DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Maandag 25 September 1922. No. 13443. K E M A RKI ,.j - Telefoon - IM. - J '£j "i W£Ï Abonnementen per 3 maanden 2. per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor -herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voo geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeestër en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van JOHANNES VER- HOECKX te Vlaardingen om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop in den foyer, de groöte zaal, de vergader lokalen nos. 1 en 2, de kleedkamer en de kegel banen in het, beneden-gedeelte van het pand Lange Haven 115 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingediend. S c h i e d a m, 25 September 1922. Buitenlandsch Nieuws. GEALLIEERDEN EN TURKEN. Zaterdag zijn te Parijs de besprekingen tusschen Engeland, Frankrijk en Italië goed gevorderd en met succes geëindigd. Een gemeenschappelijke uitnoodiging der ge allieerden, geteekend door Poincaré, Curzon en Sforza, is onmiddellijk aan Turkije gezonden. In deze tot Turkije gerichte uitnoodiging tot deelneming aan de voorgestelde vredesconfe rentie, wordt, onder voorwaarde, dat de Kemalis- tische strijdkrachten de neutrale zones eerbie digen, de Maritza, met inbegrip van Adrianopel als de Turksche grens in Thracië erkend. Verder wordt de Turksche souvereiniteit over de zee-engten erkend met dien verstande, dat op hun neutraliteit door den Volkenbond con-; tröle zal worden uitgeoeferfd. Franklin Bouillon is gisteravond reeds naar Smyrna vertrokken, om Kemal Pasja de vredes voorwaarden bekend te maken en hem tot een voorloopigen wapenstilstand te bewegen. Zooals duidelijk uit die voorwaarden blijkt, kunnen de Turken tevreden zijn. Of ze 't echter zullen zijn, dient afgewacht te worden. Gister werd gemeld, dat Turksche cavalerie dé neutrale zone bij Tsjanak was binnengerukt, maar volgens de laatste berichten zijn ze ook reeds weer teruggetrokken. De Turken schijnen dus niet zoo onwillig te zijn. Wat de Grieken zullen doen, als de Turken Thracië weer bezetten Ze willen er blijkbaai niet van weten, want volgens een verklaring van het Grieksche Departement van Buitenlandsche Zaken, zal Griekenland nimmer kunnen gedoo- gen, dat de Turken een inval zouden doen in Thracië, welk land het beschouwd als deel uitma kend van vaderlandsc.il grondgebied. Het is een der allereerste voorwaarden, luidt het verder, voor een eventueele vredesconferentie, dat dit gebied bij Griekenland blijft. Wij hebben Kleifi- Azië verloren, doch moeten Thracië behouden. Wij hebben de jaarklassen van 1912 tot 1918 ge demobiliseerd, doch de jaarklassen van 1919 tot 1923 zijn nog onder de wapenen, zoodat wij een leger van 150.000 man beschikbaar hebben om Thracië te verdedigen voor het geval de geallieer den den Turken zouden toestaan naar Gonstan- linopel over te steken. 't Is kras beweerd, waarschijnlijk wel te kras. DE VOLKENBOND. De zesde commissie van den Volkenbond heeft het conflict in het Naburige Oosten be- sproken, naar aanleiding van Nansen's voor stel,dat de Volkenbond daarin tusschenbeide zal komen. Volgens de correspondent vande ,,Voss. ,,Ztg." is het resultaat der gedachtenwisseling, dat de Volkenbond slechts zal interveniseeren, nis de aan de Levant-conferéntie deelnemende mogend heden daarom verzoeken. De wijze waarop de betrokken delegaties zich gisteren hebben geuit maakt het trouwens waarschijnlijk, dat een der gelijk verzoek zal worden gedaan. HET HERSTEL. Uit Brussel verneemt de „Tel." dat de Bel gische regeering zich zedelijk verplicht acht om, hoewel Engeland noch Frankrijk haar daarom hebben verzocht, vóór het einde van dit jaar de conferentie bijeen te roepen, welke zich zal moeten bezighouden met het geheele vraagstuk der intergeallieerde schulden en der schadeloos stelling. Aan deze conferentie zouden gedele geerden deelnemen van de landen, die bij het vraagstuk der schadeloosstelling betrokken zijn. De regeering stelt hoogen prijs op "ee offiei eele deelneming der Vereenigde Staten aan