Goedkoope Brandstof. H. A. V. SCHOKTE. iVerverii-Dltstoomerü De Phoenix? Westvest 5. - Telef. 419. De Missieweek. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Stads- en Gewestelijk Nieuws. SPECIALE AANBIEDING. Wales Anthraeiet 30/50 f 3.75 per H.L Belg. 30/50 f 3.60 per ILL. Eierkolenf 1.90 per H.L. Prima kwaliteit. Gruis en steenvrij. Franco huis. Beleefd aanbevelend Deze aanbieding is uitsluitend tot en met Woensdag 4 Oetober. Citroeojenever Gemeenteraad. Gpuïengd Nieuw*. gevolg leidden, dat herhaaldelijk huwelijken werden gesloten om het minimumloon voor ge huwden te kunnen krijgen. In verband met art. 40 van het Bezoldigings besluit zouden reeds in dienst zijnde ambtenaren echter hun tegenwoordige wedden behouden. Tevens zou de regeering het Voornemen heb ben met ingang van 1 November art. 1 an bet Bezoldigingsbesluit als volgt te veranderen „Voor elk jaai, dat een ambtenaar, die 18 jaar of ouder, doch beneden den21-jarigen leeftijd is, worden de aanvangswedden met 100 vermin derd." Die vermindering bedraagt thans 50 voor ieder jaar. Fabriek en Kantoor Tc lef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. Gratis AFHALEN 840. en BEZORGEN. /wvv Broederschap va n den II. Geest tot voortplanting des geloofs. Velen zijn reeds lid van bovengenoemd ge nootschap en weten piet, dat zij lid zijn van een genootschap dat aan het hoofd staat van alle missiehëlpers en helpsters, 't Broederschap van den H. Geest is de bron, waaruit duizenden kunnen putten. Men zou 't kunnen noemen de groote weerstandskas waaruit de missewerken worden geleenigd. Weet gij wel, hoe; eenvoudig dit reuzenwerk begonnen is. 't Was in 't jaar 1822 dat in Lyon een eenvoudige werkvrouw getroffen door de nooden en zelfopofferingen der missionarissen besloot naar vermogen in dien heilzamen arbeid hulp te verleenen. Veel kon zij niet doen, daar zij zelf arm was wat zij kon deed zij dagelijks bad zij 't Onze Vader en 't Wees gegroet voor 't welslagen van het missie werk en legde nog van haar karig loon iedere week 21/g cent ter zijde. Anderen spoorde zij aan haar voorbeeld te volgen en zoo vormde zich een kring rondom haar welke uitgroeide tot dat wereldgenootschap, dat nu honderd-dui zenden leden telt, en werkt voor alle missiën. Éen Onze Vadertje en een Wees gegroet dat is niet veel en 21/2 ct. is tegenwoordig niets meer. Dus u wilt lid worden. Vraagt U op ae tentoonstelling even een in schrijvingsbriefje. Dc aantrekkelijkste van alle Missievereenigingen. Dat is Wat is 't aantrekkelijkste op aarde dat is toch immers 't kind met die heerlijke onschuld nog op 't gelaat en die blijde lach om de lippen. Maar dan is de aantrekkelijkste onder alle missie vereenigingen die, welke werkt enkel en alleen voor 't kind en dat doet de H. Kindsheid, dat is, zooals de kindermond zegt, de missiever- eeniging voor de zwartjes. Kan 't zwartje zelf zijn geestelijken of licha- melijken nood verzachten of verminderen Toch immers neen, maar wat 't zwarte kindje ginder in de missie niet kan, dat kan 't blanke kindje hier wel doen voor 't zwart. En dat wit en zwart elkander verstaan wordt wel hierdoor bewezen, dat de H. Kindsheid over heel de we reld is verspreid en door eigen geld 650 vonde lingshuizen, 4000 scholen, en 900 ziekenhuizen heeft gesticht. Dat spreekt boekdeelen. Maar hoeveel witte kindertjes zijn er niet die niet meer kunnen geven? Neem maar eens de kinder tjes van Oostenrijk, en daardoor komt er minder geld en daardoor weer moeten er scholen