DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 12 September 1922. No. 13437. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per Impost ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededcelingen 75 et., per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van Id. B. A. BERTELS, namens het Comité voor de Missie-tentoonstelling alhier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de panden Nieuwe Haven 6567, voor den duur eener van 8 tot en met 15 October a.s. te houden tentoon stelling en herinneren dat binnen kweken na deze bekend making tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen wor den ingebracht. Schiedam, 12 September 1922. Buitenlandsch Nieuws. DE GRÏEKSCHE NEDERLAAG. Uit Londen verluidtDe geallieerde regee ringen zijn het er volkomen over eens, dat een schending van de door haar op de Aziati sche kust ingestelde neutrale zone niet kan worden getolereerd. Ten einde dit nog eens duidelijk te maken, heeft men besloten gemengde militaire commissies bestaande uit Engelsche, Fransche en Italiaansche vertegenwoordigers te zenden naar die punten, die tot dusver door een der geallieerden alleen werden bezet. Het principe van de onschendbaarheid der neutrale zone werd nadrukkelijk vastgesteld, toen de Grieken enkele weken geleden voorstelden om Constantinopel te bezetten. Thans heeft men de aandacht der Turksche nationalisten gevestigd op het feit, dat dit principe ook van toepassing is op Klein-Azië. In de ontvangst-bevestiging van het tele gram van den Kcmalistischen vertegenwoor diger te Rome, waarin de Grieken van wreed heden worden beschuldigd en waarin de Turken alle verantwoordelijkheid voor moordpartijen van zich af zetten, herinnert de Raad van den Volkenbond er aan, dat niets de Kemalisten kan vrijstellen van de verplichting om den oorlog te voeren volgens de methoden der beschaafde naties. De Londensche bladen hechten veel gewicht aan het bericht, dat de regeering van Joego slavië aan de regcering te Rome den wensch heeft te kennen gegeven zich te doen vertegen woordigen op de conferentie, die de Turksche vredesvoorwaarden zal behandelen. De moge lijkheid, dat de Kleine Entente zulk een deel neming zou wenschen, is zoowel door de „Times" als de „Morning Post" ter sprake gebracht in ver band met de Europeesche aspiraties der Turken, welke op zulk een vrijmoedige wijze tot uiting zijn gebracht sedert hun successen in Klein-Azië. Men is te Londen echter van gevoelen, dat nu de Turksch-Grieksche zijde van de crisis is opgelost door den loop der gebeurtenissen, er weinig aan leiding is om de conferentie van Venetië te doen plaats hebben. De „Daily Telegraph" spreekt de meening uit, dat het voor het vast stellen der algeineene en definitieve vredes voorwaarden noodig is om een conferentie te houden met een uitgebreider arbeidsveld, uit gebreider zelfs dan waaraan de Opperste Raad ons heeft gewend. De datum van zulk een confe rentie kan wel niet eerder worden vastgesteld 18 Zij lachte gedwongen en Barnes vond, dat een pruilend lipje, bij sommige vrouwen het bekoor lijkste is, wat men zien kan. De jeugdige vreem delinge, zich eenigszins uit het gedrang verwij derende, bukte om de schade te onderzoeken, welke hare kleedij geleden had en zij nam daarbij zulk een bevallige houding aan, dat haar bewon deraar in zijne opgetogenheid al zijne veront waardiging tegen den Vandaal vergat. Zij kon ongeveer twintig jaren tellen, naar het Barnes voorkwam. Doch wat hij met zekerheid durfde zeggen, was, dat hij haar voor het liefste schepseltje hield, hetwelk hij ooit gezien had. „Enid," zeide de oude dame „is het zoo erg, dat wij naar het hotel moeten terugkeeren ,,N .een antwoordde het meisje na een oogenblik nadenkens. „Het heeft niet veel te be- teekenen men zal het niet eens bemerken. En daarbij, ik moet u die zonderlinge schilderij eens laten zien het is vandaag mijn laatste bezoek aan het salon. „Het is die toch niet hoop ik Neen/» ,,'Ah Mejuffrouw Anstruther 1 Ik ben ver- dan wanneer zekere aspecten van het complex der betrokken vraagstukken zijn opgehelderd. LIJDEND RUSLAND. Kardinaal Mercier heeft een herderlijk schrij ven gericht aan de Belgische priesters over den ongelukkigen toestand in Rusland. Hij noodigt na formeele reserves te hebben gemaakt in zake de politieke situatie in Rusland, de Belgische ge- loovigen uit om dc