DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Zaterdag 23 September 1922. No. 13447. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD V Boode Waan. Binnenland. Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT -4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert entiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. In de „Voorwaarts" vertelt de aldaar dagelijks optredende causeur J. A. B., na een interessante inleiding over de eetcapaciteiten van zijn jongste zoon, die heel kinderlijk aardappelen en boonen voor pudding en rijst met bessensap laat staan, dat hij onlangs eens een arbeiders-bibliotheekje nasnuffelde. Er stonden een partijtje spannende romans en eenige minder spannende, volgens schrijver zeer leerzame boeken, w.o. het Sociali- satie-rapport. Maar, hemeltjelief, wat bleek hem daar spoe dig hij werd er bleek van de romannetjes waren smoezelig, vet van het uitleenen, maarde boeken, vol socialistische „levenswijsheid," ook betSocialisatie-rapport stonden er alle nog onge rept en schoon, alsof ze pas waren gekocht. Wat viel J. A, B., dat tegen, dat had hij van zijn beste, gewillige arrebeiers niet verwacht. „Lezen tot uitspanning, klaagt hij, wil men wel, maar lezen met inspanning wil men niet. Men gaat zich te buiten aan geestelijke pudding, maar laat de degelijke kost (sic) staan. Men beschouwt het lezen als een tijdverdrijf en niet als een mid del tot geestelijken opbouw en versterking. Hoe wel iedere ontwikkelde arbeider 't Socialisatie- rapport, een der allerbelangrijkste Partijuit gaven, begrijpen kan (sic), heeft een derde onzer partijgenooten het nooit gezien een derde heeft er een beetje in gebladerd en een derde heeft er het inderdaad gelezen. Waarschijnlijk is deze berekening nog veel te gunstig." Wij van onzen kant twijfelen er niet aan, dat die berekening veel te gunstig is en wij kunnen den arbeiders in deze kwestie niet anders dan gelijk geven. Al zitten ze ook uren en dagen op die „gezonde" Rapport-kost te kauwen, ver duwen kunnen ze hem toch, al beweert J.A.B. dan ook heel luchtig, dat ieder ontwikkeld ar beider dat wel kan. Genoegzaam is bekend, dat zelfs de roode partij-leiders zich van gramschap de haren uit het hoofd rukken, omdat ze zeil' 'niet begrijpen, wat in gloeiend enthousiasme wel uit eigen pen, maar niet uit eigen hersenen is gevloeid. Dat enthousiasme is overigens den laatsten tijd al aardig geluwd, immers Troelstra zelf heeft reeds het socialisatie-plan voorloöpig uit zijn zakboekje geschrapt. Wering van ziekte onder het pluimgedierte. Het St..bi. no 519 bevat een Kon. besluit van 4 dezer, houdende bepalingen tot wering van ziekten onder het pluimgedierte. Tot wering van besmettelijke ziekten onder het pluimgedierte kunnen door den minister van landbouw, nijverheid en handel de in- en doorvoer worden verboden of niet dan voor waardelijk worden toegestaan van bepaald aangewezen soorten van pluimgedierte. Het is verboden pluimgedierte waarvan de in- en doorvoer voorwaardelijk is toegestaan, in- en door te voeren langs andere dan de door den minister van landbouw nijverheid en handel aan gewezen kantoren. Indien dein- of doorvoer is toegestaan onder voorwaarde van voorafgaand onderzoek, wordt voor dat onderzoek vergoeding van kosten ge heven naar een door den minister van landbouw nijverheid en handel vast te stellen Carief. Dit besluit treedL in werking van ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening van het St. bl. en van de St.ct. waarin het is geplaatst, dus morgen. De postwisselformuliercn. Op een groot aantal postkantoren worden binnenkort postwissel-stempelmachines in ge bruik genomen en in verband hiermede zal een nieuw model postwisselfurmulier voor het bin- nenlandsch verkeer worden ingevoerd, waarvan de indeeling met de stempelmachine correspon deert. Het formulier bestaat uit drie deelen, n.l. het lichaam de strook (welken de geadresseerde kan behouden) en het bewijs van storting. De wissel moet in zijn geheel door den afzender worden ingevuld, dus ook het bewijs van stor ting, waarop naam en woonplaats van den ge adresseerde voorkomen. Door een enkele hande ling worden door middel van de machine én de frankeerzegels onbruikbaar gemaakt én de dienst- wijzigingen op den wRsel aangebracht. Met de invoering van het nieuwe formulier worden de thans in gebruik zijnde formulieren ingetrokken (vermoedelijk vóór het einde des jaars). Uit den dienst. Men schrijft aan het „Vad." Eenige dagen geleden kwam er bij het re giment infanterie, liggende in D. H. een schrij ven binnen van den Minister van Oorlog, in houdende het verzoek te onderzoeken of er bij dat regiment een zekere V.H. diende, en zoo ja, of hij het ook wel was. 