Goedkoope Brandstof. H. A. V. SCHOLTE. Westvest 5. - Telef. 419. dert het tijdstip, waarop de straf is ondergegaan. Voorts komt het. wenschelijk voor, in sommige gevallen een voorwaardelijke veroordeeling niet dadelijk te doen volgen door intrekking van de vergunning, resp. van het verlof. Immers in trekking van vergunning of verlof is voor den betrokkene een zwaardere straf dan de poenale sanctie. Wereldcongres voor de vrede. Het bestuur van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen heeft thans, naar „Het Volk" meldt, definitief het program voor het wereldcongres voor den vrede, dat van 10 15 December in den Haag zal worden gehouden, vastgesteld. De uitnoodigingen zullen deze week aan de daarvoor in aanmerking komende or ganisaties worden verzonden. Op het congres zullen de volgende punten worden besproken le. De noodzakelijkheid, alle krachten, die voor den vrede wenschen te werken te concen- treeren op één doel en volgens de basis der re solutie van het internationaal congres in Rome. (Inleider L. Jouheaux). 2e. Wat hebben de arbeidersorganisaties ge daan en wat kunnen zij doen ter bevordering van den vrede 3e. Wat hebben de regeeringen en de politieke lichamen gedaan en wat kunnen zij doen ter bevordering van den vrede 4e. Wat kan gedaan worden door middel van de onderwijs- en opvoedingsinrichtingen, ten einde de vredesgedachtè meer te doen postvatten onder het jonge geslacht? 5e. Bespreking van de vraag, wat de parti culiere vereenigingen in den strijd tegen den oorlog kunnen doen. Voor de laatste punten zullen nog uit de voor naamste landen inleiders worden aangezocht. De Fransche teekenaar Steinlen heeft een plaat ontworpen, die over de geheele wereld zal wórden verzonden. Hij heeft „de noodzakelijk heid, het opgroeiende geslacht voor den moor denden oorlog te behoeden", in beeld gebracht. Behalve de met anti-oorlogspropaganda be drukte zegels, die dezer dagen aan de verschil lende vakcentralen zullen worden toegezonden is er een internationaal insigne, ontworpen door Albert Hahn Jr., in den maak, dat eveneens ten bate van het anti-oorlogsfonds zal worden ver kocht. Sociale week. Gisteravond is te Eindhoven in de groote zaal van den R. K. Volksbond de Negende Sociale Weck geopend, waarop door een 13-tal sprekers onder werpen zullen behandeld worden betreffende de R. K. sociale gemeente-politiek. De vader van den minister-president. Naar de „Msb." verneemt is de echtgenoote van Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck ongesteld geworden In verband daarmee gaat de huldiging van den oud-commissaris der Koningin in Limburg, welke vandaag den dag, waarop hij zijn80sten verjaardag viert,zou plaats vinden, niet door. Prof. dr. J. Poels. Volgens de „N. Rott." denktjprof. dr. J. Poels directeur van de Rijksserum-inrichting te Rot terdam, met ingang van 1 Januari dezen post men pensioen te verlaten. Tusschen zijn besluit en de plannen van de regeering om de Rijksserum-inrichting naar el ders over te brengen, bestaat niet het minste verband, Prof. dr. Poels is reeds in zijn 72 ste jaar. De nieuwe vrede. De internationale conferentie voor een nieu wen vrede, bijeengeroepen door den Internatio nalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, zal plaats hebben van 7 tot 9 December, in de groote zaal van het hotel Wittebrug, in DenHaag Aan Jane Addams, Hall House, Chicago, is telegrafisch gevraagd de conferentie te presidee- ren. Loonsverlaging Rijkspersoneel. Naar de „Resb." van wel-ingelichte zijde ver neemt, heeft de Regeering besloten, een nieuwe loonregeling