DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EH OMSTREKE&t. FEUILLETON. 45ste£Jaargang. Vrijdag 22 September 1922. No. 13446. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandscll Nieuws. Staten-Generaal. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingcn 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voo geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 21 September 1922 het verdoek van lo. J. F. HEILKER om vergunning tot op richting van een inrichting tot het mouten, dro gen, reinigen en malen van granen en beschadig de granen in het pand Noordvest 75, kadaster Sectie A. no. 1662, met 3 electromotoren van resp. 3, 10 en 30 P.K., drijvende een goederen lift, graanreinigingsmachines en een maalin richting en 2o. G. H. KOUDIJS om vergunning tot op richting van een petroleumbewaarplaats in het pand Overschieschestraat 62, kasaster Sectie I. no. 197, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 22 September 1922. DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. Nog steeds verkeert men in het onzekere om trent Kemal Pasja's plannen. Zelfs komen wel eenige verontrustende belichten binnen, dat hij reeds een aanval op de Dardanellen zou beproe ven, nog voor Engeland zijn versterkingen a^n wal heeft, maar weer andere telegrammen zijn minder verontrustend. In Turksche kringen zelf schijnt men het niet eens te zijn. Hoe het zij, Engeland blijft vast besloten, geen schending der neutrale zones te dulden, maar doet van den anderen kant zijn best, de vredes conferentie spoedig bij elkaar te krijgen. Frankrijk en Italië zien de eenige goede oplos sing in deze conferentie, die waarschijnlijk te Venetië zal plaats hebben. Engelsche arbeiders hebben Lloyd George en 't verdere kabinet ver weten, dat hun politiek militairistisch was, Lloyd George heeft echter die actie verdedigd, als juist geschikt, om een oorlog te voorkomen. Om een beteren kijk op de moeilijke zeeengten kwestie te krijgen, kan misschien het volgende zijn nut hebben. Tsjitsjerin heeft aan een medewerker van een te Berlijn verschijnend Russisch blad een verkla ring afgelegd met betrekking tot de kwestie der zee-engten. Hij zeide „De geheele Islam verlangt dat Gonstantinopel aan Turkije zal worden te ruggegeven, en Rusland stemt daarmede in. Het scheppen van een nieuw Gibraltar aan de Zee van Marmora is zoowel voor Rusland als voor Turkije onaanvaardbaar. Rusland wcnscht met Engeland in vrede te leven, doch kan niet dulden, dat Engeland zijn militaire en maritie me macht op agressieve wijze gaat uitbreiden op het glacis der Russische kust, Rusland en Turkije zijn wat de zee-engten betreft, gebon- de door het verdrag van Moskou van Maart 1921, waarin verklaard wordt (dat Gonstanti nopel de hoofdstad van Turkije blijft en daL de vrijheid van het handelsverkeer door de zee engten door een commissie der oeverstaten van de Zwarte Zee moet worden geregeld, zonder benadeeling der souvereine rechten van Tur kije. Het Russisch-Turkschè verdrag van 1883 25 „Onmogelijk Toen gij er naar gevraagd hebt, heeft zij u zeker niet begrepen. Zij verbeeldt zich het Fransch grondig te kennen, doch uw Bre- tonsche uitspraak klinkt haar onverstaanbaar in de ooren." Zonder acht te slaan op deze opmerking ver genoegde de man zich met te antwoorden „Ik ben zeker, dat zij zich niet in den trein bevindt." „Maar zij moet er wezen Gij hebt zeker haar naam verkeerd uitgesproken Lady Gliartis. Zij is een Engelsche, gezet, vijftig jaar en heeft drie kinderen bij zich een jongen in korte broek en twee meisjes, het ééne zoo groot onge veer (zij hief de hand op) het andere wat kleiner en twee kameniers haar eigene en de mijne. Ga nog eens vragen." De beambte verwijderde zich. De beschrijving van Lady Chartis had Bar nes een straaltje van hoop doen zien. Hij ver moedde, dat het de dikke dame was met de drie kinderen, die den trein had gemist. De conducteur versterkte hem in deze mee ning, toen hij terugkwam en zeide, dat er geen dame met drie kinderen in den trein was. plaatste Turkije in de positie van een bescherm de het verdrag van Moskou behartigt echter de belangen van beide staten en stelt hen op gelijken voet. De Westersche mogendheden zul len vroeger