Siads~ en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws». internationale arbeidsconferentie, welke in Octo- ver a.s. te Genéve zal bijeenkomen. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De Provinciale Staten zijn tegen Dinsdag 17 October bijeengeroepen tot het houden van een buitengewone zitting ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal ter voorziening in de vacature ontstaan door het ontslag nemen als zoodanig door den heer G. J. van Swaay. Zoo noodig zullen in die zitting nog andere onderwerpen aan de orde kunnen worden gesteld. De pensioenpremie. Naar de „N. Haagsche Ct." verneemt, ligt het in het voornemen van de regeering reeds met 1 November a.s. gebruik te maken van de in de pensioenwet gegeven bevoegdheid tot kor ting van 5V2 pet. der wedden tot een maximum van 3000 voor het weduwen- en weezenpen- sioen en van 3 pet. der volle, wedden voor het eigen pensioen. De manoeuvres in Zuid-Holland. De minister van Oorlog heeft een officier van den Gen. Staf opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de voorvallen bij de manoeuvres in Zuid-Limburg, t.w. het onge luk op den Cauberg en het schieten met scherpe patronen. De Itoode Kruis-collecte. Het R.K. ,,Wit-gele kruis" en het Noord- Hollandsche „Witte kruis" hebben bij het hoofdbestuur van het „Roode Kruis" te 's-Gra- venhage geprotesteerd tegen de door die ver- eeniging voorgenomen actie. Bovengenoemde vereenigingen staan beslist op het standpunt, dat de behartiging der Volks gezondheid haar taak is, en de inmenging van het Roode Kruis, slechts versnippering van krachten zal veroorzaken. Gedenkboek 1898—1923. In opdracht van het huldigingscomité 1898 1923 zal, ter gelegenheid van het zilveren rc- geeringsjubileum van de Koningin een rijk ge- illustreerd gedenkboek worden uitgegeven, waar in een zeventig vooraanstaande mannen en vrouwen in den lande, ieder op hun speciaal ge bied, geheel belangloos in populairen vorm, do hoofdzaken zullen behandelen van wat geduren de de laatste 25 jaren in ons land en in de over- zeesche deelen des rijks is geschied of tot stand gebracht. Dit werk, dat aan de Koningin zal worden opgedragen,is gesteld onder redactie vankapitein der artillerie W.G. de Bas te Utrecht. De omvang van het werk wordt geschat op ruim 40 vel druks. De band, voorstellende den koninklijken stan daard, wordt ontworpen door den heer C. A. Lion Cachet te Vreeland. Voor de illustratie van het werk hebben de heerenH.Deutmann,foto graaf te 's-Gravenhage, de N.V. Vereenigde Fotograat'bureaux te Amsterdam en de N.V. Kon. Metaalbedrijven Van Kempen, Begeer en Vos belangloos hun medewerking toegezegd. Van het werk zullen een luxe- een gewone en een volksuitgaaf verschijnen. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 29 September 1922. 7bis. Voorstel van B. ert W. tot het verleenen van een crediet van 2875.72 ter bestrijding dei- kosten van het inrichten van noodverblijven. 11. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de vragen, gesteld door het lid van den Raad, den heer J. Dinkelaar, betreffende het ontslag van tijdelijk gemeentepersoneel in verband met de inwerkingtreding der nieuwe Pensioenwet en het verleenen van een uitkeering aan de ont slagenen. In verband met de geringe aangifte van leer lingen voor den Cursus voor Vervolgonderwijs voor meisjes, zal deze Cursus niet doorgaan en wordt punt 1 van de agenda afgevoerd. Belastingwezen. B. en W. schrijven aan den Raad Door den heer Dinkelaar werden in uw verga dering van 14 Juli 1.1. de volgende vragen ge steld le. Kunnen B. en W. mededeelen welke fi- nancieele gevolgen de overdracht van de heffing der Plaatselijke Directe Belastingen naar het inkomen aan het Rijk door de Gemeente heeft. 