A. BAI1ÏS, Manui'. Brocrsvest 17. Telef. «49. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenlaat?. Liturgie. Afsluiting der spoorwegen. Staatsblad no. 490 bevat een K.B. van 9 Aug. j.l., betreffende de wijze van afslui ting der spoorwegen. Daarin wordt bepaald Afsluiting van den spoorweg buiten de overwegen. Een spoorweg wordt als vol doende afgesloten aangemerkt, waar hij is begrensd door langs deh spoorweg strekkende rivieren, kanalen, beken, door moerasgronden, rietland of. dicht ineengegroeid houtgewas, of waar zijn kruin hetzij ten minste drie meter onder, hetzij ten minste drie meter boven liet aangrenzende maaiveld 'is gedegen. Voorts zijn als voldoende afsluitingsmiddelen-te beschou wen :iwaterhoudende Mooien, hebbende beneden den normalen waterstand ecne diepte van ten minste 70 centimeter, eene breedte op dien .stand van ten minste drie meter en eene bo dembreedte van ten minste één meter muren schuttingen ei- rasterwerken, hebbende eene hoogte van ten minste één meter palen met ijzerdraden of met vlecht-werk of andere soort gelijke afheiningen, hebbende eene hoogte van ten minste één meter levende dicht in eenge- groeide heggen, hebbende eene hoogte van ten minste één meter droge sloöten, dammen of wallen, tot afscheiding van bouwland, bosch duin-, en heidegrond. Afsluiting van den spoorweg op de overwegen Ter plaatse, waar een spoorweg gelijkvloers door een weg wordt gekruist, moeten zich be weegbare afsluitingen bevinden. Bij de uitwegen en overwegen moeten die afsluitingen zoodanig zijn ingericht, dat zij niet naar de zijde van- den spoorweg opengaan, dat zij, geopend zijnde vanzelf weder dicht vallen en dat zij gesloten zijnde, den toegang tot den spoorweg geheel afsluiten. Op de openbare voetpaden kunnen de afsluitingen bestaan uit klaphekken of draai- kruizen. De openbare overwegen moeten worden afgesloten door sterke' sluitboomen of andere afsluitmiddelen. De sluitboomen moeten, indien de Minister dit bepaalt, voorzien zijn van in richtingen tegen het bij gesloten stand onder de boomen doorgaan en tegen het opheffen van de boomen door onbevoegden. Niet-afsluiting van den spoorweg. Ten aanzien van de openbare overwegen kan de minister voorwaardelijk of onvoorwaardelijk ontheffing van de verplichting tot afsluiting verleenen, indien naar het oordeel van den mi nister het verkeer daarover niet druk is en van den kruisenden openbaren weg af aan weerskan ten een voldoend uitzicht over den spoorweg bestaat. Op de andere overwegen en buiten de. overwegen kan met toestemming van den minister de afsluiting achterwege blijven, waar de veiligheid die niet vordert. Nederland en Spanje. De gepensiönneerde schout-bij-nacht-titulair C. C. Zegers Rijser, adjudant i.b.d. van de Ko ningin, secretaris-generaal van liet departement' van marine, vertrekt Zondagochtend naar San! Sebastian, teneinde aldaar de Nederlandsche" regeering te vertegenwoordigen bij de Elcano- f eesten. Nieuwe wisselrfechtconf eren lie. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft de Nederlandsche regeering verzocht een vertegenwoordiger aan te wijzen, ten einde inet de economische commissie van den Bond, welke begih September vergadert, te beraadslagen omtrent de mogelijkheid van samenwerking tusschen den Volkenbond en de Nederlandsche regeering tot het bijeenroepen van een nieuwe wisselrechtconferentie. De regeering heeft aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en als haar vertegenwoordiger aangewezen professor mr. Josephus Jitta, lid van den Raad van State, voorzitter van de staatscommissie voor het Internationaal Privaatrecht. Internationale handel. Eene commissie voor den internationalen handel, georganiseerd op initiatief van het Han delscongres der Zuidelijke Staten van Amerika (The Southern Trade Congress), zal morgen te 's-Gravenhage aankomen en drie dagen in Ne derland blijven. Gedurende haar verblijf hier Lo lande zal de commissie Rotterdam, Amsterdam en de