of later gedwongen zijn, met dezen toestand rekening te houden. De toestand in Smyrna. Hoewel de brand een week geleden uitbrak, hangen er nog dichte rookwolken als een rouw floers boven de verwoeste stad. Af en toe komen nog ontploffingen voor, hetzij door het springen van voorraden munitie of door het ^erbranden van benzine. De ontploffingen werpen telkens nieuwe rookwolken op, welke door de ruines drijven. Hoewel bij toeval sommige gebouwen aan de algemeene verwoesting ontkwamen, zijn, met weinig uitzonderingen, allé huizen buiten de Turksche en Joodsche Wijken een prooi van de vlammen geworden, wat nog kort geleden een van de rijkste handelssteden van den Levant was, is thans nog slechts een vormloos geraamte. De materieele schade valt nog niet te bera men, maar men kan veilig zeggen, dat zij vele millioenen pd. st. zal bedragen, behalve de onberekenbare verliezen, welke de handel heeft geleden. In den toestand der vluchtelingen, die wel iswaar nog steeds rampzalig is, komt allengs verbetering. Ongeveer twintigduizend vluchte lingen vertrokken reeds naar Griekenland en verschillende eilanden, maar minstens hon derdduizend hunner wachten nog op een ver voermiddel. De kade biedt niet langer den jam merlijken aanblik van een wanhopig worste lende massa doch een groote menigte wacht thans geduldig op het plein voor het Fransche consu laat tot er hulp komt opdagen. Talrijke vluchte lingen werden door de Turken vervoerd naar de omliggende heuvels, vanwaar zij, volgens een getroffen regeling, naar de stad zullen worden teruggebracht, zoodra de schepen zijn aangeko men, waarmede zij vervoerd zullen kunnen wor den. Volgens van den Katholieken aartsbisschop van Smyrna op het Vaticaan ontvangen berich ten zijn tal van gebouwen, die aan de orthodoxe kerk behoorden, geheel verwoest, doch de kathe draal en de andere Katholieke kerken zijn ge spaard gebleven. De aartsbisschop en de perso nen uit zijn omgeving zijn gered. VOLKENBONDSVERGADERING. De Fransche senator de Jouvenel openbaarde gister den bij den volkenbond geaccrediteerden journalisten den tekst van het voorstel, dat hij heden in de ontwapeningscommissie, zal indienen, in antwoord op lord Cecils rede over de nood zakelijkheid eener oplossing van het schadever- goedingsvraagstuk. Jouvenels motie heeft hoofd zakelijk den volgenden inhoud Materieele ontwapening is niet mogelijk zonder moreele ontwapening en herstel van den atmosfeer van veiligheid en wcderzijdsch vertrouwen. Hiervoor is noodzakelijk, dat aan de verstoring van het evenwicht der wisselkoersen, den economischen chaos en de werkeloosheid een einde komt. Dit economisch herstel eischt het ophouden der onzekerheid over de middelen van herstel der verwoeste gebieden en regeling der onderlinge schulden der Geallieerden. De Volkenbonds vergadering moet op grond dezer overwegingen den wensch uitsp.reken, dat de betrokken regee ringen, voor zoover de Europeesche mogendhe den dit onder elkaar kunnen doen, het geheele probleem in gezamenlijk verband zoo spoedig mogelijk regelen. De Volkenbondsvergadering moet voorts den wensch uitspreken, dat de Vol- „Ik kan u niet gelooven 1" riep juffrouw An- struther uit, thans inderdaad ongerust geworden. „Zij zoude mij niet alleen hebben laten vertrek-y ken. Help mij uitstappen ik zal zelf gaan zien. Toen zij den voet op de trede zette, zeide de conducteur, die medelijden gevoelde met hare verlegenheid. „Ik zal uwe plaats bewaren, .want alle wa gons zijn vol en ik weet zeker, dat de dame die gij zoekt, niet in den trein is." Nauwelijks hoorende, wat de man tot haar sprak, stapte zij haastig op het perron. Terwijl zij zich verwijderde, vroeg Barnes zich af, hoe hij het zoude aanleggen hare koel heid te zijnen opzichte te overwinnen. „Drommels! riep hij eensklaps uit. „Ik zal haar door den honger dwingen Ik heb dit mid del zien aanwenden in Indië, waar men er de wildste dieren mee temde. Het is zeker, dat zij honger moet hebben des te meer kans bestaat er voor mij om haar tam te krijgen." Maar op welke wijze een verstandig jong meisje, dat zeker geld genoeg bij zich had, te beletten, zich eten te verschaffen en haar te noodzaken zich daarvoor tot hem te wenden. Na verloop van zeven