•Ïerverii-Ditstoomerij De Pfaoenlx< a A. BARIS, Manuf. ïiroersvest 17. Tclcf. 849. SSads- en Gewestelijk Nieuws. ALLEEN F FF? lm Liturgie. INGEZONDEN. nifest verspreiden, waarin steun gevraagd wordt voor den strijd voor een betere regeling van de militaire pensioenwetgeving. Bezoek van Italiaansche oorlogsschepen. De komst van twee Italiaansche oorlogssche pen in de Haven van Amsterdam is één dag uit gesteld. Zij zullen eerst 12 September aankomen. De pantserkruiser Fransesco Feriucio zal komen te liggen aan den steiger van de Holland-Ame- rika-lijn de torpedojager, San Martino aan den steiger van Van Es en van Ommeren. I)c zeven millioen overschreden. Do bevolkingscijfer van Nederland bedroeg, volgens het „Centrum" op 1 Juni 7.002.697 zielen tegen 6.879.129 een jaar te voren, gevende een vermeerdering met 123.568 zielen in eenjaar tijds of 1.80 percent. De bevolking heeft daarme de de 7 millioen overschreden, en is sedert ulto 1911, dus in 101/.i jaar met een millioen zielen toegenomen. Visseherij. Gisteren is verschenen het Stbl. no. 503. Besluit van 21 Augustus tot in trekking van het Binnenvisscherijreglement en tot vaststelling van een visscherijreglement voor de rivieren, een algemeen visscherijregle ment voor de binnenwateren, zeven bijzondere visseherijreglementën en een reglement voor de paaiplaatsen van visch. Nederland en Polen. Naar Belga uit Warschau verneemt, spreekt de Poolsche pers zich uit vóór de Poolsch-Ne- derlandsche onderhandelingen om tot het slui ten van een handelsverdrag te geraken. De Zeeland. Bij het Departement van marine is telegrafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. Zeeland 7 dezer van Kopenhagen is vertrokken. De Scheveningsche haven. De Koopliedenvereeniging „Handelsbelang" te Scheveningén heeft den Minister van Water staat gewezen op den steeds critieker wordenden toestand van de Scheveningsche haven, waar door de meeste schepen die haven voorbij zei len. In het' adres wordt herinnerd aan de ver plichting van de Regeering óm de haven op wettelijk peil te houden. Pensioenrechten. We vernemen aangaande de nieuwe Pen sioenwet, dat bij de 'Vaststelling van den alge- meenen maatregel van bestuur, bepalende de categorieën, die reeds" op 55-jarigen leeftijd recht op pensioen krijgen, een overgangsbepa ling zal worden opgenomen, waarin het- recht voor allen, die het thans bezitten, ook voor de toekomst zal worden gehandhaafd. Het bezoek van dè Koningin aan de elf hoofdsteden. In aansluiting aan het bericht,' dat de Ko ningin in 19251» na de officinale herdenking van haar 25-jarig. regeerjngsjubileum (ie hoofdsteden der elf provinciën van ons land officiéél zal be zoeken,-verneemt het „Vad." dat bij deze be zoeken aan de hoofdsteden .de overige gemeenten der onderscheidene provinciën desverlangd in de gelegenheid zullen worden gesteld Hare Ma jesteit in de hoofdsteden te. complimënteeren. De zevende Nederlandsehé Jaarbeurs. R.ë Jaafhcui 's zal nipt' verlehgd worden. Dc v#Msclït'é: 60 pet. dér 'deelnemers kon niet voor verlenging .gevonden worden. Heden heeft du. »Iwii-ing plaats. '•QsftiPVfc algemeen is men over 't zaken doen nog al tevreden. Wering van besmettelijke ziekten van pluimgedierte. Bij de Tweede Kamer is ingediend een Wets ontwerp, houdende bepalingen tot wering van besmettelijke ziekten van pluimgedierte. Blij kens de memorie van toelichting is, tot wering van besmettelijke ziekten als de hoendercholera waarvan zich den laatsten tijd gevallen hebben voorgedaan een regeling ontworpen op het voetspoor van de artikel 12 t/m 14 van de Vee wet. De met de uitvoering van de wet belaste mi nister zal tot wering van deze sjiekten den in- en doorvoer van bepaald aangewezen soorten van pluimgedierte kunnen verbieden of niet dan voor waardelijk toestaan. In dit laatste geval zal de in- en doorvoer rechtstreeks moeten geschieden langs de door den minister van landbouw, nij verheid en handel aan te wijzen kantoren. In dien