DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Vrijdag 8 September 1922. No. 13434. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Binnenland. Stads» en Gewestelijk Nieuws. s NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K O EjM A R K T 4. I— - ptaltu TrdV 2 'itf W£ï Abonnementen per 3 maanden ƒ2. per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. De reis van de Koningin eft den Prins Gisterochtend heeft H.M. een ontvangst go- houden op de Zeeland er kwamen ongeveer 150 leden van de Nederlandsehe kolonie en verder vele Nederlanders die toevallig te Kopenhagen vertoefden. Op de Noorsche schepen paradeer den de matrozen de Zeeland had vlag en win- pel in top. Kanonschoten bulderden, toen de Koningin den wal verliet. Daarna kwamen de gasten, met wie de Koningin zich minzaam onderhield. Hierop had de tocht plaats naar Magleby en Dragoer op Amager, in automobielen. Het Deènsche koningspaar en Kroonprins maakten de tocht mee. Bij het Amager-museum was een groot aantal vrouwen en meisjes verzameld in stemmige en klegrige ouderwetsche costuums, veel rood en zwart geb.oemd zij droegen groote, vergulden sieraden en typisch puntige kapjes. De Koningin vertoefde daar een half uur en bezichtigde alles met belangstelling. Daarna werd de tocht voortgezet naar Dragoer bij Oeresund. Tienduizenden menschen waren daar gekomen om het watersteekspel te zien. Eerst was er een ringrijderij gehouden tusschen Amager-boertjes te paard. De Koningin werd bij aankomst uitbundig toegejuicht. Het gezelschap ging hierna naar de stad terug langs de groene eerepoorten door een echt Hol- landsch landschap met groentetuinen. De Dra- goerganzen liepen over den weg. Vervolgens heeft de Koningin de Nederland sehe tentoonstelling bezocht.Mevrouw Jespersen bood H.M. bloemen aan. De Koningin bezocht achtereenvolgens de mooie schilderijententoon stelling, de zeer belangrijke koloniale afdeeling, de bloemenafdeeling en verder de afdeelingen gehruikskunst en industrie. Eerst om zes uur verliet H.M. het tentoonstellingsterrein. Heden gaat de Koningin naar Stockholm. Spoorwegpersoneel. De Ne'derl. R.K. Bond van spoor- en tramweg personeel „St.. Raphael" houdt Zondag teütrecht een actievergadering. De zevende Nederlandsehe Jaarbeurs. Gister zijn op de Jaarbeurs 2473 dagkaarten verkocht tegen 1760 op den vierden dag van de voorjaarsbeurs. Bij den raad van beheer is een, voorloopig door 50 deelnemers onderteekend, verzoek ingekomen om den duur van deze beurs tot Woensdag 13 dezer te verlengen. De raad van beheer zal hier omtrent vandaag een beslissing nemen, na over leg met de deelnemers te hebben gepleegd. Spoorwegniatereel. Amerikaansche firma's hebben aan de Indi sche regeering voorgesteld spoorwegmaterieel te leveren tegen betaling met door de Indische regeering af te geven obligaties. De Indische re geering is in dit voorstel getreden doch wegens de uiterste beperking van de kapitaalsuitgaven kunnen aanbiedingen alleen in aanmerking ko men, indien het minimumbedrag der bestellingen laag is. De Nederlanders in Smyrna. Als antwoord op een door onze Regeering ge daan verzoek, heeft de Britsche regeering stap pen gedaan tot bescherming van de Nëderland- ders die in Smyrna vertoeven. Ondersckcding. De kolonel II. P. J. M. Bakker, commandant van de voormalige VIIe infanterie brigade te Amsterdam, voorzitter van den koninklijken officieren-schermbond, is door de I* ransche re geering benoemd tot officier in de orde van Legi oen van Eer. Koningin-Moeder in Beieren. De Koningin-Moeder is gistermorgen uit Mün- chen voor een kort oponthoud naar Bad- Tölz in Ober-Beieren vertrokken. Ons Belang. In een gisteravond te Utrecht gehouden ver gadering van