DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STEEDS BEER WAARDE! Groote uitbreiding der CADEAUX-collectie FEUILLETON. S U N L I m hé -1 45ste Jaargang. Maandag 18 September 1922. 13442. Bureau K O EjM A R K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n t i n|: 15 regels f A-75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. Met betrekking tot het standpunt van de Britsche regeering in zake de eischen der regee ring van Angora verneemt Reuter, dat, wanneer Engeland met deze eischen instemde, dit zou beteekenen, dat alle resultaten der overwinning, op de Turken in den afgeloopen oorlog behaald, verloren zouden gaan. De Britsche regeering acht de daadwerkelijke en blijvende vrijheid van de zeeëngten van vitaal belang, en het is bereid, met kracht voor deze kwestie op te komen. Met Constantinópel is het eenigszins anders gesteld. Reeds meer dan twee jaar geleden is besloten, dat Constantinopel den lurken niet zou worden ontnomen, en op de in Januari 1921 te Londen gehouden conferentie werd aan de vertegenwoordigers der regeeringen van Constantinopel en Angora medegedeeld, dat de geallieerden voornemens waren, hun Constan tinopel terug te geven, op voorwaarde van een bevredigende regeling dezer aangelegenheid. De Britsche regeering wenscht, dat er zoo spoedig mogelijk een conferentie zal worden gehouden in een stad, welke aan de andere mogendheden daarvoor geschikt voorkomt, en dat op deze conferentie een vastberaden en krachtige poging zal 'worden gedaan om een duurzamen vrede met Turkije tot stand te brengen, doch een dergelijke conferentie is on mogelijk, zoolang er ook maar eenigszins sprake is van een aanval der Kemalistische strijdmacht op de neutrale zones. Wanneer de geallieerden door de Kemalisten uit Constantinopel werden verdreven, zou dit een rampspoedige gebeurtenis zijn, welke vérstrekkende gevolgen zou hebben, en alle Mohammedaansehe landen en alle staten, welke in den wereldoorlog werden verslagen, zou den daardoor totverzetworden aangemoedigd.De terugkeer van een overwinnend Turksch leger op Europeeschen bodem zou in den geheelen Balkan een buitengewoon ernstigen toestand doen ont staan. Het is de plicht der geallieerden, dit gevaar te voorkomen. De Britsche regeering is bereid, haar aandeel daarin te dragen en alles in het werk te stellen voor het bereiken van een bevre digende oplossing: Zij heeft zich in dien zin ge wend tot de andere groote mogendheden, die te zamen betrokken zijn bij de verdediging van Con stantinopel en van de neutrale zones. De Britsche regeering richt zich ook tot Roe menie, Joegoslavië en Griekenland, ten einde deze landen te doen deelnemen aan de verdedi ging van de neutrale zones, waarbij zij vitaal belang hebben. Ook heeft de Britsche regeering de Dominions uitgenoodigd, zich door troepen- contigenten in de verdediging van de neutrale zones te doen vertegenwoordigen. De Britsche regeering is voornemens, onmid dellijk en zoo noodig in aanzienlijken mate de troepen onder bevel van generaal Harington, den geallieerden opperbevelhebber te Constan tinopel, te versterken, terwijl orders zijn ge geven aan de Biitsche vloot in de Middelland- sche Zee om zich met alle middelen tegen een schending van de neutrale zones door de 'i ur- ken te verzetten alsmede tegen elke poging hunnerzijds on naar de Europeesche kust over te steken. Volgens een bericht uit Angora hebben de Ke malisten de volgende wapenstilstandsvoorwaar den gesteld Onvoorwaardelijke overgave van Klein-Azië en van de gezamelijke Grieksche troe pen die zich daar nog bevinden met hun geheele wapenrusting, erkenning van de I urksche sou- vereiniteit over Klein-Azië, vergoeding voor alle aangerichte schade en voor de Turksche oorlogs- 22 „Wat zou hem zoo in eens schrik aange jaagd hebben vroeg een der mannen aan zijn makker. „Hij heeft Casper aardig bij den neus gehad." Te zeggen hem in het hotel Meurice te komen bezoeken en dan op eens naar