Internationale Jaarbeurs te Utrecht be zoeken. liet doel van de commissie is een recht- streeksch handelscontact tusschen Amerika ep Nederland tot stand te brengen. De Vlaamsche activisten. De minister van onderwijs heeft bezwaar ge-' maakt tegen de benoeming van den lieer dr, P. lack tot tijdelijk-leeraar in de Nederl. Taal en Letterkunde aan het gem. Lyceum te Enschede.' Dr. Tack is uitgewezen Vlaamsch activist en is thans verhonden aan het Vaterlandisihes Mu seum te Hannover. monument voor don drooglegger, Jacob Leegh- water onthuld. Eenige afstanrnmelingen van dezen beroem den waterbouwkundigen, waren hierbij tegen "woordig. Fabriek en Kantoor Tclef. No. 15. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 5 September 1922. 3bis. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium ter benoeming van een Curator in verhand met de periodieke aftreding als zoodanig van den heer R. H. M. Geerdes. Aanbevalen worden de heeren 1. R. H. M. Geerdes 2. Mr. F. Bordewijk. 6bis. Voorstellen van de Commissie voor liet onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekeningen over 1921 van a. het Grondbe drijf b. het Woningbedrijfc. Gemeentewer ken 'd. de Gemeente-Reiniging e. den Haven dienst f. de Arbeidsbeurs g. dén dienst der Politie h. de Brandweer i. de Gemeentelijke Fondsen j. de Openbare Zwemplaats k. den dienst van het Onderwijs 1. den dienst der be zittingen niet behoorende tot de andere diensten; m. het Fonds herkomstig van het voormalig Oude Manhuis en n. het Stedelijk Muziekkorps. 13. Voorstel van B. en W^tot het verleenen van een crediet ten behoeve van de vrijwillige ouder- domsverzekering van armlastige krankzinnigen. Gouden Jubilé. Dezer dagen meldden wij reeds, dat de heer C. J. Wouterlood morgen (Zondag) zijn gou den zangerjubilé hoopt te herdenken. Vijftig jaar lang, 't zal niet velen ten deel val len, was hij lid van het Frankelandsche Koor gezelschap en heeft om zijn prettig karakter en aangename omgangswijze al dien tijd aller ach ting en genegenheid steeds in hooge mate geno ten. Vooral vanaf den tijd, sinds hij zijn muzikale talenten zóó heeft weten te ontplooien dat hij den dirigentstok werd waardig gekeurd, ook nu reeds meer dan 25 jaar, was de jubilaris de man van het koor, de geestelijke drager van het gansche gezelschap, dat hij met waren godsdienstzin, warme leiding en groote talenten tot die hoogte heeft gebracht, waarop het thans mag roemen. 't Is daarom dan ook inderdaad niet te ver wonderen dat het bestuur van ,,Cantemus Domino" besloten heeft bij dit zeldzame feest, den heer Wouterlood op zeldzame wijze te hul digen, met welk plan alle leden volgaarne in stemden. Morgenochtend half acht en half elf worden de H. Missen ter intentie van den jubilaris opgedra gen, waarvan de Hoogmis, om half elf, op bij zonder plechtige wijze. Vóór de H. Mis van half acht gaan de heeren zangers gezamenlijk ter M. Tafel. Van half een tot half twee wordt receptie gehouden aan de pastorie hij den Heog-eerw. deken, terwijl verder dan de dag zal worden doorgebracht in feestelijke gezelligheid, waar door de heehtevriendschap en prettige samenwer king tusschen dirigent, bestuur en verdere leden in niet geringe mate nog zal worden versterkt. Liturgie. Onze lezers verwijzen we naar de in dit blad weer voorkomende rubriek „Liturgie". Wegens omstandigheden zijn sinds cenigen tijd deze leerzame stukken niet meer in ons Zater dag-nummer verschenen, voortaan echter zullen zc weer geregeld worden geplaatst. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vqor de Beneden-Maas vergadert Woensdag, den G September 1922 des n.m. ten 2.15 uur, in dc groote zaal van het Handelsgebouw te Vlaardin- gen. De agenda vermeldt o.m. Installatie Secre taris, voorstel van het bureau tot aanhouding der motie van den heer Hijman, inzake het streeknet, en verlaging electriciteitstarieven. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Augustus 1922. Inlagen 122.310. Terugbetalingen 127.050.47. Aantal inleggers 1 Augustus 14795 Nieuwe deelnemers! 