2c. Heeft er inkrimping van personeel plaats gehad en zoo neen bestaan daarvoor plannen, welke den Raad zullen worden voorgelegd. Naar aanleiding daarvan merken wij op, dat aan de ambtenaren, die niet aan andere afdee- lingen werden gelaatst, werd opgedragen bij het Rijk te solliciteeren, onder toezegging van supple tie van hetgeen zij in jaarwedde en pensioen eventueel zouden achteruitgaan. Door de ambte naren werd daaraan voldaan. Hun werden echter betrekkingen aangeboden, waartegen bezwaren werden gemaakt, die als redelijk moesten worden aangemerkt. Alleen de ambtenaar ten kantore van den Gemeente-Ont vanger Rammers zou zijn overgegaan, indien niet de Gemeente-Ontvanger instantelijk op zijn be houd voor zijn dienst had aangedrongen, daar hij daarvoor niet kon worden gemist. Het gevolg van den overgang van de aanslag- regeling en inning van de inkomstenbelasting naar het Rijk is te zien in het volgende staaltje. Om de financieele gevolgen te doen zien, zijn daarbij de salarissen vermeld. Wij nemen aan, dat deze financieele gevolgen ten aanzien van de salarissen door den interpel- lant bedoelt zijn, daar een vergelijking tusschen wat de inning bij het Rijk opbrengt met die welke de inning door de Gemeente zou opbrengen on mogelijk is en bovendoen onvruchtbaar zijn zou. A f d c e 1 i n g belastingen: Post, In specteur, 3500 nog aanwezig Abrahamse, Controleur, 2600. nog aanwezig Schoof, Klerk le klasse /J500.geplaatst op Afd. Financiën Loer, Klerk 2e klasse, 1000.geplaatst op oij Afd. Financiën Vermeulen, vervulde tijdelijk loopdiensten, 30 per week, van tijd tot tijd werk zaam bij den inlichtingendienst. Kantoor Gemeente-ontvanger Kleijn, commies, 2600.nog aanwezig Rammers, le klerk, 1800.nog aanwezig van Pelt, tijd. ambtenaar, 1000.tijd. aan stelling niet verlengdv. Duffelen, bode, 1600.-, nog aanwezigEckenhausen, Deurwaarder, 3050.nog aanwezig. Het komt ons voor dat het aantal ambtena ren, dat is overgebleven, niet overdreven kan worden genoemd. Zeer zeker is een groot deel van de belastingen van den Gemeentedienst afgenomen, doch al tijd blijven nog over de gebouwde eigendommen de precario gedeeltelijk doorloopende ver gunningen de vermakelijkheden en de school gelden. Bovendien moest door den Gemeente dienst nog veel werk worden verricht voor de forensen,daar bij de Gemeente de opsporing is verbleven en door haar aan het Rijk inlichtingen moeten worden verstrekt. Speciaal de schoolgelden brengen voor de Afdeeling Belastingen en den Gemeente-Ont vanger veel werk mede, daar voor alle, scholen-, ook de bijzondere, door de Gemeente kohieren moeten worden opgemaakt en de schoolgelden, die voor de gewone lagere scholen vroeger door de hoofden werden geind, nu per aanslagbiljet door den Gemeente-Ontvanger moeten worden ingevorderd, eveneens voor de Bijzondere scho len behalve voor de scholen der Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, die de inning aan zich hield. Wat den Gemeente-Ontvanger aangaat, mer ken wij op, dat aan dit kantoor de toestand nog niet normaal is, daar dë vervolging voor den dienst 1920/21 den deurwaarder voorloopig nog geheel in beslag neemt. In verband met de vacature aan deSecretarie die op 1 Januari a.s. zal'ontstaan door het ver trek van den heer de Vringer zal het echter door overplaatsingen van ambtenaren mogelijk zijn met het grootendeels vervallen dezer werkzaam heden rekening te houden, zoodat alsdan ook aan het kantoor van den Gemeente-Ontvanger een normale toestand zal intreden en er van een teveel aan personeel niet kan worden gespro ken. Ontslag van Gemeentewerklieden. Door den heer Dinkelaar zijn vragen gesteld naar aanleiding van het ontslag van losse werk lieden aan de Gasfabriek en de Gemeente werken in verband met het inwerking treden van de nieuwe Pensioenwet op 1 Juli 1.1. Naar aanleiding daarvan kunnen B. en W'. me dedeelen, dat aan de Gasfabriek 25 en aan de Gemeentewerken 26 personen zijn ontslagen. Het ontslag geschiedde in verband met de nieuwe bepalingen van de Pensioenwet, waaruit is' op te maken, dat personen die langer dan 3 maanden in dienst zijn geweest in het pensioen- verband worden opgenomen. De strekking dezer bepalingen kon nog niet