in te voeren voor het nieuw aan te stellen personeel, die aanmerkelijk lager zal zijn. Ook zal deze regeling van toepasssing zijn op personeel in tijdelijken dienst, dat nog niet den leeftijd van 21 jaren heeft bereikt. Een algemeene maatregel van bestuur, hou dende een bepaling tot de invoering van de 48- urige werkweek voor het rijkspersoneel in overeenstemming met de Arbeidswet-Aalberse, is binnenkort te verwachten. SPECIALE AANBIEDING. Wales Antliraciet 30/50 f 3.75 per H.L Belg. 30/50 f 3.60 per H.L. EierkolenI 1.90 per H.L. Prima kwaliteit. Gruis en steenvrij. Franco huis. Beleefd aanbevelend 7386 42 Het kiesstelsel. Morgen heeft te Utrècht, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, de oprichtingsver gadering plaats van de Nedcrl. Vereeniging tot verandering van het kiesstelsel. De staatsmijnen. De resultaten van de Staatsmijnen over 1921 zijn als volgt samen te vatten Het bruto-overschot bedraagt 1.585.779.07 voor afschrijving is noodig 3.298.465.62 het saldo-verlies is dus 1.712.686.55, dat geput wordt uit de „algemeene reserves". Ook bij dit staatsbedrijf is dus wederom een belangrijk tekort te constateeren. De luchtvaart. Op 1 October a.s. zal aan een aantal onderoffi cieren en korporaals-werklieden bij de luchtvaart- afdeeling te Soesterberg ontslag worden aange zegd. In verband met de omstandigheid dat voor deze groepen van militairen nog geen wacht geldregeling is vastgesteld, heeft het hoofdbe stuur van „Ons Belang" (Vereeniging van onderofficieren, enz.) zich telegrafisch tot den minister van Oorlog gewend. (Corr. Bur.) De Arbeidswet. Het bestuur van de Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers heeft er de aandacht van den Minister van Arbeid op gevestigd, dat 24 October a.s. voor verschillende takken van nij verheid de bepaling van het Overgangsbesluit, waarbij aan die takken van nijverheid een lange re werktijd dan de 8-urige arbeidsdag en de 48- urige arbeidsweek wordt toegestaan, zal ver vallen. Het nam als vanzelf sprekend aan, dat de Minister in deze voor onze industrie zoo ern- stigen tijd niet tot een nieuwe beperking van den arbeidsduur zou overgaan en dus verlenging van het Overgangsbesluit met 2 jaren (zijnde de termijn dien de Wet toestaat) bevorderen. Naar aanleiding van dezen brief heeft de Minister geantwoord bereid te zijn een herzie ning van het Overgangsbesluit 1920 te bevor deren in den volgenden zin De faciliteiten, die ingevolge art. 1., eerste lid van het thans geldende besluit aan bloemen- binderijen, tevens bloemenwinkels, kalkzand steenfabrieken,met winkels verbonden slagerijen, steenbakkerijen en stikstofbindingsfabrieken zijn toegestaan, zullen voorloopig voor 1 jaar worden verlengd. De bevoegdheid bij het eerste lid van art. 2 van het Overgangsbesluit 1920 aan conti- nu-werkende fabrieken zonder Zondagsonder breking Verleend, om voorshands met een drieploegenstelsel te volstaan, zal tot 24 October 1924 worden gehandhaafd. Bovendien zal bij de wijziging van dit lid rekening worden gehouden met het bepaalde onder b vanhet gewijzigde art. 27 der Arbeidswet 1919. Alinea 2e art. 2. het geldende besluit zal in overeenstemming met de wenschen van be langhebbenden bij de suikerindustrie komen te vervallen. De Minister is van plan de totstandkoming van deze herziening zooveel mogelijk te bespoedi gen. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Volksbadhuis. In de week van 1723 Sept. 1922 werden genomen 479 baden. lste klasse kuipbaden 32, regenbaden 60. 