's morg ns negen uur. „V.G. „Present, sergeant." „Bent u V.G. „Jawel, sergeant." „Bent u heusch V.G. „Ja zeker, sergeant." „Wilt u dan dadelijk bij den kapitein komen „Ja sergeant." Bij den kapitein. „Is u V.G. „Ja, kap'tein." „Kunt u bewijzen, dat u V.G. wel zijt „Ja, ik ben V.G." „Hoe zijn uw voornamen „Adriaan Leonardus." „Geboren „18 Maart 1899." „Hoe heet uw vader." „Van G." „Voornamen „Pieter Johannes." „En uw moeder „Johanna Maria." „Hoe heet ze van zichzelf?" V.G. noemt een naam. Klopt. „U heeft gediend in. „Oldenbroek en D.H." „En in Werkendam „In Werkendam Nooit geweest." „Jawel, dat staat hier u hebt in Werkendam gediend." „Ja, maar neemt u me niet kwalijk, kapitein, in de militaire administratie kan ook wel eens een vergissing plaats hebben." „Zoo „Ja, misschien is de administratie spaak ge- loopen, toen, met dien brand in de Oranje kazerne, wat juist viel onder mijn diensttijd." „Nu, u bent dus niet in Werkendam ge weest „Nooit Kaptein." „Wat heeft u in D.H. gedaan „Ik ben op hét bureau werkzaam geweest." „Op welk bureau, waar stond dat Dat en dat, daar en daar. Ook goed. „Wat waren die werkzaamheden." „Ik bediende de telefoon." „Wie stond er aan het hoofd." „Een sergeant-majoor." „Ja, ziet u zijn eigenlijke naam is me ont- schote*, ik weet zelfs niet of ik hem ooit bij zijn waren naam gekend heb, maar zijn scheld naam weet ik nog wel." „Hoe is die dan „Schoppen-boer." Dat klopt, de bewuste sergeant-majoor moet net zoo'n gezicht hebben als de schoppenboer in het kaartspel. „Waren daar nog meer miliciens werkzaam „Jawel kap'tein, twee." „Wie." ,,A. en B." „Teelten het bureau eens uit." Nu kan men niet van iedereen verwachten, dat hij teekenen kan, maar V.G. bracht het er tamelijk goed af. „V/ijs me nu eens aan waar je gezeten hebt." Dat was fout, daar hing de telefoon niet. O.m. is nu de sergeant-majoor binnenge komen, die V.G. aangeduid heeft met den naam van schoppenboer. „Wijs nu den sergeant-majoor eens aan onder wien je gediend hebt." Dat gaat V.G. niet al te best af. „Nu, zegt Schoppenboer, „jk sta toch be kend als Schoppenboer," en toen eensklaps „Hoe gaat het met je vader „Och dat weet u toch wel." Wat weet ik toch wel „Dat ik me niet met mijn vader bemoei." „Waarom niet „De ouderlijke macht is mijn vader toch ont nomen'" Dat allemaal klopt precies. „Zet ereis je handteekening." „Ja maar, waar is dat toch allemaal voor. u maakt me zenuwachtig met aldat gevraag. Ik wil met plezier mijn handteekening zetten, maar u moet niet denken, dat hij precies met de vorige overeen zal stemmen nu ik zoo zenuw- achtig-ben." V.G. zet zijn handteekening, met de opmer- ming dat hij toch V.G. is. Onder den bedrijve is het zoowat drie uur in den middag gewor den. Dat treden miliciens A. en B. binnen. „Zeg eens, V.G., zijn dat nu A. en B. „Ja kap tein, dat zijn ze dat is A. en dat is B. „Ja",' zeggen A. en B,, „maar jij bent V. G. niet, met jou hebben we niet gewerkt." „Nu Heeren," zegt V.G., „ik zal het maar zeggen, ik ben de knecht van V.G. en voor mijn baas onder de wapenen." Tableau. De pseudo V.G. werd oogenblikkelijk naai huis gestuurd en zijn baas, de werkelijke V.G. zal hem moeten komen vervangen. Het is een jong expediteur uit A. en diens verrader heeft blijkbaar niet geslapen. Omdat dit zoo'n uitzon dering is het komt misschien wel eens meer voor dat een knecht voor zijn baas dienst, doch dan kwam het niet uit, maar sinds menschen- heugenis is zoo'n geval nooit openbaar ge maakt zal V.G. (de ware) geen zwaren douw krijgen, doch hij zal toch wat zijn knecht aan eten opgegeten heeft, omgerekend in geld, en wat hem aan traktement is uitbetaald moeten nadienen. De knecht was al van verleden week Maandag af onder de wapenen. Hij heeft zich in het kruis vuur van vragen kranig gehouden, mijn petje af voor zoo'n knecht' Leger sc hand alen. De