deze conferentie en zij houdt haar aandacht vol belangstelling gevestigd op de reis, welke sir Robert Home binnenkort naar de'Vereenigde Staten zal doen en welke ten doel heeft, het schuldenvraagstuk te bespreken. De conferentie zou eerst plaats hebben na terugkeer van sir Robert Horne. DE DUITSCHE SOCIALISTEN HEREENIG I). De hereeniging der beide Duitsche socialistische partijen heeft zich gister te Neurenberg vol trokken. Het gemeenschappelijke partijcongres was slechts van korten duur. Met algemeene stem men werd een program- van actie aangenomen, dat vooral betrekking heeft op de algemeene politiek, de bescherming van de republiek, de justitionneele hervormingen, de gewijzigde eco nomische beginselen en de bevordering van den wereldvrede door het voeren van een vredes-r bevende buitenlandsche politiek. Dit program zal van kracht zijn, totdat het nieuwe definb tieve partijprogram van de beide hereenigdé socialistische partijen zal zijn opgesteld. Daar toe werd een program-commissie benoemd onder voorzitterschap van Kautzky. Met algei- ineene stemmen werd ook het nieuwe partijbe«- stuur gekozen, waarvan het presidium berust bij Wels, Hermann Müller en Crispien. 27 v Hij vond evenwel al spoedig een verontschul diging bij het bedenken, met welk een blijd schap zijn aangebedene het diner zoude aan nemen, hetwelk hij haar aan zoude bieden. „Maar, daar valt het mij in," peinsde Bar nes bij het zien van 's meisjes nauwelijks te bedwingen ongeduld, „ik heb haar hooren zeg gen, dat zij niet ontbeten heeft. Het is dus waar schijnlijk, dat zij alles zal aanwenden, wat zij kan om zich iets te verschaffen gedurende de twintig munuten, dat wij stilhouden. Wat dan te doen Wij kunnen haar toch niet noodzaken in den wagen te blijven De diplomatie is ons laat ste redmiddelmaar het zal moeilijk wezen Onderwijl stoomde de trein het station van Dyon binnen. Zoodra hij stilstond riep de jeug dige Engelsche den beambte, met wien zij reeds - vroeger gesproken had. Deze hoorde haar waarschijnlijk niet, want hij opende de deuren van alle coupé's behalve van den haren, en verdween in de richting van de locomotief, alsof iemand hem daar noodig had. Een poos daarna kwam hij terug, ging naar IERLAND. Sinds Vrijdagavond negen uur zijn er geen telegraafverbindingen meer tusschen Dublin en Londen. De draden zijn doorgesneden en op het oogenblik is nog niet bekend, wanneer zij zullen kunnen worden herstel. Het departement dor posterijeikte Dublin heeft ë.en officieel communi qué gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dajt het afsnijden der kabels door de stakers met buitengewone kennis van zaken is geschied, zoodat het herstel de grootste moeilijkheden z^l opleveren. GRIEKENLAND. Te Athene werd Zoterdag bekend gemaakt, dat er een venizelistische samenzwering ont dekt is ter omverwerpng van het bestaande regiem. De chef van den militairen'geneeskup- digën dienst is in hechtenis genomen. Ook de oud-minister van Oorlog, Grivas. Veel verbor gen wapenen zijn ontdekt ALLERLEI. Volgens een bericht uit Boedapest aan de „Prager Presse" heeft ex-koningin Zita aan de Hongaarsche regeering verzocht een spoedige beslissing te nemen nopens haar installatie in Hongarije, daar zij geen misbruik wil maken van de Spaansche gastvrijheid. De Hongaarsche re geering heeft zich onbevoegd verklaard en heeft de ex-koningin verwezen naar den Oppersten Raad te Parijs. Volgens berichten uit Kopenhagen be hoort Kamenef die als plaatsvervanger van Lenin optreedt aan het hoofd van den raad van volkscommissarissen, tot de groep, welke een toenadering met West-Europa voorstaat. De Russische sowjet-regeering heeft ver klaard tegen de benoeming van graaf Brockdorff Rantzau tot Duitsch ambassadeur geen bezwaar te hebben. Rantzau zal waarschijnlijk reeds in den loop dér vólgende week naar Rusland ver trekken. Uit Marseille De sleepvoötmaatschappijen hebben alle booten opgelegd. '17 booten liggen verlaten er vaart geen enkele sleepboot. De zeelieden verklaren, dat er geen enkel schip zal vertrekken, waarop niet den