DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM HM OMSTREKEN. FEUILLETON 45ste Jaargang. Vrijdag 1 September 1922. No. 13429. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandscli Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OK D, *,1 qq Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal «5. rosuma Al. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen|*75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, fianco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE MORATORIUM-KWESTIE. Dc beslissing over het verleenen van een mora torium is gister te Parijs gevallen en voor Duitsch land in een niet zeer gunstigen zin. Ilavas meldt hier het volgende over De commissie van herstel heeft het voorstel van Bradbury, Lot het verleenen van een mora torium zonder voorwaarden, verworpen. Enge land stemde voor, Frankrijk en België tegen, Italië onthield zich. De commissie heeft met al- gemeene stemmen een, motie aangenomen, waar in wordt gezegd, dat zij heeft gemeend, geen moratorium te moeten verleenen, omdat zij van meening was, dat het oogenblik niet geschikt was om zich uit te spreken over het Duitsche voorstel, strekkende tot het verzekeren van de stipte uitvoering van de levering van kolen en hout. De commissie behoudt zich het recht voor, een schikking te treffen, volgens dc Duitsche voor stellen, als de leveringen niet voldoende zijn. Uitspraak doende over het verzoek om een moratorium, wijst de commissie erop, dat Duitschland elk binnenlandsch crediet heeft verloren. Zij wijst erop, dat het geld voortdu rend werd gedeprecieerd. De commissie stelt haar beslissing over het verzoek om een moratorium, zooals dit door Duitschland is gedaan, uit, tot dat de commissie een ontwerp zal hebben opgesteld, strekkende tot een radicale hervorming van de Duitsche fi nanciën, welk ontwerp zal behelzen evenwicht in de begrooting, vermindering van de buiten- landsche lasten, hervorming van het geldwezen en uitgifte van buiten- en binnenlandsche lee ningen. In afwachting van de voorbereiding van deze maatregelen zal de commissie, ter voldoening van de betalingen op 15 Augustus en 15 Septem ber, en, behoudens nadere regeling, van de vol gende betalingen in 1922, schatkistbons op 6 maanden, in goud betaalbaar, aannemen, die waarborgen behelzen voor België, voor welk land die betalingen bestemd zijn. vochten te Bantry, waarbij een commandant van de ongeregelden en vier van zijn manschappen -zijn gedood. Van de vrijstaters werden er één gedood en twee gewond. De aanval werd afge slagen, maa'' de ongeregelden trekken zich sa men voor een nieuwen aanval. GRIEKEN EN TURKEN. Men meldt uit Angora, dat de Turksche cava lerie na een verwoed gevecht Eski Sjehir zou hebben bezet. Dc Turksche opmarsch in dit vak duurt voort. Op de verste punten zijn de Turken 70 K.M. opgerukt. Verdere berichten melden, dat de Turken Jar Hissar en Vidikenkru hebben bezet, waar door het Grieksche front in drieën gescheiden is.' De koning is te Athene teruggekeerd en -heeft een onderhoud gehad met Goenaris en den mi nister van oorlog'. De ministerraad heeft besloten onverwijld de ministers St.ratos en Iheotokis naar Smyrna te zenden om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van den toestand en de te nemen maatregelen. DE VOLKENBONDSRAAD. Uit Genève verluidt De Volkenbondsraad heeft gister haar zitting onder leiding van den Spaanschen afgevaardigde Quinones de Leon geopend met een buitenge wone bijeenkomst, waarin' het vraagstuk van de heilige plaatsen in Palestina is besproken. Gister begon de gewone zitting onder leiding van den Braziliaanschen vertegenwoordiger De- gama.. Men hoopt Zaterdag door het grootste deel der agenda heen te zijn. Maandag wordt dan dc derde algemeene ver gadering van den Volkenbond geopend, die 3 a 4 weken zal duren. Tijdens deze zitting zal ook de Raad herhaaldelijk bijeenkomen. ENGELAND. In overeenstemming met de overeenkomst van Washington heeft de admiraliteit de vol gende zes groote schepen aangewezen ter sloo ping: de slagkruisers Lion en Princess Royal en de slagschepen Orion, Conqueror, Monarch en Erin. Al deze schepen hebben in den oorlog goede diensten bewezen en o.a. deelgenomen aan den slag van Jutland. AMERIKA EN SOU JET-RUSLAND. De berichtgever van Reuter verneemt, dat er stappen