het spoorwegsta tion te rijden. VII. Toen juffrouw Anstruther aan het station kwam, stond de trein al gereed. Zij kocht een kaartje doch de tijd ontbrak haar om naar Lady Chartris en haar kamenier om te zien, waarom zij dus haastig plaats nam in een coupé eerste klasse, waarvan een beambte beleefd het portier voor haar open hield. Mijnheer Barnes wist niet tot welk station hij een kaartje moest vragen doch hij herinnerde zich eensklaps het jonge meisje te hébben hoo- ren zeggen, dat zij dien „bestelt Edwin te Nizza hoopte te ontmoeten en hij antwoordde dus op de vraag van den klerk met luider stem „Niz- sal" kosten, uitlevering van alle persoonlijkheden die zich tijdens den oorlog aan vernieling en wreedheden hebben schuldig gemaakt. Naar de „Evening Standard" meldt zal gene raal Townshend, die Dinsdag naar Londen terug keert, Lloyd George zijn diensten als vredes- onderhandelaar met Kemal aanbieden. Townshend heeft aan een vertegenwoordiger van het blad verklaard dat de Geallieerden goed zouden doen Constantinopel te ontruimen, want indien Kemal tegen Constantinopel mocht op rukken, zou hij zeker den heiligen oorlog in alle mohammedaansehe landen ontketenen. Noch Frankrijk, noch Engeland zouden bij een der gelijke uitbreiding van het conflict zijde spinnen. De brand te Smyrna. Nog steeds komen beriehLen binnen, dat de brand te Smyrna aanhoudt en ontzettende ver nietigingen aanricht. Ook de Turksche wijk moet thans door 't vuur zijn aangetast. De Britsche consul-generaal meldt, dat- alle buitenlandsche consulaten te Smyrna uitgebrand zijn uitgezonderd het Belgische, het Noorfeche en het Deensche welke op eenigen afstand van het handelscentrum liggen. Volgens andere berich ten worden veertien meisjes van 'de Amerikaah- sclie school, alle genaturaliseerde Amerikaan- schen, vermist. Men gelooft, dat ze weggevoerd zijn. Het heet verder, dat verscheidene Engel- sche vermoord zijn. Een Amerikaansch oogge tuigen schat het aantal vermoorden op ten min ste 1000, nog vóór de brand begon. In den nacht te midden van de vuurzee ging het moordennog voort. - De correspondent van de „Times" te Athene meldt, dat daar over de tafereelen te Smyrna zeer ernstige.verhalen gedaan worden. De kapi tein van een Amerikaansch schip zegt, dat de haven vol lijken was van menschen, die doodge schoten waren toen ze trachtten de schepen te bereiken. De lichamen waren vreeselijk verminkt door scheepsschroeven. De geheele stad zou overgegeven zijn aan plundering en moord. Van de vluchtelingen in de stad komen vele van hon ger om, daar het voor hen bestemde voedsel ver brand is. Volgens berichten uit Turksche bron zijn te Smyrna eenige personen gearresteerd, die bekend hebben dat zij de stad in brand hadden gestoken. De Turken trachtten den brand te blusschen, doch de Grieksche vloot bombardeerde de Turk sche wijk, waardoor het de brandweer onmogelijk werd, gemaakt den brand te bedwingen. Volgens andere berichten zou een Engelsehe kruiser Smyrna gebombardeerd hebben. - De laatste berichten melden dat de brand nog voortwoedt, maar in kracht schijnt te ver minderen. VOLKENBOND EN OOSTENRIJK. De „Temps" verneemt uit Genéve, dat de commissie voor de Oostenrijksche zaken, waarin Engeland, Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Tsje- lië en Tsjecho-Slowakije vertegenwoordigd zijn, Zaterdag heeft vergaderd onder voorzitter schap van lord Ball'our en dat men aanmerkelijk schijnt op te schieten. De leden der commissie zullen aan hun regeeringen vragen of zij er in toestemmen hun deel te waarborgen van een leening welke aan de behoeften van Oostenrijk voor twee jaar tegemoet zou komen en 26 mil- lioen pond sterling zou beloopen. De „Temps" meent te weten, dat men eigenlijk alleen nog de goedkeuring van Londen behoeft, daar de andere staten hun bereidwilligheid tot mede werking al te kennen hebben gegeven. De twee mannen achter hem dedèn hetzelfde en alle drie liepen zij naar den trein. Barnes