Boston en New-York anderzijds. De booten zul len Suez aan doen. De Arbeidswet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen heeft het volgende schrijven ge richt tot den minister van Arbeid „Den 23sten October a.s. zal de termijn verstre ken zijn, gedurende welken als overgangsmaat regel aan verschillende bedrijven werd toegestaan een langere arbeidsweek en wel maximaal van 55 uur te behouden. Thans wordt door tal van organisaties er op aangedrongen dezen toestand nog gedurende twee jaren te bestendigen en derhalve te laten, voortduren tot 21 October 1924." De Kamer dringt er bij den minister ten sterk ste op aan, dit verzoek toe te staan, daar volgens haar, alleen harde en intensieve arbeid het land voor ondergang behoeden kan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Professie-jubilea. Het zilveren professie-feest van de weleerw. paters Rijken en Nauta is Zaterdag in de Singel parochie op waardige wijze herdacht. Aan het versierde hoofdaltaar werd door pater Rijken om half acht het H. Misoffer opgedragen, waar onder door het zangkoor de drie-stemmige mis van Perosi werd uitgevoerd. Voor de H. Mis de lofzang „Veni Creator" gezongen. beidstijden in de omringende concurreerende landen, wederinvoering van den nachtarbeid in dit, haars inziens bij uitstek continue-bedrijf noodzakelijk. Men ging niet verder dan een ver lenging van den arbeidstijd tot 51 uren per week, welke wijziging bovendien eerst Augustus 1921 tot stand kwam. Den laatsten tijd verkreeg zooals bekend deze fabriek gedurende een achttal weken, als proef neming, toestemming tot het werken in drie ploegen, dag en nacht.De bereikte resultaten heb ben bewezen, dat het in de Arbeidswet vastge legde verbód van nachtarbeid leidt tot een te oneconomische productie en een aanzienlijke verkwisting van brandstoffen. In afwachting,of aan haar sedert 1921 gedaan verzoek tot wederinvoering van nachtarbeid zal worden voldaan, hetgeen volgens haar mogelijk zou zijn door wijziging van het thans bij den Hoogen Raad van Arbeid in revisie zijnde werk tijden-besluit, heeft de directie van de glas fabriek de Schie uitvoering gegeven aan haar voornemen tot verdere inkrimping van haar be drijf.Zaterdag zijn 325 van het personeel ontsla gen. De volgende maand volgt het ontslag van nog 150 man. was Negen uur las pater Nauta eveneens aan het hoofdaltaar een stille H. Mis. Onder beide H.H. Missen waren tal van paro chianen aanwezig. Half een begon de receptie, door eerw. geeste lijken en leeken drukbezocht. De hoogeerw. de ken, de pastoors en kapelaans van de verschil lende parochies evenals het Kerkbestuur, boden persoonlijk den jubilarissen hun gelukwenschen aan. Van alle corporaties uit de parochie waren deputaties aanwezig; in de anders zoo rustige pastorie was een drukte van belang. Vele vereenigingen en ook particulieren had den reeds van te voren bloemstukken ingezonden, terwijl de vrouwen-congregatie, den directeur pater Rijken, een verguld zilveren directeurs- ketting met medaille toegezegd heeft. Dat het den verdienstelijken paters gegeven zij, nog vele jaren hun priesterlijken arbeid met vrucht voort te zetten. Jubileum J. J. Prein. Gisteren herdacht de heer J. J. Prein den dag, waarop hij gedurende 45 jaren collectant is ge weest van het College „Liefde voor de weezen." Des morgens lCP/aUm werd in de St. Janskerk aan de Lange Haven een plechtige H. Mis te zijner intentie opgedragen. Voor de Mis werd de „Veni Creator" gezongen. Daarna werd de jubilaris met zijne familie in de pastorie ontvangen, waar alle priesters der parochie bijeen waren en waar den jubilaris het portret van den paus, dragende diens hand- teekening werd aangeboden. Dit is het eerste, dat hier werd geschonken. Toen de jubilaris thuis kwam, vond hij daar een schat van bloemen,waaronder een prachtstuk van Regenten van het R.K. Weeshuis. Bovendien stond in het midden daarvan op de tafel een foto van de leden van het College „Liefde voor de Weezen", waar