DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 11 FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 9 September 1922. No. 13435. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. FRANKRIJK EN DE VOLKENBOND. Binnenland. Hl III II '"'1 ll NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten, worden berekend. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Londen verluidt Hoewel men op gronden van menschlievend- lieid algemeen een wapenstilstand in Klein- Azië tot stand gebracht zou wenschen te zien, koesteren de bladen niet veel hoop, dat de stappen, gisteren door de hooge commissarissen te Konstantinopel genomen, daartoe zullen leiden. Het voorstel, dat aan den Kemalistischen vertegenwoordiger te Konstantinopel is over handigd vloeide voort uit het verzoek daartoe door de Grieksche regeering aan de commissaris- 'sen gedaan. Daar reeds tot de ontruiming van Klein-Azië door de Grieken is besloten, is er geen reden voor het voortzetten van het bloed vergieten. De „Daily News" schrijft echter dat de Tur ken met Klein-Azië Thracië reeds opeischen. Het blad wijst op het gevaar, dat de Balkamfta- ten aldus in de vijandelijkheden zullen worden gesleept. De „Daily Telegraph" zegt in een hoofd artikel over de Levant, dat het herstel van het Turksch gezag in Thracië gelijk zóu staan met een heropleving van het Balkanvraagstuk. Nie mand gelooft, dat de kleine entente den terug keer van de Turken in Europa zou dulden. De vrijheid van de Dardanellen en de vernietiging van de macht van de halve maan zijn de kostbaafste vruchten van den oorlog. Volgens'blijkbaar betrouwbare inlichtingen heeft de gevangenneming van Tricoupis, Diganis en hun stavenplaats gehad zonder dat deTurken slaags ge raakt waren met de hoofdmacht van het Griek sche legercorps, waarbij het hoofdkwartier zich bevond. Dit legercorps trok zich terug in de richting van Oesjak en Alasher. Het derde leger corps, dat het minst door den Turkschen druk geleden heeft, trok zich terug'naar Broessa. Belga verneemt verder Uit Angora wordt gemeld Het Grieksche Noorderleger, dat het Zuiderlcger wilde te hulp komen, ontmoette de Turken in de omstreken van Koerdoed. De drie Grieksche divisies, waar uit het leger bestond, zijn geheel vernietigd. De generaal is gewond en gevangen genomen. De overblijfselen van het leger zijn ook gevangen genomen. De bladen melden, dat het derde Grieksche legercorps zich in normale omstandigheden te Broessa bevindt en dat het bericht van het be zetten van deze stad door de Turken onjuist is. BELGIË EN DUJTSCHLAND. Zwitsersche bladen melden, dat in Parijsche politieke kringen verluidt, dat de Duitsche re geering door tusscherikomst van een groote Duitsche particuliere bank te Amsterdam Ne- derlandsche banken heeft gepolst en dat deze zich niet ongeneigd hebben verklaard om een deel der schatkistbiljetten te garandeeren, voor het geval Engelsche banken zich eveneens bereid verklaren om harerzijds een derde der schat kistbiljetten te garandeeren. Intusschen luiden de berichten uit Berlijn uiet erg gunstig. De Belgen toonen zich met de Duitsche voorstellen niet best tevreden toch worden de besprekingen nog voortgezet. Volgens den correspondent van de „DSily Telegraph" te Genéve zou Frankrijk aansturen op aanwijzing van den Volkenbond als eenig in- 15 En tot zichzelven sprekende, beschreef hij hoe zij gekleed was hij kuste hare bloemen en glim lachte. Toen een uiterste krachtsinspanning doende om zich overeind te richten riep hij als om haar te verwelkomen, „Marina en viel uit geput achterover. Van achter de herberg klonk een stem in ant- soord Antonio, mijn broeder Ik ben hier! Ik kom bij u En op ditzelfde oogenblik gaf de arme jongen den geest met een lachje op de lippen. „Zijne zuster," zeide de Belloc op schorren toon, terwijl hij het pistool opraapte, opdat zij het niet zien zoude. Zij bevond zich reeds op het terras der herberg en wendde zich lachen de naar Danella en Tomaso, die haar volgden. „Hij is hier Gij hebt zijn stem gehoord riep zij vroolijk, hem naar alle kanten zoekende. Van de plaats, waar zij stond, kon Marina beneden op het sti'and het lichaam van Antonio niet zien, dat achter 'n stuk rots verborgen lag. Maar,zij bemerkte het hoofd van den Ameri kaan, die juist, bijna zonder te weten, wat hij deed, het gezicht