Russen te helpen door liefda digheid en gebeden. De kardinaal verklaart, dat hij zelf inschrijft voor een bedrag van 50.000 d'rancs. Hij geeft aan de geestelijken opdracht om in elke diocees een hulpcomité ten behoe ve der Russen in het leven te i'oepen. De kardi naal spreekt van het bewonderenswaardig voor beeld van weerstand tegen de vervolgers, dat gegeven wordt door de priesters der orthodoxe kerk. I)E VOLKENBOND. Uit Geneve verluidt Gisteren heeft geen algemeene vergadering plaats gevonden. De commissies hebben alle vergaderd. De eerste commissie heeft het ont werp besproken van de handelwijze, welke toegepast zal worden ter beslechting van ge schillen tusschen verschillende staten. De derde commissie (ontwapening) is begonnen met .de bespreking van het waarborgontwerp, voorge steld door lord Robert, Cecil. Jouvcnel (Frank rijk) verklaarde, dat de eerste opdracht van de Fransche regeering is, aan het vraagstuk van de ontwapening dc meest ernstige en nuttige medewerking te verleenen. De zesde commissie sneed het vraagstuk aan van de bescherming der minderheden, waarover Walters (Letland) en Golbert Murray (Z.-Afrika) het woord voer den. De commissie voor Oostenrijk uit den Volken- bondsraad heeft eveneens vergaderd. ÜUITSCHLAND EN BELG IE. Dè Duitsche staatssecretarissen Bergmann en Fischer zijn, naar do „Vossiscbe Zeitung" meldt, namens de Duitsche rijksregeering naar Parijs vertrokken om zich ter beschikking van de Commissie van Herstel te houden voor het geval deze Commissie, die Vrijdag a.s. bijeenkomt, al vorens een beslissing te nemen, nog eens de Duitsche vertegenwoordigers wenscht te hoo- ren. Het is te verwachten, dat in deze aan staande zitting reeds mededeeling van België zal zijn ontvangen nopens de Duitsche voor stellen. De „Tel." verneemt nog In Belgische offi eieele kringen is men. van oordeel, dat wanneer Duitscldand geen nieuwe voorstellen doet, het zeer moeilijk zal zijn, onder de gegeven om standigheden te vermijden, dat aan de Com missie van Herstel zal moeten worden voor gesteld, het te Parijs door de Commissie ge nomen besluit zonder meer uit te voeren, dus Duitscldand uit te noodigen, bij de Commissie schatkistbiljetten te deponeeren voor de verval dagen van 15 Augustus en 15 September, welke gegarandeerd moeten worden door een goud- depót bij een door België aan te wijzen bank. FRANKRIJK. Voor de zooveelste maal heeft Poincaré weer eens een rede gehouden, om Frankrijks politiek te verdedigen. Thans heeft hij gesproken te Meaux, waar de herdenking van den grooten slag aan de Maine werd gevierd. Aan 't slot van zijn rede sprak hij de volgende duidelijke woor den Dc moeilijke kwestie der schadeloosstelling heugd u te ontmoeten," sprak op dit oogenblik een heer, die staan bleef om de dames te begroe ten en een gesprek met haar aanknoopte. ,,lk weet thans haar naam Enid Anstruther, dat is reeds iets," dacht Barnes. Straks zal ik er wol meer van gewaar worden. En hij luisterde naar hetgeen zij zeiden, waar van hij eenige woorden kon opvangen. Het jonge meisje sprak van eene ontmoeting met „dien besten Edwin" te Nizza. Die „beste Edwin" maakte haar droomerig en afgetrokken. Dat moet de man wezen, met wien zij ver loofd is," zeide hij neerslachtig tot zichzelven. „Zij ziet er te lief uit, dan dat half Engeland haar niet na zoude loopen In andere omstandigheden zou hij zich niet zoo vergist hebben. Hij zou hebben begrepen, dat een meisje als zij nooit in het publiek op dien toon zoude spreken over dengene, dien zij be minde dat de „beste Edwin" een vriend, een neef, een broeder kon zijn, maar een verloofde in geen geval. Ongelukkiglijk was hij thans niet in staat te redeneeren. Zijne gewone koelbloedig heid Had hem geheel verlaten. Hij was verliefd, voor de eerste maal in zijn leven! De eenvoudigste voorschriften der meest alle- daagsche beleefdheid echter verboden hem zoo lang in juffrouw Anstruthor's nabijheid te blij ven, vooral daar zij reeds begon te merken, met welke bewonderende blikken hij haar beschouw de. Hij verwijderde zich dus, zorg dragende, niét is slechts verdaagd en zal aan het einde van dit jaar weer op den voorgrond treden. Moge men het probleem eindelijk in zijn geheel tot oplos sing brengen en opnemen in de algemeene rege ling der intergeallieerde oorlogsschulden. Om geen verkeerde meening te doen postvatten leggen wij