ook de jubilaris op voorkomt. De Besturen der Colleges van Collectanten van de 4 andere parochieën kwamen den jubi laris thuis complimenteeren. Een paar kleine weesjes, een jongen en een meisje, kwamen hem namens de verpleegden een bouquet aanbieden. Voorts bleek de grootev belangstelling in dit feest uit vele bezoeken en de groote hoeveel heid kaartjes enz. ,die in den loop van den dag werden ontvangen. Zaterdag slaagden te Amsterdam, voor het politie-diploma met aanteekening de hoeren C. Tiggelman, M. Volwerk en L. Zuid geest, alhier. Als iets bijzonders, kan hierbij nog worden ver meld, dat al de elf politie-agenten van hier, die in den loop der laatste weken gepoogd hebben 't diploma te behalen, deze poging met succes zagen bekroond. Zes van hen verwierven dit bewijs van bekwaamheid met aanteekening. UIT ROTTERDAM. Rotte's Liedcrtafel." Naar de „Crt." verneemt, heeft „Rotte's Lie dertafel" de onlangs op het door haar gehouden Internationale zangconcours behaalde prijzen nogniet uitbetaald,zelfs zijnde medailles enkunst- voorwerpen nog niet uitgereikt. Reden hiervan is, dat de zangvereeniging vanwege de geringe ontvangsten op dat concours, in grooten finan- cieelen nood verkeert, welken men nog niet heeft kunnen opheffen.'t Tekort wordt op 5000.- geschat. Bovendien is de vereeniging hare verplichtin gen tegenover het bureau voor auteursrechten te Amsterdam niet nagekomen, daar ook de au teursrechten nog niet betaald zijn. Te dier zake is thans een prpces hangende. Intusschen heerscht er onder de prijswm- ners groote ontstemming, zooals begrijpelijk is werden door de deelnemende vereenigingen nogal kosten gemaakt, voor voorbereiding, reis, verblijf, e.d. Doordat „Rotte's Liedertafel hare verplichtingen echter niet nakomt, raken ook deze vereenigingen in moeilijkheden. Tel kens worden de betrokken vereenigingen als 't ware met een kluitje in het riet gestuurd. Volgens de „Crt." bestaan er plannen, om, indien „Rotte's Liedertafel" niet spoedig tot de prijsuildeeling overgaat, deze vereeniging in rechten te vervolgen. dan ook de vraag gerezen, wat hiervan de oor zaak kon zijn en wat er gedaan moet worden om de R.K. Damliefhebbers in ons R.K. Verband te krijgen. Eerstens vermoeden wij, dat verschillende personen, ondanks de herhaalde uitnoodigingen in dit blad en elders, niet den moed bezitten om des Vrijdagavonds eens naar 't patronaatsge bouw a/d Lange Haven te gaan, teneinde daar met onze club en haar leden kennis te maken, waarlijk het is de moeite waard. Waarom kan men wel naar neutrale clubs gaan en niet naar eene katholieke, het is toch te dwaas opa van te spreken. Tweedens hebben wij ons de vraag gesteld, wat moet er momenteel gedaan worden, om de bestaande club uit te breiden en het damspel in het algemeen te bevorderen Als antwoord hierop meenen wij, te kunnen mededeelen, dat de kampioenstrijd is gestreden, de kampioen is hieruit te voorschijn getreden en moet hiervoor dus de prijsuitreiking plaats hebben. Wij hebben gemeend dit nu te doen op Vrijdag 29 September a.s. des avonds 8 uur. Aan deze kampioenshuldiging hebben wij met het oog op propaganda, verbonden het houden van een simultaan-seance, welke zal gegeven worden door den heer W. J. Vos uit Rotterdam. Op dezen avond kan dus een ieder hier aan deelne men en het zal dan blijken, dat ons streven en werken op 'n goed fundament is gegrondvest. Het is dan ook ons vaste vertrouwen, dat alle R.K. Dammers en liefhebbers, zonder uitzonde ring a.s. Vrijdag zullen tegenwoordig zijn inhet Patronaatsgebouw a/d Lange Haven alhier. Last not least, vertrouwen wij, dat wij van de Geestelijke Overheid hier ter stede, de meest mogelijke medewerking mogen ondervinden en wel in dien zin, dat zij in hun resp. Patronaten of Gezellenvereen. tot oprichting van 'n derge lijke club mogen besluiten. Met dank voor plaatsing, Het bestuur der R.K. Damclub „I.D.O, Gemengd Nieuw». Teleurgesteld Alkmaar. Naar aan leiding van het te elfder ure