hebbende Nederlanders in een vereeniging sa men te brengen. Het comité heeft de medewerking van regee ring en deskundigen op het gebied van recht en verzekeringswezen en roept nu alle belanghebben den op tot het houden van een vergadering waar tot oprichting der vereeniging kan worden over gegaan. ltaliaanseh bezoek. De Italiaansche kroonprins, de commanda,nt van het Italiaansche opleidingsschip „Ferruc- eio" en eenige officieren van dat schip-hebben gister een bezoek aan Den Haag gebracht. Gisterochtend bezochten de heeren, vergezeld van den Italiaansche gezant, hèt Mauritshuis, waar het gezelschap werd rondgeleid door prol'. Martin. De commandant van het schip heeft daarna zijn opwachting gemaakt aan het departement van marine, bij schout-bij-nacht Gooszen. Gistermiddag was er aan de Italiaansche lega tie een tea ter gelegenheid van het bezoek, waar bij ook schout-bij-nacht Gooszen tegenwoordig is geweest. De minister van marine ad interim was door drukke ambtsbezigheden verhinderd deze tea bij te wonen. De „Ferruceio" zal in den nacht van 16 opl7 dezer naar Antwerpen opstoomen. De(plattelandersboud. In de te Utrecht gehouden algemeene ver gadering van den Plattelandersbond werden de voorgestelde statutenwijzigingen aangenomen. Met algemeene stemmen werd besloten, dat links en rechts blijven samengaan, totdat bij de vol gende verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de lijsten niet meer zullen wor den verbonden. Besloten werd voorts inet kracht deel te nemen aan de Provinciale Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen. Om tot oprichting van een naamlooze vennootschap tot uitgave van een blad te geraken, werd een commissie van voorbereiding gevormd. Spitsbergen. Het antwoord van Nederland (nopens het ver zoek van de Noorsche regeering om de mijnwet- voor Spitsbergen goed te keuren) is thans te Kristiania ontvangen. Het is tegemoetkomend. Rijks toezicht op de spoorwegen. De onder voorzitterschap van dr. C. Lely door den minister van Waterstaat ingestelde commissie, welke te onderzoeken had, welke wijzigingen en vereenvoudigingen in verband met de nieuwe spoorwegovereenkomsten, in het Rijkstoezicht op de 'spoorwegdiensten kon den worden aangebracht heeft hare werk zaamheden beëindigd. Binnen enkele dagen zal haar rapport aan den minister worden uitgebracht. Naar de „Tel." verneemt, komt het rapport tot de conclusie, dat het staatstoezicht in zijn tegenwoordigen vorm niet kan blijven gehand haafd, doch tot meer eenvoudige proporties dient te worden teruggebracht. Zoo zal het aantal rijksinspecties der spoor wegdiensten dat thans 20 bedraagt tot een 5-tal worden teruggebracht. Het secretariaat der scheidsgerechten zal wederom als voorheen bij de spoorwegmaat schappijen komen, ten gevolge waarvan een 10-tal ambtenaren bij den Raad van Toezicht overcompleet komen. Voorts ligt het in de bedoeling den Raad van Toezicht, die thans gevormd wordt, door een 5-tal leden en een secretaris, zoo om te vor men, dat hij komt onder een eenhoofdig be stuur, onder wiens bevelen rechtstreeks de chefs der afdeelingen zullen werken. 'Dè ten gevolge van de nieuwe spoorweg overeenkomsten zeer verminderde werkzaam heden bij den Raad van Toezicht wettigen voorts niet meer een zoo groot aantal amb tenaren als thans bij dat college werkzaam is. Het is te verwachten dat binnenkort velen hunner op wachtgeld zullen moeten worden gesteld. Bezuiniging. Naar het Nederl. correspondentiebureau te 's-Gravenhage verneemt zal in de vacature van inspecteur van de volksgezondheid, voor wat betreft den dienst belast met de zaken rakende de drankbestrijding, welke vacature is ontstaan door het aan jhr. Op ten Noort te Ede verleend eervol ontslag, niet worden voorzien, maar zul len door een wijziging in het ambtsgebied de- werkzaamheden worden verdeeld tusschen de beide andere inspecteurs