DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Woensdag 30 Augustus 1922. No. 13427. Dit nummer bestaat uit tivce bladen TWEEDE BLAD Binnenl and. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K O EJM ARKT 4. Teleloon lulercommunaaJ 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maa! berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De crisis. Het staat thans vrijwel vast, dat de par tijen der Rechterzijde tot overeenstemming zullen komen. Het nieuwe Kabinet zal. in alle gevallen den heer Ruys de Beerenbrouck tot minister president hebben. Alle pogingen van de anti revolutionairen, om te komen tot een Kabinet- Colijn, waarin deze Minister van Financiën zou hebben moeten wezen, zijn van meet at aan mislukt, door de besliste weigering van de Katholieken en Christelijk-Historischen. Ook in verband me de uitstedigheid van enkele ministers verwachten wij de definitieve oplo sing van de crisis niet vóór de volgende week. („Vad."j De Koninklijke familie. De Koningin, de Koningin-Moeder Prins Hendrik en Prinses Juliana zijn eergisteravond met groot gevolg per extra-trein om 10.10 op het Loo van hun reis naar Groningen terugge keerd. Een talrijk publiek, dat de Koninklijke familie bij aankomst van den trein toejuichte, wachtte haar op het paleis-perron op. De Ko ningin-Moeder begaf zich per auto, de Ko ningin, de Prins en de Prinses te voet naar het paleis. Onderscheiding. De gezant van Venezuela alhier heeft van zijn regeering telegrafisch bericht ontvangen, dat de president der Republiek aan onzen Mi nister van Buitenlandsche Zaken bij bevor dering de versierselen heeft verleend van de le klasse van de Orde van den Bevrijder. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Verschenen is het jaarverslag over 1921 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Het volgende is er aan ontleend Voor de distillateurs, die voor de binnenland- sche consumptie werken, was in het afgeloopen jaar de toestand minder gunstig doordien de verhooging van den accijns haren invloed zeer sterk deed gevoelen en zij het dan misschien in verband met andere factoren het verbruik mot ongeveer 40 procent deed dalen. De totaal-export van jenever werd door be lemmering of verbod van invoer of gebruik in verschillende landen tot zeer kleine cijfers terug gebracht, zoodat er in den uitvoerhandel in dat artikel een ongekende slapte heerschte. Aan de daaruit voortvloeiende geringere vraag naar moutwijn zal het wel zijn toe te schrijven, dat de toestand van het brandersbedrijf in 1921 zeer slecht is geweest, zooals kan blijken uit het feit, dat het aantal in werking zijnde brande rijen, dat bij den aanvang des jaars.uit 10 bran derijen der 1ste soort, 1ste klasse en 4 der 1ste soort, 5de klasse bestond, aan het einde daarvan wederom met 4 branderijen der 1ste soort, 1ste klasse was verminderd en dat de door de Schie- damsche branderij-industrie geproduceerde hoe veelheid gedistilleerd ad. 109.463.12,8 H.L. van 50 ruim 32.000 H.L. beneden die van 1920 bleef. Door de veldwinnende droogleggingsbeweging in het buitenland en de sluiting van de West kust voor den invoer van Ilollandsche jenever „Wat moet ik dus doen, om hem te missen vroeg de luitenant. „Houdt recht op hem aan en hij zal even vei lig zijn, alsof gij in het geheel niet schoot," ant woord de Barnes. Gedurende deze verhandeling over de vuurwapenen, had de Engelsche officier de oogen zeewaarts gewend en bemerkt, dat op zijn schip aanstalten werden gemaakt tot het vertrek. „Indien mijn tegenstander niet spoedig komt zal hij mij niet meer hier vinden," zeide hij. „Ik kan nog slechts eenige oogenblikken