de afdeelingen Utrecht, Amers foort, Soesterberg, Naardcn, Ede en Harderwijk, van de vereeniging van onderofficierenOnsBelang is een motie aangenomen, waarin er bij de re geering en inzonderheid bij den minister van oorlog op wordt aangedrongen, belangrijke za ken als de afvloeiingsmaatregelen, dus ook de rangschikkingsregeling, en het reglement van krijgstucht, alvorens ze in te voeren, aan de goedkeuring van de Volksvertegenwoordiging te onderwerpen. De reizen van den I*ranschen gezant. De Fransche gezant in Den llaag, de heer Charles Benoist, zal van 2 tot 7 October een be zoek brengen aan Overijssel en Drenthe. Achter eenvolgens worden bezocht Zwolle Kampen, Meppel, Assen, Almelo, Enschede, Hengelo cn Deventer. Hij zal verschillende mdustneele on dernemingen bezichtigen. Luxe. De „Tijd" schrijft Ons land bezit de zeldzame vreugde zich in het bezit van twee sociaal-democratische hoofdorganen „Het Volk" en „Voorwaarts" te mogen verheugen. Zij bieden met virtuositeit tegen elkander op, wanneer het er om gaat de gedweeë volgelingen der roode gedachte te ver bitteren tegen "wat zij de burgerlijke maatschap pij noemen, ter onderscheiding van de tot nutoe nergens gelukte sociaal-democratische dito's. Generaal J. B. van Heutsz, oud-gouverneur- generaal van Indië, een man, die zijn vaderland op moeilijke posten belangrijke diensten heelt bewezen, gaat in Zwitserland wonen om redenen van gezondheid. „Voorwaarts" zet er schamper bij „Een luxe, die gouverneurs-generaal-in-ruste zich ver oorloven kunnen." De sociaal-democratische Nederlanders zijn daarmede wederom met het noodige venijn ingeënt In „Het Volk" van dienzelfden avond her vat A.B. Kleerekoper zijn krabbels, en deelt mede, dat hij drie weken bergen heeft beklom men. Een luxe, welke de roode arbeiders-leiders, dié over de ruggen der arbeiders heen kapitalis ten der burger-maatschappij geworden zijn, zich veroorloven kunnen. Er is hier weer, zegt het „D. v. N.-Br." te recht, die zeldzame brutale tactiek der socialisti sche leiders, wien vacantie en ontspanning een mensch heeft dat op z'n tijd noodig van harte gegund is. Maar diezelfde leiders moeten nu toch eindelijk eens ophouden met in anderen te laken en in de burgermaatschappij bcschampe- ren, wat zij voor zich zelf in toepassing brengen. Er zijn maar weinig roode leiders van eenige beteekenis, die zich niet in meer dan gewonen welstand mogen verheugen en die hun vacanties en tal van aangenaamheden des levens van de verdorven burgermaatschappij niet beter genie ten, dan tal van leden van het burgerdom. Van hun gelijkheids-théörie is in de practijk niet veel overgebleven. De arbeiders zullen schampere zinnetjes als boven aangehaald onderhand wel naar de juiste waarde weten te begrijpen. Mcdedeelingen als van A.B. Kleerekoper in zijn oproerigen hoek moeten menigen arbeider de oogen doen open gaan. Het ergste is nog wel de brutaliteit, waar mee zij door hun leiders worden gehoond en op tendentieuze berichten getrakteerd. y Het Bureau voor Beroepskeuze. Van de zijde van het B. v. B. schrijft men ons Het kiezen van een beroep uit de vele, die bestaan, is een hoogst ernstig en tevens een zeer moeilijk werk. Ernstig, omdat de verant woordelijkheid bij het doen van een keuze zoo groot is, daar in den regel daarmee tegelijk be slist wordt over de richting van een heel men- schenleven moeilijk, omdat het aantal beroepen in den loop der tijden zich ontzaglijk heeft ver menigvuldigd, zoodat men die niet meer overzien kan en men dus in den regel niet kan bepalen, voor dat vak ben ik of is mijn kind, bijzonder geschikt. Langzamerhand is men gaan inzien, dat de maatschappij eischen aan het individu stelt, ten opzichte van zijn