van den doode met een zak boek had bedekt, en wuifde hem met de hand ternationaal lichaam, dat gemachtigd is wereld kwesties te regelen. Het heet zelfs, dat Frankrijk gaarne zou zien dat de Volkenbond de functies van de commissie van herstel overnam, uit over weging, dat de Volkenbond promptere betalin gen van Duitschland zou loskrijgen. ENGELAND. H. N. verneemt uit Londen Gisteren heeft Lady Astor haar wetsontwerp voor regeling van den verkoop van sterke dranken ingediend. Haar ontwerp wordt mede-onderteekend door het andere vrouwelijke parlementslid, Mrs. Wintring- ham en door Thomas. Het ontwerp laat de verschillende districten vrij te doen stemmen over drie vragen verbod van verkoop, behoud van den bestaanden toe stand, overheidsmonopolie en controle. Daar het voorstel de regeering om allerlei redenen niet aangenaam is, vermoedt men, xlat het, evenals de meeste andere initiatief-voor stellen, niet verder zal komen dan de eerste lezing. IERLAND. De vrijstaatsche troepen zijn uitvoerige krijgs verrichtingen begonnen in de bergachtige stre ken van Tipperary, om de zwervende benden opstandelingen bijeen te drijven. Onder de rebellen te Tralee is 'een muiterij uit gebroken, die op een hevig gevecht is uitgeloopen TSJECHO-SLOWAKIJE. De industrieele crisis in Tsjecho-Slowakijè' neemt toe. Twee derde van alle arbeiders in de schoenfabrieken is volslagen werkloos. Alle looncontracten in de textielindustrie van West Bohemen zijn opgezegd. In Noord Bohemen zijn er 60,000 arbeiders daar door getroffen. De werk loosheid in de Moravische industrie omvat 61 bedrijven met 38,000 arbeiders; De glas- en de lederindustrie in Noord Bohemen zijn volko men stop gezét. De ministerraad zal, naar aanleiding van den economischen noodtoestand, een proclamatie tot "de bevolking richten. DE HEILIGE PLAATSEN. Uit Rome verluidtHet plan van Lord Bal four in zake de benoeming van een commissie voor de bescherming der heilige plaatsen in Palestina is, naar. de „Osservatore Romano" liet officieel orgaan van het Vaticaan, mede deelt, onaannemelijk voor de Heilige Stoel. Het blad gelooft, dat, daar de Christelijke sub-commissie bestaat uit 4 katholieken en 6 niet-katholieken dezelaatsten steeds de voorstel len der katholieken zullen verwerpen. Voorts be schouwd het blad het als een ongewenschten toestand, dat de definitieve beslissing, in geval de sub-commissie geen unanieme beslissing kan nemen, toekomt aan den voorzitter van de al- gemeene commissie, die Protestant is. Ten slotte spreekt het blad de hoop uit, dat de katholieke naties, die zitting hebben in den raad van den Volkenbond, voor de rechten van de katholieke kerk in het Heilige Land zullen opkomen. GRIEKENLAND. De Grieksche ministercrisis is opgelost. Gallo- hiropoules heeft het ambt van minister-presi dent aanvaard met als medewerkers Boussios en Triandafilakes. ALLERLEI. Uit tal van steden worden betoogingen tegen de duurte gemeld, die behalve te Mülheim ook te" een groet toe. „Hij is daar beneden, niet waar zeide zij. Met vier treden tegelijk snelde zij de trap af en een poos later kwam zij op het strand, waar liet schouwspel haar wachte hetwelk dehartstoch- ten der menschen haar bereid hadden. Op dit oogenblik bood haar geheele persoon de liefelijkste verschijning aan, die men zich kan voorstellen. De heldere kleuren harer kleeding, zij droeg het volkscostuum van haar land verleenden een bekoorlijkheid te meer aan hare schoonheid en bevalligheid. Haar gelaat vertoonde een uit drukking van onbeschrijflijke vreugde en hare oogen schitterden van liefde en hoop. Zij bespreurde niets van hetgeen daar vóór haar was, want zij riep, opnieuw lachende „Uw brief heeft ons doen schrikken.Maar ik heb zijn stem reeds gehoord. Waar is hij, mijn broeder Niemand der aanwezigen durfde haar ant woord geven. De kapitein hield de oogen op de zee gericht, terwijk hij werktuigelijk het pistool in de hand klemde, hetgeen hij had opgeraapt. De Amerikaan had eindelijk moed gevonden, zich tot haar te wenden. Op dit oogenblik bemerkte zij voor de eerste maal het beweginglooze lichaam op het strand. Nauwelijks had zij er een blik op geworpen, of een siddering beving haar. Haar adem stokte. Zij meende de Fransche uniform te herkennen. Ruhla in Thuringen tol botsingen met de politie hebben geleid. Ëergister is