voorafgaand onderzoek is geschied, kan ver goeding van kosten worden gegeven. Retlerdain-Ncw-York. Dcv//fel'." verneemt, dat een der grootste kabplniaatschappiji ii. der wereld The Commer- cial .Gal.Ie .Gompa-ny,- haar kabelnel heeft uit gebreid met een directe verbinding met Rotter dam Rijkstel'cgraafkantoor, en zulks in afwach ting van de opening van haar eigen kabelkantoor te Rotterdam, 86 Zuidblaak, dat nu in gereed heid wopclt gebracht. Deze directe verbinding tusschen Rotterdam- Londèn Commercial- New York, welke van heden af in werking treedt, is een evenement van den grootsten invloed voor de Nederland- sche zakenwereld, daar Rotterdam zich nu, tele grafisch gesproken, geplaatst ziet op slechts enkele minuten van New York. Dit beleekenl, dat een telegram aangeboden te Rotterdam „Via Commercial" binnen enkele minuten naar New York overgeseind kan zijn hetzelfde geldt voor telegrammen afgegeven aan de kantoren der .Commercial Gable Com pany en PostalTelegraphleNew-York en andere Amerrkaansc.be steden ITet voorzitterschap van de B. K. Staatspartij. Volgens het Reglement van den Algemee- nen Bond van Rijkskieskr'ingorganisaties (R.K. Staatspartij) treedt de voorzitter telkenmale af in de eerste algemeene vergadering na cene verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Voorzitter wordt uit of buiten het Bestuur, door eiken stemgerechtigden afgevaardigde ter (Bonds-) vergadering gekozen (of herkozen). Naar de „Tijd." verneemt, worden door den aftredenden Voorzitter, mr. A. baron van Wijn bergen, tegen een eventueele hernieuwing van zijn mandaat, bezwaren opgeworpen, welke lieden ter Bestuursvergadering van den alge- meCheri- borid eén punt van bespreking zullen uitmaken. De -jfMab»."- kon -echter geen bevestiging van dit bericht krijgen, is inderdaad 't succes verzekerd en kunnen de Schiedammers een paar heerlijke dagen vol sclioo- ne muziek doorbrengen, welk groot voorrecht ze aan den kranigen durf van O.B.K. en Gusto te danken hebben- Schriftelijke vragen. Van den heer Gerretson aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen 1. Is het juist, dat aan dr. P. Tack, door den gemeenteraad van Enschedé tot leeraar aan het lyceum aldaar benoemd, de Koninklijke goedkeuring is geweigerd, die vreemdelingen behoeven om hier te lande onderwijs te kunnen geven 2. Zoo ja, is de minister bereid mededeeling te doen van de motieven, die hem er toe hebben geleid deze Koninklijke goedkeuring niet te be vorderen Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Muziekconcours. 't Muziekconcours, uitgeschreven door „O.B K." en 'Gusto" is gisteravond 6 uur begonnen, met een muzikalen wandeltocht van heide ge noemde vereenigingen, die reeds dadelijk groote belangstelling trok. O.B.K. maakte de route vanaf 't repetitie lokaal, Café Nationaal, i.d. Boterstraat, langs Emmastraat, Singel, v. Leeuwenhoeckstraat, Edisonplein, Oosterstraat, Singel, Broersvest, Koemarkt Broersveld, Kerkstraat, Gr. Markt, Dam, Vlaardingerstraat naar t feestterrein, de voormalige tuin der S.O.V. Gusto trok vanaf het Rozenburplein, langs Puttershoekschestraat, Groenelaan, Brouwer straat, Hoofdstraat, Tuinlaan, Koemarkt, Hoog straat, Dam, Vlaardingerstraat naar 't einddoel. De laan vóór het terrein is smakelijk met vlag getjes versierd, waardoor men direct in de goede stemming komt. Op 't, terrein staat in 't midden de groote marktmuziektent, waaromheen gegroe peerd liggen, de bestuurstent, jury- en prijscom missie-tent, een groote consumptie-tent, een pof fertjeskraam, allerlei kramen en een rijwiel bergplaats. Verder is ook hier overal stemmige versiering aangebracht. Als volgnummer op den wandeltocht*werd door elk der twee corpsen een concert gegeven, mooi van voordracht en zuiver van klank, dat door de talrijke aanwezigen met groote aandacht werd gevolgd. „Gusto" speelde het eerste uur en gaf 't vol gende prqgram Les Moissonneuns (pas redou- blé) v. Belleflamme, La" Tauvette du Ternplé (fantaisie) v. Messager ('t verplichte nummer in de 3e afd. Fanfare), Die Hélgolander (wals), v. Ed. Kiesler, Secret de Sphinx, v. G. Gadenne en de Jubileummarsch van S. Vlessing". O.B.K. had als program Marche de£ Dames Beiges, v. Gibe, Ouverture Isadora, v. Alb. Adroit en Allegro uit de 98e Symphonie van Hayden (beide verplichte nummers van de Afd. Uitmuntendheid Harmonie), Mein Traun wals) v. Waldteufol, Attila, fantaisie sur l'opera de Verdi, en la C^i Clusiën, v. Gabr. Allier. Dezen middag 12 uur wordt op het S.O.V.