had geen oogenblik te verliezen. Hij sprong derhalve in het eenige rijtuig, dat nog openstond, en bevond zich op de beste plaats welke hij met mogelijkheid had kunnen wenschen, tegenover het jonge meisje, dat hij vervolgde. De beide mannen stapten in een coupé er naast. De Amerikaan zat met den rug naar de loco motief, bij gevolg had hij door zijn raampje het gezicht op het overige gedeelte van den trein. Op het oogenblik dat deze zich in beweging zette, meende hij tot zijne inwendige vreugde de gestalte te onderscheiden van eene Engelsehe dame, met den meesten smaak gekleed, die alle moeite aanwendde om, geholpen door twee be ambten, met hare drie kinderen in een der laat ste wagens te stijgen. Twee kameniers en een mannelijke bediende vergezelden haar en droe gen de menigte doozen en taschjes, zonder wel ke eene" Engelsehe familie nooit op reis gaat. Een seconde later stonden zij allen verslagen op het perron te kijken hunne pogingen waren vruchteloos geweest èn de trein stoomde thans met volle kracht den weg op naar Lyon. Mijnheer Barnes, die Baedeker op zijn duimp je kende, daar hij herhaaldelijk Europa had doorgereisd, wist, dat deze trein tusschen 1 a- rrjs en Lyon slechts op vier p'laatsen een opont houd van eenigszins langerèn duur zou heb- voor Uwe Sunlight- en Lux-doozën-uilknipsels. Zie den omslag om ieder dubbel tablet Sunlight zeep. Slechts 5, 15, 25 of 50 uitknipsels als hieronder afgebeeld noodig Koopt steeds hcele doozen 7A heeft het.grootste debiet in de wereld DE LEVER'S ZEEP. MAATSCHAPPIJ N- d* H- Eischt van Uw winkelier de ongeschonden 7296 74 doos zoo U dit niet doetj wordt U benadeeld. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINGEN. IN DE OEKRAÏNE. De Oekraine wordt tegen het aanstaande jaar- opnieuw met hongersnood bedreigd. De oogst heeft een graanvoorraad opgeleverd, die nog niet de helft bedraagt van het gemiddelde. In ver band met deze dreigende" vooruitzichten heeft de expeditie van Nansen in de Oekraine, welke tot liquidatie zou overgaan, beslooten, het vol gende jaar aldaar nog te blijven. BELG IE EN DUITSCHLAND. De Belgische minister van financiën heeft Za terdagavond uit Londen mededeeling ontvangen, dat Havenstein, de president van de Duitsche Rijksbank, een langdurig onderhoud heeft ge had met verscheidene Engelsehe bankiers, l'ot een beslissing is het niet gekomen. Men verwacht echter binnen zeer korten tijd een oplossing. Allicht zal Havenstein ook naar Amsterdam gaan. TSJECHO-SLOWAKIJE. Er is reeds zeer dikwijls aangekondigd, dat Benesj als minister-president van Tsjecho- Slowakije zou aftreden om alleen minister van buitenlandsche zaken te blijven. Svelka zou dan minister-president worden. Thans wordt deze zelfde aankondiging weder gedaan voor eind September. zien, en dat het blijkbaar beter zou zijn, dat de Ver. Staten zich niet afzijdig houden. ALLERLEI. liet „8 Uhr Abendblatt" bevestigde dat een aantal leidende persoonlijkheden uit de Duitsche industrie in October een bezoek zal brengen aan de Verwoeste streken van Noord-Frankrijk. Deze reis is het begin van de .practische uitvoering der overeenkomst, onlangs tusschen Stinnes en markies de Lubersac gesloten. De havenarbeiders te Dantzig zijn Zater dag tot staking overgegaan, daar hun eisch om het dagloon van 650 mark op 1300 mark te bren gen afgeslagen is. De aangekondigde 23-uur-staking der.Fran- sciie zeelieden is Zaterdagmorgen om 8 uur inge gaan. Ze was op verschillende plaatsen viij alge meen. Rinnenland. AMERIKA EN EUROPA. Uit Washington verluidtIn het Huis van Afgevaardigden heeft het lid Britten een re solutie ingediend, waarin Harding verzocht wordt, om in het belang van den vrede en de welvaart der wereld die stappen te doen, welke een goede uitwerking kunnen hebben ten behoe ve van het herstel van de politieke en industrice- le rust in Europa. De resolutie zegt, dat de tijd thans gunstig is, oin het verdrag van Versailles en de