wachten. De Gier, zal spoedig het anker lich ten." „Ha Daar komt uw man aan," riep de ge tuige, de beide officieren op den weg van Ajaccio ziende naderen. „Hij is 't immers, niet waar Ja," antwoordde de ander. En zich tot Barnes wendende, hervatte hij „Ik ben u zeer verplicht, mijnheer Barnes van New York. Gij moet het mij ten goede dui den, dat ik u onze namen niet mededeel en u ver zoek onze gelaatstrekken te verge'ten want indien deze zaak, - wat er ook de uitslag van moge zijn heeft de flesschenindustrie in Nederland, in zonderheid in Schiedam, uiteraard een gevoeli- gen knak gekregen. De vraag naar flesschen in het binnenland is zeer sterk afgenomen en be stond op verschillende tijdstippen in het geheel niet. In die geringere behoefte werd dan nog grootendeels voorzien door import uit Duitsch land en Tsjecho-Slowakië, welke landen door valuta, lagere loonen en gunstiger werktijden aanzienlijk lagere prijzen konden noteeren. De successievelijke daling van de prijzen der grond stoffen woog tegen genoemde factoren niet op. Aan het cmde van het verslagjaar was van de 6 flesschenfabrieken in Schiedam dan ook alleen „De Sc.liie" in werking, de cenige fabriek, welke het geheele jaar 'door met beperkte productie het bedrijf gaande gehouden heeft. Wegens de geringe bedrijvigheid in de dis tilleerderijen hadden ook de lijstenmakerijen zeer weinig werk. Bij de scheepswerven had het groote surplus aan wereldtonnage tengevolge, dat de orders voor nieuwbouw slecht in zeer geringen getale binnen kwamen. Dit neemt niet weg, dat, dank zij het aantal geheel of ten deele nog onuitge voerde bestellingen, waarmede het jaar 1921 begon, een vrij groot getal schepen en andere vaartuigen werd te water gelaten of aan het einde van het jaar nog in aanbouw was. Ook waren, vanwege het reparatiewei k, de werk zaamheden natuurlijk niet tot de uitvoering van orders voor nieuwbouw beperkt. De vooruit zichten voor den scheepsbouw waren echter be paald slecht te noemen. De höoge bouwkosten zijn oorzaak, dat men alleen in hoognoodige gevallen tot plaatsing van een order overgaat. De prijzen der grondstoffen zijn weliswaar gedaald, doch de loonen blijven nog steeds ab normaal hoog, terwijl tengevolge van de invoe ring van den achturigen werkdag, de vrijwel constant blijvende algemeene, kosten over een geringere productie moeten worden omgeslagen, waardoor dus de kostprijs niet onbelangrijk ver hoogd wordt. Verschillende industrieelen en handelaren leden schade door waardevermindering van in voorraad zijnde goederen of ondervonden de nadeelige gevolgen van de concurrentie van het buitenland, vooral van Duitschland. De depre ciatie van buitenlandsche valuta speelde hierbij een belangrijke rol. Een vrij groot aantal zaken hield in het afge loopen jaar dan ook op te bestaan ol' haar be drijf uit te oefenen. Hier staat weliswaar tegen over, dat verschalende nieuwe zaken werden opgericht, maar voor een deel war.n dit naara- looze vennootschappen, door welke een bestaan de industrie- of handelsonderneming werd voort gezet, en voor het overige deel waren zij in het algemeen niet van groote beteekenis. Uit het bovenstaande kan reeds worden af geleid, dat er in onze gemeente een werkloos heid van niet geringe afmetingen moet hebben geheerscht. Inderdaad nam deze zoodanige verhoudingen aan, dat het aantal bij dfe Arbeids beurs als werkloos ingeschreven personen, dat op 1 Januari 1921 458 bedroeg, op 31 December van dat jaar tot 1650 was geklommen en dat aan uitgetrokken, dubbel uitgetrokken en verde re in de op 16 April 1921 hier in werking getre den regeling van den Minister van Binnenland- sche