geheel worden overzien, doch wenschelijk werd het geacht, ook om geen verwachtingen op te wekken, om te beginnen met tegenover deze menschen vrij te komen te staan. Daarbij is, zoover de Gemeentewerken betreft, naar aanleiding van art. 3., 2e lid der Wet aan den Pensioenraad verzocht goed te vinden, dat bij continueering van den lossen diepst, deze menschen buiten het pensioenverband blij ven. Tevens hebben B. en W. zich tot den Minister van Financiën gericht met het verzoek, aan de bezwaren te dezen aanzien uit de nieuwe Wet voortvloeiende te willen tegemoet komen. B.en W.meenen hiermede voorloopig te hebben gedaan, wat te doen was. Wat nu betreft de gevolgen voor de betrok kenen, de wachtgeldverordening is alleen yan toepassing, bij reorganisatie van een dienst vak of opheffing van een betrekking, doch geldt in geen geval voor personen in lossen dienst. Overigens spreekt het wel van zelf, zeggen B. en W. dat zij de menschen niet maar zoo sullen loslaten. Men houde echter in het oog, dat de zaak nog in haar eerste stadium is en dat hare verdere ontwikkeling moet worden afgewacht. De straatverlichting. In verband met het in de vorige vergadering aangehouden voorstel tot het aanschaffen en monteeren van automatische lantaarnopstekers en waarbij een nadere bespreking werd gevraagd, wordt door B. en W. aan den Raad het volgende schrijven overgelegd 'Volgens de resultaten over het jaar 1921, verbruikt een lantaarn voor 88.per jaar aan gas en voor 20.aan electriciteit, in beide gevallen berekend bij een lichtsterkte van 100 II.K. Het gebruik van electriciteit voor straat verlichting zal volgens deze resultaten per lan taarn dus een voordeel opleveren van 68. per jaar. Daar echter niet in alle straten laag- spannings-verdeelkabel aanwezig is, zullen in dien eventueel tot electrificatie van de straat verlichting zou worden overgegaan, niet, dan met zeer groote kosten voor uitbreiding van bet laagspannings-verdeelkabelnet, alle straatlan taarns van gas, voor electriciteit kunnen worden ingericht. Momenteel zouden echter zonder eenige uit breiding hiervoor 500 lantaarns in aanmerking kunnen komen, wat voor de Gemeente een be sparing aan lichtverbruik per jaar van 500 X 68.ƒ34,000.— zou geven. De kósten van deze verandering zal naar raming -f- ƒ46.000.bedragen, hetgeen een jaarlijksche uitgave aan rente en afschrijving resp. 7 en 6% 13 of ƒ5980.tengevolge zou hebben. De kosten aan stroomverbruik zpu voor deze 500 lantaarns 20.— per jaar per lantaarn 10.000.— bedragen, waarvan het electrici- teitsbedrijf 4o% korting ontvangt ƒ4500.— De gasaflevering aan de Gasafbriek zou echter bij een zoodanige verandering met 500 X 680 M3 gas 340.000 M3 gas per jaar verminderen. Laten wij nu het uit te geven arbeidsloon en de onkosten van ondervuring van de ovens, noodig voor de productie van deze hoeveelheid gas, buiten beschouwing, om reden door de vorenge noemde vermindering in de jaaraflevering hierin geen noemenswaardige verandering zou komen, dan komen wij tot. de volgende berekening Mindere opbrengst Gasfabriek 500 X 680 M3 340.000 M3 gas 0.13 44.200.— Mindere opbrengst cokes6.000. Mindere opbrengst Zw. Ammoniak - 6.000. Mindere opbrengst Koolteer - 1.000. 52.200.— Mindere uitgaaf aan kolen 1000 ton a 16.—- 16.000.— (nadeel voor de Gasfabriek) ƒ36.200. Eventueele meerdere rente en afschrijving van de kosten voor verandering v/d straatverl5.980.— 42.180.— Verbruik 500 lantaarns a 20. per jaar 10.000.waarop 45%winst 4.500. (voordeel) Blijft nadeel Gem. Techn. Be drijven 37.680. Tegenover dit bedrag staat evenwel een voor deel voor de Gemeente hierboven reeds genoemd van 34.000.wat echter niet wegneemt, dat door het inrichten van de daarvoor, bij gebruik making van het thans bestaande verdeelkabel- net, in aanmerking komende 500 straatlantaarns, voor electrische verlichting, de Gemeente in het algemeen een mindere ontvangst perjaar zal hebben van 37.680.34.000.3.680.