achturigen werk dag wordt toegepast. De „Münchener Neueste Nachrichten", welke tot dusver tweemaal per dag verscheen, zal met ingang van 1 October slechts eenmaal per dag verschijnen, zulks in verband met de voortdurende stijging der papierprijzen. In de Zaterdag te Gera gehouden zitting van het partij-congres der onafhankelijken werd het voorstel van Grispinen, in zake de hereeni ging der beide socialistische partijen aangenomen met slechts 9 stemmen tegen. Naar de „Roelj" uit Moskou verneemt, is de volkscommissaris Dzjersjinsky, die vroeger voorzitter was van de Tsjeka, 21 dezer vermoord. De Duitsche rijkskanselier is Zaterdag na zijn vacantie herhaaldelijk te hebÊen uitgesteld, met verlof gegaan. Uit Parijs Het ontslag van Dubois als Fransch gedele geerde in en voorzitter van de Commissie van Herstel wordt bevestigd. Reeds den 2en Sep tember had Dubois zijn ontslag mondeling ge vraagd en het daarna nog eens schriftelijk ver zocht. Als zijn opvolger wordt Jonnart genoemd die thans tijdelijk gezant bij het Vaticaan is. De Amerikaansche regeering heeft aange boden, het vervoer van vijftigduizend vluchte lingen uit Smyrna met haar torpedojagers te beschermen, wanneer Griekenland zorgt voor de middelen van vervoer. Griekenland heeft dit aanbod dankbaar aanvaard. De staking bij den Deenschen rijkstelefoon dienst is thans geëindigd. Er is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de directie en het telefonistenverbond. B 1 q a 6 n i a a <1, het telegraaf-kantoor, liep vervolgens rechts en links, meende dat een reiziger in een ander rijtuig hem wilde spreken en wisselde eenige woorden met de personen, die zich in dien wa gon bevonden.' De helft der reizigers was ondertusschen uit gestapt en naar het buffet gegaan. Dit gezicht deed het ongeduld van het jonge meisje nog toenemen en zij klopte heftig tegen de ruit van het portier. Eindelijk hoorde de. conducteur haar.Hij kwam op zijn gemak nader en maakte de deur open. Barnes was ten hoogste met den man inge nomen. Hij had al bijna tien minuten laten voorbijgaan. „Waarom, hebt gij het portier niet open gedaan, even goed als van de andere wagens?" vroeg juffrouw Anstruther op driftigen toon. „Ik werd bij de machine geroepen." „Wat hebt gij bij de machine noodig Barnes was in de wolken. Juffrouw Anstru ther verloor den tijd met vragen tc doen en speelde juist in zijn kaart. Maar de honger deed haar op hët gewichtigste punt terugkomen „Ik wenschte, dat gij mij iets te eten bracht." „En te drinken „Natuurlijk. Thee, koffie, wat er maar De man aarzelde. Maar den blik van Barnes De vrouwen en de vrede. In de algemeene bestuursvergadering van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, gehouden te Freiburg in Brei6gau van 6—15 September, werd verslag uitgebracht over het belangrijk werk dat de Bond heelt gedaan in verschillende landen. Besloten werd Een telegram naar den Volkenbond te zenden om aan te dringen op hulp aan Oostenrijk. Een commissie te benoemen bestaande voor- loopig uit een Fransche, een Engelsche en een Zweedsche vrouw om pacifistisch werk te ver richten tusschen de bevolking en de bezettings troepen in het Rijngebied. Aan de ontwapeningscommissie van den Volkenbond een voorstel van de Australische Sectie van den Vrouwenbond in overweging te geven, waarbij wordt aangedrongen op re ferendum (officieel of inofficieel) in alle landen der wereld in zake ontwapening en ten laatste om op 7 December a.s. een Internationale Con ferentie in den Haag bijeen te roepen met als onderwerp een nieuwe vrede, ten einde voorstel len aan de regecringen voor te leggen, waarin gebroken wordt met de bestaande vredesver dragen en op een nieuwe basis de ware vrede tusschen de volkeren zal worden oijgebouwd. De Nederlandsche afdeeling van den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, de Ne derlandsche Vereeniging van Vrouwen voor Duurzamen Vrede, zal deze conferentie voor bereiden. De Tubantia. Naar de „Rsb." verneemt, -hebben de onder handelingen, eenigen tijd geleden te 's-Gra- venhage gevoerd, over