werkkring, die men niet licht moet tellen. De tijd is voorbij, dat de zoon timmerman wordt, omdat zijn vader dat is, of dat een jongen in de zaak wordt opgeleid, opdat er later de familie-traditie getrouw een opvolger aanwezig zal zijn, orii de zaak op denzelfden voet voort te zetten." Aan elk beroep worden bizondere eischen gesteld, die men slechts ten koste van het levensgeluk van den mensch, kan negeeren. Het is daarom verklaarbaar, dat met het jn- zicht in deze materie tegelijkertijd een beweging ontstond, om hen, die voor de belangrijke keuze staan welken weg moet ik uit, van voorlichting te dienen. Ongetwijfeld heeft hier de gemeenschap een belangrijke taak te vervullen, in aansluiting bij het onderwijs. Enkele gemeenten in ons land hebben dat begrepen, n.l. Amsterdam en Den Haag. Maar de vervulling van die taak kost geld, veel geld zelfs, omdat men daarvoor moet be schikken over menschen, die ten volle voor hun werk berekend zijn, zich daaraan geheel kunnen wijden en niet maar steeds voortgejakkerd mogen worden, om zooveel mogelijk adviezen te geven, daar ieder geval, serieus opgevat, een studie op zichzelf is. Alle Nederlanders zijn echter niet in Amstei- dam of Den Haag gevestigd en voor de niet- Amsterdammers of niet-Hagenaars is de keuze van een beroep even gewichtig als voor hen, die wonen in een stad, waar wel een B. v. B. van ge meentewege is gesticht. Daarom hebben hier en daar personen, die de noodzakelijkheid van voor lichting beseften, de handen ineen geslagen en een vereeniging gesticht, om dat te geven, wat de overheid niet geeft of kan geven. Dat. dit door de autoriteiten gewaardeerd wordt, blijkt uit het feit. dat dergelijke vereenigingen in den regel door de gemeente, waar ze gevestigd zijn, ge subsidieerd worden, b.v. te Rotterdam. Ook hier is in 1916 een vereeniging „Beroeps keuze" gesticht, die echter, mede door de oorlogs omstandigheden, niets kon uitrichten. Eerst in het begin van dezen zomer openbaarde zich weer nieuw leven en thans is men zoover, dat, zooals reeds is gemeld, morgen het B. v. B. zijn eerste zitting zal houden. Het is wellicht nuttig, om in het kort mee te deelen, hoe deze nieuwe instelling zal werken. Uit de leden zijn een 10-tal personen gekozen, wier namen reeds gepubliceerd zijn, die volgens rooster, twee aan twee, zitting zullen houden in het gymnastieklokaal van school C. eiken Zater dag van 2 tot 4 uur n.m. Degene, die zich om advies tot, het B. v. B. wendt, zal goed doen, de zittinghoudende leden 7,oo volledig en nauwkeurig mogelijk in te lich ten. Men bedenke, dat het advies aan betrouw baarheid wint, indien over meer gegevens be treffende de(n) betrokkene wordt beschikt. Heeft de oandidaat nog slechts kort de school verlaten, dan wordt bij den onderwijzer, van wien hij of zij het laatst onderwijs genoot, geïnformeerd, niet in de allereerste plaats, of degene, die zich heeft aangemeld, een brave schbiier is geweest, of liooge cijfers op zijn rapporten had, maar veel meer belang wordt gehecht aan de karakter eigenschappen, die zich geopenbaard hebben, wat natuurlijk van het grootste gewicht is voor een juisten kijk op de(n) persoon in kwestie. Blijkt b.v. een jongen buitengewoon driftig te zijn, dan zal het B. v. B. daarmee rekening dienen te houden, als hij zijn keus heeft laten vallen op een beroep, waarbij een jobsgeduld vereischt wordt. Zoo noodig zal ook een arts geraadpleegd worden over de physieke gesteldheid van hem of haar, die zich tot het B. v. B. wendt. Een meisje met zwakke constitutie zal b.v. niet aan geraden kunnen worden, voor onderwijzeres te hgaan studeeren, of een jongen, die niet scherp van gehoor is, zich te bekwamen voor het machi nistendiploma. Zijn