er echter den nadruk op, dat wij, vóór alles, onze vordering op Duitscldand wenschen te innen. Als men ons verwijt, dat wij met te veel klem opeischen hetgeen Duitscldand ons is verschuldigd of dat wij te nadrukkelijk blijven staan op het uitoefenen van onze rechten, dan herhalen wij, dat wij niet van onze eischen kun nen afzien zonder den ondergang van Frankrijk in de hand te werken, hetgeen de ergste ramp zou zijn voor geheel Europa. Wij moeten einde lijk uit dezen voorloopigen toestand geraken. Goedschiks of kwaadschiks moet Duitscldand zijn verplichtingen nakomen. Wij zijn even ver langend als de anderen om de Europeesche soli dariteit te handhaven, maar deze solidariteit eischt eerbied voor Frankrijk. Als men ons niet helpt om weer op de been te komen, zullen wij ons zelf helpen. Hier, op het slagveld van de Marne, zweren wij, dat wij ons recht zullen weten'te verkrijgen. IERLAND. Cosgrave, de nieuwe leider van de regeering van den Ierschen Vrijstaat,-heeft zijn regeerings- verklaring afgelegd. Zijn program is: naleving van het Engelsch-Iersche verdrag, als gesancti- onneerd door den Dail Eireann en, voor zoover het hun mogelijk was hun meening te uiten, ook door de kiezers voorts samenstelling van een nieuwe constitutie, vestiging van het parlement als hoogste staatsgezag, steun aan het nationale leger door vastlegging van de rechten des volks, aanvrage bij het parlement van de noodige be voegdheden tot herstel van de orde en tegengaan der criminaliteit, verhaasting van den terugkeer naar normale toestanden en, nadat het parlement een constitutioneele basis heeft gekregen, be spoediging van het reconstructiewerk. DE VALERA. De „Manchester Evening News" bevat een interview met De Valera, die zeide, nog steeds gekant te zijn tegen het verdrag met Engeland in zijn tegenwoordigen vorm. Hij achtte het echter mogelijk het door enkele wijzigingen aannemelijk te maken. Zonder een dergelijke herziening zou z.i. de herrie in Ierland nog vele jaren voortduren. De Ulsterkwestie noemde hij een zuiver Iersche aangelegenheid, die in Ierland moet worden beslecht door vertegenwoordigers van het Iersche volk. H De Valera voegde hieraan nog toe „Niemand wint bij den burgeroorlog, elk verliest er bij". GRIEKENLAND. Triantaphilakos is erin geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Triantaphilakos wordt eerste minister en neemt oorlog en marine.Kalogeropoe- los buitenlandsche zaken, Boessios binnenland- sche zaken. Geen enkel lid van de Venizelis- tische partij zit in het nieuwe kabinet. Triantaphilakos heeft verklaard, dat de eerste zorg van de regeering zal zijn, op de meest ge strenge wijze de orde te handhaven en de natio nale belangen te verdedigen. ALLERLEI. Uit Parijs Zaterdagmorgen is het bestuur van het ver bond van zeelieden bijeengekomen en heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat Millerand, in een onderhoud dat de delegatie al te ver van den weg te gaan, welken de beide da mes volgden en steeds slechts op eenigen afstand voor haar uit te blijven. Dit was echtoi niet zoo heel gemakkelijk, want juffrouw Anstruther en hare gezellin schenen maar weinig tijd te hebben en liepen haastig van de eene zaal in de andere, zonder zich ergens lang op te houden. Barnes begon te vreezen, dat zijne manier van doen de aandacht van het jonge meisje zoude trekken, toen hij haar met de hand naar een der zalen zag wijzen, zeggende „Daar hangt die vreemde schilderij, waarover ik u gesproken heb. Ik zal u eerst uitleggen, waarom ik ze zoo belangwekkend vind en u er dan heen brengen." In de zekerheid het jonge miesjé over eenige minuten weder te ontmoeten richtte de Ameri kaan zijne schreden naar de aangewezen za. l. Nauwelijks was hij er binnengegaan, of' hij liet een uitroep van verbazing hooren, terwijl hij als versteend staan bleef. Vóór hem hing een doek, hetwelk het twee gevecht op het strand voorstelde en waarop liet gcheele tooneel van dien noodlottigen morgen van het vorige jaar was weergegeven met eene juistheid en nauwkeurigheid, die hem zich een oogenblik deed verbeelden, de werkelijkheid te hebben. VI. De omstandigheden welke de gebeurtenis op uit het verbond met hem had op ,geen enkel der gevoelsargumenten en technische betoogen, die men hem had voorgelegd, een antwoord heeft gegeven. Besloten wordt daarom, dat. den dag, volgende op dien van