Zaken begrepen arbeiders vanaf zooevcn genoemden dag tot en met 31 December werd uitgekeerd 130.410.39, waarvan 1/3 ten laste der Gemeente, terwijl natuurlijk ook de uit- keeringen van liet Burgerlijk Armbestuur toe namen er en bovendien van gemeentewege werkverschaffing ten bate der werkloozen plaats bekend werd, zouden mijn kameraad en ik voor een krijgsraad moeten verschijnen." „Wees verzekerd, dat ik morgen vergeten zal zijn, u ooit gezien te hebben. Dat is misschien niet zeer beleefd, maar zoo wenscht gij het immers zeide de Amerikaan lachende. „Ik zal mij mijne belofte herinneren. Gij hebt mijn woord." Daarna gingen beide Engelschen de trap op, terwijl de adelborst zijn kameraad in het oor fluisterde „Wat een rare snuiter is die Barnes van New- York. Een echte zonderling." Onderwijl waren de Fransche officieren in de herberg gekomen doch de stofwolk op den weg van Bastia was nog minstens twee mijlen verwijderd. Met zijn verrekijker kon Barnes er cenige men- schelijke vormen in onderscheiden, die van eene vrouw voorop. Het was Marina zonder eenigen twijfel. Indien hij het duel van Raar broeder tot hare aankomst kon verschuiven Welk man, die een hart bezat, zou weerstand kunnen bieden aan hare smeekingen en zoude er niet van afzien te vechten Op het oogenblik, dat Barnes haastig een der officieren, in wien hij Paoli herkende, te gemoet, ging, hoorde hij dezen op gedempten toon tot zijn kameraad zeggen „We hebben elkander goed begrepen, niet waar André. Het is tot den dood Hij tot wien deze verschrikkelijke woorden ge had bestaande in afgraving en normaliseering van het opgehoogd terrein in West-Frankeland en Kortland, wegenaanleg en ophooging van bouw terreinen. Gedurende den tijd van 31 October 1921 tot en met 7 Januari 1922 werd het aantal werkloozen, dat er reeds was, aanmerkelijk ver droot door de staking, welke toen heerschte in de metaalindustrie. De toestand van de vetmesterij is in het af geloopen jaar zeer slecht geweest. Voor het vette vee konden in het najaar ternauwernood de prijzen worden bedongen, welke in het voorjaar voor het magere vee gegeven waren. Hetzelfde geldt van den schapenhandel. Ook op de varkens werd verlies geleden door sterfte en lage verkoops prijzen. Alleen de melkerij, voor zoover die hier nog voorkomt, was loonend. Voor den winkelstand waren de eerste 8 maan den van het jaar over het algemeen bevredigend, maar de 4 laatste wegens de toenmalige malaise slecht. Het aantal zeeschepen, de visschersschepen niet medegerekend, dat in 1921 hier aankwam, was grooter, doch dat der zee-vischschepen ge ringer dan in 1920, terwijl het aantal buitenland sche riviervaartuigen en binnenschepen, waar voor havengeld betaald werd, eveneens geringer was. D.e havensluis- en bruggelden brachten te zamen 93.342.34v/2 op, dus ƒ6026.minder ~dan in laatstgenoemd jaar, toen de opbrengst 99.368.341/ss was. Zooals uit het voorafgaande blijkt, hebben handel en nijverheid in onze gemeente ten volle haar deel gehad in de malaise, welke in 1921 heeischte. Van de bouwbedrijven zal dit echter wel niet gelden, zoodat deze een uitzondering vormen, zij het dan misschien niet de eenige. In het-afgeloopen jaar werden n.l. 269 woningen voltooid, waarvan 119 in Oud-Mathenesse en 59 in de z.g. Gorzen van de Bouwvereenigifig „Volkshuisvesting", 25 aan de Anthonie Muys- straat van de Bouwvereeniging „St. Jozef", 18 aan de Nieuwe Maasstraat van de Bouwver eeniging „Eendracht" en 48 van particuliere bouwers, terwijl aan het einde van het jaar nog 356 woningen in uitvoering waren. Nog afge zien van den bouw van sommige panden, die niet voor woning bestemd