63 i /ïqf-q ning. Indien de Ver. Staten, Frankrijk en Enge land slechts in elk geval hun hartelijke onder linge betrekkingen bewaren en de noodzakelijk heid erkennen om in Duitschland een bekwame en oprecht domocratisehe regeering te handhaven zullen zij een der voorwaarden voor een evenwich tigen toestand ter wereld vervuld hebben. ALLERLEI. De transportarbeiders te Leipzig zijn gister in staking gegaan. Zij eisclien een loonsverhoogin van 45 a 50 procent. De transportarbeiders, in andere steden inSaksen zijn eveneensvoornemens te staken. Voor Leipzig is de staking in zoover onaangenaam, dat de exposanten op de messe thans niet in staat zijn hun goederen te doen wegbrengen. TeOvercassel aan d,en Rijn zijn gistermor gen om half vier een Belgische schildwacht en een sergeant door revolverschoten gedood. De Belgische regeering neemt te Overcassel krachtige maatregelen-. Verlenging van arbeidstijd. Naar de Slagcrscrt. meldt heeft het bestuur van den Nederl. Slagershond den minister van arbeid verzocht den arbeidstijd in het slagersbe- drijf te verlengen. De Slagershond heeft aan de Kamers van Koophandel in den lande gevraagd dit verzoek te steunen. Oostenrijksehe kinderen. Zondagochtend 7 u. 50 min. worden per extra- trein te Arnhem verwacht ongeveer 100 Oosten rijksehe kinderen, voor verschillende plaatsen in Nederland. Begrafenis prof. Holwerda. Gistermiddag heeft op de algemeene begraaf plaats aan de Groenesteeg te Leideh do teraarde bestelling plaats gehad van wijlen prof. dr. A. E. J. Holwerda. Onder de aanwezigen waren de rector en tal van leden van den academisc'hen senaat, o.w. ook den oud-hoogleeraren Oort, Hartman, Gre- ven, het collegiën van het Leidsch Studenten corps, den senaat van den Bond van Leidsche Studentencorps, den senaat van den Bond van Leidsche studenten, de putatie's van deKon .Aca demie en Wetenschappen en van de Maatschap pij van Ned. Letterkunde. Overeenkomstig het verlangen van den over ledene had de begrafenis in allen eenvoud plaats en dékten kransen noch bloemen de baar. Nadal deze in de groeve was neergelaten, en bloemen op de kist waren gestrooid, dankte de zoon, J. H. Holwerda, voor de eer zijn vader bewezen. De kabinetscrisis. Nadat de anti-revolutionnairc en de christe- lijk-historische Kamerfractie in het begin van deze week voor de tweede maal vergaderd heb ben ter bespreking van het ontwerp-regeerings- program, heeft gister de katholieke Kamerfrac tie in het gebouw van de Eerste Kamer methet- zelfde doel een vergadering gehouden. Luchtpostdienst. Met ingang van heden zal de eerste luchtpost dienst Amsterdam-Rotterdarn-Londen en de tweede luchtpostdienst Londen-Rotterdam-Am- sterdam worden opgeheven. De reis van de Koningin. Naar aanleiding van de aanstaande reis van de Koningin tot het afleggen van bezoeken aan de Scandinavische hoVen schrijft men aan de N Rott" Het bezoek aan het Deensche hof strekt ter beantwoording van het officieele bezoek, dat de Deensche koning en koningin in 1914 aan de Koningin hebben gebracht. De tijdsomstandig heden hadden H. M. zeer tot Haar leedwezen tot dusver belet, dit bezoek te beantwoorden. De beide koningshuizen zijn aan elkaar ver want de koning van Denemarken is de klein zoon van Prinses Louise der Nederlanden, ko ningin van Zweden, en de koningin van Dene marken is een Mecklenburgsche prinses, dochter van den oudsten broeder van Prins Hendrik. De koning van Zweden had in April van dit jaar den wensch te kennen gegeven, aan onze Koningin een bezoek te brengen. Alles was voor dat bezoek geregeld, toen het overlijden ten Koninklijken Paleize te 's-Gravenhage van Groot-Hertogin Marie van Mecklenburg den koning deed besluiten, aan de Koningin te ver zoeken, het bezoek-tot een meer gelegen tijdstip te mogen uitstellen. Het lag voor de hand, dat II.M., een bezoek brengende aan het Deensche en aan liet Noorsche hof, van de gelegenheid