aflasten van het bezoek der Italianen, heeft de burgemeester zich met een verzoek om inlichtingen gewend tot den Italiaanschen gezant. Deze antwoordde daarop dat de reden waarom het bezoek niet doorging niet zoozeer het slechte weer was ge weest, als wel de verlate aankomst van het es kader ende weinige tijd,die ter beschikking stond. De burgemeester vind in een en ander aan leiding zich thans bij den Italiaanschen ge zant over het gedrag der officieren te beklagen en dezen te verzoeken daarover aan zijn regeering te rapporteeren. (Crt.) sneden. Beiden zijn in het ziekenhuis opge nomen. De toestand van B. is hopeloos, die van de vrouw niet levensgevaarlijk. De marechaus see heeft de vier kinderen van het echtpaar onder haar hoede genomen. _JT reindiefstal. Zaterdagmorgen is in den trein van Bentheim naar Oldenzaal een por tefeuille met 1/i millioen mark aan bankpapier gestolen. Alle reizigers werden te Oldenzaal aan den lijve onderzocht, doch zonder resultaat. Pandora. Nog steeds,nu reeds voor de vierde week,draait in de Pandora de schitterende film „De Drie Musketiers" en wordt met stijgende belangstel ling gevolgd. Men kan 't hooren en zien, dat de toeschou wers zoo echt van de diverse tafereelen en acties genieten inderdaad is aan dit filmwerk ook de grootste zorg besteed, om alles tot in 't kleinste toe, met kunst en smaak voor oogen te stellen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: rijwielbei, broche met portret, R.K. Kerkboek je, kraag, broche met portret, taschje met inh. rozenkrans, dameshoed. Bij vinders duimstok, M. Zelissen, Buiten havenweg 160partijtje hout, F. Dolleman, Zeestraat 21 R.K. kerkboekje, H. Groeneweg, L. Nieuwstraat 10 heerenhorloge, F. Kok, Hoofdstraat 1*19/6 hond, W. B. Hoogeveen, Eendrachtstraat 18a R.K. kerkboekje, F. van Rossum, Brielschestraatmuilkorf, J. Eikmans, Broersveld 147 armband en horloge, P. van Dijk, Singel 158b armbandhorloge, A. Roelofs Westfrankelandschestraat 86 kinaer schoen, brugwachter, Appelmarktbrug, hond, dams Brillenburg, Broersvest 132postduif, G. Elberts, Overschieschestraat 47 ring, Lans mans, Dwarsstraat 8 carbid lantaarn van een auto II. J. Vink, Wilhelminaplein 12 werkhond H. Veltman, Bagijnhof 6 keeshond, P. Willems, Groeneweegje 32 sleutel, W. de Jong, N. Maas straat 22 halsband, A. van Meerendonk, Beijer- landschestraat 25 étui met inh., J. Elderkamp, Broersveld 42/3 zilveren kwastje A. van Riks- oort, Roonschestraat 18b pantoffels, A. On derwater, Voorneschestraat 19. Op den Goudschenrijweg alhier veroorzaakten Zaterdagmiddag vier jongemannen van 18 tot 22 jaar een relletje bij een draaiorgel. Er ont stond een volksoploop de politie kwam er aan te pas en arresteerde een van de belhamels die onder den invloed van sterken drank verkeerde Tegen deze arrestatie verzette zich het publiek en men begon met steenen en messen naar de agenten te gooien. De rijwielagent J.H.D. werd door een steen tegen het rechterbeen getroffen en verwond. Zijn rijwiel werd vernield. In het gedrang geraakt heeft deze agent toen twee schoten uit zijn revolver gelost. Dit deed de me nigte uiteen stuiven en de politie slaagde er in haar arrestant een jongmensch van 22 jaar,naar het bureau in de Meermansstraat te brengen. Inmiddels bleek dat door de geloste revolver schoten twee jongens waren getroffen en wel de 6-jarige A.R. uit de Laanzichstraat, die een kogel in het zitvlak had gekregen, en de 14-jarige H.G. uit de Vinkenstraat, die, in het hoofd ge troffen, bewusteloos op straat was gevallen Beide jongens, die met het opstootje niets te maken hadden, zijn naar het ziekenhuis gebracht en daar in verpleging opgenomen. De toestand van H.G. baart zorg. De vreemde geschiedenis. De sen- sationeele geschiedenis te Bergen, waarover wij deze week een bericht opnamen, begint een staartje te krijgen. Zooals men zich herinnert, ging het over het al of niet plaatsen van een jeugdigen pensiongast d&èir waar de pension houdster hem wou hebben. De