DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Woensdag 6 September 1922. No. 13432. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt'f.2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen) 75 ct. ^per regel. Speciale conditiën^voorjherhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op'aanvraagj|j toegezonden. JIncassokosten|worden|berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van hef Gemeentebestuur. AFGESLOTEN RIJWEG. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat het gedeelte van den Rotterdamschen dijk N.Z. (boven) tusschen de Broersvest („Rotter- damsche Poort") en den Groenendijk (,,Roode Hek") voor het verkeer zoowel met motorrijtui gen als met bespannen rij- en voertuigen i n de richting naar Rotterdam tijde lijk is afgesloten. Tijdens den duur dezer afsluiting zal het ver keer naar Rotterdam langs den Rotterdamschen dijk Z.Z. (beneden) kunnen plaats vinden. Schiedam, 6 September 1922. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de firma G. MEIJER CO om vergunning tot uitbreiding van de distilleerderij in het pand Nieuwe Haven 5, kadaster Sectie L. No.1104 met één electromotor van 1 P.K,, drijvende een pomp en een reserve-pompje. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 20 September a.s., des v.m. 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie deiGemeen- te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 6 September 1922. Buitenlandsch Nieuws. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Bij het begin van de vergadering van gister ochtend wordt gemeld, dat de gedelegeerden van Bolivia aangekomen zijn, hetgeen het aantal der vertegenwoordigde staten op 45 brengt. De voorzitter deelt vervolgens de resultaten mede over de verkiezingen van de presidenten der zes commissiën. Eerste commissie Scialoja (Italië) tweede commissie Chodzko (Polen); derde commissie Torriente (Cuba); vierde com missie Zahle (Denemarken) vijfde commissie Fielding (Canada) zesde commissie Loudön (Nederland). Deze presidenten der zes commis siën zijn tevens vice-presidenten van de ver gadering. Heden zal de vergadering zelf direct zes andere vice-voorzitfers kiezen. Vervolgens wordt overgegaan tot behandeling van het rapport over de werkzaamheid van den volkenbondsraad en van het secretariaat. Vo.lgens te Boekarest ingekomen berichten zal het verzoek van Hongarije om toelating tot den V olkenbond een der laatste onderwerpen op de agenda uit maken. Men meent te weten, dat de opneming in den Volkenbond verzekerd is. FRANKRIJK EN DUITSCIILAND. Het verdrag betreffende den wederopbouw van Noord-Frankrijk ,dat Hugo Stinnes onlangs in een stadje aan den Rijn met de Lubersac, voor zitter van de Fransche vereenigingen voor den opbouw, heeft gesloten, is thans te Berlijn door de Lubersac onderteekend. Het verdrag is geldig voor den duur van de overeenkomsten van Wiesbaden en Berlijn. De „Vorwarts" keurt het verdrag tusschen den markies van Lubersac en Stinnes ten sterk ste afr Dit verdrag maakt kunstmatig alle leve ringen duurder ten voordeele van slechts enkele particuliere voortbrengers en groote Duitsche financiers. Het vernietigt voor de komende ja ren elk uitzicht op een spaarzaam beheer. De overige bladen hechten aan het verdrag een groote oeconomische en politieke beteekenis. Naar de ,,Rhein. Westf. Ztg." meldt hebben de mijnwerkersbonden in het Roergebied zich uitgesproken tegen uitbreiding van het over- werkcontract, die ter waarborging van de scha devergoedingsverplichtingen in het plan van Stinnes was opgenomen. De bonden voeren aan dat het overwerk, op 1 Sept. begonnen, wegen ondervoeding thans reeds in verscheidene plaats sen met moeilijkheden gepaard gaat. DUITSCIILAND EN BELG IE. Naar tot dusverre bekend is, zullen de bespre kingen, welke tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche en Belgische regeeringen zullen wor den gevoerd, heden aanvangen. De Duitsche vertegenwoordigers hebben reeds op het minis terie van Financiën een voorbereidende bespre king gehouden. Met de partijleiders