en ziekenhuizen gesloten worden. Witte kindertjes van Schiedam, denk daar eens aan en vraag aan vader en moeder nog eens een extra centje. A. L. Gemeenteraad. De raadszitting van gister had niet het gewone droge, nuchtere verloop, zooals gewoonlijk het geval is, Op sommige momenten ging 't er heet naar toe en regende het interrupties en persoon lijke aanvallen. Zooals van zelf spreekt, was 't wederom de heer Gollé, die 't vuurtje aanwak kerde en lustig deed knetterep. Na een ongewoon lange geheime zitting (hier begon 't on-Gonventioneele al mee), die maar eventjes l1/^ uur duurde, nam pas om 4 uur de openbare zitting een aanvang. De mededeehngen en ingekotnen stukken, alsook de benoemingen en eenige minder be langrijke agendapunten, waren in een hand omdraai afgehandeld, maar gekomen bij voor stel 5, waarin B. en W. 1500 vroegen ten behoe ve van wijziging van de inrichting der reeds zoo dikwijls onder handen genomen Vischmarkt, kwam de stroom woorden los. B. en W. hadden zelf al niet veel met hun eigen voorstel op, toch meenden ze dat de wijziging een kleine verbetering inhield, maar diverse leden moesten niets van deze li.i. geldweggooierij hebben en hadden nog liever den ouden toestand terug, toen de partij visch gewoonweg op den grond werd uitgespreid. Na lange discussie, besloot men toen ook inderdaad tot den ouder- wet'schen toestand terug te keeren. Mevr. Koe ten Ooms meende een schitterend voorstel te doen, door aan te raden, de Beurs als vischhal te gebruiken, maar dit voorstel werd eenvoudig doodgezwegen. Punt 6, aanvraag van een crediet van 17000 vooi aanschaffen en monteeren van automati sche lantaarnaanstekers joeg, zooals te verwach ten was nog al stof op, maar met een flink gedo cumenteerde rede wist weth. van Velzen ten slotte 't voorstel z.h.st. doen te aannemen. 7457 42 't Meeste debat echter lokte voorstel 7 uit, waarin weer 25000 crediet werd gevraagd voor de verplaatsing van grond in West-Frankeland en Kortland in verband met tewerkstelling van werkloozen. De heer Korpel knoopte hier een lange rede aan vast, waarin hij het werkverschaffingsbeleid van B. en W. sterk becritiseerde en er zich alles behalve tevreden over toonde. Hij wilde dat veel meer werkloozen door de gemeente te werk werden gesteld, 't liefste allemaal (2460 man), maar .weth. Houtman zag hier absoluut geen kans voor daar de gemeente geen productief werk kon laten verrichten en dus de kosten veel té zwaar zouden worden. De heer Collé spuwde ook zijn gal uit tegen de wijze der gemeentel, werkverschaffing en kwam hierbij tot een vermakelijk, persoonlijk woord- gebrabbel tegen den heer Korpel, zijn vriend en vijand tevens. Bij punt 10, de kwestie van den broodprijs, kwam de heer Hijman namens de bakkerspa troons mededeelen, dat met ingang van Maan dag, de prijs van het waterbrood, met 1 cent zou worden verlaagd. Terecht merkte weth. de Bruin op, dat hij deze manier van doen toch niet erg best begreep, daar eergister de bakkers nog hadden verklaard, dat bedoelde verlaging niet kon doorgaan. De heer Hijman antwoord de hierop wat schuchter, dat dit besluit thans was genomen, omdat Maandag in Rotterdam ook dezelfde verlaging intrad. De lieer'Dinkelaar drong er nog op aan, ook eens de vleeschprijzen wat nader te onderzoeken z.i. konden die ook wel wat minder. Om half zeven eerst sloot de voorzitter de ver gadering. Kerkconeert. Blijkens een in dit blad geplaatste annonce, wordt Dinsdagavond a.s. 8 uur in de Groote Kerk alhier door den grooten orgel-virtuoos J. H. B. Besselaar een orgel-concert gegeven, terwijl tevens ter aangename afwisseling het Rotterdamsch Bach-koor, onder de eminente leiding van den heer J. II. Besselaar. een aantal zangnummers ten geboore zal brengen. Daar én organist én koor zeer gunstig bekend staan kan zeker verwacht worden, dat deze kunstvolle avond van den kant der muziek- minnende Schiedammers groote belangstelling zal ondervinden. 