waren, en van de verbouwingen, was er in 1921 reeds wegens den woningbouw voor de bedoelde bedrijven dus veel werk. Hoewel de zooeven bedoelde wonin gen enz. zeker niet alle werden gebouwd op grond, welke de Gemeente in 1921 in erfpacht uitgaf of verkocht, vermelden wij in verband hiermede, dat zij iii dat jaar heeft verkocht 5776 M2. voor te zamen ƒ95.295.en in erfpacht heeft uitgegeven 4862 M2„ waarvan 2051 M2jaan de N.V. Eerste Nederlandsche Fabriek van Asbest-Cementplaten „Martinit" en 2811 M2. aan de Bouwvereeniging „Volkshuisvesting", vertegenwoordigende een grondwaarde van resp. ƒ41.020,en ƒ46.381.50, dus te zamen van 87.401.-50. Communisme in Engeland. Po litiemannen van de afdeeling van Scotland Yard die speciaal belasL is met den strijd tegen hut communisme hebben te Bradford en in Oost- Londen invallen gedaan in fabrieken, waar on- dcrdeelen van kanonnen en van vliegtuigen zijn in beslag genomen. Het onderzoek naar herkomst en bestemming van deze onderdeden duurt voort. W o n d e r 1 ij k. Dezer dagen speelde te Pen- tonville een kindje van twee jaar in een kamer op de derde verdieping toen zij uitliet venster viel van een hoogte van 40 voet. Toen het meisje richt waren, was een officier Le Ajaccio in gar nizoen. Hij antwoordde slechts met een kouden, glimlach „Ik zoude u niet als getuige hebben willen vergezellen, Paoli, indien ik had gemeend, dat gij er anders over dacht. De schande van zulk eene beleediging kan slechts op één wijze worden uitgewischt. (Hier zag hij den jongen Corsikaan in het gelaat met veelbeteekenden blik). Geloof mij ik heb te veel ondervinding van dergelijke za ken om u niet met eere door deze heen te hel pen." Kapitein André de Belloc was sedert kort uit Algiers teruggekomen, waar zijne duels, welker uitslag steeds noodlottig was geweest voor zijne tegenstanders, hem eene treurige vermaardheid hadden verworven. Hij was echter gelijk velen, die met de wapens in de handen gevreesd worden en zich bewust zijn van hunne kracht zachtaardig van karakter en, wanneer men hem niet tot het uiterste dreef vredelievend van inborst. „Begrijp mij wel, hernam hij „gij vertrouwt mij geheel en al, zonder eenig voorbehoud, uwe belangen toe. In deze zaak Paoli, ben ik uw commandant." „Wij zijn het eens. „O, het eenige, dat ik verlang, is mij van aangezicht tot aangezicht tegenover den man te bevinden, die mij zoo gruwelijk beleedigd heeftDan. De jonge Corsikaan maakte een veelbeteekend gebaar en zijn gezicht, door wind en weer ge- naar het ziekenhuis werd overgebracht, was het buiten bewustzijn, maar al spoedig kwam het bij. Bij onderzoek bleek, dal hef kind niets gebroken had en men verwacht, dat hel spoe dig geheel is hersteld zal zijn. Een trouw r o o k s i e r. Te Sheffield vierde een 103-jarige vrouw Vrijdag haar ge boortefeest. Bij die gelegenheid maakte de krasse vrouw voor het eerst een auto-tochtje. Een eigenaardigheid is, dat de nog kern gezonde „dame" sinds 76 jaren dagelijks haar pijp trotsch rookt. Ze <-ookt thans nog maar liefst twee onzen tabak in de week op en assistee t ove rigens hakr dochter nog trouw in de huishouding. M ij n e n. Aan de „Neptune" wordt uit Os- Lende gemeld Een ontzaglijk groote drijvende mijn met twee antennes werd gezien op 2 mijl ten noorden van het lichtschip „Kruytingcn". De kapitein van de mailboot „Stad Antwerpen" signaleert de aanwezigheid van een andere drij vende mijn ten hoogte van Ravesyde op onge veer 500 M. van de kust. Geloof, kennis en verdieping. Het is thans eenige weken geleden, dat er in het portaal der SL. Martinuskerk te Arnhem een boekenstalletje is aangebracht, waarop boekjes