van genoemden dienst. Militair straf- en tuchtrecht. Heden is afgekondigd Staatsblad no. 514, waar in het besluit van den 2den September 1922, tot bepaling van het tijdstip van inwerkingtreding van de Invoeringswet militair straf- en tucht recht is opgenomen. Bepaald is, dat de wet van 5 Juli 1921 (Staats blad no. 841), tot invoering vSn het Wetboek van Militair Strafrecht, en van de Wet op de Krijgs tucht in werking zal treden met ingang van 1 Januari 1923. De Nieuwe Katholieke Partij. Naar ,,Dc Tijd" verneemt, heeft het bestuur der Nieuwe Katholieke Partij zich eenigen tijd geleden gewend tot het doorluchtig episco paat in verband met het voortbestaan en de toekomstige actie van deze partij. Als gevolg hiervan zou de voorzitter van den bond van R. K Kiesvereenigingcn opnieuw met de N.K.P. gaan onderhandelen. Geen nieuwe weg. De aanleg van den nieuwen breeden straat weg van den Haag naar Rotterdam is uiLgesteld De regeering heeft de gelden er voor geschrapt in verband met de bezuiniging. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Lichamelijke opvoeding. Gisteravond heeft in Maison v. d. Heijden de prijsuitreiking plaats gehad van de onlangs door den S.B.L.O. gehouden wedstrijden. Nadat de voorzitter de heer Heijboer zijn verontschuldiging had uitgesproken voor het zoo laat uitdeelen der prijzen en de aanwezige gymnasten op het hart gedrukt had, bij een volgenden wedstrijd de jongeren wat meer ge hoorzaamheid te leeren, deelde hij de verschil lende medailles aan de dames en heeren uit. Daarna gaf de heer Moerman het woord aan den voorzitter voor de te houden causerie. Spr. begon met een historisch overziet te ge ven van de sportbeweging. Eén 25 jaar geleden was de jeugd nog aangewe zen haar vermaak op straat te zoeken, hij die toen sprak over sport werd met scheeve oogen aangezien. Toen spr. als jongen aan den direc teur van de kweekschool toestemming vroeg om een voetbalclub op te richten, werd hij, door den verontwaardigden leeraar de kamer uit gejaagd. Toen men eindelijk begon te gevoelen dat er in deze richting iets gedaan moest worden, werd in 1903 te Rotterdam, de Bond van lich. opv. opgericht. Eerst vreesden de andere vereenigin- gen voor concurrentie, doch al spoedig bemerkte men, dat de Bond daar boven stond, leiding geven was het doel. Organisceren van spelleiders-cursussen is 't mooiste werk geweest, daardoor toch werden menschen gevormd, die teruggekeerd in hun woonplaats, propagandisten werden voor de goede zaak. In 't begin was de Bond echter niet gelukkig geweest met zijn leiders, doordat voornamelijk officieren daarvoor aangesteld werden, en ons anti-militairistisch volk vertrouwde de zaak toen niet. Alle militairistische propaganda zegt spr., is ons echter vreemd, het gaan alleen om een ge zonden geest in een gezond lichaam. De vraag, wat de Bond hier in Schiedam kan doen, kan spr. niet beter beantwoorden, dan door te wijzen op wat in Rotterdam werd bereikt. Zeven speelterreinen zijn voor de jeugd be schikbaar, bovendien 22 schoolspeeltuinen ('t volgend jaar wordt dit aantal met 10 vermeer derd) terwijl in zeven zwemscholen gelegenheid wordt geboden, om met het natte element ver trouwd te geraken. Alleen het vorige jaar is aan 1000 kinderen het zwem-diploma uitgereikt. Ook de commissie voor sportterreinen verricht daar goed werk en dat zij in een behoefte voor ziet bewijst wel het feit, dat dit jaar 253 aanvra gen om een terrein binnenkwamen, j.l. Zondag zijn door haar bemoeiingen 15 nieuwe terreinen geopend. Hier in Schiedam kon zoo'n commissie ook goed werk doen, opgespoten terreinen zijn er genoeg aanwezig, en met eenige technische lei ding, zijn daar goede speelvelden van te maken. Voor alles is er echter steun noodig van de auto riteiten, in Rotterdam b.v. geeft de gemeente subsidie tot een bedrag van 4 maal de som der ge- inde contributies en