jongen, die vlucht te en door de moeder, beinvloed door de pension houdster, teruggeëischt werd, is nog steeds niet terug en wordt ergen verborgen gehouden. Nu is Donderdagavond zoo meldt het ,;Vad." een gewelddadige poging gedaan om de tegen woordige verblijfplaats van den knaap gewaar worden. De chauffeur van dokter Dekker (deze had zich het lot van den jongen aangetrok ken) is, toen hij tegen 10 uur per fiets van een bezoek in Barsingerhorn e Bergen terug kwam, door een paar personen aangehouden die hem terwijl zij den voorband der fiets door sneden, toeriepen: „Waar ben je geweest? Je zult, ons zeggen waar Guus (dat is de naamvan den jongen) is." De aangerande zeide het echter niet en wist met veel moeite te ontkomen. Men meent de beide personen dien avond ook gezien te hebben nabij het huis, waar Guus het eerst na zijn vlucht onderdak vond en denkt dat het een paar particuliere detec tives zijn, belast met de opsporing van den jon gen. Dat zij in lange zwarte jassen gekleed waren, is alles wat men met zekerheid omtrent hen weet. Men neemt aan, dat de bedoeling is den jongen onderdak te brengen bij zijn moeder en zuster in het tehuis, dat de pensionhoud ster tijdelijk heeft betrokken, nu deze week haar pension is afgebrand. De officier van justitie uit Alkmaar heeft te Bergen een onderzoek ingesteld naar het gebeurde met Guus. De rechtbank kan echter geen beslissing nemen in deze zaak, zoolang de voogdijraad zijn advies nog niet heeft inge diend. Schip gestrand. Zaterdagmiddag om vier uur is tijdens hoogwater hetDuitsche stoom schip „Rose Marie Holke" geladen met hout met bestemming naar Dordrecht bijKwadeHoek(Goe- reesche Gat) gestrand. De berging van schip en lading werd opgedragen aan Dirk Zwager's Ber- gingsmaatschapijij te Maassluis. Nadat een ge deelte van de lading in tien blazersscheepjes was gelost, is het schip gisternacht met assisten tie van de bergingsvaartuigen „Ursus" en „Meer min" en de sleepboot „Nieuwe Waterweg" vlot gebracht en heeft het de reis naar de plaats van bestemming voortgezet. Vr ij dagavond is brand uitge- broken op de achterkamer van pand 67 Botha- straat alhier, bewoond door den bankwerker J. L. Visser. Daar de brand onder verdachte om standigheden plaats vond, er werd nl. een in petroleum gedrenkte lap gevonden, stelde de politie een onderzoek in. Als verdacht van brandstichting is daarna aangehouden de metaalbewerker W.J.v.M., die als kostganger bij V. inwoont. Van M. had reeds herhaaldelijk gedreigd den boel in brand te steken. De achterkamer is uitgebrand. V. was niet verzekerd. INGEZONDEN. Een pseudo - Schiedammer. Een sigarenwinkelier in de Wagenstraat te 's-Gra- venhage werd Vrijdagmorgen opgebeld door iemand, die zich uitgaf' voor directeur van een groot bankkantoor te Schiedam en hem verzocht 4000 sigaren voor zijn rekening onder rembours op te sturen per bode naar Schiedam. De win kelier stuurde de sigaren Volgens de opdracht naar de bode. Inmiddels was hij nog drie achter eenvolgende malen opgebeld door denzelfden persoon of het bestelde reeds naar den bode verzonden was. De laatste maal dat hij tele foneerde liet hij nog 500 sigaretten er bij in pakken. Even.nadat het pak bij den bode was be zorgd, vervoegde zich daar iemand, die zich een bediende noemde van het sigarenmagazijn, met de boodschap, dat hij de bestelling terug kwam halen, benevens de remboursrekening De bode vloog er niet in, maar ging eerst eens informeeren bij den afzender. De z.g. bedien de beloofte terug te komen, maar is nadien natuurlijk niet meer gezien. Bij informatie is gebleken, dat de opgegeven naam van den bankdirecteur in Schiedam niet bekend is. De glasindustrie. Reeds sedert begin 1921 achtte de directie van de glasfabriek De Schie, alhier, gelet op de ar- Mijnheer de Redacteur. Eenige maanden geleden schreef de R.K. Damclub „I.D.O." hier ter stede gevestigd, wed strijden uit om het persoonlijk kampioenschap, voor R.K. Dammers van Schiedam, meenende dat hieraan door zeer velen zou worden deel genomen. Doch ons optimisme moest spoedig vervallen tot pessimisme, want slechts 2 perso nen gaven zich op, hetgeen voor onze stad na tuurlijk veel te gering is. Bi) het bestuur van bovengenoemde club is Bark gestrand. De Hollandsche bark K 862 is gister in de branding bij Malmö op de kust geloopen. Het schip heeft averij en maakt water. 