't Programma voor dien avond is als volgt samengesteld Ia. Toccata ön Fuga in d-moll. J. S. Bach. Ib. Largo in a-moll uit .Sonate No. 5. J. S. Bach. II. Koralen No. 12, 2, 77, J. S. Bach. Ilia. Veni Creator Spiritus, Casciolini koor. Ill Texebrae factae sunt, M. Haydn. IV. Orgelconcert in g-mol, G. F. Handel. Larghetto-Allegro, Moderato, Pia Alle gro Larghetto, Allegro Resoluto, Ada gio-Andante. V. Koralen No. 23, 123, 11, J. S. Bach. VI. Koralen No. 198, 199, 215, 375, J. S. Bach koor. Een reclame-plaat. De directie van de Ned. gist- en spiritusfa briek te Delft, heeft door den kunstschilder Senf, een aquarel van Oud-Delft laten vervaardigen, waarvan de fraaie reproducties aan de afnemers der fabriek zullen worden uitgereikt. Deze uitgaaf is eigenlijk 'tgevolg, van devrees dat het mooie oude Delft door den geest des tijds (nog gevaarlijker dan de tand des tijds) op den duur zal vernietigd worden. Het „oude Delft", een waardevol erfdeel uit den tijd, toen een straat en een stad nog langzaam groeide, gebouw na gebouw, tot een heerlijk geheel, uit welks veelvormigheid het leven spontaan opbruischte. De kunstenaar heeft zich met liefde en talent van zijn taak gekweten. Langs de gracht, over huifd met de schilderachtige boogbruggen staan de forsche boomen in hun schrale herfstdos van dorrende bladeren de gouden penningen die de rijke zomer den herfst naliet. Tusschen boomen en Lakken door ziet men de oud-hollandsche huizen met hun mooie gevels. Op den voorgrond bevindt zich het bekende Gemeenlandshuis van Delfland, terwijl meer op den achtergrond het .reuzen-gevaarte van den scheeven toren der Oude Kerk zich verheft. Over geheel de schilderij hangt als iets teers de ijle herfstdamp, die zich verzilverd, daar, waar uit de straatmonden het zonlicht stroomt. Boven dit alles druilt de zachtkleurige najaars lucht die het kostelijk tafereeltje fijnzinnig af sluit. Voor deze smaakvolle reclame, verdiept de Delftsche firma, allen lof. Vaccinatie. 't. College van B. en W. maakt bekend, dat op Woensdag, 4 Oct. a.s. 's nam. half twee, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. Voor verdere bijzonder heden zie men het officieel bericht hieromtrent in dit blad. Staking. Naar we vernemen heeft de staking bij de scheepswerf „Nieuwe Waterweg" zich gister uitgebreid, 't Aantal stakers bedraagt een 600 personen. Reden van het conflict is loonsverlaging. Ook vernemen wij nog, dat de staking zonder overleg met de besturen der arbeidersorganisaties is uitgebroken. Directie en vakbondsbesturen doen alle moeite, het conflict zoo spoedig moge lijk bij te leggen. O. B. K. Aanvankelijk had het Harmoniegezelschap „O.B.K." zich voorgesteld het laatste der reeks concerten, de burgerij dezen zomer aangeboden, Zondagmiddag te geven, doch doordien het Ste delijk Muziekkorps alsdan zijn laatste concerL zal geven is men hiervan teruggekomen, en is dit nu bepaald op Zondag 8 Oetober a.s. Dit concert zal dan, niet zooals de vorige op het marktplein en in de avonduren, doch des middags te luur op het terrein van