tentoonstelling, nam allereerst 't, woord en heette de talrijke aanwezigen harte lijk welkom. Het verheugde hem, dat zoo vele waren gekomen, wel een bewijs, dat de tentoon stelling groote sympathie ondervindt. Vervol gens verzocht spr. den burgemeester de openings rede te houden, welke taak zoo welwillend door dezen was aanvaard. De burgemeester sprak dan ongeveer als volgt Wanneer aan de Overheid medewerking "wordt verzocht voor liet welslagen Van een of andere onderneming, vraagt deze zich af, of bij de on derneming het algemeen belang in dit. geval het stadsbelang, betrokken is, zoo ook hier. En dan moet ik, wat deze tentoonstelling betreft, hierop volmondig bevestigend ant woorden. Het is dan ook om die reden dat ik gaarne g volg heb gegeven aan de tot mij gerich te uitnoodiging om heden deze bloemententoon stelling met een enkel woord in te leiden. Ik moge dan in de erste plaats in herinnering brengen boe hier ter stede oa. vanwege „Floralia' meermalen bloemententoonstellingen gehouden werden, waarbij de gedachte voorzat bij het schoolkind liefde en belangstelling aan te kwee ken voor bloemen en planten en ook bij ouderen. Waarbij ik tevens herinner aan den aanleg van onze Familie- en Volkstuinen, aan het eenige jaren geleden gehouden Oogstfeest, aan de even eens nog niet lang geleden Tentoonstelling van Dahlia's en van betgeen in October de plantsoe nen kleu en leven geeftherfsttinten en bes vruchten, dit alles onder toezicht en leiding van onzen kundigen Hoofdopzichter der plantsoenen, den lieer Dominieus en zijne medehelpers. Hoe ik toen de woorden van een groot minnaar van bloemen en planten in gedachte bracht waar hij zegt„Wie onbekend blijft met hetgeen er in de Natuur voorvalt, slechtten halve leeft." En dan vraag ik, wie onzer zou met een zoo lofwaardig doel niet ten volle sympathiseeren Wie zal er de opvoedkundige waarde van willen ontkennen Wanneer aldus in de eerste plaats aan de jeugd, praktisch door het zelf kweeken aanschou welijk door de resultaten die zij daarvan ziet, liefde en belangstelling wordt aangekweekt tot ons landschap-schoon in het algemeen, tevens ook door wat zij waarneemt in de plaats barer in woning, dan zal zij dubbel kunnen genieten van mooie bloemen en heesters, van bloeiende hoo rnen, van ruime gazons en spiegelende vijvers, En ouder geworden zal zij de schoonheid be wonderen die als het ware met iederen boom, met elke plant in het stadsbeeld wordt aangebracht. Hoe wint imni rs een koude, boomlooze wijk door beplanting van de straten, grachten en pleinen. Hoe kan, en dit weten wij schier allen uit ondervinding, vaak een enkelen boom op de juiste plaats geplant, ik noem bijvoorbeeld een groote lindeboom op een eenvoudig dorpsplein, iets intiems brengen in de geheele omgeving. Welnu moge dit schoonheidsgevoel vooral bij de jongeren tot Ontwikkeling komen opdat zij niet door politiemaatregelen gedwongen moe ten worden plantsoenen en parken te ontzien, opdat geen beschadigingen daaraan worden toegebracht of deze verontreinigd worden, jlocli dat zij uit zich zelvdn begrijpen de verplichting hen opgelegd om dit alles te vermijden en deze ongeschonden te doen blijven. Ziet al weer maar een gedeelte van dezen wensch verwezenlijkt, waartoe tentoonstellingen als deze kunnen bijdragen, dan springt, het belang daarvan ook daarbij duidelijk naar vor n. Of bij dit alles dan ook geen reclame bedoeld is Op deze vraag kunnen wij antwoorden Zeer zeker, doch ongetwijfeld een geoorloofde, waar bij hetgeen bloemen en plantenliefhebbers als het hoofddoel beschouwen op den voorgrond