't Nieuwste. Het te Langensalza ver schijnende Tageblatt deelt aan zijn lezers mede, dat de abonnementsprijs voor de maand Octo ber is bepaald op 600 mark of 6 pond graan of 10 eieren. Noodlottige aanvaring. Uit Con- stantinopel verluidt dat de Britsche torpedo jager „Speedy" tot zinken is gebracht na een aanvaring met een Nederlandsch schip in de Zee van Marmora. De torpedojager zonk binnen zeven minuten. Tien opvarenden verdronken, 87 werden gered De torpedojager „Speedy" was een schip van 1075 ton, bewapend met drie kanonnen van 10 c.M. en vier torpedolanceeren. Zij had een maximumsnelheid van 35 knoop en. De naam van het Nederlandsche schip is niet bekend. Zijn vroüw vermoord. Den 1 len Juli is te Marienburg de vrouw van dr. Reiss, hoofdredacteur van de Duitsch-nationale Marien- Zeitung" vermoord. Na een betooging, die aan de nagedachtenis van dr. Walter Rathenau was gewijd, waren een aantal links-radicalen naar het huis van dr. Reiss getrokken. Mevrouw Reiss opende het raam om te zien wat er gaande was en werd daarop door een kogel in het hoofd getrof fen. Zij was onmiddellijk dood. Zoo luidde het eerste verhaal. Van nationalistische zijde is uit deze zaak geweldig veel munt geslagen, vooral omdat de daders onvindbaar bleven. Thans meldt men, dat dr. Reiss zelf is gearres teerd onder aanklacht zijn vrouw te hebben vermoord. Het huwelijk van den e x-k e i z e r. De bezwaren, welke van de zijde der familie leden tegen het voorgenomen huwelijk van den ex-keizer zijn te berde gebracht,zijn zonder re sultaat gebleven. De officieele bekendmaking is binnenkort te verwachten De dag van den vijfden November is volgens de „Tel." voor de voltrekking van het huwelijk bepaald. Deze voltrekking zal volgens het Ne derlandsch burgerlijk recht plaats vinden, aan gezien het Hohenzollern-recht in Duitschland bij de grondwet van Weimar hervallen is ver klaard. Malaise in Engeland. De bladen melden dat ruim 60 pet. van de arbeiders op de Engelsche scheepswerven werkeloos zijn. Als de schepen die nu nog op de helling staan, af zijn, zullen er nog maar enkele bestellingen zijn voor nieuwe schepen. In de eerstvolgende twee naanden denkt men dat het aantal werkloozen op de wei-ven tot 80 pet. zal stijgen. Dit is driemaal zooveel als het percentage dat men vroeger in' den slechtsten tijd gekend heeft. Als reden geeft men op, dat de scheepsbouw een ernstigen knauw heeft gekregen door het aan de markt brengen van de schepen, die de Duitschers volgens het vredestractaat hebben moeten uitleveren. Oud-Wassenaar verkocht. Naar het „Vad." verneemt, is het restaurant „kasteel Oud-Wassenaar" verkocht aan een Duitsch- Zwitsersche combinatie, precies voor de som welke de tegenwoordige eigenaar, de heer Jonkers, er voor vroeg, namelijk 1.250.000. Drama. Te Milsbeek bij Gennep heeft bij een echtelijke twist zekere B. zijn vrouw met een mes ernstig aan het gelaat verwond, en daarna zichzelf den strot nagenoeg doorge- Diefstal|op het Hamburgsche stadhuis. Op het kadaster-bureau der Ham burgsche bouwcommissie, welke is onderge bracht in het oude stadhuis,zijn door inbrekers niet minder dan 27 koperen clichés gestolen, welke dateerden uit de jaren 1810 tot 1864, en welke een waarde vertegenwoordigen van vele millioenen mark. Het waren clichés van schets matige kaarten van het Elbegebied, benevens van de stad Hamburg en omgeving. Eenige der clichés droegen het stempel van den Berlijn- schen kopersmid Otto. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet ge plaatst wordt de kopy nietteruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2