uur zoude men te Lyon aankomen en er waren twee halten van eenigs- zins langen duur te Dijon en te Macon. Barnes keek den conducteur aan en meende <Je oplossing van het vraagstuk gevonden te hebben. Doch op hetzelfde oogenblik keerde het voorwerp zijner teedere bezorgdheid terug en kenbondsraad den geheelen loop der pogingen tot oplossing van het vraagstuk voortdurend opmerkzaam volgt, met dien verstande, dat de Volkenbondsraad nuttige bijdragen tot oplossing van het vraagstuk eerst geven kan op verzoek der regeeringen. De groote beteekenis van dit Fransche voor stel, dat ook reeds de instemming der Engelsche delegatie moet hebben verkregen, is, dat Frank rijk zich er niet tegen verzet, dat de Volkenbonds vergadering indirect de groote mogendheden uit- noodigt. de hulp van den Volkenbondsraad tot op lossing van het financieel probleem in te roepen. BELGIE EN DUITSCHLAND. Te Berlijn heerscht de overtuiging, dat het geschil met België over de waarborgen voor de Schatkistwissels, weldra zonder eenige wrijving geregeld zal zijn. De wissels zullen Maandag aan de Belgische regeering worden overhandigd. OOSTENRIJK. Graaf Gzérnin, oud-minister van Oostenrijk en ths^s volksafgevaardigde heeft in een ge sprek met een redacteur van een pers-agent schap gezegd, dat er een drievoudig verbond ge sloten moet worden tusschen Oostenrijk, Honga rije en Italië. Daar Gzernin doorgaat voor den adviseur in buitenlandsche politiek van bonds kanselier Seipel, verdienen deze verklaringen wel aandacht, zegt de „N. R. Crt.". IERLAND. Te Dublin is gisteren in het parlement bij de verdere beraadslaging over het wetsontwerp tot invoering van de Grondwet een opgewonden tooneel ontstaan, doordat mevrouw Despard, de zuster van maarschalk French, van de open bare tribune een protest uitschreeuwde tegen de vermeende barbaarsche behandeling van niet verhoorde gevangen genomen rebellen. Zij ver liet de zaal op het oogenblik, dat een wachter haar aansprdk. Maar de dames McBride, Skef- fington en een andere vrouw namen haar protest over en moesten met geweld verwijderd worden. Het wetsontwerp werd in de 2e lezing ook aangenomen. ALLERLEI. Reeds verscheidene keeren is in Rusland als middel tot verhooging van de inkomsten, het plan geopperd, het brandewijnmonopolie weder in te voeren. Prof. Oscrof de bekende deskundige op het gebied van het Russische geldwezen heeft een ontwerp van invoering van het brandewijn- monopolie gereedgemaakt en aan de bekrachti ging van het volkscommissariaat van financiën onderworpen. De sowjet-pers valt dit ontwerp aan en neemt op besliste wijze stelling tegen in voering van het monopolie. Uit Washington De Kamer van Afgevaardigden heeft met 258 tegen 54 stemmen de bonus-wet aangenomen, waarover de president zijn veto heeft uitge sproken. President Harding heeft de nieuwe Ta- riefwet met zijn onderteekening bekrachtigd. Deze is om 12 uur in den nacht van 20 op 21 dezer in werking getreden. Uit Weenen De koffiehuisbedienden kondigden voor heden een algemeene staking aan wegens het niet inwil ligen van looneischen. De Volkenbondsraad heeft aan de Volken- bondsvergadering een officieel voorstel doen toekomen in zake de vermeerdering van het aan tal niet-permanente leden van den Raad^van vier tot zes. —f—p—————W riep driftig „Wat te doen Die akelige vrouw is er niet Wanneer komt de trein te Lyon aan Om 10 uur, vijftien minuten." „Hoe lang duurt het nog, vóór er een trein naar Parijs hier komt „Tut, tut, tutdacht Barnes. „O, maar dan ga ik ook naar Parijs." En hij stapte haastig den wagon uit. „Drie kwartier," antwoordde de beambte. Juffrouw Astruther zag op haar horloge. Het was bijna halfvier. „Is het een sneltrein?" „Neen een gewone. Hij komt om tien uur te Parijs aan van avond." „Wilt gij eens in het telegraafkantoor gaan zien, of er ook een bericht is voor juffrouw An- struther vroeg het jonge meisje na eenige aarzeling. En vreezende, dat hij haar naam niet goed zoude uitspreken, gaf zij den man haar kaartje. Deze vertrok en kwam een paar seconden later terug. „Er is geen telegram." „Hoe laat gaat er een trein na dezen uit Parijs naar Lyon." „Te elf uur, twintig." „O, dan is zij slechts een uui later dan ik zeide juffrouw Anstruther