DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. EUILLETOfl. 45ste Jaargang. Dinsdag 26 September 1922. No. 13449. Buitenlandsch Nieuws. B n h e l ii NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „o Advertentiën: 1—5 regels 1 75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4.j Telefoon Intercommunaal 85. I ostbus39. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de herstelling van de Westelijke deur van het binnenhoofd der buitensluis heeft plaats gehad,zoodatvanafWoens dag 27September a.s.weder door genoemde schut sluis kan worden geschut. Schiedam, 26 September 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 4 der Verordening houdende eenige bepalingen in het belang van den behoorlijken afvoer van water en vuil in het Oost-Frankeland en wel in het gedeelte begrensd door Bakkers haven, Groenendijk, Rotterdamschen dijk en Buitenhaven (Gemeenteblad no. 18 van 1913); Brengen ter kennis van de eigenaren, beheer ders of gebruikers van erven en gronden, langs die sloot, welke met een duiker in verbinding staat met de Bakkershaven en loopt langs den voet van den Groenendijk en de huizen en erven aan den Rotterdamschen dijk en ten slotte aan sluit op een riool naar de Buitenhaven, dat op WOENSDAG den 11 OCTOBER 1922, des voor- middags ten tien ure, eene SCHOUW zal gedre ven worden, over bovenbedQelde sloot. Wordende bij deze ieder, dien zulk mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde Verordening voorgeschre- vene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zou de kunnen voorwenden, zal deze worden afge kondigd waar het behoort. S c li i e d a m, 26 September 1922. GEALLIEERDEN EN TURKEN. Sinds gister schijnt niet veel in den algemee- nen toestand te zijn veranderd. Men is in af wachting van wat Turkije zal antwoorden. Nationalistische kringen te Constantinopel zijn de meening toegedaan, dat de laatste nota der geallieerden een bevredigende basis voor de te voeren besprekingen biedt, maar dat de regee ring te Angora, de in ruil voor haar verhipte nis om zich van verdere troepenbewegingen te onthouden, zal eischen, dat geen verdere ver sterkingen naar het Nabije Oosten zullen worden gezonden. Ook gelooft men, dat de Turksch nationalistische regeering met de demilitairisa- tie van de kusten van de Zee van Marmora zal instemmen op voorwaarde, dat de Turken toe stemming zullen krijgen om versterkingen aan te leggen, teneinde den toegang tot Constanti nopel tegen eventueele verrassende aanvallen te kunnen verdedigen. Deze meening is tot dus verre evenwel nog niet officieel uit Angora be vestigd. Men neemt voorts aan, dat de '1 urksche na tionalistische regeering van plan is, een com missaris naar Constantinopel te zenden om Anatolië in het paleis van den sultan te ver tegenwoordigen. Er schijnt goede grond te be staan voor de hardnekkige geruchten, dat na de onderteekening van het te sluiten vredesver drag de sultan tot aftreden zal worden gedwon gen. De Engelsch-Fransche overeenkomst in zake de zee-engten is tot stand gekomen door hef bemiddelend optreden vart Pasjitsj en Nintsjitsj te Londen en te Parijs. Poincaré had oorspron kelijk voorgesteld, de Maritza aan te nemen als nieuwe grens in Thracië, doch heeft dit plan gewijzigd, daar het achterland van Constanti nopel tot een autonoom deel van Thracië zal worden verklaard, opdat een grens tusschen Turkije en Bulgarije vermeden zal worden. De regeering van Belgrado is het met deze op vatting eens en hoopt, dat men zoodoende den vrede op den Balkan zal kunnen herstellen. Griekenland toont zich echter absoluut niet tevreden en schijnt vast van plan te zijn, Thar- cië niet zonder meer over te geven. Naar aanleiding van Nansen's voorstel tot interventie van den Volkenbond in het Grieksch- Turksche conflict, is eenstemmigheid verkregen voor de volgende resolutie. „Met den ernstigen wensch, het herstel van den vrede in het Nabije Oosten te verzekeren, en alle pogingen te steunen, welke tot berei king van dat doel worden gedaan, neemt de Volkenbondsvergadering met genoegen kennis van het plan tot het houden eener conferentie, welke in de eerste plaats tot taak zal hebben, den huidigen toestand te onderzoeken teneinde tot een oplossing te komen. Zij vertrouwt ten volle, dat de Volkenbondsraad zonder zich in