sovjet.regeering had onlangs een commissie benoemd onder lei ding van Dzerjinsky, het voormalige hoofd der Tsjecka, teneinde den inventaris op te .maken van alle staats-eigendornmen. Eveneens had de commissie instructie gekregen de mogelijkheid te onderzoeken, om een gedeelte daarvan uit te voeren. De werkzaamheid van deze commissie heeft nu groote ontsteltenis teweeggebracht onder de hoogere ambtenaren' der commissariaten en andere sovjet-instellingen. De commissie heeft n.l. groote legervoorraden ontdekt, welke niet geregistreerd waren. Dzerjinsky houdt eraan vast, dat de militaire autoriteiten deze overschotten zullen uitleveren. Sklansky, de vice-voorzitter van den mili tairen raad heeft een beroep gedaan op den steun van Rykoff. Dzerjinsky—blijft er even wel bij, dat de voorraden heimelijk door de hooge re militaire autoriteiten zijn achtergehouden terwij! hij tevens van meening is, dat behalve het niet-ingeschreven materiaal, ook nog een overschot is op de wel geregistreerde goederen, welke onmiddellijk verkocht zouden kunnen worden. De „Ques t" terug. Het schip van deii gestorven Shackleton de „Quest", is te Plymouth aangekomen. Uit die plaats wordt aan de „Times" geschre ven, dat in de Zuidpoolstreek, de omgeving van Zuid Georgia en het Olifant-eiland waardevol hydrografisch werk is verricht. Kapitein Wors- ley heeft een kaart op groote schaal ontworpen van 't Gough-eiland, die in vele opzichten ver beteringen aanbrpngt in de bestaande admiraals- kaart. Hij noemde het hoogste punt van het ei land „Mount Rowett." Majoor Wilkins, de bio loog van de expeditie ontdekte op 't Gough- eiland een nieuwen vogel, behoorende tot de vinkensoort, en een tot nu toe nxet-bekenden boom, gelijkende op een acacia. Een groot aantal vroegere waarnemingen zijn bevestigd of aangevuld. Vooral de geologische onderzoekingen in de Zuidpoolstreek genomen, zullen van het grootste practische nut blijken. Er zal nog heel wat tijd noodig zijn voor het nagaan en classificeeren van al het waargeno- niene. 't Is nu nog te vroeg om een oordeel uit te kunnen spreken over het door de expeditie Verrichte werk. De leider van den tocht de heer Wild is er echter tevreden over dat er degelijk en belang rijk werk is gedaan. Te hooge kosten. De stad Hannover is voornemens haar dierentuin te sluiten en de dieren te verkoopen, daar zij de kosten niet meer dragen kan. De dierentuin te Berlijn zal geduren de den winter ter bezuiniging eveneens gesloten zijn alleen het aquarium blijft open. Storm. Aan de kust van de Oost- en de Noordzee heeft de laatste dagen, naar Wolff uit Hamburg meldt, een zware Noord-wester storm gewoed, welke Woensdag 't hevigst was. De Elbe is buiten haar oevers getreden en heeft verschillende straten en pleinen o.a. de visch- markt te Altona, onder water gezet. De onheilen, op zee aangericht, zijn nog niet te overzien. Bij de Oste op de Elbe is een Engelsche kruiser aan den grond geloopen. Men zou gisteren trach ten hem vlot te sleepen. Volgens een bericht uit Kopenhagen is het Duitsche stoomschip Thor, dat diénst doet tusschen Lubeck en Naksko bij den ingang van de Nakskofoerhde gestrand. Tot dusver heeft de storm belet hulp te brengen. Gebrek aan kleingeld. Het gebrek aan kleingeld doet zich in Duitschland meer en nieer voelen. Zoo is het drukken van noodgeld eveneens toegestaan aan de Phönix A.G. en de Landesbank der Rheinprovinz resp. voor be dragen van 50 en 500 millioen mark in biljetten van 500 mark. De stad Plauen gaat eveneens voor een bedrag van ömillioen mark aanlOO markbil jetten drukken. W ij n o o g s t in F r a n k r ij k. In geheel Bourgogne maakt men thans toebereidselen voor het plukken der druiven, en naar reeds gemeld is, wordt het een overvloedige oogst. Het is jammer, dat het niet iets warmer is, daar dit het suiker-gehalte der druiven ten goede zou komen. De wijnbouwers zien zich voor een groote moeilijkheid gesteld. Er heerseht nl. een nijpend gebrek aan arbeidskrachten. Overal vraagt men plukkers en pluksters, zoowel als dragers. Voor deze bezigheden wordt zeer weinig vakkennis vereischt al wat men noodig heeft, is een weinig kracht, behendigheid en een flinke dosis goed humeur. Er is sprake van, dat hiervoor de hulp van de militairen zal worden ingeroepen. „M