entree-gelden. Evenmin kan de steun der burgers ontbeerd worden, spr. heeft echter goeden moed en ver trouwd op de toekomst. Bij de rondvraag werd o.m. de kwestie ter sprake gebracht van het niet erkennen van den Schiedamschen voetbalbond door den Rotter- damschen. De voorzitter raadde ten zeerste aan het ver zet tegen de organisatie op te geven en zich aan haar eischen te onderwerpen. Een gezellig samenzijn besloot de vergadering. Het Pompstation. Naar we vernemen, is men thans met de fun deering van het pompstation der drinkwater leiding a.d. Rotterdamschen dijk zoover gevor derd, dat met den bovenbouw kan worden be gonnen. Maandag a.s. 'snarn. 2 uur zal hiertoe door den heer burgemeester den eersten steen worden ge legd, bij welke plechtigheid o.m. ook de wethou ders en verdere raadsleden zijn uitgenoodigd. De broodprijs. Door het lid van den Raad de heer A. P. S. Swartjes is aan Burgemeester en Wethouders verzocht de volgende vragen te mogen stellen en deze in de eerstvolgende raadszitting te willen beantwoorden. 1. Is het Uw College bekend, dat de tarweprijs sedert den laatsten tijd aanmerkelijk is gedaald 2. dat de prijs van het brood met dezen ver laagden tarweprijs geen gelijken tred heeft ge houden 3. dat in verschillende gemeenten reeds ver laging van broodprijs is ingevoerd. •4. Achten B. en W. geen termen aanwezig, om in overleg te treden met de besturen der hier bestaande Bakkerspatroonsvereenigingen, om ook hier ter stede tot broodprijsverlaging te ge raken. Volkszang. De Algemeene Vergadering van de Nat. ver eeniging voor den Volkszang zal ditmaal in Schiedam worden gehouden en wel op Zaterdag, 30 September a.s. des namiddags één uur in het Gebouw van den R. K. Volksbond. Uit verschillende deelen van het land worden afgevaardigden hier verwacht. Het bestuur der Schiedamsche afdceling heeft daarom het plan gevormd aan deze vergadering een zanguitvoe ring te verbinden. De bedoeling is, daarbij dezelfde liederen ten gehoore te brengen, die op den Volkszangdag werden gezongen, maar nu door een kleiner aan tal leerlingen der verschillende scholen. Reeds is gebleken, dat dit plan met instemming is ontvangen. Vermoedelijk zal de bekende heer Joh.Oost- veen de zanguitvoering leiden. Zoo zal op aardige wijze aan de vreemdelingen getoond kunnen worden, wat dit jaar in Schiedam tot verbetering van den Volkszang is gedaan. Te Amsterdam slaagde voor het politiediploma met aanteekening, de hoer M. Hoekstra, alhier. Bij het gister te Valkenburg plaats gehad hebbende militaire ongeluk is ook een stadgenoot ernstig gewond, n.l. de heer A. B. de Groot.' Opgenomen in de Roode Kruiskliniek is zijn toestand van dien aard dal de behandelende geneesheer vervoer verbood. UIT ROTTERDAM. I.C.A.R. De uitslag van de gisteren gehouden wedstrijd voor mecaniciens is In de groep Fokkervliegtuigen type C I lste prijs groep Jacobs, Vermeulen van Doom, Bleuel en Damsma, van de luchtvaartafdeeling Soesterberg 2de prijs groep Beekmans, Hartens, Wester- veld, Wundemer en Burkes, van den marine luchtvaartdienst. In de groep Spijkerleervliegtuigen lste prijs groep Tromp, van den Berg, Basse- leur, Bosdijk en van Beek, van den marine lucht vaartdienst 2de prijs groep Tromberg, van Vulpen, Flent, Staal en Berkhoff) van de luchtvaartafdeeling Soesterberg. Noodlanding. Tijdens den gisteren gehouden interna tionalen snelheidswedstrijden heeft kapi tein van Heyst, tengevolge van het breken van een krukas, een noodlanding moeten doen in de Haarlemmermeer. Hij is meesterlijk geland in een bietenveld, heeft de machine naar Schip hol gebracht en is met een ander toestel naar het vliegterrein Waalhaven teruggekeerd. Luitenant Versteeg is tijdens dien wedstrijd op het vliegveld Soesterberg geland, hetgeen hij vermoedelijk om de een of andere réden gera den achtte. Een 30 0 tot 400 werkloozen zijn gistermorgen, nadat