blijft treden. Onder de bijzonderheden aangaande deze tentoonstelling door den geachten Secretaris der Commissie, den heer van Son vermeld in het ons toegezonden programma vind ik ook de sympathieke mededeeling, dat bij het mooie dat door den heer Krabbendam en de verschillende inzenders zal worden te zien gegeven, ook de leeniging van den nood van minderbedeelde en zwakken niet uit het oog is verloren, aan gezien de netto-opbrengst van het „Rad van Avontuur" zal worden afgedragen aan de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose en de Schiedamsche Vereeniging Lot bescherming van zuigelingen. Voorzeker, dit zal directe hulp zijn en wij ho pen dat liet veel moge zijn, doch ook indirect zal hulp geboden worden, want zegt een bekend de kundige „De kweekers van bloemen en planten, de tuinarchitect die deze rangschikt, zij allen brengen ons niet alleen schoonheid, maar hebben ook hun deel in den strijd tegen de tuberculose. In dé bestrijding van dezen vijand der mensch- heid, voornamelijk door frissche, reine lucht zijn de hoornen en planten onze niet te versma den bondgenooten, zij doen dienst als lucht- verversc.hers en zijn de brengers van meer le venskracht voor de stedelingen. Moge ook dit bewaarheid worden Dames en heeren ik eindig met den wensch uitgedrukt, aan het slot van uw programma Moge deze tentoon telling door de energie van den heer Krabbendam en zijn echtgeriooLe, zijn personeel en inzenders lol stand geb acht, tal van bezoeker,, trekken Hiermede verklaar ik deze ten oonstellin geopend. Na deze mooie rede sprak de lieer S. Hijman als voorzitter van de Algem. Middenstandsver. Ie Schiedam, eenige waardeerende woorden tot den heer Krabbendam, die het ondanks den slechten tijd nog had aangedurfd, een dergelijk grootscli plan ten uitvoer te brengen. Groote dewondering moest voor zoo'n durf gevoeld wor den en daarom had spr. ook gaarne in de com missie van toezicht zitting genomen, Spr. was er zeker van, dat deze expositie Schitterend zou slagen, waarin hij weer een bewijs te meer zag, voor den durf en het kunnen van den gelieelen middenstand. Ten slotte wenschte hij den heer Krabbendam, een groot bezoek en een steeds grooter omzet in zijn zaken. De heer Krabbendam dankte hierop de beide sprekers voor hun welwillende woorden en hij zou gaarne allen, die op een of andere wijze hebben meegewerkt, speciaal bedanken, maar dan zou de lijst te lang worden. Spr. meent ver der te mogen zeggen, dat deze tentoonstelling wel liet bewijs geeft, dat met een beetje goede wil in Schiedam ook nog wel wat mogelijk is en noodigde dan allen uit tot een rondwandeling. Een overzicht van al dat schoons hebben wij gister reeds gegeven vermeldenswaard is echter nog de prachtige gang- en zaalverlichting, waar voor „Waar dat wiel draait", gratis duizend clectrische lampjes beschikbaar stelde. Bijzon der treft ook de kostelijke fruitmand en reuzen- meloen geëxposeerd door de fa. Leemans, alhier. Het Sprookjes-land is het ideeele toekomstland waar zelfs honden en hazen in vrede met el kaar leven. Na den rondgang werd in de v. Nclle's tent heerlijke thee aangeboden en maakte de heer Sarton van bestuur en commissies een photo. Een aardig strijkje speelde ondertusschen ver schillende nummers. De jury heeft gister reeds de prijzen toegekend en wel als volgt Van de meer dan 500 inzendingen der kinde ren, zijn de bekroningen als volgt Afdeeling: Ageratum le pr. No. 307, Jan Oranje 2e pr. No. 212, J. G. Reeling 3e pr. No. 156, Maria Roelofsma. Afdeeling Begonia's le pr. No. 82, P. Berkel 3e pr. No. 454, T. Scheepsmaker 