2de klasse kuipbaden 28, regenbaden 355. Kinderbaden 4. Badhuis Eendrachtstraat35. In de week van 1823 Sept. 1922 werden genomen 163 baden, waarvan 36 kuipbaden en 127 regenbaden. Volkszang. Het plan van het bestuur der Afdeeling Schie dam van „Volkszang", om aan de Algemeene Vergadering op 30 dez«,r een zanguitvoering te verbinden, kan, dank zij veler medewerking doorgaan. Zaterdagmiddag a.s. te half vijf zullen in het Gebouw van den R.K. Volksbond door een 100 tal leerlingen van de Schiedamsche scholen de liederen ten gehoore worden gebracht, die ook op den Volkszangdag zijn gezongen. Tot deze uitvoering hebben niet alleen de leden van „Volkszang" toegang op vertoon van diploma, maar ieder belangstellende is welkom. Men moet zich echter voorzien van een toe gangskaart, die kosteloos verkrijgbaar zal zijn bij den heer J. M. Voorhuizen, sigarenmagazijn Hoogstraat 121, alhier. Bij de te Rotterdam gehouden examens van de Federatie van Leeraren van Onderwijs volgens het systeem Spinoza" slaag den o.m. voor boekhouden A, de heer G. J. Zwep, voor stenographic A, de heer H. v. Har- tingsveldt, en voor stenographic B, de heer J. de Pater, allen van hier. UIT ROTTERDAM. Zondagnacht ontmoette een agent van politie op de Maaskade alhier den hem bekenden machi nist P.K., die een vaatje droeg. Toen de agent hem wilde aanspreken,wierp de machinist het vaatje van zijn schouder op den agent, die het op de borst kreeg, zette het op een loopen en ontkwam. Kort daarna is hij met behulp van een tweeden agent aangehouden. Het vaatje, dat citroenjenever inhield en in beslag genomen is, is gestolen uit het voorruim van de vracht boot Rotterdam, liggende aan de Maaskade. Een uitstapje. Een aantal leden van den R.K. Werklieden Bond te Heerlen, had be sloten Zaterdag en Zondag een uitstapje langs den Rijn te maken. Een der bestuurders, de heer V. te Heerlen was reeds Woensdag vooruit gezonden om een en ander te regelen. Niet goed bekend in Aken werd hij daar door vijf personen, met wie hij in een café gesproken had en die hem naar een hotel zouden brengen, op een eenzame plaats gelokt en aangevallen, al dus de Tel. Zij beroofden hem van circa 140.000 mark,die hij in verband met het uitstapje gebrui ken moest De hoofdddader, een jonge Duitscher, is be reids aangehouden. Ongelukken. Op de Zandvoortsche- laan te Heemstede is het 13-jarig meisje G„ dat op een fiets zat, door een fietsrijder aangereden. Het meisje werd bewusteloos naar een ziekenhuis in Haarlem gebracht, waar zij is overleden. Ver keerd uitwijken was de oorzaak van het ongeluk. In het ziekenhuis aan het Slijkeinde, in Den Haag, is een geyser gesprongen. Vele ruiten werden vernield, en een buitenmuur scheurde. Geen persoonlijke ongelukken. Bij het in aanbouw zijnde hoogovenbedrijf te Velzen is gistermiddag door het uitschieten van een plank de 30-jarige arbeider P.S., wo nende te Velzeroord, gedood. De arbeider S. eveneens uit Velzeroord, kreeg een beenbreuk. De landbouwer S. te Terapelkanaal is gisteren van een schuit gevallen en te water ge raakt ofschoon hij bijna oogenblikkelijk op het droge gebracht werd, konden de levensgees ten niet meer opgewekt worden. De jonge man laat een weduwe met een kind achter. Cognac. De laatste nachten is bij Venlo van smokkelaars, die wisten te ontkomen, door hun voorraad weg te werpen, een zak inhoudende 15 flesschen cognac in beslag genomen terwijl de rijksambtenaren een" zak met 19 flesschen buit- maakten. De politie nam er van een onbekenden drager nog 8 in beslag. De rijksambtenaren in Groesbeek hebben de laatste dagen niet minder dan 160 flesschen cognac in beslag genomen. Het