„ terrein door den eere-voorzitter,t den heer burgemeester, 't concours met een rede geopend, waarna de eerewijn wordt rondgediend en de wedstrijden een aanvang kunnen nemen. Het concours wordt gehouden voor 1 larnio- nie en fanfare-gezelschappen, die kunnen in schrijven voor Eere-afdeeling, afdeeling Uit muntendheid en eerste, tweede, derde en vierde afdeeling. Voor iedere hier genoemde afdeeling hebben zich een aantal deelnemers aangemeld ook voor den afzonderlijken marschwedstrijd, die in t sportpark wordt gehouden. Prachtige prijzen zijn beschikbaar gesteld, w.o. als eere- prijs, een groote zilveren medaille, aangeboden door Z.K.IL Prins Hendrik. I let'eere-comité wordt gevormd door den heer burgemeester, mevr. W. van Deventer en de heeren W. H. v. d. Toorn, O. Stark, M. II. Harm, M. Bijl en J. Sas i de prijs-commissie bestaat uit de heeren W. Keereweer (voorzitter), A. M. den Draak en B. Jurgens de namen der jury-leden zijn nog niet hekend gemaakt. Van avond 8 uur heeft weer op 't concours terrein een concert plaats, door de harmonie- vereeniging „Tot steun in den strijd," uit Rotter dam eveneens morgenavond, door de muziek- ver. „Muiderpoort en Omstreken", uit Amster dam. De programma's van beide concerten bevatten schitterende nummers. Tot slot geven O. B. K. en „Gusto" Maandag avond dan het groote sluitings-concert, waarna een prachtig vuurwerk, bestaande uit 22 num mers, een donderend applaus op 't best geslaagde feest zal uitbrengen. Werkt 't weer wat mee, dan Lager Oiulerwijsaeten. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft in de commissiën, welke in het najaar van 1922 belast zijn met het af nemen van de examens ter verkrijging van de ak te van bekwaamheid, bedoeld in art. 77a der ■wet tot regeling van het lager onderwijs 1878 (Stbl. no. 127) benoemd te 's-Gravenhage tot lid en voorzitter Li. de RooBzn., inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Rotter dam tot leden mevr. de wed. A. A. G. de Groot van Pienbroek, schoolopziener in de inspectie Schiedam B. van der Esch, schoolopziener in de inspectie Leiden H. de Blouw, schoolopziener in de inspectie Gouda J. Postma, oud-arron- dissementsschoolopziener te,'s-Gravenhage tot plaatsvervangende leden J. H. van Wes tendorp J.Dzn., inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie 's-Gravenhage P. van Duyn, schoolopziener in de inspectie 's-Graven hage J. den ITartog, schoolopziener in de inspec tie Rotterdam. Loonsverlaging. De afd. Delft, Schiedam en Vlaardingen van de Ned. Vereeniging van Glas- en Aardewerkers heeft besloten met 149 stemmen vóór, 146 tegen en 32 blanco een collectief contract voor 4 maanden met een loonsverlaging van 10 pCt. t.e aanvaarden. Voor de alhier te houden schiet wedstrijden, door de plaatselijke Vrijwillige Landstorm heeft het gemeentebestuur een ver guld zilveren medaille beschikbaar gesteld. In de maand October zal het 10-jarig bestaan worden herdacht van de Roode Kruis Transport-Colonne alsdan zal een Con cours worden gehouden, waarvoor door het ge meentebestuur beschikbaar zal worden gesteld een zilveren medaille. t* Voor de afdeeling Schiedam en omstreken der V.P.N. in de maand November te houden tentoonstellings, telde het gemeente bestuur een verguld zilveren medaille beschik baar. In den afgeloopen nacht is uit de distilleerderij van de fa. W. aan de Schie, door het indrukken van een ruit diefstal gepleegd. Verscheidene