zij als gewoonlijk in de Baan „gestempeld" hadden, waarbij bleek, dat het onder hen gistte, langs den Coolsingel ge trokken om voor het raadhuis te demonstreeren. In de nabijheid daarvan zijn zij door de bereden politie voor de eerste maal en vervolgens in de Weste Wagenstraat voor de tweede maal uit een gedreven. Zij trachtten zich in de Lange To renstraat weer te verzamelen, doch ook daar kwamen zij in botsing met de politie, en toen uit hun midden een paar schoten in de lucht gelost werden, is het restant van de demonstranten met de blanke sabel verjaagd. De bankwerker J. D. U., die met een steen in de hand stond, heeft een sabeslag over het hoofd gekregen en is in het politiebureau aan de Lange Torenstraat verbonden. INGEZONDEN. M.deR. Ik vestig hiermede de aandacht van de bevoeg de autoriteit, op het groote gevaar voor de tal rijke fietsers, .van de uitstekende paalstompjes langs, één zelfs midden op den weg, naar en in het Sterrebosch. Mogen die spoedig verwijderd worden, eer ernstige ongelukken gebeuren. Opmerker. Gemengd Nieuws. Vergiftiging. Te Apeldoorn hebben zich in twee gezinnen vergiftigingsverschijnselen voor gedaan. De menschen zijn onwel geworden na het gebruik van pruimen, welke in een splinter nieuwe tasch waren vervoerd. Ook hadden zij visch gegeten. De geneesheer in het ziekenhuis, waarheen de lijders zijn overgebracht,, kon de oorzaak nog niet vaststellen.- Ongelukken. Op een karwei in de Lieve Vrouwenstraat te Amersfoort is de schilder Van Barneveld Dinsdag door het breken van zijn ladder gevallen, waarbij hij een schedelbreuk en^-hersenschudding kreeg. Gisteren is hij aan de gevolgen in het ziekenhuis overleden. I I e t o n g e 1 u k b ij Valkenburg. Om trent het ongeluk op den Cauberg nabij Valken burg verneemt de „Tel." nog het volgende In de Roode Kruiskliniek te Valkenburg zijn opgenomen A. B. de Groot (Schiedam), Spaffen- burg (Den Haag), die zwaar gewond is en Basti- aan Vonk (Rotterdam) bij wien een hersenschud ding werd geconstateerd. Op last van den behandelenden geneesheer mogen zij geen van drieën vervoerd worden. Dr. Keffer van het Roode Kruis was spoedig ter plaatse.Vijftien militairen werden verbonden. De oorzaak van het ongeluk is niet met juist heid aan te geven, daar de meeningen hierom trent uiteen loopen. Waarschijnlijk heeft het geval zich als volgt toegedragen Een compagnie wielrijders, deelnemend aan de plaats hebbende manoeuvres, reed den ge vaarlijken Cauberg af, niettegenstaande het waarschuwingsbord van den A. N. W. B. De voorrijder, waarschijnlijk verleid door het langzaam dalend begingedeelte, reed door, tot hij bij een bocht gekomen, het gevaar besefte, waarna hij een teeken gaf. Door de vaart kon de troep niet meer in houden en reed de eerste man tegen een met een paard bespannen wagen. Het paard schrok, wenkte en intusschen was alles reeds een chaos van menschen en rijwielen. Door de vaart, de wegversperring en de remlooze rijwielen was geen stoppen mogelijk. Alles ging over elkaar en het ongeluk was gebeurd. De min of meer lichtgewonden zijn per trein naar Maastricht vervoerd. Goed voorbe el d. Naar wordt gemeld, zal binnenkort te Arnhem de belasting aanmerke lijk worden verlaagd, 't Vermenigvuldigingscij- fer, dat thans 5 bedraagt, zal dan tot 21/a worden teruggebracht1% kaar geleden be droeg dit nog 12% Na den slag. Te Geertruidenberg is zekere De Jong, die Zaterdag bij een vechtpartij levens gevaarlijk gewond was, aan de gevolgen over leden. Geheime distilleerde rij. De politie heeft gisteren te Piet Gijzenbrug in een schuur van L. v. d. B. een inval gedaan op vermoeden dat er een geheime jeneverstokerij was. Dit vermoeden bleek gegrond. Drie Amsterdammers, die daar bezig waren met het stoken van jenever, trachtten zich door uit het raam te springen aan de handen van de politic te onttrekken. Een hunner wist