eenigerlei opzicht te mengen in de voorgeno men onderhandelingen, alle maatregelen zal nemen, welke noodig en door het verloop dezer onderhandelingen gerechtvaardigd zullen wor den geacht, ten einde gevolg te geven aan het eenstemmig verlangen der Vergadering naar een spoedig herstel van den vrede." Wederom loopen geruchten, dat Turksche cavalerie de neutrale zone in KI. Azië zou zijn binnengetrokken, 't bleven tot nu toe slechts geruchten. Op de Volkenbondsvergadering te Genéve is men druk doende, den armen vluchtelingen uit Smyrna zoo spoedig mogelijk hulp te ver schaffen. seis in het buitenland te disconteeren, o.m. in Engeland en Nederland. BELGIE. De bekende Vlaming Frans Van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen heeft verklaard, dat de Katholieke Vlaamsche kamergroep in de oppositie zal gaan, als de wet tot vervlaamsching der Gentsche universiteit niet wordt aangeno men. TSJECHO-SLOWAKIJE. Toen dr. Benesj uit Genéve terugkeerde, werd hij door president Masaryk dadelijk ontvangen, welke audiëntie in verband staat met de wijziging in de Tsjecho-Slowaaksche regeering. Als minister-president zal de afgevaardigde Swehle, hoofd van de agrariërspartij, benoemd worden. In den loop van deze week hoopt hij in staat te zijn de leden van het kabinet bij elkaar te roepen. 15 October zal de nieuwe zitting van de nationale vergadering geopend worden De Kamerzitting zal op dien dag gesloten worden VOLKEN BONDSRAAD. Uit Genéve verluidt, dat de Volkenbonds- yergadering in haar zitting van gister het aantal niet-permanente leden van den Raad verhoogd heeft van 4 op 6. Alleen Nederland stemde tegen. RUSLAND. De Russische autoriteiten te Moskou hebben aan Nansen als hun wensch te kennen gegeven, dat hij zijn hulpactie in Rusland zal voortzetten, vooral op dit oogenblik, nu men die actie tracht te leiden in de richting van het herstel van het economisch leven in de streken, die van den hon ger hebben geleden. Groote uitgestrektheden in het Wolga-gebied de Oekraine en in de Krim, bezitten absoluut geen vee en geen landbouwmachines meer. Bo vendien bevinden zich daar honderdduizenden ouderlooze kinderen, die zonder onderdak rond dolen. 28 Twee minuten later vertrok de trem. Een ge voel van onrust bekroopBarnes.Indien zijn diner er eens niet was Hij begon zelf reeds hongerig te worden en kreeg medelijden met het jonge meis je, dat, vreesde hij, bezwaarlijk nog twee en een half uur zonder eten kon blijven. Hij behoefde er echter niet lang over na te denken. Bij het volgende station hield de trein dertig seconden stil. De conducteur opende het portier van den coupé en zette een tamelijk groote mand op de bank. „Ah! Eindelijk!" riep juffrouw Anstruther vol'blijdschap uit. ,Dat doet mij genoegen t" Zij strekLe de hand reeds uit. „Voor mijnheer", zeide de beambte op dro gen toon. „Per telefoon besteld. Hier is de re kening," voegde hij er bij, een papiertje aan Bar nes overhandigende. Deze betaalde. Een seconde later was de trefh al wederom in beweging. Juffrouw Anstruther had zich geheel ont moedigd achterover op haar zitplaats laten zak ken. Zij wendde hare uiterste pogingen aan om onverschillig te schijnen, doch zij kon hare oo- gen niet afhouden van de mand, welker inhoud DUITSCHLAND. De hereenigde socialistische partij heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij verzekert, dat het Duitsche volk tot aan de grens van zijn draagkraqht aari den Wederopbouw der wereld zal medewerken, mits liet gelijke rechten krijgt als andere volken genieten en de politiek van kwaadwillige over-belasting en van vernietigen de maatregelen van geweld wordt gestaakt. DUITSCHLAND EN BELGIE. Uit Brussel wordt gemeld dat Fischer gister aan Delacroix, den voorzitter van de Belgische afvaardiging in de commissie van herstel, de schatkistwissels Lot een bedrag van 100 millioen ter hand heeft gesteld. Er is sprake van de wis- BULGARIJE. Uit Sofia verluidtIn de Sobranja zal, een wetsontwerp worden ingediend, volgens hetwelk alle voormalige ministers der z.g. oorlogskabi netten van 1913 tot 1918 in staat van beschuldi ging worden gesteld. De ministerraad heeft een wetsontwerp uitgewerkt voor een algemeene stemming over de schuld of de onschuld der ministers. Wanneer 50 der Sobranja-kiezers het „schuldig" uitspreken, zullen