gedaan zijn door de Amcrikaansche regeering, ten einde spoedig naar Rusland een technische commissie te zenden, om den toe stand aldaar in oogenschouw te nemen, maar dat geen der leden van die commissie gemach tigd zal zijn om een verdrag te sluiten, dat de Ver. Staten bindt. IERLAND. Uit Cork meldt Reuter D'nsdagavond en Woensdag is er hevig ge- ALLERLEI. De geweldige tekorten, waarmee de gemeente bedrijven te Berlijn werken, hebben het ge meentebestuur aanleiding gegeven een commis sievan deskundigen te raadplegen.Naar de „Lok- Anzeiger" verneemt, heeft deze thans haar rap port uitgebracht, waarin zij adviseert een ande ren bedrijfsvorm te kiezen, die de bedrijven uit het bureaukratisch keurslijf verlost, doch den invloed der gemeente op den-gang ,van zaken ongerept laat. Vermoedelijk zal de bedrijfs vorm van de naamlooze vennootschap worden gekozen, zegt het blad. De arbeiders en beambten in de Berlijn- sche metaalindustrie dreigen met staking. Een door het departement van arbeid voorgestelde regeling is door de werknemers van de hand ge wezen. Morgen zal door een referendum een de- finitief besluit worden genomen. Het Duitsche spoorwegpersoneel zal met 8835, het postpersonecl- met ongeveer 25.000 beambten worden verminderd. De correspondent van de Times" te Riga zegt, dat de sowjet-autoriteiten voortgaan maat regelen te nemen tegen de intellectueelen en tegen de sociaal-revolutionairen. Van deze laat ste worden er thans zelfs naar Nova Zembla gezonden, waar het klimaat nog erger is dan in Siberië en waar zelfs in deh tsarentijd geen ge vangenen heen werden gebracht. Zevenhonderd geïnterneerde krijgsgevan genen van het Iersche opstandelingenleger heb ben in de gevangenis te Maryborough (Queen's County) alles kort en klein geslagen en brand trachten te stichten. Zij gaven, zich echter aan de gewapende wacht over, nadat déze over hun hoofd heen had geschoten. Blijkens een mededeeling van- den Duit schen rijks-spoorwegraad zal het passagiers- tarief op de sporen met ingang van 1 Dec. met 60 worden verhoogd. Met 1 Oct. wordt het met 50 verhoogd, zoodat het reizen over enkele maanden dubbel zoo duur zal zijn als thans. Gisteravond zetten de twee Italiaansche 10 Hij wees met de hand naar de Engelschen. Hij en de Belloc bevonden zich op het terrasdcr herberg, terwijl hunne tegenstanders met drif tige schreden op het strand heen en weer liepen, zonder de oogen af te wenden van hun schip welks schoorsteen dikke, zwarte rookwolken uitbraakte „Indien gij wist, waarover ik u w;l spreken," zeideBarnes/'zoudt gij mij eene minuut toestaan, vóór gij aan die andere zaak begint. Bij de eerste woorden van den Amerikaan had André de Belloc zich eensklaps omgewend en ter wijl Barnes sprak, bezag hij zijn gelaat met de grootste opmerkzaamheid Maar ik heb u reeds vroeger ontmoet, mijn heer," zeide hij. „Gij zijt in Algerië geweest „Eenmaal op de leeuwenjacht, antwoordde Barnes, „Ah Thans erken dc u ook, kapitein de Belloc." „Wel, waar blijft mijn geheugen, zyt gij met mijnheer Barnes van New-York? Ik was uwe trekken vergeten, doch ik herinnei mij i g 'J uw schot op den zwarten leeuw. Het is gel kkib voor u, Antonio, dat gij vandaag met tegenover mijnheer Barnes moet staan. Maar. nee j niet kwalijk..Mijnheer Antonio Paoli mijn- oorlogsschepen, Ferrucio en San Marfino, na een bezoek van enkele dagen aan Kopenhagen, lfun reis voort. Zij gaan achtereenvolgens naar Zwe den, Nederland en Engeland. _1 Volgens een bericht uit Parijs kan de al gemeene staking te Le Havre als geëindigd be schouwd worden, daar behalve, de metaalar beiders alle groepen van arbeiders aan den arbeid zijn gegaan. De bolsjewistische handelsdelegatie te Lon den deelt; mede, dat er onderhandelingen met de Engelsche regeering gaande zijn over de te ruggave van de door.Engeland in beslag genomen Russische schepen. „Ik met Het ministerie van landbouw, nijverheid en handel. Naar „Aneta" verneemt, zal het ministerie van landbouw, nijverheid en handel verdwijnen. Het voornemen bestaat, dit ministerie te split sen en de deelen ervan onder te brengen bij de departementen van waterstaat en van arbeid. Minister Aalberse zou met zijn departement in het gebouw van het huidige departement van landbouw, nijverheid en handel komen. De di rectie van den landbouw zou naar het departe ment van binnenlandsche zaken gaan ;de afdee- ling nijverheid zou komen bij het ministerie van arbeid onder minister Aalberse, en de ai- deeling handel zou ten deele naar waterstaat en ten deele naar «buitenlandsche zaken over- gaan. Naar aanleiding van dit bericht over een split sing en indccling van 't departement van land bouw, handel! en nijverheid bij eenige departe menten, verneemt de „Res.