te ontkomen. De twee anderen zijn ingerekend. Het toestel is in beslag geno men. Dranksmokkelaars. Gisteren heeft het Nederlandsche douanevaartuig „Zeemeeuw" te Delfzijl een .Duitsch vaartuig aangebracht, waarin 1200 liter cognac gesmokkeld was. Motor botter gestrand. Gisternacht strandde te Terschelling de motorbotter „St. Antonius" van Den Helder en gaf herhaaldelijk noodseinen. De daar gestationneerde sleepbooten vertrokken ter assistentie en brachten het séhip binnen. Een onbetrouwbaar ra d i o-t e 1 e- grafist. Naar het „Vad." mededeelt, wordt de sergeant S„ gewezen radio-telegrafist aan het departement van Oorlog, verdacht van het bankiershuis G. en Go. geld te hebben aange nomen voor het onder eede doorseinen van koersen der Koninklijke ter Amsterdamschen beurse, naar de Londensche beurs, opdat de firma G. en Co., die inmiddels surséance van betaling heeft verkregen, daarmede haar voor deel kon doen. Deze handeling is in art. 262 W. v. S. gequalificeerd als het aannemen van een gift of belofte door een ambtenaar, wetende, dat zij hem gedaan wordt ten einde hem te be wegen, om, in strijd met zijn plicht, in zijn be diening iets te doen of na te laten en wordt in dat art. strafbaar gesteld met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar. De sergeant S. zal voor den Krijgsraad ver schijnen. Op het oogenblik is de zaak nog in voor-onderzoek. Wanneer de beslissing van den Krijgsraad is gevallen, zal de heer P. J. M. G„ lid van voornoemde firma, voor den burgerlijken rechter ter verantwoording worden geroepen. De Chi neezen moord. Omtrent den moord op den 56-jarigen Chinees Yung te Am sterdam door diens landgenoot Jip Tha deelt de „N. Rott." nog het volgende mede Yung was de z.g. Chinees-hoofdman, met wien de Stoomvaartmij. Nederland sinds 3 jaar een contract had voor de werving van Chineezen. Hij stond aan het hoofd van het genootschap Bon-on de leden van het daaraan vijandige genootschap De Drie Vingers verweten hem in het algemeen, dat hij de leden van zijn eigen genootschap steeds boven hen voortrok, en den laatsten tijd meer in het bijzonder, dat hij de oorzaak was, dat het vooral leden van De Drie Vingers geweest zouden zijn, die twee maanden geleden het land uitgezet zijn. De Chinees Jip Tha, die hem gisteren a bout portant op den openbaren weg heeft neerge schoten, schijnt daartoe door de leden vanzijn genootschap te zijn aangezet. Hij was pas eenige weken geleden met het s.s. Prinses Juliana binnengekomen men had hem gezegd, dat hij zijn ontslag als stoker aan Yung te wijten had Het schijnt, dat deze den laatsten tijd reeds meermalen bedreigd is de politie had hem ten minste geleide aangeboden, maar daagvoor heeft hij steeds bedankt. De dader is onmiddellijk na het bedrijven van den moord aangehouden. Hij deed geen moeite te ontkennen, scheen zelfs trotsch op zijn daad te zijn, en zeide bij zijn verhoor door de politie lachend He was a bad man, Yung. De politie heeft onmiddellijk na den moord opnieuw de Chineezenlogementen afgezocht naar wapenen, doch tevergeefs. Ze verwacht na deze bloedige heropening der vijandelijkheden weer nieuwe en wellicht ook moorddadige vechtpar tijen. Er zijn, ook na de opruiming in begin Augustus, toch altijd nog een tweehonderdtal Chineezen in Amsterdam die de politie nog overvloedig werk kunnen geven. De malaria. Naar uit Londen gemeld wordt, is aldaar Sir John Bland teruggekeerd van een reis in de binnenlanden van Brazilië. Hij deelde mede, dat thans de malaria is overwon nen en dat deze ziekte de wereld niet langer zal teisteren. Dit is een gevolg van het prachtige werk dat aan de Amazone-rivier verricht was door onderzoekers uit Liverpool. (Buiten verantwoordelijk hei J der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet ge- iW plaatst wordt de kopy nietteruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2