en vlugschriften voorkomen, die betrek king hebben op ons heerlijk schoon R. K. Geloof. Om de Geloofskennis onder Andersdenkenden te verbreiden en de meerdere Geloofsverdieping onder Katholieken ts bevorderen,kan een ieder vrij zoo'n boekje of vlugschriftje meenemen, mits hij de kosten daarvoor vermeld in den rechter bovenhoek van ieder werkje in het daarvoor bestemde offerblok stort. Met duidelijke letters staat dit te lezen op een kaart, boven het stal letje aangebracht. Daar deze actie ondernomen is door de Derde Orde van St. Franciscus afdeeling St. Martinus, is het boekenstalletje, gecombineerd met een glazen kastje,waarin de mededeelingen aangaan de de Derde Orde worden gepubliceerd, zoedat ieder Tertiaris in de gelegenheid wordt gesteld zich van alle handelingen der Derde Orde op de hoogte te houden. Naast het boekenstalletje hangt nog een zevendeelige z.g.n. courantenhan ger, waarin de grootere vlugschriften gerang schikt zijn. Het resultaat dezer eerste poging is kortweg schitterend. Zoowel het stalletje als de hanger werden vrijwel geheel leeggehaald en de gelden in het offerblok wezen een voordeelig saldo van meerdere guldens aan. Durfden we uit den aard der zaak slechts beginnen met boekjes van 10 cent en vlugschriften van 2 cn 3 cent, thans prijken er weer nieuwe boekjes op van 25 30, 50 en 75 cent. De vlugschriftjes zijn in hoofd zaak betrokken bij G. G. G. te Culcmborg, bij het Secretariaat der Derde Orde te Weert, de boekjes en vlugschriftjes bij het Apologetisch Bureau Houvast, Breedstraat, Alkmaar. Vooral de werkjes van Pastoor Max zijn eenig mooi, pittig en leerzaam, terwijl de schrijftrant zoo aangenaam en vroolijk is, dat een ieder ze met graagte leest, wat hef debuut aanwijst. Daar het succes der eerste weken ons de overtuiging heeft geschonken, dat onze actie de sympathie van Arnhem's Roomsch Katholieken bezit, zoo wil len wij gaarne andere vereenigingen vooral af delingen der Derde Orde in ernstige overweging geven ons voorbeeld te volgen. Pastoor Suys had groot gelijk, toen hij schreef, dat het succes ver-, zekerd was.Moge Gods beste zegen op ons werk blijven rusten Het bestuur der Derde Orde van Franciscus Aid. St. Martinus. bruind werd afgrijzelijk bleek. Zijn gelaat had die bijzondere tint, eigen aan de blonden van het Lafijnsche ras en vooral aan de lieden uit den hoogeren stand in Gastilië of Italië wier schitterende blankheid een zoo sprekende tegen stelling vormt met de donkere kleur hunner oo gen die tint, welke een zoo groote-schoonheid aan de vrouwen en aan de mannen zulk eene beweeglijkheid van uitdrukking verleent. Zijne stem zou aan die van Ma.ina herinnerd hebben indien zij niet ruw had geklonken onder den invloed van kwalijkbedwongen gramschap. Hij droeg de uniform der Fransche marine en scheen Barnes grooter toe, dan de heer, dien hij den voiigen avond gezien had. Maar niemand ver toont zich op zijn voordeeligsf, wanneer hij juist een slag heeft gekregen en op den grond is geworpen. De Amerikaan, die eer geraden dan gehoord had, wat beide officieren tot elkander spraken, begreep, dat zijne taak bij dien jongen Corsikaan moeilijker zoude zijn, dat hij zich voorgesteld had en dat de kans, zijn doel te bereiken, zeer zwak, misschien wel hopeloos stond. Hij trad evenwel met vastberadenheid nader en verzocht, mijnheer Antonio Paoli te mogen spreken. „Gij moet mij verontschuldigen, mijnheer," zeide de jongeling na eenige aarzeling „maar ik heb iets te behandelen met de heeren daar ginds. Daarna ben ik tot uw dienst. Op het Oogenblik echter hebben zij mij noodig." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5