-bode" dat dit veel te positief is uitgedrukt i Wat hier gezegd wordt, is één van de mogelijkheden. Verder is het plan nog heelemaal niet. Er zijn nog ve schillende andere mogelijkheden, waartusschen nog niet o-ekozen is. Uit den aard der zaak zal eerst de nieuwe regeering hierover een woordje mee spreken. En, voegt het blad eraan toe, wordt de ge noemde mogelijkheid gekozen, dan is nog even min voldaan aan den grooten aandrang van een afzonderlijk ministerie van landbouw als in de afgeloópen periode. Ilct Kabinet. Als antwoord op het bericht van het ad. dat alle pogingen van de antirevolutionnairen, om te komen tot een Kabinet-Colijn, waarin deze minister van financiën zou moeten wezen, van meet af aan mislukt zijn, door de volstrekte weigering van de Katholieken en Christelijk- historischen", verzekert de „Ned. dat al- thai* aan de Ghristelijk-hisLorische Kamerleden niets bekend is van eenigen directen of in- directen stap, om te komen tot een Kabinet- Colijn, zoodat van een weigering hunnerzijds uiteraard geen sprake kan zijn. „Ons belang." Door de onderofficieren-vereeniging „Ons Belang" zullen in de week van 4 tot 9 Septem ber in verschillende centra van ons land open bare vergaderingen worden gehouden onl protesteeren tegen het voornemen van den Minister van Oorlog, om een 1500-tal onder officieren ongeschikt te verklaren en hen daar na uit den dienst te ontslaan. Wintel-dienstregeling der Spoorwegen. Naar het „Huisgezin" verneemt, zal geen nieuwe winterdienstregeling voor de Neder- landsche Spoorwegen worden ingevoerd, doch lieer Barnes van New-York." Het is vreemd, hoe enkele benamingen zich aan sommige personen hechten, zonder dat men kan verklaren, waarom. „Dit „van New York", in het eerst slechts bij toeval gebezigd, was Barnes geheel Europa door bijgebleven en verscheiden vreemdelingen, die hij op zijn reizen had ontmoet, verbeeldden zich, dat New-York een zijner landgoederen was. Ter wij! zij elkander begroetten, zeide Barnes op zachten toon „Kunt gij mij eene minuut toestaan?" „Ja eene minuut" antwoordde de Belloc zal'u niet noodig hebben, Antonio, voor ik de hecren daar beneden alles gerelgeld heb. „Ik dank u zeer," sprak Barnes en de kapitein ging de trap af met een paar cavaleriesabels en twee pistolen. „Gij hebt mij iets te zeggenvan wien t vroeg hij. Toen hij dit gezegd had, scheen hij het ant woord reeds te raden, want zijn gelaat had eens klaps een zachtere uitdrukking aangenomen. „Van iemand, die gij als kind hebt verlaten en die than$ eene vrouw is geworden. Ik heb haar gisterenavond gezien, uwe aan komst afwachtende in het oude huis uwci a milie, terwijl de vreugdevuren ter uwer eere wa ren ontstoken op de heuvels. Indien de sche officier u eene schikking aanbiedt, den aan haar en uit genegenheid tot haar, neem ze er zullen met ingang van 8 October, in ver band met het eindigen van den Zomertijd, eenige wijzigingen worden gebracht in de zomerdienstregeling. Uitgewezen Vlaamsehe activisten. Naar het „Utr. Dagblad" verneemt, heeft onze regeering bezwaar gemaakt, tegen het be vorderen van de Koninklijke goedkeuring, die voor vreemdelingen noodig is om liity te landen onderwijs te geven, ten opzichte van de uitge wezen Vlaamsehe activisten. Het motief moet geweest zijn vrees voor wrijvingen met de Belgische regeering. Van het Hof. De Koningin heeft met ingang van vandaag be noemd tot kamerheer in buitengewbnen dienst jhr. W. Z. van Teylingen en de kamerjonkers mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevenlaken en jhr. mr. J. D. H. de Beau fort. aan. Ziehier,wat zij mij heeft opgedragen, u ter hand te stellen," ging hij voort,hem de bloe men van Marina overreikende, die thans ver welkt waren, doch hun geur nog niet hadden verloren. En hij herhaalde Antonio van het jonge meisje met eene ontroering, welke hem bijna welspre kend maakte. „Van mijne zuster Van Marina nep de an der met vochtige