ge bruik zou maken om, in antwoord op den hoffe- lijken stap door den koning van Zweden gedaan aan Z.M. een bezoek te gaan brengen. Door zijn moeder, een prinses van Nassau, is de koning na verwant aan onze Koningin. Ook het bezoek aan den koning van Noorwe gen behoeft wel geen uitdrukkelijke verklaring. Na twee jaren achtereen in streng incognito, zon der eenige aanraking met bet Noorsche' hof, Noorwegen te hebben bezocht, wenschte de Koningin den koning, die een broer is van den koning van Denemarken, thans een officieel bezoek te brengen en uiting te geven aan Haar waardeering voor de in de Noorsche wateren genoten ontspanning. Op last van de Koningin brengt de direc teur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat gedurende haar verblijf in bet bui tenland de aan haar gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit, op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of bezorgd hij het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage. Nöorsch pasvisum. De Noorsche legatie in den Haag bericht aan bet consulaat-generaal van Noorwegen te R'd., dat de wederzijdsche viseeringsplicht voor Noorsche en Nederlandsche staatsburgers wordL opgeheven met ingang van 1 October a.s. Men kan zich van dien datum af dus, alleen in bet bezit van een Nederlandsche pas, naar Noorwe gen b (geven. R. K. Universiteit. Naar de „lijd" verneemt, zullen de diocesane Comité s, opgericht ter voorbereiding van de stichting der R. K. Universiteit, na het .eindigen der voorbereidende actie blijven voortbestaan. Het Doorluchtig Episcopaat heeft den termijn, waarbinnen de stichtingsactie wordt beschouwd te zijn verloopen, bepaald op 1 September. De Purmerfeesten. Gister is in liet centrum van de Purmer een Geheel afgeschreven deelnemers 20 Aantal inleggers 31 Augustus 14838 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Augustus 1922 4.242.249.G0. f ltosa's tentoonstelling. Gisteravond is deze tentoonstelling gesloten.. Nadat de talrijke bezoekers even over tienen het gebouw van den Volksbond hadden verlaten verzamelden zich de medewerkers in de koffie kamer. De heer Krabbendam sprak zijn dank uit voor den velen steun, dien hij had ontvangen. De tentoonstelling noemde hij ten volle ge slaagd, al wa§ voor hem het financieele resultaat niet gunstig,voor de tuberculozen en zuigelingen was een flink bedrag verzameld en opnieuw was weer eens getoond, dat Schiedam ook op dit ge bied vooraan kan staan. Daarna kreeg de weleerw. heer kap. Paulussen nog even het woord, die den heer Krabbendam prees voor zijn ondernemingsgeest en feliciteerde met het goede verloop dezer schitterende pres tatie. Een gezellig samenzijn sloot deze bijeenkomst. Op nader'te bepalen datum zullen de verschil lende medailles worden uitgereikt. Kantongerecht. Bij Kon. besluit is, in verband met eene wen- schelijk geachte wijziging in het rechtsgebied van ambtenaren van het openbaar ministerie hij kantongerechten, aangewezen tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij lietkantongerecht te Schiedam, Brielle, Sommelsdijk enOud-Beijer- land, ter standplaats Schiedam mr. W. H. van Basten Batenburg, thans ambtenaar van het O. M.bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Schiedam. VLAARDINGER AMBACHT. De gemeenteraad heeft na installatie van het nieuw gekozen lid den heer M. Rodenburg (vrijz) tot wethouder gekozen den heer M. J. M. Ham (R.K.) die de benoeming heeft aangenomen. De gemeenteraad heeft voorts met 4 tegen 3 stemmen verworpen het voorstel van-B', en W. tot het verleenen van medewerking aan de sLich- ting van een bijzondere school voor Hervormden. Tegen stemden de 'katholieken en de vrijzinnigen, waaronder de beide wethouders. „Zijn niet alle tien gereinigd? Waar zijn dan de negen anderen Als we de geschie denis van het evangelie doorloopen, dan eerst begrijpen we den ernst Van deze klacht des HeerenAlleen de hardnekkigheid der Pha- riseeën wordt door Christus op alle wijze