huwelijk van den ex- kei- ze r. De Secretaris-Generaal in Algemeenen Dienst, mr. J. B. Kan, heeft zich gister naar Doorn begeven tot het houden van besprekingen met den ex-keizer. Het nieuws over het huwelijk van den Kei zer moet bekend gemaakt zijn door een indis cretie van den pas ontslagen hofmaarschalk Von Gouthard. Prins August Wilhelm, die plotseling te Doorn is gekomen, moet niet alleen Mit huwelijks contract hebben meegebracht, maar ook de toestemming van de Hohenzollern. Het huwelijk zal zonder veel uiterlijke plechtigheid plaats hebben en in de huiskapel te Doorn geschieden. De maatregelen voor de plechtigheid zijn reeds genomen. De hofpredi ker Hans Vogel uit Potsdam zal den dienst lei den. Louis Bouwmeester en Fortu- n a. Naar het „Vad." verneemt zal Louis Bouw meester de trekking van de 21e Rotterdamsche premieleening, Woensdagavond 7 uur in Belle- vue te Amsterdam bijwonen. Hij moest in den Bosch zijn, maar heeft afgeseind. Zijn dochter zal het rad draaien, dat beslissen zal over een villa van 60.000 of een van 25.000. De lijf rente van 240 per week krijgt Bouwmeester in ieder geval. Watertournooi. Op het in de Maasha ven in Rotterdam liggende Engelsche stoomschip Heathfield kregen gisteren eenige negers een woordenwisseling over de werkzaamheden. De twist liep zoo hoog, dat de neger O.W. een ijzeren staaf nam en daarmee den stoker M.G. zoo op het gelaat timmerde, dat G. een paar tanden verloor en enkele hoofdwonden bekwam. Hij ging daarop naar beneden en kwam even later met een scheermes terug om wraak te nemen. Hij bracht O.W. niet minder dan 9 steken toe in borst en armen. Gelukkig wist ander personeel tusschenbeide te komen, om erger te voorkomen De rivierpolitie arresteerde G. en een onmiddel lijk arriveerde dokter heeft W. verbonden, die niet naar het ziekenhuis kon worden vervoerd, omdat het schip hedenochtend moest vertrekken. De treindiefstal. Wij maakten gister melding van een ernstigen treindiefstal, die tusschen Bentheim en Oldenzaal zou hebben plaats gehad. De bestolene, ingenieur B., is ons komen me- dedeelen, dat het gestolen bedrag niet is 1J2 millioen mark, doch 400.000 mark waarde aan Nederlandsch, Duitsch en Zwitsersch bankpapier Het slachtoffer deelde ons mede, dat de dief stal niet in den trein doch in de visitatie-zaal aan het station Bentheim heeft plaats gehad. (Tel.) Dranksmokkelaars. Uit Christiania wordt gemeld, dat een der twee torpedobooten, die ter beschikking van de douane zijn gesteld, om de smokkelarij in sterken drank te bestrij den, Zaterdag 21/2 mijl uit de kust, het Duitsche smokkelschip Fortuna met 10.000 L. sterken drank aan boord heeft aangehouden. De torpe doboot wasgenoodzaakt te vuren omden smokke laar tot bijdraaien te dwingen. Milliardendiefstal. Zaterdagmorgen hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de woning van de weduwe van een diplomaat in de Landshuter Strasse te Berlijn. Zij namen sie raden, juweelen, gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van ongeveer 1 milliard mark mede, meldt de „Lokal Anzeiger." De dame maakte dien morgen een wandeling, waarvan zij om 11 uur terugkeerde. Toen zij het huis binnentrad zag zij, dat alles overhoop lag. Onder de gestolen voorwerpen bevinden zich gouden sieraden die de dame vele jaren geleden van den sultan van Zanzibar ten geschenke had gekregen. Deze sieraden, die ongeveer 20 pond goud bevatten, bestaan uit een zware ket ting, een diadeem, zes armbanden van verschil lend model en twee zilveren beenringen. Verder namen de dieven een ketting van kobald met