alle gegevens, die door de(n) betrokkene, eventueel door zijn ouders of voogden, zijn ver strekt, van den onderwijzer en zoo noodig van den arts verzameld, dan bespreekt het Dag. Best. van de Vereeniging die mededeelingen en stelt een advies op, dat ter kennis van de(n) betrokkene wordt gebracht. Acht men het be roep, waarvoor voorkeur bestond, ongeschikt voor de(n) betrokkene, dan volgt een uitnoodi- ging zich opnieuw tot het B. v. B. te wenden om nader overleg te plegen. De leden van het B. v. B. hebben, door hun functie te aanvaarden, een buitengewoon moei lijke en verantwoordelijke taak op zich genomen. Omtrent alle beroepen zullen de meest volledige en volkomen betrouwbare gegevens verzameld moeten worden, waarbij men zeker dikwijls een beroep zal moeten doen op de welwillendheid van hen, die met een bepaald vak speciaal op de hoogte zijn. Vakorganisaties, zoowel van werk gevers als werknemers, zullen vermoedelijk in de eerste plaats in den arm genomen moeten wor den om tot het doel te geraken, terwijl ook de voorlichting van particulieren een belangrijke rol zal spelen bij het verzamelen van de bijzondere eischen aan een bepaald vak gesteld. Dat het B.v.B. ook een niet geringe verant woordelijkheid op zich laad, zal duidelijk zijn. Mislukt een jongen of meisje in het vak, dat, mede op advies van het bureau is gekozen, dan zal het slachtoffer licht geneigd zijn, de schuld daarvan op het B. v.B. te werpen. Men zij echter ook in dit opzicht billijk. In de eerste plaats hangt het slagen of niet slagen in deze maatschap pij in de eerste plaats af van de energie, het initia tief cn volhardingsvermogen van het individu zelf. En in de 2de plaats vergissen is mensche- lijk, dus ook het werk van het B.v.B. dat door menschen wordt gedaan, zal niet altijd „fehler- los" zijn. Men kan er echter van overtuigd zijn, dat de leden van het B. v. B. een hooge opvatting hebben van hun taak en terdege hun verant woordelijkheid beseffen. Het B. v. B. wil meer doen, dan alleen ad- viseeren, een zeker beroep wel of niet te kiezen. Art. 11 van zijn reglement luidt Het B. v. B. verzamelt voortdurend gegevens: le. omtrent de gelegenheid tot opleiding van verschillende beroepen 2e. omtrent de lichamelijke en geestelijke eigenschappen, die voor de verschillende be roepen in het bijzonder vereischt worden 3e. omtrent de behoefte aan werkkrachten in de verschillende bedrijven en instellingen ter I plaatse en in de naaste omgeving zoo mogelijk i in overleg met de Arbeidsbeurs 4e. omtrent den geldenden loonstandaard 5e. door informatie bij opleidingsinrichtingen, werkgevers en werknemers omtrent de wijze, waarop degenen die bij het Bureau zijn ingeschre ven, in hun opleiding of beroep voldoen, en daarin bevrediging vinden. Door het genoemde onder 3, 4 en 5 wordthet arbeidsveld dus aanmerkelijk-uitgebreid De bedoeling is niet een soort particuliere arbeidsbeurs in het leven te roepen, tot welke conclusie men bij oppervlakkige lezing van het derde lid van art. 11 zou kunnen komen, maar uitsluitend, om t kunn n uitmak n, of er in een b paald vak veel kans is om geplaatst te worden, of dat daarin werkeloosheid heerscht. Het bezwaar, dat men niet alles vooruit kan voorspellen, blijft ook voor het B. v. B. bestaan, al beschikt ze over een volledig dossier gegevens. Wie heeft b.v. in 1918, 1919 voorzien, dat 1922 het malaisejaar zou worden De loonstandaard, waarmee bedoeld wordt de grootte van het gemiddelde weekloon, zoowel als van salaris, tractement of jaarwedde, is natuur lijk een factor van gewicht bij het kiezen van een beroep, zoodat ook daaraan door het bureau aandacht wordt besteed. Als iemand van het B. v. B. gebruik heeft gemaakt, is hel, de