afkondiging van het decreet omtrent den achlurendag bij de koop vaardij, de bemanningen der koopvaardijschepen voor den tijd van 23 uren de schepen moe ten verlaten en zich gedragen volgens de be slissingen, door het verbond eenstemmig ge nomen. In de considerans van het eenstemmige besluit der geallieerden om" het'verbod van het lied „Deutschland über alles" te handhaven, dat aan Duitscldand gedurende vier jaren aan de bevolking van het verwoeste gebied in de ooren heeft geklonken als een agressief lied, dat een geest ademt van verovering en over- heersching. Ook wijzen zij er op, dat dit lied zegt, dat de overheersching zich móet uitstrek ken van de Maas tot aan de Etsch, terwijl de geallieerden van meening waren, dat die over heersching schadelijk was voor de Europeesche veiligheid. De vlottende schuld van Duitscldand be liep aan liet eind van Augustus 332 milliard, waarvan 317 milliard in onverdiscönteerde schatkistbiljetten met een omlooptijd van niet meer dan drie maanden. In een telegram aan de Associated Press verklaart Clemenceau, dat hij in dc eerste week van November naar Amerika zal gaan en daar eenige weken blijven. Hij voegt daaraan toe, dat hij het niet langer kan verdragen, dat Frank rijk door het Amerikaansche volk wordt beschul digd van imperislisme en militairisme, en dat hij natuurlijk ook over den Volkenbond zal spreken. De nieuwe Zuid-Iersche regeering heeft thans, zooals gemeld, ook te kampen met een staking van het post- en telegraafpersoneel, die eergisteravond begonnen is als een protest tegen een voorgestelde loonsverlaging. De regeering beschouwt de staking als onwettig.-Volgens be richten uit Belfast zijn betoogingen van stakers in verschillende steden door de regeeringstroe- pen uiteen gedreven. Uit New-York De staking der textielarbeiders van Nieuw- Engeland, die in het voorjaar begon, is thans ■zoo goed als geëindigd. Het overgroote deel van de katoeni'abrieken herstelt de oude loonschalen. De vakbonden zijn niet ten volc voldaan, omdat zij den achturigen werkdag niet konden ver werven, maar men verwacht een algemeene hervatting van het werk. (Jit Washington wordt bericht, dat mrs. Harding, die in het Witte Huis ziek ligt, aan een nierkwaal lijdt. De huisdokter van het Witte Huis verklaarde gisteravond, dat de compli caties zich minder ernstig lieten aanzien. Presi dent Harding is sinds Vrijdag j.l. onafgebroken aan het ziekbed geweest. Blijkens een bericht uit Montreal heeft het bestuur van dc afd. Spoorwegpersoneel van de Amerikaansche Federation of Labour den minister van Arbeid er van verwittigd, dat er binnen eenige dagen order zal worden gegeven tot een algemeene Uansportslaking in Canada. Ook is er een zeer sterke stakingsstrooming merkbaar in den graanhandel. Koning Alexander van Joegoslavië brengt op het oogenblik een partieuliér bezoek aan En geland. Aan het bezoek wordt geen offieieele beteekenis gehecht. Corsica vergezelden, waren natuurlijk nog niet geheel en al uit het geheugen van den Amerikaan gewisehtmaar hij had het laatste jaar zulk een leven vol afwisseling geleid, dat hij er al minder en minder aan gedacht had. Thans evenwel, tegenover die schilderij, trad hem alles wat hij op zijne reis door Corsica had ondervonden, weer levendig voor den geest. Zijn eerste indruk was die van verwondering, dat dc kleinere bijzon derheden van het stuk zoo juist waren, in enkele, zoo geheel verkeerd in andere opzichten. Het was een getrouwe nabootsing van het geheeie tooneel het afloopende strand, het blau we water der baai, de sloep met de roeiers, wach tende op de Engelsche officieren, de kleine her berg met haar terras, de tafel en de overblijfse len van het ontbijt, de half vergane houten trap en op de achtergrond de bergen. Dat alles was zoo geheel overeenkomende met de werkelijkheid, dat Barnes zich opnieuw aan den zeekant bij Ajac oio verplaatst waande. Maar de personen en groe pen, die er op voorkwamen, waren op verre na niet zoo juist weergegeven. Het doek stelde twee voorvallen uit het duel voor, welke op twee ver schillende tijdstippen hadden plaats gegrepen. Doch, hetzij om het stuk als kunstwerk meer waarde, te geven en grooter indruk te doen ma ken, hetzij om eene andere réden, deze twee epi-^ sodes waren voorgesteld, alsof zij op hetzelfde' oogenblik waren gebenrd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1