scha- devergoedingskwestie opnieuw onder oogen te ben te Monterau, te Tonnerre, te Dijon en te Mócon. Aan de overige halten zou hij lioog- stend slechts eene minuut stil blijven. Er be stond dus weinig waarschijnlijkheid, dat hij bet gezelschap zijner beminnelijke reisgezellin de eerste twee uren zoude moeten missen en mis schien zoude hij er wel langer genot van hebben, indien hij het maar goed wist aan te leggen. Hij ging dus in een hoek zitten en begon over de te volgen gedragslijn na te denken. In de eerste plaats moest hij kennis zien aan te knoppen met de jonge dame, die het toeval zoo in zijne nabij heid voerde het overige zou dan wel volgen. Hij was er zeker van, onder zijne vrienden niemand te hebben, die hem aan haar kon voorstellen en hield zich overtuigd, dat zij hem onder geen voorwendsel zoude toestaan, het zich zelf te doen. Toen hij dén coupé was ingestegen had zij een koelen, onverschilligen blik op hem geslagen en sedert had zij de oogen niet afge wend van een dagblad, hetwelk zij uiL een haud- taschje, het eenige reisgoed, dat zij bij zicli droeg voor den dag had gehaald. Hij zette er zich dus toe eenig middel te verzinnen om met haar in gesprek te komen zonder de fierheid te kwetsen van het jonge meisje of inbreuk te maken op de wetten der beleefdheid of van den goeden toon, welke geldend waren in de klasse der samenle ving, waartoe zij klaarblijkelijk behoorde. Al peinzende kon hij niet nalaten, hare bui tengewone schoonheid te bewonderen, waarvan De reis van de Koningin en den Prins. H.N. seint uit Christinania Koningin en prins Hendrik hebben begeleid door Koning Haakon en gevolg Zaterdagvoormiddag liet Museum van Noorsohe Oudheden bezocht, waar onder andere voorwerpen zich een oud Vinkinger schip en vele voorwerpen uit den oertijd en uit de oudste geschiedenis van Skandinavië be vinden. De Koningin wijdde zeer veel aandacht aan het uitgestalde. Van daar begaf men zich naar het palcis Bygdocs waar de lunch werd gebruikt. Des namiddags is de Nederlandschë kolonie aan boord van de Zeeland ontvangen. Van deze receptie is druk gebruik gemaakt, ook door Nederlanders van buiten de hoofdstad. Gisteravond was er muzikale soiree ten hove. Daarna is de verzameling schilderijen van Noorse lie meesters in het nabij gelegen paleis Oskarshall bezichtigd. Tijdens het galadiner dat in het koninklijk hij zich niet voldoende rekenschap had gegeven. Juffrouw Anstruther was van iets meer dan middelmatige lengte, maar hare gestalte was zoo recht., dat zij veel grooter scheen. 1 fa re japon, zonder overdadige versierselen, was de volmaaktheid zelve. Zacht blauw van kleur, aan den hals en de polsen met, wit afge zet, terwijl een boeketje roode rozen losjes opde borst was gestoken. Alles droeg het kenmerk van verfijnden eenvoud, van onberispelijken smaak hare laarsjes en handschoenen hare weinige, maar sierlijk bewerkte juweelen, de gouden arm band om haar pols, het kleine horloge,'dat zij van tijd tot Lijd raadpleegde. Onder haar hoed, niét groot genoeg om den vorm van haar hoofd te bedekken een overvloed van schitterend blond haar, waartusschen hier en daar enkele lokken van eene zachtere, aschblonde tint zichtbaar waren', welke aan haar gelaat een zeker iets ver leenden, dat een dichter in verrukking zoude heb ben gebracht en waarvoor Barnes geen ander woord wist te vinden dan, aanbiddellijk. En voor de eerste maal van zijn leven ver- heugde het hem rijk te zijn, tijd in overvloed te hebben en dat schoone meisje, indien het noodig was, te kunnen volgen tot het einde der wereld, om te trachten haar tot zijne vrouw te maken. Ware hij arm geweest, hij zou om zijn brood te verdienen zich met zijn dagelijkschen arbeid onledig houden en haar. hebben moei en verlie zen. Wardl uewolgé). --nznnziziiznümiin ■f OEPAHRIOEERO DOOR VLAARDINGEN. CU* fAM £t«*n bAWtn iwutm nt i." -T w. WET PAKJ6•LCCMTS GEDEELTELIJK GEVULD ftOHIJNT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1