kruiken jenever werden ont vreemd. Bij de Oude Sluis werden 5 kruiken gevonden, terwijl uit de Schie scherven van kruiken zijn opgehaald. In verband roet dezen diefstal zijn door de politie aangehouden de bekende bij de politie A. v. d. P., W. H. en de kastelein Z. UIT ROTTERDAM. De I.C.A.R. De vlieger Duchereux die gistermiddag was op gestegen met een Sepwith-toest.el, heeft een motordefect gekregen. Een der draden van de ontsteking bleek onklaar te zijn geraakt en hij was verplicht een noodlanding te doen. Op een terrein nabij den DordtschenStraatweg daalde hij zonder ongeval, 't Toestel werd ge deeltelijk gedemonteerd, waarna het naar het Icar-terrein werd vervoerd. De nachtvluchten hebben veel bezoekers ge trokken, die zich waarlijk over hun uitstapje naar de Waalhaven niet zullen beklagen. Thans waren de groote zoeklichten opgesteld en deze slaagden er voortreffelijk in den vlieger in het nachtelijk duister op te zoeken. De felle stralen beschenen op fantastische wijze dc kleine machi ne die hoeveel acrobatische toeren ze ook uit voerde, niet meer uit den lichtschijn wist weg te komen. Al zijn stoute kunststukjes heeft kapitein Van ITeyst ook bij de nachtvluchten laten zien. Schmidt Grans en Jongbloed waren de beide and'ere vliegers, die den bezoeker in verbazing brachten door hun durf en behendigheid. De uitslag van den gehouden wedstrijd wordt eerst heden bekend gemaakt. Marinedagen. Het vlootdeel ter opluistering van de feeste lijkheden is gistermiddag den waterweg binnen gevallen. Des middags om 2 uur voer een particuliere vloot, bestaande uit een zestal gepavoiseerde pleziervaartuigen de vloot der marine ter fees telijke inhaling tegemoet aan boord van de Columbus bevond zich een aantal genoodigden, waaronder luitenant ter zee 1ste klas Diepen- huis, vertegenwoordiger van den Minister van Marine. Mr. Pfeifer, waarnemend gemeente-secreta ris, vertegenwoordiger van burgemeester Zim merman en verdere comité-leden met hun da mes etc. Ter hoogte van Maassluis had het samentreffen tusschen de beide vloten plaats. De Gelderland loste een 5-tal saluutschoten, térwij 1 een der watervliegtuigen op de rivier neerstreek. Door de marine-vloot werden eenige demonstraties uitgevoerd, o.a. het afweren van een aanval van vliegtuigen met anti-luchtge- schut. Aan de Parkkade waar een groot aantal be langstellenden was verzameld, werd ligplaats gekozen en begaf het gezelschap genoodigden zich aan boord van de Gelderland, waar kolo nel Van der Sluys allereerst namens het ge meentebestuur begroet werd door den haven meester, den heer Willinge. Daarna werd de commandant namens het comité toegesproken door den reserve-kapitein Mr. W. A. C. van Dam. Verschillende schepen zijn voor deze gedenk dagen feestelijk gepavoiseerd. Gisteravond werd «VIM KALMTt BIJ EXAMENVREE/, OVEWPiN- ■WHt/UPflOO/nEID.ONRU/T EN GEJAAGDHEID PCB KOKER 60 CEMT BU ELKE DROGI/T» Bovenstaande tabletten zijn verkrijgbaar hij P. J. VAN DER SMAN Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaardingen. en VLEK, l. Kerkstraat 29. EngrosFa. Van TRIGT &MAST, Hofdijk Rotterdam. een tocht door de geiilumineerde havens ge maakt en een bezoek aan de I.C.A.R. gebracht. UIT DELFT. De gemeenteraad van Delft heeft besloten tot stichting van een school voor achterlijke en zwakzinnige kinderen, in het gebouw van <te voormalige school voor g.l.o. no. 4 aan den Verwersdijk. Veertiende Zondag na Pinksteren. 