3d pr. No. 322 Corry Vis 4e pr. No. 61, Tijs v.'t Hol 5e pr. No. 231. Afdeeling Fuehia's le pr. No. 446, Lena v.d. Heiden 2e pr. No. 281, Betsy Gudde tweede 2e pr. No. 105, J.v.d. Water; 3e pr. No. 221. Gerry Hollinga tweede 3e pr. No. 364, Johanna Verschoor. Afdeeling: Geranium's: le prl. No. 276. Jan Bijloo 2e pr. No. 103, Jac. Mak 3e pr. No. 228, Alida Eigenraam 4e pr. No. 101. C. Alblas. Afdeeling Fransche Geranium's 2e pr.s No. 380. II. Brookhuizen. De le pr. werd in deze afdeeling niet toegekend. Afdeeling Hang Geraniums le pr. No. 160. Jaeoba de Held. Afdeeling Coleus; le pr. No. 242. H. Dalmeyer tweede le pr. No. 200. Joh. van Hage 2e pr. No. 332, L. de Vogel. De bekroningen der verschillende inzendingen van kweekers zijn Afdeeling Snijbloemen G. R. Bouman, Bos koop, le pr. met lof van den Jury, welke een dei- bronzen medailles door het Gemeente Bestuur uitgeloofd, werd toegekend, alsmede wegens de bekroning met lof, de verg. zilv. med. van den directeur der Middenstandsbank. G. Akkerboom, Reewijk, le pr. bronzen med. van het Gemeente Bestuur. G. den Heyer, Rijnsburg, le pr. verg. zilv. med. van de Vruchtenhandel „de Bekroonde Ster B. Star Czn. Rijnsbrug, 2e pr. verg. zilv. med. van de firma de Erven de Wed. J. van Nelle. Piet Frij, Rotterdam, 3ivpr. zilv. med. van de Directie van het Rotterdamsch Nieuwsblad. Afdeeling Potplanten D. Baardse Dzn. Aals meer, le pr. verg. zilv. med. van den heer S. Tlijman, Voorzitter van d$ Algemeene Midden- standsvereeniging „Schiedam", .lid van den Ge meenteraad. K. Maarse Czn., Aalsmeer, 2e pr. verg. zilv. med. van de Directie van de Nieuwe Schiedainsche Courant. Buiten mededinging. Afd. Potplanten N. Schouten, tuinbaas van den Weled. geb. heer J. H. van der Schalk, welken door de jury in overleg met den heer Krabbendam, den door de zen uitgeloofden verg. zilv. med. werd toegekend. Afdeeling heesters C. Akkerboom, Reewijk, le pr. verg. zilv. med- van de Directie van het Dagblad Voorwaarts. G. R. Bouman, Boskoop, 2e pr. zilv. med. .van de Directie van de N. V. Drukkerij de Eendracht. Bijzondere inzendingen Aquaria met tropi sche visschen van A. F. Notebooin, Eere pr. verguld zilv. rued, van den heer J. Dorsman. Expositie fruit van den Vruchtenhandel „de Bekroonde Ster, verg. zilv. med. van deDireè'tie van de Schiedamsche Courant, eveneens als eere- prijs. Voor het grootste kwantum bloemen werd als extra prijs aan den lieer G. Akkerboom te Ree wijk, de verg. zilv. medaille, uitgeloofd door de Directie van het Advertentieblad voor Schiedam en omstreken toegekend, Door de meer dan buitengewone medewerking welke de heer Krabbendam van verschillende zijden bij de voorbereidende werkzaamheden dei tentoonstelling mocht ondervinden was het hem niet mogelijk bij de officieele opening aan allen dank te zeggen waarom hij dan ook een beroep deed op de pers, om van zijn warmen dank als nog in een berichtje uiting te mogen geven. Zich daarvan kwijtende dankt hij allereerst het Bestuur van den R.K. Volksbond voor de hem zoo bereidwillige verleende medewerking. den heer A. Korsten Pzn., lid der firma P. Korsten Zn. welke bij den opbouw der Ten toonstelling leiding gaf en met zijn personeel daaraan zeer veel heeft gedaan den heer C. iri 't Veen, „Waar dat Wiel draait" welke een 1000 tal lampjes terbeschikking stelde welker verlichting aan de tentoonstelling zoo'n schitterend effect geeft. denRieer A. Krabbendam, electrician, Breed- straat, een nog zeer jonge kracht, welke de zeer omvangrijke en ingewikkelde installatie tot stand bracht, zoo, dat zijn werk allen lof