- en hiervan dus zeer zeker geen voordeel zou heb ben, zoodat wij deze verandering niet kunnen aanbevelen. Keuringsdienst. Belanghebbenden verwijzen we naar een officieel bericht in dit blad, vermeldende de goed keuring door Ged. Staten van de plaatselijke verordening op den Keuringsdienst, welke wet daardoor vanaf heden van kracht wordt. De broodprijs. In verband met het gisteren door ons vermelde schrijven van B. en W. aan den Raad, ter beant woording van de vragen gesteld door den Heer Swartjes inzake broodprijsverlaging, kunnen wij nader mededeelen, dat door de Bakkerspatroons- vereeniging naar aanleiding van het onderhoud hetwelk hun bestuur heeft gehad met den Wet houder voor Sociale Aangelegenheden, den heer De Bruin, nader is bericht, dat door stijging van den bloemprijs met ongeveer ƒ1.per 100 K.G., voor alsnog de afslag van het brood niet door gaat. Dit schrijven kwam in, nadat de beantwoor ding der vragen door Burgemeester en Wethou ders aan den Raad reeds was vastgesteld. Met den nieuwen aanleg van de electrische tramlijn wordt flink voortgang gemaakt,hedennacht hoopt men tenminste met het linkerspoor opdenbovendijk vanaf hetRoode Hek" tot Schiedam gereed te komen. Niet al leen wordt hiermede een flinke stap naar het einddoel gedaan, maar ook het drukke verkeer zal met de vermindering van de passage-belem mering, niet weinig gebaat zijn. UIT ROTTERDAM. Een nieuw Tehuis. Op feestelijke wijze is gisteravond het nieuwe R.K. mariniers-tehuis aan den Goudschenrij- weg alhier, geopend. Des morgens reeds had kolonel Evers, hoofd aalmoezenier bij leger en vloot, een plechtige heilige' mis van dankzegging opgedragen in de kerk naast het nieuwe militaire tehuis, waarna de instelling werd ingezegend en de intronisatie van het H. Hart plaats vond. Bij het avondfeest waren o.m. tegenwoordig de minister van marine, de heer E.P. Water veld kolonel Evers, hoofdaalmoezenier en ver tegenwoordiger van den bisschop van Haarlem luitenant-generaal H. A. de Block, hoofdbestuur der van de vereeniging van R.K. militaire tehui zen het Eerste-Kamerlid A. J. A. Gilissen ma joor Alink, vlootaalmoezenier overste Grüschke, commandant van het corps mariniers luitenant ter zee 1ste klasse Diephuis wethouder Nivard en het Tweede-kamerlid en lid van den raad Stulemeyer. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet ge- IT Platst wordt de kopy nietteruggegevan Geachte Redacteur, Het komt mij voor, dat opzichters of ambte naren in ons dierbaar Schiedam met vrij groote fouten behebt zijn, nd. dat er zijn welke plicht gevoel noch verantwoording bezitten. Het is dan ook almeer gebleken,dat ons Schiedammetje nog zeer veel te wenschen over laat, omtrent veilig heid enz. enz. Dat heeft wel eens menschen- levens gekost. Het komt mij dan ook voor, dat het een beschaafdheid is, indien burgers en poli tie meer samen werken en dat plicht en verant woording meer op den voorgrond moeten worden geplaatst door opzichters enz. Wanneer te Rotterdam of elders een straal wordt opgebroken, dan draagt men zorg, dat het publiek voldoende kan passeeren, legt men zelfs planken en plaatst hekken, indien dat noodig is. Maar in Schiedam breekt men de straat maar op, zonder verder te denken. Een voorbeeld met, de opbreking aan het tram- station, over groot verkeer niet eens te spreken. Ingeval men van uit Rotterdam komt met de tram zal en moet men over de opgestapelde keien heen springen, aangezien geen andere be gaanbare weg is gemaakt of gelaten. De heeren opzichters en ook zij, die daar aan werkzaam zijn, zijn zeker van meening, dat daar niets dan gymnasten passeeren, maar ik wil ze wel even doen opmerken dat er ook nog jonge lieden zijn, die niet geschikt tot springen zijn aan bedoeld station zijn al genoeg personen ge vallen. Ik zag Dinsdag nog dat een vrouw met een houten been ook over die bewuste keien heen moest en daarbij kwam te vallen. Nu is dat goed afgeloopen, hetgeen ook anders had kunnen gebeuren, daar hier niet wordt gesproken over