't Is al klagen, dat men hoort in onze dagen, 't Gaat slecht op alle gebied, én de toekomst. Men durft er haast niet aan denken. De geleerden dezer wereld zijn reeds jaren bezig genezing te zoeken voor de doodzieke wereld, maar de ge neesmiddelen pakken niet, de zucht blijft hope loos voort woekeren en het einde, dat men wiet zien wil nadert met onafwijsbare zekerheid Zou niet, beter dan al die geleerde tractaten en bespiegelingen, de liturgie van dezen Zondag, heul en troost brengen aan de verdwaasde mensch heid Lijkt het niet of het psalmwoord aller- letterlijkst in vervulling gaat „tenslotte zal God om hen lachen.?" De wereld wil het doen zonder God, maar de Schepper, dien men niet hooren wil, blijft door de feiten spreken, totdat de wereld haar weerspannige hoofd zal buigen, de handen zal vouwen en op de knie vallen in erkenning van haar Opperheer, „Zonder wien ze niels kan Hoe zalig, in door de wereld onbe grepen vrede, verloopt daartegenover het leven van den waren christen En wij allen, die toch ook dagen kennen van echt katholiek geluk, hoe moeten we de waarheid erkennen van de prediking der huidige liturgie„Hoe lieflijk, o Heer, zijn uwe tenten verlangend en kwijnend ziet-mijne ziel uit. naar de voorhoven des Heeren Maar hoe komt het dan, waar we die waarheid zoo goed kennen, waar onze ondervinding die waarheid practisch bevestigt, dat we toch zoo weinig dat geluk smaken, dat ook onder ons katholieken zoo w^einig genoten wordt die vrede, dien alleen Christus, dien de wereld niet geven kan Is het niet omdat wij te veel vergeten het woord des Meesters „Zoekt eerst het rijk Gods en zijn gerechtigheid en al het overige zal u worden toegeworpen!" Bezorgd als wij zijn voor alles, behalve „voor het eene noodzakelijke" gaan we op in aardsche zorgen onze kleeding, onze voeding, onze huisvesting, ziekte en onder- domskwelling die allen vragen zoo zeer onze ge- heele belangstelling en onze voorzorgen dat we al te veel vergeten, dat een Vader over ons waakt, die dat alles, als bijkomstig, ons op den koop toe wil geven, als we maar zorgen Zijn kinderen te zijn Hoe dikwijls hebben we 't niet ondervonden dat „het beter is op den Heer te vertrouwen dan te vertrouwen op een mensch dat het beter is zich op den Heer te verlaten (fan zich te verlaten op Vorsten Laten we dan vandaag weer eens de waarheid van het Evangelie op ons in werken met zijn volle, overtuigende krachtHij, Die voor de redeïooze natuur zóó zorgt, Hij,Die dat gescha pen is om den mensch niet vergeet, zal de kin deren des huizes nooit vergeten, zal met veel grooter zorg hun belangen behartigen. Ja, al zien we niet die hemelgeesten, we weten het toch, hoe nederdalen zal de Engel des Heeren rondom degenen, die Hem vreezen hoe gij hfen zal verlossen en doen smaken, hoe goedertieren de Heer is. Moge dan de echte schaamte, dat we, buiLen Vader om, kracht en sterkte gingen zoeken \^aar ze niet te vinden zijn dat we gelukkig meenden te kunnen zijn zonder het huiselijk geluk van de Vaderlijke woning, ons Vandaag weer eens doen térugkeeren tót Hem, Dié onze zorgen wil verlichten en onze droefheden weg wil nemen tot Hem Die bewezen heeft, tegen over de wereld die het niet kan, dat in alle om standigheden ders levens bij Hem te vinden is al wat we noodig hebben. En in die stemming bedden we dan „Bewaar, smeeken we, o Heer, Uwe kerk(d.w.z. onze zielen) ineenvoortdurende barmhartigheid en moge zij, daar zonder U de menschelijke zwakheid bezwijkl, door Uwe hulp steeds verwijderd blijven van wat schadelijk is en tot hetgeen haar heilzaam is, geleid worden. Als we er naar streven dienovereenkomstig ons leVen in te richten dan zal spoedig onze ziele den jubel van David overnemen Alleluja komt laat ons jubelen voor den Heer ;,laafc ons juichen voor God onzen Heiland." (Buiten verantwoordelijkheiii der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet ge- SW plaatst wordt de kopy niette rugge geven Geachte Redactie. Mag ik voor het volgende een klein plaatsje verzoeken in uw veelgelezen blad Bij voorbaat mijn dank. Veel en veel is er den laatsten tijd geschreven over den hinder die verschillende inwoners on dervinden van de zware vrachtauto's. Bij den eenen stort een plafond naar omlaag, bij den an deren scheuren de muren, een derde wordt ner veus van het gerinkel van de ruiten, m,aar onder- geteekende ondervindt nog een heel ander soort last. Het is genoegzaam hekend dat wij elke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2