aange vallen omdat hun gewilde ongeloof een ge vaar-kan zijn voor de gewone menschen om naar Christuswoord te luisteren en hun leven er mede in overeenstemming te brengen. Maar overigens zullen we te vergeefs zoeken naar een klacht van den meester over zijn volge lingen. De hardnekkigheid der Apostelen, het verkeerd begrip van de kleinen van geest, de woede zelfs van zijn beulen, ze worden dooi Christus vergoelijkt of stilzwijgend verdragen. Maar de ondankbaarheid van deze negen me- laatschen, die het der moeite niet waard von den om voor zulk een weldaad ook maar een woord van erkentelijkheid te spreken, valt Hein zóó zwaar, dat Hij ten aanhoore van al het volk zijn klacht uit „waar zijn de negen." Dat moet voor ons een waarschuwing zijn. Wij zei ven vinden dien ondanks der genezen melaatschen onverklaarbaarook wij zijn voor dankbaarheid zeer gevoelig en vinden in mis kenning een reden om ons terug te trekken van wien we eerst weldeden. Maar handelen wij zoo veel beter tegenover God Als we ons zeiven eens goed rekenschap geven van ons leven, dan moeten we erkennen, dat we heel dikwijls, „den gever van alle goed" ver geten. In voorspoed is 't als of we Hem niet noodig hadden ons' beleid, onze doortastend heid, ons overleg heeft al die voordeelen. be zorgd Maar we vergeten, als de Heer het huis niet bouwt, wordt vruchteloos gearbeid, dooi die liet optrokken." In tegenspoed, ja dan we weten God te vinden Het spreekwoord „dat nood leert bidden" wordt maar al te dikwijls bewaarheid Maar denken we er dan ook aan God te bedanken als Hij ons geholpen heeft De kerk bidt van daag voor ons „om ver meerdering van geloof, hoop en liefde." Daar schuilt ook voornamelijk het geheim der on dankbaarheid, dat die goddelijke deugden in ons te flauw zijn. We gelooven wel, maar dat geloof leeft niet in ons. Als we er.van over tuigd zijn, dat we geheel van God afhankelijk zijn, dat we naar Zijn eigen woord „zonder Hem niets kunnen doen" als we tegelijk er van doordrongen zijn, dat die groote God wil zijn onze goede Vader, die door ons als door kinderen wil worden gediend, zou er dan wel iets in ons leven kunnen gebeuren, dat we niet deden in' overleg met Hem En als dat geloof levendig is en we leven in het bewustzijn van goddelijke hulp, die ten allen tijd tot onzéndienst. staat, zou dan ons vertrouwen niet onwankel baar zijn Als uit zulk een geloof zoo groot vertrouwen groeit, dan zullen die heide in ons voortbrengen die gienzelooze liefde waar God recht op heett. en waar Hij als 't ware om bedeltDat mag in den beginne zijn een liefde van dankbaar heid waardoor we God beminnen omdat Ilij goed is voor ons uit de erkenning van al zijn weldaden aan ons zal langzamerhand het we zen Gods zich meer aan ons openbaren. God, die goed is in zich zeiven en daarom oneindig beminnenswaardig. Zoo komen we tot de liefde der vriendschap, die bemint niet om verkregen weldaden, niet om weldaden te verkrijgen rnaar die God bemint om God en daarom zooveel mogelijk geven wil. Laten we in dien geest van daag eens bidden om vermeerdering van ge loof, hoop en liefde. We zullen er zoo gemakkelijk toe komen als we zien hoe God onze dankbaarheid op prijs stelt. En al hadden we geen andere reden, deze eene zou afdoende zijn dat we zonder onze verdienste geroepen zijn tot het ware geloof. Lezen we dat epistel eens vandaag, waar de voortreffelijkheid van het Evangelie van Chris tus boven de wet van Mozes ons zoo duidelijk wordt voor oogen gesteld. Dan zullen we daar reden te over vinden om God te bedanken en te vragen dat die dankbaarheid in ons nooit verzwakke. „Dankbaarheid wekt nieuwe gun sten" geld onder ons menschen. God die nooit zich in edelmoedigheid laat overtreffen zal ons dankbaar zijn voor onze erkentelijkheid en in dien edelen wedstrijd der zielen met God, zal zij de gelukkige overwinnares zijn, wijl onze minnaar geeft met oneindige en goddelijke vrijgevigheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2