zijn evenWel nóg geen besprekingen gevoerd. Deze zouden alsnog voor heden plaats hebben. In Belgische kringen te Berlijn is men de mee ning toegedaan, dat de garantie der door Duitsch land aan België te verstrekken schatkistpro messen op de volgende wijze zal worden ver leend Engeland zou het eerste derde deel garandeeren, Duitschland door bankgaranties het tweede derde deej en door goudreserveering het laatste derde deel. ZUID-IERLAND EN ULSTER. De nationalen hebben hun grenswacht te Strabane en Clifford (Donegal) teruggenomen, hetgeen een aanwijzing is, dat de vrede met Ulster beklonken is. ROEMENIE. Naar Belga uit Boekarest meldt, is daar een levendige beroering gewekt door de ontdekking van een samenzwering tegen de koninklijke familie, welke ten uitvoer zou gelegd worden bij de kroningsfeesten. De aanstichters van het com plot zijn aangehouden. Het zijn gewezen Hon- gaarsche officieren, die deel uitmaken van de organisatie van kolonel Gaboreski. Zij hebben de samenzwering bekend. De bij hen ontdekte ontplofbare stoffen waren bestemd om de ko ninklijke en diplomatieke tribune bij de wedren nen in de lucht te laten vliegen. GRIEKEN EN TURKEN. De „Chicago Tribune" (Pftrijsche editie) zegt, dat de Turkschc overwinning in Klein-Azië tot een bloedbad geworden is. Inderdaad blijkt meer en meer, dat de Grieken ernstiger nederlagen hebben geleden dan zij web willen toegeven en dat de meedeelingen van Angora, al zijn zij wel licht wat voorbarig als zij van vernietiging van de vijandelijke legers spreken dichter de waar heid naderen. Omtrent de jongste krijgsverrich- ringen verneemt het Amerikaansche blad uit Constantinopel dat de twee deelen, waarin de Turken het Grieksche leger hebben weten te splitsen, nu ieder weer in kleinere stukken wor den verdeeld. De slag bij Oesjak, dat al weer 60 mijlen Westelijker ligt dan Afioen Karahissar, was een der grootste uit den oorlog. De strijd duurde acht en veertig uur en was meermalen een strijd van man tegen man. Voor het eerst namen er ook tanks aan den strijd deel. De Tur ken gebruikten er zeven. Ook beschikken zij over verscheidene batterijen van het Fransch geschut van 75 m.M. Hun geschutvuur was goed gericht en veelvuldig. Zij schijnen dus groote voorraden munitie en verder oorlogstuig te heb ben ontvangen. Volgens latere berichten duurt de Turksche opmarsch over de geheele linie voort. De Griek sche troepen trekken terug zonder tegenstand te bieden. De steden en dorpen in het binnen land worden bij den terugtocht in brand gestor ken. Duizenden christen-vluchtelingen naderen Smyrna. De toestand is buitengewoon ernstig. Het laatste communiqué van de regeering te Angora bevestigt, dat Broessa gevallen is. De Grieken trekken terug in de richting van Sa- lichli. Ook in de andere sectoren duurt de Turk sche opmarsch voort. Reuter verneemt nog dat men de hoop koestert, dat de hooge commissarissen der ge allieerden te Constantinopel er in zullen slagen binnen enkele dagen een bijeenkomst van Grieken en Turken te beleggen in de onzijdige strook ten Zuiden van Isjmid, ten einde tot een spoedige staking te komen van de vijandelijkheden. De commissie van buitenlandsche zaken uit den Duitschen Rijksdag is tegen Vrijdag bij eengeroepen. In politieke kringen püt men daar uit de hoop, dat dan de onderhandelingen met de Belgische afgevaardigden afgeloopen zullen zijn. De salarissen van de Duitsche rijksamb tenaren zullen met 30 procent worden verhohgd Het rijkskabinet heeft deze verhooging, die in overleg met het departement van financiën en de daarvóór in aanmerking komende vakorga nisaties is vastgesteld, reeds goedgekeurd. Door deze verhooging wordt de begrooting met ten minste 100 milliard meer belast. JAPAN. Uit Tokio verneemt Reuter De Japansche militairen zijn de ontruiming van Siberië Maan dag begonnen. ALLERLEI. De bladen melden,dat de sowjetregeering 12 Fransche bankiers" heeft uitgenoodigd een studie te komen ïnakèn van den industriealen en oeco- nomischen toestand in Rusland. De Estlandsche regeering heeft