bedoeling zoo iemand niet los te laten, maar hem of haar in de gekozen loopbaan te volgen. Behalve voorlichting en hulp te verschaffen hij de keuze van en de opleiding tot een beroep, noemt art. 2 van de Statuten ook als doel der Vereeniging Beroepskeuze het verleenen van steun, wat in het volgende artikel nader wordt omschreven dooi-het verleenen van voor schotten aan hen die naar het oordcel van het bestuur daarvoor in aanmerking komen, in verband met hun vakopleiding. Voorloopig blijft het nog tot de vrome wen- schen ^an de vereeniging behooren haar werk zaamheden zoover uit te kunnen strekken. De noodige fondsen daarvoor zijn niet aanwezig, maar misschien dat later in die richting iets ge daan kan worden, als het B. v. B. zich hier ter plaatse ingeburgerd heeft. Uit het bovenstaande zou men den indruk kunnen krijgen dat uitsluitend jongelui, die nog slechts kort de school hebben verlaten, zich tot hel B. v. B. kunnen wenden om advies. Dit is niet juist. In overeenstemming met het Rotter- damsche en in tegenstelling met het Haagsche Bureau worden ook aan Volwassenen inlichtin gen verstrekt. Aet. 10 van hel reglement *B. v. B. zegt Een advies inzake beroepskeuze wordt kos teloos verstrekt aan te Schiedam woonachtige personen van beiderlei kunne, van alle gezindten, op iederen leeftijd, terwijl ook inwoners van Vlaardingen, Vlaardinger Ambacht, Maassluis, Maasland, Ovcrsehic en Kethel, gebruik kunnen maken van het B. v. B. zoolang in die plaatsen nog geen dergelijk instituut bestaat. Zal van het B. v. B. een druk gebruik worden gemaakt Wie zal het zeggen De practijk zal het moeten uitwijzen. De burgerij zal eerst dit nieuwe instituut haar vertrouwen moeten schen ken, voor het aan de bedoeling kan beantwoor den. Er zijn thans menschen, vogels van diverse pluimage, die aan dit werk hun krachten willen wijden. De daad is nu aan hen, die voor de ern stige keuze van een beroep, voor zichzelf of voor hun kinderen staan. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering wijdde de Voorzitter, de heer Van Linden van den Heuvell, een woord ten afscheid aan den heer J. J. van Heyst, voor wien het onmogelijk was om in deze vergadering aanwezig te zijn. Als secretaris der Voorbereidende Commissie en als secretaris der Kamer had hij zich met onverdro ten ijver aan zijn taak gewijd en daardoor bereikt dat de administratie beantwoordde aan alle te stellen eischen en bovendien, dat de Kamer zich in de sympathie vah het publiek mocht ver heugen. Hij sprak d'en wensch uit, dat het den heer van Heyst in zijn verder leven zeer voor spoedig mocht gaan. Bij de Kamer zou hij in de meest aangename herinnering voortleven. Hierna heette de voorzitter namens de geheele vergadering welkom den nieuw benoemden se- cretaris, den heer Mr. Jac. Houtman met de vol gende woorden „Dat u uit een zoo groot aantal sollicitanten benoemd zijt, hebt u behalve aan uw met succes volbrachte studie, ook te danken aan het feit, dat u Schiedammer zijt en daarbo ven de zoon van den heer J. H. Houtman, die gedurende 26 jaren een zeer verdienstelijk lid en plaatsvervangend voorzitter was der Schiedam- sehe Kamer van Koophandel.Dit vergemakkelijkt uw taak niet, want men verwacht van u, die ge heel opgegroeid zijt in de sfeer der Kamer van Koophandel denzelfden ijver als uwvadet steeds aan den dag legde. Doch ik weet, dat u met deze verplichtingen voor oogen er niet tegen opziet, om met opgewektheid het secretariaat te aan vaarden, wat van het grootste belang is, daar in de organisatie der Kamer de Secretaris de man is aan wien de dagelijkschegaug v. zaken is toevertrouwd, van Wiens ijver en initiatief dus

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1