op het Fransche departement voor de bevrijde gebieden de eerste chèque van de Duitsche regeering ter verrekening van een bestelling krachtens de overeenkomst van Wies- baden, ontvangen. De chèque zal worden gezon den aan den Franschman die de materialen voor het herstel van de door hém geleden schade heeft besteld. Hij zendt ze dan aan zijn leverancier, die zijderzijds het bedrag kan incasseeren bij de Duitsche banken, voor dat doel aangewezen. Er gaat een gerucht, dat Sir. John Brad bury, die reeds herhaaldelijk, den wensch had te kennen gegeven, als lid van de commissie van herstel af te treden, thans opnieuw bij Lloyd George op ontslag als zoodanig heeft aangedron gen. Hij zou er op hebben gewezen, dat zijn taak thans vrijwel is afgeloopen. Volgens een bericht uit Parijs heeft het onderzoek omtrent het incident te Oberkassei bij Dusseldorl' uitgewezen dat de beschonken Belgische onderofficier den Belgischen soldaat heeft dood geschoten en daarna zelfmoord heeft gepleegd. De Belgische regeering ontwerpt een verkla ring waarin ook aan de Duitsche regeering zekere voldoening zal worden verschaft. In het begin van October begint voor het staatsgerechtshof te Leipzig het proces Legen de medeplichtigen aan den moord op Ralhenau. Brijwei alle Berlijnsche bioscopen zullen op 22 September hun deuren sluiten, liet per soneel dezer ondernemingen wordt tegen dien datum ontslagen. Dit besluit van de organisatie der bioscoop-eigenaars is genomen nadat het gemeentebestuur geweigerd had', de belasting op de openbare vermakelijkheden, die tot 55 pet. is gestegen, te verminderen. In het geheel zijn er 320 bioscoopen met 120.000 zitplaatsen bij betrokken. De president van de republiek Peru heelt verklaard, dat de Peruaansche delegatie niet weder te Genève zal komen om aan den arbeid van den Volkenbondsvergadering deel te nemen. Perzië stelt officieel zijn candidatuur voor een plaats in den raad van den Volkenbond, teneinde de vertegenwoordiging van den Islam te ver zekeren. Uit Parijs Een individu die langs het Elysée kwam, schoot zonder iemand te raken een revolver af. Hij werd onmiddellijk gegrepen. Zijn schot was waarschijn lijk op Millerand bedoeld, die echter niet aanwe zig was. De aanrander is zekere Salem. Te Warschau staakt het personeel van post en telegraaf. Men vreest de uitbreiding van het conflict over het geheele land. «De Matin" verneemt dat de Britsche ad miraliteit aan Duitschland een drijvend dok voor 40.000 heeft afgestaan, dat zij niet voor 10.000 aan de Clyde-werven had willen ver- koopen. De reis van de Koningin en den Prins. Het Svenskagentur te Stockholm meldt om trent het program van het bezoek van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik aan Stockholm De Koningin en de Prins worden hedenmiddag 4 uur te Stockholm verwacht. De Koning en de Koningin van Zweden zullen hun gasten aan het Centraal-station verwelko men, waarbij ook de andere leden der Kon. fa milie, die op het oogenblik te Stockholm vertoe ven, aanwezig zullen zijn. Voorts zullen zich aan het station bevinden de minister-president, de „Wie. Wie is dat spreekt gij niet. Niet in staat deze onzekerheid langer te ver dragen, trad zij haastig nader. „Laat mij zien O Waar zijt gij bang voor sprak zij tot Barnes, die haar trachtte tegen te houden. Zij drong hem terug, nam den zakdoek weg en aanschouwde het gelaat van haar gestorven broeder. Barnes had gehoopt, dat zij haar bewustzijn verliezen zoude, maar zij begreep niet dadelijk, wat zij zag. „Hij heeft mij geroepen 1" zeide zij. „Ik heb het gehoord Marina Het was zijn welkomst groet Het is niet mogelijk „Zij knielde neder zij fluisterde zijn naam, kuste hem op het gezicht, schudde hem zachtjes heen en weder en liefkoosde hem, als konde zij hem daarmede in het leven terugroepen. En ziende, dat hij niet antwoordde, legde zij de hand op zijn hart, om zich te verzekeren, dat het had opgehouden te knoppen. Toen liet zij een lang gerekten klaagtoon hooren. Zij kon niet meer twijfelen. „En het is daarom, dat gij mij hier hebt laten komen sprak zij langzaam, huiverende, ter wijl zij zich het gelaat met de handen bedekte. Doch eensklaps maakte eene andere gedach te zich van haar meester. Zij was dezelfde vrouw niet meer. Hare oogen schoten stralen, zij verhief zich in hare volle lengte en riep uit „Zegt mij, wie heeft hem gedood I" minister voor de verdediging, de chef van hel militaire huis des Konings, de gouverneur van Stockholm de stedelijke commandant, de chef van het marinestation te Stockholm, de voorzit ter van den gemeenteraad en tal van andere autoriteiten. Bij het station zal een eere-compag- nie opgesteld staan met vaandel en muziekcorps. Van het station zullen de hooge gasten en gastheeren zich in open rijtuigen naar het paleis begeven in het eerste rijtuig zijn Koningin Wilhelmina en Koning Gustaaf gezeten, in het tweede rijtuig Koningin Victoria en Prins Hen drik. De stoet wordt voorafgegaan en begeleid door de Kon. gardehuzaren. In het paleis staan troepen van dc grenadiers opgesteld. Terwijl in de groote zaal den gasten thee ge diend wordt zal een koor van Zweedsche zangers ter eere van de Koningin op het binnenplein van liet paleis eenige liederen ten gehoore brengen. Zaterdag maaltijd bij den koning en dc konin gin. Den volgenden dag, Zondag, zullen de hertog en de hertogin van Vastergötland in hun paleis een noenmaaltijd aanbieden, waarna er een boot tochtje over het Malarmeer naar het kasteel Drothnjngholïii op het program staat. De avond zal worden doorgebracht bij den kroonprins. De Maandag zal besteed worden aan museum- bezoek en een lunch bij prins Eugenius. 's Avonds gala-maaltijd. Het vertrek uit Stockholm is bepaald op Dins dag half elf. Aan de personen van II. M. de Koningin en van Z.K.H. den Prins worden de volgende hof- dignitarissen toegevoegdgravin Taube, de grootmeesteres van het hof der koningin luite nant-generaal Malm baron Backhaus Ericson, opper-adjudant des koningsde hertog van Otranto, kamerheer van koningin Victoria graaf Douglas, adjudant des konings. c Koningin Wilhelmina en de Prins reisden gistermiddag per" stoomschip van Kopenha gen naar Zweden af. Bij het afscheid was het Deensche koningspaar en de geheele Deensche koninklijke familie aanwezig, verder de ministers de Nederlandsche en Zweedsche gezanten en verdere hooge autoriteiten. Het afscheid verliep zeer hartelijk. Gister om één uur kwam het schip uit Kopenhagen met de Koningin en Prins Hendrik aan boord in de rijk met vlaggen getooide haven van Malmoe aan. Een officieele ontvangst had hier niet plaats, zoodat de vorstelijke personen den trein niet verlieten en de reis naar Stockholm voortzet ten, waar ze heden zullen aankomen. Minister van Dijk. De minister van oorlog, minister van marine, a. i., de heer Van Dijk, heeft gister zijn werkzaam heden aan de departementen van oorlog en van marine hervat. Kon. instituut van ingenieurs. In het gebouw van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Gravenhage heeft gister de buitengewone vergadering plaats gehad van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, ter herdenking van het 75-jarig bestaan van het Instituut. Militaire pensioenwetten. Het bestuur van den Algemeenen Militai ren Pensioenbond zal tijdens de te Rotterdam te houden Marinedagcn onder de burgerij te Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam een ma- En op eenige schreden van haar den-Fransch- man bemerkende, die het gebroken pistool nog in de hand hield, sprak zij „Ah Gij zijt het 1" Zij snelde* op hem toe, hem met haar blik als doorborende. „Neen 1" antwoordde de Belloc eenvoudig. „Wie is het dan Gij durft mij den moordenaar van mijn broeder niet noemen zegt mij, wie heeft hem gedood De Belloc wees naar de zee. Een officier van dat schip hetwelk zich op het oogenblik van Corsika verwijdert." Barnes zag thans, dat de kanonneerboot de mannen uit de sloep aan boord had genomen en met volle kracht de baai uitstoomde. Marina hield de oogen op het oorlogsvaar tuig gevestigd, alsof zij het door de kracht van haar wil tot zich had willen trekken. „Het draagt de Engelsche vlag!" zeide zij. „Ik zal hem vinden en mij wreken. Ik ben een Corsikaansche 1" En zij ging voort met eenige onverstaanbare woorden te mompelen. Musso Danella en de oude Tomaso, die gedu rende dien tijd, alles had nauwelijks een mi nuut geduurd, achter haar gestaan hadden, zagen haar aan met treurigen blik. Toch lag er iets als een glimlach op het gelaat van Danella, toen hij haar zoo schoon zag schooner dan ooit, in dat oogenblik van hevigen hartstocht. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1