den im port van alcohol en spiritualiën verboden, uitge zonderd in geval het ministerie van financiën daartoe speciale machtiging gegeven heeft. Het transport over en de aflading van alcohol en spiritualiën, die meer dan 25 alcohol bevatten, op Estlandsch grondgebied is evenmin toege staan, Albert Tliomas, de leider van het Inter nationaal Bureau van den Arbeid, en gewezen socialistisch Fransch Kamerlid, is te Chamonix.. overleden. Oostenrijk is voornemens, biljetten van 500.000 kronen uit te geven. Ook wordt de 10Ó- voudige verhooging van alle posttarieven voor genomen. Blnnenli ad, Het Koninklijk bezoek aan Kopenhagen Gistermiddag is Koningin Wilhelmina te Kopenhagen aangekomen. Op het perron waren ter ontvangst aanwezig de Koning van Dene marken, in uniform der gardehuzaren Prins Gustaaf, de Prinsen Viggo en Axel, zonen an Prins ValdemarPrins Harald met Prinses Helene, en de Prinsessen Tura en DAgmar. Verder waren.er Ridder van Rappard en andere heeren van de Nederlandsche legatie, tal van officieren en autoriteiten. Toen de trein binnenkwam speelde een muziek corps het Wilhelmus. Koningin Wilhelmina was geheel in het wit gekleed en droeg het Grootkruis van den Neder- landschen Leeuw. Toen zij uit de coupé was ge stapt bood koning Christiaan haar een ruiker van witte en roode anjers aan. Prins Hendrik droeg de admiraalsuniform. Nadat koning Christiaan en koningin Wilhel mina de eerewacht hadden geinspecteerd, begaf het gezelschap zich naar het Raadhuis, waar een ontvangst gehouden werd. De opperpresident De Josquiéres heette H.M. welkom, waarna de Koningin dankte voor de hartelijke ontvangst en gewaagde van de hartelijke vriendschap, die de vorstenhuizen en de volken van Denemar ken verbindt. De Deensche bladen heeten Koningin Wilhel mina welkom, sommige in in de Nederlandsche taal geschreven artikelen. Bezuinigingen. In aansluiting op de mededee'ingen van de „Tel." in zake de bezuiniging en het nieuwe regeeringsprogram, meldt het „Centrum" nog het volgende „De bezuiniging is voor alle Departementen gelijkelijk yoorgeschreven en zal per Depar tement 17 bedragen. Waar de salarieering van ambtenaren een groot deel van de uitgaven van een Depar tement uitmaakt, zal het waarschijnlijk niet kunnen uitblijven, dat, waar 17 bezuinigd moet worden, dit ook voor een deel zal moe ten gevonden worden in de salarissen. Naar ons verder ter oore kwam, zal de kwestie van het processieverbod in het Regeeringspro gram buiten geding blijven. Zeker is dat het Departement van Handel, Landbouw en Nijverheid verdwijntNijver heid wordt ondergebracht bij Minister Aal- berse, terwijl het zoo goed als zeker is, dat Landbouw bij Binnenlandsche zaken komt.Het ministerie van Financiën blijft onder minister de-Geer." De Amerikaansche handelsmissie. Omtrent het bezoek hier te lande van de leden van de Commissie voor den internationalen han del van „the Southern Commercial Congress" kan het volgende worden medegedeeld De commissie bestaat uit 15 leden hoofd der commissie is dr. Clarence Owens. Het doel van de reis is de bevordering van een recht- streeksch handelscontact tusschen de Veee- nigde S'taten en Nederland. Maandag heeft de commissie een boottocht gemaakt van Gouda naar Leiden. Gister bracht zij een bezoek aan Rotterdam, waar de Rotterdamsche haven en de I.C.A.R. bezichtigd werden. Gistermiddag was er een receptie op de Amerikaansche legatie, waar o.a. tegenwoor dig waren de burgemeester van 's-Graven- hage, mr. Patijn, de president van de Neder landsche Bank, mr. Vissering, de directeur Joost van Vollenhoven, de heer Gips van de Holland-Amerika-lijn, mr. v. Tienhoven, de directeur van de Ned. Handelmaatschappij, mr. Everwijn en vertegenwoordigers van de Departementen van Buitenl. Zaken en van Landbouw. Gister bracht de commissie een be zoek aan Amsterdam ter bezichtiging van de Amsterd. haven en verschillende han delsondernemingen. De Ned.