de ministers worden veroordeeld tot tien jaar verbanning en wanneer dit aantal 60 bedraagt, tot tien jaar celstraf. Van den uitslag bestaat geen hooger beroep. Het vonnis moet onmiddellijk worden uitgevoerd. Aan de „Chicago Tribunè" wordt uit Con stantinopel gemeld, dat te Sofia ten gevolge van opstanden, die er Vrijdag en Zaterdag hebben plaats gehad, de staat van beleg is algekondigd. Bij de straatgevechten werden50personen gedood Onder de dooden en gewonden bevinden zich verschillende afgevaardigden en partijleiders. De opstand is door tegenstanders der re geering op touw gezet. ALLERLEI. In het rapport dat dr. Fridtjof Nansen aan de Volkenbondsvergadering heeft voorgelegd, wordt gezegd, dat door zijn hulpwerk tot en met 1 Juli, 427.886 krijgsgevangenen van 26 verschillende nationaliteiten waaronder onge veer 26.000 Duitschers uit Rusland, Siberië, en Oost-Azië zijn gerepatrieerd. De staking der Fransche zeelieden blijft zich uitbreiden. Te Bordeaux heeft de beman ning van de Lutetia het werk neergelegd. De Venezilischte bladen verklaren dat de beweringen in zaké het bestaan van een politieke samenzwering in Athene belachelijk zijn. Naar uit Rome wordt gemeld, zou de Paus besloten hebben rechtstreeksche onderhande lingen met de Turken over het sluiten van een concordaat te openen. Uit Londen meldt Reuter De vertegen woordigers van de patroons en van de boot werkers hebben gister de nationale loonover- eenkomst geteekend waarbij de loonen voor de bootwerkers met ingang van 2 October met een shilling per dag verlaagd worden, terwijl bepaald is, dat zij in Juni nogmaals met een shilling per dag verlaagd worden, mits dan het indexcijfer voor levensonderhoud opnieuw 10 punten ge daald zijn. Men meldt uit Tsjita aan de Izwest.ia Wladiwostok is door de roode troepen omsingeld. De bourgoisie in de stad is door paniek aan gegrepen en de schepen, die naar Japan vertrek ken zijn vol met vluchtelingen. Merkoelof, die reeds in begin Augustus zijn macht overdroeg aan generaal Didericks, zou naar Amerika zijn ver trokken. Den 5 October zullen de Japanners de streek om Wladiwostok ontruimen. Hofnieuws. Bij gelegenheid van de onthulling van het, marine-monument op het Havenplein in Den Helder, op 14 October zal de Koningin een be zoek aan die gemeente brengen. De Koningin en de Prins zijn gisterochtend per staatsspoortrein van 11 uur 10 min., waarin zich het Koninklijk salonrijtuig bevond,van Het Loo in Den Haag aangekomen, om vandaag tegenwoordig te zijn bij de onthulling' van het monument voor de tijdens den oorlog veronge lukte Sclieveningsche visschers. De terugkeer naar Het Loo was bepaald op hedenmiddag. De Koningin heeft een aanzienlijke gift ge schonken ten bate van de Nederlanders te Smyr na, die in grooten noodtoestand verkeefen De Katholieke Staatspartij. Naar de „Msb." uit zeer goede bron verneemt heeft staatsraad Struycken, van wege het Bondsbestuur aangezocht om het presidium op zich te nemen der commissie, welke zich belasten zal met het ontwerpen van een alge meen kiesreglement voor de katholieke Staats partij, doen weten, dat hij wegens overdrukke werkzaamheden verhinderd is, deze benoeming te aanvaarden. haar het water in den mond deed komen. Een enkele blik bracht Barnes op de hoogte van den toestand. „Zij vergaat van den honger," dacht hij „maar zij wacht tot ik haar iets aanbied. En met de uitgezochtste beleefdheid vroeg hij „Wilt gij mij toestaan de onhandigheid van dien conducteur te herstellen Ik heb genoeg voor twee. Ik bid u, deel mijn diner met mij, mejuffer." Juffrouw Anstruther antwoordde koel, doch eenigszins aarzelende van wege den tweestrijd, welken zij in haar binnenste voerde „Ik dank u. Ik heb niet erg veel honger." Zij was echter op het punt geweest aan te nemen, maar iets onverklaarbaars in de ge- heele zaak, dééd haar op hare hoede zijn. Mis schien was de keliner te in het oog vallend onhandig geweestof misschien had Barnes te veel laten blijken, wat er in hem omging misschien was het slechts een ingeving doch zij vatte argwaan op en weigerde. „Dit is misschien wel de grootste leugen, welke die, engel ooit heeft uitgesproken, dacht Barnes en hij hernam op overredenden toon „Maar gij hebt toch wel een weinig honger Gelooft gij niet beter te doen met u te laten