ver dient den heer W. H. den Ouden, brandstoffenhan- delaar, Hoofdstraat, welke met zijn paard en wagen steeds ter beschikking stond voor het aanvoeren voor het aanvoeren van verschillende benoodigdlieden In het bijzonder een woord van warmen dank aan heeren kweekers-inzenders, welke nacht en dag hebben doorgewerkt om de tentoonstelling, voor wat hun inzendingen betreft, het aanzicht te doen geven welke zij thans heeft Mede nog den heer Mart. Soeters, in sanitaire artikelen Boterstraat, vooi de beschikbaarstel ling van de fontein welks geklater in „Het Sprook jesland" den aandacht, trekt van eiken bezoeker de firma den Ouden Sons te Boskoop, welke de rotsgroep rond de fontein ter beschikking telde de firma N.V. Gebr. Bertels Modemagazijnen, welke belangeloos voor de aankleeding van de Godin „Rosa" en de Bruid met bruidsmeisjes zorgde. de firma Bastiaan Nieuwendijk, Singel, welke ter beschikking stelde een 350 tal schitte rende kristallen vazen en eindelijk de leden der Schiedamsche Voet val vereeniging „Rosa", welke eveneens flink hebben medegewerkt bij de voorbereidende werk zaamheden. De Muziekvereeniging „Gusto-", welke heden avond een concert aanbiedt, zal te voren een rondegang maken door de stad, waarbij de vol gende route zal worden afgelegd Nieuwe Maasstraat, Pultershoekschestraat, Groenelaan, Wilhelminaplein, Brouwersstraat, Hoofdstraat, Lange Nieuwstraal, .Gerril Ver- boonstraat, Koemarkt, Hoogstraat, Appelmarkt, Lange Haven, Bondsgebouw. Aan de(n) 499 ste(n) bezoek(er/stcr) zal door liet magazijn Rosa een souvenir worden aange boden. De Koninginne-feestcn. Het beknopt programma luidt als volgt 6.50 uur Luiden der Klokken. 7.30 uur Koraalmuziek, op de Groote Êarkt, waarna Wandeltocht door de stad vanaf de Groote Markt door 5 muziekkorpsen in verschillende richtingen 9 uurDank- en Bedestond in verschillende Protest. Kerken. In de R.K. Kerken wordt de Verjaardag van H.M. Zondag 3 September her dacht. lOVg uur: Openluchtspelen, op het Speel terrein in het Volkspark, opgeluisterd door mu ziek van „Gusto's Muziekvereeniging". Tevens wedstrijd in liet bespelen van Mondharmonica's. 12 3/4 uur Wandeltocht van het SHd. Muziek korps vanaf het station. 3 uur Carilonbespeling. IV2 uur: Hardloopwedstrijd vanaf de Burge meester Knappertlaan bij bet. St. Liduinaplein. -7a uur Groot Waterfeest, bestaande uit Waterpolo en diverse spelen. 6. uur Feest- concert in de Plantage door het Stedelijk Muziek korps. 81/2 uur Groot Avondfeest op liet, speel terrein in het Volkspark. Openluchtbioscoop, 2 muziekkorpsen en tot slot Groot schitterend Vuurwerk. Vlaggen De stadgenooten worden er aan herinnerd, door 't uitsteken van vlaggen het feest van morgen een nog k'euriger aanzien te geven. Oranjeverecniging. 4 K. M. W e d 1 o o p. - Men verzoekt ons nog het navolgende te willen melden. Morgenmiddag precies hall' twee vangt de wedloop aan. Een honderdtal meters voor den eersten deel nemer rijdt een Bestuursauto en worden de toeschouwers verzocht, zoodra de auto in het zicht is, zich onmiddellijk op de trottoirs te bege ven en de geheele straat vrij te houden voor de deelnemers aan den Wedstrijd. Met liet oog op het groot aantal deelnemers moet de Burgemeester Knappertlaan bij het begin van den Wedstrijd over haar geheele breed te worden vrijgehouden. Het is niet geoorloofd op de bruggen waarover de Wedloop gaat, plaats te nemen. Bij het einde van den wedstrijd is het voldoen de, dat de hoofdstraalweg van de Burgemeester Knappertlaan wordt vrijgehouden en kan dus

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2