-Amerikaansche Kamer van Koop handel bood de commissie een lunch aan. Een gedeelte van de commissie ging gister naar Utrecht om onder leiding van den Ameri- kaanschen handelsattaché, den heer Adams, de Jaarbeurs te bezichtigen, heden ver trekt de commissie naar Berlijn. H.M. Koningin-Moeder naar Tyrol. De Koningin-Moeder, vergezeld van de, hof dame Baronesse van Ittersuin en den hofmaar schalk Jhr. Roëll is heden van Het Loo naar Hinterness in Tyrol vertrokken ter bijwoning van de bijzetting van het stoffelijk overschot Een gezonde huid is een der eersle vereischlen voor een gezond gestel Gebruik daarom een zeep die meer doet dan v&sschen. LIFEBUOY ZEEP mbekt Uw huid hygiënisch rein en beschermt Uwe gezondheid. fabrikanten van Sunlight en lu. van haar zuster, de hertogin van Albany, wel ke op Vrijdag a.s. zal plaats vinden. Zij keert Zaterdag a.s. weer naar het paleis te Het Loo terug. De Fransche gezant op reis. De Fransche gezant, de heer Benoist, heeft gisteren, vergezeld door den Franschen handels attaché, den heer Glaser, en onder geleide van den inspecteur van het zuivelwezen, dr. A. J. Swaving, een bezoek gebracht aan het Rijks- zuivelkantoor te Leiden en aan de kaasmerken- fabriek van de vereeniging Het Kaasmerk aldaar. Het ministerie van onderwijs. Men meldt aan de ,,N. R. Crt." dat er ernstig sprake van geweest is het ministerie van onder wijs op te heffen en onder te brengen bij het ministerie van binnenlandsche zaken. De zevende Nederlandsche Jaarbeurs. Gisteren zijn op de Jaarbeurs 1877 dagkaarten verkocht, tegen 1661 op den tweeden dag van de vorige Jaarbeurs. Ons gezantschap te Washington. Het Hdbl. verneemt, dat voor de vervulling van den gezantschapspost te Washington niet meer gezocht wordt buiten 't diplomatieke corps Werklooze sigarenmakers. De werklooze sigarenmakers, die verleden week te Leiden het bij wijze van werkverschaf fing verleende werk neerlegden,zijn gistermorgen teruggekomen. Schecpvaartvcreeniging „Zuid." De Rotterdamsche correspondent van „Het Volk" verneemt, dat met ingang van 1 Septem- ver nagenoeg alle leden van de Seheepvaart- vereeniging „Zuid," welke reeder zijn, hun lid maatschap hebben opgezegd.;v Naar aanleiding van dit bericht in „Het Volk", gal' de secretaris der S. V., de heer van Wageningen de „Tel." desgevraagd ecnige nadere inlichtingen. Niet met 1 September, doch reeds lang gele den hebben vele leden der Scheepvaartvereeni- ging het lidmaatschap opgezegd, voor zoover het de afdeeling reederij betrof. Voor hun andere bedrijven, die zij te Rotterdam uitoefenen in hun functie van cargadoor, scheepsbevrachter, blijven zij alle lid der Schecpvaartvereeniging Zuid. Inderdaad zijn de plannen óm tot oprich ting van een nieuwe Reedersvereeniging te komen reeds in een ver gevorderd stadium. Het ligt in de bedoeling, dat alle feeders, ook zij die voor hun reederij nog lid zijn der Scheepvaart- vereeniging Zuid, tot deze organisatie toetre den, doch tevens zal deze nieuwe organisatie van reeders nauwe samenwerking zoeken met de Scheepvaartvereeniging Zuid. Kon. Instituut van Ingenieurs. Bij de herdenking van het 75-jarige bestaan van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs op 8 dezer zal de Koningin zich doen vertegenwoor digen door Haar Kamerheer in buitengewonen dienst en intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, den civiel-ingenieur jhr. C. C. Th. Six. V lees chkeuri n gs we t. De minister van arbeid brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden. Gedurende de laatste maanden komen bij het departement vele verzoeken in van gemeente besturen, die de vrijstelling vragen, bedoeld in art. 6a, of die, bedoeld in-art. 46 der Vleesch- keuringswet (St. bl. 1919. no. 524) gewijzigd bij de wet van 18 Mei 1922 (St. bl. no. 305). Daar vele gemeenten beide vrijstellingen aan vragen, wordt ter vermijding van onnoodige correspondentie hierbij meegedeeld, dat deze vrijstellingen niet te gelijk aan één gemeente worden verleend. De gemeenten moeten tusschen beide vrijstel lingen kiezen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Pt LEVER'S ZEEP VUAARDIMQEM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1