de voormali ge officierenvereeniging gegeven worden. De Frans che Gezant. De heer Charles Benoist, Fransch gezant in ons land, kwam dezen morgen in onze stad voor een bezoek aan de werf Gusto". Hij was vergezeld van den Franschen Handelsat taché en den heer Henri Asselin. Met groote belangstelling werd de geheele werf bezichtigd, o.m. werd bijzonder de aan dacht gewijd aan de drijvende kranen w.o. er zijn met 200 ton (200.000 K.G.) hefvermogen. O. K., visscher van beroep, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een vischfuik uit het water van den z.g. Kolk na bij Oudendijk (bij Kethel). De politie stelt een onderzoek in. Programma voor de uitvoering te geven door Het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. LI. van Vleuten, op Zon dag den 1 Oetober 1922, des namiddags ten 1 ure, in de Plantage. 1. Unter dem Doppel, Adler Marsch, F. Wag ner 2. Ouverture „Der könig von Yvetot", A. D. Adam 3. Schatz Wals, Joh. Strauss 4. Grande Fantasie de l'Opera „La Boheme", G. Puccini 5. Largo van Handel, II. H. van Vleuten 6. Op Schiedams Welvaren, II. 11. van Vleuten. UIT ROTTERDAM. Na het nemen van proeven, waarbij een ingenieur van de gemeente hulp verleende, is vastgesteld, dat aan de rémmen van den motor wagen van de electrische tram, waarmee eer gister op den Spoorsingel alhier een wagen is aangereden, hetgeen den'dood van den dienst man J. V. tengevolge heeft gehad, niets mankeer de. Een winkelier van de Korte Lloog- straat alhier stelde de politie ervan in kennis, dat een jongmensch, die in gezelschap van een jong dametje was, in zijn zaak, waar hij verschillende inkoopen gedaan had, een motorfiets had laten staan en niet teruggekomen was. Het jongmensch was goed van geld voorzien. Een hoofdagent van politie werd op onderzoek gezonden, en toen deze zich in den winkel be vond, kwam daar juist bedoeld jongmensch binnen om zijn motorfiets te halen. Hem werd yerzocht even meetegaan naar het politiebureau in de Groote Paauwensteeg. Daar bleek, dat men te doen had met den 17-jarigen N. A. van S. Aanvankelijk vertelde bij, handelaar in tabak te zijn. Toen bleek, dat hij ongeveer 3400 in zijn bezit had, en men met het oog op zijn jeugdigen leeftijd naar de herkomst van dat geld vroeg, viel hij door de mand. Hij was in Amsterdam in betrekking geweesj^ als kantoorbediende bij de firma L. en Co. daar is hem den 31 sten Augustus zijn betrekking op gezegd met ingang van den 15den dezer. Op dat kantoor heeft hij een in blanco geteekende kwi tantie weten te bemachtigen, waarop bij, na deze te hebben ingevuld 5000 heeft geind bij de firma E. Th. E. aldaar. Toen hij in het bezit was van dat geld, is hij er van doorgegaan met zijn meisje, de 17-jarige winkeljuffrouw M. J. S., eveneens te Amsterdam woonachtig. Voor 475 werd een motorfiets gekocht, en na eenige da gen in Amsterdam vertoefd te hebben, vertrok ken beiden, ieder op eigen gelegenheid, met den trein naar Rotterdam. Het meisje, eveneens aangehouden, vertelde nog, dat zij voornemens waren,van hier per vlieg machine naar Engeland te vertrekken, omdaar in het huwelijk te treden. Liet paartje is gister met het in beslag genomen geld en de motorfiets naar Amsterdam getrans porteerd, om daar ter beschikking van de politie gesteld te worden. UIT DELFT. De arbeiders werkzaam op de Ned. Kabelfabriek georganiseerd in den Ned. Bond van Fabrieksarbeiders hebben verworpen het voorstel van de directie der fabriek om 5272 uur per week te werken tegen hetzelfde loon en besloten vast te houden aan het j.l. Zondag ge nomen besluit 48 uur werken, geen loonsver mindering. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 29 September 1922, des namiddags 2 uur. Voorzitter dc lieer burgemeester. Tegenwoordig zijn 22 leden. Afwezig de heer Slavenburg. Vóór de opening der openbare zitting gaat de Raad geruim en tijd in comité bijeen. De notulen van de vergadering van 14 Juli worden hierop vastgesteld,de vaststelling van die van 4 Augustusen 5 September wordt verdaagd. Mededeelingen: Mededeeling wordt gedaan van de goedkeu ring door Ged. Staten van eenige raadsbeslui ten. Ingekomen stukken. Van B. en W. voorstel, om aan den heer II. de Vringer, onbezoldigd ambtenaar van den Burg. Stand, overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Jan. a.s. ontslag als zoodanig te verleenen. Besloten wordt dit ontslag op de meest eer- "Volle wijze te verleenen. De burgemeester voegt bierbij nog gaarne ,zijn persoonlijken dank voor de wijze, waarop deze ambtenaar stéeds zijn taak heeft vervuld. Idem voorstel d.d. 27 September 1922, Afd. C. no. 20, om aan den heer L. J. Schotman, leer- aar in Vakteekenen aan de Nijverheidsavond school, overeenkomstig zijn verzoek, met in gang van 1 Oetober a.s. eervol ontslag uit ge melde betrekking te verleenen. 't Gevraagde ontslag wordt verleend. Van de Schoonheidscommissie en van de R.K. Bouwvereeniging „St. Jozef", hun jaar verslag over 1921. Deze verslagen zullen geyoegd worden bij liet gemeenteverslag. Van L. van Baarle, beëedigd hooiweger, een adres met verzoek om toekenning van vergoe ding voor de beschfkbaarstelling van zijn dien sten. In handen van B. en W. om advies. Van mej. A. Scholten, schriftelijke dankbe tuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de School voor Buitengewoon Lager Onder wijs en van den heer Jac. van der Graaf, dank betuiging voor zijn benoeming tot secretaris van het Burgerlijk Armbestuur. Kennisgeving. Alvorens tot de agenda wordt overgegaan, verklaart de voorzitter ,dat B. en W. besloten hebben, 't ontslag der werklieden aan de gasfabriek, over welke kwestie de heer Din kelaar vragen had gesteld, tot na de vergade ring van de Commissie voor Georganiseerd Over leg, die de volgende week plaats heeft, te ver schuiven. De heer D i n k e 1 a a r trekt hierop zijn vra gen in (de beantwoording ervan door B. en W. stond als punt 11 op de agenda) (Wordt vervolgd) Ongelukken. Gisteravond is de tram conducteur Honk uitEindhoven, een weduwnaar, nabij Hapert door een stoomtram overreden en gedood. Te St. Oedenrode is de heer J. Werners, die met zijn motorfiets, tegen een paal was ge reden, aan schedelbreuk overleden. Bij Manenswaard onder Wageningen is uit den Rijn opgevischt het lijk van den 39jgrigen H.A. M.B., uit Winterswijk, leerling van een Zeevaartschool, die Vrijdag 22 dezer in een badinrichting te Arnhem is verdronken. Ingerekend. De politie te Soest heeft Woensdag in arrest gesteld den 21-jarigen kan toorbediende der posterijen en telegrafie H. de V. aldaar, die van verduistering verdacht wordt. Het goede voorbeeld. De burge meester van Leiden heeft een circulaire uitge vaardigd aan den raad,, waarbij hij wijst op de behoefte om in de tegenwoordige omstandighe den groote zuinigheid te betrachten in de uit gaven van de gemeente. In verband hiermede verzoekt hij den Raad om aan Ged. Staten voor te stellen het burge- meesters-tractement (onder koninklijke goed-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2