groot verkeer en bejaarde menschen. Het zou toch wel verstandig zijn dergelijke werken met meer zorg en overleg ten uitvoer te brengen in het belang van het publiek. Daar in Schiedam nog al fatsoenlijk belasting wordt betaald is het toch niet meer dan plicht er een goed begaanbaren weg te behouden. Vertrouwende dat dit stukje gelezen zal wor den door betreffende personen en dat zulke wantoestanden zich niet meer zullen herhalen en dat tevens dergelijke ambtenaren zich meer aan den hun toevertrouwden arbeid zullen wijden, evenzoo zij, die in andere factoren werkzaam zijn, want het, is gebleken dat ook daar nog zeer veel in is te zeggen, breng ik u, M. de R. hartelijken dank voor de mij verleende plaatsruimte. Een beschaafd Schiedammer. Broekhuis en Bouwmeester. Villa „Theresia" is Bouwmeester ontgaan, een arbei der aan de Haagsche gasfabriek was de gelukkige winnaar. Zooals bekend, wordt Bouwmeester nu eige naar van villa „Maria" te Apeldoorn, en ont vangt bovendien wekelijks 240 gulden. De oplichter gearresteerd. Ook de Zeereerw. heer G. van den Muijsenbergh, pastoor te Zundert, heeft bezoek gehad van de meneer, die kwam spreken over een doop en tegelijkertijd eenig geld ter leen vroeg. De pas toor weigerde natuurlijk hij waarschuwde de politie en deze vond den „gelukkigen vader"wel- dra in een café,dat hij spoedig verruilde met een stevig verzekerde afdeeling van de maréchaus seekazerne. Het vreemde geval te Bergen. De Officier van Justitie te Utrecht onder wie de familie van de uit het pension gevluchte jongen, dje naar een inrichting voor zwakzinnigen bij Apeldoorn zou worden verzonden, ressorteert, heeft volgens de „Tel." gisteren telegrafisch de jongen tijdelijk aan den Voogdijraad toegewezen. In afwachting van een definitieve beslissing door de rechtbank, blijft de jongen nu bij zijn weldoensterj Gistermorgen trok hij voor het eerst weer naar de Uloschool, aangezien nu de macht van de pensionhoudster-verpleegster, die zijn moe der onder haar invloed heeft, is gebroken. Het gelukte de politie tot nog toe niet de individuen, die den chauffeur van Dr. Dekker hebben aangehouden, op te sporen. Wel is een vrachtrijder uit Bergen en een meisje uit Schoorl de politie komen mededee- 1 len, dat zij een half uur voor de aanranding op de plaats van het gebeurde een paar verdachte personen hebben opgemerkt Daar de verpleegster de politie heeft mede gedeeld,dat zij,omdat naarhaar oordeel de politie voor haar niet genoeg deed, een paar detectieven zou laten komen, wordt vermoed, dat de aan randende individuen betaalde personen zijn. Zij verklaart thans aandit voornemen geengevolg te hebben gegeven. Vermist. Dezer dagen vertrok een bege leider uit Purmerend met een zending vee naar Frankrijk. Hij schijnt niet op de plaats van be stemming te zijn aangekomen. Heden kwamen de familieleden thuis, die getracht hebben hem op te sporen, doch zonder resultaat. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Ongelukken. Gisteren is te Heumen bij de werkzaamheden aan het Maas-Waalkanaal de 25-jarige ongehuwde Loefl'en uit Wijchen van een 12 M. hoogen muur gevallen en dood opgenomen. Gisternacht is de 18-jarige A. K., uit Groesbeek, op den Bemmelschen dijk, nabij Lent, bij het afstappen van den wagen gevallen en overreden. Hij was op slag dood. Te Rottevalle is gisteren een oude vrouw, G. W., in een vaart gevallen en verdronken. Een paar Belgische gendarmen was des avonds te Petit-Lanaye, vlak aan onze grens, op patrouille. Door nevel en duisternis nris- leid stapte de eene, v. d. V. uit Canne, aan de verkeerde zijde van de leuning der brug over het kanaal pardoes in het water. De an dere, die een pas achter liep, poogde nog zijn kameraad te helpen, doch te vergeefs. Onge veer 20 minuten later is het lijk opgehaald. Een nieuwe truc. Net gekleed heer vraagt bij een rijwielhandelaar te Roermond een fiets te huur, praat veel over de stad en waar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2