oogen, terwijl hij de bloemen kuste. „Uit genegenheid voor haar Maar toen hij zich over het gelaat streek om. zijne tranen weg te wisschen, raakte zijne hand de plaats aan, waar de slag hem getroffen had en zijn blik nam opeens eene woeste uitdrukking aan. „Denk aan uwe zustér," zeide Barnes op zachten oon. „Ja, ik zal mij harer herinneren; want zij zoude mij niet willen aanzien, wanneer ik tof. haar terugkeerde, geschandvlekt door de hand van dien man," - Barnes wilde antwoorden, toen van het strand André de Belloc riep Haast u. Antonio het schip van uwr tegen stander licht het anker reeds de tijd dringt De jongeling sprong op. En ik kon nog aarzelen, mompelde lnj, terwijl die man zich in mijne nabijheid bevond z'i elf vervolgens Lot Barnes wendende,voegde lnj er haastig bij „Wanneci; deze zaak is afgedaan, Franseh pasvisuin. De Franschc legatie te 's-Giavenhage deelt mee, dat het visum, op paspoorten niet wordt vereischt voor Nederlanders, die zich naar de Fransche koloniën en protectoraten begeven Het visum blijft intusschen noodig voor Indo- China, Marokko en Tunis. Spoorwegpersoneel. In de Woensdag gehouden conferentie tus- schen de directie derNe derl Spoorwegen cn de vertegenwoordigers der organisaties werd op nieuw de positie van het treinpersoneel besdro- ken. Omtrent de arbeiders-remmers, die naar de werkplaatsen waren overgeplaatst als arbeiders cn op wie de 10 pet. loonsverlaging reeds zal worden.toegepast, waartoe zij ten bewijze, dat zij er genoegen mee nemen, een stuk moeten teekenen, merkte de directie op, dat niemand tot teekening gedwongen zal worden. Wie niet teèkent blijft echter ter beschikking en kan een overplaatsing tegemoet zien in een betrekking als poetser, arbeider o(de stations, enz terwijl bij het aanwijzen der standplaats met de betrokkenen geen rekening kan wrden gehouden. Ook zullen dan de periodieke verhoogingen stilstaan. Wie wel teekent behoudt als standplaats de werkplaats, waarbij hij is ingedeeld en maakt de gewone promoties als arbeiders. In beide gevallen echter zullen bij voorkomen de vacatures dc arbeider-remmers naar anciënni teit in den treindienst worden herplaatst. Buitenhaven Selicveningen De havencommissie te Seheveningen heeft telegrammen verzonden aan H. M. de Koningin den voorziLter van den Ministerraad én aan den Minister van Waterstaat, waarin erop gewezen wordt, dat de ondiepte in de buiten haven steeds verergert en een geregeld uit gaan der schepen ten zeerste belemmert. Verschillende schepen liggen reeds enkele dagen voorgaats en zijn nu gedwongen naar één der Maashavens door te zeilen, zeer tot schade van het bedrijf, dat toch reeds door de omstandigheden zwar getroffen is. De havencommissie verzoekt daarom met den meesten spoed de haven op het wettelijk peil te brengen. Blijkens de laatste peiling blijft de haven 1 Meter beneden de wettelijke diepte. De politieke, toestand. Naar de „Msb." verneemt, zal het streven van het gereconstrueerde Kabinet-Ruys - aangc- zal ik u bedanken, dat gij u met deze boodschap belast hebt.Vrees niet voor mij.De bloemen van Marina zullen mij geluk aanbrengen." Hij stak ze in zijne borst en ging de trap af. zonder Barnes den tijd te laten iets in het midden te brengen. De Amerikaan wendde den blik naar den weg van Bastia. De stofwolk was nog op eene mijl afstands. Marina zoude nog bijna een kwartier noodig hebben om daar te zijn. Het was slechts een kort tijdsverloop, maar. het lot van haar broeder hing er van af. Hij gjng langzaam de trap af tot aan de onderste trede en volgde van daar de toebereidselen tot het duel. Het tooneel, beschenen door de opgaande zon, welke reeds hoog genoeg stond om dat eigen aardig getinte licht te verspreiden, dat eene zoo groote bekoorlijkheid aan de zuidelijke land schappen verleent, vertoonde door zijne kalme rust een treffende tegenstelling met het drama, hetwelk er werd afgespeeld. Links lag de stad, nog half in slaap gedom peld, blinkend wit te midden der olijven- en oranjeboschjes. In de haven werden eenige lichte zeilscheep jes zachtkens door de bries op en neer gewie geld. Een weinig verder van den wal de Engel sche kanonneerboot,Welker haastwerk door eene dichte rookwolk bijna geheel aan het oog was onttrokken. (Wordt vcrvolgs).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1