op vroolijken toon. Zij zal zich te Lyon bij mij voegen. Ik ga door." En zij steeg wederom in het rijtuig. De scheepvaartmaatschappijen te Marseille hebben gisteren met het oog op liet verzet der bemanningen tegen de beslissing van staats secretaris Rio, besloten om zeventien vracht schepen op te leggen. Benesj, de premier van Tsjecho-Blowakije, is uit Genève te Praag teruggekeerd om thans formeel zijn ontslag als minister-president in te dienen. Het congres der Duitsche sociaal-demo craten heeft gister besloten tot de hereeniging met de onafhankelijke socialisten. TWEEDE KAMER. Vergadering Donderdag, 21 Sept ÜDe heer Kooien, aanvaardt het voorzitter schap met een rede, waarin hij dank brengt aan de Koningin voor zijn benoeming en aan de Kamer voor het gestelde vertrouwen. Hij doet een beroep op de medewerking van de leden, ook van de nieuwe. Hij wijst met dankbaarheid op de verbeterde huisvesting van de Kamer, brengt daarbij hulde aan allen, die daaraan medewerkten en vraagt Gods zegen op de werk zaamheden der Kamer. De heer Juten legt de eeden af en neemt zitting. De heer van Braambeek vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over de exploitatie van de Nederlandsche spoorwegen de heer van Rappard, over de verminde ring van het aantal departementen, de heer Boon over den spoorwegaanleg in het Gooi, de hèer Staalman over de werking van de Tabakswet. Morgen zal op deze verzoeken wor den beslist. Besloten wordt morgen om 11 uur de Grond wetsvoorstellen te behandelen. Daarna worden de afdeelingcn getrokken. Her kozen wórden als leden van de huishoudelijke commissie de heeren Kolkman en Visser van IJzendoorn, en als leden van de gemengde com missie voor de stenografie de heeren Marchant, Van Vuren en Schokking. Het voorstel Wijnkoop om op de Openingsrede een adres van antwoord in te zenden werd met op tweena algemeene stemmen werworpen. De reis vaii de Koningin. De film, door den heer Mullens te Kopenhagen genomen tijdens het bezoek van de Koningin en Prins Hendrik aan Denemarken, is Zaterdag middag ten paleize het Loo vertoond aan de Koningin-Moeder en Prinses Juliana, benevens aan dames en heeren vait de hofhouding en ver dere genoodigden. Prinses Juliana was zeer opgetogen, telkens als de beelden van haar ou ders op het doek verschenen. Katholieke Eerste Kamer fractie. Naar de „Tijd." Verneemt is in de plaats van wijlen mr. Reekers tot voorzitter der Katholieke Eerste Kamerfractie gekozen de heer Van der Does de Willebois, tot dusver onder-voorzitter Tot secretaris is herkozen de heer Haffmans en gekozen Lot onder-voorzitter mr. Verheyen. Beëediging van de ministers. Gisterochtend 10 u. 16 min. zijn alle ministers ook minister Van Ivarnebeek, die eergisteravond van de Scandinavische reis in Den Haag is teruggekeerd, naar Het Loo vertr9kken, ten ein de door de Koningin te worden beëedigd. De conducteur, die juist door een anderen reiziger werd aangesproken, had nauwelijks acht geslagen op hetgeen zij zeide. Barnes ech ter was geheel oor en hij wist, dat de trein van elf uur twintig een gewone was, die niet vóór den volgenden dag laat in den morgen te Lyon zoude aankomen. Hij zoude het meisje eigenlijk hebben moeten waarschuwen, maar hij bracht met echt filosofische drogredenen zijn geweten tot zwijgen. Nu ging hij naar het bureau en liet zich zes kaartjes geven voor de zes onbezette plaatsen in zijne afdeeling van den wagon, waarna hij op tien conducteur toetrad en hem een twintig- frankstuk in de hand stopte, wel zorgende, dat juffrouw Anstruther er niets van bespeurde. De beambte glimlachte, stak het geld in den zak en zeide „Wat kan ik voor u doen, mijnheer „Draag zorg, dat er niemand in dezen coupé komt. Hier zijn de zes andeie kaartjes. Te Lyon zal er een diner gereed staan. Indien de jonge dame wenscht uit te stappen, hetzij in die plaats hetzij te Macon zeg haar, dat er geen tijd voor is." „Maar zoo zij toch wil uitstappen „Bied haar aan, haar te brengen, hetgeen zij verlangt. Zij is alleen en zal het aannemen. Gij geeft hdar echter niets en wanneer zij zegt, hon ger te nebben, bezorgt gij mij mijn diner. Ik wil, dat zij het met mij deelen zal." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1