otorloos" over het Kanaal? Captain Herne, een der Daimler-luchtexpres piloten, hoopt voor het einde van dit jaar een poging te wagen om het Kanaal van Dover uit per speciaal voor dat doel voor hem gebouwd motorloos vliegtuig over te vliegen. Herne stelt vast, dat langs de kust van Kent, waar de rotsen het hoogst zijn, bijna voortdurend een krachtige wind staat. Deze is zoo krachtig, dat zelfs zware luchtexpress-machines in volle vaart, voortbe wogen door hun 450 p.k. Napiermotor, naar hij ondervonden heeft, plotseling zeer duidelijk worden opgeheven. Herne vertrouwt, dan ook, dat het volkomen mogelijk zal zijn het Kanaal ook per motorloos vliegtuig over te steken en in Frankrijk te -dalen. Tooneelstuk van T r o t z k i. Vol gens een bericht uit Helsingfors heeft Trotski een drama voltooid. „De twee werelden" geti teld, dat in Moskou zal worden opgevoerd. Een incident. Naar uit New-York ge meld wordt, deelt de „New-York World" mede, dat de drankverbodsTquaestie in de Ver. Staten wellicht internationale beteekenis zal verkrij gen, door het optreden van den gezagvoerder van het Britsche jacht Onward. Deze had naar men beweerd een Amerikaanschen amb tenaar van de drankbestrijding met de vuistbe let, aan boord van zijn schip (de Onward) te komen, teneinde een overtreding op het gebied van den drankhandel vast te stellen. Het inci dent had plaats ter hoogte van Long Branch, doch buiten de driemij ls-zone. Een Amerikaansch kruiser met de drankpoli- tie aan boord, ontdekte met zijn zoeklicht het Britsche jacht en zette een boot uit met een ambtenaar, die opdracht kreeg, de Onward te inspecteeren. Toen de kapitein van de Onward zulks belette, zeide de Amerikaansche ambte naar, dat de Onward beschoten zou worden, waarop de Britsche kapitein antwoordde, dat dan „de Britsche vlag zou worden beschoten." Onverriehterzake keerde de man naar den Amerikaanschen kruiser terug, welk schip weg- stoomde. Vliegtuigen me t,t rapkracht. De „Daily Mail" heeft een wedstrijd uitgeschreven voor motorlooze vliegtuigen, waaraan een prijs van 1000 Pond Sterling is verbonden. Het tournooi begint 16 October en zal 6 dagen duren. Vermoedelijk zal aan dit tournooi een vreemd type glijvliegtuig deelnemen, dat toL dusverre nog niet in practijk is gebracht. In het hier bedoelde toestel is een inrichting aangebracht tot het ontwikkelen van kracht door trappen. Daar het hier geen motorische kracht betreft, is de mededinging met dit toestel toegestaan. De heer M. Fokker aldus'de „Daily Mail" die ook aan het tournooi deelneemt, heelt den bekenden aviateur captain W. G. R. Hinch- liffe gevraagd proeven te nemen met een Fok- ker's passagiers-glijvliegtuig, voorzien van een 2-paards motor, zoodat het toestel het karakter heeft van een „lucht-motorfiets." Captain Hinchliffe meent met dit toestel over de geheele lengte van de Hollandsche kust te kunnen vliegen. Wanneer de resultaten bevredigend zijn, ver wacht hij, dat men niet langer aangewezen is op een helling om te kunnen opstijgen en dat men ook gebruik makend van gunstige lucht- stroomingen, niet alleen langere vluchten zal kunnen maken, doch tevens in de richting kan vliegen welke men wenscht. De brand op de N ie u w-A m s t e r- d a m." De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan betreffende den brand aan boord van het stoomschip „Nieuw-Amst rdam". De Raad is van oordeel, dat de brand door broeiing in de ledige fustage is ontstaan. Door de aanwezigheid van stroohulzen en zakken, die wellicht vochtig waren bij het opbergen of waarmede resten van olie of drank in aan raking zijn gekomen, waren de voorwaarden voor het ontstaan van broeiing aanwezig. Een andere reden mag hier uitgesloten worden ge acht. Juist met het oog daarop komt de opber ging van de ledige fustage onder in het schip op een zoo moeilijk bereikbare plaats den Raad Raad niet aanbevelenswaardig toe. Bij het blusschingswerk zijn gezagvoerder en bemanning met beleid en bekwaamheid op getreden. Dë gezagvoerder heeft voortvarend en toch voorzichtig gehandeld en hij heeft al het mogelijke gedaan om de lading, welke iü het ruim bij de fustage was gestuwd, te behouden en voor schade te vrijwaren. Ten slotte bleek dit laatste echter niet mogelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5