overhalen Eene uitdrukking van levendige blijdschap verscheen op eens op het gelaat van het jonge Wijziging van de Drankwet. Een ontwerp van wet is ingediend tot aanvul ling van de artikelen 8, 9, 28, 36 en 39 van de Drankwet. Bij toepassing van art. 8, eerste lid lo en art. .36, eerste lid lo der Drankwet ontstaat moeilijk heid voor het geval de veroordeeling tot een gevangenisstraf van een jaar voorwaardelijk is geschied. In hun tegenwoordige redactie zou de door voering van deze artikelen ertoe moeten leiden, dat in een geval van voorwaardelijke veroor deeling tot een gevangenisstraf van een jaar het verleenen van een vergunning of verlof voor altijd geweigerd werd, omdat in dit geval van een ondergaan hebben van de stral' niet kan worden gesproken, een wetstoepassing, die uit billijk heidsoogpunt niet zou zijn te verdedigen. Aanvulling van de wet is dus noodzakelijk. Tusschen de twee uitersten de voorwaarde lijke veroordeeling, die niet door ten uitvoer legging van de straf wordt gevolgd voo. de toepassing van art. 8, lOo en art. 36, eerste lid lo der wet geheel buiLen beschouwing te laten, dan wel haar voor altijd als-weigeringsgrond te laten gelden, kiest het onderhavige wetsont- wet een tusschenweg, die eenerzijds aan de be perkte strekking vaiï de wet op de voorwaar delijke veroordeeling niet tegen de bedoeling in een uitbreiding geeft en anderzijds toch aan de billijkheid niet tekort doet. Deze tusschenweg komt hierop neer, dat ge durende den proeftijd de vergunning, resp. het verlof moet worden geweigerd. Wordt de proef tijd met goed gevolg doorloopon, dan vervalt de weigeringsgrond.. Wordt zij daarentegen door tenuitvoerlegging der stral' gevolgd, dan geldt de. weigeringsgrond nog gedurende 5 jaren se- mèisje en Barnes werd geheel uit het veld ge slagen door deze woorden „lk dank u nogmaals. Daar valt het mij in, dat ik alles, wat ik behoef, bij mij heb." Zij nam hare reistasch, stak er de hand tot op den bodem toe en haalde een in wit pa pier gewikkeld pakje voor den dag, klaar blijkelijk afkomstig van een banketbakker. Het gezicht van Barnes werd eenige duimen langer. De arme jonkman kreeg grooten lust, zijn mand door het portier te werpen. „Wat een ezel was ik toch," mompelde hij, „te meenen, dat een jong meisje ooit op reis is gegaan, zonder koekjes of andere snoepe rijen bij zich te hebben. Men zoude evengoed kunnen veronderstellen, dat ik zonder sigaren in den trein zoude gaan zitten. Van' sigaren ge sproken, ik zoude er gaarne een opsteken in een rook-coupé. Het is nu al acht uur, dat ik mij mijn grootste genot ontzeg ter wille van een meisje, dat liever van honger zoude ster ven, dan iets van mij aan te nemen." Een geritsel als van papier, dat opengevou wen wordt, kwam van den hoek, waar juffrouw Anstruther zat. Hij richtte er de oogen heen. Zij had het pakje opengemaakt, het was waarschijnlijk vol suikergoed geweest, en trok er achter elkander eene menigte kleine, ineen gefrommelde wit papieren propjes uit, terwijl op haar gelaat de grootste teleurstel ling te lezen was. Toen zij ze alle verwijderd had, vond zij niets dan tw;e,e kleine balletjes gom en een kaartje, waarop eenige woorden geschreven stonden. Zij stak ze haastig in den mond,, want zelfs in dat oogenblik van diepe neerslachtigheid was haar trek te sterk om zich dat armzalige voedsel te ontzeggen, en las toen het kaartje mompelende„Die kleine, kleine schelm! Dat ondeugende ding!" waar na zij een wanhopigen blik wiero op de mand van Barnes en bijna in een snik zoude zijn uit gebarsten. Barnes was bijna weekhartig genoeg geweest om haar te troosten; doch zij verzette zich tegen dat gevoel, opende zijn mand en' begon met smaak zijn ganzeleverpastei te/eten, thans verzekerd, dat juffrouw Anstruther die weldra met hem dcelen zoude. Bij het schommelende lamplicht der wagon zag hij inderdaad, dat het meisje de oogen niet van hem afwendde en al zijn bewegingen volg de met een droevigen, begcerigen blik. „Het zal niet Tang duren, of zij krijgt be rouw," dacht hij mét hardvochtige blijdschap. Eenige seconden later deed zij een poging om het woord tot hem te richten, maar zij hield zich in, terwijl een traan langzaam over hare wang jolde Dat was meer dan hij verdragen kon. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1