versteende insecten mede voorts een ketting uit versteende slakkenhuisjes in goud gevat,gou den naalden, kettingen, ringen, 17 groote orde- teekenen, waaronder de roode adelaar, een hals ketting met hetzelfde ordeteeken in kleiner formaat, drie zilveren lichters, zilveren bekers, een ketting uit porceleinen parels, die 5000 j aal oud zijn en in Egypte zijn opgegraven, een thee servies uit zilver en andere kostbaarheden, een medaille van Frederik Wilhelm IV, een medaille van Bismarck. Op de aanhouding van de daders en de terug bezorging der voorwerpen is een belooning ge steld van 10 percent. Het vliegongeluk in Amerika. Omtrent het vliegongeluk bij de manoeuvres te Minesla meldt de „Times" nog Nadat de manoeuvres zelf reeds keurig waren verloo- pen, voerden de vliegtuigen een „flying cir cus" uit voor de toeschouwers. Plotseling zag men in den schijn der zoeklichten een der vlieg tuigen in duizelingwekkende vaart naar be neden komen, de vliegmachine kwam zoo ge weldig neer, dat de stukken tot op 300 voet afstand gevonden werden. Onmiddellijk vloog het vliegtuig in brand en werd geheel vernield. De bestuurder was een bekwaam vliegenier, die tijdens den oorlog een Duitsche machine naar beneden haalde. De officials verklaren, dat de vliegmachine geheel nieuw was en voor de manoeuvres goed was gekeurd. Gelijk gemeld, vonden alle zes inzittenden den dood. In een rivier g e s t o r t. Volgens een telegram uit Belluno (Italië) is een vrachtauto omgeslagen en in de Gismone-rivier gevallen. Acht personen werden gedood en 24 gewond. Auto-ongeluk. Vier Engelschen, leden van de commissie voor de Engelsche graven, die met een auto naar de omstreken van Péronne gingen, zijn, door de duisternis misleid, omge slagen. De auto vloog in brand. Alle vier inzit tenden zijn verbrand. Werkloosheid. Volgens een mededee- ling van de Mercantile Marine Service Associa tion zijn thans minstens 1500 officieren der Britsche koopvaardijvloot werkloos. Kerknieuws. Missiewcek te Utrecht. Zondag is deUtrechtsche Missieweek begonnen bestaande uit een missie-tentoonstelling en een internationaal missie-congres. In het bijzijn van een groot aantal belangstel lenden, o.w. mr. W. H. J. Th. van Basten Ba tenburg, lid van de Eerste Kamer, en mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft Zondagmiddag de openingsplechtigheid van de missie-tentoonstel ling plaats gevonden. Aan de uitnoodiging om deze bij te wonen hadden ook gehoor gegeven de heeren dr. J. P. Fockema Andreae, burge meester, en dr. J. F. J. ten Berge, G. C. B. van Dijk en J. H. Th. O. Kettlitz, wethouders der gemeente Utrecht, en majoor Visser, plaatselijk commandant. Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, vergezeld van leden van het centraal comité van de missie-week, zoomede van mgr. A. Chulaparambil, bisschop van Kottayam Travaneore in Engelsch-Indië, werd bij het bin nenkomen geestdriftig begroet met het „Aan U, o Koning der Eeuwen." De voorzitter van het tentoonstellings-comité de heer Smulders, opende de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan Mgr. v.d. Wetering, die zijn voldoening uitsprak over al wat bereikt was,, en welsprekend het nut en de noodzakelijk heid van de Missie-actie-aantoonde. In 25 standen wordt een overzicht "-gegeven wat over geheel de wereld tot stand is gebracht en nagestreefd wordt het heete Afrika is net zoo goed vertegenwoordigd als het koude IJsland. Gisteravond is de tentoonstelling officieel voor het publiek geopend door Jhr. mr. M. J. W.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2