de schadevergoeding inzake de torpedeering der Tubantia, niet tob het gewenschte resultaat gevoerd. Ofschoon de onderhandelingen nog niet geheel afgebro ken zijn, kan toch, naar aan het blad van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld, worden aangenomen, dat van de zaak niets terecht komt. Ook deelde men mede, dat het bericht, een 14 dagen geleden in de Staatscourant versche nen, waarbij belanghebbenden reeds werden opgeroepen, zeer voorbarig was en door een misverstand in de Staatscourant was verschenen. opvangende en er de belofte van twintig frank in lezende, antwoordde hij „Zeker, mejuffer. Gij hebt al den tijd. Wat verkiest gij Ik zal u de kaart even halen." Hij ging naar het buffet, bleef er eenige minuten en toen hij terugkeerde, zeide hij „Er is geen gedrukte spijskaart. Maar gij kunt van alles krijgen." En hij begon op gerekten toon, zich nu en dan een poosje bedenkende, of eene- fout her stellende,. een lijst vart schotels op te noemen, bijna even lang als in een restauiatie te Pa rijs. Juffrouw Anstruther viel hem in de rede. „Breng mij, wat gij maar wilt maar doe het spoedig." De conducteur verwijderde zich. Zij deed hare handschoenen uit en zette zich in afwach ting van hetgeen er komen zoude. Een poosje laser vertoonde zich de conducteur weder en vroeg op eerbiedigen toon „Wenscht de juffrouw een koud of een warm diner „Koud, warm,het komt er niet op aan riep zij, ten einde van haar geduld. „Maar om 's he mels wil, haast u 1" En hij verdween nogmaals. Barnes zag op zijn horloge. Er was nog slechts acht minuten tijd, vóór de trein zich weder in beweging zoude stellen. Tegen de tuberculose. Onder voorzitterschap Van jhr. mr. W. Roëll heeft het bestuur der Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding van de tuberculose Donderdag te Utrecht vergaderd. Besloten werd, het leerboek der tuberculose bestrijding in eigen beheer uit te geven. Tot secretaris-penningmeester werd, voorloo- lig voor den tijd van een jaar, benoemd dr. J. B. F. van Gils. Dr. J. A. Putto zal voorloopig de redactie van het tijdschrift Tegen de Tubercu lose blijven voeren. Besloten werd, dat het dagelijksch bestuur en een commissie van vier leden uit het bestuur en een commissie van vier leden uit het bestuur de wijziging van de voorschriften voor de op leiding van huisbezoeksters nader onder de oogen zullen zien. Nieuwe scheepvaartlijn. Dc Indische Ct. meldt, dat de Isthmianline een scheepvaartlijn opent op de Filippijnen, de Britsche en de Nederlandsche koloniën in den Indischen Archipel ecnerzijds en Baltimore, Vijf gingen er voorbij. Het jonge meisje trap pelde met den voet, aan het grootste onge duld ten prooi. De reizigers kwamen uit het buffet en zochten hunne plaatsen in de wagens wederom op.Juff.Anstruther wasbijna wanhopig. Zij stond op het punt uit het rijtuig te stap pen, ten einde zelve iets te gaan halen, toen zij op eens een zaehten uitroep van blijdschap deed hooren. De conducteur naderde, gevolgd door een bediende, die een blad droeg, waarop voor minstens een dozijn personen aan eetwaren op stond. Barnes verwenschte den trouwelooze die hem op het laatste oogenblik verried na- *dat alles zoo goed was gegaan. £ij waren bijna voor den wagon en het jonge meisje, met blij den trek op het gelaat, strekte de hand reeds uit. het zoo lang beheerde. De bediende liep haastig vooruit om haar het blad toe te reiken maar, door ik weet niet welk noodlottig toe val, deed hij een misstap, wankelde en viel lang uit op het perron, aldus de laatste kans op di- neeren van juffrouw Anstruther vernietigende. Zij slaakte een kreet van ontzetting en wilde den wagon uitspringen om naar het buffet te gaan. toen de conducteur zeide „Het eerste oponthoud met restauratie is te Macon" waar na hij het portier sloot en riep.: „Alles instappen tevens begiunende met de verschillende portieren te sluiten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT UW LinilEfl BLUFT PRACHTIG HET. is. FABRI. KAMTEH VAM 5UMLIGHT ZEEP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1